Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    aluando
    i/e ftuar

    A duhen respektuar shenjat e mira/kėqija?

    Shenjat e keqija dhe te mira

    Shenjat e keqija

    Shpesh degjojme njerzit qe nese u bie pasqyra do te kene fatkeqesi ose nese kalojne macja e zeze atehere duhet te kthehen prapa nga rruga etj shenja qe Islami i zhvleresoi me ardhjen e tij.
    Pak histori
    Tek arabet para islamit ishin perhapur shume bestytenite e kota si psh .nese ata ishin ne udhetim dhe kalonin Zogjte ne krahun e majte duhet te ktheheshin prapa se kjo shenje sipas atyre tregonte terc ose fatkeqesi ose nese u dilte gjarperi parpara ne rruge prape ato e nderprisnin udhetimin etyre.Me ardhjen e Islamit bashke me zhvleresimin e adhurimit te idhujve Ai(islami) zhvleresoi edhe keto trillime ose bestyteni te kota qe ishin perhapur tek njerzit.per ket Muhamedi a,s thote-"Kushdo qe beson tek shenjat ose i tregon te tjereve per to ose parashikon te ardhmen e tij ose ka magjepsur dike(i ka bere magji) ai nuk eshte prej nesh(besimtare tek Zoti).
    ose ne nje hadith tjeter kur nje shoku i Muhamedit a.s e pyet "Ka prej nesh qe ndjekin shenjat e zogut.profeti muhamed a.s tha "Kjo eshte prej gjerave te sajuara nga vetja e juaj keshtu qe mos e merr per baze e tiu ndaloje shenjat ju.
    po keshtu jane te perhapura dhe disa shenja te tjera qee keto ndikojne tek njeriu dhe e bejne ate pesimist ne jete.
    Thyerja e pasqyres.Shume njerez besojne se thyerja e pasqyres aksidentalisht sjell fatleqesi per shtate vjet.Kjo e ka origjinen e saj tek njerzit e lashte te cilet mendonin se pasqyrimi i tyre ne uje ishin shpiterat e tyre dhe nqs se pasqyrimi prishej me gure dhe shpirti prishej e behej cope cope me vone ky besim kaloi tek pasqyrat.
    Macet e zeza Kalimi i nje mace te zeze permes rruges se dikujt shume prej njerzve e marrin si shenje te fatit te keq.KY besim e ka origjinen ne mesjete ku njerzit besonin se macet e zeza ishin manaret e shtrigave .Mendonin se shtrigat benin magji me trunin e maceve te zeza me thonj gjarperinj etj.Mendonin nese macja e zeze e ndonje magjistarejejetonte shtate vjet pa perfunduar ne perzierje mendonin se magjistarja ishte bere mace e zeze.
    Po keshtu Te prekurit me fshese thojne se do rrish pa martuar kaq vjet dhe aq vjet.
    Hudhja e krypes dhe sheqeritShume njerez besojne se nqs krypa derdhet atyre do tiu bie shume shpejt fatkeqesi.Kjo e ka origjinen ne lashtesi sepse njerzit mendonin meqe krypa i mban gjerat e fresketaoja ka fuqi magjike.keshtu qe ata e merrnin krypen dhe dhe e hudhnin ne krahun e majte per tiu larguar shpirtat e keqinj.
    po keshtu disa numra ose dite konsiderohen te pafat ose dite tersi ne amerike 13 e konsiderojne numer te pafat sepse nje prej 13 nxenesve te jezusit ishte juda po keshtu edhe te premten e konsiderojne te pafat meqe supozohet se kjo ishte dita e kryqezimit te jezusit ose sipas disa besimeve mesjetare se ne kete dite mblidheshin magjistaret ose si nuk lahet rrobe ne dite te premte ose te marte nuk behet kjo ose ajo gje ne keto dite ose nuk keputet dicka naten ne peme po tekaloje makina e vdekjes kap kopsen etj bestyteni te kota dhe te paverteta te cilat e bejne njeriu qe te jetoi me strese dhe te jete pesimist per levizjet e tij ne jete.
    [B] Pra te gjitha keto besime te kota hudhen poshte nga besimtaret qe besojne tek Zoti sepse monoteizmi ose besimi ne nje Zot nuk i pranon te tilla gjera. per kete thuhet ne kuran[B]"Nuk godet fatkeqesi ne toke e as ne vetetet e juaja vec ne perputhje me ate cfare ishte shkruar me pare...(tek Zoti).
    "Ata nuk kane fuqi te sjellin as dem as dobi"
    Per kete profeti muhamed a.s ka thene " kushdo qe ndalohet nga berja e dickaje per shkak te te shenjave(te keqija)ai ka bere idhujtari ose i ka pershkruar Zotit shok."Shoket e pyeten me cfare shtyhet kjo idhujtari(nese dikush se ka ditur me pare).Ai u pergjigj thuaj-O ALLAH ska te mire vec te mires tende e as zogj vec zogjve te tua e ska Zot tjeter pervec teje.| Kuptimi per zogjte eshte se arabet besonin se zogjte tregonin mbaresi ore fatkeqesi .

    Pra islami ka ndaluar cdo gje qe e ngadalson ritmin e jetes se njeriut harmonine dhe gezimin e jetes dhe e ben njeriun pesimist nese. Zbatohet ajo shenje ose ai besim i kote" Imagjinoni pak dikush niset per emigrim sa arrin ne kufi i del nje mace dhe ky kthehet mbrapsht ose dikujt i thyhet pasqyra dhe ky rri gjithe diten ne shtepi nga frika se do ti ndodhi ndonje fatkeqesi.

    Shenjat qe sjellin miresi

    Ketu futen hajmali te ndryshme sic jane te perhapura tek ne shqipatert
    Si patkonjte te cilet origjinen e tyre e kane nga greqia e lashte ku grekerit besonin se kuajte jane kafshe te shenjta dhe varja e patkoit tek dera do tu sillte mbaresi.Ne shqiperi patkoi perdoret per mbrojtjen nga syri i keq.
    Hudhrat te cilat vendosen per mbrojtje nga syri i keq kjo u perhap si shkak qe njerzit mos habiteshin dhe mos i merrnin njerzit me sy te keq ata vendosnin nje hudher prej te cilen do tu vinte eree keqe dhe njerzit nuk do cuditeshin dhe nuk do i mernin ne sy.
    Porta furtuna quhen ndryshe ose kukulla te ndryshme guacka fije e dites se veres e shume hajmali te ndryshme si byzylyke unaza lekure gjarperinjsh etj te cilat jo qe nuk e mbrojne njeriun por ato nuk mbrojne edhe veten e tyre.Psh kali ka kater patkoj dhe kur vjen puna rrezohet po keshtu edhe hudhra kalbet .Shikoni kete historine.Ishte nje shofer qe merrej me eksport hudhrash ne maqedoni .Nje ite duke shkuar per ne Maqedoni me maunen ose makinen e tij rrezohet ne qaf te thanes. Mbasi del nga makina i gjkaosur thote me veten e tij.Shyqyr o Zot qe me shpetove une Pata nje maune me hudhra dhe sme ruajten kurse keto mbajne nga nje kokerr hudher".Pra per ato njerez q kane mendje dhe llogjikojne kuptohet se keto sende te pavlera dhe te vdekura nuk mund ta ruaje njeriun.Per keto tregohen histori te ndryshme Gruaja i Abdullah ibn mesudit zejnebja transmeton se kur njehre ibn mesudi pa nje varese rripi ne qafen e saj epyetise cfare eshte ajo.Ajo iu pergjigjEShte nje rrip e kam vene si hajmali per te me ndihmuar.Ai ja mori dhe e shkataroi dhe i tha"Familja e abdullahit nuk ka nevoje per idhujtari .E kam degjaur te derguarin e Allahut Muhamedin a. s qe tha-Me te vertete nuskat talismanet dhe hajmalite jane idhujatri."Zjnebja i tha po syri im sa here dridhesh dhe kur une shkova tek filan cifut ai me dha nje nje hajmali dhe hjmalia ma ndaloi te drdhuren.Ibn mesudi i tha ajo ishte vetem e nxitur prej shejtanit dhe kur ti u magjeps ai te la ty. Per ty do te kishe qene mjaftueshme te kishe theneashtu sic na ka mesuar i derguari i Allahut-" O Zot i gjithe njerzve largoje dhembjen sheroje sepse ti je sherues dhe nuk ka sherim vec asaj qe ti sheron sherim qe semundja mos te kthehet me.Pra nga kjo histori del nje mesim qe shejtani i ngacmon disa njerez ose i semur me disa mynyra ose i futet brenda ne trup i jep dhimbje koke dhe ne momentin qe keto vendosin nje hajmali dhe e lidhin zemren me kete hajmali dhe jo me Zotin ailargohet per ti genjyer qe gjoja sherimi i erdhi prej hajmalise .Prandaj duhet per njeriun qe ne cdo cast qe zemrene tij ta lidhi me Zotin keshtu qe edhe shejtani ose xhindi nuk ka se cti bej.per me shume lexoni tre suret e fundit te kuranit ose temen syri i keq.
    Po keshtu kemi dhe Nuskat te cilat ndahen ato me ajete kurani dhe ato qe behen me gjera te tjera".
    Persa i perket nuskave me ajete kurani ato nuk lejohen ne fene islame dhe keto jane bere mjet perfitimi nga disa te vetquajtur hoxhallare qe shesin kuranin me leke.Keto jane si shembulli i nje te semuri qe mjeku i jep receten e ilaceve ose ilacin dhe i semuri e var ne qaf ilacin ose receten me shprese se do sherohet .Po keshtu dhe kuranin po e vare ne qafe ose ta mbash tek makina si relike ai nuk ka ndonje fuksion dobiprures por dobia e tij eshte kur ai lexohet mesohet dhe praktikohet nga njerzit.Prandaj shoket e Profetit Muhamed a.s "THonin i derguari i Allahut Muhamedi a.s ishte kurani qe ecte ne toke.(sepse ai e praktikonte cdo gje qe ishte ne kuran)"Duhet per cdo musliman dhe muslimane dhe cdo njeri qe te mesoje disa lutje qe jane tre suret e fundit te kuranit nese i lexon mengjes e mbremje nga tri here te ruan ty Zoti nga magjia syri i keq dhe demi i cdo krijese.
    Nuskat pa ajete kurani Edhe keto jane te ndaluar shumica e tyre jepen nga magjstare te qujtur hoxhallare ne thonjza te cilet i mbushin keto nuska me zhive thonj fshesa qime qeni etj emra te ndryshem te pakuptueshen qe per nje njeri qe nuk beson hutohet dhe ndonjeher paguajne shuma te majme per keto gjera duke e ditur se ato jane budalliqe dhe nuk sjellin miresi por sjellin fatkeqesi.Per keto besime ndodhin shumca e fatkeqesive natyrore qe Zoti me ane te ketyre fatkesive sjell denim per njerzit qe besojne ne keto dhe si perkujtim sepse njeriu kur bie shume keq lut Zoti .Per ti thene atij qe Ja se kush eshte ai qe te mbron ty ne te veretete dhe jo krijesat per kete gje Cdo njeri duhet te ndergjegjsohet dhe ta lidhi zemren e tij vetem me Zotin duke ditur se cdo e mire dhe cdo e keqe eshte ne doren e Zotit dhe ndodh me lejen e tij.Per kete eshte nje hadith nga Muhamedi a.s ku thote-" ...Sikur te mblidheshin gjithe njerzit per te ndihmuar per dicka nuk do te ndihmonin pervec asaj qe Zoti te ka caktuar dhe sikur te mblidheshin gjithe njerzit per te bere dem per dika nuk do te benin dem asgje pervec asaj qe Zoti te ka caktuar te ndodhe, jane ngritur lapsat dhe jane thare faqet(pra cdo gje eshte caktuar)

    vijon me temen e magjise dhe fallit


  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Delil
    Anėtarėsuar
    12-04-2003
    Postime
    36
    Allahu ta shperblefte
    Asgje nuk del nga caktimi i Allahut.Lusim Allahut qe me caktimin e tij te justifikojme punet e mira dhe jo punet e keqija,ashtu sic vepronin 10 te pergezuarit me xhenet.Ata punonin vepra te mira edhe pse i derguari i Allahut i kish garantuar atyre hyrjen ne xhenet.Nje mesim i mire ky per ne muslimanet.
    Me rrespekt,Delil

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    respekte per aluandodhe Delil. kam nje pyetje dhe dua te pergjigjen ju dy te paret,e pastaj lexuesit tjere. pra NE FILLIMIN E BASHKESHORTSEISE,APO NE FEJESE,APO NE DASHURI...VAJZA I JEP NJE UNAZE TE DASHURIT TE VET OSE I DSHURI I JEP NJE UNAZE TE DASHURES SE VET. sipas Kuranit eshte e thene qe se esht patjeter buri ti jep gruas se tij apo te fejuares,ti jep nje pasuri,sado e vogel te jet ajo...nuk edi sakt se cilen syre e cilin ajet,Zoti mos na e zant per gjynah...

    ne aren e tij,bujku ve dy druna ne forme kryqi dhe ate kryq e ngul ne dhe.atij kryqi ia mvesh psh nje kemish dhe nje pal pantallona qe nuk i perdor me,por qe ajo kemishe dhe ato pantallona te jene te pa lara,pra drejperdrejt te nxjerura nga trupi i pronarit.

    gjithashtu me tregoni perse me lindjen e femijes hoxha apo nje i ditur musliman duhet qe femijes t'ia kendoj ezanin ne veh te djatht dhe t'ia thot emrin te cilin do ta mbaj ai femij?

    perse ne luftera,si triumf apo perkujtim,zakonisht fituesit marin nga nje send nga te vdekurit-viktimat?

    perse se mashkulli kur ka seks me nje vajze e zila deri ne ate moment ka qene virgjine,dhe ne kete rast e humb virgjinitetin,mashkullim me cdo kusht tenton qe te mar nje cop leck,apo carcaf apo faculete,ku ne te jan regjistruar me se paku 2 pika gajk? (sigurisht se me shum haha)

    me tregoni o ju te dy,dhe ju lexues te nderuar, perse parmikun qe e ke perball duhet te lusesh DERI ME 3 HER qe te ta leshoj rugen dhe qe eshte e ndaluar te katerten here me lutje ? pra mos harojme sepse te katerten here eshte e domosdoshme vrasja apo sulmi i djerperdrejt ndaj armikut!!!

    e shum shum gjera te ngjshme

    te gjitha keto kane vetem nje kuptim.me tregoni cfar eshte ai shkak i perbashket [per keto?
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    mos haroni se Xhinet (nese dikush ka dije per ate bote te tyre) te cilit nuk jan ne ndonje fee te allahut,ata te cilet jane keqeberes,pra kane mundesine per tu bere ne disa forma te cilat jan te dukshem per syrin e njeriut. me se shumti behen MACE TE ZEZA, GJARPERINJ etj.

    gjarperi ne boten e xhineve simbolizon nje personalitet me fame te madhe psh si mbret,udheheqes,...etj. ne boten e njerzimit koka e gjarperit,e thare ne diell(per shkak qe mos i vij era e keqe) dikush mund ta mbaj me vete si hajmali dhe ESHTE E VERTET se ajo hajmali me koen e gjarperit ate person e mbron nga sulmet e xhineve te cilet jane jasht kontrollit-keqberesit. Dihet se Zoti ka nen kontroole te gjith krijesat dhe ceshtjet e tyre,por qe fare mos te vij puna deri ne afrim,apo sul te drejtperdrejt te xhineve ndaj njerezve,ato mund te mbajn nje hajmali te tille,dhe jeni te sigurte,se ajo hajmali eshte shum shum shum e forte. praa ajo eshte aq e fuqishme saqe magjia te kthehet kunder magjistarit...

    gjithashtu me tregoni se perse kur ndreqet nje shtepi,ne gurthemelin e saj,para se te fillohet ndetimi,prehet nje KURBAN,dash apo dem...me se miri do te ishte qe ngjyra e atij kurbani te jet paster e zeze,dhe te jet i ri, i bukur dhe krejtesisht i shendoshe.trego perse?

    dhe nje gje tjeter,me trego se cfar fytyre ka lakuriqi? e keni pare fytyren e lakuriqit? kujt i ngjan,dhe si ngjan? e keni studiuar pamjen e tij? apo keni degjuar ndonje gje lidhje me lakuriqin?
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-08-2008
    Postime
    1
    hej more musliman a spo me besoni mua se une jam pejgamberi alaiselam.

    Me besoni mua se muhamedi jam une i ri ai ka ngordhe.

  6. #6
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Citim Postuar mė parė nga aluando Lexo Postimin
    [B]Shume njerez besojne se nqs krypa derdhet atyre do tiu bie shume shpejt fatkeqesi.Kjo e ka origjinen ne lashtesi sepse njerzit mendonin meqe krypa i mban gjerat e fresketaoja ka fuqi magjike.keshtu qe ata e merrnin krypen dhe dhe e hudhnin ne krahun e majte per tiu larguar shpirtat e keqinj.

    uauu ,po mu qe me derdhet kripa gjithmon....hajd mo se e mesova edhe nje gje,me e hudh ne krahun e majte me largu te keqiat...ncnc...
    Wild and crazy can't be lazy

  7. #7
    Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
    Anėtarėsuar
    21-09-2008
    Vendndodhja
    Prishtine!!
    Postime
    504
    auuuuu keto jane rrena breh eiii bestytni palidhje send qe thom ne ketej fajle plakash hauuhauha hajt me tmira

Tema tė Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. 10 shenjat mė tė zakonshme tė shtatzėnisė
    Nga YlliRiaN nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-02-2009, 15:18
  4. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shėn Albani nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •