Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Psikologjija ne Shqiperi

  A mund te me tregoje kush dicka per psikologjine ne Shqiperi?

  Une di qe me sa fundi ka nje dege me vete, por nuk di me shume.

  A nuk do te ishte interesante per te gjithe psikologet shqiptare dhe studentat e psikologjise qe te kishim nje pike takimi virtual per te tu njohur me njeri-tjetrin dhe per te diskutuar?

  Ju pershendes,

  Anton

  anton1@yahoo.de
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Anton. Te pershendes per idene qe ke. Do te ishte shume interesante.

  Kam degjuar edhe une qe kohet e fundit Psikologjia ka dale dege me vete. Mendoj qe duhet te jete akoma ne hapat e pare. Nje ndihme e madhe mund te ofrohej nga ata qe kane studjuar jashte Shqiperise.

 3. #3
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  E keqja eshte se nuk kemi asnje informacion.

  Une them ta fillojme nga keta qe jemi rastesisht ne kete forum.

  Kush di studente apo psikologe shqiptare ne Bote?

  Le te krijojme nje si ta them nje liste, nje faqe, nje forum ku mund te njihemi dhe te diskutojme.

  Shpresoj qe te pakten ne studentat dhe psikologet te jemi ne gjendje te diskutojme ne menyre civile me njeri-tjetrin.

  Ju pershendes,

  Anton
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Une nuk njoh ndonje me perjashtim te forumit.

  Mendoj se nuk eshte e domosdoshme qe te jemi dakort me njeri-tjetrin, por pajtohem plotesisht me mendimin tend qe duhet te jemi ne gjendje te komunikojme ne menyre civile.
  Pershendetje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skerdi : 07-06-2002 mė 07:20

 5. #5
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ok e fillojme ne te dy.

  Ku po studion ?

  Dhe per cfare ke qef te specializohesh?

  Si mendon te gjejme informacion?  Anton
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Une studjoj ne Kanada dhe kam 2 dege Psychology dhe Political Science. Nuk e kam vendosur akoma por po u specializova ne psikologi do te zgjidhja Cognition.
  Ketu ne Kanada nuk njoh ndonje shqiptar me interesa per psikologji dhe shume informacion nuk gjej dot. Po te kisha mbaruar studimet do te interesohesha ne Universitetin e Tiranes po as diplomen nuk e kam marre akoma (me nje fjale s'kam byt.).

  Po ti mbas specializimit ke nder mend te besh Doktoraten?

  Sidoqofte te uroj suksese.

 7. #7
  i/e larguar Maska e Simmba_wienerin
  Anėtarėsuar
  22-09-2002
  Vendndodhja
  Wien Österreich
  Mosha
  35
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendejtje te gjitheve!
  Une studioj psikologji ne Wien nese mund tju ndihmoj me shkruani!
  Suksese psikologe!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ne shqiperi eshte Ylli Pango.
  Te pakten ka qene, po ma merr mendja se duhet te jete ende.
  Ma do mendja qe ai duhet te jete edhe shef katedre i psikologjise e cila duhet te jete tek Filoqyli.

  PS. Ka mundesi qe te jete universitet me vete

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ENISS
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  17
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pershendetje!

  Mund tju siguroj pak informacion per aq sa ishit interesuar me siper...
  Ne vitin 1991 ne Tirane eshte hapur Fakulteti i Shkencave Sociale i ndare ne tre departamente:
  1- Departamenti i Filozofi Socilogjise
  2- Departamenti i Psikologjise
  3- Departamenti i Punes Sociale

  Aktualisht dekan i fakultetit eshte Ylli Pango.

  Gjate kater viteve te fakultetit cdo dege studjohet ne nivele te pergjithshme dhe kerkon me pas patjeter specializim te metejshem ne nje fushe te seciles dege. psh Skerdi me siper kishte deshire per psikologji kognitive, apo dikush tjeter ate klinike.. ketu 4 vjet mund te studjosh psikologji te pergjithshme dhe i prek te tera llojet e psikologjise gje qe kerkon me tej studimin e detajuar te njeres prej tyre npermjet arsimit pasuniversitar.
  Ideja ne kete teme te forumit, per te krijuar debate dhe diskutuar mbi fushen e psikologjise me duket shume interesante.
  Suksese studenteve te kesaj dege.
  Lexohemi perseri ...
  ENISS
  E rendesishme per njeriun dhe shoqerine... liria e plote e shpalosjes se natyres njerezore ne drejtime te shumta dhe te perkunderta.

 10. #10
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Se kur do te merret vesh ne RSH se psikologjia eshte shkence natyrore nuk e di.

  Nejse,

  a mund te na tregosh dicka me shume?

  Psh nga 1995 e deri me sot sa psikologe jane diplomuar afersisht?

  Si nuk kam pare asnje artikull te ndonje psikologu diku?

  Me ca merren, shesin banane?

  Faleminderit,

  Anton
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Anton duhet te jetosh ne Shqiperi qe t'a kesh prekur psikologjine e psikologeve shqiptare ne shqiperi.

  Yllit i kam lexuar nje pjese nga nje liber per memorjen, por kur ske shume interes kuptohet rezultati.

  Ishte dhe nje tjeter psikolog ne nje program te TVSH qe nuk me kujtohet emri dhe qe asistonte me sukses ne program i cili ishte me te rinj te shkollave te mesme.

  Po te risjell nje fragment nga filmi Koncert ne vitin 1936.

  "Ketu tek ne lulet i hane gomaret"

  Nuk eshte e lehte ne shqiperi me ate strukture te varfer informacioni dhe interesi.

  Po te kesh interes duhet te vendosesh kontakt te drejtperdrejte me Yllin apo me ndonje tjeter.

  Kjo me duket e vetmja menyre per te marre informacion, dhene informacion apo bashkepunuar.

 12. #12
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Baobab Yllin e njof jo personalisht,por me kujtohet ne vitet 1990-1 dhe di dicka per te.
  E konsideroj mendjemadh dhe nuk kam asnje deshire te humb kohe me te.

  Dhe Edmond Dragushi apo Dragoshi e njof, por nuk kam asnje kontakt apo mail te tij.

  Mua me cudit fakti se paska qe ne 1991 hapur fakulteti, dmth qe ne 1995 kane dale psikologet e pare e nuk di njeri ku jane!?

  Nesje
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Edhe une krijova antipati per Yllin kur e kam ndjekur ne TV dhe ne disa shkrime neper gazeta.

  Per te njejten aresye. Kjo mund te kete qene edhe nje nga aresyet se pse nuk ka volum te degjueshem psikologjia ne shqiperi.

  Nje ane tjeter duhet te jete edhe strategjia e shtetit.

  Meqenese shteti ne shqiperi zoteron pagat e shumices se institucioneve eshte praktikisht e pa mundur qe psikologjia ne zere ndonje vend ne jeten shqiptare.

  Mendoj se po nuk pate miq ne qeveri zor se mund te besh ndonje gje aty.

  Ylli me Nanon nuk ka shkuar me sa di une. Prandaj sa te jete Nano ska per t'a ndihmuar.

  Jane futur nga burime te ndryshme private libra psikologjie me autoresi dhe tematike te ndryshme, por mendoj se kane qene si nje pike uji ne shkretetire.

  Me kujtohet qe kur u hap dega pati interes dhe entuziazem, si cdo gje e re.

  Sic duket ata qe e kane drejtuar kete pune e kane trajtuar si cifligun e tyre, sic ndodh rendom ne shqiperi.

  Ajo qe i doja une shqiperise, shpronesimi i madh i shtetit nuk ndodhi dhe me sa duket as qe ka per te ndodhur.

  Prandaj kjo gjendje do vazhdoje edhe ne te ardhmen.

  Dmth fati i psikologjise apo edhe te tjerave do ngelen ne deshiren e miqve dhe shokeve.

 14. #14
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kot te flas se nuk di gje, por te jemi te sinqerte cila shkence apo cilet profesioniste te cilado fushe perfillen apo respektohen ne Shqiperi pervec mjekeve?

  Askush.

  Po ju tregoj nje histori personale.

  Para nje viti kam qene ne Tirane dhe takoj ne rruge nje shok klase te tetevjecares e duke bere muhabet me tregon se punonte ne ministri te shendetesise dhe se ne po fusim dhe psikologe ne pune.

  Ok, pyes nje dite nje shok tjeter te tevjecares se cfare pozocioni ka ky i pari ne ministri( se e mbaja mend qe nga shkolla cfare niveli ka), me thote shef "i madh"( per asye korrektesie nuk e tregoj se cfare eshte ne te vertete"!

  Ai i pari ka mbaruar shkollen e larte kur mbaruan shoket e tjere qe ndejten pedagoge dhe ja dhane!!!

  A mendon ti ate shef i "madh" ne ministri te shendetesise?

  (zyrtarisht ai ka mastera e ku ta di une se cfare)


  Ne dore te ketyre te trasheve jana institucionet!

  Njof raste te tilla mjaft, me njerez me te cilet i njof.

  Nejse,

  mbyllet paranteza.

  POR,

  dhe ne keto kushte mund te punohet.

  Problemi themelor i joni eshte ne ne presim nga "jashte" presim " te na ndihmoje" presim nga ...

  Ne fakt duhet te jete e kunderta.

  Une nuk e di sa psikologe dalin ne vit, po ja po marrim nje numer 10 ne vit.

  Nga 1995 e deri me sot jane 70 vete CFARE bejne?

  As nje shoqate elementare per te mbrojtur interesat e veta nuk mund te krijojne?

  As nje artikull nuk mund te shkruajne?
  (une jam lexues i rregullt i shtypit ne internet)

  Nuk e di,

  une shpresoj qe ndonje dite te vije ndonje e te na tregoje dicka.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 15. #15
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Packa se me vonese, pershendetje per temen dhe deshiren interesante.
  Me sa duket nuk zgjati dhe aq shume

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2004
  Mosha
  17
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post

  Citim Postuar mė parė nga Anton
  Se kur do te merret vesh ne RSH se psikologjia eshte shkence natyrore nuk e di.

  Nejse,

  a mund te na tregosh dicka me shume?

  Psh nga 1995 e deri me sot sa psikologe jane diplomuar afersisht?

  Si nuk kam pare asnje artikull te ndonje psikologu diku?

  Me ca merren, shesin banane?

  Faleminderit,

  Anton
  Meqe ti nuk ke pare ndonje artikull te ndonje psikolgu diku, se fundmi te informoj qe nga Ylli Pango doli ne botim Psikoterapia, me 900 faqe, nje pune disa vjecare nga autori. Ketu ka botime mbi psikologjine dhe shkencat sociale ne teresi nga studjues, sociologe, psikologe, etj... per te interesuarit e shkencave sociale, studente, dhe per nje shoqeri te hapur. Ju duhet thjeshte te informoheni e te krijoni nje lidhje jo kaq formale me Shqiperine dhe ate qe ndodh ketu.

  Per departamentin e Psikologjise ne Fakultetin e Shkencave Sociale ne Tirane, keni nje pakete informacioni ne linkun me poshte:

  http://pages.albaniaonline.net/ut/ects/ShSociale.pdf

  kalofshi mire

Tema tė Ngjashme

 1. Si mund tė ulet ndikimi grek nė shqipėri ?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nėnshtetėsinė shqiptare
  Nga Arrnubi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •