Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  Naim Naki Krasniqi - Tattoo-isti m i mir shqiptar nga Prizreni

  Prshndetje!

  Sot po ecja si prdit n rrugn para shtpis time q ndodhet n Art District (downtown L.A.), lagje ku jetojn shum artist t t gjitha fushave. Vajta tek dyqani ku shesin revista dhe po vshtroja se kishin. Tek m kapi syri emrin Kosovo n faqe t par t nj reviste, e shpalosa menjher. Sinqerisht u gzova tej mase kur pash se ishte nj artikull i gjat dhe mirinforumues pr Tattoo-istin m t mir n Kosov. Pr m tepr far m gzoj pr tr ditn sht se ky Tattoo-ist na ka nderuar t gjith ne si shqiptar prgjerisa nj artikull harriti gjeri n ann tjetr t bots ndaj Shqipris, dmth n Los Angeles t Kalifornis, dhe m saktsisht n lagjen e artistve. Prej gzimit q ndjeva, po e prkthej t tr artikullin me shum knaqsi, dhe gjithashtu po bashkangjis pamjet q skanova nga kjo revist J.

  p.s. anashkalova vargjet q flasin pr Prizrenin pasi dihen nga shum prej nesh.

  Faqja e par e Revists (korrik 2003):
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Minat e Toks dhe Koht e Vshtira: Arti i Tattoo-s n Kosov.
  nga Lars Krutak.


  Tre ushtar serb dhe nj mercenar rus hyn me dhun n dyqanin tim pak pasi ta mbyllja dyqanin. I thash atyre se kisha mbaruar s punuari por rusi (q sdo ti harroj kurr fytyrn) shtypi levn e siguress s Kallashnikovit dhe ma vendosi n kok duke m thn: Kam pr t t qit trut nga koka por ulu dhe prvishju puns! Pr pak desh m ran t fikt aty n vnd dhe mendova se do m vrisnin. Ata kundrmonin era alkol, dhe m than se do tm prdhunin nusen dhe tm vrisnin djalin nse nuk do ti tattoo-oja trupin. far mund t bja prvese ti thosha PO! Dhe m pas mbasi mbarova ata hikn duke m thn Pa nj dit t mbar!
  Prpara asaj dite gati fatale n vern e 99-ts Naim Naki Krasniqi po punonte si do dit n dyqanin e tij n Prizren. Dyqani im ishte i hapur t tr kohn, gjerisa NATO-ja filloj bombardimet. N fillim serbt vinin ktu dhe paguanin pr tattoo-t. Por m von ata filluan tm detyronin q ti tattoo-oja falas. Ata sm paguanin, ndrsa filluan t m krcnin mua dhe familjen time. Kur un isha larg dyqanit, ose jasht Prizrenit, ata i kallzonin familjes time se do tma digjnin dhe shkrumonin dyqanin, dhe pasi ai rusi gati m shptheu trut, un u detyrova q me familjen t arratisesha pr n Shqipri. I lash t gjitha q kisha dhe u larguam me vrull. Qndruam n RSH pr dy muaj, dhe kur u kthyem n Prizren i tr dyqani na ish djegur. Flett e lkurs (prdoren pr t stampuar tattoo-t n trup prpara se t filloj pushkatimi :D) dhe pikturat m ishin hedhur, ndrsa serbt m kishin grafituar simbolet e tyre mbi muret e tymosura t dyqanit. Menjher fillova t punoja prap me ndihmn e familjes time, dhe t komshinjve prreth. Skemi fjal pr t prshkruar ndjenjat tona pr far ndodhi gjat lufts. Vuajtm aq shum, dhe ka aste q kurr sdo ti harrojm.
  Sot, t vetmit ushtar q vizitojn dyqanin Tattoo-Shop-Naki jan paqeruajtsit e NATOs dhe t huajt e tjer duke llogaritur edhe mua (nnkuptohet Lars Krutak), t cilt ishin n Kosov pr t vzhguar zgjedhjet e para t lira t Kosovs (Nntor 2001). Dyqani i Nakiut (Naimi) sht i fshehur pas rrugicave t Prizrenit, e rrethuar nga nj gardh prej telash me gjmba, nj kish srbe e rrnuar, makina t prishura, dhe nj postbllok ushtarsh gjerman.

  Tattoo punime t Nakiut, ose me emrin e tij t vrtet Naim:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Nakiu sht i mirnjohur n mbar Kosovn pr telentin e tij. Megjithse kunkurrenca q ka sht e vogl, vetm nj amator i ri n Prishtin, klientt prap udhtojn nga mbar Kosova pr n dyqanin e vogl n rruga Shtefan Xheqovi 40. Nj burr nga Prishtina erdhi n dyqan gjat intervists time, dhe m prmndi faktin se ai kishte par punimet e Nakiut n qytetin e tij. Ai djal thjesht nuk e ka at cilsi, ndrsa Nakiu sht me t vrtet nj profesionist i shklqyer. Kam udhtuar pr dy or gjeri ktu vetm pr t par nse mund t bj tattoo-n time t par, Akrepin, shnjn time t horoskopit.

  Nakiu prball dyqanit t tij n Prizren:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Megjithse Nakiu smund ta tattoo-onte at dit, burri nga Prishtina tha: Do t vij prap nesr sepse Nakiu sht i famshm, dhe kam besim tek ai. Fatosi, nga qyteti i afrm i Gjakovs, po bnte tattoo-n e tij t dyt kur un harrita n dyqan, nj tribal design abstrakt. Ai priti pr nj vit, pasi t ardhurat jan paksa t vshtira pr nj pjes t madhe t shqiptarve t Kosovs. Megjithse ky sht nj vnd musylman, feja tradicionale islamike e ndalon tattoo-imin n trup. Fatosi nuk sht musylman fanatik si i vllai i tij i cili falet pes her n xhami. Fatosi, nga kahu tjetr, bn pjes n rrymn modernizuese e cila po ndrmerr Kosovn e sotme. Sigurisht dua t dukem bukur, ndaj m plqejn edhe tattoo-t, por jo n nnkuptimin e mediave perndimore. Un spi duhan, spi alkool, sbj drog. E vetmja gj q pi sht Coke, ndaj mendoj se sht normale q kam tattoo n kraht e mij.
  Nakiu pajtohet me Fatosin se tattoo-t nuk pengojn kufit e fes. sht nj art, dhe ndaj njerzit vijn tek dyqani im. Askush se ka t drejtn t ndrhyj tek e drejta e dikujt pr t br tattoo. Kjo sht arsyeja pse nuk i influencoj klientt e mij kur ata/ato zgjedhin simbolet e tyre. E respektoj besn, dhe gjithashtu e adhuroj jetn, por modernizimi sht duke i ndryshuar sjelljet kundrejt fes fondamentaliste islame. Burrat sot veshin pantallona t shkurta, dhe ekspozojn gjoksin, ndrsa koh m par t tregoje kto pjes t trupit ishte e ndaluar. Ather, a jan kta njerz, dhe ata q tattoo-oen mkatar? Dyshoj! Pr mua, dhe pr emrin tim, gjrat m t rndsishme n jet jan: t mos dmtoj asknd; t kem zemr t pastr; dhe t ndihmoj t pafuqishmit dhe t nevojshim prreth vndbanimit tim. N t gjitha fet ka principe, rregulla q ndalojn veprime t ndryshme. Mbase vetm nj person n 1000 i ndjek kto rregulla gjeri n ekstrem. E respektoj at dhe besn time poashtu. Dhe pasi ai burri q po dilte nga xhamia e ndaloj Nakiun n rrug dhe e pyeti nse ishte ai tattoo-isti, duke i thn: A e ke menduar se far do t t ndodh ty n botn e prtejm pasi bn tattoo-t? Nakiu i tha: Burr i moshuar, a ke br ndonj mkat n jetn tnde? A je ti aq i pastr n zemr? Burri vjetr pushoi dhe filloj t buzqesh. Ather Nakiu tha: Shum mir. Ne do t vuajm bashk, un dhe ti!, ndrsa burri vjetr filloj t qeshte me t madhe.

  Fatosi duke br dhe pasi prfundoj tattoo-n:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Origjina e Tattoo-s Shqiptare Dielli dhe Yjet.

  Shumica e njerzve, duke nnkuptuar edhe musylmant shqiptar, nuk e din se Tattoo-t bjn pjes n historin e fes s shqiptarve pr m shum se 2000 vjet. Feja tradicionale shqiptare ishte nj grup praktikimesh pr t mbrapshtur djallin (t keqn), pr t shruar prej smundjeve, pr t siguruar bujqsi t shndosh dhe pr shum gjra t tjera. Nj prift katolik n Prizren ankoheshe n vitin 1651 se shum prej besimtarve t kishs s tij, kur ishin t smur shkonin tek grat rome dhe musylmane t cilat jan fallxhore shum t zota, dhe se ato frymerrnin me buzt e tyre n vndet t cilat krijonin dhimbje, n t njjtn koh shqiptonin nj seri fjalsh t prejardhura nga fundi i ferrit. Edith Durham, e cila udhtoj shpesh zonn e Goras n fillim t shek. t XX, thoshte se midis musylmanve t Shqipris s veriut tattoo-t jan t zakonshme... (ato) jan t shnuara me nj trekndsh, e cila formon nj yll dhe e cila sht zvndsuesja e rrezes s diellit. Sigurisht feja musylmane sht sjellur nga turqit n shek. e XV-t, dhe prpara asaj kohe shqiptart ishin pseudo-t-krishter.
  Durhami gjithashtu pat shnuar qnien e shum tattoo-v tek shqiptart katolik. N Shqiprin e Veriut, vreva se pjesa m e madhe ktyre fiseve katolike, bashk burra dhe gra, jan t tattoo-uar mbi pllmb t duarve, tek parakrahu ose n gjoks me nj kryq, por asnjher nj kryq i rrafshuar. Ka nj gjysm-rreth sipr dhe posht tij, ose duart mbarojn me rreth t vegjl, ose disa n rreth dhe disa me gjysm-rretha, ose kryqi sht n formn e rrethit-diell. Ajo vazhdoj duke thn, shumica e njrzve thonin se i bnin sepse ishin katolik. Nj burr m tha se i kishte q t siguronte varrim prej t krishteri, nse fati do ta kapte q t vdisje jasht atdheut. Kur ajo pyeti se cili ishte kuptimi i rrethit dhe i gjysm-rrethit, ata iu prgjigjn, Dielli the Hana. Kryqi sht pr t treguar se je i krishter. Nj prift lokal i kallzoj Durhamit, Ata kan nj numr besimesh pagane pr t cilat nuk m tregojn. Kam zbuluar se ata besojn n dy fuqi Drita dhe Errsira t cilat jan n konfikt mes njra-tjetrs E mira me t Keqen. Kto tattoo jan n shum rrethana t lidhura me to. Poashtu sht edhe gjarpri, t cilin ata nganjher e tattoo-ojn ose e vizatojn npr mure. Shum prej ktyre fiseve e kishin n tradit t migronin n Shqiprin e Veriut prej lart, nga veriu, duke thn se ishin katolik m par se t vinin. Sigurisht, n Bosnje jan zbuluar se shum tattoo t vjetra grash jan t krishtera, megjithse shumica e boshnjakve sot jan musylman. sht interesante sepse Durhami na prshkruan disa prej ktyre tattoo-ve boshnjake n ilustrime n t njjtn shkrim ku ajo prshkruan tattoo-t shqiptare.
  Dielli sht nj besim pre-i-krishter: Kryqi si nj simbol i diellit, katr gjmbat q prfaqsojn katr pjest e parajsave dhe rrota si trsi prfaqson rrutullimin e diellin n parajsat. Shum tattoo bashnjake depiktojn kt motif ashtu si bjn edhe tattoo-t katolike shqiptare, pr aq sa abstrakte mund t jen. Romakt, dhe prvemrisht Commodus (viti 180-92), figura udhheqse n filmin Gladiator, solli nj varjetet kultesh n trojn shqiptare, dhe pikrisht at t Mithras. Pas Commodusit, perandort Romak filluan q ta identifikonin veten edhe m shum me t papushtueshmin diell, morrn titullin invictus dhe mbanin nj kuror me rrezet e diellit. Nj nga doktrinat e Mitharizmit ishte Fatalizmi, ku fatet e njrzve ishin n dorn e planeteve. Dielli, duke qn m i madhi prej tyre, influenconte perandor dhe mbretr. do dit e javs ishte e emruar ndaj nj rruzulli, ose planeti, dhe n fakt akoma sht kshtu. N 25 dhjetor, lindja e Sol Invictus (Dielli i papushtueshm), ishte nj dit e shnjt q sot festohet si krishtlindje. Nj mal i pafundshm murronte prmbi diell, hnn dhe yjet, dhe ishte shtpia e t pavdekurve. Pas vdekjes, shpirtat e drits dhe t errsirs grindeshin pr shpirtin i cili nse shptonte nga errsira, fluturonte n fillim pr n hn, dhe m pas kalonte tek gjasht ruzujt e tjer pr tu pastruar prpara se t harrinte ndenjn e pafundsis.
  Pas Kostantinit t Madh (viti 280-337), i cili pat lindur n Nish, kryeqndra e perandoris Romake lvizi n Kostantinopoj, dhe Kostantini adoptoj krishtrimin si fen e perandoris, ndrsa Mithraizmi u poshtrua. Megjithat, prpara se Kostantini t ndrmerrte kt veprim, ishte nj ndjeks i Mithraizmit, pr t cilin qndron fakti se standardet e tij, Labarumi, prmban nj anallogji t fort me at t rrethit-diell. Jan kto kombinimet e diellit, hns dhe yjeve q njrzit e fiseve shqiptare tattoo-onin n trup.
  Megjithse Mithraizmi vdiq furrishm, sht e qart se shum prej ktyre simboleve t lidhura me at fe nuk vdiqn. Megjithat n shek. e IX-t Manikaeizmi, nj besim i uditshm tek dielli, Dualizmi Zoroastran, folkori Babilonik, etika Budiste, dhe Krishtrimi hyn n kt troj dhe u prhapn furishm prmbi do pjes ku m par besoheshe Mithraizmi. Kjo fe nnkutonte bashkangjitjen e vrtet t t gjitha feve q njiheshin ather, dhe besimi m i rndsishm si pjes e ksaj feje ishte ajo n dy forcat e kundrta Drita dhe Errsira shpirti dhe lnda. Durham shtoi Njeriu u pat krijuar nga forcat e errsirs, por ai prmban disa pika t vjedhura t drits. Grat nuk prmbajn pika dritash dhe ndaj jan mjete shkatarrimi. Krishti ishte burimi i fuqis s drits dhe e kishte banimin e tij n diell. Pr diellin ishin vizatuar ato shpirtra tek t cilt principi i drits mbizotronte, dhe ata kalonin prsdrejti pr t kryer pastrimin n ujin e pastr i cili formonte hnn. Kur hna ishte e prmbushur me shpirta, ata dilnin prej saj, ndaj thuhesh se ishte zvoglimi i hns (nuk e di sesi thuhet si fjal n shqip zvoglimi i hns). S fundi, shpirtat banonin n nj kollon drite, sepse kjo kollon ishte prmbushja e shpirtrave t prkryer. Trupat qiellor ishin dshmitart e grindjes dhe bnin pjes n t. Shpirtrat e t keqes kapeshin dhe mbrtheheshin tek yjet. Ndaj sht arsyeja e influencs djallzore e konstelacioneve, dhe forca shkatarruese e elementve.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Karrjera fillestare e Nakiut

  Prpara se t bhesha nj artist tattoo-sh, thot Nakiu, punova si infermier pr 11 vjet, ku msova pasojat e smundjeve infektuese, dhe preventimit prej tyre. Gjat kohs s lir, merresha edhe me piktur, dika q m shijon edhe sot. N 1990 fillova pun si apprentice tek nj tattoo-ist prej hungaris n Vien. Punova aty pr dy vjet e gjysm. N 1992 u ktheva n Kosov dhe hapa dyqanin tim n Prizren. Tattoo-imi sht nj form arti pr mua. Flet pr astin, dhe estetika sht elementi m i rndsishm.
  N fillim dhe gjeri gjat vitit t kaluar, punoja me dor me nj pistolet t ndrtuar nga nj motor kasetofoni, i cili nuk u rrotullonte dot aq shum. Fillimish eksperimentova me tattoo n trupin tim, e para e cila sht nj trandafil i ngjyrosur n an t belit tim. Vitin e kaluar, me ndihmn e t afrmve t mij n Gjermani dhe t shoqris n Franc, porosita disa vegla m moderne, njra prej t cilave sht edhe pistoleta Kobra bashk qindra gjilpra. T gjitha bashk kushtuan rreth 2000 DM ($900), dhe u deshn nj muaj e gjysm q tm mbrinin si porosi. Sot, megjithat, kam vshtrirsi pr t porositur stoqe sepse t afrmit e mij n perndim kan lvizur prej nga jetonin. Do tm plqente q t porisitja edhe m shum revista Tattoo-sh, libra dhe flet lkure. Disa prej klintve t huaj q vijn ktu m premtojn se do tm sjellin stoqe, por zakonisht ata kurr si nisin.

  Tovolina dhe pistoleta q Nakiu kish ndrtuar me motorin e kasetofonit:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Naki Sot

  Jam i hapur t hnn gjeri t premten nga ora dhjet gjeri n mesnat, t shtunave dhe t djelave vetm me porosi. Jam aq i zn saq smund ti prgjigjen t gjitha krkesave. Ato vijn nga t gjitha ant e Dardanis, duke prmbledhur edhe pjestart e KFOR-it. Tattoo-oj gati aq gra sa edhe burra, ku n fakt sht nj gj shum interesante pr nj vnd musylman. Zakonish punoj n pes ose gjasht kilent n dit. Preferoj tmos punoj m shum sesa kaq sepse lodhesh mndsisht, megjithse e plqej tej mase punn q bj.
  Kam dy djem q punojn pr mua si student tani pr tani. I jap edhe rrog pr far pune bjn. Ata presin pr klientt, kujdesen pr dyqanin, dhe msojn teknikat e artit. Shpresoj me gjith zemr q nj dit ata t hapin dyqanin e tyre vetjak pr tattoo, por disa njerz nuk jan t lindur pr artin, ata/ato se kan at talent. N do mynyr, do tjem shum i gzuar ti ndihmoj ata me fardolloj mynyre, nse ndonjri prej tyre e ka aftsin pr kt pun. Megjithse studentt e mij e shohin se kam shum pun, mbase ata sdihen mir t punojn n lkur. Por me kt profesion ata mund t ken nj jet m lluksoze dhe t prfitojn m shum. Fatkeqsisht, gjeri tani skam pas ndonj student me talentin e duhur, por sht nj amator i ri n Prishtin. Ai m vizitoj prpara se t hapte dyqanin e tij, dhe un i dhash disa foto dhe disa flet lkure. Ai erdhi q tm pyeste pr sekretet e artit t tattoo-imit. Se kam pr keq konkurrencn. N fakt do t dshiroja q t shihja edhe m shum dyqane t tjera t hapeshin npr Kosov. Por nj artist tattoo-sh duhet t ket talent q t kthehet n nj q bn art.
  Punimet e Nakiut jan m s shumti figurative, paterna mbas fletsh lkure t endura prreth dyqanit, ose t paraqitura n vitrin. Ai plqen t msoj edhe m shum tribal design pasi ato jan duke u br edhe m popullore, sidomos npr krah.

  E ardhmja

  Shpresoj, nse puna do t vazhdoj kaq mir, do t kisha dshir ti shtoja dyqanit n Prizren nj kat t dyt, dhe t prdorja hapsirn e tanishme si nj dhom pritje pr klientt. Kati i dyt do t jet edhe m i ndriuar me m shum drit diellore. N fakt kshtu duhet t jet. Kam nj djal, dhe nse ai do t dgjoj kshilln time, do t doja q kur ai t mbaronte universitetin, dhe prve saj, t merrte profesionin si tattoo-ist. Do t dshiroja shum q ai t bnte kt gj. Por gjja m e rndsishme q shpresoj sht q Zoti ti japi atij talentin e duhur. Dhe gjithashtu duhet t vij nga vullneti i tij kjo gj. Un sdo ta shtyja q t bnte kt gj. Ai duhet t ket mndjen e tij. sht gjja m e bukur kur fmija jote trashgon profesionin tnd. sht ekstra speciale, dhe do t dshiroja shum q dokush prej familjes time ta trashngonte gjithashtu.

  Koh hikjeje

  Pas pes mujorit tim q vizitova Kosovn, smund ta lija dot Kosovn pa marr nj souvenir nga Nakiu. Sigurisht, prgjerisa atje ka pak elektricitet kto dit, na u desh pak koh dhe durim. M duhet t dal jasht t ndez gjeneratorin, t futem prap, t laj duart, dhe triv dorashkat. Nakiu m thoshte, Nse gjeneratori m prishet ashtusi ndodh me do gj n Kosov do t t duhet t rrish ktu pr nj far kohe. Dhe m pas vazhdova t shijoja bojn q m pushkatohesh nga tattoo-isti m i mir n Kosov. Dhe, pasi dola jasht ders pr her t fundit, nj grup ushtarsh Rus q po krkonin pr mina hyn brnda n dyqan. M duhet ta pranoj se ata mu dukn paks t friksuar. Nakiu nuk mu duk shum i knaqur, por ai ju prmbajt atyre.

  Bibliografia q prdori Lars Krutak
  Durham, M.E. 1929, Some Triabal Origins Laws and Costums of the Balkans. New York: MacMillan Company.

  Malcolm, N. 1998. Kosovo: A Short History.
  London: Papermac.

  --------------------
  Urime dhe Pun t mbar Naim Drini :)

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Megjithse Mithraizmi vdiq furrishm, sht e qart se shum prej ktyre simboleve t lidhura me at fe nuk vdiqn.
  AsgjSikurDielli sht shmbulli m i mir :D

  Durham shtoi Njeriu u pat krijuar nga forcat e errsirs, por ai prmban disa pika t vjedhura t drits. Grat nuk prmbajn pika dritash dhe ndaj jan mjete shkatarrimi.
  Ve pyet Ditn pr kt gj dhe ta tregon ajo ;)

  thn nga Nakiu
  Do tm plqente q t porisitja edhe m shum revista Tattoo-sh, libra dhe flet lkure.
  E kam nj revist t till n dor un n kt ast :D, lol.

  Prshndetje edhe nj her!
  Drini.

 9. #9
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  31
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  me pelqejne tattoot por vetem ato qe simbolizojne dicka shume te shtrenjte tek nje person...
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 10. #10
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Pershendetje Goddess!

  E ke fjalen per tattoo si p.sh. kjo tek ky link :D

  Drini.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  O Drini,

  a t'i bj t fala Nakit a jo? Po deshe, ia kerkoj ca foto te tatoo-ve t'i postoj ketu... :)

 12. #12
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Sigurisht Tahox, sepse m gzoj fakti q gjeta nj artikull pr nj Tattoo-ist Shqiptar n ann tjetr t bots. Tani nga po shkruaj sht 142 grad n kahun tjetr t bots ndaj teje, dhe tek artikulli lexova se Nakiu donte t porosiste revista. T lutem, thuaji q i kam gjet kt revist q flet pr t n ann tjetr t bots! Dhe se ka shpirt shum zemrgjer, gjithnj nga far kuptova prej artikullit. Nse ai do t komentoj, edhe m bukur!

  :) Drini.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Well, Drini, sezona e pushimeve verore, s'e gjeta dot Nakin as ne shtepi, as ne dyqan. Duhet te presim qe artisti te kthehet...
  Megjithate, punimet e nje mjeshtri tjeter, kesaj radhe gjakovar, Art Kupa, i gjeni ne webfaqen e tij personale:
  ktu.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shiu : 16-07-2003 m 14:54

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 2. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 4. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •