Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
  1. #21
    i/e larguar Maska e pekomeri
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    450
    Postuar më parë nga I_DREJTI
    HAHAHAHAhahah... JO ore nuk te prish paraja asesi nuk te prish perkundrazi te rregullon te nderton shpirtin me krenari me guxim me lumturi, me dashuri etj me te gjitha te nderon te jep besim ne vetvete me shum te jep forcen per te jetuar e shum e shum te tjera. NE FUND TE FUNDIT TA NDERTON SHPIRTIN TENDE PER TE QEN ILUMTUR I PASURUAR NE SHPIRT I DREJT,etj,etj,etj.

    PARAJA TE NDREQ NUK TE SHKATERRON
    NJERIU VETVETEN E SHKATERRON, POR DHE E NDREQ E PARAJA ESHTE AJO KRYESORJA QE TE NDIHMON PER TU NDREQUR!!!!!!!!

    ME TE MIRA NJEHER
    Po more xhan,po,por vetem se ketu ne shqiperi,kush ka nje pasuri,prone apo shtepi qe u bene per 4-5 vjet,(pa asnje burim fitimi,pa pune dhe pasuri)e ka nje deshmor(te vrare),icili lumturohet,gezohet,dhe shijon frutet e parase,duke derguar lule ne varrin e djalit te tij.Kjo per mua eshte cmenduri dhe ne fatkeqesisht qe jetojmeketu,i shikojme per dite.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    Postuar më parë nga pekomeri
    Po more xhan,po,por vetem se ketu ne shqiperi,kush ka nje pasuri,prone apo shtepi qe u bene per 4-5 vjet,(pa asnje burim fitimi,pa pune dhe pasuri)e ka nje deshmor(te vrare),icili lumturohet,gezohet,dhe shijon frutet e parase,duke derguar lule ne varrin e djalit te tij.Kjo per mua eshte cmenduri dhe ne fatkeqesisht qe jetojmeketu,i shikojme per dite.
    Per ty le te jet qe te duash ti!

    Por po te tregoj se dhe un jam prej atyre familjev qe kan deshmore!!!!
    UNE JAM NGA KOSOVA!
    UNE KAM VLLAUN TE VRARE NE VIJ TE PAR TE FRONTIT (nuk eshte vrar duke bere biznes me arme shqipri-kosove siq jan disa te tjere) NGA DORA XHAKATARE SERBE.

    KURSE UN KAM QEN USHTAR NE PRESHEVE! E PER TRIMRI E DESHMOR TE LUTEM MOS ME FLIT SE NUK KE TEMA ATY HIQ E AS QE MUNDESH NDOSHTA ME FOL TI ME MUA, SE PER DESHMOR E LUFTETAR, TRIMRI JA KEMI ADET NGA TE PARET TON TE FAMILJES ME BABEXHYSH E KATRAXHYSH! KEM DERDHE XHAKE PER TROJET TONA!!!!!!!

    Kurse per at qe thua: QMENDURI ti thua ashtu se aqe ke ne koken tende ore vocrraku i mendjes! se nuk ke te ditur kujt ja permendi ato fjal DESHMOR! POR DESHMOR KAM VET. LUFTETAR KAM QEN VET, PER TRIMRI TI E SHOKU YT NUK MUNDESH ME MA KONSTATUAR VIIIIIIIIIIQ ORE DJAL/VAJZ!!!!!!

    Kurse per at qe shenova me larte ti qenke shum vocrrak te me vjepesh kritika se ti as nuk mundesh te dish se qka shenoj un. Me ket shkresen tende te me siperme kuptova se sa ke ne koke!!!
    E at qe shenova me lart ashtu eshte e verteta ore F/M ashtu eshte, as mendja me e holl nuk mundet te me kundershtoj e jo ti!!!!!

    hajt balo hajt se mir i paske punet.
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    Keshtu do te duhej te ishte.
    Pajtohem me fjalet tuaja, por keto jane te vleshme jo gjithmone, sepse shumke ne shume raste e prish leku. Pajtohem njeriu vetveten e shkatrron, por jo rralle shkaktar eshte leku.

    NE FUND TE FUNDIT TA NDERTON SHPIRTIN TENDE PER TE QEN ILUMTUR I PASURUAR NE SHPIRT I DREJT.

    Jo gjithmon i nderuar. Mund ta kesh tere pasurine e botes dhe te mos jesh i luimtur!...

    Te faleminderoj per kuptim e pajtim!
    Ne rregull dhe un te kuptoj ty qe thuaor keto jane te vlefeshme jo gjithmone, sepse shumke ne shume raste e prish leku.
    Po ashtu eshte, vetum nje njeri te menqur nuk do ta prish Paraja/leku! por e di qe ka individ te cilet po paten para sa te dojn ata kapitullojn, por ata nuk jan shumice jan pakic!

    Per kete qe thua: Jo gjithmon i nderuar. Mund ta kesh tere pasurine e botes dhe te mos jesh i luimtur!...
    Ashtu eshte si thua ti! por prap po e perseris nuk jen shumica keshtu!
    Se po te tregoj dhe ty me nje shembull ne veten time po e marr.
    NESE MUA ME IPEN DY MUNDESI? p.sh nese me thete ndokush apo eshte e mundur un te zgjedhi (kuptohet vetum pe marr nje shembull).
    1) Deshiron tere pasurin (parat/leket) e botes?
    2)APO DESHIRON VLLAUN TA NGJALLI?
    UN PA MENDUAR FARE DO TA MARR VLLAUN JO PARAT!!
    pra kuptohet se dashuria ka vleren e pa zavendesuar por ne raste konkrete, e te gjith njerzimi nuk kan nga nje te humbur por ore vlla/moter duhet te ja dim vleren e paras se pose nuk ja ditem nuk do te vjen kurr ne duart tona!

    me gjith rrespekte nga i drejti!

    mire se lexofshum nga une!
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    TELI ME FAL PER KETE FETYREN() qe simbolizon perqeshje SE NUK E KAM BERE ME VETEDIJE PRE PAVETEDIJSISHTE ME FEL TE LUTEM jam i habitur kur shikova ate fetyre te lutem me kupto.
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  5. #25
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,327
    Postimet në Bllog
    17
    Gjeja me e mire ne kete bote, nuk eshte as pasioni dhe as paraja, eshte puna vete.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  6. #26
    i/e larguar Maska e pekomeri
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    450
    pasuri,prone apo shtepi qe u bene per 4-5 vjet,(pa asnje burim fitimi,pa pune dhe pasuri)e ka nje deshmor(te vrare),icili lumturohet,gezohet,dhe shijon frutet e parase,duke derguar lule ne varrin e djalit te tij.Kjo per mua eshte cmenduri dhe ne fatkeqesisht qe jetojmeketu,i shikojme per dite. [/B][/QUOTE]


    E shikoj qe ne kete forum,gjeja me e kollajshme eshte te kundershtojme te tjeret,pa e lexuar mire teksin dhe pa marre aty,ate cfare kerkohet.Te lutem lexoje dhe nje here teksin,Behen fjale per ata deshmor(te vrare)qe u bene te pasur per 4-5 vjet pa pune.Une kam respekt per deshmoret e Atdheut .Cmenduria prek ata prinder mafiozesh,kriminelash.dhe shites femrash,qe gezojne sot leket e tyre,qe i vune pa djerse dhe ne kuriz te popullit te mjere.Le te mendoje sejcili per vehte ashtu sic e mendon,pa pasur te drejte te kundershtoje te tjeret dhe aq me keq te ofendoje te tjeret.

  7. #27
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Eshte cmenduri per te mos thene hipokrizi,se paraja,te shton lumturine.Kurre.Thjesht gjendja e mire ekonomike,ta ben jetesen me te lehte.
    A dini shume njerez,apo familje,qe ngriten keshtjellat e lumturise se tyre mbi pasuri,mbi para?
    Une jo.
    Nga ato qe kemi degjuar e lexuar,eshte se te gjithe ata qe u munduan te ndertonin lumturine ,mbi pasuri dhe para gjeten shpejt a vone ne themelet e saj ,dhembje ,trishtime,lote ,e ndoshta ju luten Zotit,te nderronin gjithe pasurine e tyre me disa caste te VERTETA lumturije.

    Sa per pyetjen
    Ne cdo pune po te mungoji pasioni,kthehesh ne nje robot monoton,ku ben cdo dite te njejtat veprime,pa jete pa ngjyra ,e i pa dobishem per shoqerine.Tani nese kjo pune shoqerohet,me te ardhura te mira(pra ,para),nuk do thosha jo.
    Po gjithmone do vija parane ne sherbim te pasioneve te mija,jo pasionin,ne sherbim te parase,se do ishte sikur te ecja symbyllur,mbi cepin e nje gremine.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Vendndodhja
    Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
    Postime
    165
    Nje pune per para...

    Nje tjeter per pasion...

    Kur mendoj me shume me duket se kjo eshte zgjidhja me e mire...
    !...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Ne det...
    Postime
    383
    Ne je i zgjuar nga puna jote qe e ben me pasion mund te te vije edhe paraja.
    Idealisti do pasionin
    Pragmatiku do parane
    Por nuk mendoj se asnjeri nga ne eshte o njeri o tjetri i prere me thike.Seicili ka nje grame me shume nga njera ose nga tjetra.Zgjuarsia tregon se sa je ne gjendje te perfitosh nga te dyja.
    Laguna Blu

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Vendndodhja
    Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
    Postime
    165

    Thumbs up

    !!!!????

    Une jetoje ne Kosove "Shpirta" e nderuar. Formula qe e ke dhene, nuk vlen per realitetin ketu. Ose vlen vetem per tregtaret...Ata punen e tyre e bejne me pasion dhe kane para...te tjeret mund ta bejne punen me pasion por para s'kane...keshtu qe...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Teli : 03-09-2003 më 04:39
    !...

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Ne det...
    Postime
    383
    Me vjen keq por nuk jap formula.Them ate qe mendoj.
    Nuk e di me cfare merresh ti , cfare profesioni ke dhe se cfare mund te besh ne Kosove. As shqiperia nuk eshte vendi i pershtatshem per shume gjera por nese do me te vertete dhe nese ke aq kurajo e gjen mundesine.

    Njeriu ne jete mund te beje vetem 2 gabime madhore:

    1-zgjedhja e profesionit
    2-zgjedhja e njeriut me te cilin do coje jeten

    Nese je i kujdesshem ne keto te dyja, largpames dhe i zgjuar, nese ke deshire te plotesosh ato qe i ke vendosur vetes si detyre, bashke me ate qe te ka vene zoti menjane them se cdo gje do shkoje mire. Nuk them se do besh miliona dollare por aq sa te te mos mungoje asgje dhe njekohesisht t'a duash punen qe ben.
    Nejse, seicili ka idete e tij. Nuk besoj se vetem njerezit pa karakter mund te ecin perpara.
    Laguna Blu

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Vendndodhja
    Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
    Postime
    165
    Eshte shume e vertet se mendimet ndryshojne, por une nuk flas per mendime, por per realitetin...Ai eshte i idhet si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove.

    Perseri e jep nje mendim formule te kapercyer...

    Mund te gabosh ne zgjedhje te partnerit, por nuk eshte as fillimi e as fundi i botes ky...Ka formula per zgjidhjen e ketij problemi....

    Sa i perket profesionit...

    Ketu formulat zvogelohen...

    Te mos ikim nga tema...

    Ne Kosove shume profesione mund te te ofrojne kenaqesi por jo edhe leke te mjaftushme per ta permbyllur muajin...

    i numeroj disa...:

    ARSIMI
    MJEKSIA
    GJYQESIA
    FABRIKAT S PUNOJNE
    ETJ


    Per njerezit e kultures te mos flas...

    Ata vuajne per dinjitet...buke kane po a mjafton ajo...
    !...

  13. #33
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Postuar më parë nga Shpirta
    Njeriu ne jete mund te beje vetem 2 gabime madhore:

    1-zgjedhja e profesionit
    2-zgjedhja e njeriut me te cilin do coje jeten
    Keshtu e ka jeta: vendimet me te rendesishme ne jete duhet ti marresh kur je i ri (dhe s'e ke idene e jetes).

    Opinioni im mbi ceshtjen?

    Thone qe nje pune e merzitshme nuk ia vlen pasi gjysmen e jetes e kalon ne pune. Une them me merzi e kalojme jeten te gjithe. Te pakten te marrim leket si balancim.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Një punë për pasion apo një punë për para?!

    Thone qe ideali nuk ta mbush barkun.
    Gjithsesi varet nga rrethanat dhe momenti qe njeriu do te beje kete zgjedhje. Pra nese ne ate moment njeriu ka me shume nevoje per pasionin e tij apo per parane. Une keshtu e kuptoj. Une psh ne kete moment do te zgjidhja nje pune per para...mbase neser do zgjedh pasionin.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-02-2015
    Postime
    10

    Për: Një punë për pasion apo një punë për para?!

    Il faut manger pour vivre, et non vivre pour manger.
    Le soleil luit pour tout le monde

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-02-2016
    Vendndodhja
    Korçë
    Postime
    1

    Për: Një punë për pasion apo një punë për para?!

    Profesioni per pasion eshte me mire sepse neqofte se dicka e ke pasion dhe e ben me se miri atehere dhe ti vet do dish si ta menaxhosh dhe te fitosh sa me shume te ardhura

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Kuptimi i fjalës "Pasion"!
    Nga DI_ANA në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 17-04-2010, 19:16
  2. Erotika e Gustave Klimt, frikë dhe pasion
    Nga Xhuxhumaku në forumin Arti botëror
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 22-02-2009, 05:20
  3. Pasion per kenget napolitane dhe klasike italiane!
    Nga Del Monako në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 92
    Postimi i Fundit: 12-07-2006, 00:27
  4. Me nje fjale: Kurre me dashuri me pasion
    Nga Dito në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 10-08-2005, 07:24
  5. Idealizmi: pasion, semundje apo virtyt?
    Nga [xeni] në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 10-12-2004, 14:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •