Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 84
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    Bebi im-Leka i ka vetem 2 muaj e peshon 8500gr, vetem me qumsht gjiri eshte, ujin nuk e pi biberonin nuk e mer, te gjithe kemi qene me grip vetem Leka jo
    edona te te rroje edhe vafte sa te te doje zemra ty por bene mire ta mesosh edhe me gjerat e tjera se do e kesh shume te veshtire me vone e di qe gjiri i nenes eshte gje shume e mire
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  2. #42
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    te falemnderit eagle black mirpo nuk e di mjeku po thote qe qumeshti eshte i balancuar e i permban te gjitha vetem s emu po me doket qe eshte teper i plote e po me dhimbset se shume i plote eshte rrath rath e po mundohna bile ndonje qaj apo vetem uje
    ylli i mëngjesit

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    te falemnderit eagle black mirpo nuk e di mjeku po thote qe qumeshti eshte i balancuar e i permban te gjitha vetem s emu po me doket qe eshte teper i plote e po me dhimbset se shume i plote eshte rrath rath e po mundohna bile ndonje qaj apo vetem uje
    zonje e nderuar me fal por nuk te kuptova te rrathet cfare do te thuash me keto???????
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  4. #44
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    shume i trash o e nga trashesia mishi ju ka nda rrath rrath, ne kendej nga kosova ashtu i themi ju me duket se i thoni bullafiq
    ylli i mëngjesit

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    shume i trash o e nga trashesia mishi ju ka nda rrath rrath, ne kendej nga kosova ashtu i themi ju me duket se i thoni bullafiq
    po po po po po tani te kuptova ne ketej i themi bullafiqper mendimin tim duhet tja nderpresesh gjirin dhe te fillosh ta ushqesh me biberon nuk e di cfare keni ne mendje ju
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  6. #46
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    ja kemi ba te gjitha egzaminimet kardiologjike si dhe analizat e tjera per te qene me te sigurt sepse keto 15 vitet e fundit ne QKU-Qendren klinike universitare te kosoves ska pas femije aq te shendosh qysh 2 muajsh, me te shendoshin e kish pas 6500 po flasim per diten qe i mbush 2 muaj, ndersa ky diten qe i ka mbush 2 muaj i ka pas 8500
    ylli i mëngjesit

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    ja kemi ba te gjitha egzaminimet kardiologjike si dhe analizat e tjera per te qene me te sigurt sepse keto 15 vitet e fundit ne QKU-Qendren klinike universitare te kosoves ska pas femije aq te shendosh qysh 2 muajsh, me te shendoshin e kish pas 6500 po flasim per diten qe i mbush 2 muaj, ndersa ky diten qe i ka mbush 2 muaj i ka pas 8500
    dhe cfare te kane thene mbi kete gje?
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  8. #48
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    te gjitha analizat i kan dal super vet gjenet jane ne pyetje
    ylli i mëngjesit

  9. #49
    maraklije Maska e bombona
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    qumeshti i nenes forcon muskujt e gojes tek foshnja pos te tjerash
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  10. #50
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Dicka per qumshtin e nenes

    Tani von ne nje kampion nga te gjith grat e evropes u analizua qumshti dhe ai i nenave shqiptare doli me me vitamina naturale e ai me i pastri .
    Qartesoj kete te fundit duke shtuar qe ishte dhe qumeshti me i paikunuar nga lendet e shumta konservuse o detergjentet qe berdoren tashme ne cdo vend te evropes.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga edona Lexo Postimin
    te gjitha analizat i kan dal super vet gjenet jane ne pyetje
    Fillimisht Leka te jetoj gjate me shendet te mire e lumturi dhe me prind.
    Ne postin e parë, kur permende 8500gr, mendova se e keni shkruar gabimisht sepse femiju nuk mund te shtoj per dy muaj me shume se 2500gr por me posht e pash se keshtu qenka.
    Sa kg ka lind Leka sepse nga kjo qe po shkruan po duket se ka lindur mbi 5 kg apo jo?
    Kur po thua nuk e merr biberonin, cka eshte biberoni? A eshte gota qe ka kapakun me vrima? Nese nuk gaboj kjo eshte per femijet mbi 6 muaj e jo per beba. A po ndoshta biberon e quani shishen e qumështit?
    Nese Leka ka lindur nen 5 kg atehere lirisht mund te thuhet se keni qumeshtin e fort ose i jepni me shume se qe duhet, sepse per 2 muaj ti shtoj mbi 3500 eshte e tepert.
    Analizoni dieten tende, provoni te ndrroni dhe shikoni si po shkon te beba. Gjithashtu mos i jep gji me gjate se 20 minuta nga njeri e 20 nga tjetri gji dhe çdo 3 orë. Vezhgo peshen per 1 muaj dhe nese ka shtuar mbi 1kg atehere provo te shkurtosh ne 15 minuta dhe per çdo 3 orë.
    Sa herë del jasht beba, normalisht ish dashur te del sa here te pin qumesht por kjo varet sa shpejt e perpunon organizmi. Nga kjo peshë qe po tregon po duket se femiju i juaj nuk del edhe aq shpesh apo jo?
    Bebave, e aq me pak bebes tuaj nuk i duhet qaji e as uji sepse qumeshti i nënës i permbanë te gjithat. Nena qe ka gji te mjaftueshem eshte e rekomanduar te ushqej femiun deri ne 6 muaj, madje edhe nese nuk i jep asgje tjeter, prap femiju do ti ka vitaminat e duhura.
    Mirepo kur ti mbush 4-5 muaj mund te fillohet gradualisht ti ofrohet ushqimi si psh molle e shtypur, patate e shtypur apo pire siq i kan then ne Kosove. Femiu duhet te filloj ushqim tek kur te fillon te ulet vet dhe te mban koken lart. Kjo zakonisht ndodhe ne muajin e 6 te femijut. Gjithashtu edhe pse fillon me ushqim qumeshti i gjinit prap do ti duhet femiut por nese vendos me ndal krejtesisht atehere duhet ti japesh qumesht formula deri ne moshen 1 vjeqare e pas moshes 1 atehere qumesht te lopes. Normal sa me gjate qe do te pin qumesht aq me mire per eshtrat e femiut.

    Une kam vajzen ( Gurra) 5 javeshe dhe ka shtuar 1020gr ndersa ka lindur 3800gr. Nese e shikon vajzen time edhe te kjo kan filluar rrathet neper kembe dhe duket se po plotesohet mirepo kur po thua se femiju yt 8500 atehere mund te paramendoj brengen tuaj.
    Nuk duhet te brengoseni shume mirepo kish me qenë mire te kontrolloni dieten e Lekes. Nuk ju sugjeroj te ndaloni te ushqyerit me gji sepse edhe nese filloni me formula prap do te varet sa do ti japesh. Keshtu qe ne vend se te ndaloni krejtesisht atehere gradualisht ja zvogelon masen e qumeshtit.
    Normalisht ne javet e para beba pinë 30-60ml e kur ti mbush 1 muaj veq i duhet 90-120ml, kjo per cdo here qe te ushqehet ndersa gjate 24 oreve po flasim prej 400-800ml.
    Ndersa mbi 2 muaj beba do te pinë prej 120-180ml apo 700ml deri ne 1l gjate 24 oreve.
    0-2 javë 30-60ml (çdo herë)
    2-8 jave 90-120ml(çdo herë) ndersa gjate 24 oreve 400-800ml
    2-6 muaj 120-180ml (cdo here) ndersa gjate 24 oreve 700ml - 1L
    Normalisht per cdo kg te femijut duhet ti jipet 150ml qumesht mbrenda 24 oreve dhe nese e kalkuloni peshen e femijut tuaj mund te dini nese i jepni mjaft apo jo.
    1kg=150ml
    2kg=300ml
    3kg=450ml
    4kg=600ml
    5kg=750ml
    6kg=900ml
    7kg=1050ml
    8kg=1200ml
    8.5kg=1275ml femiut tuaj i nevojitet sipas peshes qe ka. Por nga mosha, vetem 2 muaj, atehere kjo eshte e dyfisht me qe kerkohet ne moshen e tij.
    Eshte veshtire te dihet sa ml i jepni meqenëse vetëm me gji e ushqeni por nese ke mundesi te perdorni pompen dhe ti mbushni shishet, me kete mund te dini sa ml ka nje gji e sa tjeteri dhe nga kjo shishe mund te dini sa po pin Leka per 1 herë e pastaj leht e kalkulon, sa here ne dite dhe ne fund gjithesejt.

    Sidoqoft nese te duhet ndonje info me shume me lajm, si nëna te bebave me moshë gati njejte, mund te shkembejm info.

    Ju pershendes
    Ardita, nëna e Lekes 6.5 vjet dhe Gurra 5 javeshe(30.jan.09)

    P.S Kam shkruar me emer te Flag, burrit tim

  12. #52
    Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
    Anëtarësuar
    01-05-2006
    Vendndodhja
    📍 The Netherlands
    Postime
    939
    Citim Postuar më parë nga TikTak Lexo Postimin
    mu kujtu kur bojsha noi prapsi se kom qen harakat mthoshte mama: haram tqofte qumshi babes se baba i shkret ngrihej qe me not me mbajt rradhen per qumesht

    o sa kom qesh
    hahahahhaah
    ●•∙ яє¢ℓαιмιηg вα¢к мy ωσяℓ∂●•∙

  13. #53
    Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
    Anëtarësuar
    01-05-2006
    Vendndodhja
    📍 The Netherlands
    Postime
    939
    Citim Postuar më parë nga altint71 Lexo Postimin
    Tani von ne nje kampion nga te gjith grat e evropes u analizua qumshti dhe ai i nenave shqiptare doli me me vitamina naturale e ai me i pastri .
    Qartesoj kete te fundit duke shtuar qe ishte dhe qumeshti me i paikunuar nga lendet e shumta konservuse o detergjentet qe berdoren tashme ne cdo vend te evropes.
    Thua ?
    Po cte dali i inkunuar Fasule e Djath e domate kemi ne :P me raste festash ndonje amite hahhahah
    ops sorry ka qene ne kohen e monizmit kjo :P
    ●•∙ яє¢ℓαιмιηg вα¢к мy ωσяℓ∂●•∙

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    se kisha menduar kurre te ishte kaq i shtrenjte qumeshti i nenes
    ti gezohesh edhe nje pike qe del

    ca femra qe lindin ne manyre te natyrshem e kane me pak problem prodhimin e qumeshtit, sepse kontakti i pare trup me trup me femijen e pershpejton prodhimin, ndersa mjafton nje operacion dhe qumeshti vonohet mbi 6 - 7 dite dhe femija nje here te fuse biberonin ne goje e ka shume te veshtire ta pranoje gjirin dhe kur e pranon nga lodhja se nuk i vjen aq sa duhet dhe lehtesisht si ne biberon nuk di te pije ne menyre korrekte por nga padurimi kafshon

    ne maternitet ishte nje frigorifer ku nenat vinin qumeshtin e terhequr me pompe dhe shikoje ca shishe te vogla te mbushura me 2 apo 3 ml qumesht dhe e ruanin si gjene me te shtrenjte per t'ja dhene femijes .......................

  15. #55
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Upss ngaterrova teme

    pershendetje Marya

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    Upss ngaterrova teme

    pershendetje Marya
    po pse me zogu vogel, per ca doje te flisje? s'eshte e thene qe te jesh nene me se s'bene, qe te flasesh per ate te shkrete qumesht gjiresh
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  17. #57
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga Endless Lexo Postimin
    po pse me zogu vogel, per ca doje te flisje? s'eshte e thene qe te jesh nene me se s'bene, qe te flasesh per ate te shkrete qumesht gjiresh
    po flisja per kalamajt te floktorja por nuk ishte kjo tema e duhur

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Edhe une kam 10 dite qe kam lindur
    urime ela dhe me jete te gjate cupa, ja shpetove tani, megjithese fillojne meraqe te tjera, shpresoj se ke pasur lindje te lehte
    dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron
    mesohen se e kane me te lehte me biberon, femijet kane nje uri te dhimbshme dhe duan tu vije shume qumesht ne pak kohe dhe lehtesisht , pa shume sforcime
    ,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza
    mos u be merak , edhe cupa ime keshtu e pine me nxitim gati e gelltit te gjithe koken e biberonit dhe shpesh sikur mbytet,hiqja biberonin sa te qetesohet dhe mos e mba te shtrire , mbaje te ulur ,dhe perpiqu pas pirjes mbaje ne krahe rreth 30 min sa ti dali ajri qe gelltit bashke me qumeshtin nga nxitimi.
    po kam frike a e demton pompa gjoksin
    pyetje te tilla nuk kane vend kur vjen fjala per shendetin e femijes, perpiqu ti japesh sa me shume qumeshtin tend te pakten tre muaj, e di qe eshte e lodhshme, sa te del edhe kurrizi , por me mire te dale kurrizi tre muaj te pakten se sa te vuash gjithe jeten me nje femije qe te semuret shpesh......
    ka kremera, quhet lanoline, nas nuk gjen atja, perdor kremera me baze vaseline, ose stick qe perdoren kur thahen buzet ne dimer

    megjithese tash nuk e pranon gjrin , insisto se do mesohet, do ndieje afshin tend dhe do qetesohet , ky kontakt stimulon edhe qumeshtin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marya : 21-06-2011 më 06:43

  20. #60
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin
    Mua me duket, sikur ska shume qe ti kerkoje ndihme, sugjerime si tja beje se te vinte te yack-je. Kur e linde kaq shpejt ti? Damn, koha fluturon, dhe ne se marrim vesht fare. Urime njehere, ne lidhje me lemzen, ashtu i ze lemza sa jane ne muajin e pare. I ze shpesh. Kije parasysh sa here ta ushqesh, mbasi te mbarosh, ktheje pak si permbys ose ngrije pak ne preherin tend, veri 1 dore para te gjoksi , ne te njejten kohe ti mbash dhe koken, dhe bjeri pak mbrapa, lehte te kurrizi derisa te degjosh qe do gromesije. Kjo eshte e rendesishme sa here te mbaroj se piri, pasi kur pijne thithin dhe ajer, dhe u krijohen gazra ne stomak dhe kane dhimbje barku. Duke ja nxjerre jashte, i rehaton, dhe jane me te qete.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  2. Qumeshti I Devese
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
  3. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Qumeshti..
    Nga s0ni në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 09-02-2003, 02:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •