Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 84
  1. #61
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    cdo femij qe ushqehet vetem me qumshin e nenes ka nevoj per vitamin d. kjo nuk gjendet ose eshte me doze teper te vogel ne qumshin e nenes. pediatri duhet patjeter te japi perscription per vitamin d per femijen eshte teper e domosdoshme.
    I LOVE GOD

    j&g

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin
    jo nuk e demton pompa gjoksin (tani edhe varet, ke pompe te mire? si pshm medela pump in style), qe mundohet te te stimuloj te krijosh qumesht tamam sikur femija jote...biles do ishte me mire te rikuperohesh nese femija te ka len disa shenja/plaga (per femijet qe ndukin etje)
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Pa diskutim qe qumeshti i gjirit eshte me i miri por mos harrojme se sot cdo gje zevendesohet.Dhe qumeshtin e gjirit e kane zevendesuar gati 100 % me te gjitha antitrupat mbrojtese dhe qe sherbejne ne sistemin imunuzues te foshnjes.

    Sa per ato ngritjet ne mes t'nates Ana Luna, ska nevoje te sterilozosh sot , shishe dhe biberona .. i ke gati shishet e formulave .. direkt e ne goje bebes . Te vete pak me shtrenjte por ste iken tepeleku i kokes . lol
    nuk zvendesohet dhe nuk ka gjithe enzimet/antibodies, po thuaj shyqyr qe kan dicka qe te ndihmojn femijet qe nenat skan pasur mundesi ti japin gji per kohe te gjate
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #64
    qumeshti nenes behet edhe djath



    haha, nje shef e beri djath :d
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Faleminderit iken koha shpejt dhe e ke femijen ne krahe,,po une e ushqej me qumshtin tim po e shtryth me pompe po gjith keto dite nuk me dhembte gjoksi tani po me dhemb car duhet te besh per te pushuar dhimbjen,po kur te mbleth,,tani jane avaze te tjera iku shtatzania qe deri ne fund une e di choqa nuk me pushuan te vjellat

  6. #66
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin

    Dhenia e qumeshtit femijes ndikon ne zvogelimin dhe rregullimin e mitres se nenes mbas lindjes.Femijet qe pijne qumeshtin e nenes jane me te shendetshem dhe imunitar ndaj semundjeve.Pastaj biberoni u krijon myke ne goje.Ndersa lemza eshte dicka normale po jepi qumesht kur e eze lemza se i iken.Me jete te gjata goca .

  7. #67
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Citim Postuar më parë nga **** Lexo Postimin
    cdo femij qe ushqehet vetem me qumshin e nenes ka nevoj per vitamin d. kjo nuk gjendet ose eshte me doze teper te vogel ne qumshin e nenes. pediatri duhet patjeter te japi perscription per vitamin d per femijen eshte teper e domosdoshme.
    Zakonsiht vitamina jepet me recet .kjo sherben per mbyllejn e gropes ne kafke te femijes

  8. #68
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Citim Postuar më parë nga thirsty Lexo Postimin
    qumeshti nenes behet edhe djath



    haha, nje shef e beri djath :d
    Cfare lloj djathi kackavall apo djath bebe?

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    ketu femijeve qe ushqehen vetem, dhe vetem me qumeshtin e nenes u jepet edhe vitamina K, qe eshte per koagulimin e gjakut dhe qumeshti i nenes nuk e permban, ndersa ato qe japin qumesht pudre, apo mikste me qumeshtin e nenes nuk u jepet se qumeshti artificial permban vit K


    Ela , ve femijen ne gji se pompa nuk e luan 100% rolin e femijes dhe rezikon te mblidhet gjiri ku edhe dhimbja

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    une po i jepja vitaminen d po me villte dhe ja nderpreva ka ndonje gje

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Denata
    Anëtarësuar
    26-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    130
    Qumeshti i nenes??? Mrekulli e natyres per vlerat qe ka

  12. #72
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    mrekulli esht.

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28
    Te nderuar forumist kjo temë me beri shumë pershtypje dhe desha te nderlidhem paksa. Deshira per tu berë nenë eshtë diqka qe nuk spjegohet me fjalë, mirpo pasi ta kryesh shtatzanin dhe pas aktit te lindjes mund ta spjegosh me fjalë. Lidhja nenë me femiun eshtë ngrohtesia dhe gjiri ne muajt e parë,duke u nisur nga dhenia e qumshtit te nenës e kupton sa i mvarur asht bebja ndaj nenës,kur femiu qan vetem qumshti i nenes e qetson.Ajo era e qumshtit te nenes. Nga nena bebja merr qumshtin e fresket dhe te ngrohtë tamam,dhe nuk mund te krahsohet me qumësht te bler,sa do qe e mban te vaket logjikisht nuk krahasohet me qumshtin e nenës. Qumshti i nanes ktu ku jetoj dhe punoj ne spital perdoret per infeksion te syrit ndaj te posalindurve.
    Unë si nenë ju preforoj te gjitha nenave te reja qe femiu duhet ushqyer me gji deri ne moshen 10-12 muajshe. Nena vetem sa rinohet sepse pastrohet. Sa per varje te gjinjeve mos u lodhë ,behu krenare se ke ushqyer krijesen ma te shtrejt ne botë per ty.
    ( bile kah Drenica kur kan kerkuar vajzë per djalin disa familje kan pyetur sa ka marr gji vajza nga nena kur ka qenë foshnje,nese nuk ka marr hiq , nuk e kan kerkuar fare)
    Me respekt per te gjitha shtatzanat edhe nënat e reja.
    Finete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Finete : 08-07-2011 më 11:17

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga Finete Lexo Postimin
    ( bile kah Drenica kur kan kerkuar vajzë per djalin disa familje kan pyetur sa ka marr gji vajza nga nena kur ka qenë foshnje,nese nuk ka marr hiq , nuk e kan kerkuar fare).
    Finete.
    ou
    cjane keto budallalliqe
    cfaje ka femija nqse nena nuk ka patur mundesine ti jape qumesht gjiri,
    pastaj ka edhe nena qe jo qe duan ti ushqejne , por nuk munden

    tek mua lindja qelloi me e komplikuar se ce prisja , femija e kishta kaluar termenin dhe fakti qe kishte nje pozicion facial , femija nuk angazhoheshe dhe u desh operacion , peridurala nuk zuri ashtu si duheshe dhe si perfundim perfundoi me cezariane dhe anestezi gjenerale, shyqyr qe ka evoluar mjekesia se ndryshe njera nga ne te dyja nuk do ishim akoma mbi dhe, dhe te gjitha keto peripecira paten pasoja mbi qumeshtin qe erdhi ne sasi te pamjaftueshme dha dashur pa dashur duheshe kompletuar me qumesht artificial.

    Shyqyr qe nuk jetokam ne Drenice

  15. #75
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Marya, mos u merzit se e merr cuni im, gocen tende. Mos lexo pallavra lart e poshte. Vijne nga injoranca e madhe. Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Marya,
    Finete po fliste per kohe te hershme. Mbase ka qene keshtu. Une vij nga Drenica po se kam degju kete gje ndonjehere. Gjithsesi mund te kete qene e vertete. Ka pasur (dhe ka ende) mjaft budallalleqe ne traditen e kuluren tone ,smund ta mohojme dot.


    Ndersa sa i perket temes, askush nuk mund ta mohoje qe qumshti i gjirit eshte me i miri por tani nuk eshte me i pazevendesueshem. Ka te gjitha perparesite,dhe nje mjaft e rendesishme eshte me pak e lodhshme qofte gjate dites qofte gjate nates ta ushqesh me gji femijen.
    Po kur ske mundesi ben fare mire edhe ky tjetri.

    Ps.Marya ,sa kupova une ti i ke dhene gji vajzes por nuk mjaftonte. Nje keshille nese e ben akoma kete gje. Mos heq dore jepi me shpesh gji sepse sa me shume thithe ajo aq me shume qumsht krijohet......
    Ta them se e kam pasur te njejtin problem edhe vete. Kisha ndjenjen se nuk mjaftonte gjiri dhe e plotesoja(une i kam dhene nga hipp) Ka funksionuar per mrekulli. Per dy muaj keshtu(ne te 3in dhe 4tin) pastaj vetem me gji. Ka pire deri ne te 13(para nje muaji) dhe ia hoqa. Spatem asnje problem-dua te them nuk besoj ate qe thuhet se krijohet lidhje me e forte mes nenes e femijes.Do te idha lidhur njesoj me bijen time edhe po te mos e kisha ushqyer me gji.
    Ndryshuar për herë të fundit nga anita340 : 08-07-2011 më 12:11
    AUTOCHTHONOUS

  17. #77
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Faleminderit iken koha shpejt dhe e ke femijen ne krahe,,po une e ushqej me qumshtin tim po e shtryth me pompe po gjith keto dite nuk me dhembte gjoksi tani po me dhemb car duhet te besh per te pushuar dhimbjen,po kur te mbleth,,tani jane avaze te tjera iku shtatzania qe deri ne fund une e di choqa nuk me pushuan te vjellat
    mos ke nje blocked duct si thohet ne shqip "tub i bllokuar" te qumshtit...nese po bej dush me uje te vaket...ose thjesht mundohu ti japesh gjoks femijes ose te pomosh, dhimbja zakonisht shkaktohet kur ske zbrazur gjithe qumshtin
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Marya, mos u merzit se e merr cuni im, gocen tende. Mos lexo pallavra lart e poshte. Vijne nga injoranca e madhe. Lol
    jo mi pinko se nuk i marr per baze keto budallalliqe , por nganjehere ndihem aq fajtore ndaj goces qe nuk mundem me shume
    sa per krushqine , jam dakort vetem me kusht qe cuni te na hyje kollovar

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-01-2006
    Vendndodhja
    Norway
    Postime
    28
    E nderuara Marya unë as qe kam dashur dike te lendoj,ketu ke tema per rendsin e qumshtit te nenes,e sa i perket komplikimeve gjatë lindjes nuk e kam mendu fare,prandaj me vjen shumë keq nese te kam lenduar,por me beso pa dashje. Une mendova per shkak te pamjes qe nenat e reja nuk dojn te prishin llukun pastaj behet fjal per varjen e gjinjeve. Edhe nji here me vjen keq nga zemra. Te uroj per vajzen te ketë shendet te plot.
    Me respekt Finete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Finete : 09-07-2011 më 05:57

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  2. Qumeshti I Devese
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
  3. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Qumeshti..
    Nga s0ni në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 09-02-2003, 02:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •