Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 84
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  Bebi im-Leka i ka vetem 2 muaj e peshon 8500gr, vetem me qumsht gjiri eshte, ujin nuk e pi biberonin nuk e mer, te gjithe kemi qene me grip vetem Leka jo
  edona te te rroje edhe vafte sa te te doje zemra ty por bene mire ta mesosh edhe me gjerat e tjera se do e kesh shume te veshtire me vone e di qe gjiri i nenes eshte gje shume e mire
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 2. #42
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  35
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te falemnderit eagle black mirpo nuk e di mjeku po thote qe qumeshti eshte i balancuar e i permban te gjitha vetem s emu po me doket qe eshte teper i plote e po me dhimbset se shume i plote eshte rrath rath e po mundohna bile ndonje qaj apo vetem uje
  ylli i mngjesit

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  te falemnderit eagle black mirpo nuk e di mjeku po thote qe qumeshti eshte i balancuar e i permban te gjitha vetem s emu po me doket qe eshte teper i plote e po me dhimbset se shume i plote eshte rrath rath e po mundohna bile ndonje qaj apo vetem uje
  zonje e nderuar me fal por nuk te kuptova te rrathet cfare do te thuash me keto???????
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 4. #44
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  35
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shume i trash o e nga trashesia mishi ju ka nda rrath rrath, ne kendej nga kosova ashtu i themi ju me duket se i thoni bullafiq
  ylli i mngjesit

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  shume i trash o e nga trashesia mishi ju ka nda rrath rrath, ne kendej nga kosova ashtu i themi ju me duket se i thoni bullafiq
  po po po po po tani te kuptova ne ketej i themi bullafiqper mendimin tim duhet tja nderpresesh gjirin dhe te fillosh ta ushqesh me biberon nuk e di cfare keni ne mendje ju
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 6. #46
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  35
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja kemi ba te gjitha egzaminimet kardiologjike si dhe analizat e tjera per te qene me te sigurt sepse keto 15 vitet e fundit ne QKU-Qendren klinike universitare te kosoves ska pas femije aq te shendosh qysh 2 muajsh, me te shendoshin e kish pas 6500 po flasim per diten qe i mbush 2 muaj, ndersa ky diten qe i ka mbush 2 muaj i ka pas 8500
  ylli i mngjesit

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  ja kemi ba te gjitha egzaminimet kardiologjike si dhe analizat e tjera per te qene me te sigurt sepse keto 15 vitet e fundit ne QKU-Qendren klinike universitare te kosoves ska pas femije aq te shendosh qysh 2 muajsh, me te shendoshin e kish pas 6500 po flasim per diten qe i mbush 2 muaj, ndersa ky diten qe i ka mbush 2 muaj i ka pas 8500
  dhe cfare te kane thene mbi kete gje?
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 8. #48
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  35
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te gjitha analizat i kan dal super vet gjenet jane ne pyetje
  ylli i mngjesit

 9. #49
  maraklije Maska e bombona
  Antarsuar
  09-02-2009
  Vendndodhja
  ne shkoder,ne shtepin time
  Postime
  4,725
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  qumeshti i nenes forcon muskujt e gojes tek foshnja pos te tjerash
  meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

 10. #50
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Dicka per qumshtin e nenes

  Tani von ne nje kampion nga te gjith grat e evropes u analizua qumshti dhe ai i nenave shqiptare doli me me vitamina naturale e ai me i pastri .
  Qartesoj kete te fundit duke shtuar qe ishte dhe qumeshti me i paikunuar nga lendet e shumta konservuse o detergjentet qe berdoren tashme ne cdo vend te evropes.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e flag
  Antarsuar
  24-04-2005
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  te gjitha analizat i kan dal super vet gjenet jane ne pyetje
  Fillimisht Leka te jetoj gjate me shendet te mire e lumturi dhe me prind.
  Ne postin e par, kur permende 8500gr, mendova se e keni shkruar gabimisht sepse femiju nuk mund te shtoj per dy muaj me shume se 2500gr por me posht e pash se keshtu qenka.
  Sa kg ka lind Leka sepse nga kjo qe po shkruan po duket se ka lindur mbi 5 kg apo jo?
  Kur po thua nuk e merr biberonin, cka eshte biberoni? A eshte gota qe ka kapakun me vrima? Nese nuk gaboj kjo eshte per femijet mbi 6 muaj e jo per beba. A po ndoshta biberon e quani shishen e qumshtit?
  Nese Leka ka lindur nen 5 kg atehere lirisht mund te thuhet se keni qumeshtin e fort ose i jepni me shume se qe duhet, sepse per 2 muaj ti shtoj mbi 3500 eshte e tepert.
  Analizoni dieten tende, provoni te ndrroni dhe shikoni si po shkon te beba. Gjithashtu mos i jep gji me gjate se 20 minuta nga njeri e 20 nga tjetri gji dhe do 3 or. Vezhgo peshen per 1 muaj dhe nese ka shtuar mbi 1kg atehere provo te shkurtosh ne 15 minuta dhe per do 3 or.
  Sa her del jasht beba, normalisht ish dashur te del sa here te pin qumesht por kjo varet sa shpejt e perpunon organizmi. Nga kjo pesh qe po tregon po duket se femiju i juaj nuk del edhe aq shpesh apo jo?
  Bebave, e aq me pak bebes tuaj nuk i duhet qaji e as uji sepse qumeshti i nns i permban te gjithat. Nena qe ka gji te mjaftueshem eshte e rekomanduar te ushqej femiun deri ne 6 muaj, madje edhe nese nuk i jep asgje tjeter, prap femiju do ti ka vitaminat e duhura.
  Mirepo kur ti mbush 4-5 muaj mund te fillohet gradualisht ti ofrohet ushqimi si psh molle e shtypur, patate e shtypur apo pire siq i kan then ne Kosove. Femiu duhet te filloj ushqim tek kur te fillon te ulet vet dhe te mban koken lart. Kjo zakonisht ndodhe ne muajin e 6 te femijut. Gjithashtu edhe pse fillon me ushqim qumeshti i gjinit prap do ti duhet femiut por nese vendos me ndal krejtesisht atehere duhet ti japesh qumesht formula deri ne moshen 1 vjeqare e pas moshes 1 atehere qumesht te lopes. Normal sa me gjate qe do te pin qumesht aq me mire per eshtrat e femiut.

  Une kam vajzen ( Gurra) 5 javeshe dhe ka shtuar 1020gr ndersa ka lindur 3800gr. Nese e shikon vajzen time edhe te kjo kan filluar rrathet neper kembe dhe duket se po plotesohet mirepo kur po thua se femiju yt 8500 atehere mund te paramendoj brengen tuaj.
  Nuk duhet te brengoseni shume mirepo kish me qen mire te kontrolloni dieten e Lekes. Nuk ju sugjeroj te ndaloni te ushqyerit me gji sepse edhe nese filloni me formula prap do te varet sa do ti japesh. Keshtu qe ne vend se te ndaloni krejtesisht atehere gradualisht ja zvogelon masen e qumeshtit.
  Normalisht ne javet e para beba pin 30-60ml e kur ti mbush 1 muaj veq i duhet 90-120ml, kjo per cdo here qe te ushqehet ndersa gjate 24 oreve po flasim prej 400-800ml.
  Ndersa mbi 2 muaj beba do te pin prej 120-180ml apo 700ml deri ne 1l gjate 24 oreve.
  0-2 jav 30-60ml (do her)
  2-8 jave 90-120ml(do her) ndersa gjate 24 oreve 400-800ml
  2-6 muaj 120-180ml (cdo here) ndersa gjate 24 oreve 700ml - 1L
  Normalisht per cdo kg te femijut duhet ti jipet 150ml qumesht mbrenda 24 oreve dhe nese e kalkuloni peshen e femijut tuaj mund te dini nese i jepni mjaft apo jo.
  1kg=150ml
  2kg=300ml
  3kg=450ml
  4kg=600ml
  5kg=750ml
  6kg=900ml
  7kg=1050ml
  8kg=1200ml
  8.5kg=1275ml femiut tuaj i nevojitet sipas peshes qe ka. Por nga mosha, vetem 2 muaj, atehere kjo eshte e dyfisht me qe kerkohet ne moshen e tij.
  Eshte veshtire te dihet sa ml i jepni meqense vetm me gji e ushqeni por nese ke mundesi te perdorni pompen dhe ti mbushni shishet, me kete mund te dini sa ml ka nje gji e sa tjeteri dhe nga kjo shishe mund te dini sa po pin Leka per 1 her e pastaj leht e kalkulon, sa here ne dite dhe ne fund gjithesejt.

  Sidoqoft nese te duhet ndonje info me shume me lajm, si nna te bebave me mosh gati njejte, mund te shkembejm info.

  Ju pershendes
  Ardita, nna e Lekes 6.5 vjet dhe Gurra 5 javeshe(30.jan.09)

  P.S Kam shkruar me emer te Flag, burrit tim

 12. #52
  Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
  Antarsuar
  01-05-2006
  Vendndodhja
  Paesi Bassi
  Postime
  957
  Faleminderit
  15
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
  mu kujtu kur bojsha noi prapsi se kom qen harakat mthoshte mama: haram tqofte qumshi babes se baba i shkret ngrihej qe me not me mbajt rradhen per qumesht

  o sa kom qesh
  hahahahhaah
  ●∙ яєℓαιмιηg вαк мy ωσяℓ∂●∙

 13. #53
  Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
  Antarsuar
  01-05-2006
  Vendndodhja
  Paesi Bassi
  Postime
  957
  Faleminderit
  15
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Tani von ne nje kampion nga te gjith grat e evropes u analizua qumshti dhe ai i nenave shqiptare doli me me vitamina naturale e ai me i pastri .
  Qartesoj kete te fundit duke shtuar qe ishte dhe qumeshti me i paikunuar nga lendet e shumta konservuse o detergjentet qe berdoren tashme ne cdo vend te evropes.
  Thua ?
  Po cte dali i inkunuar Fasule e Djath e domate kemi ne :P me raste festash ndonje amite hahhahah
  ops sorry ka qene ne kohen e monizmit kjo :P
  ●∙ яєℓαιмιηg вαк мy ωσяℓ∂●∙

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  se kisha menduar kurre te ishte kaq i shtrenjte qumeshti i nenes
  ti gezohesh edhe nje pike qe del

  ca femra qe lindin ne manyre te natyrshem e kane me pak problem prodhimin e qumeshtit, sepse kontakti i pare trup me trup me femijen e pershpejton prodhimin, ndersa mjafton nje operacion dhe qumeshti vonohet mbi 6 - 7 dite dhe femija nje here te fuse biberonin ne goje e ka shume te veshtire ta pranoje gjirin dhe kur e pranon nga lodhja se nuk i vjen aq sa duhet dhe lehtesisht si ne biberon nuk di te pije ne menyre korrekte por nga padurimi kafshon

  ne maternitet ishte nje frigorifer ku nenat vinin qumeshtin e terhequr me pompe dhe shikoje ca shishe te vogla te mbushura me 2 apo 3 ml qumesht dhe e ruanin si gjene me te shtrenjte per t'ja dhene femijes .......................

 15. #55
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Upss ngaterrova teme

  pershendetje Marya

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Upss ngaterrova teme

  pershendetje Marya
  po pse me zogu vogel, per ca doje te flisje? s'eshte e thene qe te jesh nene me se s'bene, qe te flasesh per ate te shkrete qumesht gjiresh
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 17. #57
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Citim Postuar m par nga Endless Lexo Postimin
  po pse me zogu vogel, per ca doje te flisje? s'eshte e thene qe te jesh nene me se s'bene, qe te flasesh per ate te shkrete qumesht gjiresh
  po flisja per kalamajt te floktorja por nuk ishte kjo tema e duhur

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Antarsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  Edhe une kam 10 dite qe kam lindur
  urime ela dhe me jete te gjate cupa, ja shpetove tani, megjithese fillojne meraqe te tjera, shpresoj se ke pasur lindje te lehte
  dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron
  mesohen se e kane me te lehte me biberon, femijet kane nje uri te dhimbshme dhe duan tu vije shume qumesht ne pak kohe dhe lehtesisht , pa shume sforcime
  ,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza
  mos u be merak , edhe cupa ime keshtu e pine me nxitim gati e gelltit te gjithe koken e biberonit dhe shpesh sikur mbytet,hiqja biberonin sa te qetesohet dhe mos e mba te shtrire , mbaje te ulur ,dhe perpiqu pas pirjes mbaje ne krahe rreth 30 min sa ti dali ajri qe gelltit bashke me qumeshtin nga nxitimi.
  po kam frike a e demton pompa gjoksin
  pyetje te tilla nuk kane vend kur vjen fjala per shendetin e femijes, perpiqu ti japesh sa me shume qumeshtin tend te pakten tre muaj, e di qe eshte e lodhshme, sa te del edhe kurrizi , por me mire te dale kurrizi tre muaj te pakten se sa te vuash gjithe jeten me nje femije qe te semuret shpesh......
  ka kremera, quhet lanoline, nas nuk gjen atja, perdor kremera me baze vaseline, ose stick qe perdoren kur thahen buzet ne dimer

  megjithese tash nuk e pranon gjrin , insisto se do mesohet, do ndieje afshin tend dhe do qetesohet , ky kontakt stimulon edhe qumeshtin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Marya : 21-06-2011 m 06:43

 20. #60
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga ela11 Lexo Postimin
  Edhe une kam 10 dite qe kam lindur dhe vajza ime akoma nuk ma heqen qumshtin e gjoksit se u mesua me bibiron,,e heq me pompe dhe ja jap sa e ve ne gjoks qan se nuk e thieh dot sa pi bibironin nxiton sa nuk mbytet e ze dhe lemza,, po kam frike a e demton pompa gjoksin
  Mua me duket, sikur ska shume qe ti kerkoje ndihme, sugjerime si tja beje se te vinte te yack-je. Kur e linde kaq shpejt ti? Damn, koha fluturon, dhe ne se marrim vesht fare. Urime njehere, ne lidhje me lemzen, ashtu i ze lemza sa jane ne muajin e pare. I ze shpesh. Kije parasysh sa here ta ushqesh, mbasi te mbarosh, ktheje pak si permbys ose ngrije pak ne preherin tend, veri 1 dore para te gjoksi , ne te njejten kohe ti mbash dhe koken, dhe bjeri pak mbrapa, lehte te kurrizi derisa te degjosh qe do gromesije. Kjo eshte e rendesishme sa here te mbaroj se piri, pasi kur pijne thithin dhe ajer, dhe u krijohen gazra ne stomak dhe kane dhimbje barku. Duke ja nxjerre jashte, i rehaton, dhe jane me te qete.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Tema t Ngjashme

 1. Kshilla pr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga Mina n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
 2. Qumeshti I Devese
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
 3. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-03-2005, 13:50
 5. Qumeshti..
  Nga s0ni n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-02-2003, 01:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •