Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Exclamation Mosngopsia e dshirave !

  Mosngopsia e dshirave !


  Shum personalitete t mdhaja t njerzimit, si Shopenhaueri, Frojdi, Emersoni, Hegeli e t tjer, n fund t veprs s tyre arritn n prfundimin se zgjidhjet pr problemet q ata trajtuan, prqendroheshin n nj pik:

  Vuajtjet m t mdha t njeriut shkaktohen nga mosngopsia e dshirave t tij!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  urime per temen e re, ka vlere...
  verejtje per shkronjat e kuqe, me vrane syte, mbase me mire t'i kishe shkrojtur me shkronja te medha a ku di une... nejse nuk ka rendesi...
  dhe yin and yang si simbol me pelqen...
  ok, diskutojme per pangopshmerine e njeriut
  ne fakt me erdhi pak per te qeshur, kur mendova per rrenjen (ne gjuhe shqipe) e fjales qe ke perdorur... prap nejse
  seriozisht, pra njerezit eshte e vertete qe gjithmone kerkojne me shume...
  nje gje e perbashket per ne si shqiptare, mund te them me shume ne fund te diktatures sesa tani, ishte qe nuk kishte njerez te pasur ne menyre te pergjithshme, ishin te gjithe pak a shume nje nivel te varfer...
  pra ne kemi pasur pak a shume, kompleksin e te qenurit te varfer qe prej kohesh, dhe prap shume e kane...
  ku dua te dal, dua te dal ne anen tjeter, ku diskutohet per njerezit e pasur qe jane edhe me te pangopur...
  Pse?
  Ok, shpjegim...
  ta zeme se nje "i pasur"( thonjezat nuk kane kuptim, jane vetem per ta bere sa me te lehte per te kuptuar) ka cdo gje dhe nuk i mungon asgje, te pakten keshtu mendon...
  rrethi i tij shoqeror, perbehet prej njerezish te tjere te pasur, dhe ta zeme se njeri nga keta ble nje jaht, e vetmja gje qe "i pasuri" nuk e ka...
  "i pasuri" do beje te pamunduren qe ta kete dhe ai nje jaht, e keshtu me radhe, aeroplanin privat, parkun privat e ku di une se cfare tjeter...
  me kete dua te them qe mos u qani o njerez me kompleksin e varferise se ka dhe me keq...
  pangopshmeria shfaqet me shume tek me te pasurit...
  MtrX ubicumque felix

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e The Hobbit
  Antarsuar
  27-08-2002
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Blez Paskal ka thene dicka te bukur:
  "Shpirti i njeriut ka (eshte) brenda tij nje pafundesi, dhe kjo pafundesi mund te mbushet vetem me nje pafundesi....

  Ceshtja eshte nese njeriu a do ta kuptoje kush eshte kjo gje e pafundme?????
  Give light and the darkness will disappear of itself.
  Erasmus (d. 1536)

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  MtrX desha te komlimentohem me ty per ate qe shkruan.
  Sinqerisht.
  Por kur do ta nderrojme mendimin qe te pasurit jane perhere te pangopur dhe te palumtur.Eshte me se normale qe sa me shume te kesh aq me shume do kerkosh.Vetem ne kete menyre arrihet suksesi.
  gaboj?
  Ambicioni ka qene dhe eshte akoma arma me e shkelqyer e evolucionit njerezor.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ekzistojen dy rruge:
  1-te mos kesh deshira -te mos vuash
  2-te kesh deshira te realizueshme(kush e vendos kete?)

  Te mos kesh deshira, do te thote te mos kesh aspirata te mos kesh shpresa.
  Shpresa na mban gjalle.

  Deshira te realizueshme ? Eshte e mundshme? Kush vendos per kete? Mundemi ne t'a dime se cilat behen dhe cilat jo? E pamundur.
  Pra pamundesia per t'i permbushur eshte normal burim vuajtje. E vetmja gje llogjike eshte qe te dish si te presesh zhgenjimet dhe nese rrezoihesh 100 here te ngirhesh 101 here.Kjo eshte jeta.
  Laguna Blu

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po Shpirta,
  bie dakort,
  dhe doja te korrigjoja vetem kete, nqs bie 100 here te cohesh 100 here, se po u cove 101 here, cohesh dhe njehere kot ...
  MtrX ubicumque felix

 7. #7
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  43
  Postime
  241
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kur flasim per deshirat , duhet te kemi parasysh cfare deshirash.Ndaj te mos te te plotesohet nje deshire , nuk sjell patjeter vuajtje.Edhe po ta arrish nuk sjell patjeter kenaqesi.
  Kur mendojme deshirat tona duhet te bejme edhe llogarite sa mundesi kane ato te realizohen
  Nese kam deshire te ha nje akullore, kjo eshte nje deshire,nese deshiroj qe te shkoj ne Mars, kjo eshte nje tjeter.
  Ajo qe " te ngop" te deshira nuk eshte thjesht realizimi i saj apo jo.Perpjekjet e mia te deshtuara per te shkuara ne Mars,me ngopin shume me teper se realizimi i deshires per akullore.
  Po te paralelizoj ate qe na ngop fizio-biologjikisht,nje pjate fasule p.sh.,dhe nje deshire te realizuar,une nuk do te thosha qe njeriu nuk ngopet nga plotesimi i deshirave sepse me plotesimin e nje deshire ai ka nje deshire tjeter.,sespe ne menyre analoge ,do te pranoja qe njeriu nuk ngopet as me buke,sepse pasi kalojne ca ore nga ngrenia e nje vakti , stomaku fillon te beje prape ger-gerr.
  Pra, nje deshire,konsideruar si nje pjate fasule,nuk eshte se nuk te ngop,por te ngop perkohesisht.
  Sa per ate pike te perbashket ku bashkohen filozofet qe permend Principe te thenia me lart, une do te thosha:
  Kush e quan veten "qenie e pangopur nga deshirat e tij", mire t'i behet qe vuan!
  ...niente che amassi di piu'...

 8. #8

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shpirta


  Ekzistojen dy rruge:
  1-te mos kesh deshira -te mos vuash
  2-te kesh deshira te realizueshme(kush e vendos kete?)

  Te mos kesh deshira, do te thote te mos kesh aspirata te mos kesh shpresa.
  Shpresa na mban gjalle.

  Deshira te realizueshme ? Eshte e mundshme? Kush vendos per kete? Mundemi ne t'a dime se cilat behen dhe cilat jo? E pamundur.
  Pra pamundesia per t'i permbushur eshte normal burim vuajtje. E vetmja gje llogjike eshte qe te dish si te presesh zhgenjimet dhe nese rrezoihesh 100 here te ngirhesh 101 here.Kjo eshte jeta.

  Prshndetje Shpirta : )


  Shkrim i bukur ...

  ...

  Problemi sht :

  Nj njeriu iu dhurua nj lugin me ari ( Au ) .
  Iu duk e pakt !
  Krkoi edhe luginn e dyt me ari !!!  Cheers
  PrInCiPiEl

 9. #9

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Cool

  The Hobbit

  Blez Paskal ka thene dicka te bukur:
  "Shpirti i njeriut ka (eshte) brenda tij nje pafundesi, dhe kjo pafundesi mund te mbushet vetem me nje pafundesi....

  Ceshtja eshte nese njeriu a do ta kuptoje kush eshte kjo gje e pafundme?????

  Prshndetje The Hobbit : )


  Bukur fort ,..., ; )

  ...

  Prfundimisht :

  Njeriu e ndien vetn shum t madh kur zbulon dicka n natyr , por kur shef se sa t panjohura ka n at zbulim e kupton se sa i vogel sht dhe sa i paditur q sht !


  PrInCiPiEl

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Edhe ti Jeans boy je qenie e pangopur,
  pse?
  se ke deshire te mos vdesesh kurre, e shume deshira te tjera...
  Me deshira, kur diskutojme ketu, nuk konsiderojme deshira banale si nje pjate fasule, nje domate, nje akullore, nje cope torte, banane... ta haje dreqi se me mori uria tani ...
  nejse me deshira konsiderojme, nje deshire psh qe ti do te arrish dicka ne jete, do te kapesh nje pune qe eshte ajo cfare ke deshiruar, do te besh nje shkolle qe ke deshiruar, do te udhetosh ne gjithe boten te shikosh se c'behet e te hapesh syte... keto jane deshira qe te bejne qenie me intelekt, jo deshira fiziologjike... si bizelet , patatet dhe birra...
  pra Jeans boy edhe ti si qenie e pangopur qe je mire te te behet si dhe ne, jemi ne te njejten varke...
  te pershendes
  MtrX ubicumque felix

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Njerezit qe nuk mundohen te kuptojne jeten qe jetojne, vuajne nga komplesiteti i mosngopsherise se deshirave. Kur njeriu nuk arrin te kuptoje misionin e tij ne jete, kuptimin e jetes se tij, ky vakum shpirteror mbushet nga deshira te paqena materiale. Fale ketyre deshirave te permbushura qe asnjehere nuk sjellin ate kenaqesi te pritur, njerezit genjejne vetveten.

  Njerezit vijne lakuriq ne kete bote dhe kur ikin nga kjo bote nuk marrin asgje mbrapsht, as trupin e tyre. Vuajtjet njeriut nuk i vijne nga pangoshmeria e deshirave por nga mospasia e vullnetit per te kuptuar qellimin e jetes se tyre ne toke.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #12

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Smile

  Albo

  Njerezit qe nuk mundohen te kuptojne jeten qe jetojne, vuajne nga komplesiteti i mosngopsherise se deshirave. Kur njeriu nuk arrin te kuptoje misionin e tij ne jete, kuptimin e jetes se tij, ky vakum shpirteror mbushet nga deshira te paqena materiale. Fale ketyre deshirave te permbushura qe asnjehere nuk sjellin ate kenaqesi te pritur, njerezit genjejne vetveten.

  Njerezit vijne lakuriq ne kete bote dhe kur ikin nga kjo bote nuk marrin asgje mbrapsht, as trupin e tyre. Vuajtjet njeriut nuk i vijne nga pangoshmeria e deshirave por nga mospasia e vullnetit per te kuptuar qellimin e jetes se tyre ne toke.

  Prshndetje : )

  Jeta jone ne kete bote ka nje qellim specifik, dhe nuk eshte rezultat i akcidentit natyror ose denim per arsye te ngrenies se FRUTS nga pema e ndaluar.
  Ne jemi ketu N PAJTIM ME planin e Krijuesit ,..., kjo jete ne kete bote eshte nje TEST , eshte nje mundesi qe te vertetojme se e meritojme jeten E PRJETSHME dhe te HARESHME ne boten tjeter.


  PrInCiPiEl

 13. #13
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  43
  Postime
  241
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mtr X i dashur
  Une me duket se shpreha te kunderten e asaj qe thua:
  Une nuk jam qenie e pangopur me deshira,urine qe te sjellin ato mundohem ta shuaj vazhdimisht nga pak.
  Pse?
  -Sepse nese njeiru eshte per nga natyra i bere qe te mos ngopet me plotesimin e deshirave,per te gjetur nje zgjidhje per veten, une perpiqem te dal nga vetvetja (kjo eshte idiote do thuash ti, por mua me duket se deri diku funksionon)
  ...niente che amassi di piu'...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Mire atehere Jeans boy,
  vazhdo perpjekjen tende ti...
  MtrX ubicumque felix

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  MtrX po qe e mundur mos te fusje humorin tend ne kete mes!
  Qesha kur lexova verejtjen tende. Vertete nje here ngrihesh kot po pikerisht aty eshte lezeti, ose ideja me mire te themi, pra i paraprin renies se 101-te Po nejse.
  Ketu ne rumani perdorin shprehjen: Nga ajo qe ke frike nuk shpeton"
  Une kete do doja t'a shpjegoja keshtu:
  Jane dy shoqe shqiptare ne rumani. Njera lidhet me nje shqiptar.
  Tjetra, lidhet me nje rumun.
  E para do me cdo kusht te mbetet ne rumani sepse i pelqen...
  E dyta me cdo kusht te kthehet ne shqiperi
  E para habitet me "fatin" e te dytes qe mund te rrije nder kohe qe ajo nuk ka se si.
  E dyta , habitet me te paren qe do te rrije kur shume mire ka mundesi te kthehet duke qene se edhe i fejuari i saj eshte shqiptar.

  Ne kete mes hyjne ato deshirat e parealizueshme.
  E para te deshiroje te kthehet ?
  E dyta te deshiroje te rrije?
  Hajde e gjeja anen. Deshirat pikerisht prandaj jane deshira sepse varen nga ndejnjat dhe emocionet dhe me pak nga racionamentet.
  Nejse.
  Nga ajo qe ke frike nuk shpeton.
  Laguna Blu

 16. #16
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  pra ne kemi pasur pak a shume, kompleksin e te qenurit te varfer qe prej kohesh, dhe prap shume e kane...
  Shume e vertete kjo.

  Por kur do ta nderrojme mendimin qe te pasurit jane perhere te pangopur dhe te palumtur.Eshte me se normale qe sa me shume te kesh aq me shume do kerkosh.Vetem ne kete menyre arrihet suksesi.
  gaboj?
  Varet se cfare konsideron nje njeri sukses. Hajde themi se ke nje njeri te pasur por ne realitet as nuk i intereson paraja, mendon se suksesi tij ne jete mund te jete vetem duke mesuar dhe marre sa me shume (jo ne menyr materiale por me teper ne menyr edukative) nga jeta. Kjo eshte nje sukses, dhe tregon se nuk eshte e then te kerkosh para ne vend qe te kesh sukses.

  E vetmja gje llogjike eshte qe te dish si te presesh zhgenjimet dhe nese rrezoihesh 100 here te ngirhesh 101 here.Kjo eshte jeta.
  Bukur shpirta!

  Une them ne qoftese bie nje here atere ngri dicka nga toka. (If you fall, pick something up) Cdo here qe bie, meson dicka te re ose mund te perfitosh ne nje fare menyre. Perfitimi varet te aftesit e njeriut. Ne kete menyr nuk eshte e then te biesh 100 here por ndoshta e minimon rrenjen e njeriut.

  Ndaj te mos te te plotesohet nje deshire , nuk sjell patjeter vuajtje.Edhe po ta arrish nuk sjell patjeter kenaqesi.
  Shume dakort! Jeans Boy me pelqen postimi yt.

  Njeriu e ndien vetn shum t madh kur zbulon dicka n natyr , por kur shef se sa t panjohura ka n at zbulim e kupton se sa i vogel sht dhe sa i paditur q sht !
  Prandaj nga nje here duhet te vuajm nga mosngopesia ne vend qe te mesojm, apo jo?

  Njerezit vijne lakuriq ne kete bote dhe kur ikin nga kjo bote nuk marrin asgje mbrapsht, as trupin e tyre. Vuajtjet njeriut nuk i vijne nga pangoshmeria e deshirave por nga mospasia e vullnetit per te kuptuar qellimin e jetes se tyre ne toke.
  Une them se njerezit vine pa asgje ne kete bote dhe kur ikin, ikin me nje personalitet. Ne lidhje me vullnetin, atehere mendon se po te kemi vullnet mund te kuptojm qellimin e jetes ne toke? Per mendimin tim, seshte e then.

  Deshirat pikerisht prandaj jane deshira sepse varen nga ndejnjat dhe emocionet dhe me pak nga racionamentet.
  Atehere dikush ka then : "Le te drejtoj arsyeja deshiren!"

  Gjithe te mirat to all.

Tema t Ngjashme

 1. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 2. Shkrime (Poezi)!!!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 20-04-2010, 05:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •