Close
Faqja 20 prej 22 FillimFillim ... 101819202122 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 400 prej 439
 1. #381
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  A mundet dikush te me gjeje kengen "Vajza ne sarejet"
  Une e di pak a shume si tekst,se e kendojme me disa miq te mi thuajse cdo te shtune ( ne nje mejhane shqipesh ),por e di se nuk e kendojme si origjinali,por sipas shijes tone.Thjesht jam kurioz te degjoja edhe njehere origjinalin.

  Ndersa po ju citoj me poshte nje kenge:

  Thashe njeze do them dhe njeze
  zuri korbi nje thelleze
  ce do korb ate thelleze
  ta mar e te loz me teze
  mir e mer,po ku e shpie
  n'ato maja n'ato hije
  as diell dhe as hene s'bie
  po nje vese nje trendeleze
  te vesoje dhenderine
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 2. #382
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Qenka tekst i bukur Belami, por mendoj se fjala trndelz n rreshtin e parafundit sht gabim, se nuk rimon me dhndrin. Besoj se teksti i sakt duhet t jet kshtu:

  Thash nj, do them dhe njz
  Zuri korbi nj thllz
  'e do korb at thllz
  Ta marr e t loz me tz
  Mir e merr, po ku e shpie
  N'ato maja, n'ato hije
  As diell, as hn s'bie
  po nj ves, nj trndelin
  t vesoj dhndrin
  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 28-01-2012 m 01:58

 3. #383
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Hape dern Labe (Smokthin, Vlor)

  Shtpia, shkallt pr dheu
  Hape, hape, dern'o (prsritet pas do vargu)
  Hape, se mua m preu
  Kjo nat Shn' Ndreu
  Hape, se m griu era
  Tumanleku qeleshverdha
  Ik o djal, se ke t tjera

 4. #384
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Po degjoja pak me pare nje kenge polifonike. S'e mbaj mend as melodine dhe as vargjet e saj,por me kujtohen vetem: .......me morri malli.......me fute ne dhe te gjalle.........pika e veses ma zgjoi syrin e fjetur .......prej teje prisha shtepine.......dicka te tille kendonin. Me pelqeu kenga. Kush ta dije,le ta postoje. Faleminderit!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #385
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  E gjeta!  E bukur qenka kjo vajza, por video jo.

  Te prita sa hena shkoi
  sa nata me turbulloi
  vetem vesa kur pikoi
  syrin nga gjumi ma zgjoi.
  Pritem o pritem o
  pritem yll e pritem hene
  vetull shkruar .......
  pritem yll se kam shume malle
  me ke fut ne dhe te gjalle.
  Kur degjova ate kenge
  sec u qasa rende rende
  por gjumi te kishte zene
  nuk te fola mos te trembe.
  Te mbulova lehte lehte
  zura vend atje ne shtege
  te me qash mua te zine
  se per ty prisha shtepine.


  Shume kenge e bukur!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #386
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON Lexo Postimin
  pritem yll e pritem hene
  vetull shkruar .......
  Fjala q t mungon sht grykzn. Kt fjal e gjejm shpesh npr kngt labe dhe ka kuptimin: e urt, q nuk flet shum.

  Korazon, teksti dhe melodia qenkan t bukura, por n kt tem kemi vendosur t sjellim kng origjinale me iso, domethn pa vegla muzikore. Kjo q solle sht elektronike turbofolk. Hern tjetr pres nj kng me iso nga ty.

  T prshndes me kt:


  Bie pr gjum e s'm z - Kng labe
  Teksti: Zaho Balili
  Marrse: Vitori Balili
  _____________

  Bie pr gjum e s'm z
  qerpiku s'm mbyllet'

  Vjen nj djal i bukur'
  desha t lozja me t
  (prsritet pas do strofe)

  Bie pr gjum e s'm z
  qerpiku s'm mbyllet m

  Ngrihem, hap dritaren'
  si sorkadhja natn'

  Fryn er e mngjesit'
  vetm me ndrrn m l


 7. #387
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Prpara se t vazhdoj me kng t tjera, dua t bj disa korrigjime. Kto jan kng t nxjerra me vesh, dhe veshi ndonjher t gnjen, por duke i dgjuar shpesh, arrin t'i kuptosh. Disa gabime q kam gjetur un jan kto:

  Si do bjm un dhe ti'n
  se shqiptart e rrijn

  Postimi 142 http://www.forumishqiptar.com/showth...?t=2064&page=8
  errin (arrin, arritn)

  Himar rrushi i krahins
  e Komenit t Kanins

  Postimi 187 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=10
  Hirushe e krahins

  ktu i pari lirimi
  ku pi foshnja qumsht gjiri

  Postimi194 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=10
  trimi

  Ku prgjon karvan bedena
  Ku shklqen pushka dhe pena

  Postimi 230 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=12
  kalan

  diell'o, beharit'o
  ngjitem n t tok t shoh

  Postimi 231 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=12
  kt

  nn' brez bereta
  s'mund t asharitej

  Postimi 258 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=13
  zu t hasharitej

  amani, shok, amani
  aty m gjen dregje xhani

  Labri, zonja qesqile
  shkrepat fole gjeraqine

  Postimi 281 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=15
  prehje
  qesqine

  dhe ti qengjurin ndr krah
  moj Vasillo

  Postimi 368 http://www.forumishqiptar.com/showth...t=2064&page=19
  ka

 8. #388
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Aman trndafil, aman borzilok - Labe (Gjirokastr)
  Marrs: Arjan Shehu
  __________

  Un t mbolla radh
  ti m dole sot

  Aman trndafil
  aman borzilok
  (prsritet pas do strofe)

  'm ra havale
  nj i shkret zog

  Nuk m la far
  'do t mbjell mot

  Un e prisja dje
  ai erdhi sot


 9. #389
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Mua kjo kenge me pelqen edhe pse nuk e kuptoj te teren!Ka dikush qe ma perkthen?
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 10. #390
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Mua kjo kenge me pelqen edhe pse nuk e kuptoj te teren!Ka dikush qe ma perkthen?
  Udh e largt m kish marr
  gji e zemr m kish thar
  Nn, moj e mira nn
  Det i thell e i pamatur dhmbshurie
  sa m prite at nat, ti e dije
  Era vjen, m thot dy fjal
  ulrinte si e marr
  Erdha, t gjeta t gjall
  u ula, t putha ball
  T putha gjirin e thar
  po dot nuk ta nxora mall

 11. #391
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Falenderit Bato,qenka e dhembshme.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 12. #392
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Falenderit Bato,qenka e dhembshme.
  sigurisht

  nje nga kenget me te bukura

 13. #393
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Edhe kjo qenka e bukur

  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 14. #394
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime


  e shume te tjera

 15. #395
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Muzika e knduar me zra, pa vegla muzikore, sht e lasht, por sa e lasht mund t jet ajo? Nj prov pr lashtsin e kngs polifonike sht cyla dyjare, e cila sht nj vegl polifonike. Ajo prbhet nga dy fyej t bashkuar n maj, t cilve u bihet njkohsisht.

  Njri fyell ka pes vrima dhe n t luhet melodia, ndrsa fyelli tjetr ka tri vrima dhe n t luhet kontramelodia. Kjo struktur sht e ngjashme m at t kngs polifonike, e cila ka marrsin (melodin), dhe kthyesin, hedhsin dhe ison (kontramelodin).

  Nga zbulimet arkeologjike n Ilirin e Jugut dhe Epir, jan gjetur cyla dyjare q i prkasin shekullit V-VI para ers son. Cyla dyjare sht nj vegl q prdoret edhe sot e ksaj dite dhe ajo prmendet pothuajse n do tekst knge. Me t luhen pjes t thjeshta polifonike, ose prdoret pr shoqrimin e kngve.

  Pra ekzistenca 2.500-vjeare e cyls dyjare, dshmon pr lashtsin e kngs polifonike, por sigurisht q knga sht m e vjetr se vegla, sepse njeriu (zri) sht m i vjetr se vegla. Njeriu e ka krijuar vegln, dhe jo vegla njeriun. Gjithashtu dhe ekzistenca e polifonis tek arbresht e Italis, q shkuan atje rreth shekullit XIII-XIV, tregon pr vjetrsin e saj.
  Thon s'jeshilon m bari – Labe

  Thon s'jeshilon m bari
  u zezua
  n kasolle s'ndizet zjarri
  se u shua

  Blegrin bejka manare
  krkon nnn
  heshti dhe cula dyjare
  pushoi kngn

  'i pron dhnt milori
  pr n shtrung
  mbeti furka tek oborri
  pa shtllung  Ku jemi nisur ne t vem - Toske (Presp)

  Ra vesa, vesoi Tiven
  ku jemi nisur ne t vem

  Jemi nisur pr n kroj
  t gostisim Fikiri ven

  T'ia marrim t bijn'
  at m t mirn'

  At rrallkartn'
  at gojmjaltn'


 16. #396
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Me shndet ato stoli - Labe humoristike (Vlor)
  Marrs: Vasil Sera
  Kthyes: Viron Lai
  ________

  Hopa-hopa kngn'o
  Kngn'o, vallen'o
  shkojn dhe vijn zonjat'o
  vall k martojn'o
  breshkn e ugarit'o
  xhindurin e malit'o
  Shkoni moj zonja, shkoni
  qeshni dhe kndoni
  si e do zakoni

  Brr, brr, brr, gjinde! - tha
  Po do vish ti moj bejkza!
  Fjeta mbrapa malit
  gjet frrin e kalit
  ia vara gomarit
  Grr, grr, grr, zonja dhi
  me shndet ato stoli!

  Hajd' t'ia marrim kngs'o
  Kngs'o, valles'o
  shkojn dhe vijn zonjat'o
  vall k martojn'o
  breshkn e ugarit'o
  xhindurin e malit'o
  Shkoni moj zonja, shkoni
  qeshni dhe kndoni
  si e do zakoni

  S'vij, s'vij, s'vij! - ftuja tha
  Po do vish ti moj zonjza!
  Fjeta mbrapa malit
  gjet zilen e kalit
  ia vara gomarit
  Grr, grr, grr, zonja dhi
  me shndet ato stoli!

  Hopa-hopa krushks'o
  Po ku e gjete moj mushkn'o?
  E gjeta mbrapa malit'o!
  Fjeta po nuk fjeta
  'krkova dhe gjeta
  shaln e pashait
  ia fala vllait
  Grr, grr, grr, zonja dhi
  me shndet ato stoli!


 17. #397
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kush e gjen kush e ka kenduar kengen..

  peshk me hala un do behem..
  lumin moj ta kalooooj lumin moj ta kaloj..

  eshte myzeqare jo labe..po meqe nestori i ndjek me kohe kto traditat..

 18. #398
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Zog e Gjirokastrs - Labe (Gjirokastr)
  Marrs: Arjan Shehu
  ____________

  E thllza zallit'o
  me nishan mes ballit'o
  si hna buz malit'o
  Do bi era blirin'o
  t'i shtesi grshetat'o
  zog e Gjirokastrs'o
  zri i kanerins'o
  tuf e trndelins'o
  lastonja lozonjare
  pjergulla prmbi dritare

  Moj molla mbi krojet'o
  nm uj e mos m vshtro
  me pllmb t dors'o
  Do bi era blirin'o
  t'i shtesi grshetat'o
  zog e Gjirokastrs'o
  zri i kanerins'o
  tuf e trndelins'o
  lastonja lozonjare
  pjergulla prmbi dritare

  Te porta t shkova mbrm
  jesh me shoqe n Jar
  bota than se jesh zn
  Jo, jo, se s'na e din
  zjarrin q ndez dashurin
  sheg e kuqe flakrim
  Bj t fl e s'e mbyll syn
  pr t'u fol me trndelin
  lastonja lozonjare
  pjergulla prmbi dritare


 19. #399
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  mua me pelqeu jashte mase tradita e kenges Labe qe u zhvillua tel Top Channel.Kenget ishin fantastike te gjitha.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 20. #400
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime n 3 postime

  Prshndetje t gjithve

  Pak ndryshim....
  ____________

  Do bi era blirin'o
  t'i shtesi grshetat'o  Te porta t shkova mbrm
  jesh me shoqe n Jar
  bota than se jesh zn
  Jo, jo, se s'na e din
  zjarrin q ndez dashurin
  sheg e kuqe flakrim
  Bj t fl e s'e mbyll syn
  pr t'u fol me trndelin

  lastonja lozonjare
  pjergulla prmbi dritare[/INDENT]
  Tundi era blirin'o,
  kish(te)deg() si grshetat'o


  jesh me shok() e ndnja rnd,
  bota than se jeshm zn..
  Jo, jo se s'ndahesh tin
  ,
  zjarri q ndez dashurin,
  sheg() e kuqe flakrim,
  bj t fl e se mbyll syn,
  pr tufn me trndelin,..

  Bato, mund t m bsh pak m t qart kt kngn m posht?? Flmhttp://youtu.be/1E8nxyB-5xY
  Ndryshuar pr her t fundit nga G.S.Vangjeli : 17-04-2012 m 04:22
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

Tema t Ngjashme

 1. Kng t veriut me tekste
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 23-02-2014, 12:41
 2. Tekste kngsh popullore kushtuar gurbetit/mrgimit
  Nga Nuh Musa n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 01:57
 3. Tekste kngsh popullore nga trevat e gjith Shqipris
  Nga Orion_DYRRAHU n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:32
 4. Ansambli i Kngve, mim t dyt n Gjermani
  Nga ArberXYZ n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2005, 07:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •