Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  ketu Maska e Redi
  Antarsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Rndsia e familjes pr ju

  far roli ka luajtur dhe luan familja n jetn tuaj.
  A mendoni se si shoqri n prgjithsi jemi t lidhur me prindrit tan m tepr se shoqrite e huaja ku jetojne shum nga ne?

  Gjat periudhs s fminis ne kryesisht jemi tepr t lidhur me familjen dhe me kalimin e kohs krkojme t shkputemi prej saj qoft dhe n mnyre instiktive pasi sht e pashmangshme divergjenca n mendime dhe ide per shkak te konfliktit te brezave.

  Tek kjo periudh, kryesisht adoleshenciale vihet re nje rrebelim ndaj familjes dhe prindrve. Njerzit krkojne Liri Veprimi dhe mos gjykim pr ato veprime. Trhiqen fort nga Liberalja n nj koh q prindrit jan m tepr konservator dhe prpiqen t mbajn m t frenuar.

  Kjo sht vetm dicka prgjithsuese pasi kuptohet q ka dhe mjaft prjashtime.

  Ambienti q frekuentohet nga personi padyshim q luan nj rol tepr t madh n formimin e karakterit te tij, madje ka patur raste q ka ndikuar m tepr sesa vet familja.

  Megjithat nga ato q kam par, mund t them q shqiptart n pergjithesi jane me te lidhur me familjen e tyre nga sa jane te huajt. Kjo vjen per shume arsye, kryesisht te mentaliteti te pergjitshem te shoqerise, kushteve ekonomike etj.

  Dua te di se cfare roli ka luajtur dhe luan familja n jetn tuaj. Ju kan penguar apo ndihmuar n realizmin e dshirave dhe ambicjeve tuaja.

  A jeni munduar ndonjhere ti shikoni gjrat sipas kndvshtrimit t prindrve tuaj dhe ti gjykoni ata sipas atij kndvshtimi apo thjesht mendoni q jan Brez Tjetr dhe do gj q thon sht n kundrshim me qllimet dhe dshirat tuaja.

  A keni patur raste kur prindrit tuaj ju kan ndihmuar kur keni qen n vshtirsi dhe n rast se PO, a keni ndryshuar mendim pr ta?

  far vlerash dhe msimesh doni ti trashgoni fmijve tuaj dhe fare t tjerash do t lini mnjan?

 2. #2
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  38
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Lidhja familjare

  Sipas mendimit tim familja eshte baza ku nis edukimi dhe zhvillimi socio-psikologjik i femise.

  Pastaj vije shoqeria ku femia shkaterrohet dhe degjenerohet.

  Edukimi familjar shihet kur femia i perballon degjenerimeve social-shoqerore dhe zhvillon nje jete normale te ngritur mbi rregulla dhe diciplin personale.

  Kopjimi dhe rideformimi i rregullave te femijve tjere dhe shoqerive tjera eshte rezultat i edukates se manget familjare e cila percillet ke femijet.

  Jeta jone eshte rezultat i familjes.

  Shendet By Blu
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2002
  Vendndodhja
  NYC
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Familja eshte gjeja me e vyer dhe njesia baze e shoqerise.

  Femija eshte pasqyra e familjes.

  Familje e shendoshe = shoqeri e shendoshe.
  "Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom and in all your getting, get understanding." (Proverbs 4:7)

  "All behaviour is motivated." Sigmund Freud

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Mosha
  47
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A do ishit te mendimit qe femija juaj te mos fliste, lexonte, shruante shqip

  Do te deshiroja te hapja kete teme te diskutonim rreth atyre familjeve qe jetojne jashte atdheut.
  Si do te deshironit ju per femijen tuaj te dije apo jo shqip.
  Une per vete kam nje djale 9-vjec. Ai jeton ne USA qe 3-vjec.Flet shqip dhe tani po e mesoj ta shkruaj ate.
  Kam degjuar shume qe thone se perse u duhet kur ai do te jetoje ketu perhere.
  ju lutem me shkruani

  faleminderit
  :^lulja4

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Eshte gjeja me e muar qe kam.
  Mesimi dhe keshillat e tyre me kane bere njeriun qe jam sot.
  Per FLORA
  Ti i ke dhene jeten femijes tende,eshte nje pjese e jotja qe do te jete perhere me te.
  Ndoshta nje dite mundet edhe ta harroje gjuhen por do te kete me vete ate qe ti i ke falur,mesimet dhe dashurine tende.
  me respekt.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 6. #6
  mes jetes e vdekjes Maska e kristal
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  41
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  FAMILJA SHQIPETRE.

  Pershendetje nismetar i kesaj teme shume prekese qe ne te vertet duhet te preokupoj cdo shqipetar,megjithese ne beqaret mund ta konceptojme shume ndryshe,por prinderin duhet ta vuajne me shume se cdo kush.

  Braktisja e tokave shqipetare eshte theksuar shume vitet e fundit,e dua te them se shume pak po behet persa i perket gjuhes e tradites.Nuk e di por ne usa, duhet te jet me ndryshe dhe ndjenjat patriotike mund te ruhen me shume,por ketu ne angli nuk ka shenja te ruajtjes se tradites,gjuhes se memes,por rinia kane harruar se kush ka vuajtur per ta, se kush i ka rritur deri ne keto momente duke u dhene dhe mundesite e integrimit,por jo te harrohen te jemi ne gjendje qe te paguajme pak nga qumeshti qe dha nena,se mundi i tyre nuk mund te paguhet kurre e eshte i pa pagueshem.


  Mos e coni veten te merrni mallkimin e nenes se kurre nuk do te shihni drite ne jete.

  Gjuha e familja ajo cfare i bashkon shqipetaret.  Kristali

 7. #7
  great Maska e marela
  Antarsuar
  23-01-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  40
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjitheve

  Per mua personalisht familja eshte gjeja me shtrejte qe kam. Tani qe jam larg saj e ndjej akoma me teper, ndoshta kur e kisha prane nuk i jepja shume rendesi dhe nuk e vlersoja aq shume sa e vleresoj tani.

  Mund te them shume mire qe cdo kulture, sjellje dhe edukate e kam te trasheguar nga familja ime dhe jo nga shoqeria. Kulture per te cilen jam krenare. Gjithashtu eshte shume karaktere shqiptare te cilat pak vende i kane.

  Do te doja ti jepja nje keshille te gjithe shqiptareve qe jane jashte vendit: Percillini tek femijet tuaj kulturen shqiptare, besnikerine, krenarine dhe mbi te gjitha gjuhen.


  Ju uroj gjithe te mirat
  Ah moj Shqipni, e mjera Shqipni
  Kush te ka qit me krye ne hi
  Ti ke pas kene nje zonje e rene
  Burrat e dheut te thritshin nane

 8. #8
  Audio Engineer Maska e KACAKU
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  38
  Postime
  611
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nje nga ditet qe me gjithe mend me merziti,ishte ajo kur mora vesh qe babai im ka fituar llotarine amerikane,sepse une jam mbi 21 vjec keshtu qe do me duhet te rri nja 5-6 vjet larg tyre,ne kohen qe une nuk jam mesuar te rri as 1 muaj larg tyre.
  Ndarjet me te dashurit e sidomos me familjen ne japin deshperim,sidomos kur mendoj se prinderit plaken dhe nje dite do jetojme edhe pa prezencen e tyre...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Mosha
  47
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jam shume dakort me ty Marela por kultura dhe edukata merren se bashku nga familja e lidhur me shoqerine ku ti jeton cdo dite.
  ndersa femijet tane qe po jetojne jashte atdheut, po pelqejne traditat e shoqerise ku po e kalojne cdo dite, pavaresisht se une po perpiqem te fus ndjenjen shqipetare tek ai.
  Motoja ime tek femija eshte "Ju jeni dhe do te mbeteni shqipetar pavaresisht se jeton ne USA, pavaresisht se ti shikon shume gjera qe ty mund te duken me te pelqyeshme se nga ato qe te mesoj une pra ti nuk je amerikan ti je dhe do te mbetesh shqipetar she duhet te jesh krenar per kete."
  Mbase tingelloj shume ashper por nuk e mendoj se po e mesoj gabim, se ne te vertete ky eshte realiteti.

  Gjithashtu do te te tregoja nje ngjarje qe me ka bere shume pershtypje.

  Disa dite me pare po shikoja nje emision ne kanalin televiziv 3 te philadelphia
  Ishin dy prinder dhe kishin nje djale te vetem. Babai ishte drejtor shkolle, dhe nena ishte mesuese. Ata kishin ardhur ne Televizion te diskutonin tek nje doktor psikolog rreth djalit te tyre.
  Ceshtja ishte se ata kishin edukuar per vite me radhe shume breza por nuk arriten te edukonin djalin e tyre qe i kishte vdekur nga droga.
  Ishin teper te trishtuar dhe cdo dite qanin mbi varrin e djalit qe nuk i degjoi keshillat e prinderve.
  Por pikellimi i tyre me i madh ishte qe nuk arriten te kuptonin se ku ishte gabimi i tyre qe nuk munden te edukonin djalin e tyre kur ata ishin te gjendje te edukonin breza me rradhe.

  Si mund te gjykoni rreth kesaj ceshtje?
  Cfare menyre mund te perdornin keta prinder per te edukuar djalin e tyre?
  :^lulja4

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Mosha
  47
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga KACAKU
  Nje nga ditet qe me gjithe mend me merziti,ishte ajo kur mora vesh qe babai im ka fituar llotarine amerikane,sepse une jam mbi 21 vjec keshtu qe do me duhet te rri nja 5-6 vjet larg tyre,ne kohen qe une nuk jam mesuar te rri as 1 muaj larg tyre.
  Ndarjet me te dashurit e sidomos me familjen ne japin deshperim,sidomos kur mendoj se prinderit plaken dhe nje dite do jetojme edhe pa prezencen e tyre...
  beji dhe ti si gjithe shqipetaret, documentat sikur je 2 vjec me i vogel dhe mbaroj ajo pune
  :^lulja4

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Rendesia e familjes per mua dhe c'do shqiptar eshte
  FAMILJA eshte gjeja me e shtrenjt............................
  Eshte e vertet qe atdhedashuria dhe feja luajne nje rol te rendesishem tek ne dhe femite per nje edukim te mire
  por sidomos feja (nuk ka rendesi c'far feje i perkasin mos ma merni per propagand Arabe)
  Kjo historia e Flores me kujtoj te njejten histori qe kame lexuar pera 3-4 vjetesh ne nje nga gazetat shqiptare te dy prindrit petagog ne universitetin ne Tirane kurse vajza ishte pleksur me nje drogaxhi dhe kishte perfunduar dhe ajo vikti e droges

  Syte jo kater po ktermedhjet

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  49
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Natyrisht qe familja eshte gjeja me e rendesishme dhe me e pazevendesueshme ne jeten e njeriut. Ajo eshte baza e shoqerise, nje shoqeri me familje te konsoliduar eshte ne baza te forta dhe e kunderta. Shoqeria ka rolin e saj, por pas familjes. Disa persona qe perbejne nje shoqeri te caktuar, kane bere me pare jete ne familje dhe n.q.s. kjo e fundit ka qene e rregullt ata jane te afte te krijojne maredhenie shoqerore te rregullta, ne te kundert n.q.s. dikush nga ata ka jetuar ne nje familje te 'rregullt, detyrimisht ai nuk eshte i afte te krijoje shoqeri te mire.
  Mjafton emeri im

 13. #13
  great Maska e marela
  Antarsuar
  23-01-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  40
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Por pikellimi i tyre me i madh ishte qe nuk arriten te kuptonin se ku ishte gabimi i tyre qe nuk munden te edukonin djalin e tyre kur ata ishin te gjendje te edukonin breza me rradhe.

  Si mund te gjykoni rreth kesaj ceshtje?
  Cfare menyre mund te perdornin keta prinder per te edukuar djalin e tyre?

  Eshte me te vertete per te te ardhur keq per disa femije te cilet eshte teper e veshtire ti rritesh e ti edukosh me logjiken qe ka prindi, ndoshta kujdesi ndaj femijes duhet te jete me i madh dhe afersia me femijen duhet te arrite nje shkalle te larte derisa ta kuptosh nivelin e tij.

  E di shume mire se ne ambjentin qe jetojme dhe ne realitet e pranishem ndikon shume shoqeria, por e rendesishme eshte ta ndjekesh femijen, te mundohesh ta kuptosh dhe pse jo te diskutosh me te deri sa te arrish ta bindesh.

  Kjo eshte ne dore te prindit nese eshte i zoti me politiken e tij ta beje femijen te ece ne rruge te mbare.

  Nuk e di se sa do ja arrij une kesaj situate pasi nuk e kam provuar akoma, por perseri dua te falenderoj prinderit e mij per gjithcka qe bene per mua, dhe do isha shume krenare nqs edhe femija ime te arrije nje dite te me falenderoje.

  Ju peshendes te gjitheve.
  Ah moj Shqipni, e mjera Shqipni
  Kush te ka qit me krye ne hi
  Ti ke pas kene nje zonje e rene
  Burrat e dheut te thritshin nane

 14. #14
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Familja eshte gjeja me e shtrenjte per cdo njeri. Sic ka thene shkrimtari i madh francez Balzaku "familja eshte shtylla e shoqerise" po u cenua ajo atehere cdo gje ka marre fund. Une jam larg familjes dhe di ta cmoj rendesine e saj.
  Ezekiel 25-17.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  Brisbane Australi
  Mosha
  47
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  familja eshte gjeja me e shtrejte per cdo njeri. por mos harroni se cdo njeri e shikon familjen ne baze te llogjikes dhe te arsyetimit qe ka. jame nene dhe kur u ndava nga prinderit kohet e fundit bera 4 muaj te vija ne vete. sepse jame nene dhe mendova te njejten gje dhe per gocen time. rrisim femijet tane me menyren sic na rriten dhe prinderit tane. me krenari. me disipline dhe me sinqeritet. babai im gjithmone thote. mos ja ke me hile shtepise se hajer nuk bon gjithe jeten se familja ehste gjeja me e shtrejte.
  dhe nje gje tjeter ne qofte se duam qe femijet tane te rritem me zakonet dhe traditat tona, ajo varet shume nga prinderit dhe kembengulja e tyre. femija kur eshte i vogel meson, mos bertit, mos e rrih, por thjesht ulu dhe foli ne fillim nuk kupton se eshte i vogel. por sic thote dhe nje fjale e urte ne shqip." kush te do te ben e qan dhe kush nuk te do te ben dhe te qesh " po ta studiosh mire kete thenie ka shume kuptim.
  AP

 16. #16
  Perjashtuar Maska e deniel
  Antarsuar
  01-07-2003
  Vendndodhja
  shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jeton i lumtur ne nje familje te bashkuar
  jeton i trishtuar ne nje familje te ndare
  djepi i saj te ushqen me qumeshtin edukates
  aty rritet bima e vogel derisa merr drejtim te plote
  edukoje femijen tend jo per vet po per shoqerine


  po c'halli qe na kane dale keto homot edhe e kane degjeneru
  natyrshmerine e familjes po na abortojne edhe femije tani.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e km13
  Antarsuar
  07-05-2003
  Mosha
  35
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa e rendesishme eshte familja?

  Hemm, shume, e mbi cdo gje. Po a mendohet keshtu ne Shqiperi. Me ato qe thuhen e degjohen, me cfare ndodh perdite e veshtire te thuash se shoqeria shqiptare e mendon keshtu. Per te folur, sigurisht te gjithe shprehen familja mbi te gjitha. Por c'ndodh rendom?

  Babai vret vajzen, gruaja vret burrin, burri gruan, vellai vellane, e keshtu me rradhe.

  Doja te dija a ka ndonje OJQ, ose organizate qeveritare qe perpiqet t ta studioje kete fenomen, me qellimin per te bere dicka per te ndyshuar situaten. Sepse shtylla e cdo shoqerie eshte familja e shendetshme, dhe jo nje e shkateruar sic duket te jete per momentin ne Shqiperi.

  km13

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2003
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  38
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Gjeja e pare qe egzizton ne bote.

  Per mua FAMILJA eshte shume e vyer ka shume vlere.
  Me kane ritur me mundime edhe nuk e hedh poshte kete gje. Eshte e shtrenjte edhe nuk e nderoj me asgje tjeter.
  Edhe pse per 22 vjet kam qendruar prane tani qe jam larguar me mungon tmeresisht i telefonoj cdo jave per nuk eshte njellij sikur ti kesh perballe edhe ti perqafosh. Me mungon shume familja ime jam shume lidhur me te por per fat te keq mu desh te le ate edhe shqiperine per pune apo per nje jete me te mire per familjen qe do ndertoj.
  me tmeron kur mendoj se nje dite do jetoj pa ta por do mbeten gjithmone ne zemer e ne shpirt.

  Jam ketu por mendjen e kam atje edhe medoj o zot po si jane a kane ndrushuar edhe kam frike se ndoshta nuk do i njoh po me ngushelloj mendimi se kane nje zemer edhe prej saj do i njohesh menjehere.

  Familja, Mamaja, Babai,Motrat,Vellezerit nuk nderohen me asnje gje.

  Prandaj u them te gjith njeresve qe nuk mendojne qe familja eshte e shtrenjt:
  Thuaj nje fjale te mire prinderve te tu sot sepse neser do jet teper vone.

  Familja mbrojtes per femijet e vet

  Ciao
  Io non posso dire di sapere come siano gli angeli in cielo, ma da quando ho visto te posso dire di sapere come sono gli angeli in terra.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Duke mos dashur te perseris ato qe jane thene me siper them qebi gjithshka eshte familja,qofte ajo nga e cila rrjedh,qofte ajo te cilen krijon.

  Gjithe forca kombetare vjen nga familja.Madheshtia e familjeve perben madheshtine e vendit.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Familja per mua ka qen dhe do jet gjeja me e vyer ne bote. Sic e than the anetaret e tjere ska gje me te shtrenjt. Pa prinderit e mi sdo isha personi qe jam sot. Me influencojn cdo dite e shpresoj qe nje dite te jem e afte dhe une ti rris femijet e mi si me kan rritur prinderit mua.
  Be yourself and you will always be in fashion.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Roli ekonomik i familjes fshatare
  Nga PLaku-i-Detit n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 07:27
 2. Kumanova, informacione t prgjithshme
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 3. Mbidoza e modernizmit t familjes
  Nga Cimo n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
 4. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollve Bua
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
 5. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 11:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •