Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  I Pasigurt Areoporti I Rinasit

  Britanikt: Jo linjs ajrore Tiran-Londr


  --------------------------------------------------------------------------------

  Muhamed Veliu

  LONDER

  Aeroporti i Rinasit sht cilsuar dje si i pa sigurt nga Ministria britanike e Transporteve. Rreth 700 emigrantve shqiptar ndr ta dhe turist anglez kishin prenotuar biletat q t udhtonin direkt nga Londra pr n Tiran dhe ansjelltash gjat muajve t vers. Ata nuk mund ta bjn kt gj sepse ministria britanike e Transporteve nuk e lejon kt linj direkte. Kur gjithka ishte gati pr ditn e sotme ku Londra do t lidhej direkt me Tirann n tre or, ka qn Ministria e Transportit angleze e cila i ka thn jo ksaj inisiative. Autoritetet britanike e argumentojn ndalimin e ksaj linje me frikn se mund t prdoret si linj transporti pr klandestin. Me an t dy njoftimeve autoritetet britanike i kan krkuar Drejtoreshs s aviacionit civil shqiptar Merita Xhafaj paraprapakisht disa t dhna rreth siguris n aeroport. Drejtoresha Xhafa ka drguar nj informacion por autoritetet britanike duan t shikojn vet nga afr kushtet e aeroportit prfshi dhe situatn q ka lidhje me mundsit e emigracionit klandestin nga ky aeroport. Sipas Nik Berishs president i "Alban Travel" i gjith dokumentacioni i duhur sht drguar n rregull, dhe kto pretendime t pals angleze pr mos siguri n aeroportin e Rinasit kan dal kto 48 ort e fundit. Pr nisjen e ksaj linje ka dijeni Ambasada Angleze n Tiran, Ministria shqiptare e Transporteve dhe t gjitha departamentet prgjegjse angleze t shrbimeve t transportit q kur filluan bisedimet pr hapjen e ksaj linje. Megjithse "Albania Airlines" e pronotuar t fluturoj pr llogari t agjensis ton ka nj ekspert gjerman policie me lienc evropiane n kontrollet aeroportuale. Nuk ka ndryshuar asgj dhe ndrhyrja e ambasadorit shqiptar n Londr Kastriot Robo. Ambasadori krkoi ndryshimin e vendimit. Pala angleze ka propozuar dje ngritjen e nj komisioni q do t ivestigoj sigurin n aeroportin e Rinasit dhe m pas do t hartoj nj rraport mbi kt problem. Gjithka sipas tyre zgjat rreth disa jav ndrkoh q 700 udhtar shqiptar ndr ta dhe anglez me biletat e prera pr pushime n Shqipri duan nj zgjidhje. "Ne shqiptart nuk e meritojm t trajtohemi kshtu, aq m tpr kur ne ishim t part q mbshtetm koalicionin Britaniko-Amerikan gjat lufts n Irak dhe aq m tepr kur dy qeverit, britanike e shqiptare i cilsojn mardhnjet dy palshe si shum t mira", thot drejtuesi i agjensis q punoi pr vendosjen e linjs direkte Tiran-Londr. Pasiguris n aeroportin e Rinasit dhe vendimit pr JO linjs direkte Tiran-Londr sht pasqyruar dje edhe n faqet e gazets prestigjoze britanike The Times.


  Linja ajrore dhe aventura e nuses angleze q martohej dje n Tiran

  Dhndrri n Shqipri po bnte dje prgatitjet e fundit pr dasmn e shum pritur me t dashurn angleze, kjo e fundit gati sa s'qante dje n zyrat e "Alban Travel" pr t gjetur nj tjetr "bilet magjike" pr t udhtuar drejt kryeqytetit shqiptar.
  Britanikje 32 vjece q nuk dshiron ti bht publik emri, tha pr se po prishnin ditn e dasms s saj nse nuk shkonte n kohn e duhur n Shqipri. Mes lumturis dhe zhgnjimit ajo po kuptonte m mir realitetin shqiptar dhe dashurin e cmendur q ajo po jetonte. Sidoqoft fal prkushtimit t Evs punonjse e "Alban Travel" situata sht zgjidhur pozitivisht duke i dhn anglezes mundsi t martohet me shqiptarin por me nj pritje shtat orshe n tranzit n Budapest.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Greta Berberi
  Antarsuar
  26-06-2002
  Vendndodhja
  New York, USA
  Mosha
  33
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per mua edhe kane te drejte edhe jo. Ne qofte se shqiptaret duan te emigrojne ne angli ata e bejne ne cdo lloj menyre jo vetem nepermjet rinasit, keshtuqe ky vendim nuk eshte edhe aq i drejte.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e krokodili_73
  Antarsuar
  14-06-2003
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ja pse nuk dun me von linj ajrore anglezat, shifeni ca ka bo kosovari veseli prej kruje:


  Asylum seeker in sex romp A MUM caught her schoolgirl daughter playing truant at home and found a naked asylum seeker in her wardrobe.

  The 31-year-old Kosovan and the girl, 14, had just had sex, Reading Court heard. His clothes were piled on the floor.

  But Vesel Muliqi was spared jail after the court heard the girl made all the running and pretended to be 17.

  Muliqi was given a 12-month rehabilation order after admitting having sex with a minor.

  MMMmmm, na le pa avjon mer qafir

Tema t Ngjashme

 1. Fillon dhnia e tapive pr proesin e legalizimeve
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 11:31
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 4. Refimet e adjutantit te Mbretit Zog
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 02:11
 5. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij.
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 23-09-2002, 22:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •