Close
Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 218
  1. #141
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Phantom of the Opera!

    The Phantom of the Opera, the best known of all of Leroux's works, is a horror romance published by the French publishing house Lafitte as Le Fantome de l'Opera. Mills and Boon of all people were responsible in the following year for the English version. Though much loved by readers and consistently popular the story was panned in its first New York Times review and has suffered from criticism elsewhere for being too populist. Leroux himself claimed in the opening of the novel that, "The Opera Ghost really existed. He was not, as was longed believed, a creature

    of the imagination of the artists... Yes, he existed in flesh and blood, although he assumed the complete appearance of a real phantom; that is to say, of a spectral shade". Whether you believe this or not the story remains a compelling one. There is rumour at the Grand Paris Opera House of the existence of a ghost who has his own box at performances, and suspicion is turned to him when Joseph Buquet's death is reported. Viscount Raoul de Chagny then visits a performer Christine after her fine performance as a stand-in in "Faust". He hears mysterious voices in the dressing room but opens the door to find no one there. Panic ensues as after the Opera Ghost's written requests that the box be left for him the managers of the house sell it a strange voice is heard there telling them to leave. There is more mystery at a fancy dress party and with the disappearance of Christine and Raoul is drawn ever deeper inside the legend and the life of a certain Erik whose behaviour causes concern and suspicion.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  2. #142
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Postuar mė parė nga KaLTerSi
    Me gjithe kenaqesi Eliona, por ta dish qe kisha mbi 10 min qe te shkruaja mbi White Orleanders dhe Ciceron kur padashje mu fshi i ter posti dhe aktualisht me jane skuqur dhe veshet nga inati qe me vajti mundi dem.
    Kaltersi faleminderit shummee per permbledhjen e librit.
    Sa durim ke pasur qe te shkruash posten nga fillimi, me ka ndodhur dhe mua dicka e tille, e kam shkruajtur posten serisht vetem nga inati qe me zinte permbrena. Beji 'copy' shkrimit perpara se ta postosh pergjigjen

    "Envy" eshte nje liber i Sandra Brown, qe sapo mbarova se lexuari. Je i futur ne suspense sapo lexon faqen e pare dhe rri ne suspense deri sa mbaron libri, me kete liber nuk mundesh te imagjinosh se si do mbaroje ngjarja
    "Save one final plot twist for the very, very end." Kjo fjali eshte e thene nga "main character" te librit ne faqet e fundit te noveles.


    "Brown stages one dramatic scene after another." Publisher's Weekly

    "Her labors have once again paid off." Entertainment Weekly

    "Hooks the reader from the beginning . . . a powerfully written and absolutely fascinating tale within a tale of envy . . and vengence." Bookloons.com

    "A clever trail of clues . . unfolds quickly." People

    "Her best ever. The twists and turns are endless." Bookreporter.com


    --------------------------------------------------------------------------------

  3. #143
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-02-2003
    Vendndodhja
    Diku
    Postime
    112
    Postuar mė parė nga Alkano
    Jam i fiksuar qe ta studjoj dhe ta lexoj shpesh botimin e Nices keshtu foli zarathustra`````
    me vjen keq per ty...

  4. #144
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-02-2004
    Vendndodhja
    canada
    Postime
    18
    Une jam nje lexuese e regullt e librave.Une kam lindur per to.Mund te them se kam lexuar reth 80-90 libra (keto 2-vjetet e fundit)te cilesive te ndryshme.Librat me te bukur qe ja vlen ti lexoni juve qe nuk i kini lexuare jane;100-VJET VETMI - G.G.MARKES, E KUQJA DHE E ZEZA - STENDAL, PAPIRUSI I 7-W.SMITH, KRIM DHE NDESHKIM - DOSTOJEVSKI, IDIOTI - DOSTOJEVSKI, MADAM(ZONJA) BOVARI-G.FLOBER, VETEM NJE HERE NE JETE-D.STIELL, DASHURI NE KOHERAT E KOLERES-G.G.MARKES, I HUAJI-A.KAMY Ndersa libra te letersise shqipetare; PSE-STERIO SPASE, TRENDAFILI NE GOTE -D.AGOLLI, NATA E USTIKES-PETRO MARKO, LULET E FTOHTA TE MARSIT-I.KADARE, RHETHI I KUJTESES-DJANA CULI, KRONIKE NE GUR-I.KADARE....ETJ. N.Q.S. DONI TE DINI INFORMACION PER NDONJE NGA KETA LIBRA ,OSE TE TJERE,ME PYESNI DHE UNE DO TJUA PERSHKRUAJ SE PERSE BEN FJALE.PERSHENDETJE TE GJITHE JU QE E PELQENI 'LIBRIN'. SELINDA
    STELA'GRUP'

  5. #145
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Postuar mė parė nga selinda
    PERSHENDETJE TE GJITHE JU QE E PELQENI 'LIBRIN'.SELINDA
    Dhe per pak kujtova qe kishte nje liber me emrin "Selinda"
    Pershendetje nga une Selinda

  6. #146
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-02-2004
    Vendndodhja
    canada
    Postime
    18
    pershendetje Eliona.Mbase nje dite edhe une do te nxjer nje liber,por s'besoj se do te mbaje kete emer.Me pelqen shume te shkruaj dhe te lexoj.Shpirti im gjen qetesi si askerkund tjeter.THANK YOU FOR YOUR MESAGGE ELIONA.
    STELA'GRUP'

  7. #147
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Sapo mbarova se lexuari "PARFUMI" te Zyskind, nje autor gjerman ky.
    Sec me la nje shije te dhimbjes kur e mbarova, te keqardhjes...
    kush e ka lexuar ndonjeri nga ju
    do me pelqente te flisja pak
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  8. #148
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    une jo po motra ime qe e nisi ta lexonte "parfumin" e la ne gjysem,iu dukte i merzitshem..,ndoshta mosha,ben te veten..eshte akoma 17..

    mua me kane pelqyer shume libra e kam frike se nese do te nisja ndonje liste do te lija ndonje pa permendur..ndonjehere me vjen inat me veten qe sjam shume perzgjedhse ,po sedi vertet me terheqin e si ndaj dot..
    tani kam ne dore"Hija" shenimet e nje kineasti te deshtuar-nga
    Kadare.po me pelqen shume e fare pak faqe me kane mbetur..
    ne pergjithsi preferoj me teper shkrimtaret e huaj,ndoshta se shume nga shqiptaret jane ndikuar nga periudha ne te cilen kane shkruar ,shume por librat e kadarese me pelqejne te gjithe shume
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  9. #149
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga hope31
    Tre shoke-Remark
    Novelat e Cvajkut
    Romanet e shkrimtares Agatha Christi
    ........
    jane shume ne fakt

    sinqerisht
    hope31
    E kam lexuar dhe une kete librin, dhe e kam akoma sadoqe kapaku i eshte vjetersuar.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  10. #150
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Mbasi mbarova disa libra te Luis Sepłlveda kam hapur disa libra te tjere dhe duken interesant.Nuk lexoj dot vetem nje liber,por duhet te filloj 3-4 pernjehere.

    Jean-Paul Sartre .. La nausea
    Fedor Dostoevskij .. Le notti bianche
    Milan Kundera .. L'immortalita
    Edgar Allan Poe .. Storia di Gordon Pym.Me pelqejne jasht mase aventurat e detit,qe kur isha femije.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  11. #151
    bukuroshet e fjetura - J. Kawabata.

    shkretetira e tartareve - D. Buzzatti.

    verberi - J.Sramago ( megjithesi ky botim ne shqip ka aq gabime te pikesimit sa nuk ua merr mendja, libri eshte thjesht nobel)

    ju uroj te lexoni sa me pak libra te pavlere...
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

  12. #152
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    iu bej kerkese moderatoreve qe te mos e fshijne kete teme kur ta mbyllin, se kam vene re qe e bejne kete gje rendom me cdo lloj teme, pervecse te tyret...
    MtrX
    MtrX ubicumque felix

  13. #153
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    iu bej kerkese moderatoreve qe te mos e fshijne kete teme kur ta mbyllin, se kam vene re qe e bejne kete gje rendom me cdo lloj teme, pervecse te tyret...
    MtrX


  14. #154
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-05-2004
    Postime
    1
    tere jeten time kam lexuar libra te ndryshem, mirepo libri i Leo Buscaglia "Te dashurosh&te jetosh&te kuptohesh me ka lene mbresa te hatashme. Dikush me larte ka komentuar se Leo i ka thene gjerat qe i dijme...kjo mund te jete e vertete tek disa prej nesh, por ka shume gjera qe ne i dijme por nuk i praktikojme..

  15. #155
    Heartless Maska e White_Angel
    Anėtarėsuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Madame Bovari

    E kam lexuar qe kur kam qene 12 vjece m`ceftas mamit ne babit . kurse nga shqipetaret Dreri i Trotuareve


    Respekte White_Angel
    O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

  16. #156
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    kjo eshte tema me e bukur e forumit. (ose te pakten keshtu mu duk mua tani qe e lexova qe nga fillimi ne fund)
    Dhe kjo eshte hera e pare qe ndjej te them , dhe e them per here te pare (se ne fakt kur lexoj deklarata te tilla, nuk e di pse me nervozojne.... )

    Ju dua shume te gjitheve qe keni shkruar ne kete teme. Dhe ju dua shume vertete. Me dukeni njerezit me te bute, me te komunikueshem , e me te dashurit aq ka forumi yne.


    Nderkohe te gjitheve faleminderit per postet, sugjerimet dhe titujt.
    Une po them vetem disa emra autoresh qe pelqej deri ne adhurim.
    -Borges (mua me duket se ky shkruan edhe tani qe ka vdekur.... absolutisht me duket apostull i letersise, mendimit dhe artit)
    -Markez( i gjithi)
    -Balzak(i gjithi)
    -Dostojevski( i gjithi)
    -Solzhenicin(pavioni i kancerozve)
    -Cvajg(biografite, dhe novelat)
    -Toltoi
    -Kamy(kamy sidomos me "I huaji"
    -Kafka (i gjithi)
    -Mopasan( i gjithi)

    (shto plot qe nuk me vijne ne mendje tani)
    Disa filozof(.......)
    Nga letersia shqipe;
    pelqej me shume autoret e Kosoves. duke filluar me Anton Pashkun ....
    pastaj vazhdoj me autoret brenda kufujve te republikes qe nuk jane aq te shumte sa shkruajne e sa do te doja te ishin . Kadare, Petro Marko, Martin Camaj ( dhe sidomos me librin "Dranja"), Visar Zhiti, sidomos me "funerali i pafundme" dhe Fatos Kongoli.
    ... daniel still dhe bukovski, me duken autor qe nuk bejne letersi , por bejne pare dhe fame.

    (koelho, saramango, ... e dnonje tjeter nga ata qe kam lexuar, me pelqejne aq sa per te mos thene se nuk me pelqejne. Dmth jo aq shume sa duhet t'i ndal ne kujtese, packa se edhe nuk i harroj kollaj....)
    ....
    macia e kenaqur nga kjo teme!

  17. #157
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar mė parė nga marsela
    une jo po motra ime qe e nisi ta lexonte "parfumin" e la ne gjysem,iu dukte i merzitshem..,ndoshta mosha,ben te veten..eshte akoma 17..
    Ne Shqiperi lexova PARFUMIN. S'me linte kusherira ta leshoja. Ngado ecja, mbaja nje shishe uji dhe librin ne dore. lol

    Kam dashur ta lija dhe une, se s'kisha durim.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  18. #158
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    268
    bashkim hoxha nuk shkruan keq ..

    balzak / Iluzionet e humbura/
    talenti s-eshte asgje nqs nuk ke karakter

    maksim gorki ....
    sepse njeriu mund te jete realist brenda bindjeve te tij

    tolstoi
    edhe muzhiket mund te bejne art te madh ..

  19. #159
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Asnje liber nuk me ka mbetur ne mendje per nje kohe shume te gjate. Thjesht me ka bere te ndiehem ndryshe dhe te mendoj per nje kohe te shkurter.


    Libri me i fundit qe me ka shty te mendoj dhe ka bere qe kur te dilja ne rruge ndonjehere te mos e ēaja koken per asgje eshte "Veronika do te vdese" i Paulo Coleho-s. Po edhe efekti i tij do kaloje shpejt them...

  20. #160
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Librat jane te shumta,leximi dhe koha e perkushtuar tyre eshte i pakte.
    Librat qe mund te vecoj ne kohe te fundit jane ato qe lexoj,dhe njera prej tyre eshte:
    Ellen G. White-Lufta e madhe midis zotit dhe djallit
    si dhe
    Vellimi i katert i Lirikave Popullore
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Cili libėr ju ka mbetur nė mendje?
    Nga MtrX nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:44
  2. Tregoni dicka rreth nje fiksimi qe ju ka mbetur ne mendje
    Nga Wordless nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 09-07-2008, 15:17
  3. Vangjel Koēa
    Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-02-2007, 01:56
  4. Ah, mė ka mbėrthyer vjeshta...
    Nga Xhexho nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
  5. Nuk e di pse mė kanė mbetur nė mėndje...
    Nga dikeafajtore nė forumin Folklori shqiptar
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 29-08-2002, 01:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •