Close
Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 216
 1. #141
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Phantom of the Opera!

  The Phantom of the Opera, the best known of all of Leroux's works, is a horror romance published by the French publishing house Lafitte as Le Fantome de l'Opera. Mills and Boon of all people were responsible in the following year for the English version. Though much loved by readers and consistently popular the story was panned in its first New York Times review and has suffered from criticism elsewhere for being too populist. Leroux himself claimed in the opening of the novel that, "The Opera Ghost really existed. He was not, as was longed believed, a creature

  of the imagination of the artists... Yes, he existed in flesh and blood, although he assumed the complete appearance of a real phantom; that is to say, of a spectral shade". Whether you believe this or not the story remains a compelling one. There is rumour at the Grand Paris Opera House of the existence of a ghost who has his own box at performances, and suspicion is turned to him when Joseph Buquet's death is reported. Viscount Raoul de Chagny then visits a performer Christine after her fine performance as a stand-in in "Faust". He hears mysterious voices in the dressing room but opens the door to find no one there. Panic ensues as after the Opera Ghost's written requests that the box be left for him the managers of the house sell it a strange voice is heard there telling them to leave. There is more mystery at a fancy dress party and with the disappearance of Christine and Raoul is drawn ever deeper inside the legend and the life of a certain Erik whose behaviour causes concern and suspicion.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 2. #142
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga KaLTerSi
  Me gjithe kenaqesi Eliona, por ta dish qe kisha mbi 10 min qe te shkruaja mbi White Orleanders dhe Ciceron kur padashje mu fshi i ter posti dhe aktualisht me jane skuqur dhe veshet nga inati qe me vajti mundi dem.
  Kaltersi faleminderit shummee per permbledhjen e librit.
  Sa durim ke pasur qe te shkruash posten nga fillimi, me ka ndodhur dhe mua dicka e tille, e kam shkruajtur posten serisht vetem nga inati qe me zinte permbrena. Beji 'copy' shkrimit perpara se ta postosh pergjigjen

  "Envy" eshte nje liber i Sandra Brown, qe sapo mbarova se lexuari. Je i futur ne suspense sapo lexon faqen e pare dhe rri ne suspense deri sa mbaron libri, me kete liber nuk mundesh te imagjinosh se si do mbaroje ngjarja
  "Save one final plot twist for the very, very end." Kjo fjali eshte e thene nga "main character" te librit ne faqet e fundit te noveles.


  "Brown stages one dramatic scene after another." Publisher's Weekly

  "Her labors have once again paid off." Entertainment Weekly

  "Hooks the reader from the beginning . . . a powerfully written and absolutely fascinating tale within a tale of envy . . and vengence." Bookloons.com

  "A clever trail of clues . . unfolds quickly." People

  "Her best ever. The twists and turns are endless." Bookreporter.com


  --------------------------------------------------------------------------------

 3. #143
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Diku
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Alkano
  Jam i fiksuar qe ta studjoj dhe ta lexoj shpesh botimin e Nices keshtu foli zarathustra`````
  me vjen keq per ty...

 4. #144
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  canada
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une jam nje lexuese e regullt e librave.Une kam lindur per to.Mund te them se kam lexuar reth 80-90 libra (keto 2-vjetet e fundit)te cilesive te ndryshme.Librat me te bukur qe ja vlen ti lexoni juve qe nuk i kini lexuare jane;100-VJET VETMI - G.G.MARKES, E KUQJA DHE E ZEZA - STENDAL, PAPIRUSI I 7-W.SMITH, KRIM DHE NDESHKIM - DOSTOJEVSKI, IDIOTI - DOSTOJEVSKI, MADAM(ZONJA) BOVARI-G.FLOBER, VETEM NJE HERE NE JETE-D.STIELL, DASHURI NE KOHERAT E KOLERES-G.G.MARKES, I HUAJI-A.KAMY Ndersa libra te letersise shqipetare; PSE-STERIO SPASE, TRENDAFILI NE GOTE -D.AGOLLI, NATA E USTIKES-PETRO MARKO, LULET E FTOHTA TE MARSIT-I.KADARE, RHETHI I KUJTESES-DJANA CULI, KRONIKE NE GUR-I.KADARE....ETJ. N.Q.S. DONI TE DINI INFORMACION PER NDONJE NGA KETA LIBRA ,OSE TE TJERE,ME PYESNI DHE UNE DO TJUA PERSHKRUAJ SE PERSE BEN FJALE.PERSHENDETJE TE GJITHE JU QE E PELQENI 'LIBRIN'. SELINDA
  STELA'GRUP'

 5. #145
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga selinda
  PERSHENDETJE TE GJITHE JU QE E PELQENI 'LIBRIN'.SELINDA
  Dhe per pak kujtova qe kishte nje liber me emrin "Selinda"
  Pershendetje nga une Selinda

 6. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  canada
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje Eliona.Mbase nje dite edhe une do te nxjer nje liber,por s'besoj se do te mbaje kete emer.Me pelqen shume te shkruaj dhe te lexoj.Shpirti im gjen qetesi si askerkund tjeter.THANK YOU FOR YOUR MESAGGE ELIONA.
  STELA'GRUP'

 7. #147
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Sapo mbarova se lexuari "PARFUMI" te Zyskind, nje autor gjerman ky.
  Sec me la nje shije te dhimbjes kur e mbarova, te keqardhjes...
  kush e ka lexuar ndonjeri nga ju
  do me pelqente te flisja pak
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 8. #148
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  une jo po motra ime qe e nisi ta lexonte "parfumin" e la ne gjysem,iu dukte i merzitshem..,ndoshta mosha,ben te veten..eshte akoma 17..

  mua me kane pelqyer shume libra e kam frike se nese do te nisja ndonje liste do te lija ndonje pa permendur..ndonjehere me vjen inat me veten qe sjam shume perzgjedhse ,po sedi vertet me terheqin e si ndaj dot..
  tani kam ne dore"Hija" shenimet e nje kineasti te deshtuar-nga
  Kadare.po me pelqen shume e fare pak faqe me kane mbetur..
  ne pergjithsi preferoj me teper shkrimtaret e huaj,ndoshta se shume nga shqiptaret jane ndikuar nga periudha ne te cilen kane shkruar ,shume por librat e kadarese me pelqejne te gjithe shume
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 9. #149
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga hope31
  Tre shoke-Remark
  Novelat e Cvajkut
  Romanet e shkrimtares Agatha Christi
  ........
  jane shume ne fakt

  sinqerisht
  hope31
  E kam lexuar dhe une kete librin, dhe e kam akoma sadoqe kapaku i eshte vjetersuar.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 10. #150
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mbasi mbarova disa libra te Luis Sepłlveda kam hapur disa libra te tjere dhe duken interesant.Nuk lexoj dot vetem nje liber,por duhet te filloj 3-4 pernjehere.

  Jean-Paul Sartre .. La nausea
  Fedor Dostoevskij .. Le notti bianche
  Milan Kundera .. L'immortalita
  Edgar Allan Poe .. Storia di Gordon Pym.Me pelqejne jasht mase aventurat e detit,qe kur isha femije.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 11. #151
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  bukuroshet e fjetura - J. Kawabata.

  shkretetira e tartareve - D. Buzzatti.

  verberi - J.Sramago ( megjithesi ky botim ne shqip ka aq gabime te pikesimit sa nuk ua merr mendja, libri eshte thjesht nobel)

  ju uroj te lexoni sa me pak libra te pavlere...
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 12. #152
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  36
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  iu bej kerkese moderatoreve qe te mos e fshijne kete teme kur ta mbyllin, se kam vene re qe e bejne kete gje rendom me cdo lloj teme, pervecse te tyret...
  MtrX
  MtrX ubicumque felix

 13. #153
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  iu bej kerkese moderatoreve qe te mos e fshijne kete teme kur ta mbyllin, se kam vene re qe e bejne kete gje rendom me cdo lloj teme, pervecse te tyret...
  MtrX


 14. #154
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-05-2004
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  tere jeten time kam lexuar libra te ndryshem, mirepo libri i Leo Buscaglia "Te dashurosh&te jetosh&te kuptohesh me ka lene mbresa te hatashme. Dikush me larte ka komentuar se Leo i ka thene gjerat qe i dijme...kjo mund te jete e vertete tek disa prej nesh, por ka shume gjera qe ne i dijme por nuk i praktikojme..

 15. #155
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Madame Bovari

  E kam lexuar qe kur kam qene 12 vjece m`ceftas mamit ne babit . kurse nga shqipetaret Dreri i Trotuareve


  Respekte White_Angel
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 16. #156
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  49
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  kjo eshte tema me e bukur e forumit. (ose te pakten keshtu mu duk mua tani qe e lexova qe nga fillimi ne fund)
  Dhe kjo eshte hera e pare qe ndjej te them , dhe e them per here te pare (se ne fakt kur lexoj deklarata te tilla, nuk e di pse me nervozojne.... )

  Ju dua shume te gjitheve qe keni shkruar ne kete teme. Dhe ju dua shume vertete. Me dukeni njerezit me te bute, me te komunikueshem , e me te dashurit aq ka forumi yne.


  Nderkohe te gjitheve faleminderit per postet, sugjerimet dhe titujt.
  Une po them vetem disa emra autoresh qe pelqej deri ne adhurim.
  -Borges (mua me duket se ky shkruan edhe tani qe ka vdekur.... absolutisht me duket apostull i letersise, mendimit dhe artit)
  -Markez( i gjithi)
  -Balzak(i gjithi)
  -Dostojevski( i gjithi)
  -Solzhenicin(pavioni i kancerozve)
  -Cvajg(biografite, dhe novelat)
  -Toltoi
  -Kamy(kamy sidomos me "I huaji"
  -Kafka (i gjithi)
  -Mopasan( i gjithi)

  (shto plot qe nuk me vijne ne mendje tani)
  Disa filozof(.......)
  Nga letersia shqipe;
  pelqej me shume autoret e Kosoves. duke filluar me Anton Pashkun ....
  pastaj vazhdoj me autoret brenda kufujve te republikes qe nuk jane aq te shumte sa shkruajne e sa do te doja te ishin . Kadare, Petro Marko, Martin Camaj ( dhe sidomos me librin "Dranja"), Visar Zhiti, sidomos me "funerali i pafundme" dhe Fatos Kongoli.
  ... daniel still dhe bukovski, me duken autor qe nuk bejne letersi , por bejne pare dhe fame.

  (koelho, saramango, ... e dnonje tjeter nga ata qe kam lexuar, me pelqejne aq sa per te mos thene se nuk me pelqejne. Dmth jo aq shume sa duhet t'i ndal ne kujtese, packa se edhe nuk i harroj kollaj....)
  ....
  macia e kenaqur nga kjo teme!

 17. #157
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga marsela
  une jo po motra ime qe e nisi ta lexonte "parfumin" e la ne gjysem,iu dukte i merzitshem..,ndoshta mosha,ben te veten..eshte akoma 17..
  Ne Shqiperi lexova PARFUMIN. S'me linte kusherira ta leshoja. Ngado ecja, mbaja nje shishe uji dhe librin ne dore. lol

  Kam dashur ta lija dhe une, se s'kisha durim.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 18. #158
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  268
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  bashkim hoxha nuk shkruan keq ..

  balzak / Iluzionet e humbura/
  talenti s-eshte asgje nqs nuk ke karakter

  maksim gorki ....
  sepse njeriu mund te jete realist brenda bindjeve te tij

  tolstoi
  edhe muzhiket mund te bejne art te madh ..

 19. #159
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Asnje liber nuk me ka mbetur ne mendje per nje kohe shume te gjate. Thjesht me ka bere te ndiehem ndryshe dhe te mendoj per nje kohe te shkurter.


  Libri me i fundit qe me ka shty te mendoj dhe ka bere qe kur te dilja ne rruge ndonjehere te mos e ēaja koken per asgje eshte "Veronika do te vdese" i Paulo Coleho-s. Po edhe efekti i tij do kaloje shpejt them...

 20. #160
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Librat jane te shumta,leximi dhe koha e perkushtuar tyre eshte i pakte.
  Librat qe mund te vecoj ne kohe te fundit jane ato qe lexoj,dhe njera prej tyre eshte:
  Ellen G. White-Lufta e madhe midis zotit dhe djallit
  si dhe
  Vellimi i katert i Lirikave Popullore
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Cili libėr ju ka mbetur nė mendje?
  Nga MtrX nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:44
 2. Tregoni dicka rreth nje fiksimi qe ju ka mbetur ne mendje
  Nga Wordless nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-07-2008, 15:17
 3. Vangjel Koēa
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-02-2007, 00:56
 4. Ah, mė ka mbėrthyer vjeshta...
  Nga Xhexho nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
 5. Nuk e di pse mė kanė mbetur nė mėndje...
  Nga dikeafajtore nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 29-08-2002, 01:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •