Close
Faqja 4 prej 11 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 218
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar m?par?nga Paper_MooN
    E gjen shume kollaj ne Borders. Shko tek Costumer Service dhe kerkoja. Nese nuk e kane aty ta sjellin pas disa diteve pa asnje kosto extra.

    Une kam blere dhe libra te Kadarese ne Borders, kane cdo gje.
    Borders? mund te me tregosh se ku mund ta gjej?
    Be yourself and you will always be in fashion.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Libri i fundit qe duhet te lexoja ne anglishte ishte "The Picture of Dorian Gray," by Oscar Wild ishte interestante, por me pelqen "The Great Gatsby" by F. Scott Fitgerald.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #63
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Postuar mė parė nga Reina
    mua me pelqejn librat e saj jo te gjith po kam lexuar shume librat e saj dhe me kan pelqyer... mbase ngaqe flasin per dashurin e vertete
    Reina, librat e Nora Roberts me duken sikur nuk meson gje prej tyre. Nejse... te gjithe kane preferencat e tyre, se ata e dijne me mire se askush tjeter c'fare u sherben me shume.

    Une po shikoj qe me pelqejne librat qe po permendin meshkujt e forumit, dhe jo ato qe thane femrat. Pse?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #64
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anėtarėsuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    fatkeqesisht nuk me ka rene rasti te lexoj shume libra shqipetar, megjithate librim im i preferuar deri me sot eshte "To Kill A Mockingbird" nga Harper Lee...liber teper edukues!
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  5. #65
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    "To Kill a Mockingbird" s'ishte nje liber qe do ta kujtoj me vite me vone ose qe do deshiroj ta lexoj perseri.

    S'po gjej dot nje liber qe me pelqen.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga Leila
    "To Kill a Mockingbird" s'ishte nje liber qe do ta kujtoj me vite me vone ose qe do deshiroj ta lexoj perseri.

    S'po gjej dot nje liber qe me pelqen.
    lejla ti dukesh shume feministe po ske lexuar librin A woman of substance te sugjeroj ta lexosh.. mua me ka len me shume mbresa te mira.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga Paper_MooN
    Reina pashe qe profile jot thot qe je ne florida, dhe me sa di une Borders ka gjithandej, edhe ne Florida domethene. Nese nuk i di ja ku eshte nje address interneti qe i ka gjithe Borders ne Florida Store Location

    "To Kill a Mockingbird" eshte liber interesant kur e lexon jasht ambientit edukues te shkolles, ku te duhet ta zhberthesh nga fillimi deri ne fund.
    Ana18 "The Great Gatsby" eshte nje nga librat e mi te preferuar gjithashtu, shkruajtur me shume mjeshteri.
    thanks per ndihmen Paper Moon
    Be yourself and you will always be in fashion.

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    Kam lexuar disa libra te literaturave te ndryshme por dua te ju them se kam humbur koh duke lexuar romane e me ne fund nuk me dhan asjne mesim asnje dituri. Ju kisha lut te gjitheve qe mos te lexoni romane por lexoni tjera libra, tjeter literatur.
    Un kam lexuar disa libra, por mese shumti me kan pelqyer: Librat Psigologjik, dhe pikrisht ata libra qe te mesojn se si te tejkalojsh qedo veshtersi ne jet, dhe gjat ter jetes te kesh sukses. Pra un keta libra i dua se me kan keshillur e me kan ber me te sukseseshum ne jet, me kan pregaditur per jeten.
    Dua ti shenoj disa nga keta, siq jan:
    1) SISTEMI I SUKSESIT, autori-- Oskar Shelbah.
    2) SEKRETET CE JU BEJN TE LUMTUR--A... Harry Box.
    3) SI TE MPOSHTET DRUAJTJA---A.... H. G. Watson.
    4) SEKRETET QE JU BEJN SIMPATIK--A... H. G. Watson
    5) TE DISH TE FLASESH--- A.... Harry Box.
    etj,etj keshtu me radhe kesi literature qe te meson ne jet se si hecin njerzit e suksesit.
    Por nuk mundem te them se ky apo aj liber i ka vlerat me te mdhaja sepse te gjithat i kan vlerat e veta dhe te gjitha jan shum te mire per ti lexuar.
    Por un dua te them se e dua me shum librin SISTEMI I SUKSESIT sepse me erdh ne dor i pari e per kete jo per tjeter dhe me largoj nga romanet se e pash qe ky ja vlen per te lexuar.

    Per fund ju drejtohem te gjith juve qe nuk i keni lexuar keta libra qe ti lexoni e ta fusni komplet materialin ne kok, nje keshill: keta libra nuk duhet ti lexoni sa me shpejt por duhet ti mesoni sa me shpejt.

    ME SHUM RRESPEKET NGA I_DREJTI

    MIR U LEXOFSHIM NE TEMAT TJERA.
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    Postuar mė parė nga Reina
    me fal po romanet me terheqin keshtu do vazhdoj ti lexoj akoma..
    Ne rregull ajo eshte e drejt e juaja!
    Por un mendoj se eshte me mir te mesojm per veten ton e jo per te tjeret. E di qe te terheqin romanet se ne ate koh kam qen edhe vete por tashme nuk gjindem. Me besoni se nese shfletoni ndonjeren prej atyre librav, kan per te ju terhequr me shum se romanet.

    Dua vetum te jav tregoj PERMBAJTEJEN e librit SISTEMI I SUKSESIT.
    PERMBAJTJA
    Pjesa e pare
    BAZAT E SUKSESIT.............................

    Pjesa e dyte
    UDHEHEQEJA E JETES NE MENYRE TE VETEDIJSHME
    RRJEDHA DITORE E NJERIUT TE SUKSESEVE..................

    Pjesa e trete
    SHKAKETARET SHPIRTEROR TE SUKSESIT...............

    Pjesa e katert
    PUNA SHPIRTERORE E NJERIUT TE SUKSESIT...........

    pjesa e peste
    NJOHEJA PRAKTIKE E NJERIUT.............

    Pjesa e gjeshte
    SUKSESI MATERIAL........................

    E tashte pres nga ju e nderuera REINA te me tregoni a keni lexuar ndonjeher literatur si kjo?
    Dhe kam deshir te me trgoni se aju terheq ky liber tashte? A e meriton secili per ta lexuar?

    MIRE U LEXOFSHIM.
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e rina_yll_polar
    Anėtarėsuar
    13-04-2003
    Vendndodhja
    larg shqiperis:((((
    Postime
    35
    libri i fundit qe kam lexuar dhe qe me ka pelqyer me te vertet shm ishte shtepia e shpirtrave ļsabelle allende me ka pelqeyer jasht mase ishte super po me siguri te gjith e keni lexuar.....sa per libra shq. nuk njof fare se kam ikur e vogel dhe ktu vetem te kadares gjen dhe jan ne frengjisht un kamqejf ti lexoj ne shqip se me duket me bukur
    jeta vazhdon dhe pse loti pikon....

  11. #71
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Postuar mė parė nga Reina
    lejla ti dukesh shume feministe po ske lexuar librin A woman of substance te sugjeroj ta lexosh.. mua me ka len me shume mbresa te mira.
    Se si i hypi forumit qe qenkam feministe, nuk e di. Ju siguroj jam neutrale
    Por do perpiqem ta gjej ate liber. Flm.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  12. #72
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    BELOVED--Toni Morrison
    Summertime, and the livin' is easy...

  13. #73
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    THE HANDMAID'S TALE - Margaret Atwood
    Teper e trishtueshme... mua ma ka veshtirosur me menyren si jetonin.

    Por t'ju them te drejten, s'eshte libri qe me ka ndryshuar jeten apo me ka ndryshuar menyren si shikoj gjerat. Me kane thene per ca libra "Lexoje se do te te ndryshoje jeten!"... por per mua s'pati efekt te tille. Mundet qe efekti merr disa libra ose eshte gradual.

    DUNE - Frank Herbert
    Per ata qe u pelqen shume science fiction, ky eshte LIBRI i te gjitha librave!!! Eshte si droge!!

    S'ju premtoj, ama, qe do ju ndryshoje jeten. Por po nuk i lexove keto serite, s'je tifoz i librave shkencor fiction.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    49
    Nje pjese te mire te klasikeve qe jane permendur me lart i kam lexuar dhe pothuaj me nje fryme. Libri per mua eshte nje kenaqesi teper e madhe.

    Do te doja ti shtoja listes dhe "Konti i Monte Kristos", nga Alexander Duma. Ndersa krahas Emili Bronte, mos harroni Jane Austin me "Pride and Prejudice". Letersia angleze a fillimit te shekullit te njezete nuk mund te jete e plote pa sagen e Forsajteve "The Forsyte Saga" te John Gallsworthy-t.

    Duke lexuar me kuriozitet se cfare librash lexonit ne pergjithesi vura re se askush nuk po permendte zhanrin fantastiko-shkencor, kur:

    Postuar mė parė nga Leila

    DUNE - Frank Herbert
    Per ata qe u pelqen shume science fiction, ky eshte LIBRI i te gjitha librave!!! Eshte si droge!!
    Leila, sapo mbarova librin e dyte dhe se shpejti do marr te tretin, me te vertete te thith si liber

    Nje tjeter detaj i vlefshem per mendimin tim eshte ai qe dha PaperMoon: ne Borders mund te gjejme dhe libra te Kadarese. Gezohem qe shkrimtari yne paska arritur nje hapje kaq te gjere gjeografike...

    Nje tjeter autor shqiptar per mendimin tim qe ia vlen te permendet eshte Diana Culi, "Dreri i trotuareve" si dhe "Requiem".

    Eshte e veshtire ti permbledhesh, ju pergezoj per temen,
    Gjithe te mirat,
    Ora
    Shprese

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-08-2003
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    11
    Me kan pelqyar shume libra dhe romane veq libri qe me ka entuzazmu eshte libri shume i vogel qe titullohet:
    '' TRIDHJET SHKAQE PER LUMTURI''

  16. #76
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Ora, filmat qe kane bere per "Dune" ishin kot. E di pasi vajta dhe i bleva!! Harxhim lekesh, vertet. Ishin teper te vjeter si filma dhe jo te punuar mire. Njeri e kishte bere Jessica me floke te zinj (shume gabim pasi ajo eshte e bija e baronit, familja Harkonnen qe dallohet prej flokut te celet portokalli-te verdh), dhe tjetri e bente ate te dukeshe teper te dobet si njeri (qaramane, mbaheshe tek tjetri per fuqi apo kurajo) kur ajo ishte nje Bene Gesserit ku vajzat trajnoheshin qe ti frikesoheshin edhe burrat. Kjo eshte vetem NJE gje... pa le te tjerat.

    Besoj i ke lexuar ca fraza tek muret e dhomes sime qe i kam marre nga Frank Herbet.

    Omar Kajami eshte nje nga me te miret qe kam lexuar. Gjithashtu dhe Saadiu.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  17. #77
    ~@~ROZ@F@~@~ Maska e DhArMa
    Anėtarėsuar
    01-06-2003
    Vendndodhja
    22031
    Postime
    98
    ok tashi e kam seriozisht, Libri: Nje mije e Nje net; Shtepia e Shpirtrave.
    Whoever said money can't buy happiness simply didn't know where to go shopping!

  18. #78
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    libri i fundit shqip qe kam lexuar: Dombi e i Biri" nga c. Dikens. E kam lexuar dhe ne anglisht, por ne shqip sikur me thithte me shume. Mbase sepse me kishte marre malli te lexoja ne shqip!
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Spot-NMMTM
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Postime
    4
    Pershendetje un kam 3 libra qe me kan mlen me shum mbresa
    1 "Tre Shoket" Erih Maria Remark qe esht dhe nje nga shkrimtaret e mi te preferuar
    2 "Tragjedi amerikane"Theodor Drizder"
    Dhe pastaj libri me fantazin me te cmendur qe e kam lexu nja 10 here dhe sa her qe du me u qetesu e lexoj perseri
    "100 Vjet Vetmi" nga Gabriel Garcia Marques

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    NJE LUTJE PER TE GJITHE JU

    UNE DESHIROJ QE SECILI NGA JU QE POSTUAT SE PAKU NJE LIBRI TE JA TREGONI PERMBAJTEJEN E TIJ!
    SE BESOJ QE DO TE GJEJE DHE NGA JU NDONJE LIBER ME VLER! POR SI TE GJEJ,SI TE BLEJ KUR NUK DI SE QKA PERMBAN LIBRI?

    JU LUS QE TE ME PERGJIGJENI POZITIVISHTE.

    JU MIRENJOH!
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

Faqja 4 prej 11 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Cili libėr ju ka mbetur nė mendje?
    Nga MtrX nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:44
  2. Tregoni dicka rreth nje fiksimi qe ju ka mbetur ne mendje
    Nga Wordless nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 09-07-2008, 15:17
  3. Vangjel Koēa
    Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-02-2007, 01:56
  4. Ah, mė ka mbėrthyer vjeshta...
    Nga Xhexho nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
  5. Nuk e di pse mė kanė mbetur nė mėndje...
    Nga dikeafajtore nė forumin Folklori shqiptar
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 29-08-2002, 01:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •