Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-06-2003
    Postime
    13

    A e ka lexuar njeri librin e Edwin E. Jacques?

    Sapo mbarova se lexuari librin

    The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present

    by Edwin E. Jacques

    Libri ishe i shtrejnte por ia vlente ta kishe ne biblotek. Duke lexuar librin e sheh te qatrte se gjuha dhe cultura pellazge eshte shume e ngjashme me ate shqipe. I ka kaluar my expectations. Aty mesova shume gjera interesante qe nuk i dija. Eshte nje liber qe duhet lexuar.

  2. #2
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Dhe une e kam lexuar vjet, perkthimin ne shqipt te tij.

    Interesant ishte.

    Ne trajtimin e historise se Shqiperise kam vene re se te paket jane autoret qe merren me te, po ashtu dhe perpjekja e fundit e Akademise se Shkencave Shqiptare ne botimin e vellimeve te Historise se Shqiperise deri tani ne 2 vellimet e para nga ckam vene re une, me duket nje perseritje e gjerave te trajtuara me pare po ne prizmin e se kaluares 50 - vjecare, ku ne 2 vellimet e para deri tani te dala ne shitje jane hequr trajtesat marksiste te historise se vendit tone, dhe eshte lene po ai brum historik i viteve '80.

    Jam kurioze te shikoj vellimet etjera qe priten te dalin ne botim, nese ne to do te kete ndonje trajtim ndryshe te ngjarjeve pas pavaresise se vendit, viti 1924, kohes se mbretit, asaj komuniste apo pas viteve '90.

    Por nga c'pashe ne 2 vellimet e para, gjasat jane qe te mos kemi ndonje trajtim kush e di se cfare dhe ne dy te tjerat.

    Kane kaluar 12 vjet nga renia e komunizmit e akoma historia jone nuk eshte shkruar me nota realiste e objektive, ky fakt te trishton.

    Kenaqem akoma duke lexuar historite e para vitit '45 e trishtohem kur lexoj rrenat e atyre pas '45.

    Deri kur keshtu?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 28-06-2003 mė 07:36

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Illyriani
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    4
    Populli shqiptar nga lashtesia deri ne vitin 1912

    une duke lexuar perkthimin ne shqip dhe eshte shume interesant historia jone,eshte mir se ne e kemi historien tone te shkruar.

    ne kete liber mundem ta lexojme historien tone prej 10 000 pr kr dejri ne 1912.

    Eshte nje liber qe duhet lexuar.

  4. #4
    Te interesuarit qe duan te pasurojne bibloteken e tyre me librin e perkthyer ne shqip nga Sh. B. Karta e Pende "Shqiptarėt: nga parahistoria deri nė ditėt e sotme" te Edwin E. Jacques mund t'a blejne ketu. Origjinalin ne anglisht mund t'a bleni ketu.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-07-2016
    Postime
    1

    Question Pėr: A e ka lexuar njeri librin e Edwin E. Jacques?

    Me beri pershtypje komenti juaj "kane kaluar 12 vjet nga renia e komunizmit e akoma historia jone nuk eshte shkruar me nota realiste e objektive".

    Kane kaluar edhe 14 vite te tjera qe nga mesazhi juaj dhe akoma ne nuk kemi histori te shkruar objektivisht, pa sentimente nacionaliste, komuniste apo fetare. Akoma nuk dime se "c'ka ndodhur".

    Madje, edhe libri "Shqiptaret" i Jacques, ne mendimin tim, ka konotacione fetare dhe kendveshtrime te njeanshme qe hedhin hije mbi historine e Shqiperise, vecaneshirt ne periudhen e kalimit nga Perandoria Bizantine ne Perandorine Osmane.
    Uroj qe nje dite te kemi nje histori te shkruar, te sakte, per te cilen te ndihemi krenare, sado te vogla ose te medha te kene qene sakrificat e popullit shqiptar per te ruajtur traditat, gjuhen dhe zakonet e parardhesve tane(duke qene se ne 2016 flasim e shkruajme shqip, nuk jane pak), aftesite e tyre per tu pershtatur me ndryshimin e kohes dhe per te marre me te mirat nga popujt e tjere qe e bere "konak" territorin e Ilirise per me shume se dy mijevjecare.

    P.S: Do ishte interesante te degjoja nga ju, pas 14 vitesh nga shkrimi i komentit tuaj.
    /*


    Citim Postuar mė parė nga Eni Lexo Postimin
    Dhe une e kam lexuar vjet, perkthimin ne shqipt te tij.

    Interesant ishte.

    Ne trajtimin e historise se Shqiperise kam vene re se te paket jane autoret qe merren me te, po ashtu dhe perpjekja e fundit e Akademise se Shkencave Shqiptare ne botimin e vellimeve te Historise se Shqiperise deri tani ne 2 vellimet e para nga ckam vene re une, me duket nje perseritje e gjerave te trajtuara me pare po ne prizmin e se kaluares 50 - vjecare, ku ne 2 vellimet e para deri tani te dala ne shitje jane hequr trajtesat marksiste te historise se vendit tone, dhe eshte lene po ai brum historik i viteve '80.

    Jam kurioze te shikoj vellimet etjera qe priten te dalin ne botim, nese ne to do te kete ndonje trajtim ndryshe te ngjarjeve pas pavaresise se vendit, viti 1924, kohes se mbretit, asaj komuniste apo pas viteve '90.

    Por nga c'pashe ne 2 vellimet e para, gjasat jane qe te mos kemi ndonje trajtim kush e di se cfare dhe ne dy te tjerat.

    Kane kaluar 12 vjet nga renia e komunizmit e akoma historia jone nuk eshte shkruar me nota realiste e objektive, ky fakt te trishton.

    Kenaqem akoma duke lexuar historite e para vitit '45 e trishtohem kur lexoj rrenat e atyre pas '45.

    Deri kur keshtu?

Tema tė Ngjashme

  1. Jacques Prevert
    Nga Kshu_jam_un nė forumin Shkrimtarė tė huaj
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 09-03-2012, 10:05
  2. Prejardhja e emrit Kosovė dhe emrat e qyteteve te saj
    Nga Vito nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 48
    Postimi i Fundit: 28-01-2010, 06:43
  3. KUR'ANI nė gjuhėn shqipe
    Nga RaPSouL nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 08:29
  4. Lasgushi , te Bijat dhe miqte.
    Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 11-05-2003, 23:14
  5. Shteti injoron librin
    Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2002, 01:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •