Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 62
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e blueyes
    Anëtarësuar
    06-10-2004
    Postime
    203

    Pa pa pa me shume kopetenca flitet!!!

    Citim Postuar më parë nga sh.hasanaj
    Do ishte skandal! Qe ne moshen 10 vjeç me edukate seksuale. Nuk e kuptoj se çfare shembujsh mund tu jepeshin femijeve te asaj moshe....



    S'ma ha mendja se ne Amerike informacioni eshte me i pakte se ne Shqiperi. E ne Shqiperi nuk ka aq shume 13-16 vjeçare prinder. Mendoj se me shume se me informacionin ka te beje me shthurjen morale.
    Hasanaj mos u ofendo te lutem por nuk mund te flasesh per moshen e duhur pasi ti nuk je prind i diteve te sotme,kohen kane ndryshuar tej mase nje femije 10 vjecar i ketij brezi nuk ka asgje te perbashket me nje tjeter 10 vjecar te brezit tim te pakten..Idene nuk e ke se sa te zhvilluar jane sa kurioze,dhe per te mos rene viktima eshte prindi pergjegjesi i pare pastaj shqeria etj me radhe i dashur miku im..pa me thuaj nje gje ti ne cmoshe ke dashur te dish mbi kete teme????

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga blueyes
    Hasanaj mos u ofendo te lutem por nuk mund te flasesh per moshen e duhur pasi ti nuk je prind i diteve te sotme,kohen kane ndryshuar tej mase nje femije 10 vjecar i ketij brezi nuk ka asgje te perbashket me nje tjeter 10 vjecar te brezit tim te pakten..Idene nuk e ke se sa te zhvilluar jane sa kurioze,dhe per te mos rene viktima eshte prindi pergjegjesi i pare pastaj shqeria etj me radhe i dashur miku im..pa me thuaj nje gje ti ne cmoshe ke dashur te dish mbi kete teme????
    Ej, a po flasim per edukimin ne shkolle apo jo?...

    S'kam pse ofendohem; fajin e kane keta femijet kureshtare.

  3. #43
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Po juve qe thoni se per shkak te injorances, keta 13-16 vjecaret jane prinder? Sikur s'e dinin ata nga vikan bebet. Sigurisht qe e dijne perderisa vajten dhe e bene.
    S'kam asnje moshe teorike per fillimi e edukimit seksual. Me mire ne shkolle se sa me prinderit, qe pak njohuri kane per vete.

    Hasanaj, ca thu? Une edhe tani qe me duheshe per degen e mjekesise, mu desh te fshihja librin e shendetit seksual.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Hasanaj, ca thu? Une edhe tani qe me duheshe per degen e mjekesise, mu desh te fshihja librin e shendetit seksual.
    Eh, gjithe ato ilustrime qe kane ato libra... ta marrin njerezit per ters, nuk ke faj...

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,919
    Me erdhi ndermend kjo teme e re. Ne c'fare moshe duhet te filloje edukata seksuale?

    edukata seksuale duhet te filloje ne moshen e pubertetit...........................

    ciao nga arun

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    16 e lart




    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-07-2003
    Postime
    82
    Une per vete ne klase te 8 e kam bere edukaten seksuale me mesuesen qe me jepte edhe biologji dhe kimi,dhe oret e edukates seksuale benim biologji apo kimi,atje ku kishte ore mangut mesuesja se per edukate seksuale...I jam shume mirnjohes mamase time qe me ka mesuar cdo gje ne kohen e duhur dhe ashtu si duhet...

    ANDi
    bingo !!!

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Me erdhi ndermend kjo teme e re. Ne c'fare moshe duhet te filloje edukata seksuale? Sa te hapur duhet te jene prinderit me femijet.
    skan pse te thone prinderit ndonje gje...dhe nuk shikoj ndonje gje te keqe per ata te mos bisedojn me femijet e tyre per kete subjekt ...eventually, sdo rrin te pa ditur do mesojn nje dite nga shoqeria apo ne shkolle
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #49
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Te meson nevoja thoshin te vjetrit.Ndersa une them qe nevoja te meson edhe gabim ndonjehere.Literatura ne lidhje me edukaten seksuale eshte e nevojshme.Ne menyre te vecante per djemte,pasi vajzat jane njecike me te lidhura me mamkat.

    PS.Mosha e adoleshences nuk eshte e pershtatshme dhe e keshillueshme per mardhenie seksuale por secili ka preferencat,arsyet,dhe rrethanat e tij.Prandaj meqe per parandalim te marredhenjeve ne kete moshe nuk behet fjale,me mire le te ruhen nga semundjet te lexojne rregullat e edukates seksuale.
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga FLORIRI
    Te meson nevoja thoshin te vjetrit.Ndersa une them qe nevoja te meson edhe gabim ndonjehere.Literatura ne lidhje me edukaten seksuale eshte e nevojshme.Ne menyre te vecante per djemte,pasi vajzat jane njecike me te lidhura me mamkat.

    PS.Mosha e adoleshences nuk eshte e pershtatshme dhe e keshillueshme per mardhenie seksuale por secili ka preferencat,arsyet,dhe rrethanat e tij.Prandaj meqe per parandalim te marredhenjeve ne kete moshe nuk behet fjale,me mire le te ruhen nga semundjet te lexojne rregullat e edukates seksuale.

    Shume dakord me c'ka ke shkruar. Literatura dhe praktika (preferencat, arsyet, rrethanat) duhen kombinuar dhe duhen perdorur per me te miren e femijes ne kete drejtim.
    Te pershendes!
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-09-2002
    Vendndodhja
    Myslym Shyri
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    16 e lart




    LeNNoN !
    16 dhe lart??? pffffffffffffffff.........une mendoj qe duhet te filloj qe ne klas te 7, kur kto kalamojt fillojn te pjeken....me vin ne mend nja 2-3 raste gocash qe njof...qe kan ngelur shtatezane ne klas te 8...pranda...sa me heret aq me mir..

  12. #52
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    mendimi im eshte sa me shpejt per te dya anet se njere behet ajo e shkret
    pra sa me shpejt aq me mir te mari vesh si vajza dhe cuni se ca behet eshte gje me e mire per te shmangur nja ca gjera te pa deshirushme per momentin nese je i dashuruar ndyshon pun a ??
    Partizoni

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Pershndetje..

    As nje her nje gje te till ne forum nuk kam par , dhe e pershndes Estella shum per kete tem.
    Un e di qe 99% ne popullin Shqiptar nuk e besoj qe Prindi do ti spjegoj femijut keto gjona , nuk eshte gjeja qe nuk din , por jemi pak si mbrapa per nja 1 shekull e gjysm , qe mbrohemi nga femija YN.

    Te gjitha duhet te tregohen , edhe pse baballart e mamat tona edhe tuajat nuk e besoj qe e kan bere nje gje te till dhe te ju tregojn se kur dhe cka duhet te filloni te beni..

    Ne jemi msu te na ruajnnn , MOS U NJOFTO ME ndoj cun/goc , sepse je i/e ri/re kto gjith mon i kemi pasen , a lidhje me sexin nuk ka shanca , sikur te na beje ndoj komshi e ketyre po i vie turp te na thon.

    Un per vete kur isha ne shkoll , ne Biologji kemi mesu e mbaj mend , qe kemi mesu per Seks , por as nje her sme ka intresu , duke e marr me mendje qe kto gjona sna interesojn , por tashem te gjitha jan per MUA dhe TY por me von do na bien ne mend.

    Mos ti shohim , kto popujt e tjer Gjerman Amerikan , qe sa ti bojn 13 vjec nuk durojn dot dhe drejt fillojn punet e kqija , tek shqiptaret nuk e besoj qe ndodh 13 vjet..!

    Un per vete me bsoni aop jo , ne nje emision Gjerman , kam pa qe vajza 13 Vjece , nuk e dinte me cilin ka bere SEX , dhe me baban e tij per dore shkonin neper shkoll dhe ajo vajza ja bente me dor se me cilin apo cilin dreq ka bere sex dhe cili eshte babai i atij te shkreti femiju ne bark. Do te thot cka ka mund te dij ajo 13 vjecare , poa kshilla prinderore.

    Ne shkollen time mbaj mend qe ne klasen e 8 mos gabohem , kan mbet afer 3 vajza , shtatzene , dhe kshtu qe ata skan marr kur far kshili Prinderor se si mund te niset femija , apo si duhen te ruhen , keshtu qe e mire eshte qe femijet duhen te ruhen , dhe ti mesojm per kso gjona..

    Ndoshta e zgjata.

    Gjith te mirat
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  14. #54
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    ---LOL..........Pa lidhje....everything u say...sorry

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-03-2003
    Vendndodhja
    Bruksel
    Postime
    256
    Per mendimin tim mosha varet edhe ngta zhvillimi seksual qe ka femija ketu fillon qe 7 vjeç e vazhdon pastaj me tutje.Si fillim kuptohet nuk u tregohen shume te nderlikuara e ne moshen 8 vjeç ose 9 u shpjegohet gjithçka.Por edhe ketu seksologet nuk e rekomandojne shpjegimin e edukates seksuale ne moshe te hershme,eshte nje shock per ta,por te varur edhe nga interesi qe ka femija per kete ceshtje,shume heret duket se e orienton vete femijen ne ate drejtim.Ketu kam pare libra ne bibloteka qe na ndihmojne si prinder per t'i shpjeguar keto probleme edhe libra qe i jepen vete femijes qe ti lexoje e te gjeje pergjigjen e shume pyetjeve.Nuk jam dakort me disa parashkrues ketu qe mosha te jete 12 ose 13 vjeç,eshte shume vone per shoqerite perendimore te pakten flas une.
    "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-03-2007
    Postime
    8
    Mendoj se nuk ka nje moshe fikse per edukaten seksuale, pasi ajo nuk domethene vetem akt seksual. Konseptet e para meren ne familje por shkolla dhe shoqeria nuk mbeten jashte kontekstit. Mendoj qe kjo fillon qe ne momentin kur femija largon pelenat dhe njihet me organet.

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Postime
    112
    Waw kjo fillon qe ne momentin e pare kur femija pyet cfare eshte kjo (per organin e tij/saj) dhe sidomos kur pyet sesi behen femijet. Kjo ska moshe qe keshtu kur vjen vjen.
    Me mendje e shpirt ne Vlore.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Asht shum delikate te flitet pet seksualitetin dhe qka te flitet ?
    qka duhet te din nji adolensent dhe a mos asht mosh e rrezikshme mi zgju ndjenjat e te rijve ?

    Ne perendim flitet heret per sex ne shkolla ne shtepi , por a respektohet ????

    Ju thuni shqiperia asht mbrapa ? me qka asht mbrapa ? .....po jemi mbrapa me ndarje ...po.....me semundje ..po....me homo....me lesbi ...po

    Une mendoj qe me se miri asht qe ne shkolla te asht nji landê:seksolligjia e te spjegohet gradualisht pa vullgaritet dhe liri te tepert.
    ......................
    qui va piano va longtano ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    poe pesove do mesosh po nuk e pesove nuk meson kurr. me mir mos te ket fare edukat ata qe din din ata qe sdin ta han

  20. #60
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Eshte per te ardhur keq qe edukimi seksual ne familjen shqiptare konsiderohet akoma si tabu. Mire do ishte qe prinderit pa komplekse tu shpjegonin femijeve "boten e mistershme nga kane linduar"

    Sigurisht ne nje kontekst te pershtatshem dhe te kuptushem. Eshte me e sigurte fjala dhe edukimi prinderor, sesa komentet e bashkemoshatareve qe me shume nuk dine se ç'flasin.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Meshkujt dhe seksi
    Nga Kryeplaku në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 19-11-2022, 04:41
  2. Seksi dhe shëndeti
    Nga Estella në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 01-04-2013, 14:38
  3. Edukata seksuale
    Nga Vinjol në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-07-2005, 19:06
  4. Edukata seksuale
    Nga Ferdinandi në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-05-2003, 09:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •