Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 62
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Themel i një shteti është edukimi i të rinjëve – (Diogjen)

  2. #22
    Dashuria te verbon Maska e shakespear
    Anëtarësuar
    26-06-2002
    Vendndodhja
    aty ku fillon gjithcka jam une
    Postime
    17
    pershendetje estella
    eshte nje teme qe ka goxha vend per diskutim.por sipas mendimit
    tim nuk eshte dhe aq e lehte te kete nje bashkrendim midis pridit dhe femijes kjo jo per shkaka se nuk ka dialog apo konflikete ne drejtim te kesaj teme por problemi qendron diku tjeter.si mund te bisedoje nje prind me femijen e tij kur problemi ekonomik eshte ne plan te pare ne familiet shqipetare.nje gje e tille sjell nje varg pasojash ne mbarevajtien e linjave sociale dhe kulturore.pra ne nje familie ku gjendia ekonomike eshte jashte standartiti normal eshte e pa konceptueshme nje edukate e prizmit sexual dhe nuk mund te kerkohet nje gje e tille si nga pridri ashtu dhe nga femija.
    sa per shkollen te mos pretendojme qe te kete nje edukate sexuale te plote dhe efektive ne drejtim te informacionit sepse dhe mesuesit qe e japin jane te nje statusi jo plotesisht efektiv ne prizmin qe jane nje brez mesuesish qe jane nga nje gjenerate e kaluar dhe qe e kane parur tabu ne kohen e tyre .dhe sa per informacionin kundrejt perdorimit te kontraceptiveve nga moshat adolishente pjesa me e madhe e di si ti perdori por eshte mania qe me mire te besh sex pa kontraceptiv se eshte me e kendeshme prandaj dhe jane probleme te tilla si abortet dhe semundjeve sexuale.por kjo eshte dhe nje mungese e informacionit kete duhet ta pranoj sepse me mire te jepen pasojat e semundjeve dhe aborteve tek mesimet qe behen ne edukaten sexuale se sa te fillohet te shpjegohet se si te perdoret nje kontaceptiv,se nuk e dine se c fare pasojash sjellin kjo per mendimin tim eshte me primare si informacion.
    te jetosh pa pasur mendien se cfare thone te tjeret

  3. #23
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Mendoj qe pergjigje te sakte dhe te argumentuar mund te jape psikologu. Eshte teme interesante sepse une jam nene dhe shpesh gjendem bosh kur femijet me pyesin per probleme te tilla. Dikur kur pyesnim nenat tona se nga lind femija, na pergjigjeshin shkurt :nga sqetulla! Tani eshte e pamundur t'i japesh femijes nje pergjigje te tille sepse nuk te beson per gjithe jeten.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-06-2002
    Vendndodhja
    tiron
    Postime
    20
    mina urime
    se se disha qe ishe nene
    po me femijet duhet te jesh e hapur lal
    duhet tia shpjegosh gjithcka sidomos ne moshen kur ato hyne ne adoleshence kur piqen dmth
    eshte sume e nevojshme ti flasesh qe te mos te gabojne ne te ardhme
    ok lal
    shnet e pare
    ...ndoshta sot...
    ...ndoshta nje dite ....
    ...ndoshta nje dite... te bukur.... me diell....

  5. #25
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Deshiren per seks njeriu e ka te mbartur qe foshnje. Qe ne muajt e pare te jetes foshnja kalon te ashtuquajturen "krize seksuale" dhe kjo shfaqet me shenja te dukshme. Tek femra: fryrje te gjendrave te gjoksit, prej te cilave del nje leng transparent, ndersa tek meshkujt: fryrje te testikulave.
    Femija ka nevoje te marre patjeter edukate seksuale por duhet te dish se si t`ja japesh ate. Femija eshte kureshtar dhe te bombardon me pyetje nga me te cuditshmet sidomos ne lidhje me seksin. Une, jam perpjekur qe femijeve te mi, ne te tilla raste t`i jap pergjigje evazive.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  6. #26
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Ne adoleshence ndryshon puna. Eshte e domosdoshme te transmetosh tek femija menyren se si te mbrohet nga SST (semundjet seksualisht te transmetueshme), qe nga pakujdesia shkaktohen probleme serioze. Ne adoleshence ky dialog me femijen eshte shume i thjeshte sepse eshte tema me interesante per te dhe kerkon informacion. Nese prindi e konsideron te turpshem kete dialog atehere kemi pasojat qe permenda siper.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Edukata seksuale duhet te jete nje nga temat me te diskutueshme ne klasat e sociologjise neper shkolla por gjithashtu edhe prinderit duhet te angazhohen me shume qe edhe ata te mesojne per semundjet qe mund te transmetohen gjate mardhenieve seksuale. kam vene re se femije e sotem dine shume me shume sesa prinderit e tyre per sa i perket semundjeve te ndryshme te transmetueshme me ane te mardhenieve seksuale.

  8. #28
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anëtarësuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99
    Une them he sooner the better, before is too late..
    Mendoj qe mosha 14-15 vjecare eshte tamam. Atehere fillon e i ben pyetje vetes, sepse je me kurioz nga ajo 'ane'.
    Mbaj mend kur ishte fillimi i programit per edukim te "edukates seksuale" . Isha thjesht ne klase te tete..Ajo ore mesimi qe benim ne, ishte pothuaj qesharake. Jo vetem nga menyra sesi ne (te klases)e interpretonim materialin e prezantuar por dhe vete mesuesja u skuqte kur i ndonjeri u ngrinte e i bente pyetje. Pastaj, ajo pretendonte qe dhe te na ngrinte ne mesim, gje qe per shume vajza ishte e 'turpshme' sidomos para cunave te klases. So...qe mos arrije puna deri aty..tek qeshja e tallura per materialet duhet..qe prinderit ti edukojne femijet ne shpi vete dhe ti tregojn se eshte dicka shume serioze pastaj te kalohet me mesuesit. Te keshillosh femijet, eshte dhe nje menyre e mire per te mbrojtur ato..
    Knowledge is power...
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Marli
    Anëtarësuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    Florida
    Postime
    16
    Jam dakord me Blendin.
    Tani kane filluar t'ju mesojne keto gjera kalamajve 8-10 vjec.
    Per mendimin tim eshte shume heret te fillohet qe ne kete moshe.

    Kur ne ishim 10 apo 12 vjec luanim akoma me kukulla. (ishin vitet '90, mos mendoni se jemi qe ne kohen e qepes).
    Me vjen keq qe adoleshentet (mos them femijet) sot should deal with pregnancy, contraceptives etj...

    Sic kane erdhur koherat prinderit duhet te jene ne kontroll te sjelljes se femijeve, sepse (me sa shoh ketu ne Amerike) femijet kane mare me teper liri sec duhet dhe kjo sjell edhe te keqijat).

    Pak ashpersi dhe rregull nga ana e prinderve eshte e nevojshme, sepse kur femijet fillojne te te hipin ne qafe, eshte teper vone).
    Bashkimi ben fuqine.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Eros
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    198
    Mendimi im eshte qe Edukata Seksuale po fillon ne kohen e duhur.Ne klas te 8.Eshte gje e mire sepse meson per te perpara se te hysh ne shkollen e mesme.Meson te mos besh gabime qe te kushtojne jeten dhe shume gejra te tjera.

  11. #31
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    avash avash.... ne e kemi filluar ne klasen e 8 por mendoj qe duhet te filloje me perpara...se kur vinte ora e edukates sexuale zysha ulej me ne (cunat) gocat shpjegonin mesimin....me hile kjo po nejse...

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Eh edukata seksuale. Per mendimin tim, per t'u mbrojtur, me teper se edukata seksuale ne shkolle, ka rendesi edukata qe njeriu merr ne familje.
    Po te pyesesh ata qe shkruajne ketu se ku i kane mesuar ca gjera dhe ku i kane degjuar per here te pare, nuk do te dine te japin pergjigje. Ne nje menyre ose nje tjeter mesohet gjithçka. Pse, gocat e vendeve perendimore qe mesohen qe te vogla per rendesine e "llastikut" dhe shume mjeshtri te tjera a nuk kane probleme? Kane. Shume biles. Eh...

    Mosha?
    Une personalisht mbaj mend qe ne klase te tete benim edukate seksuale dhe nuk e harroj kurre nje moment kur ne shtepi u detyrova te msheh shenimet qe na i jipte zysha (nje goce e re qe sapo kishte mbaruar per bio-kimi) duke na i diktuar. Me dukej shume absurde. Edhe i mesonim ne shkolle edhe ishin gjera te turpshme. Ç'fare mbaj mend nga ato qe na kane mesuar? Asgje. Jo se nuk i mesoja, une isha i vetmi nder çunat qe i merja shenimet me rregull dhe i mesoja, por ishin gjera qe me dukeshin shume larg.

  13. #33
    DoNt Hate Me4 BeIn HoNeSt Maska e Tironse_Girl_69
    Anëtarësuar
    10-12-2004
    Vendndodhja
    ohio, usa
    Postime
    64
    eshte shume e cuditshme sepse ky brezi jon i ri eshte kaq i zgjuar, dhe dijne me shume se ne. Nejse ku dua te dal eshte se ketu ne usa i mesojne cdo gje qe ne 8-vjecare ose me poshte ne moshen 10-15 vjec mesojn cdo gje per edukaten seksuale dhe un ashtu mendoj qe ajo mosha e caktuar
    Guys r Players... and thats a fact... Dont fall n love... just play 'em back!

  14. #34
    Mendoj qe edukata seksuale tek femijet ne shoqerine e sotme duhet te filloje qe ne moshen 10-vjec, me shembuj te thjeshte dhe me informacion te pershtatshem per ate moshe. Ashtu sic ushqehet foshnja me qumshtin e nenes, dhe me pas fillon me ushqime te buta derisa eshte gati te haje ushqime te forta, keshtu duhet edhe me edukaten seksuale. Dalengadale por duhet filluar heret. Ketu ne USA, shume adoleshente (13-15,16 vjec) jane bere prinder per shkak te mungeses te informacionit dhe neglizhences nga frika e dhenies se ketij informacioni.

    Pershendetje
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Mendoj qe edukata seksuale tek femijet ne shoqerine e sotme duhet te filloje qe ne moshen 10-vjec,
    Do ishte skandal! Qe ne moshen 10 vjeç me edukate seksuale. Nuk e kuptoj se çfare shembujsh mund tu jepeshin femijeve te asaj moshe....

    Ketu ne USA, shume adoleshente (13-15,16 vjec) jane bere prinder per shkak te mungeses te informacionit dhe neglizhences nga frika e dhenies se ketij informacioni.
    S'ma ha mendja se ne Amerike informacioni eshte me i pakte se ne Shqiperi. E ne Shqiperi nuk ka aq shume 13-16 vjeçare prinder. Mendoj se me shume se me informacionin ka te beje me shthurjen morale.

  16. #36
    Ne familje femija meson shume gjera. Pastaj une po flas sipas vendit ku jam dhe jo sipas vendit ku nuk jam. Pse je skandalizuar kaq shume, shkencerisht po provohet dhe po faktohet se (te pakten ne vajzat) pjekja seksuala ndodh rreth dy vjet me perpara sesa ndodhte ne vajzat e 10 brezave te shkuar.
    Ne Shqiperi seksi eshte tabu, sikur nena ime te me kishte thene dicka sado te vogel, do te me kishte ndihmuar shume dhe jo fjalet: "Tani nuk duhet te lesh te te preke ndonje djale se mbetesh me barre!" Ato fjale une i morra sic m'i tha dhe kisha frike te shkembeja dhe nje kalem me ndonje shok nga frika se mos me prekte.
    Nejse, gjithkush ka mendimin e vet, ky eshte imi. Po them me shembuj te thjeshte, fillo me puthjen, ose me shikimet romantike, qe femijet i gjejne ne reklamat me te thjeshta, ose ne dicka qe ata vete vijne dhe pyesin: "Mami, si me nxorre nga barku?"
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga sh.hasanaj
    Mendoj se me shume se me informacionin ka te beje me shthurjen morale.

    Dhe shthurrja morale do te thote?
    Dhe ne qofte do te thote maredhenie seksuale dhe ne Shqiperi ndodhin, vetem se jane te mbuluara-kam degjuar shume histori qe kur isha me e vogel e kam njohur vajza qe kishin maredhenie te rregullta me te dashurit e tyre.
    Keta ketu perfundojne me femi (se e kam vrare mendjen dhe vete per kete pune prandaj) sepse ne vend qe te abortojne i mbajne bebet. Ky ka qene konkluzioni im!

  18. #38
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Hapat e pare te edukates seksuale duhet te fillojne me mbarim te klases se katert ne fillore.Hapat e pare nenkuptohet termet fillestare.
    Pastaj andej nga mbarimi i klases tete ulet femiu edhe i sqarohet se cka e pret me tutje ne gjimnaz e ne fakultet sepse prindi pak a shume e ka kaluar ate pune.
    Kjo se paku mendimi im!

    Pershendetje
    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Hapat e pare te edukates seksuale duhet te fillojne me mbarim te klases se katert ne fillore.Hapat e pare nenkuptohet termet fillestare.
    Pastaj andej nga mbarimi i klases tete ulet femiu edhe i sqarohet se cka e pret me tutje ne gjimnaz e ne fakultet sepse prindi pak a shume e ka kaluar ate pune.
    Kjo se paku mendimi im!

    Pershendetje
    Stormi
    Une mbaj mend, me duket ne klase te katert, kemi mesuar ne dituri natyre, mbi lulet, pjellimi...etj si keto. Mbaj mend se si qeshnim me shoket dhe shoqet e klases sa here thuhej "pllenimi"
    Te shpëtohesh do të thotë të transformohesh prej Perendise, të ribëhesh ashtu siç Ai donte që ne të ishim që nga fillimi!

  20. #40
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Njashtu edhe tek neve ndodh kjo.
    Nuk i mernim me seriozitet punet...edhe prandaj nuk dime edhe si te sillemi psh ne te ardhmen.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Meshkujt dhe seksi
    Nga Kryeplaku në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 19-11-2022, 04:41
  2. Seksi dhe shëndeti
    Nga Estella në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 01-04-2013, 14:38
  3. Edukata seksuale
    Nga Vinjol në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-07-2005, 19:06
  4. Edukata seksuale
    Nga Ferdinandi në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-05-2003, 09:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •