Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Teori e re pr origjinn e jets n Tok

  Disa shkenctar kan nxjerr nj teori t re pr origjinn e jets n Tok, e cila pritet t shkaktoj shum debat.

  Kjo teori ndryshon rrnjsisht nga perceptimi i deritanishm pr evolimin e jets n planetin ton, dhe nse sht e vrtet hedh drit mbi mundsin e jets edhe n planete t tjera Shkenctart i kan botuar t dhnat e ksaj teze t re n revistn britanike, 'Transaksione Filozofike B'.

  Pr m shum se 70 vjet shpjegimi m i pranueshm pr origjinn e jets n tok ka qen ajo q njihet si 'teoria e sups organike'; me fjal t tjera, baza e jets n planetin ton sht krijuar nga reaksionet kimike n detet q lagnin tokn rreth 4 miliard vjet m par.

  Teoria e re

  Mirpo, njri nga shkenctart q mbshtesin tezn e re pr origjinn e jets, Profesor Bill Martin nga Universiteti i Dyseldorfit, thot se jeta e ka zanafilln n fundin e errt dhe me temperatura shum t ulta t oqeanit. Ai thot se ktu u krijuan shkmbijnt e par t sulfurit t hekurit nn ndikimin e ujrave termal, t pasura me minerale, q deprtonin prmes t arave n koren e toks. Prof. Martin thot se aspekti themelor ku teoria e re dallohet nga mnyra e deritanishme e t menduarit pr kt shtje sht se ata marrin si baz "qelizat jo-organike q prbajn sulfur hekuri".

  "Kto qeliza jo-organike krijojn elementt e para t jets, prmes prqndrimeve t mdha," thot ai.

  "Modele t tjera duket se kan filluar nga nj oqean i mbushur me molekula q n nj far mnyre n nj moment dhe vend t caktuar u prqndruan," thot prof. Martin duke shpjeguar tezn e tij. Teza e re pr origjinn e jets n tok hedh iden se qelizat e para u formuan kur mineralet q deprtonin prmes t arave n koren e toks nga fundi i oqeanit, kapeshin si n kurth nga molekulat e prqndruara t sulfurit t hekurit, duke hyr n reaksione kimike zinxhir.

  Profesor Martin dhe shkenctart e tjer q mbshtesin kt teori thon se ky sht nj proces q, teorikisht, mund t ndodh n do planet shkmbor q ka uj.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  urraaaa! Me ne fund u gjet origjina e jetes.Fantazia ca s'ben ore!!!
  Peace!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Eksperimenti i pare per te rindertuar origjinen e jetes eshte bere ne vitin 1953. Ne kete eksperiment te thjeshte nga Stanley Miller dhe Harold Urey u prodhuan lendet perberese organike brenda nje shisheje laboratori te mbushur me amoniak dhe metan me perdorimin e shkendijave elektrike. Disa nga lendet organike qe u prodhuan ishin cyanide (HCN), formaldehyde (H2CO) dhe 4 amino acide. Amino acided perbejne bazen e ndertimit te proteinave. Ky ka qene eksperimenti i pare qe krijoi disa nga lendet themelore te jetes ne laborator. Eksperimente te tjera, ndertuan lende perberese organike shume me te komplikuara. Eksperimentet ne kimine organike vazhdojne. Nga 20 amino acided qe dihen te egzistojne ne jete nga shkencetaret, 12 prej tyre jane krijuar ne laborator gjate eksperimenteve te ndryshme.

  Pra qe nga eksperimenti i pare ne 1953, brenda 50 vjeteve shkenca ka prodhuar me shume se gjysmen e amino acideve te njohura ne laborator. Lidhja e amino acideve per te prodhuar proteinat ne laborator akoma nuk eshte arritur dhe ky eshte hapi i dyte drejt kalimit nga molekulat tek qelizat e jetes. Sigurisht qe edhe origjina e jetes ka nje kuptim racional.

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  O ilir zhvilloje pak diturine tende kliko tek albanian se eke te perkthyer

  http://www.harunyahya.com/create01.php

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Une te sjell shembuj nga njerezit qe kane kaluar jeten duke bere eksperimente, ti me sjell nje harun nga akademia e artit, nje nacionalist turk, nje fanatik fetar si figure te shkences.

  OOO Klevis, mos e humb jeten kot duke u gjunjezuar para perrallave arabe.

  I

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Eksperimenti i Millerit

  Methane, ammonia dhe avull uji (H2O) u perdoren ne ekseperiment.

  Toka primitive permbante carbon dioxide (CO2) dhe nitrogjen ne vend te methane dhe ammonia.


  Oksigjen u mendua qe ishte non-existent ne atmosferen primitive.

  Zbulimet tregojne qe kishte nje sasi shume te madhe Oksigjeni te lire ne atmosferen primitive te Tokes.


  U ndertua nje mekanizem special per te sintetizuar amino acidet.Ky mekanizem , i quajtur "Cold ****", izolonte amino acidet nga ambienti , menjehere kur formoheshin dhei prezervonte (ruante ) ato.

  Ishte e pamundur per keto lloj mekanizmash (Cold ****) te kene ekzistuar ne Natyre.Ne kushte natyrore amino acidet jane te ekspozuara nga te gjitha llojet e faktoreve destruktiv te jashtem.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  o evolucionista pse nuk ktheni pergjigje apo se keni pare discovery channel sot ??........

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Nga Exorcisti:
  Toka primitive permbante carbon dioxide (CO2) dhe nitrogjen ne vend te methane dhe ammonia.

  Gabim. Ne fakt gazrat methane dhe ammonia besohet nga mbare komuniteti shkencor qe ishin pjese e atmosferes se hershme te tokes. Keto gazra gjindn kudo ne sistemin diellor dhe vazhdojne te perbejne atmosferat e disa planeteve te tjera. Duke u bazuar tek ideja qe planeti vete ka filluar si nje re gazrash dhe pluhuri, llogjikisht nuk mund te largosh nga atmosfera e hershme pikerisht ato gazra qe jane me te shumtat ne sistemi diellor.

  Keto te dhena i mora nga Universiteti i shtetit Oklahoma USA.  The earliest atmosphere (the primary atmosphere) was quite different the one we enjoy today. It was composed of the gases which are most plentiful in the solar system

  hydrogen

  helium

  methane

  ammonia

  water vapour  http://geowww.gcn.ou.edu/~msoreg/tes...Atmosphere.htm

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Origin of Life
  Primitive carbon was available as gaseous compounds, either oxidized (carbon dioxide, carbon monoxide) or reduced (methane). More complex organic molecules might have been formed by the action of UV light, shockwaves and electric discharges in a primitive atmosphere.

  For example, Stanley Miller exposed a mixture of methane, ammonia, hydrogen and water to electric discharges to mimic the action of lightening on a primitive atmosphere. He obtained four of the twenty amino acids utilized in life today, via the intermediary formation of hydrogen cyanide and aldehydes. In the laboratory, hydrogen cyanide and formaldehyde have been shown to lead to many of the building blocks of the biopolymers, such as amino acids and nucleic acid bases.

  However, the composition of the primitive Earth's atmosphere was probably dominated by carbon dioxide and thus is only weakly reducing. Very low levels of amino acids are formed from these gas mixtures. Deep-sea hydrothermal systems as explored by French scientists at IFREMER in Brest may also represent an environment for the synthesis of prebiotic organic molecules. Reduced organic molecules have been obtained in experiments carried out under conditions simulating the hydrothermal vents.

  http://www.spaceflight.esa.int/users...e=userd-ape-ol

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Pra gazrat methane dhe ammonia ishin pjese e atmosferes.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Po kane qene puna eshte se Milleri nuk futi Carbon dioxide dhe Nitrogjen ne eksperiment

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  nga faqja e terminatorit

  The geologic activity of the young planet created the secondary atmosphere

  volatiles released by the outgassing from volcanoes

  water vapor

  carbon dioxide

  sulfur dioxide

  ammonia

  molecular nitrogen

  nitric oxide

  Po kete pse nuk e shkruan ti Terminator se eshte nga i njejti burim i yti ???

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  O exorcisto, une vura linkun aty dhe mund te postosh po deshte tere faqen. Askund nuk del qe atmosfera e hershme nuk kishte methane dhe ammonia sic ke thene ti. Madje atmosfera me e hershme e tokes perbehej pikerisht nga keto gazra. Sigurisht qe atmosfera sot nuk eshte e njejte me ate me te hershmen, sepse gjerat EVOLOJNE.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Eksperimenti i Millerit eshte i pavlefshem

  Ferris dhe Chen nga Amerika (U.S. A ) perseriten te njejtin eksperiment me gazrat qe ekzistonin ne ate kohe dhe asnje amino acid nuk u perftua .

  Me ate sasi te madhe te Oksigjenit te lire amino acidet do te ishin shperbere para se te formoheshin.

  Nqs mekanizmi "Cold Tr ap " nuk do te kishte ekzistuar ne eksperimentin e Millerit atehere amino acidet do te ishin shkateruar nga chemicals ose shkendijat e burimit gjate eksperimentit.


  Me kaq u sqarove me dukesh ???

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Antarsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Gjithashtu, nuk kuptoj se cilen pjese te pergjigjes se pare nga une kerkon te kundershtosh? Te pakten citoje, dhe pergjigju asaj direkt, keshtu qe kam mundesine per te pare se ku jam gabim. Keshtu, nuk e kam idene se c'fare kerkon.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Gjerat nuk evolojne , por eshte mekanizmi i krijuar nga zoti i cili i di te gjitha gjerat dhe perfundimet e tyre. Vete Teoria Bing Bang ne nje fare menyre verteton ekzistencen e zotit .....

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Postuar m par nga Iliri88
  Eksperimenti i pare per te rindertuar origjinen e jetes eshte bere ne vitin 1953. Ne kete eksperiment te thjeshte nga Stanley Miller dhe Harold Urey u prodhuan lendet perberese organike brenda nje shisheje laboratori te mbushur me amoniak dhe metan me perdorimin e shkendijave elektrike. Disa nga lendet organike qe u prodhuan ishin cyanide (HCN), formaldehyde (H2CO) dhe 4 amino acide. Amino acided perbejne bazen e ndertimit te proteinave. Ky ka qene eksperimenti i pare qe krijoi disa nga lendet themelore te jetes ne laborator. Eksperimente te tjera, ndertuan lende perberese organike shume me te komplikuara. Eksperimentet ne kimine organike vazhdojne. Nga 20 amino acided qe dihen te egzistojne ne jete nga shkencetaret, 12 prej tyre jane krijuar ne laborator gjate eksperimenteve te ndryshme.

  Pra qe nga eksperimenti i pare ne 1953, brenda 50 vjeteve shkenca ka prodhuar me shume se gjysmen e amino acideve te njohura ne laborator. Lidhja e amino acideve per te prodhuar proteinat ne laborator akoma nuk eshte arritur dhe ky eshte hapi i dyte drejt kalimit nga molekulat tek qelizat e jetes. Sigurisht qe edhe origjina e jetes ka nje kuptim racional.


  Ideja kryesore ishte qe eksperimenti i Millerit ishte i pasakte ....Kaq dhe mbaroi

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t m vij turp pr origjinn time?
  Nga Astrit Kosturi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 09:26
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Hulumtime mbi origjinen pellazgjike t popullit shqiptar
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-09-2006, 09:48
 4. Nga e ka origjinen dhenia e dores ne takim?
  Nga BvizioN n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-10-2005, 20:37
 5. Aleksander Moisiu
  Nga dodoni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-05-2005, 13:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •