Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68

Tema: katoliket

  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi

    Klodi , pasuria e njeriut fillon nga zemra e tij. Ate qe ka zemra qet goja, dhe i Kirshteri qet nga goja ate qe ka Zemra e tij. Ta kam thene edhe me pare , dhe gjene po ta perseris. mos pasja frike prej Perendise , tregon se sa lark besismit te vertete je. ju shani dhe ofendoni nje te krishtere, dhe qeshni me deshmite e tij, do tju referonja nje varg, tek Mateu 18:6;
    Deshmuesi i Krishtit.

  2. #22
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Ah kompleksitet te madh keni per etiketa.....!

    Te krishterit!

    Ketu ne Angli, me ra rasti te punoja me nje djale nga Napoli, qe nuk eshte katolik praktikant dhe as qe do tja dije per ndonji fe edhe pse thoshte, se besonte ne dicka mbinatyrore....

    Por kur une i thashe, se vete besoj..., ai me dha kete deshmi nga jeta e tij.....

    Para se te vinte ne Angli, punote diku ne veri te Italise edhe nje dite ne pune, nuk vuri re, se nje shishe me leng te tejdukshem, si uje, ishte ne fakt acid, dhe ai e piu gabimisht.

    E cuan menjehere ne spital, pa shpresa jete. Doktoret i thane te atit, qe nuk beson po ashtu, se duhej te beheshin gati per cdo gje, se mundesia e se keqes ishte shume e madhe.

    I deshperuar, i ati, tregon, se kur po qendronte ne hotel, iu kujtua fama, qe padre Pio ka, dhe mendimet iu drejtuan te pashpresa drejt tij. Ne kete cast ai ndjen ta rrethoje nje arome e kendshme trendafilash, arome per te cilen deshmojne me 10-tra persona per Padre Pio-n, dhe menjehere ndjehu nje clirim, sikunder mos te kishte ndodhur ndonje e keqe. U cua edhe vajti per ne spital, ku mesoi, se papritmas i biri ishte sheruar, kthyer ne jete nga koma, gje e pashpjegueshme per doktoret.

    Shikoni se mos jeni ju duke share shenjtoret e Zotit...!

    Ndersa ju ofendoheni kur une ju ofendoj logjikat tuaja heretike, dhe guxoni edhe ta quani veten te frymezuar e puntore te Zotit...spurdhjake!

  3. #23
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    klodit

    1- klodi ti ndoshta nuk e ke kuptuar akoma qe vepra, mrekulli, sherime etj i bene Perendia edhe jo nje i shenjte(ta quajme te shenjte). ndoshta nuk vihet re ate qe shkruajti pali ne 1korintasit 3:3-11. Lexoje se nuk do te bente keq biles do te te hapte syte!

    2- nuk je i shenjte kur bene mrekullirA(TE SHEROSH APO TE RINGJALLESH NJEREZ), por kur beson ne Jezusin edhe e pranon ne jeten tende si Zotin edhe shpetimtarin tend! A ke pare ndonjehere ne bibel qe pjetri te beje te shenjte ndonje person sepse une deri tani nuk e kam pare ne bibel(ndoshta ju kini bibel me magjike edhe e gjeni, sepse neve kemi vetem biblen dhjate te re edhe te vjeter)!

    3- ēfare beri pali kur njerezit e nje vendi pagan filluan ta lavderonin si Perendi(ne vend te Perendise), sepse pali kishte sheruar njerez edhe kishte ringjallur, i pranoji apo grisi rrobat edhe bertiti me fort qe te mos e benin nje gje te tille(te benin nje flijim per te). Po kur pjetri ishte tek centurioni qe centurini i ra ne gjunje(u perkul kur e pa) ēfare i tha pjetri, vazhdo e beje, apo ngrihu se edhe une jam nje njeri si ty? po papa edhe peshkopet edhe prifterinjte pse nuk e bejne nje gje te tille se pjetri edhe pali(qe nuk lejuan asnje qe te perkulej ose ti bente njo ofert, flijim), mos jane me te mire papa me peshkopet, kardinalet, prifterinjte etj sesa pali me pjetrin???

    4- nuk kuptohet fjala e Perendise kur nje Pereson nuk lutet pasi e ka lexuar, qe te jete i udhehequr nga fryma e shenjte(kush eshte frymore me kupton se ku dua te dale)! une qe flase per fene katolike edhe ortodokse keshtu jo se gjykoj personat por veprat e fese qe ēojne nje person ne denimin e perjetshem.

    i dashur klodi nuk ti thashe keto sepse une te urrej por sepse te dua si vella edhe dua qe ti te keshe nje mardhenje te perditeshme me Perendine(me lutje edhe leximin e bibles) ashtu siē do vet Perendia(Jozueu 1:8, 1 thesalonikasit 5:17). Perendia nuk ka kerkuar me teper se keto. Ai do qe neve ta njohim edhe ta jetojme, per te tjerat eshte Perendia qe do te na rrisi po ti bejme keto dy gjera!!!

    Une do te vazhdoj te lutem per ty edhe Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  4. #24
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Sa pertoj tu pergjigjem ty edhe deshmuesit...!!!!!

    1) Qe te dy, mos tju vije keq, por here tjeter as mos u mundoni te me tregoni shkrimet, dhe te me jepni keshilla per lexime...!

    2) Mos tju vije keq po tju them, se te jeni te garantuar, se i di me mire, se ju....

    3) Ju pretendoni te me ballafaqoni me Biblen..??????

    Kur te kem ca me teper kohe, edhe pse kam bertitur deri me tash, por ju nuk degjoni....., do te marr pak kohe edhe me ju, megjithese e di qe sia vlen....

    Gjithshka qe thoni, e beni me nje papjekuri dhe gabime te mahniteshme....

    SA KEQ QE JU RRE MENJA..., SIDOMOS TY...!!!!!!!!!!!

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Klodi...

    Eshte e drejta jote qe ti pergjigjesh dikujt apo jo. Asnjehere nuk kam pasur qellim qe ta perdor Fjalen e Perendsie si nje shpate kunder njeriut. Bibla thote : Lufta jone nuk eshte kunder mishit dhe gjalkut, por kunder frymereave te mbrapshta ne vendet qiellore, pra kunder demoneve dhe satanit.
    Nuk kam menduar ndonjehere se , une jam me i zgjuar se ju, dhe nuk kam dashur ndonjehere qe te "ndeshem" me dike , qellimi im ne kete Faqe Shqiptare, eshte : Te predikoj Udhen e Shpetimit ,Jezys Krishtin e Kryqezuar per mekatet e botes dhe i Ringjallur per Drejtesismin tone , ne menyre qe te kemi paqe dhe jete te perjetshme , me Perendine . Zoti te bekofte
    Deshmuesi i Krishtit.

  6. #26
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Po kjo tjetra.....!

    Meqe keni perfolur Rrefimin...!

    Sa here deshmonte Padre Pio, i cili ishte perkushtuar kaq shume ne kete sakrament, saqe kalonte ore te tera per shpetimin e shpirtrave ne rrefim, se shpesh vizitohej ne rrefyetesore nga vete djalli xheloz, i cili thoshte lloj-lloj blasfemish, dhe kur padre i bente shenjen e kryqit, djalli plaste, duke lene pas nje ere te keqe...

    Padre deshmonte, se tundimet me te medha i kishte kur shkonte te rrefente njerezit. Djalli donte ta ndalonte me cdo kusht...

    E keni pare ndonjehere te filmuar ne RAI. Shkelqen nga shenjteria....jeta e tij flet per nje DESHMUES dhe i KRISHTERE i vertete dhe jo ju qi i mbani keto tituj.

    Nuk e dini ju, qe ne Kishen e pare, nje nga kriteret per caktimin e doktrinave, ka qene dhe eksperienca dhe deshmia e shenjtoreve????

    Ju vini e me thoni, se po pastaj per mrekullite...

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Mendoj se po e tepron..

    Zoteri!
    Une nuk kam ndonje titull, sepse bej pjese tek ata qe jane te pervojtur , dhe nuk me "shkelqen "lekura , sepse jam rritur ne nje vend fukara. Te siguroj qe nuk jam Padre, por qe di dhe shpall te verteten.
    Nese kerkon qe te me njohesh me mrie ,periqu ta besh nepermejt shkrimeve qe une kam postuar, pavarsisht se rreth 500 diskutime u fshine per shkak te berjes se uebsajtit te ri.
    Perpiqu te mos i fyesh te tjeret, mbase mosha juaj prej adoleshenti ta shtyn qe ta besh ket gje. Menyra e juaj ne gjykimin qe i beni personit tim, me ngjan me ate te farisenjve , Farisenjte mendonin se dinin cdo gje , dhe e treguan "diturine" e tyre , duke shpene Jezusin ne kryq.
    Mendoj ta mbyll kete diskutim ketu , sepse eshte pa fryt. Zoti te bekofte.
    Deshmuesi i Krishtit.

  8. #28
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Jam shume dakort, ketu dhe me kaq e mbyllim.

    Ato qe shprehet per pader Pio-n edhe ndoshta mund ta kujtoj ndonje dite....ndonje rrethane....ku i dihet si vjen jeta, injoranca te ben mire per me vone...

    Ti edhe i krishteri jeni kalamojt e mi ne cdo kuptim..

    Mos e zgjas.... me ju te dy.....kaq ishte

    I pervuajtur...???

    O zot, cna degjojne veshet!!!!!!!

  9. #29
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    klodit

    i dashur klod ti nuk ja ke iden fare shkrimeve kur thone: " jo kush me thote Zot, Zot do te hyje ne mbereterine e qiejve, por ai qe bene vullnetin e atit tim..."!po te shikosh mire padre pio nuk ka bere asnje mrekulli duke i thene "ne emer te Jezusit...", por thjesht i urdheronte pa emrin e Jezusit,apo, jo? ti ndoshta nuk e di mire se djalli tani trasformohet ne gjithēka sepse e di qe i ka mbetur shume pak kohe edhe shkotarron edhe veten e vet per te terhequr vemendjen bijve te Perendise edhe ti ngaterroj!
    sikur ta njohesh ti djallin do te leshe mend e kokes. Djalli nuk eshte siē mendohet ne kishen katolike(me brire, me bishte, edhe mbane ne dore nje sfurk me tre dhembe), ai eshte aq shume i bukur sa qe genjehu muhamedin(qe ishte rritur ne nje manastir edhe i kishte studiuar shkrimet e shenjta), genjen ēdo person qe nuk eshte i qendrueshem ne lutje edhe ne leximin e bibles! po do ta dishe edhe magjistaret ketu me nje kryq ne dore edhe me shume shenjtore neper dhomat e tyre bejne sherime, te ndihmojne kur "te kane ngrene me sy", etj. edhe te gjitha keto i bejne duke permendur emrin e Jezusit, por jo per kete jane nga Perendia. Erdhi koha qe satani po denon satanane d.m.th. po shkaterron veten e vet sepse i erdhi fundi!!!

    te keshilloj qe ti lexosh mire shkrimet e shenjta, sepse asnje pal ose gjon, ose pjeter, ose jakob kane bere mbrekullira ps vdekjes edhe kur i kane bere para se te vdisnin i benin ne emer te Zotit Jezusi edhe nuk i benin shenjen e kryqit ose i hidhnin te ashtequajtur uje te shenjte etj. etj!!!

    Zoti te hapte syte edhe te ndihmofte sepse ke shume nevoje per te pare te verteten. une jam i sigurt qe Zoti do te hapi syte edhe do te te bekoje pa mase!!!

    Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  10. #30
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet nė Bllog
    17
    Kjo eshte nje teme teper interesante dhe teper reale. Ka te beje me dallimet midis sekteve te ndryshme brena Krishterimit.

    Katoliket, orthodokset, protestantet, mormonet etj. pavaresisht se bazohen te gjithe mbi Biblen, bejne intepretime dhe adhurime te ndryshme te Zotit. Kjo le vend per dallime midis vete besimtareve te krishtere. Ju me siper jepni mendime mbi pyetjen se si duhet ti afrohemi Perendise. Ne fakt, une kam nje pyetje per te gjithe ju qe mendoj eshte me e rendesishme se pyetja qe ju trajtoni:

    Cili eshte mendimi juaj per besimtaret e krishtere qe u perkasin sekteve te tjera te krishtera? Cili eshte mendimi juaj per orthodokset, katoliket, protestantet, deshmitaret e jehovait? Te gjithe bejne punen e Perendise, i keni keta vellezer ne Krisht apo "armiq"?

    Kesaj pyetje te mesiperme po i pergjigjem edhe une si i krishtere. Kam lindur ne nje familje orthodokse, dhe si e tille detyrimisht eksperienca ime e pare ka qene ajo e liturgjise orthodokse, duke shkuar ne kishe, duke ndjekur traditen fetare, duke festuar e kremtuar ditet e shenjta.

    Mirepo se gjithe ju, edhe une kam lexuar Biblen qe me lejoi te krijoj nje njohje personale midis Zotit dhe meje. Une nuk e kam pare Fytyren e Zotit, por kam pare veprat e tij, kam kuptuar me mendjen time te gjitha shpjegimet qe Bibla ofron, kam deshmuar se si profecite e Bibles jane bere dhe po behen realitet, kam bere lidhjen e shume mesimeve nga Bibla, me fjale te tjera, eksperienca ka qene e tille qe te ndryshon karakterin dhe sjelljen ne shoqeri. Te qenit i krishtere tashme nuk ishte vetem te shkuarit ne kishe, por ishte shume here me intime dhe individuale.

    Njohja me interpretimet e sekteve te tjera

    Liturgjia orthodokse eshte shume e ngjashme me ate katolike. Sigurisht qe ka dallime midis te dyjave, por nese do ti vendosnim ne peshore keto dallime jane jo domethenese perballe ngjashmerive ne liturgji dhe besim. Vizita ime ne Itali, me beri qe te shoh nje lloj tjeter kremtimi dhe adhurimi te Zotit. Shkimi ne kishat katolike, katekizmi, njohja me besimtaret katolike italiane per mua ishin nje eksperience e kendshme. "Italianet jane si ne shqiptaret" do te thosha me vete kur isha vetem 13 vjec dhe ngjashmeria nuk ishte vetem ne planin fetar, ishte edhe ne ate shoqeror. Produkti final i besimit ne Zot eshte SJELLJA E INDIVIDIT NE SHOQERI. Kjo sjellje ben qe te dallosh hebrejte nga katoliket apo othodokset e islamiket.

    Pak vite me vone rradhe ne kontakt me nje menyre tjeter afrimiteti me Zoti, ate protestant. Protestantet ishin shume ndryshe nga tradita e liturgjise katolike apo orthodokse. Keta nuk kishin kisha, nuk kishin ikona, festa fetare, pagezimi per ta nuk qe nje rit i festueshem, por nje rit i thjeshte. Protestantet i vinin rendesi leximit te Bibles dhe maredhenieve individuale te besimtarit me Zotin. Misionaret e shumte protestante shperndaheshin ne mbare boten per te perhapur Fjalen e Zotit, dhe ne te njejten kohe te shtonin rradhet e sektit te tyre fetar.


    Maredheniet e sekteve me njera-tjetren

    Thone qe katoliket dhe orthodokset pike ndarese kane vetem institucionin e Papes se Romes dhe rolin qe ai luan. Katoliket besojne se Papa i Romes eshte dishepulli i Palit, qe vazhdon predikimin dhe perhapjen e Fjales se Zotit ne bote. Orthodokset nga ana e tyre nuk besojne ne "Hiresine" dhe "Shenjterine" e Papes se Romes, dhe kjo i largon ata nga besimtaret katolike. Kjo ka bere qe besimtaret katolike tu qendrojne larg besimtareve orthodokse dhe anasjelltas.

    Protestantet nga ana e tyre, kane probleme jo vetem me Vatikanin, por me cdo sekt fetar te Krishtere qe ne qender ka liturgjine, traditen mijra vjecare qe per ta jane "adhurime idhujsh njerezore". Protestantet ne qender te besimit te tyre kane individin perpara Zotit. Ky individ njihet me Zotin me anen e Fjales se Shenjte, dhe i lutet atij per falje te mekateve. Protestantet nuk kane liturgji, dhe liturgjia e tyre eshte vetem lutja. Protestantet nuk u luten dhe as adhurojne Shenjtoret e Krishtere, por vetem Jezu Krishtit.

    Qendrimi i besimtarit te thjeshte ndaj sekteve te tjera

    Shume besimtare te krishtere, mbajne nje qendrim perbuzes, mosperfilles dhe deri atakues ndaj besimtareve te sekteve te tjera te krishtera. Shembulli me i mire jane shkrimet tuaja te mesiperme ku secili nga ju "mbron" sektin e vet duke sulmuar sektet e tjera. Une nuk do te ri tu gjykoj ju, pasi nuk me pelqen te luaj rolin e Zotit, por po ju them se si i shikoj une gjerat.

    1. Adhurimi i Zotit

    Ne Bibel, Zoti kerkon qe ne krijesat e Tij ta adhurojme ate. Mirepo, Zoti nuk na tregon rrugen se si duhet ta adhurojme ate. Kjo le vend per intepretime te ndryshme, dhe kjo i ka dhene udhe liturgjise se krishtere si tek orthodokset, edhe tek katoliket qe adhurimin e shprehin me anen e ikonave te dishepujve apo vete Krishtit, personazheve biblike, statujave, kendimeve te librave te shenjte e me rradhe. Protestantet nga ana e tyre adhurimin ndaj Zotit e shprehin vetem duke iu lutur dhe perulur atij, apo duke kenduar kenge me lirika biblike. Te gjithe ata qe marrin guximin te luajne rolin e Zotit, duke thene qe liturgjia e katolike apo orthodokse eshte e pabaze ne Bibel, per mua gabojne shume rende. Bibla eshte FJALA E SHENJTE E JETES, dhe nuk eshte thjeshte nje liber qe intepretohet fjale per fjale, por nje liber ku cdo fjale ka JETE. Cdo forme qe besimtaret e krishtere zgjedhin per te adhuruar Zotin, per aq kohe sa ne qender ka figurat biblike eshte e pranueshme per mua.


    2. I perulur para Zotit, apo te luash rolin e Zotit

    Shume besimtare nuk arrijne te kuptojne se Zoti prej nesh nuk kerkon te luajme rolin e Tij, por te perulemi para Tij. Jezu Krishti eshte Zoti yne, por ne nuk jemi Jezu Krishti, ne jemi sherbetore te tij mekatare, qe perulemi para Tij dhe kerkojme falje. Eshte shume e lehte te flasesh "ne emer te Jezu Krishtit", por eshte shume veshtire te ecesh ne hapat e Jezu Krishtit.

    "Nese ju luteni ne emrin Tim, lutja juaj do te degjohet, por nese dy ose me shume besimtare luten ne emrin Tim, Une do te jem mes tyre"
    Kjo thenie e Jezu Krishtit, na meson se nuk mjafton vetem ta kerkojme Zotin ne menyre individuale. Ne duhet te jemi pjese e nje komuniteti, bashkesie ne te cilen ne ndihmojme njeri-tjetrin. Kjo eshte arsyeja qe cdo sekt fetar shton rradhet e besimtareve, prandaj njerezit vene ne Kishe, prandaj prifti mban liturgji dhe lutet se bashku me besimtaret e komunitetit te Tij perpara Zotit. Lutjet individuale jane te nevojshme, lutjet ne grup jane te shenjta.

    Si te Krishtere, ne ndjekim shembullin e Jezu Krishtit, dhe Jezu Krishti nuk erdhi ne Toke per te shkaterruar mesimet e deri atehershme. Ai nuk flaku tej mesimet e profeteve para tij, ai i permbushi ato me se miri. Jezu Krishti i lutej Zotit ne menyre individuale pasi Ai ishte i pamekat, nje me Atin ne Shpirt. Gjithashtu Jezu Krishti afroi dishepujt e Tij, dhe atyre u mesoi qe te luten se bashku dhe te punojne se bashku. Te gjithe dishepujt vinin nga shtresa te ndryshme te shoqerise, me profesione te ndryshme, por ata te gjithe kishin nga nje mision qe ishte pjese e misionit madhor: PERHAPJES SE LAJMIT TE MIRE !

    Pavaresisht nga emri, pavaresisht nga misionet e ndryshme te dishepujve, ata permbushen me se miri misionin e Jezu Krishtit. Ky mision nuk ka perfunduar, por eshte i gjalle sot ashtu sic ishte para 2000 vjetesh. Orthodokset, katoliket, protestantet duhet te mesojne se pavaresisht nga dallimet ne "botekuptimin njerezor", ata jane te KRISHTERE. Djalli ende sundon ne kete bote, dhe Jezu Krishti do te zbrese per here te dyte ne bote "..kur Lajmi i Mire te jete perhapur ne cdo cep te botes."

    Eshte detyra e Jezu Krishtit te gjykoje te gjalle e te vdekur, dhe eshte detyra e gjithe te krishtereve te perhapin Lajmin e Mire te Perendise.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Thelbi i besimit te krishtere perbehet nga disa pika, nder me kryesoret do te vecoja:
    1. Besimi ne NJE Perendi te vetme.
    2. Besimi se Ati eshte Perendi, Biri eshte Perendi, Fryma e Shenjte eshte Perendi.
    3. Besimi se Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte jane NJE.
    4. Besimi se Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte jane persona te ndryshem.
    5. Krishte eshte rruga, e verteta dhe jeta (vepra e tij ne kryq, ringjallja, falja e mekateve etj.)

    Keshtu, dikush qe e quan veten te krishtere, por nuk ka nje besim te tille nuk eshte i krishtere i vertete.

    Deshmitaret e Jehovahit nuk jane te krishtere sepse mohojne hyjnine e Krishtit dhe te Frymes se Shenjte. Mormonet nuk jane te krishtere sepse mohojne karakterin e vertete te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjte (Mesimet e tyre jane shume te cuditshme, i.e. jo Adami ishte Zot, jo cdonjeri mund te behet Zot, jo Krishti dhe Djalli jane vellezer etj. Per me teper ata kane dhe nje profet tjeter Joseph Smith, nje liber tjeter etj.)

    Albo,

    Me lejo te bej disa komente ne lidhje me shkrimin tend.

    ===========================
    Protestantet nuk u luten dhe as adhurojne Shenjtoret e Krishtere, por vetem Jezu Krishtit.
    =============================
    Une nuk i njoh mire besimet ortodokse dhe katolike, por mendoj se ata nuk adhurojne ndonje person. Sepse kjo do te ishte blasfemi, do te ishte idhujtari. Adhurimi i perket vetem Perendise. Persa i perket lutjes, perpara se te jap nje mendim do te ishte mire qe dikush nga besimi ortodoks apo katolik ta shpjegonte me mire se c'nenkuptojne me lutje ndaj njerezve. Sepse nese i luten njerezve sic i luten Zotit, atehere nuk jane ne perputhje me mesimet e Bibles.

    ===========================
    Shume besimtare te krishtere, mbajne nje qendrim perbuzes, mosperfilles dhe deri atakues ndaj besimtareve te sekteve te tjera te krishtera. Shembulli me i mire jane shkrimet tuaja te mesiperme ku secili nga ju "mbron" sektin e vet
    duke sulmuar sektet e tjera. Une nuk do te ri tu gjykoj ju, pasi nuk me pelqen te luaj rolin e Zotit, por po ju them se si i shikoj une gjerat.
    ============================

    Eshte detyra e cdo besimtari qe te korrigjoi te tjeret. Nese nje protestant ka nje mesim te gabuar dhe nje ortodoks apo katolik e korrigjon ate, kjo eshte mese e pranueshme. Gjithashtu, edhe protestanti duhet te korrigjoje gabimet e te tjereve.

    ==========================
    Ne Bibel, Zoti kerkon qe ne krijesat e Tij ta adhurojme ate. Mirepo, Zoti nuk na tregon rrugen se si duhet ta adhurojme ate.
    ===========================
    Zoti e ka treguar rrugen sesi duhet ta adhurojme ate. Ne Fryme dhe ne te Vertete.

    =========================
    Kjo le vend per intepretime te ndryshme, dhe kjo i ka dhene udhe liturgjise se krishtere si tek orthodokset, edhe tek katoliket qe adhurimin e shprehin me anen e ikonave te dishepujve apo vete Krishtit, personazheve biblike, statujave, kendimeve te librave te shenjte e me rradhe.
    ==========================
    Vecse kjo nuk duhet te coje ne adhurimin e ikonave apo statujave. Ikona dhe statuja ne vetvete jane ikone dhe statuje, nuk ka asnje gje speciale ne lidhje me to. Ne Ligjin e Perterire 4, lexojme:

    "Me qene, pra se nuk pate asnje figure diten qe ZOti ju foli ne Horeb nga mesi i zjarrit, tregoni kujdes te vecante per shpirterat tuaja, me qellim qe te mos shthureni dhe te mos gdhendni ndonje shembelltyre ne trajten e ndonje figure: paraqitjen e nje burri apo te nje gruaje..."

    Keshtu, duhet shpjeguar shume mire ndryshimi midis gjunjezimit dhe lutjes perpara nje statuje te Krishtit dhe gjunjezimit dhe lutjes perpara nje idhulli. Sepse, nese gjunjezimi/lutja i drejtohen statujes, atehere kemi te bejme me idhujtari. Por ortodokset dhe katoliket nuk jane idhujtare. Vecse per ata qe nuk kane njohuri eshte i nevojshem nje shpjegim me i qarte.

    ======================
    Protestantet nga ana e tyre adhurimin ndaj Zotit e shprehin vetem duke iu lutur dhe perulur atij, apo duke kenduar kenge me lirika biblike.
    ========================
    Kenget e adhurimit nuk jane gjithmone me vargje biblike, por permbajtja e tyre eshte e bazuar ne mesimet e Bibles.

    ======================
    Te gjithe ata qe marrin guximin te luajne rolin e Zotit, duke thene qe liturgjia e katolike apo orthodokse eshte e pabaze ne Bibel, per mua gabojne shume rende.
    =======================
    Cfare protestantet thone eshte se Bibla eshte autoriteti i jetes se tyre. Neqoftese liturgjia katolike/ortodokse meson dicka qe bie ne kundershtim me cfare gjendet ne Bibel, atehere liturgjia eshte gabim. Pra, Bibla eshte shkopi mates. Liturgjia ortodokse dhe katolike permban shume mesime me vlere. Por, gjithmone Bibla ngelet autoriteti perfundimtar.

    =======================
    Bibla eshte FJALA E SHENJTE E JETES, dhe nuk eshte thjeshte nje liber qe intepretohet fjale per fjale, por nje liber ku cdo fjale ka JETE. Cdo forme qe besimtaret e krishtere zgjedhin per te adhuruar Zotin, per aq kohe sa ne qender ka figurat biblike eshte e pranueshme per mua.
    ========================

    Ndoshta nuk e kuptova mire kete paragraf. Nuk ka rendesi nese une dhe ti e pranojme kete apo ate forme adhurimi. Sepse adhurimi nuk na perket neve, por Perendise. Keshtu, rendesi ka cfare adhurimi pranon Perendia. Kjo eshte pyetja qe cdo besimtare duhet t'i bej vetvetes ne cdo moment.
    Dikush fare mire mund te pretendoje se eshte duke adhuruar Krishtin, por nga ana tjeter ai nuk beson se Krishti u kryqezua dhe u ringjall per shpetimin tone. Megjithese ky adhurim ka ne qender nje figure biblike, nuk eshte adhurim i pranueshem per Perendine.

    Ne perfundim: Anetaresia ne kete apo ate kishe te ketij apo atij sekti nuk eshte garanica e besimit. Kisha e Krishtit, sic e ka thene deshmuesi me pare, eshte NJE, eshte Kishe brenda kishave. Perendia i njeh te zgjedhurit e tij, ne cdo kishe qe te jene, jane te Tij. Mirepo jo cdo kishe, jo cdo bashkesi adhuron Perendine e vertete. Per shembull, Deshmitaret e Jehovahit, Mormonet etj. Ata mohojne thelbin e besimit te krishtere. Ndersa per ortodokset e katoliket, megjithese personalisht ka shume gjera per te cilat mendoj se duhen ndryshuar, persa i perket thelbit te besimit eshte i njejte. Po keshtu dhe per Protestantet - jo cdo gje qe thone protestantet eshte e sakte. Shkopi mates pergjithcka ngelet Bibla. Dhe protestantet, ortodokset, katoliket duhet te korrigjojne njeri-tjetrin.

  12. #32
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Albo, me vjen keq, por nuk e di perse nuk e kapni dot mesazhin....!

    1)krijimi kanonik i dhiates se re flet per Kishen Ortodokse.

    2)Jeta e Kishes se pare flet per Kishen Ortodokse

    3)Interpretimi me i sakte, si rrjedhoje e autoresise se Bibles nga Kisha Ortodokse, behet ne Kishen Ortodokse. Lexo Eterit e shekujve te pare per cdo teme mbi biblen, trinine etj, etj dhe do te shohesh dallimin me ata, qe ti thua se theksojne leximin e Bibles.

    3)Vete Bibla flet, se mesazhi i Krishtit ishte krijimi i Kishes me veti te pagabuara, e vetmja instuticion ku buron besa.
    po deshe te jape vargje per kete.

    4)Jeta e Eterve te Kishes dhe vepra e tyre flasin per ortodoksine si i vetmi krishterim i vertete.

    5)Jeta e eterve dhe shenjtoreve jane realiteti i kuptimit praktik te rilindjes, qe permendet ne Bibel, dhe jo ai heretik mesjetar protestant. Shihi dhe bej krahasim.

    6)Tradita, nuk eshte shkuarja ne Kishe, apo festimi i festave, por kuptimi kishtar i kesaj fjale, eshte ajo e mesimit te gjalle te Zotit Krisht, te transmetuar ne Trupin e tij, nga i cili vjen dhe mbrohet vete Dhiata e Re, dhe asaj i takon.

    7)Jashte Kishe nuk ka shpetim, kush nuk mbledh shperndan, nuk ka rruge te mesme...


    Si do te te vije ty, nqs ajo qe shkruan, verteton ate qe ke shkruajtur, dhe dikush ta merr dhe pretendon, se e di me mire kuptimin e shkrimit, se sa ty...???????

    Te qenurit tend nga nje familje ortodokse nuk te garanton ty, se ti mund te flasesh per otodoksine, pa e njohur mire personalisht ate..



    Me kuptimin Ortodoks te fjales, une personalisht fus dhe esencen e mesimit katolik, dhe e di, qe ky eshte nje vendim personal, dhe se ndoshta nje ekspert ortodoks, do te me kundershtonte me te drejte....

  13. #33
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Albos

    albo ti ndoshta nuk ke kuptuar nje gj te vetme, se ēfare po shpallim neve te krishteret (protestant), nje fe qe shpeton apo nje Zot qe te do?

    po do te shikosh ndryshimin midis feve qe jane quajtur te krishtere edhe krishterimi i vertet e bejme pa humbur kohe!

    1- mbaj mend se asnje liber i Perendise urdheron qe ne fillim duhet shpieguar teollogjia, apo ideollogjia, apo feja(prjejardhjen)etj.!po te shikojme mire ne bibel se ēfare kane bere apostujt do te kuptojme se ēfare duhet te beje kisha e tanishme.
    a) Njerezimi te pranoj Jezusin personalisht sepse nuk mjafton qe te kesh lindur ne nje familje te krishtere per tu quajtur i krishtere!
    b) Mos te behen studime biblike me te rinjte, por ti mesojne qe ta lexojne dite perdite edhe te luten dite per dite.as mos te behen ne fillim influenca fetare siē i kane te gjitha fete por te jepet fjala e Perendise personit, ti mesosh se si te lutet, edhe ti mesosh se si te lexoj biblen. Te tjerat i ben Perendia kur hyne ne nje person!

    2- ēfare ka te gabuar kisha katolike edhe ajo ortodokse?
    a) sepse ne fillim kur behet pagezimi i femijve, kur behet krezima, edhe comunioni.keto jane influenca fetare edhe jo shpirterore. te mesojne te ndjekesh fene katolike edhe jo Perendine me fjalen e tij!
    b) Kru dikush ka bere keto gjera eshte shume e veshtire qe te besoj ne te fjalen e Perendise(sepse nuk e e beson a e thene kisha katolike, apo ortodokse)p.sh. statujat edhe imazhet e te shenjteve me lutjet edhe nderet qe u behen anulojne fjalen e Perendise ne nje Person. a ka ndonje katolik apo ortodoks qe nuk i lutet nje te shenjtti(adhuron nje statuje apo nje ikone)?etj. etj.!!!

    3- Deshmimtaret e jehovait: edhe keta kane nje gje te perpashket me fene katolike edhe ortodokse, ate te ashtequajtur studimi biblik. nje person nuk mund te behet deshmimtare pa bere nje studim biblik(italianet i thone larjen e truve d.m.th. qe te lajne trute sipas menyres se tyre)! Gabibmi eshte se ata qe sa futesh tek deshmimtaret e Jehovait nuk mund ta interpretosh biblen pa bere nje studim biblik me me 6 vellimet e "russel" edhe pa u bazuar ne kullen e rojes apo zgjimin! a kini pare ndonjehere nje deshmimtare te Jehovait te shperndaje bibla, por vetem kulla te rojes(qe ne fillim quhej kulla e rojes se sionit) edhezgjimin! po te shikojme mire, ēfare shperndanin dishepujt e Jezusit kur jipnin ungjillin, kullen e rojes, zgjimin apo ungjillin e Krishtit?deshmimtaret e jehovait kane dale nga njerez krenare qe nuk jane lutur kurre per fjalet qe lexonin ne bible por i interpretonin sipas mendjes se tyre edhe keshtu sektet e tjera!

    4- mormonet jane nje nga sektet me djallezore qe adhurojne vertet djallin edhe pse mendojne se adhurojne Jezusin. po te shikojme mire edhe mormonet kane nje liber te tyre qe nuk mund te interpretohet bibla pa u bazuar ne kete liber. nje gje tjeter qe mora vesh, ne nje vend amerikan qe eshte vetem mormone, shesin me shume aspirina sepse te gjithe qe jane mormone ne ate vende jane me strese edhe vuajne nga stresi!!!

    5- tu hedhim nje sy ungjilloreve, se ēfare predikojne edhe ku bazohen. Ne radhe te pare nuk ka nje ungjillore qe kur ungjillizon nuk sjelle biblen me vete apo nuk ēion biblen ne ate vend qe ungjillizon, ungjilloret nuk kane libra ku mund te bazojne interpretimin e bibles, ata ne fillim jane te lire te zgjedhin edhe te pranojne Zotin Jezusi pastaj te fillojne te bejne nje eksperjence me te(duke lexuar biblen edhe duke u lutur) edhe pasta vijne te drejtuar nga fryma e shenjte se ne ēfare kishe te shkojne. asnje ungjillor nuk eshte i influencuar nga kisha ungjillore por lihet vetem qe te beje nje zgjedhje Personale edhe te jete i bindur ne ate qe zgjedhe edhe te jete ne vete kur ta bejekete zgjedhje! ndryshimi nga te gjitha kishat e tjera edhe fete e ashtequajtura te krishtere eshte kjo sepse bejne ate qe benin apostujt ne fillim ne kishen primitive ose me qarte bejne ēfare bente kisha primitive!

    tani te dashur miq shikoni me vemendje ate qe thote fjala e Perendise ne baze te shpetimit. a e kane ndaluar ndonjehere apostujt qe te lexohet shkrimi i shenjte pa patur ndonje qe ti ndihmoje per ti interpretuar? a kane bere ndinje studim biblik me ndonjerin edhe pastaj i kene dhene mundesine per tu quajtur te krishtere. po te shikojme se ēfare kane bere p.sh. pali tek veprat 16ku ishte ne burge edhe roja i burgut e pyet se ēfare duhet te bente per te qene i shpetuar... Pali i thote thjeshte fare "Beso ne Zotin Jezus edhe do te shpetohesh ti edhe familja jote". pra ēfare i tha, beje nje stufim biblik, pagezohu, beje kumunionin, apo thjeshte "Beso ne Zotin Jezus edhe do te shpetohesh..."?
    Ja se ēfare eshte besimi edhe per ēfare besimi kishte folur pali (hebrenjte 11:1)"besimi eshte siguria e gjerave qe nuk shihen edhe tregimi igjerave qe shpresohen" (kush ka veshe te kuptoje)!!!

    Zoti ju hapte mendjen e shpirtit!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  14. #34
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet nė Bllog
    17
    Te nderuar,

    I lexova me vemendje te tre shkrimet e mesiperme qe me drejtoheshin mua. Keni shume gjera te perbashketa ne shkrimet tuaja, por ajo qe bie ne sy eshte se jeni me te zellshem per te qene PROTESTANTE apor ORTHODOKSE se sa te Krishtere. Nuk ua them kete per keq, por per mire pasi veretet ke sec meson nga shkrimet tuaja.

    Me syrin qe i shoh une gjerat, besimtari i vertete i Krishtere nuk duket vetem tek leximi i Bibles. Nuk duket as sa i zellshem eshte ti sherbeje sektit te vete fetar. Nuk duket as nga shenjat dhe ritet fetare qe mund te mbaje. Besimtari i vertete i Krishtere duket tek sjellja e tij. Zoti nuk ua dha testamentin e Tij njerezve vetem qe ta memorizonin ate, por ta zbatonin ate ne jete. Gjithashtu, Jezu Krishti, nuk do ti gjykoje njerezit ne baze te intepretimeve qe ju i beni Bibles, as ne baze te sektit fetar qe ju jeni anetar, por ne baze te veprave tuaja te kryera nen driten e diellit. Me kete dua te them, qe Zoti nuk do te shpetoje vetem katoliket, apo vetem protestantet, apo vetem orthodokset. Zoti do te shpetoje te gjithe ata qe permbushen vullnetin e Tij me veprat e tyre. Dallimet fetare brenda krishterimit jane njerezore dhe jo hyjnore. Perpara Zotit jemi te gjithe sherbetore.

    Pika e dyte qe ju trajtoni, eshte ajo e e adhurimit te Zotit. Ketu ka nje dileme qe per mua nuk egziston. Protestantet sulmojne kishen katolike dhe orthodokse pasi keto kane ne qender te tyre liturgjine brenda INSTITUCIONIT TE KISHES, qe eshte edhe Trupi i Jezu Krishtit. Ikonat me fytyren e Krishtit, te Shen Marise, Dishepujve, statujat, muralet dhe kryqet qe varen ne qafe, jane pjese e ketij adhurimi. Te aludosh se keto forma adhurimi nuk i drejtohen Zotit por idhujve, eshte krejtesisht i gabuar. Idhujt nuk kane fytyren e Jezu Krishtit. Idhujt, nuk kryqohen ne kryq.

    Jo vetem aq, por Jezu Krishti, krahas mesimeve dhe jetes se Tij, i solli njerezve edhe ate qe aq shume u mungonte, FYTYREN E ZOTIT. Jezu Krishti, eshte i Biri i Atit dhe Zoti i te Krishtereve. Prej Tij, ne marrim emrin te Krishtere, pasi krishtit i perkasim. Nese do te ndiqnim llogjiken tuaj, atehere perse ju e quani veten orthodokse, katolike apo protestane, kur keto fjale nuk permbahen fare ne Bibel???? Me zbritjen e Jezu Krishtit ne toke, njerezit tashme kishin nje arsye me shume per te besuar, ata nuk do te degjonin vetem predikimet e profeteve, por do te shihnin edhe FYTYREN e Zotit te tyre, Mbretit te Hebrejve. Pra Jezu Krishti, ndryshe nga Ati qe nuk e ka pare askush, ka nje fytyre dhe nje histori te veten qe na e ka shfaqur ne njerezve. Fytyra e Jezu Krishtit, Nenes dhe Dishepujve te Tij i gjejme ne te gjitha kishat katolike apo orthodokse qofshin. Protestantet kane zgjedhur tu largohen ketyre ikonave, statujave apo kryqeve.

    Gjithashtu, nese Jezu Krishti eshte Zot i Shenjte, po ashtu jane edhe Nena e Tij, edhe Dishepujt e Tij per ne Njerezit. Nese i luteni Jezu Krishtit, nese e doni me gjithe zemer Jezu Krishtin, duhet te doni e ti luteni edhe Nenes dhe dishepujve te Tij, pasi edhe ata jane te Shenjte, edhe ata u ngjiten ne qiell. Me kete dua te them, qe as qe behet fjale per adhurim idhujsh, nese ne kishat katolike apo orthodokse shikoni piktuara dhe gdhendje me baza biblike. Keto jane vetem rite adhurimi qe i afrojne njerezit me prane shpirterisht me Zotin.

    Nese do ta permblidhja me nje fjali te gjithe ate qe u perpoqa te them ne keto shkrime, do te thosha se perpara se te tregoheni protestante, katolike, orthodokse te denje, duhet mbi te gjitha te jeni te Krishtere te perulur para Atit dhe Birit e Shpirtit te shenjte.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Te qenit i Krishtere.

    Te dashur vellezer te krishtere, nuk duhet te biem ne lakun e djalllit.
    Te qenit i krishtere , do te thote : Te besosh ne Krishti, ti bindesh Krishtit, dhe te besh vullnetin e Krishtit. Keto jane tri Shtyllat e besimtarit te Krishtere.
    Te gjitha sektet pa perjashtim , kane ne brendesi te tyre edhe gjerat edhe traditen njerezore, te cilat jane nje "ndryshk" per Besimtarin. I lexova me kujdes qe te gjitha shkrimet e mesiperme, dhe dua te jap jo mendimin tim , por ate te Bibles.
    Gjithmone perpara se te diskutosh , ose te gjykosh dicka , duhet "mjeti" referues.
    Ne rastin konkret ne jemi duke folur mbi gjerat e Perendise, kush eshte "Mjeti"ne te cilen do ta mbeshtetim diskutimin dhe gjykimin e drejte?
    Ky fakt ka rendesi teper te madh, sepse ,nese ne nuk kemi te njejtin "Mjet mates", atehere nuk do te dalim ne te njejtin perfundim.
    Kush eshte "Mjeti mates"?
    Ja se cfare thote JEzusi konkrtisht per kete problem.
    Gjoni :7:24:
    " Mos gjykoni simbas pamjes se jashtme, POR GJYKONI SIMBAS DREJTESISIE".
    Jezusi na meson se "Mjeti mates " per nje te krishtere, ne te cilin ai duhet te gjykoje cdo gje, eshte : " DREJTESISA."
    Atehere vijme ne pyetjen:
    Kush eshte Drejtesia, "mjeti" nepermejt te cilit i krishteri duhet te GJYKOJE CDO GJE?
    Mos valle jane : Apostujt? Shenjtoret? Kisha? Sektet? Traditat? Liturgjite e tjera?
    Ja se cfare ne thote Pali tek 1Korinth:1:30:
    " Por prej tij ju jeni ne Krishtin Jezus, i cili nga Perendia u be per ne DITURI, DREJTESI SHENJETERIM DHE SHPERBLIM."
    Pra DREJTEISA eshte Krishti Jezus . Pyetja tjeter eshte:
    Kush eshte Jezus Krishti?
    Per kete Gjoni 1:1,14: thote:
    "Ne fillim ishte Fjala , dhe Fjala ishte me Perendine, dhe Fjala ishte Perendi...... Dhe Fjala u be mish dhe banoi nder ne, dhe ne soditem lavdine e tij, si lavdi prej te VETEMELINDURIT prej Atit..."
    Pra aritem ne perfundimin se Jezus Krishti eshte Fjala.
    Cili eshte perfundimi?
    "Mjeti mates" i cdo te KRISHTERI TE VERTETE, per te gjykuar gjithshka , eshte DREJTESIA, FJALA e Perndise , Zoti Krisht.
    Por le ta vazhdojme deri ne fund konkluzionin.
    Bibla cfare eshte, a nuk eshte Fjala e Perendise?
    Bibla eshte FJALA e shkrojtur e Perendise se Gjalle. Nepermjet kesaj FJALE te shkrojtur ne Bibel , Perendia na zbulon FJALEN e GJALLE , DREJETESINE, Zotin JEZUS KRISHT.
    Apostulli Pal tek 1Kor:2:4: thote se, fjala ime dhe prdikimi im, pra Ungjilli i Krishtit, nuk u bene nga fjala mbusha mendese (njerezore), por ne refim te Frymes dhe te fuqise.
    Kjo tregon se Fjala e Perendise ne bibel , eshte fjale qe qendron ne Fuqi te Frymes se Shenjte. Te gjitha librat fetare, nepermejt fjales se shkrojtur , shprehin mendimin e tyre: por cfare i ndan ato nga Bibla e Perendise? Ato nuk jane ne Fuqine e Frymes, pra predikojne nje fjale te vdekur.
    Perfundimi eshte ky:
    1- Ne e njohim Jezusin, Fjalen e gjalle te Perendise, aq sa njohim fjalen e shkrojtur ne Bibel.
    2- Ne e besojme Krishtin, Fjalen e gjalle te Perendise, aq sa i besojme fjales se shkrojtur ne Bibel.
    3- Ne e duam dhe i bindemi Jesusit ,Fjales se gjalle te Perendise, aq sa e duam dhe i bindemi fjales se shkrojtu ne Bibel.
    4- Ne bejem vullnetin e Jezusit,Fjales se gjalle te Perendise, aq sa zbatojme dhe ecim simbas fjales se shkrojtur ne Bibel.
    Ka dhe plote pika te tjera , te cilat nuk po i permend.
    Atehere cfare te themi?
    Konkluzioni per nje te Krishtere eshte :
    FJALA E GJALLE E PERENDISE , NA ZBULON VETVETEN DHE VETE ZOTIN PERENDI, NERPEMEJT FJALES SE SHRKOJTUR NE BIBL , NEN MESIMIN DHE FUQINE E FRYMES SE SHENJTE.
    Perfundimisht themi:
    "Mjeti mates" per nje te krishtere , eshte: Drejtesia ,Zoti Krisht, i cili na zbulon, na meson nepermjet fjales se shkrojtur ne Bibel, dhe na fuqizon me ane te Frymes se tij .
    Ja se cfare thote konketisht Pali tek Timoteu:
    " I gjithe Shkrimi eshte i Frymezuar.."
    Pali na tregon se ketu kemi te bejme me nje Shkrim te gjalle,i cili eshte i Frymezuar prej Frymes se Perendise. Pra fjala e shkrojtur ne Bibel, qendron ne fuqi te Frymese dhe gjate gjithe kohes eshte vepruese dhe transformuese ne jeten e te krishterit, prandaj dhe i krishteri e lexon ate gjith jetes se tij, dhe nuk thote : e mbarova.. Dhe me poshte Pali thote:
    Shkrimi i Frymezuar prej Perendise ,eshte i dobishem per mesim, bindje, ndreqje dhe per edukim me drejtesi, ne menyre qe njeriu i Perendise te jete i perkryer per cdo veper te mire.
    Shikoni se sa i rendesishem eshte fjala e shkrojtur ne Bibel, prandaj thashe dhe pak me siper se, askush nuk mund te njohe dhe te beje vullnetine Krishtit , jashte Fjales se Shkrojtur ne Bibel
    Bibla eshte : KRISHTI I SHPALOSUR PARA BESIMTARIT.
    Prandaj dhe Jezusi thote: Gjoni:8:31:
    " Nese qendroni ne Fjalen time, jeni me te vertete dishepujt e mij."
    Ne cilen fjale thote Krishti, duhet te qendroje besimtari?
    Pikerisht ne ate te shkrojturen , ne biblen e tij, e cila permban: MESIMIN, BINDJEN,NDREQJEN,EDUKIMIN DHE DREJTESINE (Timot:3:16-17
    Perfundimisht them me plote bindje se: Ky eshte "ETALONI" ne te cilen i krishteri duhet te diskutoje, dhe ti gjykoje te gjitha , gjithshka dhe ne cdo gje.
    Nuk dua te hyj ne polemika me ju te dashur vellezer, por me duhet te shpall drejt fjalene Perendise dhe te verteten, Zotin Krisht.
    Psh. duke lexuar Klodin ne diskutimine tij , gjeja qe te bije ne sy eshte : Orthodhoksia, dhe jo qellimi kryesor Krishti. Ai me cdo kusht kerkon tju imponoje te tjereve se i vetmi besim i vertete eshte Ortodhoksia dhe deri diku edhe katolicizmi, ndersa te tjerat , si protestantet edhe evangjelistet jane vecse "HERETIKE".
    Vetem ne kete kendveshtrim , nje i besimtar i vertete i krishtere , eshte ne gjendje qe te beje nje GJYKIM me DREJTESI , dmth.simbas Bibles. Gjykimin tim e mbeshtes ne kete varg te bibles:
    Krishti tha: Kush je ti qe gjykon sherbetorine tjetrit?
    Si mund ti thote Klodi nje Evangjelisti, i cili udheton neper bote qe te perhape fjalen e Krishtit , HERETIK?
    Nje "Guxim" i tille, mund te vije vetem prej nje njeriu qe nuk e njeh Biblen, "ETALONIN"qe Perendia i dha njeriut, dhe te mos njohesh Biblen , do te thote te mos njohesh Krishtin .
    Ne diskutimin e tij, do te ndalem vetem ne njeren prej pikave, ne te cilen ai thote se : " PREJ KISHES BURON BESIMI I VERTETE."
    Ky eshte mesimi me i gabuar qe kam digjuar ndonjehere, i cili eshte ne kundershtim te plote me Jezusin dhe fjalen e tij te shkrojtur ne Bibel.
    Besimtari nuk shkon ne kishe qe te mare besim, eshte e kunderta: Besimi e con besimtarin ne kishe.
    Po jap vetem dy vargje , nepermejt te cilave te kuptojme se ku eshte burimi i BESIMIT, dhe per kete do ti referohem "ETALONIT" Bibles.
    Tek Romak:10:17:. Pali thote:
    "Besimi vjen prej digjimit dhe digjimi vjen prej Fjales se Perendise".
    Pali thote dhe na tregon se BESIMI nuk eshte PRODUKT njerezor,ai vjen tek besimtari nepermejt digjimit qe besimtari i ben FJALES se Perendise, e cila eshte e shkrojtur ne bibel.
    Vargu tjeter eshte tek Galatasi:5:22. Pali perseri na tregon NENTE FRUTAT e FRYMES SE SHENJTE, per kete ai thote:
    "Por fruti i FRYMES eshte :
    DASHURIA, GEZIMI, PAQJA, DURUESHMERIA, EMBELSIA,MIRESIA,BESIMI,ZEMERBUTSIA, VETKONTROLLI.."
    Shikoni pra , BESIMI eshte nje nga nente frytat e FRYMES se SHENJTE, pra nuk eshte produkt dhe aftesi njerezore. (gjithmon jam duke folur per BESIMIN e Perendise dhe jo ate njerezor).
    Atehere le te bejme nje krahasim me ate qe na meson klodi: Kush eshte Burimi i besimit: Kisha apo Krishti?
    NE shkrimin e Klodit lexova dhe plote gjera te tjera, por nuk e vlen sepse ishin thjesht nje propagande sekti .
    ASnjehere nuk kam patur per qellim qe tju shpall njerzve
    "EVANGJELIZMIN", i vetmi qellim i imi eshte : Tju shpall njrezve Krishtin , si i vetmi EMER ne te cilin shpeton gjithkush qe beson dhe theret EMRIN e tij. Kam kaq kohe qe shkruaj ne kete faqe shqiptare, dhe kure nuk kam shpallur sektin apo traditen time fetare.
    Kur ne shpallim SEKTIN , nuk jemi duke punuar per Krishtin , por per INTERESIN tone. JA se cfare ju tha Pali Filipjaneve ,ne lidhej me kete te vertete:
    " Por shpresoj ne Krishtin Jezus, tju dergoj se shpejti Timoteun qe edhe une duke njohur punet tuaj te inkurajohem, sepse nuk kam asnje ne mendje me mua, qe te KUJDESET SINQERISHT PER GJERAT TUAJA. Sepse ne fakt te gjiteh kerkojne INTERESIN E VET dhe jo GJERAT E JEZUS KRISHTIT."
    Sa here qe qellimi kryesor i yni , behet shpallja e sekteve, ne jemi duke kerkuar INTERESIN TONE, dhe jo GJERAT e KRISHTIT."

    Deshmuesi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 15-06-2002 mė 01:54

  16. #36
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Nuk i shihni gabimet fantastike....!!!!!!!!!!

    Ika se do shof neshjen, jom me galezet sot e po m'qa zemna.... shihena mas nja dy oresh...

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Qėndrimi i Kishės Katolike ndaj kishave (bashkėsive)tė tjera tė krishtera

    Vėllezėr nė Krishtin, mė lejoni qė edhe unė tė them diēka rreth qėndrimit katolik ndaj atyre qė nuk janė nė bashkim me Kishėn e saj, dmth. si i shikon ajo bashkėsitė (kishat) e tjera krishtere. Pėr tė qenė mė besnik qėndrimit autentik katolik do tė shėrbehem me mendimet e njė kleriku qė shėrben nė Shqipėri. Me rėndėsi ėshtė ē'thotė ai.

    Nė rend tė parė mos tė harrojmė se besimet tjera (Islami, Budizmi, Hebraizmi...) na shikojnė ne si besimtarė tė drejtuar kah Krishti si qendėr e besimit tonė (tė krishterė: protestantė, ungjillorė, ortodoksė, katolikė) dhe shumė ndikon pėrhapja e Lajmit tė gėzueshėm kur jemi tė bashkuar dhe respektojmė njėri-tjetrin se sa kur jemi tė shpėrndarė dhe nė krye nė veti. Pėr fat tė keq, shkurtpamėsia e tė krishterėve shpesh herė bėhet shkandull pėr besimet e tjera jokrishtere.

    Zbulimi i Jezu Krishtit nuk ėshtė i kufizuar, i pakompletuar dhe i papėrsosur apo plotėsusese e asaj qė ėshtė e pranishme nė besimet e tjera.
    Megjithatė nuk duhet pėrjashtuar mundėsia e dialogut me besimet tjera. Pėrkundrazi, duke vėnė theksin mbi njėsinė dhe univesalitetin e ngjarjes sė Krishtit, pranohen gjėrat e mira dhe tė vėrtetat qė janė nė besimet e tjera, duke e konsideruar kėtė si njė dhuratė tė Shpirtit tė Krishtit: “shumė herė pasqyron rrezikun e asaj tė vėrtete qė i shėndriti tė gjithė njerėzit” (Nostra aetate, 2).
    Nė kėtė mėnyrė pohohet se mundėsia e shpėtimit ėshtė pėr tė gjithė njerėzit, edhe e atyre qė janė jashtė ēdo Kishe, nėse secili ecėn sipas hirit tė Hyjit, ndėrgjegjes morale dhe Shpirtit Shenjtė duke jetuar me dashuri (cfr. n. 14), sepse gjithmonė ėshtė Shpirti qė e pėrhap “farėn e Fjalės” (Ad gentes) qė ėshtė e pranishme nė rite dhe kultura tė ndryshme dhe qė pėrgadit takimin nė Krishtin (cfr. n. 12). Shpirti Shenjtė na jep tė gjithėve mundėsinė qė tė biemė nė kontakt me misterin e Pashkėve, nė atė mėnyrė qė vetėm Hyji di (Gaudim et Spes). Nuk duhet harruar kurrė se pėr tė rritur nė respekt tė ndėrsjellė, Shpirti i Zotit mund tė arrijė edhe nėpėrmjet vėllėzėrve pjesėtarė apo jo tė besimeve tė tjera, sepse e vėrteta vjen pėrherė nga Shpirti dhe era fryn ne drejtimin qė do (khs. Gjn. 3,8). Edhe vetė librat e shenjtė tė besimeve tė tjera qė faktikisht ushqejnė ekzistecėn e pasuesve tė tyre “i pranojnė nga misteri i Krishtit ato elemente mirėsie dhe hiri qė janė tė pranishme nė to” (n. 8). Koncili II i Vatikanit mėson se “e vetmja ndėrjetėsi e Shėlbuesit nuk pėrjashton, por nxit nė krijesa njė bashkėpunim qė ėshtė pjesėmarrės i tė njėtit burim” (Lumen gentium, 62).

    Kur katolikėt thojnė se e vetmja kishė e Krishtit qėndron (ekziston) nė Kishėn Katolike, me kėtė nuk mendojnė tė shprehin mė pak konsideratė pėr kishat dhe bashkėsitė e tjera kishtare. Kjo bindje shoqėrohet me vetėdijen se kjo nuk ėshtė meritė njerėzore, por njė shenjė e besnikėrisė sė Hyjit qė ėshtė mė e fortė se dobėsitė njerėzore dhe mėkatet. Kisha Katolike siē thotė dokumenti "Dominus Jesus", vuan pėr faktin se kishat e veēanta dhe bashkėsitė kishtare me elemente tė ēmuara shpėtimi, janė tė ndara nga ajo.
    Krishtėrimi pa misterin e mishėrimit dhe pa misterin shpėtimprurės tė Kishės, do tė humbte fytyrėn e vėrtetė tė tij.

    “Sigurisht pėr ne qė veprojmė nė kėtė kontekst shoqėror dhe fetar, (nė Shqipėri), figura e Hyjit mė dhjetra vite ka qenė shlyer, ku Krishti Zot dukej tanimė i shfronėzuar nga mbretėria e tij, nė njė vend nė tė cilin identiteti fetar duhet tė rimėkėmbėt, dhe ku domėthėnia e Kishės posa bėn hapat e parė, ndihet nevoja e madhe tė lajmėrohet centrliteti i Krishtit pa kompromentime. Pėr mendimin tim duhet ti shmangemi rrezikut qė ta shesim lajmin e krishterė. Misionari ka pėr detyrė tė shpallė si thotė Shėn Pali duhet qė tė predikojmė atė qė edhe ne e kemi pranuar d.m.th. Ungjillin, dhe, nėse e zbatojmė ashtu si e kemi pranuar, na jep shpėtimin. (1 Kor. 15,1-3).
    Nė kėtė vepėr misionare qėndrimi i domosdoshėm ėshtė dialogu. Vetė misioni kėrkon dialog, duke e ditur se Hyji flet nė kultuarat e tjera, dhe nė besimet e tjera nė popujt e tjerė. Ti hapemi dialogut si katolikė, ortodoksė, protestantė, ungjillorė tė bindur, duke e ditur kush jemi, por pa pasur paragjykime mbi faktin se Hyji u drejtohet tė gjithėve. Fuqia e lajmit tė krishterė nuk qendron nė bindje se ėshtė “Besim” por se ėshtė shenja dhe prania e Krishtit tė Kryqėzar dhe tė ringjallur.”

    "Ju jeni drita e botės..."

    Qoftė lėvduar Jezu Krishti!
    IHS

  18. #38
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Tema eshte doktrinore...!!!

    Ju prape nuk kapni nje dimension shume te rendesishem te diskutimit...!---DOKTRINA, MESIMI, E VERTETA, ashtu sic e la Krishti.

    Ketu nuk po flitet per ate, qe quhet ekonomia e Zotit ne shpetimin e njerezve, ose me fjale te tjera, "tolerancat" qe perdor Zoti ne njerez, shoqeri, filosofi, levizje poltike, persona, qe edhe pse heretike, kane gjurma te se vertetes, e cila nuk do te thote te justifikohet cka besojne.

    Nuk shihni se cka thuhet me siper...???

    Une jam akuzu' disa here nga keta ungjilloret e forumit, se nuk u jape pergjigje..! Kur su kam dhene pergjigje..?
    Une shpesh kam parashtru' pyetje, s'kam marre pergjigje..!
    Psh-tek tema per krishtlindjen(shihni pyetjet atje..)
    Tek tema e rolit te Kishes dhe tradites ne krijimin e dhiates se re. pergjigja qe kam marre eshte, po e kuptojme dhe pranojme cka thua, por Bibla eshte themeli......, pra s'me kane kuptuar, por me mire eshte shprehja te kuptoj, po s'te marre vesh!

    Shihni gabimet, qe sa here i kam theksuar, dhe qe dikush me siper i ka permend' prape---Krishti eshte Fjala, dhe si i tille burim i beses, por kjo Fjale(qe eshte nje Person) me injorance ose keqdashje identifikohet me termin Fjala e Zotit (dmth Shkrimi i shenjte), qe po ta marresh seriozisht mund te quhet nje nga herezite e tjera protestante.

    KRISHTI eshte FJALA, PERSONI I DYTE I TRINISE, dhe kjo nuk ka te beje drejtperdrejte me termin Fjala e perndise si shkrim.

    Termi Fjala, si shkrim, ka kuptimin, qe ajo qe eshte shkruajtur eshte frymezuar nga Perendia, pra jane fjale te Tij, por keto fjale nuk permbledhin dot te gjithe Fjalen Krisht, si person, sic deshmon edhe Shen Joani ungjillori, se jo te gjitha mund te shkruhen..., sic deshmon historia e doktrines se Trinitetit, dhe per me teper vete ekzistenca e Dhiates se Re.

    Gabimi tjeter---Nqs sic pohohet, se Krishti eshte Fjala, i vetmi burim doktrinor, kush eshte Trupi i Krishtit, ai Trup qe vazhdon misionin shpetimtar sot ne bote, pra Krishti i sotem?

    Ne baze te Ungjillit eshte vete Kisha!

    Asnjehere nuk flet Ungjilli, se Ungjilli eshte Trupi i Zotit, por deshmon se Kisha eshte ky Trup, ose me mire ky Krisht.

    Si rrjedhim, ky Trup, me Krye Krishtin eshte burimi doktrinor. Ketij Trupi i sherben edhe Fjala e shkruar(Bibla).

    Ne ungjill, kur flitet per tradita te gabuara judehe, keto s'duhen ngateruar me termin kishtar Tradite, ashtu si nuk duhet ngateruar ekzistenca e shume librave, qe pretendojne te jene Fjala e Zotit, me Fjalen e Vertete te Zotit.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Nese kisha ortodokse, katolike apo protestante meson dicka qe eshte ne gabim me fjalen e shkruar, Biblen, cfare duhet bere?
    A duhet pranuar gabimi?

    Kjo eshte pika qe s'po arrijme te kuptojme.

    Do te vleresoja shume pergjigjet tuaja.

    Pergjigja ime eshte: Cdo mesim duhet testuar me Biblen. Nese bie ne kundershtim me Biblen, mesimi ne menyren me absolute nuk duhet pranuar, pavaresisht se kush eshte gjeneruesi i atij mesimi.

  20. #40
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    ULERIJ O ZOOOOOOT...!

    Por germat nuk bertasin....!

    As te shurdhet nuk degjojne....!

    As te verberit nuk lexojne...!

    As te marret nuk kuptojne...!




    PO NQS BIBLA DESHMON SE KRISHTI PREMTOI, SE KISHEN NUK DO TA MUNDIN EDHE DYERT E FERRIT, SE KA AUTORITET TE PLOTE NE QIELL DHE NE DHE, PERSE U DASHKA TE GABOJ...????????

    PREMTIMI I KRISHTIT QENKA MASHTRIM...??????

    POR BIBLA NUK SANKSIONOI ASNJE DOKTRINE FILLESTARE, SI TRINITETI ETJ, POR KISHA, DUKE PERDORE TRADITEN KU HYNTE DHE DHIATA E RE!

    DHIATA E RE KA PAMUNDESI TE NJE SHTJELLIMI DETAJOR DOKTRINOR, DHE SE KA AS PER QELLIM KETE, SE PSE KISHA E KA KETE FUNKSION...


    Une vazhdoj tu them shihni rene(prezencen e Zotit),por nuk shohin qe nuk shohin keta...?

    Edhe sa here do te perseritem...?

    O Zot uleriti Ti...!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-07-2005, 07:33
  3. Islamizimi te shqiptarėt
    Nga Agron Jozef Mje nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-03-2004, 05:52
  4. Ortodokesit e katoliket?
    Nga Eda H nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 12-05-2002, 22:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •