Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812

    Si ta ndalojm dukurin e mbrapshte te asimilimit te Shqiptareve.

    Si ta ndalojme dukurin e mbrapshte te asimilimit te shqipetarve

    Iu futa kesaj teme pasi me ka ra rt lexoj shum per ket dukuri ,qe nga kohet e hershme gjaku yn esht shorishur kaq shum sa mund te themi qe sikur te ishte edhe ajo pjes e popullit qe eshte asimilu besoj qe keto popujt tjer ne ballkan do ishin minoritete te popullit ton ,do ishim kombi me i madhi.pasi une jam nga Kosova do te perqendrona kryesisht ne ish jugosllavi (Kosov e malte zi),kam te dhana qe i kam mbledh vet ne revista TV radio nga njerezit dhe libra. Pra do filloj qysh nga kohet me te hershme ,(vitin nuk e di pasi nuk kam mbajt shenim per vite)ne Mal te zi,fiset si Vasojeviqet(Vasoja) Bjellopavliqet (Palabardhet),Kuq,Kuqiqi(kuqi) keto fise kan qen vllazvi e fiseve Hot, Grud,Krasniq,kure eshte ba ndarja e kishes ne Bizantine e Romane keto te parat kan kalu ne ritin Bizantin ndersa keto tjeret ne ritin Roman keshtu qe ka ardh deri te asimilimi i tyre ne Malazez pasi predikimi behej ne gjuhen sllave ne kishat e ritit bizantin (ketu te ne se atje ne jug siq e dini predikimi behej ne greqisht),ndersa keto fiset e tyre vllazrore mbeten ne ritin Roman dhe nuk u asimiluan . Per vasojeviqet na jap te dhena Edit durham ne memoaret e saj edhe me foto ku shihen shum mir Vasojeviqet me vesh kombtare shqiptare.( keto te dhena mi ka jap nje malazeze edhe fotot po nuk kam mund ti ruaj qe tiu dergoj ).Nje gje eshte shum iteresante se kjo me ka then se Milloshevii eshte nga dera e ktij fisi(vasojeviq)po me ka mbet ta vertetoj se nuk kam ra ne shenime diku ende.Per Bjellopavliqet (Palabardhet)kam pas te dhana para luftes po me kan humbe .(nese ka dikush ti dergoj ketu).Ndersa fisi i kuqeve jan asimiluar pjesrisht,sod ka nga ky fis ne te dy anet edhe Shqipetar edhe Malazez (serb)keto te asimiluarit sod mbajn mbiemra te ndryshem veq kryesisht si me te shpesht jan KUQ,KUQANI KUQEVIQ,nga ky fis rjedh Mark milani i malite te zi i cili ka luftuar kunder Shqiptareve sidomos ka ba namin ne malsin e Rugoves ,Hot, Grud e Peje ,sod njihet Prof.Millan popoviq nga ky fis i cili ka deklaru vet qe esht nga ky fis,ky ka nje veper qe jap te dhana per kete,;THE TRIBE OF KUQI IN FOLK STORIES AND SONGS"
    Ndersa fisi Nemanjin (nimanaj)jan deg e Gashve te Deqanitte cilet kan qen zoter te Manastirit te Deqanit qe sod e kan Serbet dhe pretendojn qe eshte i tyre,sod pjesa e familjes qe nuk jan asimiluar quhen Demukaj.
    Nga kjo familje rejedh Stefan nemanja -Deqanski mbret i serbeve si thon ato,po un kam te dhana qe ky ka qen mbret i SHqiptarve Serbeve Vllehve dhe GREKEVE pra i Bizantit se ne bizant nuk ka pas veq serbe ,Stefani ishte kusheri i par i princit Shqipter Dhimiter QE njihet si themelues i deres se Dukagjineve.Stefani eshte i varosur ne Hilandar (manastir)ne Greqi dhe ne var esht nenshkrimi me shkronja grege si Stefan nimani e jo nemanja.
    Keto te dhana i kam mar te libre :shqipetaret dhe serbet ne Kosov: autor Skender Rizaj .
    PO aty kam lexu per familjen e piketoreve LLazoviq,Aleksej e Simon LLazoviqi qe kan piktura te tyre ne manastirin e Deqanit qe edhe keta ishin Shqipetar.
    Tani do i japi do mbiemra familjeje qe jan asimiluar ne Serb ,Malazez eBoshnjak.
    SM=serbo malazez
    B=bosh
    njak T=Turk
    Kada-Kadiq i kisha komshi te par.
    Gjuka-Gjukiq-Gjukanoviq(SM)
    Boja-Bojiq-Bojoviq(SM)
    Bojku-Bojkoviq(SM)
    Gashi-Gashiq(SM)-Gashanin(B)GASH(T)
    Ishte nje mjek injoftur n
    ne Peje, Gashiq
    Berisha-Berishiq(SM)
    Buri -Buriq(SM)
    Shoshi-Shoshkiq(SM) dhe(B)
    Shala-Shaliq(SM)-shalanin(B)-Shalunoviq(B)
    Ne nje fshat te Plaves
    bashkjetojn te tri palet
    Shqiptar-Serb-Bosh
    njak te kesaj familj
    e nga kjo familje es
    hte Millan Shaliqi i ci
    li ka qen me post te
    larte ne ish jugoslla
    vi.
    Gjurka-Gjurkoviq(SM) dhe(B)
    Gjoka-Gjokiq(SM)-Gjogovoq(B)
    Gjeli-Gjeloviq(SM)
    Hoti-Hot(B)-Hotoviq(B)-Otoviq(B)
    Gruda-Grudiq(SM)
    Gruja-Grujiq(SM)
    Agolli-Agoviq(B)
    Agani-Aganiq(B)
    Regjepaga-Regjepagiq(B)
    Zogu-Zogoviq(SM)
    Lulaj-Luliq(SM)
    Bala-Baliq(B) Numan baliq deputet nekuvendin e Kosoves eshte nga kjo familje.
    Peshku -Peshkoviq(B)
    Husaj-Huskoviq(B)
    Martinaj-Martinoviq(SM)
    Shabi-Shaboviq(B)
    Basha-BAsha(T)-Bashoviq(B)-Bashiq(B)
    Gusija-Gusnac(B)
    Rugova-Rugovac(B)
    Nikqi-Nikqeviq(SM)-Nikiq(SM)
    Shkreli-Shkriel(B)
    Brala-Braliq(B) nje pjes jeton ne Peje tjetra ne Rozhaj e para Shqiptare keta te dytit Boshnjak kan hyrje dalje edhe sod dmth ndiqen ne dasma e dek.
    Daci -Daciq keto i njohe personalisht pasi gjyshen e kam nga kjo familje 'jetojne ne Peje nje pjes ne Rozhaj dhe nje ne Turqi e Maqedoni perveqe ketyre ne Pej te tjeret mbahen si Boshnjak edhe pse gati te gjith e din shqipen ende.
    Kelmendi-Kelmenta(B)
    Kola-Koliq(B)-Kojiq(B)
    Peja-Pejanoviq(SM)
    Bardhi-Bardiq(SM)
    Nura-Nurkoviq(B) e njoh nje Uka nurkoviq ai ithot vetit boshnjak po un se kuptoj si kur edhe emri i tregon se eshte Shqipetar se ne SLLAVISHTE ujki(uka) eshte VUK e jo UK.

    Kapedani-Kapetanoviq(B) jan dajat e nje shokut tim thon vet qe kan qen Shqipetar.
    Pela-Peleviq(SM)
    Preni-Preniq(B)
    Feri-Feroviq(B)
    Seferi-Seferoviq(B)
    Kryeziu-kryeziu(T)-Crnoglaviq(SM) e kan perkthy mbiemrin njejte si Palabardhet ne bjellopavliq.
    Bajrami-Bajramoviq(B)
    Lajqi-Laiq(B) Rasim Laiq minister i minoriteteve ne qeverin serbe sod,kusheri i afert i dajeve te mi e mban veten si boshnjak edhe pse e din prejardhjen e vet Shqiptare.

    Kuku-kukiq(SM)-Kukal(SM) ket familje e kam njoft personalisht se kan punu bashk m\ne ni ndermarje baba ime me kryefamiljarin ,dhe aj thoshte vet se jan me prejardhje shqiptare dhe se kusherinjet i ka nga ana e Deqanit Kukalaj thiren.

    Cucaj-Cucinjanin(B) jan dajet e nje shokut tim nena e tij tregon qe pleqet ne familje kan fol shqip ndersa tashi keta te rite nuk dine.

    Myezini-Muezinoviq(B) nga kjo familje eshte gjyshja e ni shokut tim(naser berlajolli) ajo thot se jav shqipetar,kam pes rastin ti shoh ca foto te tyre te gjith ishin me teshe kombtare tonat dhe njeri kishte emrin Macan dmth shqip.
    Dreka -Drekalloviq(SM)
    Babaj-Baboviq(SM)-Babiq(SM)
    Jashari-Jasharoviq(B)
    Damjani-Damjanoviq(SM)
    Shahmani-Shahmanoviq(B)
    Dashi-Dashiq keto te dy paret kan jetuar ne Peje kam pas rastin mer nje antar te asaj serbe te bisedoj e dinte prejardhjen e vet shqiptare po pas nje kohe eshte ber polic i serbis dhe nuk kisha guxim tia permendi ma prejardhjen e tij.
    Mumiqi-Muriq kjo familje kan jetuart ne malsin e Rugoves dhe nje pjes e saj ka dal ne mal te zi dhe jan asimiluar ne boshnjak deri von pleqet e kan fol shqipen tashi te rit nuk din ,te dhanat i kam nga grat e agjeve te nanes sime pasi ato te dyja jan nga kjo familje (pjesa e asimiluar)dhe tregonin edhe vet se eshte fol shqip gjer sa kan qen pleqet gjall.

    Tahiri-Tahiroviq (B)
    Nje ngjarje per ket dhe nje familje tjeter : iha ne sherbim ushtarak ne ish jugosllavi dhe kam pas dy koleg aty Mirsad Tahiroviq dhe Ruzhdia Faket
    kur ju degjova mbiemrat u afrova te ta dhe i pyeta ne gjuhen sllave se mos jan me prejardhje shqipetare te dy ma pthyen ne shqip se po ,po me nje shqpe te qal flitnin pasi me than se keto i din nga gjyshrit sa ato kan fol shqip po tashi nuk e flasin ne familje(qfar mekati or vlla)
    dhe un insistova qe sa her qe jemi vetem te bisedojme veq ne shqip dhe per ni vit e perforsuan mjafte,po tani nuk kam ma kontakt me ta se njeri jeton ne Shkup(mirsadi me prejardhje nga Plava)e tjetri(ruzhdiu)nga Tutint afer Peshterit (ka qen vend puro Shqipetar ).

    Eshte nje gja interesant ketu ne Peje gjysma e qytetarve kan nanat apo gjyshet nga Mali i zi nga keto familjet te asimiluara ,si duket ngase e din prejardhjen e tyre mezi presin ti martojne vajzat per Shqipetar ,ne thomi ketu ne Peje po qe se gjete se ku te marish per grua ik ne Mal te zi atje edhe po te jesh i qal (sakat qor gungaq)do te japin nuk te kthejn pas that.

    Prta keto ishin te terat po pati dikush te dhana per zonat (krahinat) tjera Shqiptare si Qamerin .shqipetaret ne Maqedoni,ne greqi(e kamfjalen mbrenda ne greqi jo ne teritor te Qameris) ne Turqi ju lutem ti dergoni ketu se nuk kam dijeni per ato vende e me intereson shum.


    Me te mira BELA.




    PA ME THUAJ OR SHQIPERI KUR DO I MBLEDHESH BIJET TU NE GJI???
    Duajeni njėri tjetrin.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812
    Pres prononcimin e anetareve tjer ne lidhje me ket qeshtje.

    Nese ka dikush nga ju te dhena tjera ne lidhje me asimilimin e shqiptareve ne trojet tjera,ju lutem t'i futni ketu.

    Me te mira nga Bela.
    Duajeni njėri tjetrin.

  3. #3
    raku
    i/e ftuar
    interesante
    une e kam mbiemrin bardhi dhe ku i dihet ,une mund te kem ndonje kusheri nga serbia qe na eshte asimiluar nga shqiptar ne serb.fatkeqesi e madhe!!!!

  4. #4
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Bela shumė temė e qėlluar kjo
    Plotėsisht me vend e keni, ne shqiptarėt na njeh historia si krijuesit mė tė mirė tė kombeve tjera, pra si kombi i parė europian qė tė gjithė tjerėt e kanė prejardhjen pra janė krijuar nga ne, dhe kėtė gjė e kemi bėrė mė sė bėri deri tani, duke pasur parasysh historinė tonė qė nga lashtėsia
    Troja- nga Troja i formuam kombet greke, romake dhe pastaj edhe tjerat euro-pėrėndimore dhe veriore
    Enea sė bashku me disa dardan tjerė shkuan nė Romė dhe formuan romakėt, Herodoti thotė se pellasgėt janė krijues racash njerėzore, grekėt kanė prejardhjen prej fiseve trojane poashtu, Teuta dhe administrata e saj krijoi popujt gjermanik pas pushtimit romak tė Ilirisė
    Iliria e vonshme-nga Iliria e vonshme i formuam kombet sllave dhe bizantin,
    Stefan Nemanja, Stefan Dushani, Konstandini i madh etj etj
    Arbėria- nga Arbėria formuam turqit dhe riformuam grekėt
    Ataturku e gjithė shqiptarėt tjerė qė formuan kombin turk
    Marko Boēari dhe gjithė shqiptarėt tjerė qė riformuan kombin grek

    Dhe tek vonė filluam tė mendojmė pėr veten tonė, por unė mendoj dhe kam besimin e plotė qė njė ditė do tė jemi prapė ashtu si kemi qenė, anglezėt thonė history repeats dhe herėn tjetėr nuk do tė jemi budallenj ashtu siē kemi qenė pėrpara, dhe qysh tani e nė tė ardhmen ne do tė jemi ne.

    Pėrshėndetje
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17
    Zgjidhja eshte e thjeshte, ftojini te marrin pjese ne forumin shqiptar.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

Tema tė Ngjashme

  1. Si t'a ndalojmė asimilimin e shqiptarėve?
    Nga bela70 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 15-12-2014, 16:52
  2. Kronika e vitit tė mbrapshtė 1913
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-12-2005, 15:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •