Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2003
    Vendndodhja
    france
    Postime
    8

    PERSHENDETJE PER SHQIPTARET

    JAM refugjate e korrikut 1990.Kur u largova nga Tirana isha 16 vjeēe sapo kisha mbaruar vitin e dyte te gjimnazit .Arsyjet qe u largova ishinryesorja ekonomia benim nje jete mizerje,pastaj nuk ishim te lire dua te them qe ne ate moshe qe kisha me pelqente tu vishja sipas deshires,te degjoja iparene tek italiani e shume gjera te tjera qe ē'do i ri apo e re ka nevoje.d...m...th.....minimumin,por politika dhe economia s'na lane qe endrrat tona t'u realizonin.Dua t'a theksoj mire qe economia ishte shume e lidhur me politiken ku s'guxonte njeri te ancohej per rrogat e vogla sepse per ata te qeverise keta persona u merrshin me politike.DHe shume e shume gjera te tjera qe s'mund te gelltiten.PIKPAMJET POZITIVE ketu ku jetoj jane te shumta:ana e jeteses eshte me e lehte se ne shqiperi.Ketu arrij te paguaj nevojat e jetes.Horizonti, kapaciteti u hap shume me teper ketu se sa te jetoja akoma ne shqiperi me nje montalitet ku njerezit nuk te kuptonin (sepse kam vite qe s'jam kthyer, shume larg realitetit qe mund te jete tani).Ketu mesova te drejtat e njeriut, kulturat e huaja,ku njeriu mund te shprehe ate qe ndjene pa patur frike.E ndjej veten shume te lire, ku nuk ka thashetheme. PIKPAMJET NEGATIVE ketu ku jetoj jane:VETEMIJA ,larg familjes,hidherim e gezim je gjithmon vetem,kam shume shoqeri me francezet por prape nuk arrijne te me mbushin sepse mbi te gjitha me e rendesishmja per njeriun eshte (shendeti )qe s'diskutohet por dhe gjendja morale qe me thene te verteten e kam pertoke.NUK E DI SE ē'fare do bej me vone.akoma dhe 3 vite bej gjysmen e jetes time ketu.por nje gje e di qe jam ETRANGERE KETU dhe ETRANGERE NE SHQIPERI.BESOJ SE DO ME KUPTONI

  2. #22
    100%...Shqiptare Maska e Monica
    Anėtarėsuar
    24-05-2003
    Vendndodhja
    New York, USA
    Postime
    39
    Emigrimi i familjes sime:

    1) Babai erdhi vizitor, e mbajti familja e tij me zor ( te arratisur)
    2) Erdhem sepse duhet te ishte e gjithe familja
    3) Pasojat negative: Malli per njerezit e tjere te mbetur atje nga familja, malli malli malli mallli..................
    4) Pasojat pozitive: Mesova c'eshte emigracioni dhe si jetohet ne kapitalizem, mesova qe Shqiperine e dua shume, sidomos Tiranen, mbarova shkollen dhe zura punen time ( ndoshta ne Tirane do kisha vuajtur pak) dhe kam dokumenta qe leviz kudo,
    5) E ardhmja ime, kthim ne Tirane bashke me familjen time, se di se kur, por do behet realitet.....
    The best and most beautiful things in the world cant be seen or even touched, They must be felt with the heart!

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-07-2003
    Postime
    30
    Pse e quani virus emigrimimin? Eshte i vetmi shpetimtar i kesaj situate ku po jetojm... Te gjithe shqiptaret kur i degjon duke biseduar e kan mendjen per te ikur.....
    Eshte per te qar kur degjon qe po ikin te gjithe dhe kan ngelur vetem pleqte..Do tju jap nje shembull konkret..Une kam nje lokal dhe sot kisha nje dasem aty dhe kur erdhi shoqeria shoqeri i thenshin sepse asnje nuk ish ne moshen e nusen ose timen po ishin veē plakat e pallatit sepse te gjithe te rinjt kan ikur ne emigrim.. Me vinte per te qare kur kujtoja sebebet dhe festat qe kemi bere para disa vitesh...
    Jane te detyruar njerezit ketu te ne te emigrojn sepse ketu tek ne ka mbaruar ēdo gje.. Une kam motren ne Angli dhe kam 5 vjet pa e pare me sy me ka marre malli shume ... po kur mendoj ato qe po heqim ne ketu them qe beri mir qe iku ...dhe po un ēfar bej akoma ketu?
    A

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2003
    Vendndodhja
    Michigan, USA
    Postime
    15
    Florida_piku
    Te drejte ke ti po ty ndoshte te kane munguar vetem te rijte ne dasem po ne na mungojne te gjithe meqenese kemi ikur larg. Situata ne Shqiperi eshte shume e dhimshme nga ana ekonomike. Ketej eshte e veshtire ana shoqerore... Pra dasmen qe ti e bere me pleq qe i njeh ketej do ta besh me njerez qe as i njeh fare po se vetem jane shqipetare...
    Eh ne te shkretet jemi lindur te vuajme dhe ne cdo vend te shkojme nga nje gje do na mungoje....

  5. #25
    kokeforte Maska e elisabet
    Anėtarėsuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200

    Question

    Po flisnim per emigrimin he.. ne rregull.
    Emigrimi nga nje vend ne tjetrin eshte dicka normale mendoj une pasi te gjitha shtetet e kane provuar.Dhe sigurisht kane pasur pervoja pozitive sidomos nga ana ekonomike.
    Kurse po te flasim per emigrimin shqiptar mund te themi me plot goje qe kemi nje emigrim krejt te ndryshem qe per fatin tone te keq vazhdon.
    Them per fatin tone te keq pasi cdo dite qe po vjen largohen intelektuale, te rinj qe sapo kane mbaruar studimet, dhe sigurisht qe kjo nuk ka asgje te mire.
    Dhe kur nje komb vuan nga varferia intelektuale eshte dicka qe te pret shpresat se nje dite gjerat do te rregullohen.
    Kete e them pasi kam qene nje nga fanatiket me te medha per tu larguar nga Shqiperia , nuk e kisha menduar kurre.
    Do thoni ju shkaqet qe ndikuan:
    Bashke me te dashurin kemi mbaruar studimet e larta ai per drejtesi dhe une per gjuhe te huaj. Kam mbarur me rezultate te shkelqyera dhe cfare fitova........ asgje
    I dashuri im gjithashtu dhe nuk mundi te fillonte pune ne profesionin e vet vetem se eshte tropojan... si thoni ju a eshte e drejte kjo.
    Nuk e di se si do vazhdoje e ardhmja jone po them se me mire se ne Shqiperi po....
    Do deshiroja qe te jepja kontributin tim ne zhvillimin e vendit tone, pasi jap plot energji po mesa duket ca injorante qe kane zene karriget dhe drejtojne shtetin mendojne se nuk eshte e nevojshme......
    Sa kohe qe do lejojme qe ata antishqiptere te vazhdojne te tallen me te ardhmen tone do mbetemi thjesht emigrante .....


  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-11-2003
    Postime
    1
    elisabet!
    e para emigrimin nuk e kemi fare te vecante per mendimin tim
    e dyta nga shqiperia nuk po largohen ashtu si thua ti te ashtequajturit intellektuale sepse universitete ne shqiperi po plasin nga numri i studenteve.dhe e treta te studiosh jashte vendit sigurisht qe duan te gjithe per shume arsye,nga me te ndryshme,une studioj jashte dhe te gjithe qe njoh thone qe heret a vone do te kthehen.
    e fundit ti me ate punen e te dashurit tend qe nuk e marrin ne pune se eshte tropojan nuk ma mbush mendjen fare.
    p.s per ty kam frike se do ngelesh emigrante.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
    Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
  2. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  3. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeēarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
    Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •