Close

Rezultati i Sondazhit: Sa dite ne jave ushtroheni ne palester apo jashte saj?

Votues
12. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Me pak se 1 dite ne jave

    1 8.33%
  • 1-4 dite ne jave

    8 66.67%
  • 4-7 dite ne jave

    3 25.00%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46
  1. #41

    Informacione te shkurtra

    Ok, me ler te shpreh idete e mia me pak fjale.
    Te me falni per shqipen time te dobet, kam nja 5 vjet qe nuk shkruaj shqip. Bile time shoqe ben gjithe editimet para se botoj ndonje artikull.
    Stervitje:
    Zakonisht 3-4 here ne jave me pesha, eshte me se e mjaftueshme per qellimin e thjeshte per te mbajtur trupin ne forme. Ndoshta 30-40 minuta pesha dhe pastaj 20-30 minuta kardio, vrap, biciklete etj.
    Ushqimi:
    Mund te hash tek McDonalds, BK, KFC etj nese mban ketonic diet. Ketonic diet eshte Atkins. Eshte shume e kollajshme per tu bere ne Shqiperi sepse shumica e ushqimeve tona eshte yndyre. Une ndjek nje Atkins te modifikuar qe lejon per karbohidrate gjate weekendit. Kjo me ndihmon per energji per te bere stervitje.
    Dietat me te mira jane: caveman (low carbs, moderate fat, high protein), ketonic (high fat, moderate protein, low carbs) etj
    Cfare do diete te mbash pi uje pa pushim. Une pi rreth 4-6 litra ne dite.
    Suplementet.
    Fatkeqesisht ne Europe dhe Kanada shume suplemente te vlefshme jane ilegale, keto jane pro-hormones, dhe fat burners. Une perdor qe te dyja, kuptohet gjella me kripe e kripa me karar.
    Besoj se ne Shqiperi mund te krijosh nje fat burner shume efikas, po te marresh ephedrine parmaceutike, caffeine dhe aspirin (ECA stack), 20 mg ephedrine, 200 mg cafeine (gati nje filxhan) dhe zakonisht nje baby aspirin (81mg) mjafton. Kompanite e ndryshme kane te njejtat compounds por i shesin me cmime shume te larta per profit.
    Prohormes jane te vlefshme megjithate kane dhe side effects si steroids. Mendimi im personal, dhe ky eshte vetem opinioni im. Me mire perdor steroide te verteta ne doza shume shume te vogla sesa te harxhosh leke per te blere pro hormones. Pro hormones zakonisht kushtojne $100-150 per 4-6 jave. Kjo kuptohet eshte per vende si Shqiperia ku steroidet merren pa recete dhe nuk jane konsideruar ilegale. Une perdor pro-hormones vetem sepse quhen legale ketu dhe lejohen te perdoren nga bodybuldera natyrale. Do sygjeroja Primobolan dhe Deca Durabolin per steroide intramuskulore dhe Dianabol (bionabol) dhe Anadrol per steroide tableta. Mbaji dozat shume te vogla qe mos shkaktojne efekte anesore. Ky eshte vetem opinioni im keshtu qe konsultohuni me nje doktor para se te nderrmerni ndonje veprim.
    Kjo eshte vetem per bodybuildera qe po mendojne per te konkuruar.
    Suplementa te tjere te vlefshme sipas rendesise jane si vijojne:
    1. Protein Powder MRP ( meal replacment powder)
    2. Multivitamin/mineral
    3. Creatine
    4. Glutamine
    5. EFA (essential fatty acids)
    6. ECA ( fat burners)
    ETJ
    Rest- Pushimi eshte shume i rendesishem, meqe rritja dhe rekuperimi i trupit behet vetem gjate kohes qe je duke pushuar jo ne palester. Gjumi eshte shume individual, shume njerez jane te fresket ne mengjes me 5-6 ore, te tjere 10-12. Une personalisht funksionoj maksimalisht me 7 ore gjume. Eksperimento me veten tende per te gjetur sasine e gjumit per trupin tend.
    Keto jane vetem disa keshilla te thjeshta, po keni nevoje per me teper ndihme me nisni nje email apo beni nje post ketu.
    By the way, kush eshte kampion bodybuildingu ne Shqiperi tani.
    Duket sikur futbolli (soccer) ka overshadowed c'do sport tjeter qe po mundohet te mbijetoje.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e REG_KRAY
    Anėtarėsuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    fier
    Postime
    66
    o Kacak mor basketbollist paske rene ne hall te madh
    Per mendimin tim ben gabim qe kerkon dieta , ajo qe te duhet ty byrazer eshte ti futesh prap basketbollit por ti thua se te duhet te studiosh , atehere 25 apo 30 min vrap te lehte cdo mbasdite ne terren dhe me pas disa muskuj barku dhe shpine njekohesisht te duhen se zben ose ndryshe e kot me dieta .
    Me qe ke qene basketbllist per nje kohe te gjate trupi yt e i djeg kalorite me shpejt se nje njeri normal qe nuk eshte marre kurre me sport , mjafton te merresh pak me aktivitet sportiv.
    Mund te perdoresh dieta por vetem do te kesh nje ulje te lehte barku por jo eleminim total .
    Eleminimin total do e kesh vetem ne rast djegjeje te dhjamrave qe te jane krijuar dhe me qe ke vetem 5 apo 6 muaj eshte me mire tani shpejt sa je i fresket akoma pa kaluar shtrese mbi shtrese se zor se e heq me pastaj,
    Keshtu qe ashtu si te thashe por jo vetem me kaq gjate kesaj kohe mundohu te eleminosh pak brumrat, dhe shume dhjamrat me origjine shtazore , mund te shtosh konsumimin e frutave dhe te sallatrave dhe keto me shumice ok?
    Mendoj se per nje periudhe 2 mujore do te duhet te vazhdosh me keto pastaj shiko rezultatin se do e kesh te kenaqshem .
    Me pas mund te vazhdosh me palester me ushtrime te pergjithshme per djegje kalorish 3 here ne jave do e kesh te mjaftushme per te qendruar aty ku do ti me pas shif e bej vete ose kerko prap ndihme . hajde BYE per tani po do ndonje mendim tjter na thuaj ..../
    God Bless

  3. #43
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Dikur 6 dite ne jave kurse tani 1 dite dhe ate me pertese !

  4. #44
    hmmm Maska e Niko D'Angelo
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Minnesota, USA
    Postime
    127

    U REALIZUA ENDERRA

    Me ne fund te dashur miq, enderra juaji per te patur nje website teresisht kushtuar fitnesit u realizua. Shoku im Lorenti dhe une, kemi punuar per t'ju sjelle ju websitin e pare shqip vetem rreth fitnesit. Ky web site do te lancohet ne 1 Janar, diten e Vitit te Ri.
    www.shendetiplus.com
    Vizitojeni dhe aktivizohuni ne web sitin e enderrave tuaja, ato do ti bejme realitet sebashku.
    Winners Don't Quit

  5. #45
    Full Time Killer
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    123
    Un ushtrohem 5 dite ne jave dhe dy dite i bej pushim per qetsim trupi dhe rritje muskujsh, po ushtroj bodybilding dhe tani per tani jam natyral bodybilder No steroids! Po marr protein sheik per ndime ushqimi ato qe meren me ket sport e dine se cesht protein shek. Mund te vazhdoj te mar kretein per energji, por esht i cik e demshme per pjes te trupit si Veshkatet, duhet te pishe uje deri ne 4 kg uje ne dite qe ta pastrosh mos te te ngeli ne trup. Sjam i sigurt ne qofte se do mar steroides por besoj dhe e di qe kurr sdo hyshe ne Olimpik po s'hyre ne steroidse, po su ushtrove mire, po nuk hengere ushqim taman, po nuk mbajte djeten e duhur. sepse trupi ka nje sasi rritje, dhe nuk rritete me ska rendesi sa shum ushtrohesh kur te arrisi sasin aty ngel dhe kerkon steroidse per zhvillim me te madh, por un se di po rritem e po rritem dita dites.
    Sjam aq i mir sa dukem Sjam aq i keq sa dukem!

  6. #46
    hmmm Maska e Niko D'Angelo
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Minnesota, USA
    Postime
    127
    A keni qene ndonjehere ne qytetin e Shendti+ ?
    TANI me nje klikim te mouse-it si korrent mund te merrni kenaqesine qe ofron ky website. Shko dhe lexo prezantimin TANI, lancimi i informacioneve do te behet ne 1 Janar, naten e Vitit e Ri, pra edhe Gjeli i Detit edhe SHENDETI...kombinim i rralle :-)
    Nuk ke pse e viziton Web Sitin nese nuk je i interesuar per Shendetin dhe nuk do trup te bukur se mund te na ngadalesosh web sitin, por nese je sportiv, ambicioz dhe kerkon me teper nga cke tani, atehere do te jete kenaqesi e madhe te stervitemi me ju :-)... Me qe ra fjala, sa pompa ke bere sot?

    www.ShendetiPlus.com
    Winners Don't Quit

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Fitness: Cfarė ėshtė dhe pėr ēfarė shėrben?!
    Nga AjSi nė forumin Bukuri dhe estetikė
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-04-2009, 05:29
  2. Ramiz Alia: Gėzoj shėndet tė plotė
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 06-10-2005, 14:49
  3. Shėndet!
    Nga Skerdi Sika nė forumin Prezantoni veten nė forum
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 08-10-2003, 16:13
  4. Nje shendet
    Nga Albioni nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-09-2002, 14:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •