Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 75
 1. #21
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Zorraxhi,

  falemnderit per sqarimin. Per bese me ka ardh me qesh kur e degjova. c'lidhje ka kjo kenge me maturen mendova, por pas kesaj qe ke shkruar, them se qenka shume e bukur, kujtim i bukur nga koha e matures.
  Gazi,

  shume falemnderit per kete qe na tregove. kenget ishin te gjitha te bukura. Me shume me pelyqen "Shpirt magjie". "Lot t'u befsha" dhe "Ku je Kosove" qe eshte nderim i magjishem per deshmoret e luftes se kosoves per liri.


  Une nxorra dy tekste, por e di qe kane nevoje per korrigjim. Kush te mundet prej jush le te ndalet e t'i degjoje e te beje dhe korrigjimin.
  Lot t’u bafsha


  Sa cel dita fytyra jote
  cel me ngjyra bukurie
  Rrezatimi i kesaj bote
  Shpirtit tim i paska hije

  Bjen e bjen ne doren time
  Si thellenxa ne butesi
  Dikur t’shihja nder vegime
  Tash cdo nate te kam perbri


  A je mjellme(?) qe del nga deti
  I pafund qiell dashurie
  A je lot a vese mengjesi
  A me ndaci(?) fije-fije

  (2 here)  Sa cel dita fytyra jote
  cel me ngjyra bukurie
  rrezatimi i kesaj bote
  shpirtit tim i paska hije

  Po me shkrive si qiri
  Ma fuqi te dal perballe
  Pika-pika ngjyri(?) ne gji
  Lot t’u befsha ne qepalle


  A je mjellme(?) qe del nga deti
  I pafund qiell dashurie
  A je lot a vese mengjesi
  A me ndaci(?) fije-fije

  (4 here)

 2. #22
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Ku je Kosove


  Kam nje mall e kam nje plage
  Tek kjo toke ku shqipet s’vdesin
  Me ke bir e te kam nene
  Ne Kosove nuk ben te heshtim

  Shkuan dite e shkuan net
  Hena lshon rrezen mbi vorre
  Gjaku i trimave ku u tret
  Hej Kosove a thu harrove


  Hake(?) lerma jete per trimin
  Mos ma ler te hiqet zvarre
  Jane gjymtyret per clirimin
  Ti Kosove harrove valle

  Ata dhane s’ju tremben vdekjen
  Per te gjithe ne qe jetojme
  Ata mbeten te pavdekshem
  Ti ku je Kosova jone

  (Ti ku je Kosova jone) - Kori


  Hej Kosove pa ktheje koken
  Po vajton nje femije deshmori
  Lot i tij rendon kete toke
  Pse po hesht Kosove ti sot.

  Dhimbja jote kur me thirri
  Une ne cast te erdha prane
  Ti dhe nene por djemte u kthehen
  Kur cdo trim dime ta nderojme


  Hake(?) Lerma jete per trimin
  Mos ma ler te hiqet zvarre
  Jane gjymtyret per clirimin
  Ti Kosove harrove valle

  Ata dhane s’ju tremben vdekjen
  Per te gjithe ne qe jetojme
  Ata mbeten te pavdekshem
  Ti ku je Kosova jone

  (Ti ku je Kosova jone) - Kori
  Vargu "Ti ku je Kosova jone" ngre kengen ne nje nivel tjeter per mendimin tim. Dhe menyra si e thekson dhe kendon Sabriu e thekson kete gje. eshte nje thirrje e madhe per ata qe duan te degjojne dhe e shohin se c'po ndodh ne Kosove tash sa vjet pas mbarimit te luftes.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ja dhe teksti i nje kenge qe mua me pelqen...

  Me dashje te harrova

  Te kam dashur sikur buza fjalet
  Me zili si lulja lulen te veshtrova
  Te kam puthur sic mund te puthen zjarret
  Por nje dite me dashje te harrova

  Cila zemer nuk e njohu ndarjen
  Ne rini a ndoshta diteve te stervona
  Dhe pendimin era ja con valeve
  Ne nje det ku mbyten puthjet tona

  Shesh pendimi si litar
  Me shtrengon e nuk me mbyt
  RRojme larg si magjistare
  Ne harrimin tone magjik

  Jo nuk ishte faji jot
  Jo nuk ishte faji im
  Prandaj njerzit tek kjo bote
  Thone se faji esht jetim

  Te pershendes Dita per temen e hapur

 4. #24
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Kete kenge Sabri Fejzullahu e kendon duet me Ledina Celon:

  MA KE PRISHE GJUMIN E NATES

  Ku te kam pare moj bukuri
  flokun e arte, synin e zi
  ma ke prishe gjumin e nates
  moj e rrituna ne carshi

  Mos kujto se eshte e lehte
  dhe me merr ti me dy fjale
  une per vete s'jam e qete
  nuk e di c'me djeg nje zjarr

  Po ma thuaj zjarrin e zemres
  mos me ler kaq shume te pres
  nuk e di a te besoj
  fjala jote me trazoj
  Po ma thuaj zjarrin e zemres
  mos me ler kaq shume te pres
  nuk e di a te besoj
  s'te besoj

  Ref.
  Do sjell krushq djemt e Prishtines
  flamurtare o prej Dukagjinit
  nje trumpak o ta sjell prej Shkodre
  krushq te pare o moj Kastriote

  Albumi "Ma ke prishe gjumin e nates" tek muzika albasoul
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #25
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  HERVONA,

  flm per pershendetjen ne lidhje me hapjen e temes.....shume flm te gjitheve qe keni kontribuar deri tani.


  Ju pershendes me titullin "Zogu i lirise" tek albumi Memedheu.
  Nuk e di sesi, por brenda 5.56 minutave nen kete titull jane te perfshira dy kenge...........tekstet me poshte (sipas degjimit tim)
  O bilbil o bilbil
  Ti e din kengen qe m’gezon
  Thuaja asaj me te bukures
  Kam nje brenge qe me mundon

  Nxirre kengen per te me gezuar
  Te degjoj me mall si ligjeron bilbil
  Kur kam dhembje kur kam faje
  Kenga jote shpirtin ma qeteson bilbil

  O bilbil o bilbil
  Ti e din kengen qe me gezon
  Thuaja asaj me te bukues
  Kam nje brenge qe me mundon

  Nxirre kengen per te me gezuar
  Te degjoj me mall si ligjeron bilbil
  Kur kam dhembje kur kam faje
  Kenga jote shpirtin ma qeteson bilbil

  (2 here)


  ----------------


  Fry moj ere e prenveres
  fry me mall me embelsi
  qelma shpirtin perkedhele
  njome zemren perseri

  Ne lendine gjelberore
  kenge malli deshiroj
  tere ndjenjat ah me thone
  ty o vashe te adhuroj

  N’ate rrugen(?) e veshtire
  hena fshihet neper re
  ti me zhdukesh ku je valle
  mendja mua do m’shpertheje

  N’ate rrugen(?) e veshtire
  hena fshihet neper re
  ti e dashur fli ne paqe
  fli mbi lule, fli me nge
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 08-06-2003 mė 16:39

 6. #26
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Me vonese e zbulova kete kenge ne albumin "Merrma shiun e Prishtines". Nuk ia mbaja mend titullin, doshta prej kesaj, por ama eshte shume e bukur e vlen te degjohet nga te gjithe. Tekstin po jua sjell me poshte, keshtu qe mundeni me e kendu......Sabriu ne te duket sikur po qan....a ndoshta ka qare me te vertete, po qe se i ka ndodhur realisht ai takim qe pershkruan aty.
  Takimi


  Shume vjet kaluan qe s’ishim pare
  Si t’i harroj keto vrage mbi ty,
  me vjen per t’klithur e per te qare
  shume me mire t’mos kisha sy.

  Mbi floke te kishte reshur bore,
  rrudhat te loznin neper fytyre,
  ku jane ata sy ku ajo dore,
  pse zeri te paska tjeter ngjyre.

  Ti ke qene simbol i bukurise,
  krijuar nga dore hyjnore,
  ndaj i besoja amshueshmerise
  dhe te tilla te kujtoja prore.

  Mbi floke te kishte reshur bore,
  rrudhat te loznin neper fytyre,
  ku jane ata sy ku ajo dore,
  pse zeri te paska tjeter ngjyre.

  Kohe e eger kohe tinzare
  Gjurme qe paskan lene mbi ty
  Shume mire mos ishim takuar fare,
  shume me mire t’mos kisha sy.

  (perseritet)

 7. #27
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  DITA shume i bukur teksti me lart. Nuk e kisha degjuar me pare. Vertet ka nje interpretim te bukur. Albumi "Merrma shiun e Prishtines" ka kenge shume te bukura. HERET A VONE ka nxjerr tekstin e nje nga kengeve qe me pelqen me shume tek ky album "Me dashje te harrova". Me poshte kam nxjerr kengen me te njejtin titull te albumit, ku ka nje kombinim te bukur te muzikes se lehte dhe asaj popullore.

  MERRMA SHIUN E PRISHTINES

  Merrma shiun e Prishtines
  Pika, pika mbushe n’gote
  Ma dergo me lotin tend
  Ta pij larg diku ne bote
  Ooooo
  Ooooo

  N’kte qytet ku shpesh bie shi
  Si ta kthej serish nje vere
  Kur te laget floku e faqja
  Gushes sate t’i marr ere
  Ooooo
  Ooooo

  Pika lotit te rane faqes
  Dhembja e jote me dhembi mua
  Ku kam vene dhimbjet e mia
  Mora ne gjoks dhimbjet e tua
  Ooooo
  Ooooo

  Hapi krahet shpirti im
  Fluturo o mbi kujtimet
  S’paskam dit cfare bukurie
  Paskam pas ne doren time
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #28
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Vertet qe kenga "Takimi" ka nje tekst shume te bukur. Po edhe vija melodike te kenaq.
  Per nderthurje me muziken popullore Shigjeta, degjo kengen "Shpirt magjie" tek albumi i ri Gazi e ka treguar ne faqen e meparshme se ku mundesh ta degjosh. Eshte shembull shume i mire.  Nje kenge e dhimbshme kjo me poshte.
  Mes baltines se paemer


  Mike moj se si me ike
  Si u ndame oh nuk e di
  Ikje ndjekje krejt biblike
  Me mori mu te treti ty

  Rend nje tren o si n’balade
  Mbush me lot e psheretime
  Perendi te qofsha fale
  Si duron token qe nxin

  A ka Zot ne qiell te larte
  Ku jane engjujt perendi
  Si durojne kete toke me balte
  Qe tret shpresat nje nga nje

  (perseritet)


  Mike moj lengon nje zemer
  Ne qadres (?) ti ke zene vend
  Mes baltines se paemer
  Ore e vdekjes po me cmend

  Fundi i marsit fillim prilli
  Shiun plumb e hedh mbi supe
  Ne labirinte te kesaj endrre
  Ti m’u trete ti me humbe

  A ka Zot ne qiell te larte
  Ku jane engjujt perendi
  Si durojne kete toke me balte
  Qe tret shpresat nje nga nje

  (perseritet)

  (Ku jane engjujt perendi)

  A ka Zot ne qiell te larte
  Ku jane engjujt perendi
  Si durojne kete toke me balte
  Qe tret shpresat nje nga nje

  Qadres? - nese kjo fjale eshte keshtu sic e kam degjuar, a tregon emrin e ndonje varrez ne Prishtine a ne ne ndonje qyteti tjeter ne Kosove?
  Kush te mundet le ta korrigjoje, ose te tregoje dicka me shume.

 9. #29
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  38
  Postime
  444
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga As^Dibrane
  Nga kenget e Sabri Fejzullahut do vecoja kenten "FSHATARJA IME" e cila eshte njera nder kenget e preferuara te mijat.

  FSHATARJA IME
  Ishim femije te lindur ne nje stine
  fshatarja ime mike e rrinise
  jeta eshte grack, mjaltin e ben pelin
  mbesim vecse rrob te dashurise

  As unaz as darsem me flamur
  thellenza ime ender e pashprese
  Edhe pse kurre ne nuk u prekem kurre
  ne ne shpirt lidhem kurore e bese

  Sa e bukur ish me vellen
  at dite shiu mu ne maj
  isha i strukur nen ombrelle
  misafir n'darsmen e saj
  Sa e bukur ish me vellen
  dhe jap be se sdo te qaj
  por kot fshihesha nen ombrelle
  mua m'lagte loti i saj

  Edhe pse kurre ne nuk u prekem kurre
  ne ne shpirt lidhem kurore e bese

  Sa e bukur ish me vellen
  at dit shiu mu ne maj
  isha i strukur nen ombrelle
  misafir n'darsmen e saj
  Kam kerkuar kudo ne internet , po nuk e gjej dot kete kengen e mesiperme . Nqs dikush di ndonje website ku mund ta download ju lutem me thoni . Eshte me te vertete kenge e bukur .

 10. #30
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Me ndihme nga jashte korrigjoj ate qadres qe me kishte mbetur pikepyetje tek kenga "Mes baltines se paemer".........eshte c'adrese

  C'faj kam une se ai e thote ne ate forme

  Ka te beje me ngaterrimin ne perdorim te germave "q" dhe "ē".


  Falenderoj NdihmuEsen!!!
  Kengen Fshatarja ime Taulant mundesh ta degjosh tek faqja e muzikes e albasoul tek albumi "Merrma shiun e Prishtines"

 11. #31
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Taulant,

  kengen "Fshatarja ime" mund ta degjosh ne kete lidhje qe po vendos me poshte
  Ketu

  Mos i lini dritat fikur


  E jetuam erresiren
  Ndonese enderr kishim driten
  Merituam ne te miren
  Qe prej kohesh e pritem

  Nje shkendije na flakeroi
  Nga duart tona rane zinxhiret
  Nje ngrohtesi na shenjteroi
  Se Zoti i don te mirat

  Mos i leni dritat fikur
  Edhe nata le te ndizet
  Sepse stinet e merzise kane ikur
  E te lumturise po nisen

  Mos i leni dritat fikur
  S’dua t’ju degjoj te heshtur
  Se nje jete nje jete ju kam pritur
  T’ju shikoj te buzeqeshur

 12. #32
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Moj e mira e Besianes

  Kur kam qene une djal i ri
  Eh si rrashe ne dashuri
  Nuk me ndalte shi as bore
  Nuk kaloj kjo ngrohtesi
  Ende me pervelon ne gji
  Prushi i zjarrit rinor

  Ref
  Ujet e Llapit nje here e kam pi
  E me dogjen buzt’ e saja
  Rashe ne dashuri, moj bukuri e hanes
  Moj e mira e Besianes

  S’ka durim ne djaleri
  Une nuk prita as nje dite
  Neser mbreme i cova m’sit
  E si erdhi me duvak
  Asnjehere s’mu shua kjo flake
  Edhe kjo jete me te, me duket pak
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. #33
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Disa fotografi te Sabri Fejzullahut mund t'i gjeni Ketu
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 14. #34
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar mė parė nga shigjeta
  Kete kenge Sabri Fejzullahu e kendon duet me Ledina Celon:

  MA KE PRISHE GJUMIN E NATES

  Ku te kam pare moj bukuri
  flokun e arte, synin e zi
  ma ke prishe gjumin e nates
  moj e rrituna ne carshi

  Mos kujto se eshte e lehte
  dhe me merr ti me dy fjale
  une per vete s'jam e qete
  nuk e di c'me djeg nje zjarr

  Po ma thuaj zjarrin e zemres
  mos me ler kaq shume te pres
  nuk e di a te besoj
  fjala jote me trazoj
  Po ma thuaj zjarrin e zemres
  mos me ler kaq shume te pres
  nuk e di a te besoj
  s'te besoj

  Ref.
  Do sjell krushq djemt e Prishtines
  flamurtare o prej Dukagjinit
  nje trumpak o ta sjell prej Shkodre
  krushq te pare o moj Kastriote

  Albumi "Ma ke prishe gjumin e nates" tek muzika albasoul

  Kjo eshte kenge qe per mendimin tim eshte kenduar , interpretuar dhe realizuar teper bukur.

  Ndoshta te dy bashke nuk pershtaten shume , por ne ate kenge kane lezet te modh.

  Ka shume gjalleri , ritem dhe folklor ajo kenge.

  Edhe videoklipi eshte realizuar lezetshem.

  PS...Paj Zotin a e keni vene re sa lezetshem ma kund koken duke e shoqeruar me ate gjurin e djathte kur i kendo Lejdines ?!

 15. #35
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Per videoclipin nuk kam c'te them se nuk e kam pare, sa per te tjerat bie dakort

  Shpirt magjie

  Paska reshk, kjo bukuri, paska rreshk
  Trupit tend si i ka hije
  Vjen e vjen shikimit tim, vjen e vjen
  sikur vale, liqen Ohrie

  A je bore e Lubotemit, a je
  Apo ere e detit Jon
  S’jam rrugtar maj Tomorit o hej
  Fytyra jote me freskon

  Ref.
  Une nuk di, nuk di, te jem poet
  Une nuk di te bej vjersha dashurie
  Nuk ka vjershe qe e ze brenda
  Frymen tende, shpirt magjie (2x)

  Paska reshk, kjo bukuri, paska rreshk
  Trupit tend si i ka hije
  Vjen e vjen shikimit tim, vjen e vjen
  sikur vale, liqen Ohrie

  Nuk ka ngjyre ne fund te detit, nuk ka
  As ne qiell aq shume kaltri
  Sa ka trupi shpirti yt, sa ka
  Aq freski, aq bukuri

  Kenga eshte marr nga albumi "Ēika e Ulpianes". Kengen mund ta degjoni
  ketu
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 16. #36
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Sabriu ėshtė njė nga kėngėtarėt mė tė mirė shqiptar. Legjendė e muzikės shqiptare me 50-60 albume dhe me qindra hite mbarėshqiptare pėrgjatė gjithė karrierės sė tij muzikore.

  PS: Meritoni123 poqese jeni nė Kanada, ju lutem mė shkruani njė mesazh privat.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 17. #37
  Ultras Dardanet Maska e Mr_cool
  Anėtarėsuar
  08-01-2003
  Postime
  70
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kur ishte sabri fejzullahu ne Diskoteken paradise ne frankfurt e pate prezantuar albumin e ri . me kujtohet kur pate thane se dshira me e madhe e tina eshte te kendoj njeher ne San remo  kush don te shkarkoj te gjitha albumet e sabri fejzullahut ne mp3 le te me shkruaj ne privat  ASD => veres ne Pr kismet shkojme te romatika e pime nga nje birr te pejes
  duhet mire te shfrytezohet koha, sepse jeta nga koha perbehet

 18. #38
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime

  Interviste me Sabri Fejzullahun

  Interviste me kengetarin Sabri Fejzullahu: “Me mban sevdaja dhe jo haja”

  Kuptimin e fjales, une kam deshire ta shpreh, ta ngjyros me brendesine time, me emocion. Une nuk di te kendoj pa emocione, se atehere nuk do te isha 37-te vjet ne skene

  Cfare e ka sjelle ne Shkup Sabri Fejzullahun?  Une e kam mbaruar albumin tim me te ri para gjashte ditesh, i kam kenduar 10-te kenge. Komponimet dhe orkestrimet jane nga autore te ndryshem kosovare. Por incizimet, dmth kendimin e kam bere ne studio “Maki” ne Shkup. Kete e kam bere per shkak se kompresioni i kengeve kur behet nga njera studio ne studion tjetrer ka ndryshime. Njera kenge degjohet ndryshe, tjetra per nga tingulli eshte me e vrazhde ose ajo e treta me dobet degjohet. Per hir te profesionalitetit tim dhe te degjuesit, qe cdo kenge ta kete nivelin e saj te degjueshmerise, kam ardhur qe masteringu i kengeve te behet ne te njejten studio.  Edhe Ermali e ka mbaruar albumin e tij me te ri, me 10-te kenge te reja. Edhe kenget e tij do te rimasterizohen po ne te njejten studio. E gjithe kjo behet vetem per nga ana profesionale. Kam ardhur dhe do te qendroj tre dite, pasi dua qe gjithcka te jete profesionale, te jete ne nivel. Gjithashtu, i kemi dhe tre videoklipe, dy i ka bere Ermali dhe nje une. Keto videoklipe i kemi realizuar ne Shkup, ne produksionin “Fabrika”. Studion dhe prodursionin per videoklipet, mi ka gjetur miku im shume i madh dhe shume i nderuar Avni Qahili. Albumi me i ri titullohet “Sherbetor i kenges”. Sot ky titull duket pak socialist.  Dhe nga lindi ideja per nje titull te tille?  Nga e drejta ky eshte titull, te cilin e ka vene miku im kompozitor, ai qe shkruan dhe tekste, Ilir Berani. Ai e ka parapare kete titull, meqe une qe 37-te vjet i sherbej njerezve me kengen. Degjuesit jane mbreter per mua, une me kengen sherbetor i tyre.  Po, per tekstet e kengeve te albumit tuaj me te ri me cilin autor keni bashkepunuar?  Shtate prej teksteve te mia i ka shkruar Avni Qahili. Eshte hera e pare qe bashkepunoj me te. Une jam i njohur te te gjithe shqiptaret, si kengetari qe i kushtoj shume rendesi teksteve, ketu e 37 vite me pare. Kur e kam degjuar nje tekst, me nje titull mjaft te cuditshem ne kuptimin pozitiv, dicka qe s’ishte perdorur, psh “bollek”. Kete fjale ne e kemi perdorur gjithmone, nena ime ka thene: “Kete e kemi me bollek dhe kete se kemi fare”. U habita nga kjo fjale. Une edhe pse e dua shume gjuhen letrare, po sikur te perdoret nga nje fjali nga krahina ku je eshte mire. Ndaj e ftova Avniun dhe jam shume i lumtur qe bashkepunova me te.  Nje kenge qe mund te kete kater strofa dhe ne ato thuhet kuptimi i nje jete te tere, sikurse per njeriun kur lind, zhvillohet, rritet, plaket dhe vdes. Ajo eshte shume e madhe. Kete Avniu edhe te tekstet e kengeve te mia, edhe te ato te Ermalit e ka arritur mjaft mire.  Kur do te promovohet albumi dhe cilin produksion muzikore keni zgjedhur?  Albumi do te promovohen ne Prishtine me 18 tetor, ne te njejten dite edhe albumi im, edhe ai i Ermalit. “Dea” nga Prishtina eshte produksioni muzikor qe do t’i nxjerre ne shitje albumet ne te gjitha trevat shqiptare. “Dean” e mban nje njeri qe ka punuar me mua ne teater 25 vjet, eshte nje njeri qe e njeh mire kulturen, nuk eshte njeri medioker. Edhe promovimet e videoklipeve do te behen po ate nate.  Ju, gati ne te gjitha kenget i kendoni dashurise. Po ky album a i permbahet se njejtes teme apo ka ndonje ndryshim?  Te dhjete kenget jane per dashurine. Jam munduar, kam kerkuak qe te jete nje lloj autobiografie e imja, te tjeret ta shkruajne ate. I jam lutur Avniut qe tekstet qe ka shkruar per kenget e mia ta kene nje lloj autobiografie timen, une ia kam shpjeguar per cdo tekst nga nje ndodhi nga jeta ime dhe Avniu me pas e ka bere tekstin.  Meqe gjithe jetes i kendoni dashurise, ceshte dashuria per ju, c’simbolizon ajo?  Nocion i madh eshte dashuria. Per mua eshte motiv, sepse sic thoshte nena ime (rahmet i paste shpirti): Njeriun e mban o haja, o sevdaja. Sevdaja per nenen time ishte dashuria, haja ishte ushqimi. Dhe dashuria per mua eshte ajo qe me rinon, me motivon per te kenduar tani ne moshen 60-te vjecare. Dashuria eshte ajo qe te mban te ri, te materializon, kur ke dashuri ke dhe ekonomi. Sa me shume qe te shtohen vitet dhe nese dashuron (ne kuptimin une e dashuroj nusen time, Neren, jo sa per te thene)do te fitosh gjithcka, sepse ke motiv per te punuar. Nuk mund te gjej fjale.  Dmth, Sabriun e mban sevdaja dhe jo haja?  Vec sevdaja, sic ka thene nena ime, haja jo, sepse qe gjashte vjet jam ne diete qe te mos shendoshem, qe te dukem ne skene me mire. Jo ne kuptimin qe te me dashuroje dikush, por per hir te profesionalitetit. Nuk dua qe te dal me bark te madh ne skene, sepse skena eshte e shenjte. Une dua te jem i perkryer kur te dal ne skene, edhe me tekstin, edhe me orkestrimin, edhe 70 perqind me dukjen time. Dukjen fizike, mendoj kete qe me ka fale zoti dhe jam i lumtur se ai ka dite qe me ka fale keshtu, por garderobes i kushtoj kujdes ne maksimum dhe kete e kam bere sot e 37-te vjet, edhe kur s’kam patur leke.  A do te kishit mundur te kendoni ne menyre statike, pa levizur fare?  Ndoshta nuk do te kisha mundur ta nxjerr kengen, ndoshta levizjet nuk jane te bukura, por une jam ai, une nuk di te genjej. Ne jete genjej nga pak, se njerez jemi, por ne kenge asnjehere nuk genjej. Kuptimin e fjales, une kam deshire ta shpreh, ta ngjyros me brendesine time. Nese eshte diell te jem diell edhe une, te rrezatoj, nese eshte shi dhe murmurin ta kem dhe une ate ne shpirt. Cdo fjale dua ta ngjyros me emocion. Une nuk di te kendoj pa emocione, se atehere nuk do te isha 37-te vjet ne skene. Publiku nuk genjehet.  Ju keni kenduar dhe ne duet. Sa ia keni arritur qellimit ne to dhe a do t’ju degjojme se shpejti ne ndonje duet te ri me ndonje kengetare tjeter?  Duetet ne bote jane te preferuara. Nuk duhet te kendohet nje duet sepse ka deshire nje kengetare/e te kendojne se bashku. Dueti, ndonjehere eshte dhe shume i rrezikshem (ne kuptimin se nuk te degjojne njerezit). Dueti duhet te jete o hit, o te mos kendohet per hir se duan dy kengetare. Une ia kam arritur ne duetin me Ledinen, ne kengen “Ma ke prish gjumin e nates”, me komponim te Edmond Zhulalit dhe kjo kenge eshte degjuar ne te gjitha trojet shqiptare. Ndersa me Adelinen kemi patur disa duete qe kane qene kenge te saja dhe te miat edhe ato jane degjuar shume.  Para dy javesh, i kam thene Miranda Hashanit qe te bejme nje duet, por jo duet sic i ka bere ajo kenget dy vitet e fundit. Ajo eshte kengetarja me e mire ne Maqedoni, pse jo dhe ne Kosove, por nuk ka patur fat qe ta beje perzgjedhjen e kengeve te mira. Kenga eshte e mire kur e degjojne te gjithe. Nese thuhet se une di te kendoj keshtu e ata qe me degjojne nuk jane te emancipuar muzikalisht, eshte gabim. Nese kenga preferohet nga te gjithe, ndersa kompozitoret thone eshte e keqe, atehere ajo kenge eshte e mire. Mirandes do t’i ndihmoj, pasi kam obligim njerezor dhe kolegial, sepse ajo i ka ndihmuar te gjithe kengetaret nga Kosova. Ne, do t’i ndihmojme njeri- tjetrit dhe do te bejme nje duet, i cili 100 perqind do te jete nje kenge shume e preferuar. Kete propozim ma ka dhene Avni Qahili, i cili tashme e ka shkruar dhe tekstin e kenges. Kete duet do ta pergatisim se shpejti.  Cfare do te kishe thene per kengetaret e rinj?  Ata jane te rinj dhe cdo gje qe bejne e bejne me se miri. Ata jane te kohes. Une sot po eci me kohen e jo me ata. Por, ata nuk kane perkrahje. Sot cdo gje eshte e privatizuar. Me dhemb shpirti per te rinjte, sepse per te bere nje kenge hit duhen 2 500 euro dhe ato jane shume para. Ku do ti marre kengetari 25 mije euro per te bere albumin. Albumi im dhe i Ermalit kane kushtuar nga 25 mije euro, dmth 50-te mije euro ne i kemi dhene nga xhepi. Une e kam shitur albumin tim dhe te Ermalit, para tre muajve, akoma pa dale. Por, ku do ti marrin aq para prinderit e mjere qe kane deshire te avancojne femijet? Institucionet jane shuar, tash duhet paguar per te bere muzike. Ka shume kengetare te mire (Tuna, Shpat Kasapi etj), por ka dhe te tjere qe jane pa identitet. Ne Maqedoni kane filluar meshkujt te shendrohen ne femra. Nuk ben ashtu. Muzika, arti nuk shkon me nenkemza.  Ne nje koncert ne Shkup, kur mund t’ju presim?  E kam nje mik ketu dhe ai para dy ditesh ka shkuar per te rezervuar sallen Universale. Besoj se brenda dy javeve do te jete nje koncert, ku do te kendoj une, Sinan Vllasaliu dhe Ermali (djali im).  Dhe se fundi c’mund te kishit shtuar?  Para pak kohesh degjova se gazeta juaj eshte privatizuar dhe kjo eshte teper madhore. Sic thone te gjithe te tjeret, te kete sa me shume lexues, sepse ne pyetje eshte ekonomia. Dhente zoti qe gazeta juaj te lexohet, sepse une jam rritur me “Flaken”, sikurse dhe me “Rilindjen”. I lumte ketyre qe e kane marre “Flaken”, e cila ka mbijetuar dhe eshte ende sot dhe shume suksese te gjitheve.

  Ndoshta eshte shume heret se tash jam zgjuar nga gjumi dhe mos ma shihni per te madhe ndonje “lajthitje”, nese e kam bere, kuptohet pa dashje.

  Nga:
  Anila DISHA
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 19. #39
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Eshte me te vertet kengetar shume i mire.
  ....me pelqejne shume tekstet e kengeve te ti edhe zerin e ka shume te bukur
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #40
  * Yllėza e forumit *
  Anėtarėsuar
  02-10-2004
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  455
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te flasesh per nje sherbetor te kenges siq e cileson ai veten me albumin e fundit eshte nje pergjegjesi sepse meritat e tij jane mjaft te medha , eshte yll i pashuar ne skenen tone qe do te kujtohet e degjohet edhe tek brezat e ardhshem . Mua me pelqejne kenget e tij : "Takimi me shoqen e studimeve ", "Moj e mira e Besianes ", " Fshatarja ime " dhe dueti qe ka me Ledina Ēelon .
  ArsGothicė

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ermal Fejzullahu
  Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 22-02-2018, 09:38
 2. Xhelal Xheladini
  Nga Gjallica nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 24-01-2013, 10:42
 3. Rock Kosovar vitet 80-97
  Nga Mesnata nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 11:34
 4. Humor nga Kosova
  Nga RTP nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 03-05-2004, 10:24
 5. Dosja e korrupsionit shteteror
  Nga Anton nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 02:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •