Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 105
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Akus, aty i ke pjeset nga letersia cifute qe vertetojne ato qe kam shkruajtur gjer tani.

  Po vazhdoj me temen:

  Themeluesi dhe udheheqesi Islamit, levizjes nacionaliste Arabe, me emrin Abu al-Qasim Muhammad Ibn Abd Allah Ibn Abd al Muttalib Ibn Hashim, ose per shkurt, Muhamed, lindi ne Meke ne vitin 570 A.D. mbas vdekjes se babait te tij. Ne fillim, gjyshi i tij e mori Muhamedin e vogel per ta rritur. Kur gjyshi i tij vdiq, Muhamedi kaloi nen strehen e xhaxhait te tij Abu Talib. Ne moshen 6 vjecare, e ema e tij Aminah vdiq. Ai u martua me Khadijen nga familja Asad. Gjer ne moshen 26 vjecare, jeta e tij ishte tipike per nje person qe jetonte ne Meke ne ato kohera.

  Munamedi ishte pjestar i familjes Hashim qe i takonin fisit Quresh te cilet jetonin ne te njejtin vend ku jetonte Muhamedi, pra ne Meke. Megjithese Meka ishte nje qytet i vogel, ajo ishte nje qender e tregtise ne qendren e se ciles ishte edhe nje tempull i quajtur Kaaba (lexoni mesiper per origjinen e tempullit). Fisi i Quresheve konsideroheshin te ishin pasardhes direkt te Ishmaelit, pra djalit te Abrahamit me nenen Egjyptjane dhe ishte i pari ne fisin cifut qe ishte me gjak te perzier me xhentilet. (lexoni mesiper per Ishmaelin, djalin e Abrahamit, dhe pjese nga Talmudi i Babilonise per xhentilet). Fisi i Quresheve deklaronte (pa baza) qe tempulli i Allahut (lexoni mesiper per zotin pagan El) ishte ndertuar nga vete Abrahami se bashku me djalin e tij Ishmaelin. Ne baze te ketyre deklarimeve, Qureshet u moren edhe me mirembajtjen e tempullit qe tashme perdorej jo vetem nga besimtaret e Elit, por edhe nga besimtaret e zoterave te tjere.

  Muhamedi shpesh shkonte tek nje shpelle jashte Mekes te quajtur Hira ne shkretetire ku meditonte per jeten dhe per shoqerine ne te cilen ai jetonte. Sipas perrallave (i quaj perralla sepse jane pa baza dhe nuk ka fakte per vertetimin e tyre) gjate nje vizite tek kjo shpelle, nje engjull iu paraqit Muhamedit i cili e urdheroi ate qe te lexonte mesazhin e tij. Por Muhamedi deklaron tek engjulli qe ai nuk mund te lexonte mesazhin e Elit (allahut). Tri here sipas perralles, muhamedi deklaroi tek engjulli qe ai nuk mund te lexonte (engjull nga zoti dhe ky nuk e di nje gje te tille?) Engjulli i egersuar e kap Muhamedin nga fyti(qe nga fillimi ka egersi ne fene e Muhamedit). Sipas perralles, Muhamedi ishte shume i friksuar. Ishte gruaja e tij Khadija e cila i ka thene Muhamedit qe ai shpirti qe ka pare eshte i mire dhe jo i keq. Ajo gjithashtu e siguronte qe kjo ishte nje shenje e te zgjedhurit per profet. Por edhe mbas gjithe ketyre ngjarjeve, Muhamedi perseri e kishte te veshtire te pranonte qe te behej profet. Kjo qe shikoni ketu, kjo perralle banale, vjen nga tradita e vjeter semitike e profetizmit e cila kerkon qe profetet vetem mund te pranojne profetsine nepermjet detyrimit te veshtire dhe mund te quhen profete vetem nese jane bere profete ne menyre te tille. Veshtiresia e Muhamedit ishte qe ky ishte analfabet dhe nuk lexonte dot mesazhin e engjullit dhe kjo ishte e mjaftueshme per te nxjerr teorine qe ky ishte profet. Mbas pranimit te misionit, Muhamedi fillon shkrimin e Kuranit i cili kerkon mese 22 vjet per tu perfunduar. Kurani eshte kushtetuta e nacionalizmit arab sic do te shohim me vone ne kete teme.

  Por tani do te vazhdoj pak me ne thellesi per cifuterit e Mekes, ndjekesit e nje zoti tjeter me emrin Jahveh i cili kishte dashur Isakun me shume se Ishmaelin sipas perrallave. Hakmarrja e arabeve nuk eshte larg dhe fillimi i luftes nacionaliste eshte afer ne krye te kesaj lufte jane Eli (allahu arab) dhe Jahvehu (zoti cifut.)

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Postime
  899
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese lexohet pa frige, ne cdo faqe te Kuranit verehet se ai nuk eshte fjale Zoti, por shkrim i nje revolucionari dhe i nje ideologu. Nuk ka dyshim se Islami eshte ideologji, edhe ate politike sepse me kete ideologji Muhameti krijoi shtetin e vet dhe kjo ideologji kishte vetem nje qellim: Nenshtrimin e Izraelit dhe pushtimin e botes...iu hodhen Azise ne qafe, Afrikes, Evropes...dhe duke prere koka e shperndan kete ideologji raciste e cila satanizon cdo ideologji tjeter dhe nuk eshte tolerante, por prodhuese e konflikteve, sepse kjo pretendon MONOPOL mbi te verteten absolute...
  Kur te lexohet jeta e e Muhametit, aty verehen epshet mbreterore, martesat pa kontroll dhe pa moral, deshira per pasuri, dominim, poligami jasht kontrolli, martesa pa shikuar moshen, vrasjen e xhaxhait, marrjen e nuses djalit te vet adoptiv....etj. dhe nese duhet te besojme se ky njeri eshte profet , atehere duhet te besojme se Perendia eshte i cmendur! Dhe kur t“i shtohet e verteta e madhe se kjo fe u shpernda me gjak,atehere nuk duhet te besojme se ka Perendi, por se Djalli sundon jeten dhe parrajsin!

 3. #63
  i/e larguar Maska e Honezmi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  288
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mir mor Ilir 88
  Me qe i nxore "skarco"fene CIFUTVE e MUSLIMANVE e meqe Muhameti s'eshte nje udheheqes i denje;pa na trego nje here per vertetsine e Krishterizmit , dhe se si nje VIRGJERESHE mund te lindi me frimen e shenjte(kujdes ore se mos te ndodhe dhe ty kjo)!! Dhe se si ne inate zoti i te (krishterve)mund te shkatroje boten plotesisht (kujto varken e Nojes)vetem sepse nuk ju binden plotesishte ATIJE.etj...etj...etj...Po kur zoti i flete te Krishterve se si te fitojne betejat , se si ta ndajne placken , se edhe femijet duhen vrare , se edhe kembet e kuajve duhen preree si... e si....Po per bekimin qe i jepe Mbretit David qe i mere gruan pabesishte ushtarit te tije dhe e vrete ate pabesishte! Po kur ne emer te zotit dhe kur DAVIDI ishte i semure qe tja sillnin shpirtin ne vende mblodhen gjithe virgjereshat e vendit qe te flinin me te dhe ta "ngrohnin" me epshin e rinise
  Po per............................................... .......
  Nuk shikoje ndonje ndrishim te madhe midis Kuranit dhe Bibles.
  Po ashtu nuk di se cfar mund te thoshte me teper se Ilir88 dhe Shen Albani (megjithse ky e ka semundje kronike e te pa sherushme) nje fondimentalist i krishtere dhe qe i urene muslimanet?!

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Meqe Iliri po na sjell versionin e tij , mendoj se eshte normale qe te sillet edhe versioni tjeter , ai i verteti sipas shumices derrmuese te historianeve

  Ishte mėngjesi i ditės sė hėnė, dita e nėntė (thuhet edhe dita e dymbėdhjetė) e muajit Rabiul Euel, nė vitin e ngjarjes sė Elefantit. Data 9 ėshtė mė e saktė, ndėrsa data 12 ėshtė mė e dėgjuar. Data e dytė bie mė 22 prill tė vitit 571, tė erės sonė. Qe Shifaja, bija e Amrit, e ėma e Abdurr Rrahman ibn Aufit, ajo qė e priti foshnjėn. Kur e lindi Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) doli prej sė ėmės njė dritė, prej sė cilės shndritėn edhe pallatet e Shamit. Pastaj i dėrguan fjalė gjyshit tė Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), Abdul Muttalibit pėr t’i dhėnė sihariqin e lindjes sė Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Abdul Muttalibi erdhi menjėherė shumė i gėzuar, e mori foshnjėn, e futi nė Qabe, e falenderoi Allahun, i bėri lutje Atij dhe ia vuri foshnjės emrin Muhamed (i Falenderuar), sepse shpresonte qė tė falenderohej. Pastaj theri kurban pėr lindjen e tij dhe nė ditėn e shtatė tė lindjes e bėri synet dhe sipas zakonit tė arabėve, shtroi njė darkė pėr tė. Qumėshti i gjirit

  E para grua qė i ka dhėnė gji Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pas nėnės sė tij, ėshtė Thuvejbja, robėresha e Ebu Lehebit, e cila kishte ende qumėsht. Asaj i pati lindur njė djalė, Masruhi. Thuvejbja i kishte dhėnė gji mė parė edhe Hamzait, birit tė Abdul Muttalibit dhe mė pas Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe Selemit, birit tė Adil El Mahzumiut. Pra, kėta tė tre (Hamzai, Muhamedi, dhe Selemiu) ishin vėllezėr qumėshti, sepse kishin pirė qumėsht nga e njėjta grua. Kur mori vesh pėr lindjen e Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) Ebu Lehebi u gėzua shumė dhe e liroi robėreshėn e vet. Mirėpo, kur Muhamedi filloi t’i ftonte njerėzit pėr nė Islam, Ebu Lehebi u bė nga armiqtė e tij mė tė egėr. Muhamedi nė fisin Benu Sa’ad Arabėt e kishin traditė qė pėr fėmijėt e porsalindur tė kėrkonin gjidhėnėse nė zonat malore. Ata vepronin kėshtu pėr t’i larguar foshnjat nga sėmundjet e qyteteve, pėr t’i forcuar fizikisht dhe pėr t’ua mėsuar gjuhėn arabe nė djep tė pastėr. Allahu kishte vendosur qė disa gra nga fisi Beni Sa’ad bin Bekr Hauazin, tė vinin pėr tė kėrkuar foshnje gjiri. Tė gjithave ia paraqitėn profetin Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), por ata nuk pranuan ta merrnin, sepse ishte jetim. Njėra nga gratė, qė kėrkonte fėmijė pėr t’i dhėnė gji, meqėnėse nuk gjeti tė tjerė, mori Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ajo ishte Halimja, bija e Ebu Dhuejbit. Ajo pati aq mirėsi prej tij, sa e patėn zili tė tjerėt. Emri i vėrtetė i Ebu Dhuejbit, babait tė Halimes, ishte Abdullah ibn el Harith. Emri i tė shoqit ishte Harith, biri i Abdul Uzzas. Kurse fėmijėt e Harith ibn Abdul Uzzas dhe vėllezėrit e qumėshtit tė Profetit Muhamed ishin: Abdullahu, Unejsja dhe Xheddameja, e cila quhej edhe Shimae, por mė shumė njihej me mbiemrin se sa me emrin. Ajo kujdesej pėr tė Dėrguarin e Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Begatitė nė shtėpinė ku i jepej gji

  Gjatė kohės qė Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qėndroi nė atė shtėpi, erdhėn shumė mirėsi pėr njerėzit e asaj shtėpie. Kur Halimja erdhi nė Mekė, ishte kohė thatėsire. Ajo kishte njė gomaricė, e cila ecte shumė ngadalė, sepse ishte shumė e dobėt dhe e rraskapitur. Kishte edhe njė deve, qė nuk i jepte asnjė pikė qumėsht. Halimja kishte edhe njė djalė tė vogėl, i cili tėrė natėn nuk i pushonte sė qari e sė bėrtituri, sepse kishte uri e nuk i linte prindėt tė flinin. Kur erdhi Halimja me Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe e vuri nė prehėr, i erdhi gjiri e iu shtua qumėshti; foshnja piu dhe u ngop. Piu edhe djali i saj i vogėl, derisa u ngop dhe fjetėn gjumė. I shoqi shkoi te deveja dhe pa se ajo kishte tėrė atė qumėsht. E moli, pinė tė dy sa u ngopėn, fjetėn dhe kaluan njė natė shumė tė mirė. Halimja me tė shoqin dolėn pėr tė shkuar te stepat e Beni Sa’adit. Ajo i hipi gomaricės e mori me vete edhe Profetin. Gomarica ecte aq shpejt, sa ia kaloi varganit dhe asnjė nga gomerėt nuk mund ta arrinte dot. Halimja me tė shoqin arritėn nė vendin ku banonte fisi Beni Sa’ad, njė nga vendet mė tė thata. Pėr habi, panė se delet e tyre vinin nė mbrėmje tė ngopura, me gjinj plot qumėsht. I milnin delet dhe pinin qumėsht me bollėk, nė njė kohė kur bagėtitė e tė tjerėve nuk jepnin asnjė pikė qumėsht. Kėshtu, Halimja me tė shoqin panė shumė mirėsi prej Allahut gjatė kohės qė Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qėndroi tek ata. Pasi u plotėsuan dy vjet, Halimja ia ndėrpreu gjirin. Tashmė ai ishte zhvilluar dhe forcuar fizikisht. Qėndrimi nė fisin Beni Sa’ad Halimja shkonte te nėna e Muhamedit dhe familja e tij nė ēdo gjashtė muaj. Pastaj kthehej me tė tek fshati i saj, nė Benu Sa’ad. Pasi e plotėsoi afatin e dhėnies gji dhe ia ndėrpreu atė, erdhi bashkė me Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) edhe nėna e tij, Eminia dhe u pėrpoq qė ta mbante pėrsėri foshnjėn, sepse kishte parė shumė begati e mirėsi. Iu lut sė ėmės qė ta linte edhe ca kohė tek ajo. Halimja i tha Emines: “Meqėnėse nė Mekė ka rėnė sėmundja e kolerės, kam frikė se mos sėmuret po ta lė Muhamedin kėtu nė Mekė. Prandaj, ma jep ta mbaj edhe ca kohė.” Eminia pranoi. Kėshtu, Halimja u kthye e gėzuar nė shtėpinė e saj bashkė me Muhamedin. Ai qėndroi tek ajo edhe dy vjet tė tjera. Pastaj, ndodhi njė ngjarje e jashtėzakonshme, e habitshme. Halimja dhe i shoqi i saj patėn frikė ta mbanin Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), prandaj e kthyen atė te e ėma. Ngjarja e habitshme qe ēarja e gjoksit tė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Enes ibn Maliku ka kumtuar se kur i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) po luante me djemtė e tjerė, i erdhi Xhibrili, e mori dhe e shtriu pėr tokė, ia ēau zemrėn dhe ia nxori atė jashtė, pataj i nxori njė copė tė vogėl mishi dhe i tha: “Kjo ishte pjesa e djallit.” Pastaj ia lau zemrėn nė njė tas ari me ujė zemzemi. Mė pas e bashkoi dhe e vuri nė vend ashtu siē ishte. Djemtė erdhėn me nxitim te nėna e tij e qumėshtit, Halimja dhe i thanė: “Muhamedi u vra.” U kthyen menjėherė e i dolėn pėrpara dhe panė se atij i kishte ndryshuar ngjyra e fytyrės. “Unė e kam parė shenjėn e asaj qepjeje nė gjoksin e tij”,- pėrfundon Enesi. Te nėna e vet e dashur Pasi ndodhi kjo ngjarje e jashtėzakonshme, Profeti Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u kthye nė Mekė dhe qėndroi tek e ėma rreth dy vjet. Pastaj, Eminia u nis bashkė me tė pėr nė Medine. Nė kėtė udhėtim atė e shoqėronin kujdestari i saj, Abdul Muttalibi dhe shėrbyesja e saj, Ummu Ejmeni. Ajo qėndroi nė Medine njė muaj, pastaj u kthye nė Mekė. Aty qenė varrosur babai i Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe dajat e gjyshėrit e tij, Benu Adji ibn En Nexhar. Gjatė rrugės Eminia u sėmur. Mė tej gjendja u keqėsua dhe ajo vdiq nė Ebua, midis Mekės dhe Medines. Aty edhe u varros. Gjyshi e shoqėroi deri nė Mekė Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), duke ndjerė thellė nė zemėr dhembjen e madhe qė i kishte shkaktuar fatkeqėsia e re. Ai sillej me Muhamedin me njė butėsi, tė cilėn nuk e njihnin as djemtė e vet. Abdul Muttalibi e vlerėsonte shumė Muhamedin dhe e nderonte dhe e preferonte mė shumė se djemtė e vet. E vinte nė dyshekun e vet, ku nuk ishte ulur tjetėrkush deri atėherė. I fėrkonte shpinėn dhe gėzohej nga ajo qė bėnte ai. Abdul Muttalibi besonte se ai djalė do tė kishte njė tė ardhme tė madhe. Mirėpo pas dy vjetėsh, Abdul Muttali vdiq, nė moshėn 80 vjeē dy muaj dhe dhjetė ditė. Te xhaxhai i vet i dashur Kujdestarinė pėr Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e mori pėrsipėr xhaxhai i tij, Ebu Talibi. Ai tregoi shumė mėshirė dhe dashuri ndaj tij. Ebu Talibi nuk ishte i pasur, por Allahu, ia shtoi atė pasuri tė pakėt qė kishte: njė ushqim i vetėm ngopte tė gjithė familjen e tij. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte shembull flijimi dhe durimi. Ai mjaftohej me atė qė i kishte caktuar Allahu i Madhėruar. Udhėtimi pėr nė Sham dhe takimi me priftin Ebu Talibi do tė shkonte pėr tregti me njė vargan tė Kurejshve deri nė Sham (Siri). Muhamedi nė atė kohė ishte dymbėdhjetė vjeē. Dikush ka thėnė se ishte dymbėdhjetė vjeē e dy muaj dhe dhjetė ditė. Ebu Talibi nuk duronte dot qė tė largohej nga Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Nga dhembshuria qė kishte pėr tė, e mori me vete. Kur vargani arriti afėr qytetit Basra, nė kodrat e Shamit, u doli pėrpara njė nga priftėrinjtė e mėdhenj tė krishterėve, qė quhej Behira. Ai hyri midis varganit, shkoi te Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), e mori pėr dore dhe i tha: “Ky ėshtė mė i madhi i njerėzimit. Ky ėshtė i dėrguari i Zotit tė botėve. Kėtė e dėrgon Allahu mėshirė pėr tė gjithė botėt.” Ata qė qenė aty, e pyetėn: “Ku e di ti kėtė?” “Kur ju dolėt prej qafės sė malit,- tha prifti, nuk mbeti gurė e dru pa rėnė nė sexhde. E, gurėt e drurėt bėjnė sexhde vetėm pėr profetėt. Unė, e njoh atė, sepse ka vulėn e profetėsisė pas shpine, nėn shpatull; ajo ėshtė sa njė mollė; e kemi tė shkruar nė librat tanė.” Pastaj, prifti Behira i nderoi ata me mikpritjen e tij. Ai i tha Ebu Talibit qė ta kthente Muhamedin dhe tė mos shkonte me tė nė Sham, sepse kishte frikė mos i ndodhte gjė nga jehudinjtė dhe romakėt. Ebu Talibi e ktheu Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nė Mekė. Lufta e Fuxharit

  Kur Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte njėzet vjeē, nė vendin e quajtur Pazari i Ukadhit filloi njė luftė midis fiseve Kurejsh dhe Kinan nga njėra anė dhe fisit Kajs Ajlani nga ana tjetėr. Patėn ndodhur katėr grindje nė katėr vjet midis atyre fiseve. Tri tė parat pėrfunduan vetėm me grindje dhe me njė acarim tė lehtė. Vetėm nė tė katėrtėn ndodhi lufta. Lufta u ashpėrsua shumė. U vranė disa veta nga tė dy palėt. Pastaj, bėnė armėpushim, qė tė numėronin tė vrarėt. Ajo palė qė do tė kishte tė vrarė mė tepėr do tė merrte shpagimin e gjakut qė ishte derdhur mė shumė. Kėshtu vendosėn, e pushuan luftėn e i hoqėn armiqėsitė dhe sherrin qė ishin krijuar midis tyre. Nė atė luftė mori pjesė edhe i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ai i pėrgatiste shigjetat xhaxhallarėve tė vet qė luftonin. Kjo luftė ėshtė quajtur Lufta e Fuxharit, sepse fiset ndėrluftuese shkelėn shenjtėrinė e Mekės dhe tė muajit tė shenjtė. Pakti i drejtėsisė Nė muajin Dhul Ka’ade, fill pas luftės sė Fuxharit u vendos Pakti i Drejtėsisė (Hilful Fudul) ndėrmjet pesė barqeve tė fisit Kurejsh: Benu Hashim, Benu el-Muttalib, Benu Esed, Benu Zehre dhe Benu Temim. Cila qe arsyeja e vendosjes sė paktit? Njė burrė nga Zebidi erdhi nė Mekė me njė plaēkė, tė cilėn ia bleu Asib Uail es-Sehmiu, por ai nuk i dha atė qė i takonte. Burri kėrkoi ndihmė nga fiset Benu Abdu Dar, Benu Mahzum, Benu Xhemeh, Benu Selim dhe Benu Adj, por ata nuk ia vunė veshin. Atėherė, ai hipi nė majė tė malit Ebu Kubejs dhe tha me vjershė padrejtėsinė qė i kishin bėrė. Pastaj bėri thirrje qė ta ndihmonin tė merrte tė drejtėn qė i takonte. Menjėherė shkoi atje Zubejr ibn Abdul Muttalibi dhe qėndroi aty, derisa ato barqe qė pėrmendėm mė lart, u mblodhėn nė shtėpinė e Abdullah ibn Xhed’anit, kryetar i fisit Benu Temim. Dhanė besėn dhe bėnė paktin qė tė ndihmonin nė Mekė ēdo njeri qė do t’i bėhej padrejtėsi. Atij duhej t’i kthehej e drejta qė i takonte, qoftė vendas a i huaj. Pastaj u ēuan dhe shkuan tek Asi, i biri i Uail es-Sehemiut dhe ia morėn me forcė atė qė i takonte Zubejdiut e ia dhanė atij. Nė kėtė pakt mori pjesė edhe vetė i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) bashkė me xhaxhallarėt e vet. Pasi Allahu e nderoi me mesazhin profetik, tha: “Nė shtėpinė e Abdullah ibn Xhed’anit kam marrė pjesė nė njė pakt, qė pėr mua ishte mė i dashur sesa pasuria mė e shtrenjtė. E sikur tė bėhej thirrje pėr njė pakt tė tillė nė Islam, unė do ta pranoja.” Jeta dhe puna Dihet se Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) lindi jetim dhe u rrit nėn kujdestarinė e gjyshit e mė pas tė xhaxhait dhe nuk trashėgoi nga babai i vet ndonjė pasuri. Kur u bė nė moshėn, kur mund tė punonte, zakonisht ruajti delet bashkė me vėllezėrit e vet nga qumėshti tė fisit Benu Sa’ad. Kur u kthye nė Mekė, ruajti delet e vendasve, me njėfarė pagese tė vogėl, qė nė kohėn tonė mund tė jetė dhjetė rijal4. Ruajtja e deleve ėshtė njė traditė profetike, nė fillim tė jetės sė tyre. Pasi e nderoi Allahu me misionin profetik, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Cdo profet ka ruajtur delet.” Kur u rrit e u bė burrė, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) filloi tė merrej ca e nga ca me tregti. Eshtė kumtuar se ai ka pasė bėrė tregti me Seib ibn Ebu Saibin, tė cilin e kishte bashkėpunėtorin mė tė mirė, qė nuk bėnte padrejtėsi dhe nuk grindej. Nė marrėdhėnie me njerėzit, Profeti Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ėshtė njohur dhe shquar pėr besnikėri, pėr ēiltėri dhe ndershmėri. E tillė ka qenė sjellja e tij nė ēdo hap e nė tė gjitha fushat e jetės, ndaj e mbiquajtėn El Emin (Besniku). Udhėtimi pėr nė Sham dhe tregtia me pasurinė e Hatixhes Hatixhja, bija e Huuejlidit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka qenė mė e mira e grave tė fisit Kurejsh, si pėr nga nderi, ashtu edhe pėr nga pasuria. Ajo u jepte pasuri tregtarėve, qė tė tregtonin me tė pėrkundrejt njė pjese fitimi. Kur dėgjoi pėr Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), i propozoi qė tė shkonte nė Sham, tė tregtonte pėr tė dhe t’i jepte atij mė shumė nga ē’u kishte dhėnė tė tjerėve. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u nis pėr nė Sham bashkė me shėrbėtorin e Hatixhes, Mejserin. Nė Sham shiti e bleu dhe pati njė fitim tė madh. Kėshtu pasuria e Hatixhes pati njė begati qė nuk e kishte pasur kurrė. Pasi bėnė tregti nė Sham, i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u kthye nė Mekė dhe ēoi nė vend amanetin. Martesa me Hatixhen Hatixhja pa te Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) besnikėri dhe mirėsi, qė nuk e kishte parė asnjėherė dhe u habit. Shėrbėtori, Mejseri i tregoi ēfarė kishte parė te Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Thuhet edhe pėr ndodhi tė jashtėzakonshme; pėr shembull, kur ishte vapė e madhe, atij i jepnin ujė dy engjėj. Hatixhja e kuptoi qė do tė ishte lumturi e madhe tė martohej me tė. Iu propozua Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėr martesė dhe ai pranoi. Pėr kėtė bisedoi edhe me xhaxhallarėt e vet. Ata i dėrguan fjalė xhaxhait tė Hatixhes, Amir ibn Esedit. Xhaxhai e martoi Hatixhen me Profetin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nė prani tė njerėzve nga fisi Benu Hashim dhe tė kryetarėve tė fisit Kurejsh, me njė prikė prej 20 deve ose 6 deve tė reja. Fjalėn e martesės e mbajti xhaxhai i Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), Ebu Talibi. Ai e falenderoi dhe e lavdėroi Allahun. Pastaj pėrmendi prejardhjen e nderuar dhe tė mirat e Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Pastaj shpalli lidhjen e martesės dhe tregoi sasinė e prikės. Martesa e Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) me Hatixhen u bė dy muaj e ca ditė pas kthimit tė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nga Shami. Atėherė, Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte 25 vjeē, ndėrsa Hatixhja (sipas versionit mė tė njohur) ishte 40 vjeēe. (Thuhet edhe se ka qenė 28 vjeēe; dikush ka thėnė edhe ndryshe). Ajo qe martuar mė parė me Atik ibn Aidh El Mahzumiun, por ai vdiq. Pastaj u martua me Ebu Halid Timinun, por edhe ai vdiq. Me tė pati njė djalė. Mė pas kryetarėt e mėdhenj tė fisit Kurejsh deshėn tė martoheshin me tė, por ajo nuk pranoi, derisa u martua me tė Dėrguarin e Allahut. Martesa me tė qe njė lumturi, qė e kishin lakmi tė gjithė njerėzit. Hatixhja ėshtė gruaja e parė e Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe deri sa vdiq ajo, ai nuk ka marrė tjetėr pėr grua. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i pati tė gjithė fėmijėt me Hatixhen, pėrveē Ibrahimit, tė cilin e pati me Marien, qė ishte nga Koptet e Egjiptit. Fėmijėt qė pati me Hatixhen Fėmijėt qė pati Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) me Hatixhen janė: Kasimi, Zejnebja, Rukija, Ummu Kulthumi, Fatimja dhe Abdullahu. (Ka edhe thėnie tė tjera pėrsa i pėrket numrit dhe radhės sė tyre.) Djemtė kanė vdekur tė vegjėl, ndėrsa vajzat kanė jetuar tė gjitha. Ato u bėnė myslimane dhe u shpėrngulėn nga Meka nė Medine. Tri vajza vdiqėn para se tė vdiste Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Fatimja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) jetoi edhe gjashtė muaj pas vdekjes sė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ndėrtimi i Shtėpisė sė Shenjtė Kur Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte nė moshėn 35 vjeē, ndodhi njė furtunė e madhe. Ajo i ēau dhe i mbuloi muret e Qabes. Muret qenė dobėsuar edhe mė parė pėr shkak tė njė djegieje. Kurejshėt u detyruan qė ta ndėrtonin atė rishtaz. Ata vendosėn qė tė pėrdornin pasuri tė pastėr nė tė. Nuk do tė hynte nė ndėrtimin e Qabes asnjė lloj pasurie e grabitur a e fituar me kamatė ose me padrejtėsi. Ata i trembeshin dėnimit tė Allahut. U ēua Uelid ibn Mugira dhe tha: “Allahu nuk i dėnon ndėrtuesit.” Dhe nisi tė shembė muret. E ndihmuan edhe tė tjerėt. U shembėn muret dhe arritėn te themelet e Ibrahimit. Pastaj filluan ndėrtimin. Secilit fis i caktuan pjesėn qė do tė ndėrtonte. Vetė kryetarėt e fiseve mbartnin gurė. Ndėr ta, edhe i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe xhaxhai i tij, Abbasi. Ndėrtimin e Qabes e mori pėrsipėr njė ndėrtues romak, qė quhej Bakum. Meqėnėse pasuria e pastėr nuk u mjaftonte pėr ndėrtimin e Qabes mbi themelet e Ibrahimit, lanė pa ndėrtuar 6 kutė nga veriu. Nė kufirin e 6 kutėve ndėrtuan njė mur tė vogėl pėr tė treguar se ėshtė prej Qabes. Kjo pjesė njihet me emrin “Guri” dhe “Hatimi”. Kur, ndėrtimi arriti nė vendin e Gurit tė Zi, secili prej kryetarėve donte tė ishte vetė i nderuari, duke vėnė Gurin e Zi nė vendin e tij. Ata filluan tė grindeshin. Kėshtu vazhduan 4 ose 5 ditė. Pėr pak grindja desh u kthye nė njė luftė tė pėrgjakshme nė Haram5. Vetėm se Ebu Umejje ibn Mugire el Mahzumiu arriti ta kalojė situatėn me urtėsi. Ai ishte mė i vjetri i kurejshėve. Ai propozoi qė i pari qė do tė hynte nė derėn e xhamisė, tė gjykonte. Tė gjithė e pranuan dhe ranė nė njė mendje pėr kėtė. Ishte vendimi i Allahut qė i pari qė do tė hynte nė xhami pas vendimit tė kurejshėve tė ishte i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Posa e panė atė, kurejshėt brohoritėn dhe thanė: “Ky ėshtė i Besueshmi, ne jemi tė kėnaqur.” Kur ai arriti tek ata, i shpjeguan ngjarjen. Atėherė, i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) mori njė velencė dhe e vuri Gurin e Zi nė tė. Pastaj urdhėroi secilin prej kryetarėve tė kapė njė cep tė velencės dhe ta ngrinin atė tė gjithė sė bashku. Kur e afruan Gurin te vendi ku do tė vihej, e mori nė dorė i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe e vendosi nė vendin e vet. Kjo qe njė zgjidhje e zgjuar dhe e arsyeshme e tė gjithė u kėnaqėn me tė. Gurin e zi e ngritėn nga toka njė metėr e gjysmė, ndėrsa derėn e Qabes e ngritėn rreth 2 metra nga toka, me qėllim qė tė mos hynte askush tjetėr aty pėrveē atij qė donin ata. Muret i ngritėn tetėmbėdhjetė kutė, kurse mė parė patėn mbetur pėrgjysmė. Brenda Qabes bėnė gjashtė shtylla nė dy rreshta dhe tavanin e vunė nė njė lartėsi prej pesėmbėdhjetė kutėsh. Mė parė, Qabja ka qenė pa tavan dhe pa kollona. Jeta e Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) para se tė bėhej Profet Qė i vogėl, Muhamedi u rrit me mendje tė shėndoshė, i zhvilluar fizikisht dhe i pastėr shpirtėrisht. Ai u rrit, u burrėrua dhe u zhvillua duke trashėguar tėrė cilėsitė e mira. Muhamedi karakterizohej nga largpamėsia, mendimi i drejtė dhe zgjuarsia e rrallė. Ishte shembull i pėrkryer nė mor al. Dallohej pėr ēiltėri, pėr mbajtjen e amanetit, pėr sjellje tė njerėzishme, pėr moral tė lartė, urtėsi, durim, mirėnjohje, sedėr, thjeshtėsi dhe dashamirėsi. Ai ishte nė majėn mė tė lartė tė mirėbėrėsisė e tė humanizmit. Pėr kėtė, xhaxhai i tij Ebu Talib ka thėnė: “Ai e ka fytyrėn tė bardhė, ndihmon jetimėt dhe mbron tė vejat.” Ai shikonte farefisin. Ai e mbante vetė atė qė rėndonte shpatullat e njerėzve. Ai ndihmonte ata qė nuk kishin, derisa tė mėkėmbeshin; ai ndihmonte mė tė dobėtit; ai ndihmonte atė qė i kishte ndodhur ndonjė fatkeqėsi. Allahu e kishte rrethuar me ruajtjen dhe kujdesin e Vet. E kishte bėrė qė t’i urrente ato vese dhė gjėra tė kota e tė kėqija qė gjallonin nė popullin e tij. Prandaj, Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nuk merrte pjesė nė festat e paganėve dhe tė idhujtarėve. Ai nuk hante kurrė nga ai mish qė therej pėr idhujt ose pėr dikė tjetėr pėrveē Allahut. Ai nuk i duronte dot as betimet nė Latin dhe Uzzanė, as prekjet me dorė a afrimin tek ata. Ai u qėndronte pijeve alkoolike mė larg se tė gjithė njerėzit dhe nuk shkonte pėr tė dėgjuar muzikė. Ai nuk ka shkuar asnjėherė nė vendet ku kalohej koha me gjėra tė kota a nė klube ku mblidheshin tė rinjtė e ku takoheshin tė dashuruarit nė Mekė.


  Peace!

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fillimi i profetėsisė dhe i shpalljes sė Zbulesės ėshtė muaji Ramazan, nata e Kadrit. Pėr kėtė Allahu i Madhėruar ka thėnė: “Muaji i Ramazanit, nė tė cilin zbriti Kurani.” Dhe: “Vėrtet, Ne e zbritėm atė natėn e Kadrit.” (97:1) Hadithet e vėrteta, autentike na njoftojnė, gjithashtu se ngjarja ka ndodhur natėn e sė hėnės, para agimit. Me qenė se nata e Kadrit bie nė dhjetė ditėt e fundit tė muajit tė Ramazanit nė numėr tek, dhe shkencėrisht ėshtė vėrtetėsuar se dita e hėnė e Ramazanit tė atij viti ka qenė data 21, del se profetėsia e Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka filluar natėn e 21-tė tė muajit Ramazan. Kjo datė bie mė 10 gusht tė vitit 610 tė erės sonė. Sipas vitit hėnor nė atė kohė ai ishte 40 vjeē, 6 muaj dhe 12 ditė. Sipas vitit diellor i bie tė ishte 39 vjeē, 3 muaj dhe 22 ditė. Pra, Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte nė krye tė 40 vjetėve sipas vitit diellor, kur i ka ardhur profetėsia. Ndėrprerja e Zbulesės dhe kthimi i saj Pas zbritjes sė parė tė Zbulesės nė Shpellėn Hira, pati njė ndėrprerje. Kjo ndėrprerje vazhdoi disa ditė. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u mėrzit dhe u hidhėrua. Mirėpo, e mira qe pikėrisht nė kėtė ndėrprerje, sepse iu hoq frika Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!); ai u bė i vendosur nė ēėshtjen e tij dhe u pėrgatit tė mbajė mbi vete diēka tjetėr si ajo qė kishte zbritur. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qe kthyer nga Uaraka ibn Neufeli dhe pati shkuar pėrsėri te Shpella Hira pėr tė vazhduar adhurimin ndaj Allahut dhe pėr tė plotėsuar ditėt qė kishin mbetur prej muajit tė Ramazanit. Mbaroi muaji i Ramazanit dhe ai plotėsoi adhurimet nė shpellė. Nė mėngjesin e parė tė muajit Sheual zbriti nga shpella pėr nė Mekė. Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Kur hyra nė luginėn e Mekės dikush mė thirri. Hodha sytė nė tė djathtė, por nuk pashė njeri. Hodha sytė edhe nė tė majtė, por nuk pashė njeri. Hodha sytė pėrpara, por nuk pashė njeri, as prapa meje nuk pashė njeri. Atėherė, ngrita kokėn lart dhe pashė diēka! Engjėlli qė mė pat ardhur nė shpellėn Hira, ishte ulur nė njė karrige midis qiellit dhe Tokės. U tremba aq shumė, sa rashė pėr tokė. Shkova te Hatixhja. Mė mbuloni, mė mbuloni, mė mbuloni dhe mė hidhni ujė tė ftohtė,- i thashė. Mė mbuluan dhe mė hodhėn ujė tė ftohtė. Atėherė, ka zbritur: “O, ti i mbuluar. Ngrihu dhe paralajmėroi (njerėzit pėr dėnimin)! Dhe Zotin tėnd madhėroje! Dhe rrobat e tua pastroji! Dhe tė neveritshmes largoju!” Kjo ka ndodhur para se tė bėhej detyrim namazi. Pas kėtij ēasti Zbulesa ka ardhur pa ndėrprerje. Kėta ajete janė fillimi i mesazhit tė tij dhe janė shpallur pak mė vonė shpalljes sė parė, e cila ishte edhe fillimi i Profetėsisė sė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Kėta ajete pėrfshijnė dy lloj detyrimesh: -Lloji i parė ėshtė detyrimi i Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėr tė shpallur mesazhin dhe pėr tė paralajmėruar njerėzit. Kėtė e thotė fjala e Allahut: “Ngrihu dhe paralajmėroi (njerėzit pėr dėnimin)!” Ajeti do tė thotė: Paralajmėroi njerėzit pėr dėnimin nga Allahu nėse ata nuk largohen nga mashtrimi e humbja, tė mos adhurojnė idhujt, por vetėm Allahun, tė mos i vėnė shok Atij, as nė Veten e Tij, as nė cilėsitė e Tij dhe as nė tė drejtat e Tij. Lloji i dytė ėshtė detyrimi i Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), qė tė zbatojė urdhrat e Allahut tė Madhėruar, t’i zbatojė ato plotėsisht nė veten e tij, pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut dhe pėr tė qenė shembull pėr ēdo njeri qė i beson Allahut. Kėto shprehen nė ajetet: “Dhe Zotin tėnd madhėro!” qė do tė thotė: “Vetėm Allahun madhėro dhe mos i shoqėro Atij askėnd dhe asgjė.” “Dhe rrobat e tua pastro!”, qė do tė thotė: pastroji rrobat dhe trupin tėnd, sepse nuk i ka hije atij njeriu qė madhėron Allahun e qėndron para Tij, tė jetė i papastėr. “Dhe sė neveritshmes largoju!”, do tė thotė largohu nga ajo qė shkakton zemėrimin e Allahut dhe dėnimin e Tij. E kjo arrihet duke iu bindur Allahut dhe duke mos e kundėrshtuar Atė. “Dhe mos prit pėr atė qė jep (tė tė shpėrblejnė mė) shumė.”, do tė thotė mos bėj mirėsi, pėr tė marrė mė shumė se e mira qė ke bėrė. Ajeti i fundit tregon dėmet qė do t’i vinin nga populli i vet, kur tė ndahej nga feja e tyre e t’u bėnte thirrje vetėm nė rrugėn e Allahut, siē thotė Allahu: “Dhe pėr hir tė Zotit tėnd, duro!” Thirrja Pėr tė vėnė nė jetė ajetet e zbritura, i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) filloi menjėherė t’i ftojė njerėzit nė fenė e Allahut tė Madhėruar. Nė atė kohė njerėzit ishin tė pafe. Ata adhuronin shenjtorėt e idhujt. Pėr kėtė nuk kishin asnjė argument, veēse kishin parė prindėrit e tyre qė i adhuronin. Morali i tyre ishte vetėm mendjemadhėsia dhe kryelartėsia. Rruga e tyre e vetme pėr zgjidhjen e problemeve ishte vetėm me shpatė. Prandaj Allahu i Madhėruar e urdhėroi Muhamedin (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė tė fillonte thirrjen nė Islam fshehurazi, duke iu drejtuar vetėm atij qė e njihte pėr njeri tė mirė dhe qė e donte tė vėrtetėn, vetėm atij njeriu, qė i besonte e tek i cili ishte i qetė. Allahu e urdhėroi atė tė fillonte mė sė pari me familjen e vet, me tė afėrmit e vet dhe pastaj me miqtė e shokėt e vet, mė pas me tė tjerėt.
  Peace!

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Honezmi,

  Pyetjet qe ti shtron per Kristjanizmin, ato pergjigjen nepermjet rrenjeve te kristjanizmit pra fese se hebrenjeve. Ketu deshiroj te tregoj traditen e lashte te popujve te Lindjes se Mesme ne prodhimin e perrallave dhe profeteve. Po te lexosh mesiper, do te gjesh mendimin tim per origjinen dhe arsyen e vertete te ardhjes se fese Kristjane ne Evrope. Ajo nuk ndryshon asgje per hebrenjte dhe qendrimin e tyre superior ne bote. Pra, edhe popujt e lashte te Evropes, atyre u duhet qe te besojne qe shpetimi i vetem mund te vije nepermjet nje cifuti pra Jezusit.

  Qe kjo ishte nje fe e c'pikur vjen nga fakti qe vete cifuterit nuk e pranuan. ja dhane Romes ate fe sepse me Talmudin e tyre urryes ndaj xhentileve nuk mundej dot ushtria dhe perandoria romake e cila sundonte izraelin. Jahvehu nuk mundte dot Marsin apo Zeusin sepse edhe romaket kishin zotat e tyre. Por duke mesuar meshire, dashuri, etj. keshtu armiku zbutet dhe thehet nga brenda. Duke kercenuar me ferrin e perjetshem (nje gje thelbesore edhe ne fene Kristjane) erdhi ne Evrope nje frike e re. Per romen e cila ishte nje perandori, nje shtet me ligje, gjykata, ushtri, etj., per ate duheshin ligje te tjera. Atyre u duhej nje gjykate e re, gjykata e Jahvehut qe gjykonte edhe shpirtin. Keto ligje erdhen nepermjet Kristjanizimit, apostujve, te cilet ishin agjente te levizjes nacional-clirimtare te hebrenjeve.

  Do te shkoj me ne thellesi te ketij subjektit me vone ne teme, por tani do vazhdoj aty ku e kam lene mesiper. Konflikti nacionalist ne mes Hebrenjeve dhe Arabeve ne vehten e tij nxjerr ne drite te verteten edhe mbi Kristjanizmin.

  I

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Akus, ky verzion nuk eshte verzioni i levizjes nacionaliste arabe. Per mendimin tim eshte me i plote sepse tregon edhe faktet qe nuk i pershtaten levizjes.

  Cifuterit ne Meke:

  Hebrenjte ne Meke si dhe kudo ne bote perbenin nje komb. Nuk ka rendesi se ne cilin shtet jeton, nuk ka rendesi se sa i perhapur je, nje cifut eshte pjese e kombit cifut. Qe nga lashtesia, cifutet kane qene dhe mbeten mjeshtra te tregtise dhe te parase. Ishin shume te suksesshem ne qytetin e Mekes dhe ne te njejten kohe, ata ishin i vetmi autoritet i monoteizmit. Ishin te paret qe kishin shkeputur Jahvehun nga panteoni i zoterave pagane te botes se lashte te lindjes se mesme. As Hebrenjet dhe as Arabet nuk krijuan nje zot te ri, nuk gjeten nje zot te ri sic pretendohet. Ata thjesht nxorren dy zota nga grupi i madh i zoterave pagane dhe me ta ndertuan ate qe sot quhet monoteizm. Sic u tregua mesiper nga historia, si El (Allahu) ashtu edhe Jahvehu i perkisnin besimit te vjeter pagan.

  Puna e Muhamedit per te bindur arabet qe tani El eshte i vetmi zot nuk ishte e lehte per dy arsye. E para kishte te bente me faktin qe arabet besonin ne shume zotera, dhe ne ate rast, atyre u duhej te braktisin ata zota te cilet i besonin dhe te mblidheshin rreth zotit El. Por Muhamedi e dinte qe i vetmi shanc per te bashkuar arabet ne levizjen e re nacionaliste ishte nepermjet deklarimit te nje zoti te vetem rreth te cilit te gjithe do te bashkoheshin.

  Problemi i dyte ishin Hebrenjte qe jetonin ne Meke. Si do te konvertoheshin ata nga Jahvehu i tyre, tek El i arabeve? Sidomos me besimin e tyre qe ata jane rrace superiore para zotit sic u shpjegua mesiper. Nese nuk konvertohen, kjo do te paraqiste per levizjen e re nje rrezik te vecante sepse tani populli do te kishte dy grupe qe ishin monoteiste por besonin ne zota te ndryshem. Prandaj, ne fillim te shkrimit te Kuranit, Muhamedi fillon me vargje te cilat deklarojne qe El eshte:

  1. Meshiruesi
  2. Zoti i boterave
  3. Meshiruesi
  4. Sundues te dites se Gjykimit

  Pra El eshte i meshirshem, dhe ndersa Jahvehu quhet "Zot i Izraeliteve" Muhamedi e ben te qarte pozicionin e Elit nga bota e lashte pagane. Eli ishte nje nga zotat me te larte te panteonit Sirian dhe Palestinez sic eshte treguar mesiper ai ishte me i larte sesa Jahvehu. E ben te qarte duke thene qe ndersa Jahvehu eshte zot vetem i izraeliteve, El eshte zot i boterave. Duke patur parasysh qe ne teologjine cifute, Jahvehu eshte zoti i gjykimit te shpirtit, El (allahu i arabeve) behet SUNDUES i dites se Gjykimit. Prandaj, per te shpetuar nga ferri ne diten e gjykimit, Allahu eshte sundues dhe i vetmi qe mund te te shpetoje. Kjo behet kryesisht per te frikesuar popullin e Mekes duke thene qe pavarsisht se kujt i besoni, nese nuk i besoni Allahut, ferri ju pret sepse ne diten e gjykimit ai sundon fatin tuaj.

  Duke ndjekur traditen e profetsise semitike, Muhamedi tani e ka gjetur nje zot i cili ka per ti treguar njerzimit menyren e vertete te jeteses ne formen e levizjes nacionaliste arabe. Por cifuterit nuk po ja vinin veshin Muhamedit dhe deklarimit te tij qe Eli (allahu) eshte zot i vetem. Profeti mundohet me te bute ne fillim te Kuranit dhe thote ne kuran:

  "O bijtė e israilit, kujtoni (jini mirnjohės pėr) tė mirat e Mia, tė cilat ua dhurova juve dhe zbatoni premtimin qė mė keni dhėnė Mua. Unė zbatoj atė qė u premtova dhe tė mė keni frikė vetėm Mua." (Bekare 40)

  Kur vazhdon kokefortesia e hebrenjeve, Muhamedi shkruan ne kuran tek Nisa 46:

  "Njė palė bga jehudite ėshtė qė ndryshojnė fjalėt (e Zotit) nga vendet e veta, e (kur i thėrret ti) ata thonė: “Degjuam (fjalėn tėnde) fhe kundėrshtuam (thirrjen tėnde), dhe thonė: “dėgjo mos dėgjofsh!” (dhe thonė): “Raina” (kėto i thonė) duke pėrdredhur gjuhėt e tyre dhe duke atakuar fenė. E sikur tė thoshin ata: “Dėgjuam, respektuam, dėgjo dhe vėshtrona”, do tė ishte mė e drejtė,POR PER SHKAK TE REFUZIMIT TE TYRE, ALLAHU (EL) I MALLKOI, prandaj besojnė vetėm pak (besim gjysmak)."

  Pra ketu Muhamedi thote qe zoti i ka mallkuar hebrenjte dhe me kete varg i shpall lufte popullit te izraelit. Ky mallkim ne kete varg te kuranit eshte baza themelore e urrejtjes arabe ndaj hebrenjeve. C'do musliman nga arabia qe thote "Vdekje Izraelit" e bazon plotsisht nje urrejtje te tille ne keto vargje. Duhet kuptuar qe ketu eshte nje pike e rendesishme e kthimit te ngjarjeve drejt luftes se pergjakshme. Gjithashtu duhet kuptuar qe ndryshimi nga Bekare 40 tek Nisa 46 ne kuran nuk ndodhi brenda nates. Vargjet shkruheshin ne Kuran shume ngadale prandaj qe te perfundohej u deshen mese 22 vjet. Ne kohen e shkrimit ne Nisa 46, numri i ndjekesve te Muhamedit sigurisht qe ishte i rritur nga koha e shkrimit tek Bekare 40. Tani duket qarte qe nje menyre me e eger mund te perdoret per te konvertuar cifuterit. Pra duket qarte nacionalizmi ne emer te zotave. Eshte e rendesishme te lexohen edhe hadithet nga islami, pra tregimet e ngjarjeve nga jeta e udheheqesit, dhe deklarime te ndryshme te bera nga vete Muhamedi. Do te vazhdoj me disa prej tyre qe tregojne ngritjen e Muhamedit tek niveli i udheheqesit te plote te levizjes nacionaliste te Arabeve. Kjo eshte e bazuar ne traditen e lashte te profetesise semitike.

  I

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Udheheqja

  Po te shikoni historine, hapi i pare ne c'do levizje te madhe nacionaliste ka qene vendosja e udheheqesit i cili pothuajse gjithnje ka qene vete themeluesi i levizjes. Shembuj kemi plot, qe nga Rusia gjer ne Evropen perendimore me te cilat tashme te gjithe jemi te njohur. Ngritja e udheheqesit tek niveli i fuqise absolute eshte baza themelore e bashkimit te anetareve te levizjes per ti dhene levizjes drejtimin e sakte. Ketu meposhte tregohen disa hadithe dhe vargje nga kushtetuta arabe (kurani) te cilat e ngrejne Muhamedin tek niveli i vete Elit (allahut.):

  Hadithet fillojne duke shpjeguar qe ai ne radhe te pare eshte zgjedhur nga Eli:

  "Zoti ka zgjedhur si me te miret femijet e Ishmaelit, djemte e Abrahamit. Nga pasardhesit e Ishmaelit, zoti ka zgjedhur fisin e Quresheve (fisi i muhamedit, lexoni mesiper) si njerezit me te mire; nga Qureshet, ai ka zgjedhur Banu Hashim (familjen e Muhamedit) si njerezit me te mire, dhe nga Banu Hashim, zoti ka zgjedhur Muhamedin si njeriun me te mire te te gjithe njerzimit.."(Jame Tirzme, Vol: 2).

  Dy gjerea duhet patur parasysh. E para kjo eshte nje pergjigje direkte tek nacionalizmi cifut i cili tregon nga dhjata e vjeter qe zoti kishte zgjedhur Isakun sepse ai ishte me gjak te paster cifut ndersa Ishmaeli ishte i perzier me gjak xhentil sepse nena e tij ishte nje skllave nga Egjypti. (lexoni mesiper per historine e plote)

  Pika e dyte eshte shkeputja e muhamedit nga njerzimi sepse tiparet e fisit te tij e bejne ate me te larte se te gjithe arabet e tjere.


  Ne volumin e dyte kemi edhe nje paragraf tjeter ne te cilin tani Muhamedi nuk eshte zgjedhur, por eshte KRIJUAR me qellim qe te behet udheheqes. Gjithashtu do te shikoni perseritjen e pergjigjes qe i behet dhjates se vjeter:

  "Nga te dy fiset qe zoti kishte zgjedhur si me te miret kane qene pasardhesit e Ishmaelit dhe Isakut. Zoti preferoi femijet e Ishmaelit (pra arabet) para femijeve te Isakut (cifuterit.) Dhe zoti KRIJOI MUHAMEDIN NE FISIN E ZGJEDHUR TE QURESHEVE...." (Jame Tierzme Vol: 2)

  Per te treguar vehten jo vetem si profet i zgjedhur por edhe suprem mbi te gjithe profetet e tjere ne kete hadith tregohen fjalet e muhamedit:

  "Kur e pyeten Muhamedin se kur ishte bere profet. Ai u pergjigj duke thene qe ai ishte bere profet nga koha kur trupi dhe shpirti i Adamit ishin ne procesin e krijimit." (Jame Tirzme Vol: 2)

  Ne hadithin qe vjen, Muhamedi arrin nivelin e zotit ne diten e Gjykimit:

  "Ne diten e gjykimit, pyet per Muhamedin...personin qe ka fuqine per te nderhyre ne faljen e mekateve. Ai do te jete i vetmi person qe ka mundesine per te veprura ne parajse (per shpetimin) (Jame Tirmze Vol: 2)"

  Pra keto hadithe si edhe vargjet meposhte nga kushtetuta arabe tregojne qarte ngritjen ne fuqi absolute te Muhamedit si udheheqes i levizjes nacionaliste arabe:

  "Allahu (El) i jep leje profetit qe te martoje vejushen apo femren e ndare te kujtdo, por eshte ACT PERBINDESH per ndonje njeri qe te martoje vejushen apo te ndaren nga profeti." (The Confederates: 50)

  Me fjalet e mesiperme, profeti vendos kontrollin e plote ne radhe te pare te grave te tij. Eli ka vendosu rregulla special vetem per profetin.

  Rregullat speciale per profetin rriten:

  "Allahu eshte i shqetesuar me kenaqesine e Profetit; Ai u thote besimtareve si per te hyre ne shtepine e tij, sa gjate duhet te qendrojne aty, dhe qe ata te mos hyjne ne fjalime boshe kur jane ne shtepine e tij." (The Confederates: 50)


  "Nuk eshte per asnje besimtar, burre apo grua, qe kur zoti dhe lajmetari i tij (ketu zoti dhe lajmetari veprojne bashke) kane dhene nje ligj, qe te kete ndonje alternative. Kushdo qe nuk degjon zotin dhe lajmetarin e tij (Muhamedin) ai eshte ne gabim te qarte." (The Confederates: 35)

  Vargje te tilla gjinden kudo neper Kuran ku El eshte pothuajse sherbimtar i Profetit. Nuk eshte Muhamedi i pari ne traditen semitike i cili ngrihet tek niveli i zotit vete ose edhe mbi nivelin e zotit. Ne Talmudin e Babilonise gjen keto fraza qe tregojne se si profetet dhe udheheqesit e kombit cifut arrijne mbi zotin vete:

  Nga Talmudi i Babilonise:

  Hagigah 27a . Tregon qe asnje Rabbi (klerik dhe udheheqes i kombit cifut) nuk mund te shkoje ne ferr.

  Baba Mezia 59b. Nje Rabbi ben debatim me Zotin dhe ai e mund zotin. Zoti e pranon qe Rabiu e ka fituar debatin.


  Nga dhjata e vjeter:

  Ne Exodus 32: 12-14 Moisiu i jep urdhera zotit (Jahvehut)

  Ne vargjet famoze tek (Numrat 14: 11-20) cifuterit denegrojne Dheun e Premtuar dhe kerkojne te rikthehen ne Egjypt sipas perralles. Egersia e Jahvehut (zotit cifut) arrin kulmin dhe ai kercenon qe ka per ti vrare te gjithe cifuterit. Por Moisiu nderhyn dhe e turperon zotin publikisht. Zoti i hap rrugen Moisiut si gjithnje.

  Moisiu (Moses) nuk eshte vetem nje profet, por duhet te kuptohet qe nga historia ai eshte njeni nga figurat me te larta te nacionalizmit cifut. Lufta e tij ishte kryesisht kundra civilizimit te egjyptit. Ai eshte themelues i Judeizmit.


  Pra Muhamedi thjesht vazhdon ne traditen e lashte te semitikeve per prodhimin e udheheqesve nacionaliste. Me ngritjen e tij tek pozita e larte e udheheqesit absolut, ku urdherat e tij jane te njejta si ato te Elit, levizja nacionaliste arabe eshte ne pozicionin e duhur per tu ndezur.

  Do te vazhdoj me disa nga kerkesat themelore te levizjes dhe shperndarjes se saj duke filluar me emrin e saj te quajtur Islam dhe kuptimin e plote te fjales.

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Islam, nenshtrimi dhe dorezimi i plote.

  Fjala Islam ne arabisht do te thote nenshtrim nga fjala 'aslam qe do te thote "te dorezohesh, te nenshtrohesh plotsisht." Muhamedi e zgjodhi kete fjale per ti dhene titullin levizjes nacionaliste arabe. Qe nga titulli, kerkesa kryesore e levizjes eshte e qarte; Ajo kerkon nenshtrimin e popullit, dorezimin e tyre te plote tek El (allahu) (pra muhamedi). Duhet te kuptohet ndryshimi themelor ketu ne mes te levizjes nacionaliste cifute dhe levizies nacionaliste arabe. Ajo arabe te pranon (gjer dikund) nese behesh musliman (nenshtrohesh, dhe dorezohesh te El) por ajo cifute nuk te pranon edhe sikur te pranosh Jahvehun si zot ne qofte se ti nuk i takon rraces se paster cifute. Levizja cifute eshte e bazuar ne gjakun e fisit, por Muhamedi duke e ditur qe Qureshet (fisi i tij) jane pasardhes te Ishmaelit, gjithashtu e kupton qe gjaku dhe rraca arabe nuk kane perse te luftojne per pasterti te plote. Megjithate, duhet kutpuar nga hadithet e mesiperme qe edhe Muhamedi deklaron fisin e tij si udheheqes te zgjedhur te levizjes, pra ata qe jane me te afert me te nga rraca dhe gjaku. Ky ndryshim themelor, eshte arsyeja kryesore qe cifuterit ne lindjen e mesme perbejne nje pjese shume te vogel te popullsise ne krahasim me arabet. Duke u munduar qe te ruajne gjakun e fisit, cifuterit mbajten si tradite, dhe si ligj nga Talmudi i Babilonise (lexoni mesiper) vetem martesat brenda fisit dhe mospranimin e xhentileve brenda Judeizmit, levizjes se tyre nacionaliste. Megjithese ne koherat moderne nga frika e asgjesimit, ky qendrim ka ndryshuar pak, cifuterit ortodokse (mbajtesit e Talmudit) vazhdojne me qendrimin e tyre edhe sot.  Tri kriteret e levizjes nacionaliste arabe (islamit) jane pothuajse te njejta nga c'do levizje nacionaliste ne bote:

  1. Shperblimi

  Per veprime ne mbeshtetje te levizjes. Ky shperblim eshte ne forme shpirterore pra El apo Allahu te dergon ne parajse. Niveli i veprimit ne mbeshtetje te levizjes nacionaliste percakton nivelin e shperblimit. Shkalla e veprimeve shtrihet nga pranimi i thjeshte i kuranit (kushtetutes) gjer tek vdekja ne luften nacionaliste. P.sh. ne sulmet e njepasnjeshme terroriste ndaj hebrenjeve sot, te gjithe martyret jane te shperblyer jo vetem me parajsen, por me nje vend special ne parajse. Ata 19 terroristet qe u fluturuan ne ndertesat e qytetit New York, te gjithe isin te besimit te plote qe ne parajse i prisnin 32 virgjeresha te paprekura te cilat El i ka krijuar vetem per ata.
  Ne fillimin e luftes nacionaliste arabe, shperblimi vinte edhe ne forme te materialeve. Keto materiale dhe mallra ishin ato te plackitura, grate e skllaveruara, etj. Vargje ka plot nga K'urani ku plackitja dhe skllaverimi i mosbesimtarit eshte i lejuar. Nga te gjitha mallrat e plackitura, Muhamedi e beri te qarte qe 1/5 e tyre i takon atij.

  2. Kercenimi

  Po per njeriun qe nuk merr pjese ne levizje nacionaliste por as nuk nderhyn kundra saj? Kercenimi i shpirtit. Pra El, ka per ta diegur ne ferr mosbesimtarin. Ajo eshte ne shume vargje te kuranit te cilat nuk eshte nevoja te postohen ketu. Kjo eshte nje nga kriteret e te gjitha feve semitike. Qellimi kryesor per islamin eshte rritja e rreshtave te atyre qe e mbeshtesin levizjen.

  3. Denimi

  Denimi eshte i ashper sidomos ne boten islame per kundershtimin e islamit(levizjes nacionaliste arabe) pavaresisht nga forma e kundershtimit. Jo vetem per kundershtimin e islamit apo kushtetutes arabe (kuranit) me vepra, por edhe me fjale. Qe nga koha e mesjetes, gjer ne ditet e sotme, denimi me vdekje, prerja e duarve, kembeve, etj. eshte nje baze themelore e zbatimit te kushtetutes arabe. Ne vendet arabe, eshte ligj keputja e gjuhes se njeriut nese ky njeri flet kundra islamit. Shembuj ka plot nga historia dhe realiteti sot.

  Duhet shtuar, qe pothuajse c'do levizje nacionaliste ka patur keto tri kritere te mesiperme. Ndryshimi ka te beje me natyren e shperblimit, kercenimit, dhe denimit. Per levizjen nacionaliste arabe, meqe shperblimi eshte shpirteror ne natyre, parate per te mbeshtetur nje levizje te tille nuk jane aq te nevojshme ne krahasim me shoqerite e tjera te botes.

  Dua te vazhdoj me ne thellesi me debimin dhe persekutimin kategorik te popullsise cifute ne Meke dhe ne lindjen e mesme ne pergjithesi. Numrat luajne rrolin kryesor. Rreshtat e atyre qe mbeshtesin levizjen arabe rriten, por fisi cifut mbetet i vogel per shkak te rracizmit te tyre. Ne nje kohe para teknologjise kur lufta ishte e mbeshtetur plotsisht tek numrat, humbja e cifuterve ishte mese e sigurte.

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Hakmarrja me Gjak

  Rreth viti 627 A.D. udheheqesi i luftes, i levizjes nacionaliste arabe, sulmoi fisin cifut me emrin Qurayza. Cifuterit u munduan te luftojne per mbrojtje, por numbri i tyre i vogel dergoi ne humbje. Ata qe shpetuan nga lufta, u shiten ne skllever, por per nje pjese te tyre, 800 cifuter te kapur ne kete lufte, muhamedi dhe ushtria nacionaliste arabe vendosen denimin. Ky demin ishte prerja e kokave. Thuhet qe vetem nje nga keta cifuter pranoi fene Islame dhe shpetoi nga ky denim. Nga femrat e kapura njena prej tyre ishte nje vajze cifute me emrin Rehana e cila ishte 20 vjecare. Me nje familje plotesishte te masakruar nga muhamedi dhe ushtria arabe, per bukurine e saj ajo u dergua tek tenda e Muhamedit. I befasuar nga bukuria e saj, Muhamedi kerkon qe te martohet me te ndersa ajo loton per masakrimin e familjes se saj. Por ajo nuk pranon martesen, nuk e pranon qe Muhamedi ishte profet, dhe ne vend te marteses, ajo merret ne skllaveri.

  Ne vitin 629 A.D. mbas luftes ne Khaybar dhe humbjes cifute, e njejta gje u perserit. Te gjithe cifuterit qe u kapen u masakruan nga arabet. Ky lloj trajtimit per cifuterit u be si baze e luftes kundra tyre. Kalifet, gjeneralet e ushtrive islame, perdoren te njejten taktike pothuajse gjate gjithe lufterave te tyre kundra cifuterve dhe mosbesimtareve te tjere neper bote. Ne Iran sot, c'do vit ne daten e vdekjes se Kalifit Umar, popullsia Iraniane ben festime. Kalifi Umar ishte ne krye te arabeve qe sulmuan Persine dhe se edhe sot gjaku qe eshte derdhur ne ne diten e renjes se Persise, tmerron popullin.

  Ne c'do shteg, ne c'do vend te lindjes se mesme, cifuterit u ndeshen me te njejtin trajtim nga arabet. Me kalimin e kohes, debimi i tyre i plote nga lindja e mesme u be pothuajse e mundur. Me fjalet e kushtetutes (kuranit) ku thuhet qe "ALLAHU I MALLKOI PER MOSBESIMIN E TYRE" edhe sot bazohet kundershtimi i krijimit te nje shtetit cifut. Sepse ky mallkim eshte perdorur gjithnje si baze per zhdukjen e plote te cifuterve nga arabet. Por me ndryshimin e kohes, me zgjuarsine e popullsise cifute, gjerat ndryshuan plotsisht. Vetem brenda 6 ditesh, Izraeli mundi ne lufte shtetet e Sirise, Egjyptit, Jordanise, Libanit etj.. sepse tani bota kishte ndryshuar nga ana teknologjike. Kushtetuta arabe ishte e mire per luften nacionaliste ne mesjete, por themeluesi i saj nuk kishtep parashikuar zvhillimin e botes tek pika e sotme. Ai mendonte qe derisa rreshtat e levizjes te zgjerohen, cifuterit dhe mosbesimtaret e tjere ne bote do ta kishin te sigurte asgjesimin. Natyra prapanike e kushtetutes ka demtuar dhe vazhdon te demtoje mundesine e zhvillimit teknologjik te arabeve dhe i ka lene mbrapa botes per shekuj te tere. Sot shteti me i fuqishem ne lindjen e mesme ehste ai i Izraelit. Jo per shkak se feja e izraeliteve eshte me e drejtuar drejt shkences dhe zhvillimit teknologjik, por per shkak te ndihmes qe i eshte dhene Izraelit nga perendimi. Kjo e fundit eshte plotsisht rezultati i Krishterimit te Evropes nga agjentet cifute gjate sundimit te Romes dhe gjithashtu edhe i politikes perendimore.

  Do te vazhdoj me kalimin e islamit nga nje levizje nacionaliste ne nje levizje imperialiste arabe. Imperializmi arab dhe shtrirja e tij drejt Evropes kane prekur edhe trojet e popullit shqiptar. Do te flas ne thellesi me vone per nacionalizmin shqiptar dhe rrolin e tij ne deshtimin e levizjes nacionaliste arabe ne shqiperi.

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Perandoria Arabe

  Kur nje levizje nacionaliste zgjerohet jashte kufijve te kombit me anen e luftes, atehere kemi si pasoje lindjen e perandorise. Natyra e levizjes nacionaliste arabe dhe menyra e themelimit te saj kerkonte qe c'do popull qe pranon islamin (lexo mesiper kuptimin e fjales islam) qe ai popull duhet te veproje ne favor te nacionalizmit arab. Si musliman i ri, nuk ka rendesi se nga vjen, nese je arab apo jo nga rraca, detyra jote eshte e njejte sepse detyra jote eshte ndjekja e kushtetutes (kuranit.) Dhe njena nga detyrat krysore eshte lufta ne emer te Allahut apo te Elit, shperndarja e kushtetutes tek popujt mosbesimtar. Duhet kuptuar ketu qe ky nuk ishte kuptimi qe i jepnin pushtuesit arab popujve qe konvertoheshin, keto vepra duhet te kryheshin ne menyre per te shpetuar shpirtin sepse gjoja ishin te dobishme per njeriun. Ishin rezultat kryesor i kercenimit (shikoni kercenimin dhe shperblimin mesiper) Per boten e nenshtruar, levizja nacionaliste arabe tregohejj si nje lufte per te shpetuarshpirtrat e humbur te njerzimit. Qellimi kryesor i ndertimit te kushtetutes arabe ne kete menyre ishte per te siguruar qe lufta nacionaliste gjithnje do te shkonte ne drejtim te popujve te tjere dhe jo ne drejtim te arabeve.

  Brenda tete viteve mbas vdekjes se muhamedit, arabet me kushtetuten e tyre ne dore pushtuan Persine, Sirine, dhe Egjyptin. Ne vitin 711 A.D. Spanja Evropjane pushtohet nga Arabet. Ketu ndeshen me kristjanizmin tashme te ngulur ne Evropen mesjetare dhe aty levizja drejt veriut nuk eshte e mundur. Nuk do flas shume per zgjerimin e perandorise arabe drejt lindjes megjithese edhe atje ka patur shume gjakderdhje e cila vazhdon edhe kesaj dite ne mes Pakistanit dhe Indise. Ne Spanje, si ne Egjypt, Persi, etj., arabet filluan te futen ne vende ku popullsia ishte me e perqendruar sesa ne boten e tyre te perhapur ne fise. Keto popullsi ishin shpesh te perqendruara ne qytete te medhaja. Si pasoje, hoxhallaret, kalifet, etj. e kishin te veshtire te urdheronin masakrimin e plote te atyre qe nuk pranonin kushtetuten arabe si fe sic kishin bere ne trojet e tyre. Ne vend te masakrimit, u ngriten taksat etj. gjera te cilat i kemi te njohura edhe nga historia e vendit tone. Nje nga detyrimet e hershme te sundimit turk per ata qe refuzonin fene ishte marrja e femijeve te vegjel per tu derguar ne kampet turke ushtarake. 1/5 e meshkujve te vegjel ne Arberi perfunduan ne kampet turke para fillimit te konvertimit. Njeni prej tyre eshte i njohur me emrin Gjergj Kastrioti i riemeruar ne kamp ushtarak tek Skernderbej mbas Aleksandrit te Madh.

  Kur kuptohet fillimi, dhe themelimi i levizjes nacionaliste arabe me emrin Islam, kuptohet plotsisht nje pjese e mire jo vetem e ngjarjeve qe pasuan, por edhe te ngjarjeve qe shikojme dita dites ne lajmet televizive. Nje nga faktet qe verteton themelimin e islamit jo si nje fe shpirterore, por si nje levizje nacionaliste arabe vjen nga vete jeta e themeluesit te saj Muhamedit qe tregohet ne kete hadith te famshem:

  "Ayesha tregoi qe profeti i allahut (Elit) tek po vdiste pyeti "KU DO TE KALOJ NESER, KU DO TE KALOJ NESER?"(Al Hadis, Vol. 2, p. 682-683, No. 106)

  Per nje profet qe i sherbeu zotit te vertete nje pyetje e tille duket absurde, por eshte mese e nevojshme per nje udheheqes qe i sherbeu kombit arab, per nje udheheqes qe vrau e preu e masakroi ne toke. Ishte nje udheheqes mese i afte nacionalist, nje nga me te aftit te kete jetuar ne planet. Por kjo ne vehten e saj nuk perben nje fe, nuk shpjegon universin, nuk tregon origjinen dhe fundin e jetes, por vetem natyren e njeriut mesjetar.

  Nuk mund te flas per historine e c'do kombi gjate asaj periudhe sepse tema do te ishte pafund, por do te flas pak per historine e sundimit islamik ne trojet shqiptare.

  Do ta vazhdoj temen me disa nga pjeset me interesante te historise se sundimit islamik ne Shqiperi dhe sidomos te perplasjes se nacionalizmit shqiptar me ate arab.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Islami ne Shqiperi

  Nje nga betejat e para ne mesin e turqeve, pushtuesve islamike, dhe te shqiptareve ndodhi ne vitin 1385 ne fushen e Savres. Kjo gjindet afer qytetit te Lushnjes. Sulmi i turqeve te udhehequr nga Timurtash Pasha kishte qene i shpejte dhe pergjigja e shqiptareve kerkonte nje mobilizim shume te shpejte te forcave. Ne fushen e Savres rane ne mbrojtje te trojeve shqiptare, ne lufte kundra perandorise islamike, luftetaret shqiptar dhe udheheqesi i tyre Balsha II. Kudo qe u futen, islamistet vendosen sundimin e tyre. Njepasnje, fshatrat dhe qytetet rane nen sundimin turk. Sulmet turke vazhduan gjer ne fund te shekullit te 15-te ne te cilin u plotsua pushtimi i plote i viseve Arbereshe. Nje nga arsyet kryesore te suksesit te aziatikeve ne shqiperi kishte te bente me fene Kristjane. Kjo e kishte percare popullin shqiptar ne mes te katolikeve perendimor dhe ortodokseve lindor ne perandorine e Bizantiumit. Kjo kerkonte ndarjen e plote te trojeve shqiptare dhe aneksimin e tyre nga Serbet dhe Greket e mesjetes.

  Shqiperia e kesaj kohe ishte nje shoqeri Feudale, jo shume e ndryshme nga vendet e tjera te kontinentit te Evropes persa i perket sistemit ekonomik. Duhet shtuar, qe ajo gjithnje ishte nen sulmin, dhe ne syrin e pergjakur te serbeve, te skllaveve te cilet asimiluan nje pjese te mire te trojeve Ilire ne veri sic jane sot Kroacia, Sllovenia etj. Por gjuha, traditat, dhe kultura e lashte e Ilireve kishte ruajtur identitetin kombetar ne shqiperi per shekuj te tere.

  Levizja nacionaliste arabe, tashme kishte evoluar ne nje sistem feudal ushtarak tek perendoria turke. Ne syrin e pushtuesit ishin pasurite natyrore te vendeve qe pushtoheshin. Nje regjister i madh i tokave, pronave, dhe pasurive te tjera te popullit shqiptar u formua shpejt nga autoritetet sundimtare turke. Arsyeja kryesore e regjistrimit te te gjitha vendbanimeve dhe pronave ishte per te percaktuar taksimin e duhur te popullsise shqiptare, pra per te mbeshtetur synimin e tyre ushtarak dhe imperjalist ne kurrizin e popullit te pushtuar. Dalengadale, turqit moren tokat nga feudalet shqiptare (familjet fisnike) dhe ua dhane si prona feudaleve ushtarake turq. Ne fund te shkalles se sistemit feudal si kudo ne Evrope ishin fshataret e thjeshte te cilet nuk zoteronin aq shume pasuri toksore por me keto ndryshime, edhe ato pak pasuri qe kishin dhe te drejta qe kishin, rane ne duart e turqeve. Kjo kishte dy qellime. I pari ishte taksimi, perdorimi i pasurive te popullit per te mbeshtetur luften imperialiste arabe. I dyti ishte kthimi i popullsise ne fene islame duke vazhduar ne traditen e semitikeve arabe. Toka dhe pasuria e vete popullit tani mund te perdorej si pjese e shperblimit (shikoni shperblimin mesiper) te pranimit te fese Islame. Mbas viteve te sundimit, disa nga qeveritaret turk ne shqiperi ishin me origjine shqiptare. Keta ishin femijet e marrur peng ne fillim te pushtimit dhe te derguar ne shkolla e kampe ushtarake turke por ktheheshin tek kombi i tyre me nje identitet te humbur nga socializimi qe nga femijeria ne levizjen nacionaliste arabe, pra islamin.

  Do te vazhdoj temen me shkaterrimin katastrofik te jetes ekonomike shqiptare per shkak te politikes se mesiperme dhe fillimin e kryengritjeve arbereshe.

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Gjaku dhe Dhuna

  Osmanet me kushtetuten e tyre arabe (kuranin) vazhduan ne traditen muhamediane te dhunes dhe masakrimit. Sic u tregua mesiper, ne filim te levizjes nacionaliste arabe me ne krye Muhamedin, masakrimi i fiseve ne lindjen e mesme ishte akt qe perseritej nga beteja ne beteje. Me zgjerimin e nacionalizmit arab ne imperializem, ushtrite islamike hyne ne vendet e civilizuara ku kishte popullsi te perqendruara. Nga frika e kryengritjes popullore, hoxhallaret dhe kalifet e kishin te veshtire te jepnin urdhera per masakrim te atyre qe nuk pranonin fene. Por kjo nuk shpetonte fshatrat e vogla dhe te izoluara qe gjindeshin prane rrugeve te ushtrive arabe. Ne shqiperi, masakrimi, perdhunimi i grave, marrja e sklleverve, marrja e femijeve nga familjet e tyre per te mbushur kampet e jenicereve, keto ishin ngjarje te perditshme ne fshatrat ku kalonte ushtria osmane. Prandaj, nga regjistrat osmane, shikojme zhdukjen e fshatrave te tera dhe braktisjen e shume fshatrave qe ishin prane rrugeve ku kalonin ushtria turke. Kjo del nga regjistrimi ne kohe te ndryshme te te njejtit fshat ku mbas pak vitesh numri i popullsise ishte pothuajse zero. Nje pjese e mire e popullit lane trojet plotsisht dhe u nisen per Itali ata qe ishin Katolike, dhe per Greqi ata qe ishin ortodokse. Kjo ndodhi para eksodit te madh mbas vdekjes se Gjergj Kastriotit.

  Rezistenca e popullit shqiptar mori forma te ndryshme. Njena nga format e saj ishte fshehja e fshatareve nga autoritetet qe vinin per te mbledhur taksat, per te marre femijet peng etj. Forma e dyte ishte vrasja e ketyre spahinjeve qe shpesh dergonte ne hakmarrje nga turqit qe perngjante jo pak me ate hakmarrjen arabe (shikoni mesiper hakmarrja me gjak). Gjendja ekonomike e popullit keqesohej dita dites. Familjet qe ne nje kohe kishin djem e burra per te punuar, tani kishin mbetur me gra, pleq, dhe femije. Familjet gjate feudalizmit shqiptar kishin pak toke, bageti, pasuri, mall per te shitur, etj., tani nen feudalizmin islamik nuk kishin asgje. Edhe femijet, ajo pjese themelore e shpreses njerzore, edhe ata u moren peng nga ushtrite aziatike te imperializmit arab. Ne fund, kushtetuta arabe punonte ashtu sic e kishte themeluar vete Muhamedi shekuj mepare. Masakro, perdhuno, shkaterro, sepse El ka per tiu derguar ne parajse ku presin virgjereshat e paprekura.

  Nje nga kryengritjet e para te organizuara kundra levizjes nacionaliste arabe me emrin Islam ishte kryengritja e Gjon Kastriotit. Do te flas per pjeset interesante te saj ne vazhdimin e temes.


  I

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Kryengritja

  Duke i marre popullit edhe shpresen me themelore te njerzimit, pra femijen, turqit tashme e bene te qarte qe qellimi kryesor i tyre ishte asgjesimi i plote i identitetit shqiptar, zevendesimi i tij me identitetin islam. Ne te njejten kohe, keto kafshe aziatike, i moren popullit edhe arsyen e fundit per te jetuar. Vdekja ne beteje kundra levizjes nacionaliste arabe ishte shume me e favorshme sesa jeta e poshteruar nen dhunen e tyre kuranike. Fshataret dhe populli i thjeshte vuante me keq nga te gjithe, por edhe ato familje feudale shqiptare tashme i kishin humbur te drejtat mbi pronat e tyre dhe te drejtat per te udhehequr popullsine. Synimi kryesor i turqeve ka qene kthimi i tyre ne sherbim te luftes islame.


  Nga familjet feudale te Kastrioteve, Muzakajve, Spaneve, Arianiteve etj. te shqiperise, familja Kastrioti ishte nder te paret te organizonte nje kryengritje kundra ushtrive islame. Gjon Kastrioti me ushtrine e tij rrethojne krujen dhe luftojne per te marr keshtjellen e krujes. Kjo kryengritje vazhdon gjate viteve 30 me perplasje te njepasnjeshme ne mes ushtrive te Gjon Kastriotit dhe osmaneve. Gjon Kastrioti, babai i Gjergj Kastriotit vdiq ne vitin 1437.

  Nje udheheqes i ri nga familja feudale e Arianiteve ishte Gjergj Arianiti i cili filloi njenin nga fushatat me te fuqishme per debimin e pushtuesit aziatik nga trojet e shqiptare. Gjergj Arianiti deboi spahinjet dhe autoritetet turke, si dhe zagaret e tyre luftarake nga nje pjese e madhe e trojeve shqiptare. Sulltan Murati II vendosi qe te merrej me shtypjen e kryengritjeve shqiptare dhe ne organizon nje ushtri te fuqishme per te sulmuar focat e Gjergj Arianitit. Ne krye te ketyre forcave te barbareve aziatike ishte nje fare Ali bej Evrenozin. Forcat e tij marshuan ne thellesi te territorit te kontrolluar nge Arianiti, por askund nuk u takuan me rezistencen shqiptare. Kur arriten ne gjirin e Shkumbinit, aty i priste vdekja masive. Forcat shqiptare te Arianitit sulmaun turqit dhe i shkaterruan plotsisht. Shumica e tyre u vrane, te tjeret u kapen rob ndersa Evrenozi me nje pjese te vogel oficeresh turq, ua mbathen kembeve dhe shpetuan jetene e tyre. Duhet permendur qe familja e Evrinozeve nga Shkupi ishin nder te paret te beheshin sherbimtar te kushtetutes arabe dhe te perandorise turke. Gjergj Arianiti behet nje figure e njohur ne evropen mesjetare dhe nje udheheqes i luftes kundra levizjes nacionaliste imperialiste arabe.

  Ndersa ne boten aziatike, nje nga femijet e humbur tek osmanet, i rrembyer nga krahet e nenes se tij, tashme ishte rritur. Bashke me te ishte rritur edhe ndjenja e zjarrte kundra levizjes nacionaliste arabe. Socializimi ne kulturen arabe, ne levizjen nacionaliste arabe, rritja nen kushtetuten e kesaj levizje (kuranit), nuk e kishte ndryshuar gjakun dhe identitetin e Gjergj Kastriotit. Heroi Kombetar Shqiptar, me mire se askush ne bote e kishte kuptuar qe islami, kurani, eli, keto ishin perrallat muhamediane e semitike per te themeluar levizjen nacionaliste arabe qe kerkonte asgjesimin e popujve.

  Do te vazhdoj me nje shkrim te shkurter rreth kthimit te Gjergj Kastriotit, luftes kundra Islamit, levizjes nacionaliste, imperialiste arabe, dhe suksesin e papare ne historine e kombit tone qe vazhdon per 25 vite me radhe. Ne fund, edhe ne kishim nje profet per levizje nacionaliste.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  E perfundova shkrimin e mesiperm duke thene qe edhe ne kishim nje profet. Ju lutem mos mendoni qe un doja te krahasoja karakterin burreror, njerzor, shpirtin qe vetem zotat e vertete mund te kishin krijuar te Gjergj Kastriotit, me nje katil arab me emrin Muhamed.

  Para se te shkruaj ketu per Gjergj Kastriotin, dua te sqaroj nje gje themelore per muslimanet Shqiptar. Duhet te kuptohet qarte qe kemi muslimane, pra njerez te thjeshte dhe te ndershem qe e pranuan islamin per shkak te frikes se shpirti do te perfundonte ne ferrin e Elit, nje zotit pagan te panteonit Syro-Palestinez i cili u shit tek shqiptaret si nje zot i vetem, per shkak te taksave te renda, dhunes, torturave te regjistruara nga vete dora e pushtuesit (lexoni mesiper). Por duhet kuptuar edhe natyra e levizjes nacionaliste arabe. Kjo ne vehten e saj, me kushtetuten e saj (kuranin), ishte themeluar ne nje menyre te tille qe do te bente te mundur prodhimin e fanatikeve nga me te keqinjte qe bota ka pare ndonje here. Pra ne mesin e tyre kemi edhe fanatike te verber sepse nuk ka asnje ideologji ne bote qe eshte me e pershtatshme per shpirtin fanatik, per injorancen njerzore sesa levizjen nacionaliste arabe. Por per fatin me te mire te kombit shqiptar, kjo pjese eshte aq e vogel saqe kurre nuk ka luajtur ndonje rrol te rendesishem ne historine tone. E shkruaj kete sepse e di qe edhe Heroi Kombetar Gjergj Kastrioti shpesh bie nen sulmin e tyre ku quhet tradhetar sepse iku nga ushtria turke, nuk ju pershtat kuranit, nuk pranoi natyren e levizjes nacionaliste arabe dhe u kthye qe ti sherbente kombit ne vend te saj.

  Do te vazhdoj me Gjergj Kastriotin

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

  Kthimi i Heroit

  Kruj', o qytet i bekuar!
  Prite, prite Skėnderbenė,
  Po vjen si pėllump i shkruar,
  Tė shpėtonjė mėmėdhenė
  Shqipėtarėt t'i shpėtonjė
  Nga xgjedh' e keq'e Tyrqisė,
  --Naim Frasheri (1864-1900)


  Rreth vitit 1405 ne familjen e Kastrioteve lindi Gjergj Kastrioti. Rreth moshes 9 vjecare, ai rrembehet nga gjiri i nenes se tij sic rrembeheshin dita dites me qindra femije te tjere nga familjet Shqiptare. Ai dergohet ne kryeqytetin e perandorise turke ku edukohet per te sherbyer ne levizjen nacionaliste arabe, per te mbrojtur dhe per te shperndare kushtetuten arabe (kuranin). Qe nga vitet e femijerise, Gjergj Kastrioti tregon aftesi te medhaja mendore dhe fizike. I jepet emri i ri Iskander mbas Aleksandrit te Madh dhe titulli feudal bej. Nga kjo njihet edhe me emrin Skenderbeu. Gjate gjithe jetes se tij, Gjergji kurre nuk e harroi vendlindjen, familjen, gjakun, kombin. U dergua ne shume vende per te luftuar ku u dallua per aftesite e tij per te udhehequr betejat.

  Ne nentor te vitit 1443, Gjergj Kastrioti kthehet ne trojet e tij dhe ngriti flamurin e kryengritjes se pergjithshme clirimtare. E tregon fytyren e vertete te islamit si levizje nacionaliste arabe dhe imperialiste turke, dhe bashkon popullin ne nje nga lufterat me heroike qe populli yne ka perjetuar. Ishte pikerisht kjo lufte qe e beri popullin shqiptar te njohur ne mbare boten per tiparet e tij te larta. Lufta heroike vazhdoi per 25 vjet me radhe. Keshtjella e krujes kthehet ne tempullin me te shenjte te nacionalizmit shqiptar. Kjo pjese e historise shqiptare eshte aq e persosur saqe nuk dua ta prish me shkrimin tim, por keni plot burime nga historianet e shquar ku mund te lexoni.


  Pika kryesore qe duhet kutpuar ketu eshte qe Gjergj Kastrioti qendron edhe si deshmitar i islamit si nje levizje nacionaliste arabe dhe jo si nje fe per shpetimin e shpirtit. Zgjuarsia e tij ishte teper e larte qe ai te genjehet aq lehte nga perrallat semitike muhamediane.


  Do te kaloj tani tek faza e dyte e rrymes nacionaliste arabe, nga dita e erret e vdekjes se heroit, gjer ne diten e ngritjes se flamurit nga Ismail Qemali. Kjo rryme e dyte, kjo ishte rryma e hakmarrjes me gjak per luften clirimtare qe populli kishte bere. Kjo dergon tek eksodi me i madh i popullsise shqiptare ne historine e saj ku 25% e popullsise kalojne ne itali, greqi, dhe ne vende te tjera te Evropes per te mos u kthyer me tek kullat, tek vatrat, tek toka qe i kishte lindur.

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O liro , po sna the nga i more kto informacione mer cun.

  Po pse kaq budallenj qenkemi ne te tjeret qe vazhdojme te jemi Muslimane? Kushedi sa do ta kesh IQ ti qe paske arrit ne konkluzione te tilla.

  SInqerisht qe nuk ja vlen te debatohet me ty .I vetmi debatim do ishte qe edhe une te sillja ketu komplet librin e historise Islame ashtu si ti po sjell ktu nje liber te cilit nuk po ja zbulon autorin por vetem po i pellcet mllefet ne forum.

  Nuk arrij ta kuptoj kte lloj injorance!!
  Peace!

 18. #78
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pse i thoni te vertetes injorance ju ? sepse s'ju pelqen!

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Akus,

  Dy burime ke per te dhenat. I pari eshte ne shkrimin tim pra vjen nga letersia cifute te cilen e ke ketu dhe qe konsiderohet nga mbare bota qe te jete me e vjetra e feve semitike. Lexo me kujdes vargjet si nga Talmudi i Babilonise ashtu edhe nga Dhjata e Vjeter qe tregojne qarte nacionalizmin cifut dhe gjithashtu tregojne qarte qe Jahvehu dhe El jane zota te ndryshem.

  Lexo me kujdes Hadithet islame dhe pjeset e Kuranit qe tregojne qe jane nje pergjigje direkte nacionaliste nga arabet drejt cifuterve.


  Pjesa e dyte vjen nga librat historike qe marrin ne konsiderim jo vetem perrallat, por edhe arkeologjine Syro-Palestineze ku gjindet qe El dhe Jahvehu na ishin zota pagane te te njejtit panteon.

  Librat e kam zakon per ti rreshtuar ne fund te temes.


  Ajo qe thua ti per nacionalizmin qe do te perbehej vetem nga arabet, ajo nuk eshte e vertete kur kthehet ne imperializem. Shiko p.sh. faktin e levizjes nacionaliste Gjermane ne luften e dyte boterore dhe do te gjesh qe nuk ishte nevoje per te qene Gjerman qe te ishe Nazist. Madje edhe nje numer i mire i popullit Shqiptar perbene Divizionin SS Skenderbeu ne luften e dyte boterore. Mos thuaj qe Nazizmi nuk ishte levizje nacionaliste Gjermane.

  Me fal por faktet nuk mbeshtesin konkluzionet tua. Por mendoj qe je nje njeri shume i zgjuar nga menyra se si debaton tek shkenca dhe IQ-ne tende nuk po e sulmoj vetem nga urrejtja sepse nuk kam ndonje urrejtje per muslimanet shqiptar nese lexon mesiper.

  Shendet.

  I

 20. #80
  blero
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Askujt nuk i pelqene genjeshtra Olsen.Ky njeri Iliri-i roberuar nga genjeshtra i urren edhe kombasit e tij shqiptare muslimane(nese eshte shqiptare se dyshohet).Historia e ka deshmuar arsyen e ardhjes te imperis Osmane ne ballkan.Edhe sa i perket te atit te Skenderbeut,Hamzes.Do te shkruaj me gjate por po e pres qe ky fare i krishteri fundamentalist i cili ka per qellim jo te tregoje per historin e feve semitike,por te degradoje shqiptaret muslimane dhe keshtu te fus perqarje nderkonfesionale per nje qellim shume me te rrezikshem per kombin tone se qe ti mund te paramendone.
  Hendrix

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shenja ne Rruge!?
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
 2. Pak Kuriozitete Rreth Botes Islame*
  Nga La_Lune nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 08:51
 3. Kujt qyteterimi i perkasin shqiptaret?
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 21-02-2006, 14:03
 4. Kultura dhe Qyteterimi (Sipas Muslimaneve)
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2005, 12:48
 5. NjĖdimensionalitetin E QytetĖrimit PerĖndimor
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •