Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 105
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Xhaxhain e vet e ka vrare , sepse ai Muhametine konsideronte poet, edhe gruaja e tij....sic edhe ishte ne te vertete. Kurani ne origjinal eshte i rimuar fund e krye. Zoti nuk mirret me shkrimin e poezive! Zoti nuk eshte poet!

    Mos me flit per krishterimin sepse une nuk po flas per te...cdo profet qe ka pohuar se Engjujt luftojne, ai profet ka pasur halucinacione! Nuk mund ne kete menyre te ofendohet perendia dhe t“i mvishen qellime politike etj....

    Se e ka vrare xhaxhain e vet, se prinderit e tij jane ne xhehnem pse nuk ishin musliman , mund ta gjeshe te Nektari i Vulosur i xhenetit, te albislam.com
    ja adresen: http://www.albislam.com/libraria/lulishta.asp

    Aty gjen si eshte bere profet, si ka luftuar, si jane prere kokat, sa gra i ka pasur , si ka vrare xhaxhain, si i ka marre nuse djalit adoptiv Zeid, si qerrasen me roberesha te luftes dhe si vdes Muhameti i helmuar!

    nuk kam kohe ta kerkoje une kete por nje dite do ta sjelle....ke durim. Lexoje ate liber dhe do te shohish se ti nuk i beson nje profeti ( asnje profetizim nuk ka bere ) , por nje revolucionari arab te shekullit 6, i cilit hot se ka pare xhenetin ( ku njerzit pijne qumsht, e na presin dhjetra hyri ), ka pare xhehnemin perplot me gra, e cudira tjera...Me ardhjen e Kuranit, erdhi edhe lufta dhe polarizimet vazhdojne edhe sot. Zoti e din ardhmerine! Sipas Kuranit Zoti nuk din as ardhmerine e as te kaluaren...Arabet akoma besojne se viti i ka 12 muaj me nga 30 dite.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 02-06-2003 mė 03:30

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-04-2003
    Postime
    197
    o shen albani ,ku je o burr i dheut se kam kohe pa te pare.do deshiroja te te thosha se une jam dakort me shume postime qe ti ke bere me pare dhe gjithashtu jam dakort me mendimin qe ti ke rreth fese islame.megjithate ,edhe feja katolike ka shume te keqijat e saj ,megjithese eshte fe me e bute dhe me e civilizuar.jam plotesisht kundra asaj qe the me siper .

    quote..

    ne jemi vendi i vetem ne bote qe nuk dime kujt ti besojme.


    ne rradhe te pare nuk jemi vendi i vetem .
    ne rradhe te dyte ,kujt ti besojme ne o shen alban ?
    ne rradhe te trete ,feja nuk e lidh kombin bashke ,por besa dhe trimeria.mos i jep aq shume rendesi ti shen alban se kush beson ne zot e kush ne jezu krisht e kush ne allah.feja eshte dituri morale per ate individ qe e kerkon kete njohuri.ne nuk perfaqesohemi me te ,pasi ajo [feja] eshte njohuria dhe besimi personal i atij individi dhe jo i gjithe kombit.pra pririoiteti yne kryesor eshte te qenit shqiptar dhe bashkimit te trojeve tona.pastaj jo te gjithe shqiptaret jane te bardhe .ka edhe qe kane tipare te errta ,por megjithate ato jane shqiptare.do bejme ndarje edhe me to ne ashtu sic po bejme ndarje me fene ne kete forum.shumica e atyre qe kerkojne kete ndarje jane myslimanet e devotshem shqiptare.nuk ka rendesi kujt feje i beson ti apo ndonje tjeter .rendesi ka te qenit shqiptar dhe pike.evropa e perendimore eshte dhe do kete probleme shume me mte medhaja se ne ne te ardhmen rreth kesaj ceshtje.e njejta evrope qe ne presim me padurim te integrohemi ne.bashkimi ben fuqine................

  3. #43
    i/e larguar Maska e Nellye_pr
    Anėtarėsuar
    01-05-2003
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    33

    Tung

    Ilir88

    Natyrishte se e lexoj Kur'anin qdo dite, edhe mundohet qe te kuptoj ate qka e lexoj mire po nuk kam hasur asnjehere
    ne diqka qafre ju pretendoni ...

    Une personalisht ndihem shume krenar pse ia mbaje vetes si fetar e per te adhuruar puta e idole te ndryshme kjo gje me duket diqka absurde kjo nuk perputhet me logjiken e shendosh...

    Feja eshte ajo qe ka ardhe per rregullimin dhe sistemimin e menyres se jeteses ne kete ruzull toksore.

  4. #44
    i/e larguar Maska e Nellye_pr
    Anėtarėsuar
    01-05-2003
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    33
    Shen alban

    Po shiqo mire ate qka thote kurani , shkenca ka ardhe ne perputhshmeri me ate se qfare diskuton ai, ne lidhje me kete une po te propozoi ta merresh ne dore libirin e KEETH More , ku flet per krijimin e femijes ose dhe shiqo se si Doktori Kanadez MORe e shpjegon krijimin e femijes dhe ne fund te librit i ke te dhenat nga kurani se qfare thote ai.
    Libri eshte ne gjuhen angleze ndersa KEETH More e kane quajt edhe baba te gjenaologjis eshte dijetar me renome botrore ... ka marre pjese ne shume seminare si ligjerues ne mbare boten..
    E ndersa kur behet qdo kush te flet e mundohet te argumentoj diqka me pa Dije dhe e tregon veten se Kinse une se qka po di flet si ju.!!!!!!!!

  5. #45
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61

    KURR NUK ESHTE VONE!

    JU PERSHENDES
    Po e shohe se asesi nuk po mundeni te mirreni vesh,sepse deri sa njeri po i trgon argumentet e tij(te vertetat te perzira me genjeshtra)tjetri po e ben te njejten,dhe keshtu me radhe.....dhe cka ma ne fund? asgje perveq mosmarveshjes, urrejtjes dhe mosdurimit.Vllezer te gjakut! Cdo respek te gjtha religjioneve kjo eshte me e mira.Nese njeriu respekton fen e tij do te respektoj edhe fene e tjetrit.Nese respekton fene e dikujt mund te presish se do ta respekton edhe ai te tendin.
    Une i takoj besimit Islam.
    Dua t,ju tregoi nje ndodhi e cila ka ndodhur para 1400 vteve por e cila te une ka lane nje pershtypje shume te madhe.Do ta tregoje shume shkurte.Hz.Aliu i cili ka qene udheheqesi besimtareve dhe Halif,nje dite ne rruge takon nje te Krishtere duke kerkuar lemosh nga kaluesit e rastit,kur e sheh Aliu,i afrohet dhe e pyet :"Cka u be me ty pse kerkon",sepse Aliu e ka njohur kete person.Ai i,a kthen derisa isha i forte punoja por tani nuk kam me fuqi per te dhe djale nuk kam" Aliu i,a kthen,"Po ti ke qene puntor i madh dhe per kete shoqeri ke kontribuar shume,ke qene dashur te me lajmrohesh,edhe nese gabimi eshte i imi,sepse une ishte dashur te kerkoja ty dhe tjeret si ti."Pas kesej Aliu urdheroj t,i dahet nje penzion nga kasa shteterore,dhe kjo mes dijetareve boterore muslimane e te krishtere konsiderohet si penzioni i pare i dhanunn ne bote.E ne sot as nuk mundemi te ndegjojme te krishteret apo te krishteret muslimanet,A besojme apo vetem shtiremi se jemi!!! kaq,
    Zoti qoft i meshirshem ndaj nesh.

  6. #46
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Re: Tung

    Postuar mė parė nga Nellye_pr
    Ilir88

    Natyrishte se e lexoj Kur'anin qdo dite, edhe mundohet qe t................................................. .................................

    Feja eshte ajo qe ka ardhe per rregullimin dhe sistemimin e menyres se jeteses ne kete ruzull toksore.
    Nellye, do te shifje ti se si do te vepronin njerzit si muslimanet si te krishteret kur mos te kishte polici dhe burgje. O mor djal saper frike qe kan nga Allhu nuk do lenin gje pa plackit e vjedhe, edhe hoxhallaret e prifterinjet(spaku shum nga a ata)do merrshin pjese ne "ndarjen" e plackave.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  7. #47
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61

    iliria e para

    te pershendes!
    Burgjet dhe policet nuk jane formuar vetem per besimtare por edhe per ata te cilet nuk besojne ne Zot,bile per ta duhet ,te shtohen keta.Edhe ligjet fetare kete kane rregulluar me ligje,sepse gjithmone ekzistojne ata te cilet deshirojne te pasurohen me ndjersen e tjetrit.Ashtu qe nuk ke drejte te kritikosh njerezit derisa ata nuk e kryen vepren e tille.
    HENDRIX

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    "te pershendes!
    Burgjet dhe policet nuk jane formuar vetem per besimtare por edhe per ata te cilet nuk besojne ne Zot,bile per ta duhet ,te shtohen keta.Edhe ligjet fetare kete kane rregulluar me ligje,sepse gjithmone ekzistojne ata te cilet deshirojne te pasurohen me ndjersen e tjetrit.Ashtu qe nuk ke drejte te kritikosh njerezit derisa ata nuk e kryen vepren e tille.
    HENDRIX"

    Hendrix,

    Sic u vertetua mesiper, Muhamedi, teologjine arabe te te cilit e keni kthyer ne fe shqiptaresh, ka plackitur 82 karvane tregtaresh dhe ky eshte vetem nje nga krimet e tij. Duhet shtuar qe gjate ketyre plackitjeve, nje pjese e mire e tregtareve te paarmatosur gjithashtu u masakruan. Ne kuran shkruante qe 1/5 e te gjitha mallrave te plackitura i takonin atij personalisht.

    Per nje krim te tille, 90% e shteteve boterore sot do ta denonin me ane te ligjeve qe egzistojne por ai jetonte ne nje epoke kur shtetet dhe ligjet nuk ishin formuar akoma ne arabi.


    Me habit fakti qe ka ne Europe edhe njerez qe e kthyen politiken e tij kriminele ne fe shpirterore dhe tani enderrojne qe ta kthejne ne ligj shteteror ku prerja e duarve dhe e kembeve na qenka denimi per c'do krim. Ku vrasja me gure e nje gruaje per shkak te thashethemeve mbi mardhenjet e saj na qenka menyre per te ndertuar nje sistem te mire ligjesor. Le te mos dergojme gjykates dhe avukate ne shkolla, sepse gure ka mjaft me te cilet njerezit mund te denohen. Le te djegim kushtetuten se kemi kuranin nga mesjeta te shkruajtur nga nje njeri jeta e te cilit eshte e mbushur me krime qe nga vrasja gjer tek pedofilia.

    Shiko faktet nga historia ju lutem para se te pranoni se ciles fe i takoni dhe per cilat arsye.


    I

  9. #49
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61
    SHIKO FAKTET NGA HISTORIA JU LUTEM PARA SE TE PRANONI SE CILES FE I TAKONI DHE PER CILAT ARSYE.POSTUAR NGA ILIRI88

    Te gjitha faktet qe i dhe nuk jane asgje perveq se genjeshtres.Edhe mu me habit ti dhe ata te cilet te mbajne atje.Ti nuk meriton te jesh ne nje shoqeri te tille.Flete me nje urrejtje aq te madhe sa qe nuk mund ti duron as shqiptaret e jo fene e tyre.Ti bre "DRUZHE" ILIRE" idi u tvoj zaviqaj.
    Keto cka shkruan ky njeri mund ti gjeni edhe ne veprat e "QETNIKEVE" serb,mendoj se ky vetem i ka kopjuar ato.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272

    Thumbs down

    "Te gjitha faktet qe i dhe nuk jane asgje perveq se genjeshtres.Edhe mu me habit ti dhe ata te cilet te mbajne atje.Ti nuk meriton te jesh ne nje shoqeri te tille.Flete me nje urrejtje aq te madhe sa qe nuk mund ti duron as shqiptaret e jo fene e tyre.Ti bre "DRUZHE" ILIRE" idi u tvoj zaviqaj.
    Keto cka shkruan ky njeri mund ti gjeni edhe ne veprat e "QETNIKEVE" serb,mendoj se ky vetem i ka kopjuar ato."


    Faktet jane te sakta nga historia. Te kam sjellur plot referenca te ndryshme librash dhe faqeve te tyre. Persa i perket shoqerise ne USA qe ti thua nuk e meritoj, sipas teje e meritokan arabet e fese islame qe fluturojne aeroplanet ne ndertesat ne New York. Sa per serbet, ate gjuhe te urryer po e sjell ti ketu dhe jo une se asnje fjale te saj nuk e di. Sipas teorise tende, nese nuk do muhamedin dhe fene arabe, kulturen barbare te tyre, atehere eshte e pamundur qe te jesh shqiptar. Kush po i sherben te huajes me shume ne nje teori te tille? Permbaje vehten te lutem dhe nese nuk ke fakte per te bere debat, mos kalo ne sulme personale se eshte turp. Me trego nje rast ne te cilin kam share personalisht nje shqiptar ketu ne forum dhe pastaj do te shikosh se kush eshte i mbushur me urrejtje.

  11. #51
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Hendrix, ma ngadal se fakte ka cfaret te duash.Kujt si i konvenojne ashtu edhe i gjen. Ketu ishte fjala per fene dhe civilizimin, prandaj shif se sa eshte civilizue ose zhvillue Shqiperia ose nese don tokat shqiptare gjat sundimit turk? Shife pjesen tjeter te Europes gjate asaj kohe e shif Ballkanin dhe Turqine!
    Edhe Enveri qe ishte diktator i papar ka bere me shume per 40 vjete se turqit per V shekuj. Turqit te kan vra, debuar, djege shtepi , marr harac, cdo beteje qe humbeshin i jepshin nga nje cope toke tonen sllaveve..... Enveri te ka vra debua por pakez edhe ka ndertua.
    a din ti te me tregosh se cka eshte ndertuar ose cfar zbulimi eshte bere ne boten muslimeane prej Muhamedit e gjer me sot?
    A din ti te me tregosh se a ka ne ndonje nga keto shtete liri te shprehuri, shkruajturi etj(mos ta permedim fjalen demokraci)?
    Nuk e di se cka quan ti fakte?
    Po sikurse serbet te kishin perdore te njejtat metoda si turqit, sa shqiptar kishe pas sot?
    Mendo ne Pazarin e ri, Rozhajen, Plaven, Gucine, Goren................
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #52
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61
    Per ILIRIA E P. DHE ILIRI88

    Ato fakte qe ti sjell ne keto faqe jane genjeshtra,te trilluara nga autoret e tyre,dhe keto nuk jane HISTORI.Edhe orjentalistet me te "SERT" te cilet kane kerkuar fakte kunder Profetit islam dhe islamit nuk kane munder te gjejne.Sepse Historia e cila shenohet dhe e cila eshte e argumentuar edhe nga shkenctare dhe orjentalist te perendimit eshte ajo e IBID-it ,Tabarit dhe te tjereve.E jo fletushka te cilat nuk e di askush se nga kush financohen? Sa i perket atyre fakteve qe ti sjell nga Kur,ani i shenjte ajo nuk ekziston! Por dyshoje se ju jeni ata te cilet paguheni per te trilluar dhe keshtu te mbillni urrejtje mes muslimaneve dhe te krishtereve.
    Thuash se nuk i shane shqiptaret!!! A nuk shohin syt e tu se cka shkruan!? I quan barbare,kriminel,pedofilla e sdi cka tje.dhe ne fund thua une nuk i kam share shqiptaret.Po shqiptaret e posedijne kete fe,qe ti i ofendon me keto fjale,ne kete faqe sa e di une .nuk ka arab! Apo je ti ai arab qe e ka shitur shpirtin e tij.Apo, prap po te theme, i kopjon veprat e katilave serb.Nje prej ketyre te dyjave eshte me se e sigurt,sepse nje shqiptare te tille une vertet nuk e di,i cili me nje vetedije, siq e konsideron ti veten, nuk eshte e mundshme mos ta dije se shqiptaret shumice e posedijne kete fe.
    E kurse Zonjes Iliria e p. te lutem mos i "perzi kabllat" se pe shoh se ti nuk di asgje per civilizimin perveq se qe ke ndegjuar fjalen civilizim.Por prap per hire se e quan veten shqiptare do te them,nese nuk di athere pyet,e mos trego shenjat e mbrapameturis dhe padituris ne menyre te hapur,se me vjen keq.
    Sa i perket,Pazarit te ri,Rozhajen,Plaven,Gucine,Goren edhe shume te tjera une i di ne detalje dhe nuk kam nevoje te mendoje,sepse e di se si jane asimiluar.Mund te them lirisht se njerezit me vetedije ose pa te tille sikur ti dhe iliri88 kane kontribuar shume per asimilimin e tyre.Per kete ekzistojne shume fakte historike.
    JU Pershendes,por me rezerve!!!sepse nese keshtu do te silleni do te argumentoni fjalet e mija,te cilat nuk kam deshire te me realizohen edhe nese jane te miat
    ROFT ADEM JASHARI HEROI I VERTE I KOMBIT SHQIPTARE

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Andrra e Jetes
    Anėtarėsuar
    21-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    105
    Cfare tmerri kur injorantet marrin persiper te diskutojne tema te tilla!Si gjithmone injorancen e kryeson "kampioni" yne Sh...Albani i cili hiqet si katolik dhe as ka haber nga kjo fe ashtu si edhe per tjerat.Tash ka hy ne valle njefare iliri88 i cili ka gjasa te jete nje tjeter nick-name i Sh...Albanit sepse manifestopn po te njejten injorance...

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    Hendrix dhe Andrra,

    Nuk dua ta kthej temen ne nje teme personale ashtu sic deshironi ju. Ketu eshte "bota shpirterore" ne te cilen historia dhe ndikimi i feve mund te debatohet. Jo me akuza personale se kush jane anetaret apo kush nuk qenkan, por me fakte nga historia te cilat ju mungojne pothuajse ne te gjitha shkrimet qe keni bere gjer tani. Kjo eshte hera e fundit qe i pergjigjem shkrimeve te tilla te cilat nuk permbajne fakte por vetem emocione te renda. Nese kjo eshte menyra e shkembimit (pra lexon dicka qe nuk te tingellon mire ne vesh dhe eja te shajme personin qe e shkruajti) atehere nuk ka kuptim debatimi.

    Vazhdojme me temen duke folur per historine e fese se hebrenjeve dhe disa shembuj nga letersia e tyre shpirterore.

    Tek hebrenjet, Torah (dhjata e vjeter) nuk eshte libri me i shenjte i tyre. Brenda rrethit cifut, nje grup librash te ndryshem te permbledhur nen titullin Talmud, eshte ajo qe perben letersine e shenjte cifute. Talmudi palestinez dhe ai Babilonas kane te njejtin tekst (Mishna) por pjesa e dyte e tyre qe perben shpjegimin e tekstit e quajtur Gemara eshte e ndryshme. Talmudi i Babilonise perdoret kur cifuterit kane ndonje dyshim ne interpretimin e librave te tyre.

    Vertetimi qe Talmudi eshte libri kryesor i hebrenjeve dhe jo Torah gjindet brenda Talmudit ne Erubin 21b ku thuhet "Biri im, duhet te jesh me i kujdesshem me shkrimin e Shkruesit (tekstit ne talmud) sesa me shkrimin e Tores (dhjates se vjeter)."

    Shikoni disa pjese te cilat tregojne qe kjo fe ka lindur si edhe fete e tjera semitike (nga lindja e mesme), si nje rryme politike me qellim te mbrojtjes se interesave te fisit, rraces, dhe kultures se cpikesit:

    Erubin 21b: "Kushdo qe nuk e degjon Rabain (klerikun cifut) ai meriton vdekjen dhe do te zihet ne sekretimin e nxehte te ferrit"

    Pra kjo vete ngul idene qe udheheqesit duhet te degjohen ose ndryshe...

    Sanhedrin 58b: "Nese nje xhentil (person qe nuk i takon rraces cifute) qellon nje cifut, ai xhentil duhet te vritet."

    Qellimi i mbrojtjes se grupit eshte mese i qarte por keto fjale nuk jane ligje njerzore, por paraqiten tek njerzimi si ligje nga vete zoti.

    Sanhendrin 57a: "Cifuti nuk ka nevoje per ti paguar xhentilit pagen nese xhentili punon per cifutin."

    Pra nese je xhentil, dhe ne ato kohera punove per nje cifut, ne fund te dites cifuti me te drejte nga zoti te thote qe nuk do te paguhesh dhe nje gje e tille eshte e justifikuar. Kjo paraqitet si fjali nga zoti por ne te verete duket i qarte qellimi ekonomik i saj.

    Baba Kamma 37b: "Nese nje dem cifut cpon me brire nje dem Canaanite (nje fis lashte qe nuk ishte i rraces cifute) cifuti nuk ka asnje gje borxh, por nese e kunderta ndodh atehere pagesa per demin duhet te jete e plote"

    Fjale te zotit? Apo fjale te nje cifuti qe kerkon te mbroje ekonomine e tij edhe me force kur eshte e mundur.

    Baba Mezia 24a: "Nese nje Cifut e gjen nje objekt qe i ka humbur xhentilit, atehere ai objekt nuk eshte e kerkuar qe te kthehet (tek xhentili). Zoti nuk ka per te falur asnje cifut qe marton vajzen e tij me nje te moshuar ose merr nuse per djalin femi, OSE KTHEN NJE OBJEKT TE HUMBUR TEK NJE XHENTIL."

    Pra eshte urdher nga zoti per te plackitur personin qe nuk i takon rraces tende dhe fisit tend cifut. Fjale te zotit apo genjeshtra per te mbrojtur ekonomine cifute dhe fisin cifut?

    vazhdojne ligjet e zotit cifut:

    Sanhedrin 57a . "Kur nje cifut vret nje xhentil, aty nuk do te kete denim me vdekje per cifutin. Ate qe nje cifut e vjedh nga xhentili, ate mund ta mbajne (si prone te tij).

    Baba Kamma 37b. "Xhentilet jane jashte mbrojtes se ligjit dhe ZOTI I KA VENE PASURINE DHE PARATE E TYRE NE SHERBIM TE IZRAELIT."

    Yebamoth 98a. "Te gjithe femijet e xhentileve jane kafshe"

    Abodah Zarah 36b. "Vajzat e xhentileve jane te felliqura, ne gjendje te ndyre qe nga dita e lindjes."

    Abodah Zarah 22a-22b . "Xhentilet preferojne te bejne seks me lopet."

    Ka plot te tjera por keto mjaftojne.


    Sic duket qarte, feja cifute, zotin e te cilit e pranon edhe islami dhe kristjanizmi, ishte nje forme rracizmi qe nga fillimi i saj me qellim te mbrojtjes se interesave te fisit te hebrenjeve.

    Duhet kuptuar qe fjala xhentil qe vjen nga latinishtja "gentilis" do te thote njerez te qe i takojne nje fisit. Ne kete rast, nje fisit te ndryshem nga cifutet pra term rracist dhe nacionalist cifut.

    Feja cifute perben bazen per fene kristjane dhe ate islame pra jane po te gjitha fe semitike te lindura ne te njejtin rajon te botes. Linden ne kohe te ndryshme per tu pershtatur ndryshimit te mjedisit ne te cilin popujt e lindjes se mesme jetonin.

    Gjate sundimit te hebrenjeve nga Romaket e lashte, lindi feja kristjane qe kerkonte qe njeriu te ishte i meshirshem dhe i dashur ose perndryshe do te perfundonte ne ferr. Duke mos patur mundesine per te mbeshtetur fjalet dhe ligjet e Talmudit te cilat shpesh kerkojne perdorimin e forces, ne kohen e Romes kur ushtaret Romake (xhentilet) kontrollonin boten e hebrenjeve, keta te fundit krijuan nje fe per vete Romen por mbajten per vehten e tyre Talmudin sepse ishte me i dobishem per kombesine dhe identitetin cifut. Shkaterrimi i perandorise romake erdhi kryesisht si pasoje e kristjanizimit. Apostujt, te gjithe te fisit cifut, per mendimin tim, te gjithe agjente te kombit cifut, vinin neper territoret e perandorise dhe shperndanin fjalet e Jezusit qe tregonin qe civilizimi te dergon ne ferr dhe vetem nenshtrimi i plote para zotit te dergon ne parajse. Ku do te shkonin njerzit? Te ndertonin nje parajse ne bote duke zhvilluar civilizimin? Apo te futeshin ne epoken e erresires ku te prisnin qe ditet e tyre mizore te kalonin ne vdekje ku i priste parajsa e pafund? Fatkeqsisht per civilizimin e botes, Europa zgjodhi opcionin e dyte. Krijuan ferr ne bote per nje parajse te premtuar nga cifuterit. Vazhdoi kjo erresire gjer ne epoken e rilindjes ne te cilen librit shpirteror te kristjanizmit ju shtuan librat e epokes pagane te filozofise, letersise, shkences, etj. P

    Populli yne ishte nen rrymen e trete te politikes semitike pra nen sundimin e fese Islame dhe keshtu qe mbeti i fundit ne zhvillimin ekonomik dhe social te europes. Fizikisht ishim ne te njejtin kontinent por ne c'do menyre tjeter, ne ishim tashme pjese e azise.

  15. #55
    Me zemėr nė Shqipėri Maska e bond james
    Anėtarėsuar
    15-03-2003
    Vendndodhja
    shtet i bukur por jo si mėmėdheu
    Postime
    74
    Tema tė tilla nuk duhet tė flasin njerėz qė skanė aspak dituri nė at qė flasin sikurse iliri 88
    :^Globi

  16. #56
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Hendrix, nuk e di se cka kerkon ti?
    Me thuaj se a jane te verteta ato apo jo?
    Kthehu e lexo cka te pyeta dhe pergjigju sipas mundesie me fakte.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    Megjithese nje pjese e mire e Evropes pranuan Jezusin, ironia ishte se kjo do te thonte qe vetem nepermjet Jezusit mund te arrihet parajsa. Pra vetem nepermjet cifutit dhe me lejen e tij mund te arrihet ne parajse. Ne bote i vetmi grup qe kishte lidhje te drejtperdrejte me zotin ishin cifutet. Kristjanizimi, rrezimi i Romes e cila sundonte ne Izrael, ky ishte nje sukses i papare ndonjehere nga semitiket. Gjate ketyre koherave te lashta, arabet ishin pagane megjithese ishin semitike sipas teologjise cifute (bij te Shemit, djalit te madh te Noahut), keta te fundit nuk ishin aq te njohur me Toren dhe sidomos me Talmudin e Babilonise (lexoni pjese nga Talmudi mesiper.)

    Ndarja ne teologji ne mes te cifuteve dhe te arabeve eshte rraciste ne origjine. Sipas teologjise cifute, gjaku cifut i arabeve u prish me Ishmaelin i cili ishte djal i Abrahamit sic jane cifuterit, por nena e tij ishte Hagar, nje grua skllave ne shtepine e Abrahamit me origjine nga Egjypti qe i sherbente Sarahes, gruas se Abrahamit. Ndersa Isaku kishte gjakun jo te perzier me xhentilet dhe ky vazhdoi linjen e paster te fisit cifut sepse ky kishte lindur nga Sarah. Pra tani Ishmaeli, djal i Abrahamit sic ishte edhe Isaku, u vu ne krye te gjeneratave te atyre qe sot quhen Arabe. Por Ishmaeli sic tregova mesiper, nenen nuk e kishte cifute por Egjyptiane. Per te siguruar superioritetin e tyre mbi Arabet, cifuterit shkruan ne Toren e tyre qe zoti ka thene :"Por kontraten time do ta bej me Isakun..."(Dhjata e Vjeter Genesis 17:21) Dhe keshtu lindi konflikti i perjetshem ne mes te popujve te lindjes se mesme per shkak te perrallave cifute. Ne vend te civilizimit, atje gjen vetem barbarizem. Pergjigja Arabe per nje padrejtesi te tille ishte Muhamedi dhe feja Islame e cila nxjerr qe fjalet e zbritura nga zoti tek muhamedi jane fjalet e fundit dhe te vetmet te cilat mund te pranohen si te verteta. Per hakmarrje, ne kuran jepet autorizimi per lufte dhe konvertim me force.

    Do te vazhdoj me lindjen dhe rritjen e fese islame ne thellesi.

  18. #58
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61
    ILIRI-T88
    Te thash me pare mos posto shkrime te dyshimta(serbe)Keto qka ti shkruan nuk kane lidhje me historin e Abrahamit,e as qe gruaja ti ishte nga Egjipti.E as Abrahami IBRAHIMI nuk ishte as qifut e as arab.
    Po te preferoj te lexon nje nder dijetaret me te medhenje boteror per historin e religjioneve,prof.DI SANTILJANA prane Universitetit "Gerge Washington" USA.
    Mendoje se vertet atehere do te bindesh se e ke shume gabim dhe burimin te cilen e ke zgjedhur.
    Dhe po te ceki nje verset Kur,anor nese nuk gaboje ne citim,por mundesh vet ta kontrollon,eshte ne kaptinen II.
    mendoj se keshtu tingllon:"Dhe kursesi te paret mos sulmoni"
    Sepse ne postimin tend thot: NE KURAN JEPET AUTORIZIMI...
    vertet nuk kam kohe por se shpejti do te ndegjohemi

    deri athere kerko ate cka te propozova
    ps.Edhe ty Iliria e p. nuk te harova,ke pak durim.
    HENDRX:Rroft Adem Jashari hero i vertet i kombit

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    Para se te filloj me historine e fese islame e cila eshte nje ideologji per naiconalizmin Arab ne pergjigje te nacionalizmit Cifut, dua te sqaroj disa fakte mbi prejardhjen pagane te feve moneteiste te lindjes se mesme. Sic u tregua mesiper, Cifuterit treguan qe Arabet jane ne vend te dyte para zotit sepse Ishmaeli nuk ishte gjak i paster Cifut. (Lexoni mesiper pjese nga Tora).

    Qe nga kohet me te lashta, popujt e lindjes se mesme ishin pagane duke perfshire cifuterit. Zoti i zgjedhur nga izraelitet njihet edhe me emrin Jahveh apo Jehovah sic e quajne kristjanet. Ky zot ishte pjese e panteonit te lashte pagan mbi te cilin zoteronte nje zot tjeter i quajtur El te cilin ne arabisht quhet Allah. Lexoni dhjaten e vjeter tek (Deuteronomy 3 2: 8 -9) i cili ben te qarte qe Jahveh, zoti i fisit Izraelit ishte pjese e panteonit te perbere nga shume zota te ndryshem ne majen e te cilit qendronte El qe ne arabisht quhet Allah.

    Nga historia, na del qe edhe cifuterit kane qene besus te zotit El ne koherat e lashta. Lexoni dhjaten e vjeter tek (Genesis 16:23, 17:1, 21:33, 31:13, 35:7.) Jakobi ka ngritur nje tempull ne emer te zotit El te quajtur "El-Elohe-Israel" i cili do te thote "El Zoti i Izraelit." Ne te njejten kohe, El ishte nje zot si puna e Zeusit ne panteonin e paganizmit Ilir. Ai ishte nje zot i tille edhe per palestinezet dhe sirianet e lashte. Pike e rendesishme per te kuptuar ketu eshte qe El ishte me i larte ne panteon sesa Jahveh si p.sh. ne kohen e Ilireve te lashte, Zeusi ishte me i larte sesa Afrodita etj. Po te lexoni mesazhin e mesiperm, do te kuptoni se perse Muhamedi zgjodhi El (Allah) si zot te vertete ne pergjigje te cifuterve qe shkruajten ne dhjaten e vjeter qe zotii tyre Jahveh do te bente kontraten me Isakun dhe jo me Ishmaelin per arsyet qe jane treguar mesiper.

    Ne Meke ne kohen e muhamedit ka qene nje tempull i ngritur ne emer te zotit El dhe ai tempull ishte i mbajtur nga vete fisi i tij Quresh. Ky tempull quhej Kabaa dhe gjate shekujve ishte tempull i Elit. Me pushtimin e arabise nga Aleksandri i Madh si dhe me nderhyrje te tjera nga jashte, tempulli i Elit(allahut) ne Meke ishte kthyer ne nje vend ne te cilin njerezit luteshin to shume zotera te tjere ne kohe kur lindi Muhamedi. Pra nga paganizem semitik, ishte zgjeruar ne paganizem boteror.

    Do te vazhdoj me historine mbi jeten e Muhamedit ne Meke dhe zhvillimin e fese Islame. Do te shikoni qe kjo fe eshte thjesht nje levizje nacionaliste e Arabeve udheheqes dhe themelues i se ciles eshte nje fare Abu al-Qasim Muhammad Ibn Abd Allah Ibn Abd al Muttalib Ibn Hashim os per shkurt Muhamed.

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-03-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    138
    Po presim Ilir.Po sikur te sillje me teper fakte historike do te ishte teper me mire sepse kshu si po flet tregon vetem mllefin qe paske ndaj Islamit.Qe arabet ishin pagane para Islamit , ajo dihet boterisht dhe ti nuk ke sjelle asgje te re.Pikerisht kte luftoi Islami ne arabi , adhurimin e gureve ne vend te Zotit.
    Ne me te vertete eshte ashtu si thua ti , pra nje levizje nacionaliste arabe , nuk kishte nevoje Muhamedi te devijonte nga paganizmi e te vinte veten , familjen dhe te afermit ne rrezik vdekjeje.
    Para Muhamedit , Jezusit , Jakupit , Abrahamit , ka patur me mijera profete te tjere te cilet i kane sjelle njerezimit te njejtin mesazh , ate te adhurimit te nje Zoti te vetem dhe normalisht qe do kete lidhje midis emrave te permendur me pare.Profetet i dergoheshin popujve kur ata e kishin humbur rrugen dhe nuk eshte cudi qe emri El apo Allah te perdorej midis "zoterave " te tjere pagane.Pra ajo qe ke sjelle si argument kunder fese Islame padashje kthehet ne nje kunderargument per ty.

    Po presim te na sjellesh historine e Islamit , jam shume kurioz te degjoj versionin tend!
    Peace!

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shenja ne Rruge!?
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
  2. Pak Kuriozitete Rreth Botes Islame*
    Nga La_Lune nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 08:51
  3. Kujt qyteterimi i perkasin shqiptaret?
    Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 21-02-2006, 15:03
  4. Kultura dhe Qyteterimi (Sipas Muslimaneve)
    Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-08-2005, 12:48
  5. NjĖdimensionalitetin E QytetĖrimit PerĖndimor
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •