Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 78

Tema: Matematika

 1. #1
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Lightbulb Matematika

  Per ata qe jane zero ne matematike do ju lutesha te na benin nji ze te kjo teme se do te marrin ndihmen e kerkuar nga une personalisht brenda mundesive kuptohet...!

 2. #2
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  36
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  RROFTE MAKINA LLOGARITESE :)

  Une kam shume nevoje per ndihme. Gjithmone me ka terhequr matematika dhe ne shkolle kam qene e mire si ne gjeometri ashtu dhe ne algjeber. Por edhe pse 21 vjec akoma nuk di tabelen e shumzimit. E them me sinqeritet. Jam munduar ta mesoj shume here por gjithmone e harroj. Keshtu qe nese me duhet te shumzoj 7 me 8, i bie gjate duke mbledhur shumen e 7x4 dy here. Jam shume dobet me mbledhjen apo zbritjen e numrave mbi tre shifra, dhe shumezimin apo pjestimin me mend.
  A ka ndonje menyre te mesuari qe mund te me ndihmoj?
  :-)

 3. #3
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Jane ca fletore qe kane mbrapa tabele shumezime...provoje nji here...

 4. #4
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  36
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Jo me jo, per ate pune rrofte makina llogaritse. Po meqe pretendoje se mund te ndihmoje nylat e matematikes thash po te shkruj iher. Po s'paska qene gjo ky muhabet.
  :-)

 5. #5
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po pse une per te mesuar tabelen ty jame ketu une jame per te zgjidh nonji ekuacion te grades se n-te dhe jo per te mesu ty shumezimin...pastaj ti vete e the rrofte makina llogaritese keshtu qe leje ate muhabet...ok

 6. #6
  Artiste Maska e Kuntakinta
  Anėtarėsuar
  18-01-2003
  Vendndodhja
  Bregu Lumit High Street
  Mosha
  36
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E lash Ferdinand e lash, qe kur pash pergjigjen tende.
  :-)

 7. #7
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  haha me behet qejfi

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kuntakinta... shtrige!

  Perseritja eshte mema e dijes, keshtu qe perseritja vetes duke lexuar tabelen 50 here ne dite, dhe brenda javes do jesh e shkelqyer!
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po he pra shqyqyer qe erdhe ekzekutuese...Po ti tani pas 5 muajsh u kujtove te me mbroje lol...

 10. #10
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me mire vone se kurre
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #11
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po po ashtu eshte...

 12. #12
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 13. #13
  ALBSECURITY
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

 14. #14
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  998
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  lol , isha gati te mirrja shenime kur pashe titulline e kesaj teme pasi mendova se po behej ndonje shkence ketu megjithese me dhate nje ide te mire me ate tabelen e shumezimit qe te hap ndonje teme tek padogana se mbase i duhet ndokujt atje
  ...

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  mesuesi i matematikes na mesoj nje trick psh: 35 ^2 mund ta gjesh pergjigjen menjehere, po te shumzosh 3 dhe numrin me te madh se 3, qe eshte 4 so 3 x 4= 12 kurse 5 shumzohe me 5
  so 35^2= 1225

  kte mund ta beni dhe me numra te tjere qe mbarron me 5

  the square root of 85 or 85 ^2= 7225
  75^2= 5625

  prandaj mos u lodhni duke perdorur kalkulatorin ose duke harrxhuar minutat ne test ose baterit :P
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 16-02-2004 mė 20:20
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e vagabondi1
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Where the bitches are...CaLiFoRnIa BaBY !
  Mosha
  32
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Qenka shum e nderlikuar Ana
  Un po hiki nga shkrimet siper te mesoj tabelen e shumzimit lol
  j/k

 17. #17
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Postuar mė parė nga Ana18


  the square root of 85 or 85 ^2= 7225
  75^2= 5625
  PS: Square root 85^2
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Postuar mė parė nga Cyclotomic
  PS: Square root 85^2
  what you mean i said square root or you can write it this way 85^2 so what do you mean it doesn't equal?
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ajo eshte shenja qe nuk do te thote vetem "doesn't equal" por qe eshte e ndryshme... "not the same"

  Square root of 7225 eshte 85...

  komenti im eshte se sqr 85 nuk eshte njesoj si 85^2
  sqr --> x^(1/n) pėr n >2 dhe x > 0 nqs n ėshtė numur ēift

  ndersa ^2... ajo eshte power of 2.
  nesje thjesht gjera teknike Ana asgje me teper.... nice trick btw
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 20-02-2004 mė 17:29
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  yeah i should have said squared or power of:P sorry i said square root..
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pallati X
  Nga Besim_B nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 527
  Postimi i Fundit: 30-06-2015, 04:00
 2. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. Detyrė Logjike nga matematika
  Nga ali-likova nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 12-12-2008, 20:02
 4. Llogjike apo mister? Gabon matematika?
  Nga Davius nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 25-12-2007, 00:01
 5. Matematika popullore shqiptare
  Nga Davius nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 15-06-2006, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •