Close

Rezultati i Sondazhit: Keni Menduar te Ktheheni ne Shqiperi?

Votues
162. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • PO

    87 53.70%
  • JO

    33 20.37%
  • ASNJEHERE

    11 6.79%
  • DISAHERE

    31 19.14%
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 147
  1. #41
    ^ Peek-a-boo ^ Maska e Sirena_E_Vogel
    Anėtarėsuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    565

    Re: KEni Menduar ndonjehere Te Ktheheni Perseri NE Shqiperi?

    Postuar mė parė nga SUPERSTAR_N1
    KENI MENDUAR NDONJEHERE QE DO ISHTE MIRE TE KTHEHESHIT NE VENLDLINDJE?

    si mendoni ....
    Mezi po pres, me eshte merzitur Amerika aq shume, sa jam gati te hipi ne nje aeroplan dhe mos ta kthej me koken mbrapa, po cte bej ketu duan prinderit te rrine.
    Edhe dje po e mendoja nje gje te tille, po pres te mbaroje shkollen njehere, pastaj me siguri qe do te shkoje, skam ndermend te jetoj ketu gjithe jeten time
    Cuteness !

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    38
    Ketu vetum per shqipet e shqiperis te voccccel behet fjal apo ASAJ TE MADHE TE BESHKUAR?...
    KUJTIM GEZIMI APO HIDHRIMI, E DUA SE ESHTE I IMI

  3. #43
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    hello.teme shume e bukur dhe interesante.kthimi ne Shqiperi????? nje enderr e bukur per emigrantet apo nje iluzion???????kete pyetje do ta tregoje koha dhe sigurisht shteti shqiptar nqs i do me te vertete shumicen e emigranteve ne greqi dhe ne itali se sa per ata te anglise ose te amerikes kam dyshime nese do te kthehen nqs ata jane pajisur me dokumente.te mos harrojme se nqs keta shqipetare te pakten ne itali dhe greqi nqs kthehen kthehen sigurisht me nje sasi shume te mjaftueshme parash e cila do te ndihmoje shume shqiperine ne nje zhvillim ekonomik por sigurisht dhe social pra cfare del si konkluzion une personalisht jam i mendimit qe qeveria shqiptare duhet patjeter te filloje progreset ne menyre serioze qe te mund t'i fitoje shtetasit e vet por jo vetem ata sigurisht por kjo mund te arrihet vetem duke ju siguruar disa gjera minimale si qetesia publike,luften kunder korrupsionit,zvogelimin e burokracise,si dhe sigurisht gjerat minimale qe mund te kerkoje nje shtetas si drite uje <eshte qesharake kjo po cte besh kjo eshte realiteti>prandaj me pak fjale duhet ne rradhe te pare te krijojme nje shtet te forte i cili jo vetem duhet te marri taksat nga cdo biznesmen por duhet dhe ti krijoje atij kushtet e duhura per zhvillimin e biznesit te tij si rrjedhoje Shqiperia besoj se i duhet dhe shume akoma pune ne te vertete qe te fitoje shtetasit e vet se ne te vertete shpirterisht kudo qe ndodhen i ka te fituar por me e rendesishmja eshte ti fitoje dhe me rikthimin e tyre sepse vetem atehere do te mundemi ne te flasim per nje zhvillim te vertete ekonomik dhe shoqeror ne shqiperi sepse perderisa nuk ka drita e uje ne disa qytete nuk mund te bejme endrra qe do te kthehemi sepse te gjithe ishim ne vere ne shqiperi dhe pame fatkeqesisht se po punohesh ne te gjitha drejtimet nme ritem shume te ngadalte.kaq nga mua dhe ja kalofshit mire bye bye
    .........................

  4. #44
    SPIDER Maska e TIRONCI_UK
    Anėtarėsuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    19
    Guri i rende peshon ne vendin e vet , por vendi yne akoma po shkon drejt [zeros] Ekam te veshtire te vendosi.
    I Love you eyes,becouse they are very nice Baby,Look at me,sepse I can't live pa ty.

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    Padova
    Postime
    12
    sidoqe te jete gjendja ne Shq une do te kthehem te jetoj gjithmone

  6. #46
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    13-11-2003
    Vendndodhja
    torino
    Postime
    23
    tem e kapur.do me pelqente shume te kthehesha ne SHQIPERI por per 10 dite me skadon soxhornua.p.s edhe shume arsye te tjera.ciao

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    oj do t ekthehem thot me te dyja kembet joi me nje, ja sa te mbaoj shkollen e te bej ca xhixha ketui se me vrap kam per ter ik

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    90
    Aman o njerez, cfare flisni???!!! Po ja u them une qe te gjithe ju qe gjoja thoni se do ktheheni me siguri ja fusni kot fare, e thoni por nuk e besoni as vete. Ku do ktheheni ju???!!! Cfare ka atje per ju?? Ju keni shpenzuar kaq kohe larg dhe me kaq mundim dhe keni harxhuar plot pare ketej , nuk ja u mban b.... te shkoni prape ne shqiperi, prandaj mos u tregoni kaq nacionaliste para te tjereve ketu sepse jam e sigurt qe mbrenda vetes nuk jeni aq sa shpreheni. Ai vend lereni te rregullohet nga ata njerez qe kane mbetur atje, ata qe s'kane dot mundesi te shkojne jasht do detyrohen qe te bejne dicka ne vendin e tyre rrjedhimisht do e ngrejne ekonomine e vendit. Cfare te keqe keni ju njerez nga amerika apo canada?? nuk po flas per ato qe jane ne greqi dhe itali sepse atje ka diskriminim por ju qe jeni ne North America pse ankoheni? A nuk po merrni dokumenta? a nuk keni pune? shkollen po e beni, te gjitha te drejtat ju jepen, pse ankoheni kot?? Ne Shqiperi do endeni rrugeve, neper kafe gjithe diten pa pike prespektive per jeten, pastaj do beni dhe femije, edhe ato do enden si ju pastaj. mendoni me gjate kur thoni se do ktheheni, mendoni per familjet e ardhshme qe do keni!!!!
    Me respekt,
    Baby_blue
    Ps. mos ma merrni per keq por ky eshte mendimi im.
    Remember your yesterdays
    Live your todays
    Dream your tomorrows!

  9. #49
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    hello hello sa per pergjigjen e baby blue jam 90% dakort duam apo nuk duam ne ky eshte realiteti jam mese i bindur edhe pse nuk kam jetuar nga zona juaj eshte teper e veshtire te kthehen emigrantet ose studentet qe jane ne amerike apo ne angli apo qofte dhe ne vendet me te civilizuara se greqia e se italia qofte nga ana ekonomike apo dhe nga ajo e mentalitetit nje pjese e mire e atyre te greqise jam i sigurte qe do te kthehen nga diskriminimi dhe nga mos respektimi dhe nga shume faktore te tjere sa per ata te italise shpresoj te kthehen dhe ata me kalimin e kohes por e verteta eshte se per nje pjese shume te konsiderueshme emigrantesh ose studentash eshte shume e veshtire te kthehen ne atdhe se gjendja aktuale eshte shume e veshtire pavaresisht qe ne kurre nuk do te ndalim te shpresojme per dite me te bukura dhe per nje rikthim sa me te shpejte te shqiptareve ne atdhe por kam frike se kjo gje do te ngeli thjesht nje enderr e parealizushme, ne te gjitha zemrat e shqipetareve qe jane jashte atdheut.ju pershendes
    .........................

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-10-2003
    Vendndodhja
    diku ne kete bote pa te ardhura....
    Postime
    19

    eh ē'fare pyetje????????

    Ju pershendes te gjitheve nje here.




    Pyetje te rende vallai na ke bere, por kur del zogu nje here nga foleja rralle se kthehet me.


    Une per mendimin tim, mund te shkoj ne Shqiperi, vetem per dy jave, ose maksimuni nje muaj, por me shume jo, e di qe eshte vendi im por nuk me terheq asgje ne ate vend, eshte bere si shkretetire.



    Ndersa per te jetuar per gjithmone ne vendin tim, jo eshte e pamundur nuk mundem me te jetoj na ate vend.( me falni).



    Nje dite te kendshme nga ENKI
    Endrra te parealizuara...

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Mbase. Nuk jam e sigurt.. eshte enderra e shume shqiptareve po se di po do realizohet. Ndonjehere them se po do te kthehem nje dite. Kur shkoj ne Shqiperi dhe e shikoj se ishte bere i them vetes ne kete vend nuk jetohet. Por..ah.. na djeg malli dhe deshiren e kemi te madhe qe nje dite te kthehemi e te jetojm ne atdheun tone.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Ledina
    Anėtarėsuar
    09-10-2003
    Postime
    65
    Para se te nisesha per Kanada, nje nga te afermit e mi me thaos u merzit e mallo kaq shumesepse nga nje vend ku ikin te gjithe ik dhe ti, ne nje vend ku shkojne te gjithe shko dhe Ti.

    Tani qe e mendoj them eshte shume e lehte te flasesh kur je ne Shqiperi, dhe kaq e veshtire ta thuash ketu, kaq larg. Por kaluan veshtiresite e medha te fillimit, dhe pak a shume jemi integruar ne jeten ketu, dhe kthimi do te thote fillim nga e para, sepse kudo koha evolon, nuk ka rendesi ne c'fare sensi. Mgj jam e bindur qe dhe ne Shqiperi gjithmone e me mire do te behet, dhe pse e ardhmja jone mos jete atje ku dhe guri, dhe ajri dhe dielli te pershendesin ndryshe. Shpresoj qe nje dite te jetoj atje, ne tiranen e zhurshme dhe plot jete, se per qytet tjeter as behet llaf

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anėtarėsuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277
    ne cfare kuptimi duhet te kthehemi ne shqiperi , ate e kemi ne zemer e nuk mund te na e heqi askush .

  14. #54
    Besimtar Katolik
    Anėtarėsuar
    28-05-2003
    Vendndodhja
    luxemburg
    Postime
    6
    po ke te drejte qe duhet te kthehemi,por kur te vdesin i pari sala dhe pastaj fatosi.sa te jene ata te dy ne shqiperi nuk do te ket kthim refugjatesh ne shqiperi,eshte keshtu apo jo?
    je t aime beaucoup

  15. #55
    my prince arrived Maska e joanna
    Anėtarėsuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    300

    patjeter

    patjeter qe do kthehem se besoj se ne vendin tim do kem me teper gjera per te bere dhe per te ofruar sesa diku tjeter,megjithese jetes kurre nuk i dihet.
    tani per tani them te mbaroj nje here studimet dhe pastaj me vrap per ne atdhe.
    _Mos thuaj <<te dua>> pa e ndjere se kur ta ndjesh cfare do thuash?
    -jeta eshte nje rrote qe gjithmone rrotullohet e i sjell gjerat sic duhen per te mbajtur ekuiliber.prandaj kujdes!!!
    E JETO C'DO CAST TE JETES SE NUK KTHEHEN PRAPA. ;) :P

  16. #56
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176
    Sa e thjeshte do te ishte qe fjalet te merreshin per baze si kthim,por jane disi te panjohura mes njera tjetres se pas cdo belbezimi te duhet te tkurresh e te mendosh mire do te kthehem se jam plot mall ...por pyetja per vetveten do te ishte ku...folene ma kane prishur dhe pemen ma kane prere......e kur e nesermja do te zgjase me muaj e vite deri ne momentin kur mos te degjoje te njejtit emra politilekesh,e kur ne kafet shqipetre te bisedohet dicka tjeter vec politraumes.


    Sot apo neser atje eshte vendi i secilit nga ne.

    kristal
    Edhe pak gjak aortal.

  17. #57
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anėtarėsuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043

    Re: A do ktheheni ne Shqiperi?

    Postuar mė parė nga Jola
    Une mendoj se te rrish ne nje vend te huaj do te thot qe ti te zhdukesh te asimilohesh, nuk je me as per veten tende as per familjen. Mua nuk me pelqen te'' harrohem '' keshtu.
    Mendoj se kthimi im ne Shqiperi eshte i padiskutueshem.

    Cdokush nga ju ben nje zgjedhje dhe eshte i kufizuar nga shume faktore.
    Ka shume kategori njerzish dhe une i respektoj zgjedhjet e tyre.
    Ne njeren nga keto perbejne studente te cilet synimin e largimit nga Shqiperia e kane te lidhur me studimet e tyre universitare, te cilet akoma se kane provuar pergjegjsine familjare per shkak te moshes se re. Keta te fundit paraqesin deshiren e me te shumteve per tu kthyer ne atdhe, qe kane deshire qe dijet e tyre ti vene ne praktike.

    Ndersa te tjere jane emigrantet te cilet per te permirsuar jeten e tyre ose kan kaluar ekspierienca te ndryshme ne shqipri kane zgjedhur rrugen e ikjes. Keta jane shume realiste nga e kaluara dhe nuk vendosin kollaj te kthehen.

    Ka dhe te tjere qe kane vendosur qe kursimet e tyre ti invenstojne deri diku ne nje biznes te sigurte ne Shqipri.

    Cila eshte zgjedhja juaj?
    O lal vallaj eshte diēka qe nuk i jap dot pergjigje,
    E dua me gjithe zemer te shkoje por kur fut ne pune trunin vallaj sikur bej mbrapsh.
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  18. #58
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anėtarėsuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    Se desh harrova se e kisha per kthim te perhershem fjalen jo te perkohshem psh: per pushime.
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    PO NJE DITE
    skyline

  20. #60
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176
    Cfare na bene e cfare i beme vetvetes,e mallkuam deri ne vdekje,keshtu erdhen dhe ditet e keqija per shqipetaret e nese serbet ushtruan dhune e terroj me vrasje e perdhunime me spastrimin etnik te me shume se 1 milion njerezish, katili Nano e beri spastrim intelektualesh me vite te tera,duke e shnderruar shqiperine ne gurre varri.

    E keshtu ikin shqipetaret per pak muaj e vite e nuk kthehen asnjehere,e per me shume nuk te ben situate qe po rendohet nga dita ne dite.

    kristali
    Edhe pak gjak aortal.

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kėshtu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  2. Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  3. Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
  4. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  5. Ahmet Zogu dhe “lufta” nė emigracion me Mit’hat Frashėrin
    Nga rudo nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •