Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Mohim mjekėsor

    Nė asnjė mėnyrė kjo faqe nuk duhet tė konsiderohet si medium ku ofrohen kėshillat mjekėsore!

    Pėrmbajtja nė kėtė faqe ėshtė e paraqitur nė formė tė pėrmbledhur e tė pėrgjithshme dhe dedikohet VETĖM pėr qėllime informative. Asnjėherė mos e nėnvlerėsoni kėshillėn mjekėsore ose mos u vononi nė kėrkimin e kėsaj kėshille nėse pėr ndonjė arsye keni lexuar diēka nė kėtė faqe!

    ==============================================Hepa titi

    Hepatiti bėn pjesė nė grupin e sėmundjeve virale qė dėmtojnė mėlcinė. Llojet mė tė shpeshta tė hepatitit janė hepatiti A, hepatiti B, dhe hepatiti C.

    Gjithashtu ato dallojnė pėr nga mėnyra e bartjes, intensitetit dhe pasojat qė i shkaktojnė, tė gjitha llojet e hepatiteve janė tė rėnda. Nė veēanti, hepatiti B dhe C gjithashtu mund tė kenė pasoja afatgjata duke pėrfshirė dėmtimin e pėrhershėm tė mėlcisė, kancerin e saj dhe vdekjen.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 16-05-2003 mė 13:28
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Hepatiti A

    Simptomat e hepatitit A pėrfshijnė dhembjet e barkut, ethet, lodhjen ose molisjen, humbjen e apetitit, ndjenjėn e vjelljes (nauzeja), zverdhjen dhe urinėn e errėt. Kėto simptoma mund tė zgjasin deri nė pesė javė, gjatė gjithė kėsaj kohe humben aftėsitė pėr punė ose kryerje tė detyrave tė pėrditshme.

    Hepatiti A nuk ka shėrim, gjithashtu regjimi i shtratit dhe dietat, mund t’i lehtėsojnė disa prej simptomave. Efektet afatgjata mund tė zgjasin prej gjashtė muaj deri nė njė vit. Hepatiti A shumė rrallė e shkakton vdekjen, por 20% tė rasteve tė hepatitit A kėrkohen tė hospitalizohen.

    Duke gėlltitur feces, qoftė edhe nė sasi mikroskopike. Infeksioni ndodh mė sė shpeshti gjatė kontakteve seksuale ose gjatė udhėtimit nė vendet ku hepatiti A ėshtė sėmundje endemike.

    Nė marrėdhėniet seksuale mes meshkujve, hepatiti A mund tė shpėrndahet pėrmes kontaktit direkt oral-anal ose kontaktit me gishtėrinj, lodra seksi ose kondomave qė kanė qenė brenda ose afėr anusit tė partnerit tė infektuar.

    Shkalla e rritur e infektimit me hepatit A nė mesin e gejėve dhe tė biseksualėve ėshtė raportuar nė shumė qytete tė mėdha dhe nga shumė mjekė me numėr tė madh tė pacientėve gejė dhe biseksualė.

    Sikurse edhe te tė gjitha sėmundjet tjera venerike, sa mė tė madh qė njė person e ka numrin e partnerėve seksual aq mė tė madh e ka edhe rrezikun pėr infektim me hepatitin A.

    Mėnyra mė e mirė pėr t’u mbrojtur nga hepatiti A ėshtė vaksinimi. Mėnyrė tjetėr pėr t’u mbrojtur ėshtė shmangia e anilingusit (lėpirjes sė anusit) dhe tė kontakteve tjera orale dhe anale. Pėrderisa pėrdorimi i kondomit ėshtė qenėsor nė parandalimin e pėrhapjes sė virusit HIV, hepatitit B dhe tė sėmundjeve tjera venerike, kondomi nuk e parandalon shpėrndarjen e hepatitit A.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Hepatiti

    Hepatiti bėn pjesė nė grupin e sėmundjeve virale qė dėmtojnė mėlqinė. Llojet mė tė shpeshta tė hepatitit janė hepatiti A, hepatiti B, dhe hepatiti C.

    Gjithashtu ato dallojnė pėr nga mėnyra e bartjes, intensitetit dhe pasojat qė i shkaktojnė, tė gjitha llojet e hepatiteve janė tė rėnda. Nė veēanti, hepatiti B dhe C gjithashtu mund tė kenė pasoja afatgjata duke pėrfshirė dėmtimin e pėrhershėm tė mėlqisė, kancerin e saj dhe vdekjen.

    Hepatiti A

    Simptomat e hepatitit A pėrfshijnė dhembjet e barkut, ethet, lodhjen ose molisjen, humbjen e apetitit, ndjenjėn e vjelljes (nauzeja), zverdhjen dhe urinėn e errėt. Kėto simptoma mund tė zgjasin deri nė pesė javė, gjatė gjithė kėsaj kohe humben aftėsitė pėr punė ose kryerje tė detyrave tė pėrditshme.

    Hepatiti A nuk ka shėrim, gjithashtu regjimi i shtratit dhe dietat, mund t’i lehtėsojnė disa prej simptomave. Efektet afatgjata mund tė zgjasin prej gjashtė muaj deri nė njė vit. Hepatiti A shumė rrallė e shkakton vdekjen, por 20% tė rasteve tė hepatitit A kėrkohen tė hospitalizohen.

    Duke gėlltitur feces, qoftė edhe nė sasi mikroskopike. Infeksioni ndodh mė sė shpeshti gjatė kontakteve seksuale ose gjatė udhėtimit nė vendet ku hepatiti A ėshtė sėmundje endemike.

    Nė marrėdhėniet seksuale mes meshkujve, hepatiti A mund tė shpėrndahet pėrmes kontaktit direkt oral-anal ose kontaktit me gishtėrinj, lodra seksi ose kondomave qė kanė qenė brenda ose afėr anusit tė partnerit tė infektuar.

    Shkalla e rritur e infektimit me hepatit A nė mesin e gejėve dhe tė biseksualėve ėshtė raportuar nė shumė qytete tė mėdha dhe nga shumė mjekė me numėr tė madh tė pacientėve gejė dhe biseksualė.

    Sikurse edhe te tė gjitha sėmundjet tjera venerike, sa mė tė madh qė njė person e ka numrin e partnerėve seksual aq mė tė madh e ka edhe rrezikun pėr infektim me hepatitin A.

    Mėnyra mė e mirė pėr t’u mbrojtur nga hepatiti A ėshtė vaksinimi. Mėnyrė tjetėr pėr t’u mbrojtur ėshtė shmangia e anilingusit (lėpirjes sė anusit) dhe tė kontakteve tjera orale dhe anale. Pėrderisa pėrdorimi i kondomit ėshtė qenėsor nė parandalimin e pėrhapjes sė virusit HIV, hepatitit B dhe tė sėmundjeve tjera venerike, kondomi nuk e parandalon shpėrndarjen e hepatitit A.

    Hepatiti B

    Simptomat e hepatitit B pėrfshijnė dhembjet e barkut, ethet, lodhjen ose molisjen, humbjen e apetitit, ndjenjėn pėr tė vjellur (nauzeja), zverdhjen dhe urinėn e errėt. Simptomat akute mund tė zgjasin disa muaj, gjatė gjithė kėsaj kohe humben aftėsitė pėr punė ose kryerje tė detyrave tė pėrditshme.

    Hepatiti B nuk ka shėrim, gjithashtu regjimi i shtratit dhe dietat mund t’i lehtėsojnė disa prej simptomave. Efektet afatgjata mund tė zgjasin prej gjashtė muaj deri nė njė vit, gjatė kėsaj periudhe nuk duhet tė konsumohen pijet alkoolike.

    10% tė rasteve tė hepatitit B mund tė shndėrrohen nė sėmundje kronike. Personi me hepatitin B mund tė jetė bartės duke infektuar tė tjerėt edhe kur nuk ka simptoma.

    Hepatiti B kronik mundet gjithashtu tė shkaktojė dėmtimin e pėrhershėm tė mėlqisė, kancerin e mėlqisė dhe vdekjen.

    Hepatiti B bartet pėrmes lėngjeve trupore siē janė gjaku,sperma, pėshtyma dhe sekretet vaginale. Virusi i Hepatitit B ėshtė 100 herė mė i koncentruar nė gjak sesa virusi HIV, qė e bėn atė shumė mė tė lehtė tė pėrhapet.

    Hepatiti B mund tė shpėrndahet pėrmes seksit anal ose oral, pėrdorimit tė gjilpėrave tė pėrbashkėta ose pėrmes veglave tė pasterilizuara pėr tatuazha dhe shpimeve pėr vendosjen e vathėve.

    Shkalla e rritur e infektimit me hepatitin B nė mesin e gejėve dhe biseksualėve ėshtė raportuar nė shumė qytete tė mėdha dhe nga shumė mjekė me numėr tė madh tė pacientėve gejė dhe biseksualė.

    Sikurse edhe te tė gjitha sėmundjet tjera venerike, sa mė tė madh qė njė person e ka numrin e partnerėve seksual aq mė tė madh e ka edhe rrezikun pėr infektim me hepatitin B.

    Mėnyra mė e mirė pėr ta mbrojtur veten nga hepatiti B ėshtė vaksinimi.

    Mėnyrat tjera tė mbrojtes janė pėrdorimi i kondomit pėr seks anal ose oral dhe shmangia e pėrdorimit tė gjilpėrave tė pėrbashkėta nėse jeni pėrdorues i drogave
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Hepatiti C

    Hepatiti C quhet shpesh “sėmundje e heshtur epidemike”. Virusi mund tė jetojė nė organizėm pa ndonjė simptom tė dukshėm me dekada tė tėra, gjersa ėshtė duke e sulmuar mėlqinė. Pasojat afatgjata tė hepatitit C mund tė shkaktojnė sėmundje tė mėlqisė, kancer tė mėlqisė dhe vdekjen.

    Pasiqė bartja e hepatitit C nuk ėshtė kuptuar plotėsisht, duket se shumica e rasteve iu referohet transfuzioneve tė gjakut ose transplantimit tė organeve para vitit 1992, kur ėshtė zhvilluar testi i ekzaminimit tė virusit, ose pėrdorimit tė gjilpėrave tė infektuara tė pėrdorura pėr drogat e palejuara.

    Ekzistojnė disa dėshmi qė tregojnė se hepatiti C mund tė shpėrndahet pėrmes pėrdorimit tė “plumbave” tė pėrbashkėta pėr marrjen e drogave dhe pėrmes kontakteve seksuale. Hepatiti C nuk ka shėrim dhe nuk ekziston vaksina kundėr saj.

    Nė qoftė se i takoni grupit tė rrezikuar (transfuzioni i gjakut ose transplantimi i organeve para vitit 1992, pėrdorimi i pėrbashkėt i gjilpėrave pėr marrjen e drogave) mund ta bėni testin pėr kėtė virus.

    Ekzistojnė ndryshime nė mėnyrėn e tė jetuarit qė iu sugjerohen njerėzve qė e kanė hepatitin C pėr ta zvogėluar dėmtimin e mėlqisė, pastaj tretmanet pėr kontrollimin e rrjedhės sė sėmundjes dhe tė pasojave tė saj.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    SIFILISI

    Sifilisi daton qysh nė kohėrat e lashta. Pėr herė tė parė pėrshkruhet nė shekullin e XV-tė. Ėshtė sėmundje venerike (bartet pėrmes rrugėve seksuale) e shkaktuar nga bakteria Treponema pallidum. Infektimi me kėtė bakterie ėshtė nė rritje e sipėr duke infektuar nė kėtė mėnyrė 20 persona nė ēdo 100,000 banorė. Ka mbizotėruar veēanėrisht nė qytetet e mėdha.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Shenjat dhe simptomet mė tė shpeshta

    Sifilisi ėshtė sėmundje qė zhvillohet nė tri stade. Gjatė stadit tė parė (sifilisi primar), nė vendin e depėrtimit tė bakterieve formohen njė ose mė shumė ulēera (shankre) pa dhembje.

    Pas shėrimit tė shankrit (2-8 javė), fillon sifilisi sekondar. Nė kėtė stad, bakteria Treponema pallidum shpėrndahet nėpėr tėrė organizmin duke shkaktuar urtikarie (tė lėkurės) tė llojeve tė ndryshme. Zakonisht urtikariet paraqiten nė shuplaka dhe nė shputa.

    Pasiqė urtikariet mund tė paraqiten nė shumė forma, sifilisi quhet edhe “imitatori i madh”. Ethet, fyti i ndezur, gjėndrat e ėnjtura dhe vetėm ndjenja e neverisė shpesh e shoqėrojnė sifilisin sekondar. Sikurse edhe te sifilisi primar, shenjat dhe simptomat e sifilisit sekondar zhduken vetvetiu.

    Sifilisi pastaj bėhet i qetė (latent) pėr vite tė tėra (me shpėrthime tė mundshme tė kohė pas kohshme tė sifilisit sekondar). Sifilisi terciar ose sifilisi i vonshėm zakonisht paraqitet 15 e mė shumė vite pas shankrit tė parė dhe ngadalė gjendja shkon duke u keqėsuar. Gjatė sifilisit terciar dėmtohet truri dhe palca kurrizore, shpesh ndodh edhe paraqitja e sėmundjeve mentale dhe tė paralizave. Ai gjithashtu mund ta dėmtojė zemrėn (inflamacionin e aortės) dhe shtresat e thella tė lėkurės (“gomat”). Te pacientėt me HIV, shumė nga shenjat dhe simptomat klasike tė pėrshkruara mė lartė nuk paraqiten ose janė krejtėsisht tjera.

    Sikurse edhe te shumė sėmundje venerike, nėna shtatzėnė me sifilis mund ta bartė infeksionin nė foshnje derisa ajo ndodhet nė mitėr. I ashtuquajturi, sifilisi i lindur, mund ta shkaktojė vdekjen e foshnjės para lindjes sė saj. Te foshnjet qė mbijetojnė dhe lindin gjallė, simptomat e sifilisit mund tė paraqiten nė sy, dhėmbė, eshtra, mėlqi, gjėndra, mushkėri dhe tru.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Si diagnistifikohet?

    Sifilisi pėrhapet me prekjen e shankrit ose tė ndonjė urtikarie tė sifilisit sekondar. Kėto urtikarie janė pėrplot me bakterie. Diagnostifikimi i sifilisit bėhet me marrjen e mostrės nga shankri (sifilisi primar) dhe zbulimin e bakteries (spirohetės) pėrmes mikroskopit. Te personat qė ndodhen nė fazėn e qetėsisė (latente) tė sėmundjes, testet e ndryshme bakteriologjike tė gjakut mund ta alarmojnė mjekun pėr praninė e infeksionit. (Tė gjitha gratė shtatzėna e bėjnė ndonjėrin prej testeve tė tilla tė gjakut dhe shumė shtete e kėrkojnė njėrėn prej testeve bakteriologjike tė gjakut para se tė lėshohet ēertifikata e kurorėzimit, do tė thotė testi qė dėshmon se bashkėshorti i ardhshėm nuk e ka sifilisin). Siē shihet, tė gjithė partnerėt seksual qė iu janė ekspozuar dikujt me sifilis duhet tė testohen pėr kėtė sėmundje.

    Si mjekohet sifilisi?

    Penicilina ėshtė akoma zgjedhja e parė pėr mjekim nė tė gjitha stadet e sėmundjes dhe nė tė shumtėn e rasteve i shėron ato. Nevojitet kontrolla e vazhdueshme dhe e kujdesshme e mjekut pėr t’u siguruar se sėmundja ėshtė shėruar dhe nuk kthehet.

    Si mund t’i shmangem marrjes sė sifilisit (preventiva)?

    Abstinenca seksuale ose pėrdorimi i kondomit si duket janė ēelės pėr shmangien e kėsaj sėmundje. Pasi qė mund tė infektohet ēdo pjesė e lėkurės qė vie nė kotnakt me shankrin (sifilisi primar) ose me ekzantemat tjera sifilitike, kondomat jo gjithnjė janė tė efektshėm.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    GONOREA

    Gonorea ėshtė infeksion i shpeshtė i traktit urogjenital (posaēėrisht i uretrės dhe i qafės sė mitrės) i shkaktuar nga bakteria Nisseria gonorrhoeae. Ēdo vit nė SHBA evidencohen 1 milion persona tė rinjė tė sėmurė nga gonoreja. Meshkujt e moshės 20-24 vjeēare e pėrbėjnė pėrqindjen mė tė lartė, pastaj vijnė meshkujt e moshės 15-19 vjeēare. Te femrat, pėrqindja mė e madhe ėshtė te vajzat e moshės 15-19 vjeēare. Gonorea shpesh shoqėrohet me infeksionet e shkaktuara nga klamidiet. Nė vitin 130 tė erės sė re, Galen pėr herė tė parė e ka emėruar kėtė gjendje si Gonorea (nga latinishtja “rrjedhja e farės”), pasi qė gjendja e tillė shoqėrohet me tajitje uretrale te meshkujt.

    Shenjat dhe simptomat mė tė shpeshta

    Marrja e gonoresė mund tė ndodh nga seksi i pambrojtur me personin e infektuar. Foshnja e lindur nga nėna e infektuar mund ta marrė gonorenė e syve gjatė kalimit nėpėr kanalin e lindjes.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Meshkujt: Edhe pse shumica e meshkujve tė infektuar mund tė mos shfaqin kurrėfarė simptomash, rėndomė 3-6 ditė pas marrjes sė infeksionit paraqiten simptomat e para tė uretritisit (imflamacioni i uretrės). Kėtu pėrfshihen djegia gjatė urinimit, urinimi i shpeshtė dhe dalja e qelbit nga penisi. Simptomat e tjera pėrfshijnė zgavrėn e skuqur dhe tė ėnjtur tė penisit
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Femrat: Shumica e femrave tė infektuara nuk shfaqin simptoma, megjithatė nga qafa e mitrės pėrmes vaginės mund tė rrjedh njė lėng i gjelbėrt nė tė verdhė. Simptomat e tjera pėrfshijnė kruarjen dhe skuqjen e vulvės (organet e jashtme gjenitale femėrore). Karakteristika mė e rrezikshme e kėtij infeksioni te femrat ėshtė depėrtimi i infeksionit nė mitėr dhe tubat e fallopit. Ky shkaktar i shpeshtė i sėmundjes inflamatore tė pelvikut mund tė ēojė deri te dhembjet e forta, ethet, infeksioni i tėrėsishėm i organizmit, infertiliteti (pamundėsia pėr tė pasur fėmijė) madje edhe deri te vdekja.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Fėmijėt: Foshnja e posalindur mund ta marrė infeksionin e syrit me gonorea (konjuktivitin) nga nėna e infektuar gjatė daljes pėrmes kanalit tė lindjes. Nėse nuk mjekohet, kjo mund ta shkaktojė rrjedhjen e jashtėzakonshme tė qelbit dhe verbėrimin. Kjo ėshtė njėra prej arsyeve qė tė gjitha foshnjeve tė posalindura iu vendoset yndyrė antibiotike nė sy menjėherė pas lindjes. Yndyra antibiotike i shkatėrron si
    bakteriet qė shkaktojnė gonorenė ashtu edhe klamidiet duke iu shmangur nė kėtė mėnyrė pasojave qė mund t’i shkaktojnė ato nė sy.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Si diagnostikohet gonorea?

    Kultura nga vendi i infeksionit, (p.sh. urethra, qafa e mitrės, zorra e trashė, fyti, sytė) e rritur nė njė terren tė veēantė ushqyes (rritja mesatare Thayer-Martin), nė tė shumtėn e rasteve e mundėson diagnostifikimin e mirė.

    Si mjekohet?

    Gonorea nė tė kaluarėn ėshtė shėruar nė tėrėsi me penicinlinė. Pėr fat tė keq, pėr shkak se antibiotikėt janė pėrdorur aq shpesh (duke u pėrshkruar madje edhe pėr njė ftohje tė thjeshtė-ndaj tė cilave ato fare nuk kanė veprim) sa qė bakteria e gonoresė ka krijuar rezistencė! Tani pėrdoret antibiotiku mė i fortė pėr trajtimin e gonoresė. Zakonisht jepet njė dozė nėnlėkurore e ceftriaxone-it (Rocephin) ose njė dozė e madhe e azithromycinit (Zithromax) e cila do t’i shkatėrrojė bakteriet dhe do ta shėrojė pacientin me gonore. Ėshtė e rėndėsisė kritike qė personat e infektuar t’i alarmojnė partnerėt e tyre seksual pėr t’i lejuar ata qė tė shėrohen nė tėrėsi dhe tė mos shpejtojnė nė marrėdhėnie seksuale.

    Si mund t’i shmangem marrjes sė gonoresė (preventiva)?

    Shmangia me abstinencė seksuale gjatė sėmundjes ose pėrmes pėrdorimit tė drejtė tė kondomit gjatė marrėdhėnieve seksuale ėshtė mėnyra mė e sigurtė nė parandalimin e kėsaj sėmundjeje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 16-05-2003 mė 13:46
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    HERPESI

    Herpesi ėshtė infeksion viral i lėkurės i shkaktuar nga virusi herpes simplex (Herpes Simplex Virus-HSV). Zakonisht, HSV-1 shkakton ndryshime nė formė tė fluskave (tė mbushura ose tė pa mbushura me lėng) nė gojė dhe buzė (i quajtur ndryshe edhe si “pezmatimi i ftohtė”), pėrderisa HSV-2 shkakton herpesin nė organet gjenitale me ndryshime dhe ulceracione tė formave tė ndryshme. Pėrgjatė dekadės sė fundit,pėrkundėr qartėsimit se cilido virus (qoftė HSV-1 ose ai HSV-2) mund ta shkaktojė cilindo lloj tė herpesit, ėshtė gjetur se rreth 75% e herpesit gjenital shkaktohet nga HSV-2. 1/5 e popullatės sė pėrgjithshme e ka herpesin gjenital derisa ¾ e njerėzve nė pėrgjithėsi raportojnė “pezmatime tė ftohta” diku nė tė kaluarėn. Siē pritet, jeta seksuale e njė personi e pėrcakton edhe mundėsinė e marrjes sė formės gjenitale tė kėtij infeksioni. Me fjalė tė tjera, pėrderisa vetėm 3% e murgeshave e kanė herpesin gjenital, nė mesin e prostitutave ėshtė gjetur deri nė 80%.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Shenjat dhe simptomet mė tė shpeshta

    Herpesi pėrhapet pėrmes kontaktit direkt lėkurė-lėkurė. Fatkeqėsisht, ekspozimi mė i madh ndodh kur nuk ka ndryshime tė identifikueshme tė lėkurės (p.sh. personi ėshtė asimptomatik).

    Pas ekspozimit ndaj virusit, periudha e inkubacionit zgjat 2-20 ditė e cila pastaj pėrcillet me shpėrthimin e herpesit gjenital primar. Vetėm 50% e tė infektuarėve do tė kenė shenja tė identifikueshme tė tjerėt jo. Simptomat e herpesit primar gjenital mund tė pėrcjellen me ethe, kokėdhembje, dhembje nė muskuj, tre ditė mė pas paraqiten ndezjet klasike tė lėkurės nė forma tė fluskave dhe ulceracioneve me dhembje.

    Diku njė javė pas paraqitjes sė ndryshimeve nė lėkurė vie deri te ėnjtja dhe zbutja e nyjeve limfatike nė regjionin inguinal (regjioni ku bashkohen tė dy kofshat). Ndryshimet dhe dhembja nė lėkurė kalojnė nė tėrėsi zakonisht pas 3-4 javėve.

    Fatkeqėsisht, gjatė kėsaj kohe virusi qėndron pėrreth nervave, shpesh duke shkaktuar infeksionin e sėrishėm. Herpesi gjenital i pėrsėritur zakonisht fillon me ndjenja tė djegies ose kruarjes 1-2 ditė para paraqitjes sė ndryshimeve nė lėkurė. Herpesi i pėrsėritur pėrcjellet me dhembje dhe intensitet mė tė ulėt sesa gjatė infeksionit primar.

    Manifestimi i rėndė i kėtij virusi ndodh te foshnjet qė lindin nga nėnat me herpes gjenital. Edhe pse rrallė herė ndodh qė femrat tė kenė shpėrthim tė herpesit gjenital mu para lindjes, herpesi neonatal (infektimi i tė posa lindurit) shpesh shkakton infeksionin e tėrė trupit dhe tė trurit tė foshnjes. Shkalla e vdekshmėrisė te tė posalindurit e infektuar ėshtė e lartė, ndėrsa ato foshnje qė mbijetojnė shpesh mbesin tė retarduara mentalisht dhe tė verbėra. Pėr ta zvogėluar rrezikun e kėsaj sėmundjeje tė rėndė, te gratė shtatzėna qė shkojnė pėr tė lindur dhe nė tė njėjtėn kohė kanė simptomatologji tė herpesit gjenital, lindja duhet tė jetė Cezariane
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Si diagnistikohet?

    Diagnoza bėhet nga mjeku pas shqyrtimit tė simptomeve tė ndryshimeve dhe pjesėve tė fryera nė lėkurė dhe nė gjenitale. Nėse ka dyshime, mostra e indit abnormal (biopsia) mund tė dėrgohet nė laborator pėr analiza mikroskopike. Gjithashtu, mund tė bėhet ekzamnimi laboratorik i kulturės virale tė plagės pėr ta verifikuar praninė e virusėve HSV.

    Si mjekohet?

    Sikurse edhe shumė infeksione qė shkaktohen nga virusėt, praktikisht edhe herpesi nuk mund tė mjekohet. Megjithatė, ilaēet kundėr virusėve qė kanė dalė kohėve tė fundit nė treg duken ta pėrmirėsojnė gjendjen gjatė kėsaj sėmundjeje. Ilaēet si acyclovir (Zovirax), famcyclovir (Famvir), valacyclovir (Valtrex) e tė tjera dukshėm mund t’i pakėsojnė dhembjet dhe simptomat.

    Gjithashtu ekzistojnė barėra qė ndihmojnė nė parandalimin e ripėrsėritjes sė herpesit. Edhe pse kėto ilaēe teknikisht pėrdoren pėr herpesin gjenital, ato shpesh jepen edhe nė shenjat e para tė fluskave nė gojė pėr ta shkurtuar kohėzgjatjen dhe dhembjet. Acycloviri intravenoz pėrdoret te tė posalindurit e infektuar gjatė lindjes.

    Ėshtė nė studim e sipėr njė ilaē i ri pėr trajtimin e herpesit.

    Si mund t’i shmangem marrjes sė herpesit (preventiva)?

    Abstinenca seksuale e personit qė e ka herpesin (mungesa e plotė e marrėdhėnieve seksuale) do ta parandalojė bartjen e herpesit gjenital te personat e tjerė.

    Pėrdorimi i drejtė i kondomit (mbulimi i tė gjitha pjesėve tė infektuara) dhe shmangia e aktiviteteve seksuale kur ndryshimet nė lėkurė janė prezente dukshėm do ta zvogėlojnė rrezikun pėr infektim, mirėpo nuk do ta eliminojnė atė nė tėrėsi.

    Njė teknikė e re parandaluese gjithashtu sė shpejti do tė realizohet. Njė numėr studimesh kanė zbuluar se vaksina kundėr herpesit ėshtė e suksesshme te femrat (pėr ēudi, studimet nuk tregojnė ndonjė veprim tė sukesesshėm tė vaksinės te meshkujt). Gjatė vitit tė ardhshėm, ka gjasa qė femrat e reja do tė mund tė fillojnė tė vaksinohen me kėtė vaksinė pėr ta zvogėluar rrezikun e marrjes sė kėtij infeksioni viral.

    (Pėr ēdo ndryshim shqetėsues qė gjeni te vetja qė i ngjan shenjave tė pėrshkruara tė herpesit ose tė ēfarėdo infeksioni tjetėr ju lutemi kontaktojeni mjekun specialist dhe mos pritni se do tė kalojė vetvetiu).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 16-05-2003 mė 13:47
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  16. #16
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812

    Semundjet seksualisht te transmetueshme (SST)

    Vec SIDA-s ka shume semundje te tjera qe transmetohen nga rruget seksuale. Nese dispononi materiale ose njohuri mund te postoni ne kete teme.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  17. #17
    i/e larguar Maska e harry
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    33
    o lejeni semundjet si sida hipatit etj.
    PO FOLNI PER SARS QE AKOMA NUK PO I GJEHET KURIMI, DHE DO PUSHTOJ ANEMBAN BOTEN.

    NQS DI NDO NJERI RRETH KESAJ SMUNDJE ( SI KUROHET ) LE TA POSTOJ

  18. #18
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anėtarėsuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040

    jashtė temės, nė lidhje me temėn

    Bekim,

    ilustrimet postoji si JPG apo GIF, ngaqe Internet Explorer nuk mund t'i shfaqė direkt nė ekran fotografitė e formatit BMP.
    Kur te besh postime te reja te shoqeruara me fotografi, ato fotografi konvertoji se pari ne JPG e pastaj bashkangjiti postimeve tua.

    Ne kete menyre, vizitoret e forumit nuk do te kene nevoje ta shkarkojne (download) fotografine per ta pare. Fotografite e formatit BMP edhe ashtu jane te medha, keshtu qe edhe nese dikush vendos ta shkarkoje ndonje, do te zgjase shume derisa ta marre te terin.

    Pra, hape fotografine e formatit BMP me ndonje program per editim te fotografise (psh. Paint, qe eshte me i thjeshti, ose Photoshop) dhe ne "Save As..." zgjedhe formatin JPG. Poashtu mundohu qe fotografite mos te jene te medha (150-300 pixele ne gjeresi do te ishte e mjaftueshme) sepse edhe serveri ka kufizim, por edhe ka vizitore qe shfrytezojne modem apo lidhje tjeter te ngadalshme, keshtu qe hapja e faqes do te zgjaste shume.

    Me nderime,
    Tahoxi

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2003
    Vendndodhja
    gjenev
    Postime
    43
    Bekim keto informata mjeksore qe ke dhene ketu jane shume te mirseardhur dhe te celluara dhe dua te them vetem vazhdo dhe te pershendes.
    fytyrat jane hapur

Tema tė Ngjashme

  1. Sėmundjet e seksit, studentėt nė krye tė listės
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 09:21
  2. Sėmundjet qė prekin sistemin tretės
    Nga DI_ANA nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 00:42
  3. Paniku dhe sėmundjet e zemrės. Metodė e re operimi
    Nga Fittox nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-02-2009, 07:04
  4. Depresioni dhe sėmundjet e zemrės
    Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-03-2007, 08:56
  5. Sėmundjet e shkaktuara nga dėmtimi i pankreasit
    Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-07-2006, 10:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •