Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4

Tema: Kohet Pa Ty

 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime

  Kohet Pa Ty

  copy-pasted from "Yahoo!"
  From: parid1@m...
  Date: Thu Nov 4, 1999 8:51 am
  Subject: [bota letrare] Poezi nga M.C
  Ka te bukura ka dhe te egzagjeruara, megjithate...

  KOHET PA TY

  Perqafuar me mua thua
  "ndihem mire"
  dhe me duket vetja I madh I madh
  e me vjen te qaj e te qesh...
  Ti s'pyet me "pse"
  Syte mbyll e pas pak
  Fle
  Fle e dashuruar dhe udheton,
  Udheton se ke nevoje
  Per horizonte te kapercyera,
  Une do te jap fantazine time
  bilete kthimi per tek une,
  qe kur te zgjohesh te
  "ndihesh mire"...

  Dhe une do te qaj
  E do te qesh
  Si kam mundur ato kohe pa ty
  ti quaj jete?


  Vazhdimesi

  Ngyre shume e zeze
  drita ne ekstremine syrit te pafjetur
  kerkon (kushedi)
  ekzistencen

  Kam puthitur fort
  fytyren ne pallton e zeze.
  dhe ti vazhdon te qash
  kur kujton se une fle


  Vetes

  "Pastertia eshte profeti
  qe vrame
  me guret e pendimit tone
  dhe lotet e dikujt tjeter

  Te isha i padukshem,
  mbase si nje neutron
  pa gjykim e pa denim.
  i pasgjesueshem, mbase...

  si nje thrime e veēuar e hapesires
  bukes qe peshtyejne te gjithe
  Mbase...mallkimi i profetit
  s'do me bente te flisja sonte me veten
  ne heshtje si demon.


  MALLKIMI

  Hije qe zvarrisin njerezit
  Sheh kudo nen toke...
  Mbi toke vetem une hije
  E njekohesisht njeri...
  Pa ditur ku t'I zbraz
  Te keqiat e botes e timet
  Mbart kete shprese qiellore si mallkim.


  ***

  S'dua t'i nderroj kepucet e vjetra,
  Te grisurat kepuce te vjetra
  Me mire vuajtja e nje dite-jete
  Se te eci njemije vjet pa ...jete.
  Kaos me thonj, ekzistenca me vret.
  Mallkim a bekim ndergjegja?
  Ne kosmos ended nje krimb
  Vetem nje krimb.
  S'me vjen ndot nga vetja.
  Vetja c'eshte ... s'e di.
  Me gezime te qelbura ; jeta.
  S'me behet t'I nderroj kepucet e vjetra
  Te grisurat kepuce te vjetra.


  ***

  Si hene.
  Gjakpiresit supeve shkundin dhene,T
  e vdekshmit
  Perzune jeten e zerat vene te flejne
  Sa ankthe kam aq hije jam
  Perfundimisht.
  "Nirvanen " ne dimensione te erreta kap.
  Absent...
  Te jem a te mos jem nje Hamlet
  Absente...Ofelia s'flet...
  Te vdekshmit
  Perzune jeten dhe zerat vene
  te flene...
  Nata si njeri, absente
  Dashuron.  MIDIS HESHTJES

  I heshtur , mbas nje dritareje
  Mendimi.
  I vetmuar, nen shi
  Shikimi.
  I asfiksuar ne sy te zbehte
  Zgenjimi.
  Te paftuar,
  Ketu jane te gjithe!
  Po kush harrimin
  Harroi te ftonte?
  Pelegrine, midis shpirtit e heshtjes
  Nostalgjia.


  ***

  Une jam kjo dhome e vogel
  ku papandehur zgjohem vetem
  C'do muzg ndjej se,
  Jam une
  Me murre -kermij gri...

  (I mpire si njekujtim...)

  perplasem ne cdo cep
  I revoltuar si shpirt.
  C'kerkoj,
  Mendimet e perseritura
  A nostalgjite e strukura?

  Ata tremben prej meje
  E une prej teje.

  Une jam kjo dhome e vogel
  Qe mund te jete nje liber
  Nje liber I porsanisur
  E njekohesisht I grisur;
  Ku ti shkruan imazhe femre,
  E une gris dhimbjen time
  Ne muzgje e murre.

 2. #2
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime

  brari

  Kur lexojme poezi pelqejme ato qe na afrohen ne mendimet e ndjenjat tona ne nji kohe e situate te caktuar.
  E bukur ajo "kohe pa ty".

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e sy_jeshilja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  37
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edhe mua Kohe Pa Ty me pelqeu.

  Dhe une do te qaj e do te qesh
  Si kam mundur ato kohe pa ty
  Ti quaj jete?

  Shume e bukur.

 4. #4
  Priceless Maska e boys_ashes
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  World
  Mosha
  40
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shigjeta

  Congratulation...


  Une jam nje antare i ri i forumit.
  Kam menduar gjithmone se poezit nuk jane te thjeshta dhe te lehta per t'u krijuar.
  Do te kisha shume deshire disa poezi te tilla ti kisha ne ditarin tim.
  I ulur ne barin jeshil dhe te lagesht heret ne mengjes kur dielli sapo fillon te qesh, une i lexoj poezit natyres the hapesires gjese me te pavdekshme ne univers.

  EEEEh perralla me mbret.


  Poezit jane Fantastike. Write some more PLEASE.

Tema tė Ngjashme

 1. Akili ishte Ilir dhe jo grek ...
  Nga gabriel nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 17-11-2010, 19:15
 2. Fjalėt e huaja nė gjuhėn shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 13:55
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 13:42
 4. Fjalet eukaristike te Jezusit
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 01:34
 5. Analize e nje muslimani
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 17:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •