Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 171
 1. #141
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Buding molle

  Pr 6-8 vet:

  * 6 lug margarin
  * 12 feta buke tost, tuli buks t jet i bluar
  * 1/2 kg moll
  * 23 filxhan uj
  * 12 filxhan sheqer
  * 1 filxhan marmelat

  1 - Frgoni n nj tigan t thell me margarin fetat e buks n nj zjarr mesatar deri sa ato t zverdhen. I vendosni ato mnjan.

  2 - I qroni mollt dhe i prisni n katror t vegjl. I zieni m uj dhe sheqer dhe afro 25 minuta n nj tenxhere deri sa ato t zbuten krejt.

  3 - Shtoni n form sufleje me shtresa 1 filxhan me tul buke t frguar, 2 filxhan me salc molle dhe 12 filxhani marmelat frutash. Prsrisni t njjtn gj deri sa t mbarojn lndt e prgatitura duke prfunduar me shtresn e siprme me tulin e buks dhe mandej e piqni budingun pr afro 25 minuta n furr t ngrohur n 180 grad. Nse dshironi, e lyeni n form garniture budingun me nj shtres t holl marmelate, krem qumsht dhe e servoni disi t vakt.
  Forumi Shqiptar

 2. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #142
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Peta t mbla

  Materialet pr 30-35 cop:
  Pr mbushjen

  2 vez
  2 t kuqe vezsh
  lug mblsire
  sod buke
  krip, nj maj luge lkur nga gjysm portokalli
  1 lug gjelle miell
  Vaj ulliri

  Pr shurupin
  2 lug gjelle mjalt
  filxhan sheqer
  1 filxhan uj (ose 2 filxhan mjalt dhe 1 uj)

  Pr zbukurimin

  kanell
  arra t grira
  Prgatitja:

  Rrihni n mikser vezn dhe t kuqt e vezve s bashku me sodn dhe kripen, pr rreth 20 minuta. Shtoni lngun e portokallit dhe vazhdoni rrahjen, duke shtuar pak nga pak miellin, derisa t bhet brum. E ndani n dy topa; e mbshtillni me nj celofan dhe e vendosni n frigorifer pr 2-3 or.

  N tryezn ku do t punoni hidhni pak miell. Gjithashtu lyeni edhe duart me miell. Hapni brumin n pet shum t holla (nse brumi ngjit shtoni miell, me qllim q t bhen mblsirat m t shkrifta). I prisni pett n rripa me trashsi 6 cm dhe gjatsi 15 cm. seciln. I shtrini t gjith rripat prej brumi njri mbi tjetrin n tryez dhe i mbuloni me pecet q t mos thahen.

  N nj tigan t thell ose tenxhere hidhni vaj me bollk dhe e digjni at. Merrni me pirun nj rrip brumi. E mbshtillni rreth pirunit dhe menjher m pas e zhysni n vaj. Ktu e lini derisa t skuqet dhe t fryhet. E prsritni kt ritual me t gjitha rripat. I vendosni n nj letr thithse kuzhine q t kullojn.
  N vazhdim prgatitni shurupin duke zier ujin me sheqerin, derisa t shkrihet dhe m pas shtoni mjaltin. I przieni materialet derisa t mpiksen. I sprkatni mblsirat me shurupin dhe i zbukuroni me kanell dhe arra t grira.
  Forumi Shqiptar

 4. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #143
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  mblsir me okollat

  Prbrsit:

  * 1 tas me okollata t coptuara ( rreth 9 copza okollate)
  * 1 lug gjelle gjalp, e shkrir
  * 2 copa krem djathi i but
  * 1 cope krem djathi me 1/3 m pak i but
  * 1 got sheqer
  * 3 lug gjelle miell
  * 1 lug gjelle prbrje vanilje
  * 3 t bardha vezsh
  * 1 vez
  * 30g okollat

  Prgatitja:

  1 - Ngroheni paraprakisht furrn n 325 grad.
  2 - Vendosni copzat e okollats n nj tigan duke i ngrohur dhe duke i shkrir me gjalp. Prziejeni at derisa t shkrihet. I fusni n 325 grad pr 8 minuta.
  Hidhni n nj tas t madh kremin e djathit, prziejeni mir, shtoni miellin, t bardhat e vezve, vezn, prziejeni masn derisa t bhet nj przierje e njtrajtshme. Hidhni przierjen e sapo br n tiganin me okollat.
  Vendosni okollatn n nj mikroval t vogl, n ‘High’1, 1/2 minuta, dhe e prziejm pr 45 sekonda (okollata nuk duhet t shkrihet plotsisht). Prziejeni derisa t zbutet. Hidhni okollat t shkrir n przierjen e miellit pr t formuar 9 pjesza. Hidheni okollatn sipr przierjes s miellit dhe i piqni pr 35 minuta n 325 grad.
  Ftoheni duke e vendosur n nj letr alumini dhe e lini pr 2 or, pastaj servireni.
  Forumi Shqiptar

 6. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #144
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Torte me dardha dhe me arra

  Perberesit per 4 persona: - 250 gram brume i sheqerosur, - 1 luge gjelle recel dardhe, - 1 luge gjelle mjalte, - 200 gram arra te qeruara, - 150 gram krem i fresket, - 2 veze, - 2 luge gjelle miell. Pergatitja: Ndizni furren ne temperaturen 180C. Hapeni brumin mbi nje siperfaqe te sperkatur me miell dhe perzjejeni se bashku me te. Ndajeni brumin ne kater pjese te barabarta dhe hapeni ne forme te rrumbullaket (me diameter rreth 8-10cm). pojini anet e seciles pjese me ndihmen e nje piruni. Brimat e krijuara mbushini me disa kokrra fasule (per ti dhene forme). Futini ne furre dhe lereni per 10 minuta. Pasi ti keni nxjerre, lerini te ftohen dhe hiqni kokrrat e fasules. Nderkohe pergatisni garnituren. Beni gati 80 gr arra te qeruara. Ne nje tas perzjeni masen e recelit te dardhave, mjaltin, kremin dhe vezet, derisa te formohet nje mase homogjene. Shtojini dhe arrat e qeruara. Masen e pergatitur hidheni mbi format e brumit. Futini ne furre dhe lerini te piqen per rreth 20 minuta. Embelsiren e nxjerre nga furra mund ta zbukuroni me pjesen e mbetur te arrive te grira, me krem, me pak recel dardhe ose me vanilje. Kjo embelsire sherbehet e vaket ose e ftohte
  Forumi Shqiptar

 8. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #145
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Torte

  PERBERESIT
  1 veze e plote
  2 t verdha veze
  sheqer, 6 luge
  gjalpe, 1 5 0 g
  miell 0, 3 0 0 g
  levorja e gnre e nj limoni
  1 pako maja pr embelsira
  pak qumesht pr t tretur majane
  1 kavanoz e 1/2 marmelate qershie (vishnje, mendre, kumbulle)

  Rrihini vezet me sheqer derisa t zbardhen mir, pastaj shtoni gjalpin e tretur lidheni plotesisht. Shtojini miellin e situr,levoren e limonit t grire (vetem pjesen e gjalle) dhe, ne fund, majane e tretur ne pak qumesht. Lereni brumin t pushoje pr 30 minuta, mbuluar me nj beze, me pas, me 2/3 e brumit visheni torten e br me gjalpe dhe me miell duke ia lene anet t larta. Shpojeni fundin me dhembet e nj piruni, pastaj hidhini marmelaten. Me brumin e mbetur plotesojeni torten sipas shijes suaj (mund ta zbukuroni me nj rresht prej brumi ose t prisni forma brumi) dhe piqeni ne furren e nxehte pr afro 30 minuta, pa e hapur fare furren.
  Forumi Shqiptar

 10. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #146
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Torte me banane

  Perberesit:

  Petet e brumit:

  6 veze
  6 luge sheqer
  200 gram sheqer pluhur
  6 luge miell
  250 gram margarine
  1 kanelle
  1 filxhan vaj
  2 luge kakao


  Kremi per lyerje

  1/2 liter qumesht
  2 puding vanile
  6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
  1 cokollate per zierje


  Pergatitja:

  Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.
  Forumi Shqiptar

 12. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #147
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Ashure


  Pergatitja per 4 veta:
  300 gr grure ashureje (2 gota uji)
  100 gr sheqer (mund te perdorni dhe sheqer ezmer per te ruajtur linjat)
  rrush i thate (sidomos ai i ziu eshte me i mire)
  lekura portokalli te rendura
  lajthi, bajame, arra
  fik i thate
  karafil, kanelle
  kokrra shege per zbukurim

  Gruri lihet te zihet dhe pasi ka arritur nje fare zierje, i nderrohet uji. Ne ujin e ri gruri vihet serish per tu zier por kete here shtohet sheqeri, rrushi dhe fiku i thate, arrat,bajamet,lajthite dhe lekurat e rendura te portokallit dhe lihen te zihen. Sekreti per nje ashure te mire eshte qe gruri te zihet ne ate mase qe kur te hahet, te pertypet pa veshtiresi. Kur te kete arritur ne trashesine e duhur hiqeni nga zjarri dhe shperndajeni neper tase siper te cileve shtoni kanellen, karafilin (karafilin mund ta shtoni dhe qe ne zierje e siper sepse i jep nje arome akoma dhe me pikante) dhe ne fund fare kokrrat e sheges
  Forumi Shqiptar

 14. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #148
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Muhalebi me krem kajsie


  Per muhalebine per 4 persona:
  1 lt qumesht (mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre)
  3 luge miell (perdoret edhe miell dritherash eshte me i lehte dhe i jep shije me te kendshme)
  2 filxhane kafeje sheqer (ose sheqer kaf)
  1 pakete vanilje
  2 luge margarine (te lehte, bimore dhe me vajra omega qe ka sa te duash ne treg ndaj e lehte per t'u gjetur)

  Si fillim hidhni sheqerin dhe miellin dhe skuqini ne margarinen e tretur per disa momente me pas shtoni qumeshtin me ngadale ne menyre qe te mos krijohen toptha mielli. Ne te njejten kohe shtoni dhe paketen e vaniljes dhe perzijeni mire deri sa te trashet disi. Me pas lijeni te ftohet.

  Per karamelin me kajsi:
  1 filxhan kafeje sheqer (mund te perdoret sheqer kaf)
  12 cope kajsi qe i jane hequr berthamat dhe jane prere ne copa te vogla
  1 luge embelsire kanelle

  Perzini sheqerin, kajsite dhe kanellen ne nje tenxhere deri sa te krijohet nje si leng i trashe nga miksi i sheqerit, kajsive dhe kanelles. Sperkateni kete leng se bashku me kajsite mbi muhalebi.

  Servireni muhalebine e ftohte pasi ta keni ruajtur per disa kohe ne frigorifer.
  Forumi Shqiptar

 16. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #149
  【 Untouchable 】 ๓๏đ Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,360
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 10 postime
  Keku


  Permbajtja dhe pergatitja:
  1 veze (ose 2 po te doni)
  1 gote sheqer
  1 gote vaj
  1 luge kafeje sode buke
  1/4 kg marmalate ose reel (une e bera me reel qershie)
  miell me sy (gati 500 gr)

  Rrih vezen sa te behet si shkume, me pas shtoni sheqerin dhe vajin dhe perzijini mire. Me vone shtoni miellin me ngadale duke e perzier vetem me pirun pne drejtim poshte dhe lart ne menyre qe brumi te kokerrzohet. Me pas shtoni soden dhe vazhdoni te shtoni miell me sy sa e shihni te nevojshme deri kur e tere masa te jete kokerrzuar. Ne nje tepsi pasi ta lyeni me gjalpe vini gjysmen e harxhit dhe siper saj shtoni reelin ose marmelaten (marmelata eshte me e keshillueshme) dhe pastaj shtoni dhe pjesen e mbetur te harxhit dhe vijeni te piqet ne 175 grade C ne furren e ngrohur me pare. Pasi te jete pjekur mund t'i hidhni siper sheqer pluhur. Une per vete preferova t'i hedh siper leng reeli qershie per ta bere sa me te lengshem.
  Forumi Shqiptar

 18. Anetart m posht kan falenderuar Deni_Boy pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #150
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-11-2012
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Torte me peta
  A di nonjoni si bohet torte me peta mer jahu.... na ka mor molli per ato tortat me peta qe bohen ke medresja .... mu ke farmacia 10. Pasticeri Bilbili.... Qafsh ijen se nordhem

 20. Anetart m posht kan falenderuar Tir0ns pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #151
  i/e regjistruar Maska e letaa
  Antarsuar
  25-04-2010
  Vendndodhja
  ketu afer, atje larg
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin


  Krem vanilje

  Te verdhat e vezeve ose krejt vezet rrihen me sheqer dhe pak uje, pastaj shtohet niseshte. Masa perzihet mire dhe duke e perzier pak e nga pak shtohet qumesht i nxehte. Vihet ne zjarr dhe perzihet vazhdimisht derisa te marre vale (dmth sa te dalin flluskat e para). Hiqet nga zjarri, i hidhet vanilje, perzihet dhe ndahet neper tasa. Siper i hidhet kanelle e bluar.


  Krem kakao

  Kakaoja perzihet mire e mire me sheqerin derisa te mos kete me kokerriza, i hidhet pak uje i nxehte dhe perzihet perseri. Pastaj shtohen vezet, rrihen mire, i hidhet niseshte dhe ne fund duke e perzier vazhdimisht i hidhet qumesht i nxehte. Masa vihet ne zjarr dhe duke e perzier lihet derisa te trashet. Kremi i pergatitur hidhet neper filxhane dhe lihet te ftohet.


  Krem caramel

  Merret pak sheqer, hidhet ne tigan dhe vihet ne zjarr deris ate shkrihet dhe te marre ngjyre te erret, por jot e digjet. Sheqeri I karamelizuar hidhet neper forma ose ne taven me korent. Ne nje ene porcelain ose plastmasi (jo alumini) rrihen vezet me sheqer, pak e nga pak shtohet, qumesht I nxehte, duke e perzier vazhdimisht derisa te shkrihet sheqeri. Ne fund shtohet vanilje ose cipe limoni dhe sipas deshires mund te shtohet pak sheqer I djegur I shkrire me uje, per tI dhene arome dhe ngjyre. Masa e pergatitur hidhet neper forma qe vendosen ne tave me uje te vaket dhe vihen ne furre derisa te mpiksen dhe ne siperfaqe te krijohet nje cipe e kuqe. Ne mungese te furres krem karameli mund te pergatitet dhe mbi zjarr duke I vendosur format ne nje tenxhere te ceket. HIdhet uje derisa te arrijne pergjysme, mbulohen me kapak dhe lihen sa te mpiksen. Ne kete rast ne siperfaqe nuk krijohet cipe e kuqe.


  [

  sa duhet te jet masa
  p.s sa veze, sa qumesht,
  Dita e harxhuar m kot sht ajo e kaluar pa qeshur.

 22. Anetart m posht kan falenderuar letaa pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #152
  E dua letrsin Maska e chengiz
  Antarsuar
  25-03-2012
  Vendndodhja
  Kukes
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  shum mir evidenca por me trego fotot si po nderrohen qishtu
  Ndryshuar pr her t fundit nga chengiz : 17-12-2012 m 07:54 Arsyeja: gmb

 24. Anetart m posht kan falenderuar chengiz pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #153
  E dua letrsin Maska e chengiz
  Antarsuar
  25-03-2012
  Vendndodhja
  Kukes
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  a mundni me me tregu si behet kremi i pastiqeris nese ka mundesi me foto,se kur i rraha te bardhat e vezeve me sheqer nuk mu formu shkuma [i rraha me piru se nuk pata mikser

 26. Anetart m posht kan falenderuar chengiz pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #154
  E dua letrsin Maska e chengiz
  Antarsuar
  25-03-2012
  Vendndodhja
  Kukes
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Shpirt Njeriu Lexo Postimin
  mblsir me okollat
  Prbrsit:

  * 1 tas me okollata t coptuara ( rreth 9 copza okollate)
  * 1 lug gjelle gjalp, e shkrir
  * 2 copa krem djathi i but
  * 1 cope krem djathi me 1/3 m pak i but
  * 1 got sheqer
  * 3 lug gjelle miell
  * 1 lug gjelle prbrje vanilje
  * 3 t bardha vezsh
  * 1 vez
  * 30g okollat

  Prgatitja:

  1 - Ngroheni paraprakisht furrn n 325 grad.
  2 - Vendosni copzat e okollats n nj tigan duke i ngrohur dhe duke i shkrir me gjalp. Prziejeni at derisa t shkrihet. I fusni n 325 grad pr 8 minuta.
  Hidhni n nj tas t madh kremin e djathit, prziejeni mir, shtoni miellin, t bardhat e vezve, vezn, prziejeni masn derisa t bhet nj przierje e njtrajtshme. Hidhni przierjen e sapo br n tiganin me okollat.
  Vendosni okollatn n nj mikroval t vogl, n High1, 1/2 minuta, dhe e prziejm pr 45 sekonda (okollata nuk duhet t shkrihet plotsisht). Prziejeni derisa t zbutet. Hidhni okollat t shkrir n przierjen e miellit pr t formuar 9 pjesza. Hidheni okollatn sipr przierjes s miellit dhe i piqni pr 35 minuta n 325 grad.
  Ftoheni duke e vendosur n nj letr alumini dhe e lini pr 2 or, pastaj servireni.
  hej si behet brumi dhe shkuma e tortes se e kam provuar me te bardhat e vezeve dhe me sheqer por nuk mu ba shkuma [i tunda me piru se spat mikser

 28. Anetart m posht kan falenderuar chengiz pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #155
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  a e di njeri si bohet trilecja???
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 30. Anetart m posht kan falenderuar Tironcja_BLN pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #156
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga Deni_Boy Lexo Postimin
  Muhalebi me krem kajsie…


  Per muhalebine per 4 persona:
  1 lt qumesht (mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre)
  3 luge miell (perdoret edhe miell dritherash eshte me i lehte dhe i jep shije me te kendshme)
  2 filxhane kafeje sheqer (ose sheqer kaf)
  1 pakete vanilje
  2 luge margarine (te lehte, bimore dhe me vajra omega qe ka sa te duash ne treg ndaj e lehte per t'u gjetur)

  Si fillim hidhni sheqerin dhe miellin dhe skuqini ne margarinen e tretur per disa momente me pas shtoni qumeshtin me ngadale ne menyre qe te mos krijohen toptha mielli. Ne te njejten kohe shtoni dhe paketen e vaniljes dhe perzijeni mire deri sa te trashet disi. Me pas lijeni te ftohet.

  Per karamelin me kajsi:
  1 filxhan kafeje sheqer (mund te perdoret sheqer kaf)
  12 cope kajsi qe i jane hequr berthamat dhe jane prere ne copa te vogla
  1 luge embelsire kanelle

  Perzini sheqerin, kajsite dhe kanellen ne nje tenxhere deri sa te krijohet nje si leng i trashe nga miksi i sheqerit, kajsive dhe kanelles. Sperkateni kete leng se bashku me kajsite mbi muhalebi.

  Servireni muhalebine e ftohte pasi ta keni ruajtur per disa kohe ne frigorifer.


  Deno, pastiier punoke ti me ??!!?? Hahahahaha Lum gruja qe te ka !!!
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 32. Anetart m posht kan falenderuar BlueBaron pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #157
  Gentle Creature Maska e starbright
  Antarsuar
  17-07-2007
  Postime
  888
  Faleminderit
  42
  16 falenderime n 13 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  a e di njeri si bohet trilecja???

  * 6 vez
  * 400 gr sheqer
  * 400 gr miell
  * 1 luge caji sode buke
  * 1vanil sheqer
  * 1/2 lit. ajk
  * lit qumsht
  * 300 pana
  1 kuti qumesht te kondensuar

  * 1/2 kg karamel.

  Prgatitja:

  Rrihen t bardhat e vezve gjersa t shkumojn mir. Shtohet sheqeri pr t vazhduar rrahja , gjersa masa t formohet shkum e qndrueshme. Shtohen t verdhat dhe vazhdon perzierja ngadale . Ksaj mase i shtohet mielli i przier me sode buke dhe sheqer vanilje, duke e przier me lug, gjersa masa t kompaktsohet. Brumi derdhet n tepsi. Futet n furr t nxeht me temp.180 gard Celsius q t piqet pr afro 30 min. Pasi t ftohet pak prmbyset, largohet letra. N tepsi ku sht pjekur, derdhet ajka dhe mbi t vendoset pandispanja e pjekur. Me lit. qumsht t ftoht, trazohet qumshti i kondensuar dhe pana perzihen mire . Kjo mas qumshti (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanj duke e shpuar me piru n rast nevoje,q ta pij mir qumshtin. Nse karameli sht mjaftueshm i trash, hidhet mbi, e nse sht i holl, mir sht ai t qitet mbi trilece ather, kur edhe shrbehet,kuptohet pasi t pritet n katror.

 34. #158
  Gentle Creature Maska e starbright
  Antarsuar
  17-07-2007
  Postime
  888
  Faleminderit
  42
  16 falenderime n 13 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga lirjana Lexo Postimin
  mund te me shpjegoje dikush se cfare eshte pevico qe perdoret ne embelsira?
  Eshte sode buke

 35. Anetart m posht kan falenderuar starbright pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #159
  Gentle Creature Maska e starbright
  Antarsuar
  17-07-2007
  Postime
  888
  Faleminderit
  42
  16 falenderime n 13 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  aha jo saura e kisha fjalen per jufka gjirokastre , jan si biskota te rrumbullakta qe u hidhet sherbet siper ...
  3 filxhane kafeje qumesht pluhur
  3 filxhane miell
  3 kokrra veze
  1 filxhan vaj
  1 luge aji sode buke
  Per sherbetin : 1 kg e gjysem sheqer 2 e gjysem uje
  Ne fillim pregatisim sherbetin domethene ujin me sheqer sipas deshires mund ti hidhni pak karafil dhe e vejme te zihet. Rahim vezet,vajin dhe qumshtin pluhur deri sa te kemi nj mase te njetrajtshme, pastaj hedhim miellin dhe soden e bukes, perfitojme nj brum jo shume te forte. E lyejme tepsine me vaj dhe brumin e ndajme ne toptha sa nj kokerr arre. Ne furren e nxehur me pare 180 -200 grade fusim tepsine pasi te jet pjekur e heqim i hedhim sherbetin e nxehte direkt domethene te dyja te nxehta. Sherbeti duhet ta mbuloje embelsiren. Mbulojeni dhe servireni kur t jet ftohur.

 37. #160
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Antarsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  444
  Faleminderit
  23
  25 falenderime n 23 postime

  Pr: Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!

  BOMBICA
  Per 35-40 bombica na nevoiten:

  700 gr keksa (biskota) te bluara
  500 ml qumsht
  250 gr margarin (gjalp)
  5 lug kakao ( luge gjelle )
  200gr kokos
  5 luge sheqer ( lug gjelle )

  Pergatitja:
  Se pari 700 gr keksa i veme ne nje ene te thelle ne te vendosim 5 lug kakao dhe 5 lug sheqer i perziejm . Pastaj margarinin ( gjalpin) e shkriejm se bashku me 500 ml qumesht,dhe kete mase e vendosim mbi keksat e bluara ,i perziejm derisa te bashkohet masa (sipas deshires mases mund ti hedhim dhe arra te bluara ).Pastaj i marrim keksat dhe i bejme ne forme te rrumbullaket dhe i lyejm me kokos te gjitha me rradh.Vendosen ne tepsi dhe lihen te qendrojne rreth nje ore qe te forcohen pak .
  Ju befshin mire!

 38. Anetart m posht kan falenderuar [Elita] pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •