Close

Rezultati i Sondazhit: ABORTI : MĖSHIRĖ APO VRASJE ?

Votues
28. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Meshire

    7 25.00%
  • Vrasje

    6 21.43%
  • Asnjera

    15 53.57%
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 100
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Me ngavash djema me ngazazh. Jo me kaq yrysh, vrull.
    I kam ndjekur te gjitha diskutimet dhe po me terheq kjo teme edhe me shume.

    ja se si do te veproja une si femer per rastet e mesiperme.

    N.q.s femija do te lindte me shume komplikime dhe jeta ime apo e femijes rrezikohej atehere duhet vene situata ne kandar, (peshore). Cila ane rendon me shume?

    Une dhe partneri im fare lehte mund te lindnim nje femije tjeter se bashku. jeta ime rrezikohet, sigurisht edhe e femijes, por duke marre parasysh kohet e sotme dhe gjithcka tjeter do te thoja se do te zgjidhja jeten time.
    Perderisa une kam ardhur ne kete bote, jam ketu per nje qellim. Qellimi i vetem nuk eshte qe une te lind ate femije, por ta ushqej me gjirin tim dhe ta edukoj ta nxjerr ne jete. Si do te rritej ky femije pa nene?
    Pastaj varet se c'fare relatash keni me partnerin apo burrin tuaj.
    N.q.s do te isha e martuar dhe me femije, nuk do te vija kurre femijet para burrit tim. Me ate do kaloj jeten do te ndaj kafshiten e bukes dhe gjithcka tjeter. Femijen kam per detyre ta nxjerr ne jete ti tregoj rrugen e suksesit, c'fare zgjedhje bejne ata eshte puna e tyre. Do ti dua me shume se cdo gje tjeter, por nuk do ti krahasoja kurre kurre me dashurine per partnerin, shokun e jetes. Nje krahasim i tille eshte i pamundur.

    Ne anen tjeter n.q.s femija qe une kisha ne bark do te lindte jo normal, varet se ne c'fare shkalle do te ishte abnormaliteti.

    N.q.s femija i lindur do te ishte i paralizuar dhe nuk do te mundte kurre te arrinte te bente dicka vete, e si mund une si nene ta sillja ate ne jete. Do te me mallokonte gjithe jetes se tij, per c'fare e kisha lindur, c'fare arsyme me kishin shtyre ta beja ate.
    Jam me se e informuar dhe e sigurt se shkenca gabon por duke u bazuar ne statistike sa prej 100 rasteve shkenca ka gabuar?

    Po ju tregoj nje histori familjare.
    Daja dhe nusja e dajes sim kishin nje djale. mbas 2 vjetesh linden nje vajze. Kur vajza ka linduar doktori e ka kuptuar se jeta e saj nuk do te ishte e gjate sepse grupet e gjakut te tyre ishin te njejte dhe ajo nuk ishte vaksinuar qe te perballonte dicka te tille.
    Vajza u rrit dhe u be 1 vit e gjysem dhe semuret shume shume rende. I duhej me patjeter transfuzion gjaku. Gjinekologu ua beri prinderve te ditur se dicka e tille do te ndodhte ne vitet e para te jetes se saj. Ata nuk e degjuan. e rriten vajzen pothuajse 2 vjet dhe u vdiq. Jepnin e merrnin dhe pyesnin veten pse e kishin bere kete kur ata e dinin dicka te tille. faktikisht para se te lindte femija.
    E ku nuk u perpoqen prinderit e shkrete ta conin madje edhe ketu ne Amerike e sollen por asgje nuk ishte e mundur.

    Mbas 2 muajsh mbasi i kish vdekur goca ajo ngeli perseri shtatzane por kete here kish bere gjilperen dhe femija (djali) i doli normal pa asnje komplikacion. Ai gezon shendet te plote dhe ata jane shume shume te lumtur.
    Ky eshte vetem nje shembull i cili ka ndoshur ne familjen time. Ka shume te ngjashem me kete. Une ne kete rast do te kisha zgjedhur te abortoja femijen dhe te mundohesha perseri te ngelesha shtatzane serish.

    Ju falenderoj per cka shkruani por perseri dua te shtoj se vendimet varen nga situatat ne te cilat ndodhen njerzit.

    Me respekt
    Estella

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Aborti (jo) i drejtpėrdrejtė!

    I nderuar Anakondakiss, tė pėrshėndes!
    Ti e di se po bisedojmė pėr gjėra delikate dhe tė rėndėsishme. Nė rend tė parė nuk mund tė pajtohem me mendimin tėnd: "...mendoj se e drejta per jete e embrionit (sepse nuk mund ta quash njeri) kalohet nga e drejta e femres ..."
    Nė ēka e bazon kėtė pohim: embrioni nuk ėshtė njeri?
    Lidhur me rastes qė i ke parashtruar do tė sjell reflektimin tim pak mė poshtė.
    -------
    GUESS^WHO, mė vjen keq qė nuk mė ke kuptuar!
    -------
    E nderuar Estella, pėrshėndetje!
    Para se t'i shqyrtojmė rastet e sjella, pak t'i pėrsėrisim disa gjėra.

    Ē'ėshtė aborti? Aborti ėshtė nxjerrja e fetusit – fėmijės nga kraharori i nėnės me ndėrhyrjen e njeriut pėr ta vrarė. Kemi dy lloje tė abortit:
    a) abortimi spontan – pa ndėrhyrjen e njeriut. Kjo ndodh pėr shkak tė defekteve tė proceseve natyrale nė nėnėn.
    b) Abortimi i qėllimshėm – kjo ėshtė ndėrhyrje e njeriut nė mėnyrė qė tė vritet fėmija i palindur, pėr ta nxjerrė jashtė prej ambientit natyror dhe pėr ta vrarė. Mirėpo, kėtu lypset dalluar: - abortimi direkt (i drejtpėrdrejt) kur me vetėdije njeriu niset pėr tė vrarė; - abortimi indirekt (jo i drejtpėrdrejt) (profesionalisht pėrdoret fjala: actu cum duplici efectum) ndodhet diēka tjetėr nė akcion, edhe pse dihet se kjo do tė lė si pasojė abortimin – shėrohet ndonjė organ, e nė tė njėjtėn kohė dihet se ky ilaē do tė sjell dėshtimin e fėmijės.

    Aborti ėshtė vrasje e rendit tė parė. Ēdo qenie njerėzore (embri, fetusi, fėmija) ka tė drejtėn pėr jetė prej Zotit, jo prej prindėrve apo dikujt tjetėr; nuk ekziston kurrfarė pushteti qė do tė kishte mundur tė dispononte me jetėn e njeriut; vetėm aborti indirekt (jo i drejtpėrdrejtė) mund tė jetė i arsyetuar dhe i toleruar. Nė kėtė rast (qė ndėrlidhet me ato rastet e sjellura) ne nuk shkojmė pėr ta vrarė personin (kjo apsolutisht ėshtė e ndaluar), por shkojmė pėr ta shėruar nėnėn (nė rastin tonė). E pėr shkak tė kėsaj ndoshta do tė ndodhė vdekja e fėmijės, mirėpo ky ėshtė si pasojė, efekti i dytė i aktit (pėr dallim prej tė parit qė ėshtė shėrim i nėnės = prandaj quhet: actus cum duplici efectum).

    Jeta ka vėshtirėsi, ka drama, ka traume, ka kryqe. Kjo ėshtė normale – po tė ishte e kundėrta do tė ishte diēka abnormale. Me abortim nuk pushojnė problemet – ato qysh me tė fillojnė.
    Prindėrve qė kanė fėmijė tė sėmurė duhet dhėnė zemėr, dhe jo t'u flitet se ėshtė dashur tė bėnin abort – kjo ėshtė njė logjikė e djallit (satanit) nėse ua imponojmė mendimin se ėshtė dashur tė bėnin abort. Familja duke u pėrkujdesur pėr fėmijėn e hendikepuar pjeket dhe bėhet e vetėdijshme pėr vlerat e vėrteta tė jetės.
    Duhet ndryshuar kushtet shoqėrore, dhe jo tė mbytet fėmija. Standardi nuk guxon tė bėhet ai qė e pėrcakton numrin e fėmijėve. Ata qė kanė mė shumė fėmijė janė mė tė lumtur dhe mė tė kėnaqur se ata qė kanė pak fėmijė. Njeriu ka fėmijė jo pėr shkak tė pareve por pėr shkak tė dashurisė.

    T'i themi edhe disa fjalė me rastin e mbarsjes me dhunė.
    Fėmija qė ėshtė ngjizur me dhunė mund tė pranohet. Ėshtė gėnjeshtėr se nuk mund tė pranohet. Kisha dhe karitasi u kanė thėnė haptas tė gjithė atyre qė janė shtatzėnė me dhunė se do t'i pranojė ajo fėmijėt dhe se do tė pėrkujdeset pėr ta.

    Spitalet janė pėr t'i shėruar fėmijėt dhe tė rriturit, nuk janė kėtu pėr tė vrarė. Pėr fat tė keq nė disa «spitale» mė shumė mbysin se sa shėrojnė.

    Pas kryerjes sė abortit 80% tė femrave sėmuren prej sėmundjeve tė ndryshme; 60% tė femrave ndjehen fajtore qė kanė bėrė abort. Aborti ėshtė faktor rreziku dhe shpesh herė lind sėmundje.

    Me shpresė se ju kam pėrgjigjur dhe sqaruar ēėshtjet, ju pėrshėndes sinqerisht dhe miqėsisht duke jua dėshiruar tė mirėn!
    IHS

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Klerinda
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    Toronto Canada
    Postime
    7

    Unhappy wawwww

    Ne radeh te pare keni kap nje teme qe nuk do i gjeni kurre zgjidhjen dhe nuk i dihet mbarimi.Tani persa i perket abortit te them te drejten jam shume kundra sepse nje jete qe ta dha zoti sepse ti ose ai nuk ishte i kujdesshem eshte krimi me i madh qe ta besh po ta hedhesh posht eshte nje krijese qe sado duket si pa goje po po te kishte goje do thoshte te njejten gje qe keni them edhe ju. Pse nuk u kujdeset ??
    Mendoni sikur nenat tuaja te benin nje abort kur kane qen vajza te reja dhe sikur ajo krijes te ishit ju ca do thonit????
    Nuk eshte e leht te gjykosh asnjeri po dhe qe te besh nje krim ndaj nje krijese qe eshte si engjell dhe nuk ka te drejten e mendimit dhe te fjales kur ndodhet ne barkun e nje femre.Nuk e di se si mendoni por dhe djemt jane nje nga arsyjet qe femrat bejne abortet dhe jo per gje po me eshte dhene rasti te njoh nje gjinekollog i cili eshte shume i ri ne moshe (ata qe jetojne ne tirane duhet ta njohin nejse) . Ne nje bisede qe bera me te mbi abortin ai me tha qe shumica e vajzave ose e femrave qe vijen ketu ne spital eshte sepse te dashurit e tyre u thone qe une nuk te dua dhe ti bej ca duash une nuk pergjigjem per ate femi. Dhe si komkluzjon dhe qe te mos kene dhe probleme me te shtepis i bien shkurt'' ABORT'' dhe jo me shume nuk mendojne fare se ai abort mund di ler ato femra dhe pa femi gjithe jeten e tyre por kete nuk e mendojne shume ne ato caste vetem thon si e si te shpetojne per momentin .
    Tani sa per ate qe thoni po sikur femia te kete probleme te jete me problem mendore ose fizike . Dhe per kete kam nje pergjigje .Ne qoftese ti gjithe jetes tende ke qen nje njeri i pa meshire per te tjeret dhe ke qen i keq zoti te shikon e ta jep aty ku te dhem me shume shpirti dhe me kete rast ta jep te femia dhe te gjitha te keqiat e tua qe ke ber ti kur ke qen i ri i paguan ajo krijese e pafajshem.
    Me falni n.q.f. kam prekur dike qe nuk eshte keshtu po ky eshte mendimi im dhe po ju them dhe nje gje qe te besh nje gabim ne jete nuk ka gje se me siper do e rregullosh po te besh nje vrasje nuk te fal zoti sa te jesh gjalle mos ne nje vend ne nje tjete do ta japi qe keshtu mendimi im eshte qe si ju femrat dhe ju meshkujt mendohuni mire kur doni te keni sex me nje vajze sepse nuk eshte vetem qefi po ka raste qe ndoshin dhe gabime te tilla dhe pastaj doni si e si te shpetoni nga ajo qe bete duke bere nje krim .
    Ky qe mendimi im .
    Me shume respekt Klerinda
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klerinda : 01-06-2002 mė 18:02

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-05-2002
    Vendndodhja
    United Kingdom
    Postime
    5
    I nderuar Shpresmir te pershendes dhe une serisht,

    ne rradhe te pare doja te beja nje sqarim te vogel 'teknik'. Jam:
    E nderuar Anankondakiss, dhe jo'I nderuar'. Megjithate nuk ka problem.

    Tani te futem ne teme.
    E shoh se ke lexuar filozofi, por nese do te kishe lexuar pak me tej, do te kishe pare se argumenti qe quhet actus cum duplici efectum' njihet ne filozofi dhe si 'slipery slop argument', dmth nje nga argumentet me te dobet qe njeh historia e filozofise, qe bazohet vetem ne loje fjalesh dhe 'empty reasoning'. (Te me falni qe perdor diku anglishten, e kam me te lehte me disa terma)

    Ti thua qe po shpeton nenen, dhe vdekja e fetusit eshte vetem efekt dytesor. Ti nuk ke per qellim te vrasesh fetusin. Si ka mundesi kur ti E DI se duke shpetuar nenen, do te vdes fetusi(duke shpetuar nenen ti vret fetusin)Ti nuk e ke qellim te vrasesh fetusin megjithate e di se do te vdese me ate qe ti po ben.
    Eshte nje shembull qe perdoret shume ne kete rast si pegjigje:


    Une kam dike perpara meje. Kam edhe nje pistolete ne dore. Vendos te shkrep pistoleten, POR PA PATUR QELLIM te vras personin qe kam perpara. Une e di qe po te shkrep pistoleten personi do te vdes por ama nuk eshte qellimi im qe ta vras ???????? Kjo eshte loja me e madhe e fjaleve. Nuk e shikon se argumenti qe ti ofron nuk mund te qendroje, sepse nuk bazohet ne ekzistence te premisave nga te cilat rrjedh konkluzioni llogjik. Eshte nje argument vetshkaterrues.

    Nga ana tjeter, ne c'baze vendose te shpetosh nenen e jo fetusin? Nuk duhet te kene, sipas mendimit tend te njetat te drejta mbi jeten? Pse mos te themi atehere, nena vdes ne menyre indirekte nga tentativa per te shpetuar fetusin? (per ty jetet e tyre duhet te kene te njeten vlere meqe te dy jane njerez te te njetit nivel)

    Kur une tashe me siper se nuk e konsideroj fetusin njeri, sepse me njeri ne pergjithesi nenkuptoj nje qenie e afte per te menduar with reasoning ability) Fetusi pervec ndertimit te sistemit te organeve, nuk ka asgje tjeter te perbashket. Ne qofte se thua se perseri nuk mund ta vrasesh se edhpse nuk eshte njeri (me kuptimin qe shpreha me lart-ose mund ta quaj person per te evituar konfuzion) ne te ardhmen mund te behet, eshte njesoj sikur te thuash: eshte krim qe te hedh kete fidanin poshte sepse ne te ardhmen do te behet nje lis gjigand, dhe se fidani ka brenda esencen e te qenit lis.
    Me kupto nuk dua te krahasoj njeriun me lisin. Dhe edhepse duket sikur jam ndaj abortit nuk eshte e vertete, thjesht nuk jam bardh e zi ne lidhje me kete teme, kam dyshimet e mia. Nuk me pelqen ideja e abortit por thjesht me duket se argumentat e tua nuk mbrojne qendrimin tend ashtu sic edhe te miave ua gjen anet e tyre.


    Nuk me duket se ka te drejte apo te gbuar, per mua ndikon shume situata konkrete,

    Me respekt, Anakondakiss

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Akti me dy efekte

    Anakondakiss E nderuar (kėrkoj falje qė gabova gjininė tė mramen herė)!

    Mė duket se po nxjerr bishta atje ku nuk ka!
    Ato thėniet nė anglisht pėr fat tė keq nuk i kam kuptuar pasi nuk di anglisht, kėshtu qė nuk mund tė them nėse qėndron ai mendim atje.

    Tė kuptohemi: unė jam gjithmonė kundėr abortit, qė mos tė dalė se unė po nxjerr bishta kėtu. Dhe pėr dallim nga ti unė jam gjithmonė kundėr abortit, nė ēdo situatė (a u morem vesh?!).
    Nė rastin qė e kemi n'goje, fjala ėshtė pėr rast SPECIFIK! Ky rast ėshtė kur DĖSHIROJMĖ ta shpėtojmė njė JETĖ! E kemi fjalėn pėr QĖLLIMIN e njeriut, sepse nė bazė tė qėllimit njeriu ėshtė pėrgjegjės pėr njė akt! Pėr shkak se aborti gjithmonė ėshtė KRIM qė duhet ndėshkuar, pėr kėtė arsye sollėm rastin specifik duke treguar se kėtu jemi munduar tė mbrojmė njė jetė qė ka qenė nė RREZIK (nėna) dhe duke i ndihmuar kėsaj pėr t'ia shpėtuar JETĖN, ka ardhur edhe deri te aborti! Me njė mėnyrė "pėrligjemi" pėr kėtė akt! Embri, fetusi ėshtė i varur nga nėna! Unė nuk kam thėnė se e dijmė SIGURISHT (!) se do tė vdesė fėmija si efekt dytėsor, por NĖSE vdes atėherė mund tė shfajėsohemi duke u bazuar nė shėrimin e nėnės.
    Kėshtu, pra, sigurisht se unė kurrė nuk do ta kish kėshilluar nėnėn e fėmijės nė kėtė rast: Aborto nėse dėshiron tė jetosh. Fjalėn e kemi pėr pėrgjegjėsinė morale (fajin) qė do tė lindte pasi tė ėshtė bėrė aborti! Kur kemi tė bėjmė vetėm me dy alternativa, atėherė ėshtė mė sė vėshtiri - sepse jemi tė detyruar tė zgjedhim. Nė rastin tonė nėna do tė jetė nė pozitėn mė tė vėshtirė. Nėse aborton e mė vonė kjo e keqe i kthehet "kundėr", e tė filloj ta "godasė" nė kokė, do tė thotė: pse nuk e lash tė jetojė fėmija im ndėrsa unė mė mirė tė kisha vdekur? Nė kėtė qėndrim shpirtėror do tė mė kishte mallkuar edhe mua qė e kam kėshilluar tė abortojė.

    Edhe me atė shembullin me pistoletė kundėr sulmuesit, mund tė them se: nė kėtė rast kemi tė bėjmė me agrosorin. Mirėpo, edhe nė kėtė rast unė nuk shtje nė personin pėr ta vrarė, por qė ta bėjė tė paaftė pėr tė mos ma marrė jetėn. Kemi tė bėjmė prapė me QĖLLIMIN e personit. Sigurisht se nuk ėshtė njėnjė tė dėshirosh ta vrasėsh dhe tė dėshirosh ta mbrosh jetėn tėnde. A po mė kupton?

    Ti the:
    "...e di qe po te shkrep pistoleten personi do te vdes por ama nuk eshte qellimi im qe ta vras..."

    Prapė ajo e jotja e pakuptueshme "E DI", e di, por nuk ėshtė e thėnė se do tė vdesė patjetėr: e di se do ta bėj tė paaftė, se a do tė vdesė apo jo, kjo ėshtė dytėsore - nuk ėshtė e sigurtė! Prandaj edhe po e cek qėllimin e njeriut, sepse nėse ky (me pistoletė) shkon direkt pėr tė vrarė edhe nėse nuk vjen te vdekja e sulmuesit, ai (me pistoletė) ėshtė fajtor sepse ka dashtė ta vrasė njeriun.

    Unė nuk po loz me fjalė dhe aspak nuk ėshtė qesharake, tė lutem!!! Sot ėshtė nė kėtė gjendje dikush i huaj, kush thotė se nesėr nuk do tė gjendesh ti nė njė pozitė tė tillė. Atėherė ke pėr tė kėrkuar tė vendosė dikush tjetėr nė vend tėnd, por nuk do tė kesh askėnd!

    Mos harro: shumė nėna e pranojnė qė ato tė VDESIN nė vend tė fėmijės, por ē'ti bėsh kur ti nuk je e informuar pėr kėtė. Shumė nėna heroike japin JETĖN pėr fėmijėn e vet. A e kupton ti kėtė? Dhe unė pikėrisht kėto nėna dėshiroj t'i paraqes si shembull pėr tė gjithė nėnat tjera. Shpesh herė ka ndodhur qė edhe kjo tė jetojė pasi ėshtė shpėtuar fėmija.

    Edhe njė herė: nuk kam thėnė se ME SIGURI do tė vijė deri te aborti si efekt dytėsor, por e kam nėnkuptuar NĖSE vjen... Dhe pikėrisht pėr shkak tė pasigurisė qė ndodhet nė shėrimin e nėnės, kemi tė bėjmė me shfajėsimin tonė... Sepse, kuptohet, po ta dija unė ME SIGURI se fėmija do tė lindte i shėndoshė, atėherė edhe rasti ėshtė krejt tjetėr. A mė kuptove?

    Tani tė lutem jam shumė kurioz tė di qėndrimin tėnd lidhur kėtė rastin e nėnės kur duhet tė zgjedhė: VETEN APO FĖMIJĖN? Ēka do tė kishe bėrė ti? Unė ta kam dhėnė pėrgjigjen, tė shohim ēfarė argumentesh ke ti pėr njė vepėr tė kėtillė, pasi mendon se argumentet e mia nuk mbrojnė qėndrimin tim. T'i shohim argumentet tua!

    Me nderime!
    IHS

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-05-2002
    Vendndodhja
    United Kingdom
    Postime
    5
    Shpresmir,vete per faktin se nuk ke mundur te kuptosh fjalet e mia ne anglisht, duhet te jesh me i kujdesshem ne te replikuar. Si mund te me kundervihesh kur ke kuprtuar vetem nje pjese te idese qe une kam shprehur.

    Shembullin me pistoleten qe une solla, me vjen keq qe e ke interpretuar ne menyre krejtesisht te gabuar . Sitiuatata eshte e bazuar ne hipoteze. Nuk ekziston agresori, je ti psh qe mban ne dore nje pistolete dhe dikush tjeter qe nuk ka lidhje me ty dhe as qe ka bere gje kunder teje. Dhe nuk mund te fillosh te nxjerresh alternativa per te dale nga kjo sitiuate sepse nuk eshte ai qellimi i saj. Eshte stuate e perdorur vetemsi paralelizem m rastin e abortit. Ideja nuk eshte te analizosh shembullin por paralelizmin.Mund te vazhdoj edhe me tej per kete por nuk dua te zgjatem sepse nuk eshte e rendesishme.

    Me c'te drejte me drejtohesh duke me thene 'A e kupton ti kete?' Nese une kam marr mundimin te trajtoj kete teme eshte sepse shoh dicka shqetesuese ne te. Dhe kur vendos pozicionin tim ne lidhje me nje problem eshte pasi kam imagjinuar vetem time ne te. Nese une them se ne nje situte te caktuar aborti mund te lejohet, dua te them,= ne nje situate te caktuar UNE mund te kisha abortuar.

    Dhe meqe me kerkove pergjigje per pyetjen qe une te drejtova, po te pergjigjem:

    Ne rradhe te pare dua te perseris, ate c'ka kam thene vahdimisht, qe per mua aborti varet nga situata.
    Nese une personalisht do te isha shtatzan, dhe do te informohesha se nese lind femijen, une do te vdes por nese jetoj une, do te vdes femija, atehere, nese mua me thuhet se po te linde femija do te jetoje pa probleme, atehere besome pa pike dyshimi une do te zgjihja te lindja femijen. (dhe dicka, nuk mund te perpiqesh ti t'i mesosh dashurine e nenes per femijen nje femre, edhe nese nuk eshte ende nene.)
    Ne kete situate nuk do te zgjidhja abortin.
    POR
    Ne nje situate tjeter: psh ne rast perdhunimi, pa pike dyshimi, do te vendosja te abortoja.

    Shpresoj se iu pergjigja pyetjes tende. Dhe te lutem nuk eshte e domosdoshme te me pyesesh nese 'te kuptova'. Vete fakti qe po nxjerr ''bishta'' tek ti e tregon kete.

    Dhe je here dua te perseris, se nuk ka te drejte apo te gabuar ende per kete problem, por ka NDJENJE per te drejte e te gabuar, dhe besome, ndryshime eshte i madh.

    me shume nderime, Anakondakiss

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Sqarim

    E nderuar Anakondakiss, shoh se tani e ke kuptuar mė mirė atė qė kam shkruar. E sheh se edhe unė mund tė jem i pakėndshėm. Pranoj se kam qenė pakėz i ashpėr nė tė shprehur pėr faktin se shkrimin tėnd tė parafundit e kam pėrjetuar si "ironi" ndaj asaj qė unė kisha shkruar mė parė. Nė rend tė parė pėr principin "actus cum duplici efecu" qė e rrotullove sipas qejfit. E dyta, nė shkrimin tėnd (tė parafundit) pata pėrshtypjen se unė po bėja lojė fjalėsh, kurse unė kisha shkruar diēka shumė serioze - jo qė kishte tė bėnte me ty, por me njė mentalitet tė prishtė (perendimor) helmues qė i ka bazat jo nė dashuri ndaj jetės por nė gėnjeshtra fėmijėsh qė premton lumturi tė lirė.

    Pėr atė fjalėn "a e kupton ti kėtė" qė t'u kam drejtuar, mė beso asgjė nuk kam pasur qė tė pėrul apo diēka tjetėr, vetėm se kam dashur tė ta tėrhjek vėrejtjen se ėshtė diēka me rėndėsi pėr qėllimin e asaj qė shkruaja dhe argumentoja, me shpresė qė mos tė mė rrotullohen fjalėt. Ndoshta nė Shqipėri ajo fjalė ėshtė ofenduese (nuk jam nga Shqipėria), kėshtu qė nė atė rast tė kėrkoj falje.

    Nė pėrgjithėsi, kam shkruar me njė stil pakėz mė tė ashpėr, dhe kėtė me vetėdije, sepse mentaliteti shkatėrrues ka marrė hov edhe tek shqiptarėt, e nuk e dėshiroj njė Atdhe vrastar!

    Edhe diēka, mos mendo se ėshtė lehtė tė flitet pėr jetėn e njeriut, sidomos kur sulmohet ajo, dhe nė tė ardhmėn unė do tė jem gjithmonė i ashpėr ndaj kėsaj ēėshtje qė po trajtojmė, sepse realiteti ėshtė i tillė qė kėrkon seriozitet, dhe mos prit se unė do tė lėshoj pe nė ndonjė "situatė" tėnde!
    Unė assesi nuk dyshoj nė dashurinė tėnde pėr fėmijėn personal. Sigurisht se pėr shumė gjėra tė kėqia qė bėhen nuk ėshtė fajtor vetėm njėra palė, kėtė duhet ta kemi tė qartė, pasi njeriu nuk ėshtė ishull. Mirėpo, duhet tė luftojmė pėr njė botė mė tė drejtė, ku nuk do tė ketė dhunė dhe vrasje!
    Unė assesi s'mund tė pajtohem me qėndrimin "...ne rast perdhunimi, pa pike dyshimi, do te vendosja te abortoja." Pėr kėtė kam shkruar mė parė. Vetėm njė po e them: askush nuk ka tė drejtė t'i merrė jetėn tjetrit! A e ke pyetur ndonjėherė veten: ē'faj ka fėmija qė ka ardhė nė botė nė atė mėnyrė?! A thua e ka pyet ndokush para se kjo tė ndodhte! Ai ėshtė kėtu - ky ėshtė realiteti, kurse personi qė dėshiron ta likvidojė nuk dėshiron ta sheh realitetin dhe ta pranojė atė, dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė tolerohet njė gjė e tillė.
    Mos mendo se unė do tė detyroj qė ta pranosh kėtė gjė! Jo, jo, fare! Dhe ti e di kėtė fort mirė, se secili vendos pėr jetėn e vet, sepse secili e ka vullnetin e lirė. Unė nuk jam kurrfarė polici kėtu, apo kontrollori qė tė shikoj se kush ēka po bėka! Unė po tė flas nga ajo qė kam dėgjuar e qė kam parė, se tė "heqėsh qafesh" njė jetė ėshtė tragjedi qė sjell tragjedinė e personit bėrės dhe tė afėrmėve tė tij pėrreth. Dhe pėr kėtė arsye do ta luftoj njė qėndrim shkatėrrues sepse mund tė bėhet pretekst pėr shumė persona tjerė qė tė veprojnė sipas tij. Nuk e bėn jetėn tė lumtur komfori por jeta e ndershme me sakrifica, flijim dhe dashuri tė sinqertė.

    Me shpresė se jemi pajtuar tė pėrshėndes si motrėn time!
    IHS

  8. #28
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet nė Bllog
    17
    A mund te quhet "nene" nje femer qe i merr jeten gjakut te gjakut te vet, dhe mishit te mishit te vet? Nuk e di se si mund te jetoje me veten e saj nje femer qe aborton nje femije megjithate me duhet te pranoj qe njerezit jane te ndryshem.

    Une personalisht mendoj se pavaresisht nga rrethanat, pavaresisht se si nje femer perfundon me nje femije te padeshiruar, ti mohosh asaj femije jeten, eshte krim.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-05-2002
    Vendndodhja
    United Kingdom
    Postime
    5
    i dashur shpresmir,

    shoh se nuk me paske kuptuar fare, megjithate nuk te ve faj, dhe nuk do te vazhdoj duke e vene ne pah kete.

    Vetem dicaka doja te thosha, qe eshte e mundur te abortosh qe ne faza shume te para, kur nuk ekziston asnje forme njeriu ne barkun e nenes, kur nuk jane krijuar as format e para neper te cilat kalon per te arritur ne forme njerezore, por kur embrioni eshte i paforme vetem bashkim qelizash. Si mund te thuash qe po vret nje femije kur ne fakt nuk ekziston asnje femije, asnje lloj i perngjashem me te vetem nje grusht qelizash. (eshte sikur te thuash nuk i pres floket se po vras nje pjese te njeriut, ju lutem shikoni paralelizmin dhe mos u mundoni te analizoni shembullin qe dhash: ...jo po ne kete rast ...e jo po ne ate rast)
    Aborti nuk ndodh vetem ne muajt e avancuar kur ke t besh me nje forme humane. Megjithate jam shume e bindur se edhe per kete do te kthesh pergjigje negative. Por sic e the edhe ti vete, ketu nuk shkruaj per ti kthyer mendjen njeriut.

    Perpiquni te vehgoni me teper jeten sesa teorite letrare. Don kishotizmi eshte i rrezikshem, sepse eshte i verber, edhepse ka romantiiszmin. Shpresoj se e merrnin kuptimin, pa qellim personal.

    Me respekt Anakondakiss.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Taulanti
    Anėtarėsuar
    11-05-2002
    Postime
    48
    Nje nga pyetjet me interesante dhe me te rendesishmet qe kam lexuar.
    Kam pare filmin shqiptar"Une e dua Eren" dhe me ka prekur
    Une per veten time jam kunder abortit dhe pajtohem me albon dhe shpresmirin.E kam fjalen se jemi njerez ne fund te fundit.
    Ana ke bere nje paralelizem te goditur sepse keshtu do quanim kriminele ato vajza qe pijne kontraceptive qe shkaterrojne keto qeliza. E leme anen sentimentale dhe ti kthehemi fakteve.
    Por a je e sigurt se aborti nuk do ndikoje ne sterilizim duke te hequr mundesine e te qenurit nene??? Kuptohet jo gjithnje aborti shoqerohet me sterilizim.Por a do ta benit ju abortin duke e ditur kete fakt??
    Me nderime
    Asnje komb apo njeri nuk mund te egzistoje pa nje ide sublime
    Dostojevski

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-05-2002
    Vendndodhja
    United Kingdom
    Postime
    5

    Taulantit

    Shpresoj se ne jeten reale mos te me duhet te bej nje zgjedhje te tille, por nese do te gjendesha perballe nje situate ku vendimi im per te abortuar do te perballej me mundesine per tu mbetur sterile, atehere une do te zgjidhja te lindja femijen, sepse nuk dua tu heq mundesine per te ardhur ne jete atyre femijeve qe UNE do te vendos te lind(dua te them kur une vendos te mbetem shtatzan).

    Nuk e di sa eshte kuptuar nga ato qe une kam thene dhe me pare, por nje nga rastet ku une mund te zgjidhja abortin (jo ne lidhje me shembullin e mesiperm)eshte atehere kur une kam mbetur shtatzan pa e vendosur, apo zgjedhur vete.

    Me respekt, Anakondakiss.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    N.q.s nje femer merr vesh se ajo nuk do te kete me mundesi per te lindur nje femije mbas abortit qe ajo do te kryeje, nuk besoj se ajo do te abortonte.
    N.q.s eshte e vetmja mundesi per tu bere nene atehere nje person me ndjenja te verteta nuk do te abortonte.

    Prandaj edhe kam theksuar se varet nga situata. Kjo eshte pikerisht njera nga situatat qe aborti te mos kryhet.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407

    Aborti, Shoqeria, Femija, Nena, Babai

    Nuk kisha idene mbi abortin para se te shihja nje film amerikan ne televizionin shqiptar ku trajtohej problemi i abortit.

    Ne film u bene demonstrata te medha pro dhe kunder abortit, foli kisha e kush nuk dha mendim.

    Aty e kuptova cfare ishte aborti dhe po pershkruaj pak ketu.

    Skenari ka keto protagoniste

    1. Shoqeria
    2. Femija
    3. Nena
    4. Babai

    Secili prej ketyre elementeve ka rolin e vet.

    Shoqeria e konsideron krijimin e njeriut si nje vullnet reciprok te nenes dhe babes, dhe kete e sanksionon me ligj.

    Shoqeria vendosi me ligj se deri ne tre muaj prej fekondimit i njeh te drejten prinderve qe te vendosin per krijesen.

    Pas kesaj periudhe askush ska me te drejte te vendose sepse femija quhet njeri dhe jeta e tij mbrohet nga ligji.

    Pra njeri quhesh pas tre muajsh qe nga momenti i fekondimit.

    Afati prej tre muajsh eshte percaktuar per aresyet e njohura qe jane shendetesore dhe sociale.

    Aresyeja kryesore eshte ajo shendetesore. Pra shoqeria eshte e detyruar qe te mbroje femijen por gjithashtu edhe nenen.

    Ne kete rast i jepet e drejta nenes qe te mos demtohet nga shendeti i vet dhe t'a abortoje femijen para muajit te trete.

    Afati prej tre muajsh u vendos ne konsultim me sistemin mjekesor i cili percaktoi se deri atehere embrioni eshte ne zhvillim dhe se teknikisht aborti mund te kryhej pa shume komplikacione.

    Kjo eshte e lidhur edhe me anen sociale te ceshtjes.

    Meqenese femija ska fuqi qe te ushqehet vete dhe te mbijetoje, dikush e ka per detyre qe t'a beje kete. Ne qofte se vullneti i krijuesve pra nena dhe babai mungon atehere ngelet qe shoqeria te kujdeset per kete gje.

    Porse edhe shoqeria vete nuk eshte e interesuar qe te mbaje dhe rrise pa hesap femije.

    Duke qene se shoqeria detyron prinderit qe te rrisin femijet deri ne moshen 16 vjec atehere ajo eshte e ndergjegjeshme se duhet qe ti njohe te drejten qe te lindin aq sa ka takat.

    Gjithe ky kontekst vjen nga marrja e kontaktit seksual si nje e drejte qytetare.

    Dmth, by default, ky veprim qe ne fakt ne shumicen e rasteve kryhet per qejf, eshte nje e drejte njerezore dhe se veprimi me qellim krijimin e femijes eshte nje ceshtje biologjike dhe sociale.

    Une nuk e di nese do vije ndonje dite qe shoqeria do heqe dore nga ky lloj qejfi dhe do e perdore kontaktin vetem per riperteritje

    Por derisa te vije ajo dite nuk mund te pranohet qe nga cdo kontakt te linde femije se kjo nuk do ti pergjigjej ritmeve te zhvillimit.

    Pra u njihet prinderve e drejta te vendosin si dhe koha e duhur per kete.

    Ketu kuptohet se nena do te favorizohet sepse aty zhvillohet femija.
    (brenda tre muajshit te pare)
    Problemi me i madh eshte kur Babai e do femijen dhe nena jo.

    Ne kete rast femija nuk mund te abortohet nga nena ne menyre te nje aneshme. Kjo mund te behet vetem kur vendoset qe te shpetohet shendeti i nenes.

    Porse kur babai nuk deshiron dhe nena do atehere ligji nuk i njeh te drejte babait.

    Dmth ligji i njeh te drejte prinderve vetem ne shume pak raste

    Edhe politikat mjekesore simulojne metodat mbrojtese dhe pjese e abortimit eshte keshillimi i vazhdueshem per mos kryerjen e tij.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269

    bao's

    te falenderoj i dashur per c'ka ke sjelle ne kete teme.
    Te respektoj per mendimet dhe komentet e dhena.

    Me respekt
    Estella

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Dr. S. AKSOY
    Abortimi ēdo herė ka qenė temė diskutimi nga ana e mjekėve, filozofėve, avokatėve dhe teologėve prej kėndėvėshtrimeve tė ndryshme. Kėtu do tė pėrmendi vetėm disa prej kėtyre argumenteve dhe do tė mundohem tė vij nė kokludim rreth
    etikės sė abortit. Nė tė vėrtetė, ne do ta marrim parasysh vetėm etikėn e kėsaj praktike veē mė shumė tė shpėrndarė dhe nė shpėrndarje e sipėr, nė tė gjitha
    viset e botės. Aborti ėshtė shkatėrrim i qėllimtė i fetusit nė mitėr, apo ēfarėdo lindje e para kohe me qėllim qė tė shkaktohet vdekje e fetusit. Siē ėshtė evidente nė definicionin e dhėnė, qėllimi ėshtė qė tė pėrfundohet jeta e njė krijese tė gjallė, qė e bėn abortin temė kaq kontraverze. Hipokrati ka shėnuar nė betimin e
    tij tė famshėm: "Nuk do t’i jap leje gruas qė tė shkaktojė abortin". Historia e abortit shkon aq larg prapa, ndoshta edhe mė tepėr. Si ėshtė e mundur qė aborti, i cili ėshtė nė kundėrshtim me urdhėrat bazik tė praktikės mjekėsore, siē janė "Mos dėmto" apo "Respektoje jetėn njerėzore", tė jetė aq thellė i rrėnjosur nė historinė e asaj praktike? Ēka kanė bėrė (dhe mė tej bėjnė) punėtorėt shėndetėsorė qė tė pakėsojnė numrin e aborteve
    qė gjenden nė njė shkallė tė lartė?
    Dy lloje parimore tė indikacioneve janė definuar pėr "pėrfundimin e shtatzėnisė". Lloji i parė, i quajtur "indikacione mjekėsore", nė tė hynė 1) Kur vazhdimi i shtatzėnisė do ta rrezikonte jetėn e gruas shtatzėnė, apo shėndetin fizik dhe psikik tė saj, apo madje edhe tė fėmijės, nė pėrmasa shumė mė tė mėdha sesa po
    tė ndėrpritej shtatzėnia, 2) Po tė ekzistonte rreziku, po tė lindej foshnja do tė kishte abnormalitete fizike dhe mentale qė do ta ē’aftėsonin seriozisht.
    Lloji i dytė i indikacioneve, tė ashtuquajturat "indikacione sociale", janė mė tė ndėrlikuara dhe ndryshojnė mes kulturave dhe epokave kohore. Disa shembuj janė: shtatzėnitė qė rezultojnė prej marrėdhėnieve jashtėmartesore, prej
    dhunimeve apo incesteve, shtatzėni tė padėshiruara apo paplanifikuara, shtatzėni nė moshė shumė tė re apo shumė tė vjetėr, pritje e foshnjės sė gjinisė sė "gabuar" - informatė kjo e cila nė ditėt e sotme sigurohet nga teknologjia e
    zhvilluar. Mund tė themi se janė nė rend tė parė "shkaqet sociale" tė kėtij lloji qė shpiejnė prindėrit qė tė kryejnė abortin. Pėrfundimet aktuale tė shtatzėnive janė bėrė gjithashtu pa kujdesin e punėtorėve shėndetėsorė apo nga ndonjė person i pakualifikuar, nė disa raste edhe nga vetė femra shtatzėnė.
    Abortimi ēdoherė ka qenė temė diskutimi nga ana e mjekėve, filozofėve, avokatėve dhe teologėve prej kėndvėshtrimeve tė ndryshme. Kėtu do tė pėrmendi vetėm disa prej kėtyre argumenteve, dhe do tė mundohem tė vij nė konkludim rreth etikės sė abortit. Nė tė vėrtetė, ne do ta marrim parasysh vetėm etikėn e kėsaj praktike
    veē mė shumė tė shpėmdarė, dhe nė shpėmdarje e sipėr, nė tė gjitha viset e
    botės. Njė milion e gjysmė abortime kryhen vetėm nė SHBA pėr ēdo vit, njė e
    treta e lyre nė tinejxhere ndėrmjet moshės 12 dhe 17 vjeēare. Andaj, ėshtė
    vėshtirė tė diskutohet mbi pėrgjegjėsinė morale tė diēkahit qė ėshtė e pranishme
    nė masė aq tė madhe. Anketa e Harris J. e vitit 1991 ka treguar se 81% e tė
    moshuarve nė Angli janė deklaruar nė favor tė sė drejtės sė femrės pėr tė
    zgjedhur se a do tė aplikojė abort nė tre muajt e parė tė shtatzėnisė. Mason
    J.K. shėnon: "Tipar i rėndėsishėm nuk ėshtė aq shumė numri i pėrgjithshėm i
    aborteve, por eskalimi i qėndrueshėm nė numra nė krahasim me vitet e kaluara. Tė
    dhėnat tregojnė se kėtu kemi tė bėjmė me rritje tė pranueshmėrisė publike tė
    abortit si mėnyrė normale e jetės". Dunstan G.R. duke komentuar kėtė fakt thotė:
    "Aborti tani ėshtė duke u legalizuar dhe praktikuar edhe mė tepėr pėr shkak se
    ajo ėshtė ēfarė njerėzit duan - indikacion pėr intervenim mjekėsor pėr
    shkatėrrimin e jetės, e panjohur nė etikėn tonė mė parė."
    Njerėzit qė kanė shkruar pėr ēėshtjen e abortit janė koncentruar mė tepėr nė dy
    ēėshtje: e para, tė "drejtat" e fetusit dhe nėnės, veēanėrisht e drejta e femrės
    nė trupin e saj; dhe e dyta, ēėshtja e "personalitetit" tė foshnjės sė palindur.
    Judith Jarvis Thompson ėshtė njėra prej atyre qė i drejtohet ēėshtjes nga
    perspektiva e tė "drejtave" tė fetusit dhe nėnės. Ajo nuk ka vėshtirėsi ta njohė
    "personalitetin" e fetusit. Ajo thotė se ēdo person ka tė drejtė tė jetojė, pra edhe fetusi ka tė drejtė tė jetojė. Sidoqoftė, ajo beson se nėna ėshtė ajo qė mban tė drejtėn tė vendos se ēfarė do tė ndodhė nė dhe me trupin e saj.
    Njerėzit tė cilėt kanė definuar pikėpamjet rreth kėsaj ēėshtjeje, nė pėrgjithėsi marrin njėrėn nga kėto tri pozita: 1) aborti ėshtė ēdoherė i gabuar dhe nuk duhet lejuar nė asnjė kohė dhe pėr kurrfarė arsye, 2) aborti mund tė aplikohet
    nė ēdo kohė dhe pėr ēfarėdo arsye, 3) aborti duhet lejuar vetėm deri nė njė stadium tė caktuar tė shtatzėnisė, pas tė cilit nuk mund tė lejohet, me pėrjashtim nėn rrethana tė posaēme.
    Njerėzit e grupit tė parė nuk janė shumė nė numėr. Ata veprojnė sipas mėsimeve tė kishės Romake Katolike, e cila thotė: "Nuk mund tė jemi absolutisht tė sigurtė se kur jeta zen vend, apo kur fetusi ėshtė personalitet njerėzor; por ndoshta kjo mund tė jetė saktėsisht nė momentin e fekondimit. Sipas kėsaj, do tė
    ishte gabim serioz tė shkatėrrohet qeliza vezė e fekonduar kurdoqoftė, pėrshkak se kjo do tė thotė vrasje e krijesės njerėzore". Sipas kėsaj thėnie rigoroze, aborti ėshtė i ndaluar edhe atėherė kur jeta e nėnės ėshtė nė rrezik, apo kur
    shtatzėnia ėshtė rezultat i ndonjė ngjarjeje tė padėshiruar, si pėr shembull dhunimi apo incesti.
    Qėndrimin e dytė e marrin ata tė cilėt avancojnė argumentin "personalitet". Harris J. ėshtė njėri ndėr ata qė thonė: " Personi ėshtė kreaturė e aftė tė vendosė pėr ekzistencėn e vet, dhe asnjė person ose person potencial nuk duhetbėrė pėrjashtim nė kėtė drejtim pėr shkak se vdekja nuk i ka privuar ata prej asgjėje pėr ēka mund tė vendosin. Nėse ata nuk mund tė dėshirojnė tė jetojnė, ata nuk mund ta kenė tė frustruar kėtė dėshirė duke u mbytur." Pozicioni i tretė i cili mund tė definohet si "i moderuar" thotė se aborti nuk duhet lejuar pas njė stadiumi tė caktuar tė shtatzėnisė dhe vetėm nėse rrethana
    tė caktuara e justifikojnė atė. Pėr shėmbull, ėshtė shumė nė rregull qė shtatzėnia tė ndėrpritet nėse jeta e nėnės ėshtė nė rrezik. Disa njerėz mendojnė se aborti ėshtė po ashtu moralisht i justifikueshėm kur shtatzėnia ėshtė rezultat i dhunimit apo incestit, dhe kur janė diagnostifikuar abnormalitete tė
    fetusit nė zhvillim. Madje disa sugjerojnė se pėrfundimi i shtatzėnisė mund tė jetė i lejueshėm edhe nėse nėna potenciale ėshtė tepėr e re. Njė rrethanė e veēantė qė justifikon abortin, nga kjo pikėpamje, ėshtė diagnostifikimi i abnormaliteteve tė rėnda nė fetusin. Argumenti ėshtė se ėshtė gabim tė sillen nė botė vuajtje tė cilave mund t’u shmangemi dhe ne jemi
    moralisht tė obliguar tė pėrfundojmė jetėn e fetusėve seriozisht tė hendikepuar. Dikush ka shpjeguar se nuk ėshtė e pranueshme ta pranojmė kėtė arsyetim si "nė llogari tė" fetusit. Nė realitet, shmangia e vuajtjeve ėshtė shmangie nė llogari
    tė nėnės dhe pėrkujdesėsve tė tjerė potencial. Duhet tė jemi tė qartė rreth asaj se, pėrfundimi nė bazė tė paaftėsisė, a kryhet duke pasur nė konsideratė interesin e supozuar tė foshnjės sė palindur - se do tė ishte "mė mirė" pėr
    fėmijėn tė mos jetojė fare se sa tė jetojė me gjithė ato hendikepe tė dukshme - apo nė "interes" tė atyre tė cilėt duhet tė kujdesen pėr atė fėmijė, duke pėrfshirė kėtu dhimbjet dhe mundimet e tij. Williams ėshtė i prerė se aborti nė
    rrethana tė tilla ėshtė nė tė mirė tė prindėrve, jeta e tė cilėve do tė ishte e vėshtirėsuar me pėrkujdesjen e fémijės krejtėsisht tė paaftė.
    Pas tėrė debatit, sugjerimeve dhe alternativave, duket se aborti do tė mbetet dilemė siē ka qenė me shekuj. Sidoqoftė, duhet tė kemi parasysh faktin thelbėsor se aborti ėshtė pėrfundim i jetės sė qenies sė gjallė. Duhet ta trajtojmė pėrfundimin e jetės sė fetusit me aq kujdes dhe ndjeshmėri, sikur tė ishim duke
    i dhėnė fund jetės sė ēdo qėnie tjetėr tė gjallė, dhe nuk duhet ta pėrfundojmė jetėn e asnjė krijese tė gjallė pa nevojė dhe pa ndonjė arsye shumė tė mirė.
    Rreth ēėshtjes sė "personalitetit" tė fetusit, ne mund tė jemi tė sigurt vetėm nė atė se asnjėherė nuk do tė jemi tė sigurtė rreth asaj, nėse sė paku nuk gjejmė ndonjė indikator qė do tė vendoste ēėshtjen. Rreth asaj se statusi moral
    i fetusit nuk ėshtė diēka materiale, duhet t'i drejtohemi autoritetit tė diturive metafizike dhe transcendentale, ndėr tė cilat ėshtė edhe religjioni.
    Siē jam munduar tė dėshmoj edhe gjetkė, jo vetėm qė tė gjithė religjionet por edhe shumė filozofé, prej Aristotelit e kėtej, kanė deklaruar se qeniet njerėzore pėrbėhen nga shpirti dhe trupi. Nga pikėpamja e religjionit, ekzistimi i qenies sė gjallė nė tokė mbaron kur shpirti lėshon trupin. Ne nuk dimė shumė rreth asaj se kur dhe si shpirti largohet, por nė Librin e Zotit, Kur'anin Famėlartė, gjejmė shpallje tė qarta rreth kohės dhe mėnyrės sė paraqitjes sė tij. Po ashtu disa informata tė tilla gjejmė edhe nė Tallmud, si dhe disa shpjegime tė detajizuara nė punimin e Akuinit.
    Tė gjitha argumentet shkencore (anatomike dhe fiziologjike) dhe metafizike (religjioze dhe shpirtėrore) na tregojnė se, nėse aty ka kohė ndėrmjet fekondimit dhe lindjes nė tė cilėn fetusi "pranon njerėzoren", "bėhet person", "bėhet moralisht i rėndėsishėm" apo sido qė ta kishim quajtur atė, ajo ėshtė mė e mundshme tė jetė diku nė javėn e tetė. Nė pėrfundim: madje edhe nė fillimin mė tė hershėm tė ekzistencės sė fetusit, ne duhet ta respektojmė atė, por pas kohės tetė javėshe pėrfundimi i jetės sė tij do tė duhej tė definohej si vepėr tejet e papranueshme moralisht.
    Mund tė parashtrohet pyetja, nėse fetusi "bėhet person i vėrtetė" pas tetė javėve, atėherė si do ta konsiderojmė embrionin? Donceel J.F. ka thėnė: "Edhe pse embrioni paranjerėzor nuk mund tė kėrkon nga ne respektin absolut tė cilin ne ia kemi borxh njeriut, ai meriton konsideratė shumė tė madhe, pėr shkak se ai ėshtė qenie e gjallė, qė synon njerėzimin e mėtutjeshėm. Prandaj, mendoj se
    vetėm shkaqe shumė serioze mund tė na lejojnė t'i japim fund ekzistencės sė tij". Siē duket, ėshtė njė gjė tė thuash se atij i mungon dinjiteti pėr t’u bėrė
    person nė kuptimin e plotė tė "personit", ndėrsa tjetėr ėshtė tė thuash se ai nuk ka asnjė vlerė. Embrioni mundet, nė kėtė drejtim, tė konsiderohet ngjashėm si me kufomėn njerėzore. Nė momentin e caktuar asnjėri prej tyre nuk ėshtė qenie humane. Embrioni do tė bėhet ajo, qė trupi i pajetė dikur ka qenė. Prandaj ua kemi borxh respektin qė tė dyve. Nėse e dėmtojmė dhe nėnēmojmė kufomėn, kjo do tė jetė diēka jomorale dhe e turpshme. Njėjtė, nėse e shkatėrrojmė apo i japim fund jetės sė embrionit, kjo nuk ėshtė sulm mbi qenien individuale njerėzore (humane), por mbi qenien edhe mė tej jonjerėzore dhe jodinjitoze. Sidoqoftė, ndonjėherė ėshtė e nevojshme tė ndėrmarrim veprim tė pamoralshėm dhe jonjerėzor qė tė mbulojmė disa veprime tjera mė jonjerėzore dhe mė tė pamoralshme, siē ėshtė dhunimi.
    Mėnyra nė tė cilėn Dunstan G.R. ka shprehur dilemėn e tij pėr abortin i jep drejtimin mė tė mirė moralit tonė pėr tė menduar pėr tė: "Duhet tė kalojmė prej pyetjes, ēfarė dėmi jemi duke i bėrė fetusit duke e shkatėrruar atė, te pyetja, ēfarė dėmi po i shkaktojmė vetvetes, njerėzimit, kur ne veprojmė kėshtu ?".
    Nga anglishtja: Avni Lecaj ne revisten VEPRA

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e tiziana
    Anėtarėsuar
    26-05-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    44

    Aborti, kush ka te drejten e jetes?

    DITARI I NJE FEMIJE QE S'LINDI KURRE[/U]

    5 TETOR Sot kam filluar te jetoj.Prinderit e mi akoma nuk e dine,por une jam tashme. Dhe do te jem nje vajze. do t'i kem floket e verdha dhe syte e kalter.Gjithcka eshte gati e vendosur,edhe fakti qe do t'i dua edhe lulet.

    19 TETOR Dikush thote qe akoma nuk jam nje person,qe ekziston vetem mamaja ime.Por une jam me te vertete nje person,ashtu sic edhe nje therrime buke eshte me te vertet BUKE.
    Mamaja ime ekziston.Une ekzistoj.

    23 TETOR Sot goja ime po fillon te hapet.Mendoni, mbas rreth nje viti do te qesh dhe me vone do te flas.Di edhe kush do te jete fjala ime e pare: MAMA.

    25 TETOR Sot zemra ime ka filluar te rrahe vete.Qe ketej e tutje do te rrahe embelsisht per gjithe kohen e diteve te jetes time pa pushuar asnjehere!Dhe pas shume vjetesh do te lodhet.
    Do te pushoje e atehere do te vdes.

    2 NENTOR Rritem pak nga pak cdo dite.Krahet dhe kembet fillojne te marrin forme.Por duhet te pres akoma derisa keto kembe te me lejojne te kerceje deri ne krahet e mamase time,dhe krahet e mi te vegjel mund te mbledhin lule dhe te perqafojne babane tim.

    12 NENTOR Ne duar po fillojne te formohen gishterinj te vegjel.Sa te vegjel qe jane!Me ato do te mund te ledhatoj floket e mamase time.

    20 NENTOR Vetem sot mjeku i tha mamase qe jam edhe une e jetoj nen zemren e saj.Oh, sa e lumtur duhet te jete! Je e lumtur mami?

    25 NENTOR Mami dhe babi me siguri po mendojne se si do te me quajne.Por as nuk e dijne qe jam vajze.Do te me pelqente te me quanin Katerina.Tashme jam duke u rritur.

    10 DJETOR Po me rriten edhe floket.Jane te bute dhe te ndritshem.Kushedi si do t'i kete floket mami im!

    13 DJETOR Gati shikoj.Eshte komplet erresire.Kur mamaja te me lindi do te shoh diellin edhe lulet.Por gjeja e vetme qe deshiroj mbi te gjitha te shoh eshte mami im.Si je, mami?

    24 DHJETOR Pyes veten se mamaja ime e ndjen rrahjen e zemres time. Ka disa femije qe lindin edhe te semure.Por zemra ime eshte e shendetshme dhe e forte.Rreh ne nje menyre kaq te rregullt : tap-tap, tap-tap. Do te kesh nje vajze te shendetshme mami!

    28 DHJETOR Sot mamaja ime me vrau.
    ticiana

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Njerzit qe kyrejne demonstrata kundra abortit perpara klinikave te abortit, tashme kane gjetur nje menyre tjeter per te influencuar femrat qe te mos kryejne aborte. Ata nxjerrin ne fotografi te gjitha femrat qe hyjne dhe dalin nga klinikat dhe i vendosin fotografite e tyre ne internet per tu treguar te gjitheve se cilat prej tyre kryejne aborte.

    Disa femra jane teper te revoltuara per kete madje duan te hedhin ne gjyq grupe te ndryshe, sepse simbas tyre shume femra nuk do te deshironin qe dicka e tille te ishte publike.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e erin73
    Anėtarėsuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Roma(Italia)
    Postime
    30
    Nuk dua tė bėj polemika pėr sa i pėrket atyre qė janė thėnė mė lart,por do tė doja tė shprehja mendimin tim pėr sa i pėrket temėsNė fillim nuk ka veēse njė embrion nė mitrėn e nėnės,nė muajin e tretė fillon prodhimi i gjakut dhe i sekrecioneve biliare,krijimi i shtresave tė lėkurės,krijimi i mushkėrive.nė pankreas fillojnė tė krijohen gjendrrat e insulinės....Nė muajin e katėrt bėhet ndarja e zemrės nė barkushe,nė kocka fillon tė depozitohet kalcium etj.etj...
    Por deri nė momentin e mos krijimit tė kėtyre ,nuk ėshtė veē njė embrion,dhe ēdo grua ka tė drejtė ta vazhdojė ose ta ndėrpresė njė situatė tė tillė,qoftė kjo pėr egoizėm apo pėr arsye tė tjera.Nuk kuptoj diēkase aborti trajtohet si njė krim,ndėrkohė qė shumė mirė e dimė se sa e sa fėmijė tė braktisur "jetojnė" nė botė tė paushqyer o tė sėmurė me AIDS pėr "meritė" tė kėtyre prindėrve jo "kriminelė"!!????Nuk ėshtė edhe vetė lindja njė akt egoist yni?A nuk e bėjmė vallė pėr tė lėnė pas vetes dikė qė tė na kujtojė e tė na dojė?Apo pėr tė dhėnė ne dashuri qė ėshtė formė egoizmi gjithėsesi?Pse atėherė,ti kursesh vuajtjet njė krijese tė pafajshme qenka krim,egoizėm e poshtėrsi ?????Mendohuni mirė e mundohuni tė kuptoni................
    Fitorja e ēdo ideali moral,ėshtė arritur me tė njėjtat mjete "imorale",me tė cilat arrihet ēdo fitore:forcė,gėnjeshtėr,shpifje,padrejtėsi.....(NI ETZSCHE)

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Dicka tjeter qe me erdhi ne koke ne keto momente.

    Eshte marre vesh se femija qe do te lindi eshe i infektuar nga SIDA ose AIDS. A do te lejonit abortin ne keto kushte?

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Disa metoda qe perdoren per abortim
    ====================================

    1. Kembet e femijes kapen me nje si tip pince dhe trupi terhiqet poshte. Pastaj, ai qe kryen abortin e kap femijen prej qafe dhe me gershere i can pjesen e prapme te kafkes. Fut ne brendesi te carjes nje pajisje tjeter per t'i thithur materialin e trurit.

    2. Trupi i femijes behet cope-cope duke perdorur nje vegel qe ka nje thike prerese qe rrotullohet. Pasi eshte copetuar ne grimca te vogla hiqet nga uterusi dhe ky i fundit pastrohet per te larguar dhe ndonje pjese qe mund te kete ngelur.

    3. Injektohet nje solucion i kripur ne lengun amniotik, i cili shkakton djegien e lekures dhe pas disa oreve te trupit.

    4. Thithja, si ajo e fsheses me korrent - shkakton copetimin e trupit te femijes ne pjese te ndryshme qe kalojne nepermjet nje tubi ne nje kavanoz.

    Kur fillon jeta
    ====================================
    Abortimi eshte vrasje, sepse zigotes, e cila ploteson kriterin e nevojshem per formimin e jetes biologjike (duke perfshire metabolizmin, aftesine per te reaguar ndaj stimulanteve, riprodhimin e qelizave etj) i jepet fund. Qenia ne mitren e nenes eshte qenie njerezore sepse eshte produkt i dy qenieve njerezore dhe ka nje kod gjenetik krejtesisht te vecante. E verteta qe aborti i jep fund nje jete njerezore eshte i mbeshtetur edhe shkencerisht.
    Dr. Micheline Matthew-Roth, nje nder kerkuesit shkencore kryesore te Shkolles per Mjekesi ne Harvard thote se "Eshte shekncerisht e sakte qe te thuhet se jeta e nje qenie njerezore fillon qe ne ngjizje, kur veza dhe sperma bashkohen per te formuar zigoten, dhe ky njeri qe po zhvillohet eshte anetar i llojit tone qe nga fillimi i jetes se tij."

    Shkencetari i njohur francez, Jerome L. LeJune shprehet: "Pranimi i faktit se pas fertilizimit kemi te bejme me nje jete njerezore nuk eshte me ceshtje opinioni. Natyra njerezore e qenies njerezore qe nga ngjizja e deri sa vdes nuk eshte pretendim metafizik, por evidence eksperimentale"

    Dr. Hymie Gordon, profesor i njohur shkencave gjenetike shprehet: "Mendoj se tani mund te themi se pyetje 'kur fillon jeta?' nuk eshte me nje pyetje per teologet e filozofet. Eshte tashme nje fakt shkencor. Jeta fillon ne momentin e ngjizjes."

    Dr. Francis Beckwith shprehet: "Nga nje pikepamje rigoroze shkencore, nuk ka asnje dyshim se zhvillimi i nje individi fillon qe nga ngjizja. Si rrjedhoje, eshte shume e rendesishme qe lexuesi te kuptoje se ai/ajo nuk erdhi nga nje zigote, porse ai/ajo ishte nje zigote; ai/ajo nuk erdhi nga nje embrion, porse ai/ajo ishte nje embrion; ai/ajo nuk erdhi nga nje fetus, porse ai/ajo ishte nje fetus; ai/ajo nuk erdhi nga adoleshenca, porse ai/ajo ishte adoleshent."

    Po e mbyll me nje shprehje nga Bibla:

    PSALMI 139:13-16
    "Po, ti me ke formuar te perbrendshmet e mia, te me ke endur ne barkun e nenes sime. Une do te kremtoj, sepse jam krijuar ne menyre te mrekulluar; veprat e tua jane te mrekullueshme, dhe une e di shume mire kete gje. Kockat e mia nuk ishin nje e fshehte per ty kur u formova ne fshehtesi duke u endur ne thellesite e tokes. Dhe syte e tu pane masen pa trajte te trupit tim, dhe ne librin tend ishin shkruar ditet qe ishin caktuar per mua, megjithese asnje prej tyre nuk ekzistonte ende."

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Aborti
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
  2. Gruaja nė Islam
    Nga Xhenneta-Morina nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
  3. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
    Nga YlliRiaN nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17
  4. A duhet tė legalizohet aborti?
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 27-02-2006, 18:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •