Close

Rezultati i Sondazhit: ABORTI : MĖSHIRĖ APO VRASJE ?

Votues
27. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Meshire

  7 25.93%
 • Vrasje

  6 22.22%
 • Asnjera

  14 51.85%
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 100
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Aborti, Kush ka te drejten e jetes?

  a ka te drejta nje embrion apo nje cope protoplazme?
  Kush nga partneret mund te vendosi per prishjen e nje shtatzanie?
  A eshte kjo e drejta e femres?
  Deri ne c'fare faze mund te jete abortimi i ligjshem?
  Po sikur nje femer te ishte perdhunuar dhe te kish ngelur shtatzane a do te ishte e drejte qe ajo ta abortonte femijen?

  Abortimi......Ne c'fare situate do te ishit dakord qe abortimi te lejohej dhe pse?

 2. #2
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  38
  Postime
  917
  Faleminderit
  5
  37 falenderime nė 24 postime
  Aborti ?! Hmmm

  Eshte nje nga temat me kuptimplote por edhe te dhimbshme.Une jam pro abortit.
  Sinqerisht uroj qe asnje vajze apo nje cift, mos te mari nje vendim te tille, qe te len nje plage shpirterore gjate gjithe jeteses.

  Mund te them nje nga gjerat me te dhimbshme qe te shtyn ne diēka te tille eshte mosperkrahja e prinderve.

  Nuk dua te shkruaj me shume sepse eshte nje pyetje shume e veshtire dhe nese nuk e ke provuar ne kurriz shkruan fjale qe i mer era.

  Perdorni prezervative

  Ciao
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 3. #3
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje. jam pro abortit. eshte e drejta e nenes te vendos se cfare do te beje me dicka qe ajo ka nisur. personi arin deri ne abortet sepse gjithmon eshte nje arsye e forte. se nuk ke si ta duash ti apo dikush tjeter femijen me shume sesa nena. te te thuash qe te vjen keq nje tjetri me shume se sa nenes per femijen e saj eshte dicka absurte. Por me gjithate abortet deshiroje te te jen sa me te pakta.
  me shume respekt
  eda

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Jerina
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  40
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post Per mendimin time Aborti eshte Vrasje

  Per cfaredolloj arsyeje apo justifikimi, jam kunder abortit. Sic dikush ka shkruar mesiper, kush nuk e ka provuar flet ne ajer. Mbase eshte e vertete. Por kurre nuk do mund te vrisja nje viktime te heshtur. Sa femije jane hedhur per arsye te opinionit??? Sa femije jane hedhur per arsye frike ndaj prinderve??? Sa femije jane hedhur per arsye kote!! Por ka dhe raste te tilla me te vertete te dhimbshme sic mbetja shtatzene per arsye perdhunimi. Nese te ndodh dicka e tille, merri masat dhe kontrollohu ne moment por jo pas nje muaji sepse atehere ke bere nje vrasje. Dikush thote me mire ta vras sesa ta dergoj ne shtepi te femijes. Une sikur te isha ai femije ne bark dhe do me jepej mundesia te zgjidhja, do zgjidhja me pare shtepine e femijes sesa te mos ekzistoja dhe te mos jetoja ate jete qe te gjithe bejne cmos per ta mbijetuar. Per mendimin tim eshte njelloj si ta hedhesh femijen kur e ke ne bark, si ta hedhesh kur eshte i lindur.
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej,kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e dioni
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje,

  une jam ne parim kunder abortit, por mendoj se eshte shume e veshtire qe te gjykosh ne pergjithesi mbi abortin. Mendoj gje nje gjykim ne lidhje me kete gje eshte i lidhur mjafte ngushte me shkaqet dhe rrethanat qe conje ne realizimin e abortit. Ne kohen qe jetojme mendoj qe cdonjeri prej nesh i ka te gjitha mundesite te pakten per te parandaluar rastet me banale qe mund te shkaktonin nje gje te tille.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  E drejta pėr jetė = Ndalim pėr tė marrė jetė

  Eda H, shkruan:

  "...eshte e drejta e nenes te vendos se cfare do te beje me dicka qe ajo ka nisur."

  A je e sigurtė se vetėm ajo e paska nisur?

  (Kėshillė: tė kemi kujdes ēka shkruajmė pėr ēėshtjet nė fjalė, dhe tė matemi mirė para se tė shkruajmė diēka - sidomos kur sjellim parime tė pėrgjithshme).

  Me respekt!
  IHS

 7. #7
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje. e thash ate se nena eshte ajo qe e ban per 9-muaj ne barke nena eshte ajo qe ben aborshen, a jo baba, e zakonisht baballaret jan mese pro aborshens. babai me b...e ze kalaminin me b... e rit e pergjigjet per te.
  me shume respekt
  eda

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e GUESS^WHO
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim ne te gjitha rastet normale, aborti nuk eshte e drejte ekskluzive e asnjerit prej partnereve. Te dy kane pergjegjesit edhe detyrimet e tyre .
  Per sa i perket perjudhes me te pershtateshme nuk besoj se eshte e kufizuar ne kohe pasi jo gjithmon aborti behet me deshire
  Une mendoj se ne faktin abort nuk ka asgje te jashtligjshme !

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Meqene se une e kam nisur kete teme ja ku po jap edhe une mendimin tim. I kam lexuar se c'fare eshte shkruar nga te gjithe antaret dhe nuk mund te them se jam plotesisht dakord me njerin apo tjetrin.
  Nuk jam as kundra dhe as pro abortit.

  Per mendimin tim Aborti varet nga situata.
  Mos harroni faktin qe jemi njerez dhe bejme gabime, nepermjet tyre edhe shtatzania. Nje gabim i cili duhet ndrequr.
  Disa nga ju ishin kunda disa nga ju pro.

  Ju qe pak me lart flisni per te drejta;

  "Jerina Une sikur te isha ai femije ne bark dhe do me jepej mundesia te zgjidhja, do zgjidhja me pare shtepine e femijes sesa te mos ekzistoja dhe te mos jetoja ate jete qe te gjithe bejne cmos per ta mbijetuar. Per mendimin tim eshte njelloj si ta hedhesh femijen kur e ke ne bark, si ta hedhesh kur eshte i lindur. "
  Jerina nuk e di a mund te dallosh nje embrion nga nje femije aktuaj me te gjitha organet dhe shqisat? Nje femije nuk mund te fitoje te drejta deri sa ai/ajo te jete lindur. Mos haroni se fazat e para jane vetem nje riprodhim i qelizave, e njejta gje me te gjitha qelizat e trupit tuaj, lekura, thonjte dhe gjithcka tjeter. Atehere kjo do te thote qe n.q.s ti pret thonjte ke bere nje krim.
  Aborti nuk eshte vetem terminimi i nje shtatzania eshte e gjithe jeta e te dy prinderve.

  Nga ana tjeter;
  "eshte e drejta e nenes te vendos se cfare do te beje me dicka qe ajo ka nisur."
  E si qenka e drejta e nenes, mos ajo valle ishte e vetmja person e cila e bere te ndodhte shtatzanine? Aspak.......Per mendimin tim kjo eshte zgjedhja e te dy prinderve. te dy partneret duhet te arrijne ne nje konsesus per te vendosur per te artdhmen e secilit dhe gjithashtu per te ardhmen e nje "Femije" i cili do te mund te lindi se shpejti.
  Thashe varet nga situata sepse jo gjithnje dhe gjithcka eshte e kontrollueshme.
  Jo gjithnji aborti eshte i drejte, por aman edhe jo gjithnji eshte i gabuar. N.q.s nje femer ka ngelur shtatzane nga nje perdhunim e perse duhet ajo te mbaje ne barkun e saj dhe te rrisi femijen e dikujt qe e perdhunoi ate?
  Per ti kujtuar vetes perdhunimin, cdo minute dhe sekonde?
  Nga ana tjeter c'fare arsye do te kishte nje cift i sapo martuar per te rritur nje femije. C'fare arsyme me e madhe do ti mbante ata sebashku pervec dashurise per njeri tjetrin. femija eshte nje arsye me teper per te dashuruar serish partnerin.

  "Nuk dua te shkruaj me shume sepse eshte nje pyetje shume e veshtire dhe nese nuk e ke provuar ne kurriz shkruan fjale qe i mer era. "
  Doja te thoja se varet nga gjendja shpirterore dhe fizike qe ndodhet personi ne ato momente. Eshte vertet nje vendim i veshtire por do te ishte e mire qe n.q.s merr nje vendim qendroji krahe vendimit.

 10. #10
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje. aborit ndodh gjithemon ne kushte te keqija e te jarzakonsheme, se nuk besoj te kete nene qe te ngel shtatezan e te heq femijen e saj per qef. se sa e do nena femijen nuk e duan ca qe therasin jo aborshen, pra bota. gjithashtu mendoje njerzit nuk thon hajde ngelim me barr e pastaj ta heqim te bejme aborshen nuk besoje te paketen une nje gje te till. aborshen eshte vetem kur nuk ka rruge dalje, eshte dicka e detyruar, e per kete vendos nena ne radh te pare e babai, e jo bota e ligji, apo lagja.

  P.S them nena vendos se cfare duhet te beje se nena eshte ajo qe e ka femijen nena eshte ajo qe e ben aborshen, e ne shumicen e rasteve kur behet aborshen babai u nuk esthe, o babai nuk dihet, o babai nuk can shume kaptin, gruaj eshte ajo qe e mban baren. aborshen ne shumicen e raste ndodh nga mungesa e babait pra e te dy priderve, pergjesia e babai mungon, o ka ikur , o nuk mban pergjesi per baren, e nuk dihet se kush eshte, perdhunime, gabime, pra mos pranimi e pergjegjesia e burrit ose babait per femijen te sjell ne aborshen. nena mbete vetem me nje pergjegjesi te madhe e nuk di cte beje e vetmja rruge dalje eshte aborshen, per ate moment. pra ndodh nga mos perkraja e mos dalja per zot e babai ndaj keti femije e keshaj shatzanine. nena eshte vetem edhe e vetmja qe vendose per aborshen.
  mendoje se po te ishte perkraje e pesencca e te dy prinderve nuk do te vinte puna deri ne ate pike, se femija eshte shume shume i dhimshem ka hise me shpirtin.
  me shume respekt
  eda
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 28-05-2002 mė 20:03

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Reflektim

  GUESS^WHO, ēka deshe tė thuash me fjalėn: "Une mendoj se ne faktin abort nuk ka asgje te jashtligjshme !" Nuk e kuptova sa duhet. Sqaroje pak mė shumė tė lutem.

  Estella, ti po thua se mvaren nga situata. Cila situatė?! A thua ka ndonjė situatė tė jetė mė e madhe se jeta?!

  Eda H, ti prapė ngul kėmbė te nėna dhe nuk i heq sytė nga ajo, kurse mė parė the se edhe babai ndikon shumė. Kuptohet se mashkulli nuk mund tė jetė shtatzėnė. Ama nuk ėshtė e thėnė se vetėm nėna sjell vendime, sepse edhe qėndrimi i burrit (babait) ėshtė shumė i rėndėsishėm. Mirėpo, po e pyes vehten: pėrse ka faj fėmija nė barkun e nėnės pėr papėrgjegjėsinė e dikujt, madje edhe pėr dhunimin e dikujt?!

  Po t'i kishe parė disa foto tė kėsaj "vepre" pėr tė cilėn po bisedojmė, mendoj se nuk do tė vinte nė mend kurrfarė shkaku apo arsyeje qė tė miratoje atė. Nėse ke kohė shko te kjo faqe, mirėpo tė kėshilloj qė mė parė tė qetėsohesh, sepse nuk e di si do tė reagosh pas kėtij tmerri:

  http://mano.delfi.lt/life/f/foto0.htm

  (Edhe diēka pėr Eda H: a ėshtė e mundur pak nga pak t'ia fillosh tė mėsosh shqip, sepse e vėrej se ke vėshtirėsi, mirėpo kėto nuk janė te pakapėrcyeshme. Psh. ti e nderuar Eda H vazhdimisht po e pėrdor termin "aborshen" edhe pse nė fillim mirė e pėrdore "aborti". Shqip thuhet: abort, abortim, pėr tė abortuar. Mos mė keqkupto tė lutem, sepse dėshiroj qė pasi jemi shqiptarė tė flasim gjuhėn tonė tė pastėr (sa tė mundemi) - as unė nuk e di sa duhet por sė paku mundohem ta pėrmirėsoj).

  Nuk ėshtė lehtė tė jetosh! (Dosido jeton edhe qeni).

  Me gjithė respekt!
  IHS

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e GUESS^WHO
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me sa shoh une mendimet qe jepen per kete teme jam shum konfuze (kuptohet, sepse edhe edhe nje pike shum delikate) por nuk besoj se duhet pare me kaq skepticizem edhe kaq kategorike rastet jane te shumta edhe nuk pergjithsohen me nje "po" ose "jo" ! Ky si problem duhet pare me gjere edhe kur thuhet qe nena ka te drejte te vendosi per te ardhmen kjo per mendimin tim nuk eshte e drejte se te mos harrojme qe ka raste kur babai nuk eshte dakort me abordin edhe nena po! Cfare duhet te behet transbord ?!
  Shpresmiri nuk besoj se ka ndonje gje te paqarte thash, idea ime eshte kjo : Ligjet i bejne njerzit per vete per shoqerine ku jetojne edhe ato behen sipas interesave dhe deshirave te tyre ne se njeri prej ligjeve nuk eshte ne interes te shoqerise atehere eshte shum e thjeshte per ta ndryshuar edhe keshtu nje gje qe mund te quhet e jashteligjshme me nje dryshim mund te quhet e ligjshme ... , etj etj .

 13. #13
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje. aborti ndodh ne shumicen e raste kur nena nuk ka mbeshtetjen e babai, pra babai nuk i del per zot femijes, e nena eshte vetem ne kete mes e ajo vendos po apo jo, se babai i ka kethyre krahet bares, nuk eshte aty, e mdedimi e pergjigja e tij eshte dhen, babai nuk man pergjegjesi per baren, o nuk njihet, o ka ndodhur nga perdhunime, pra babai nuk do te marr pjese ne kete muhabet, ai e ka then fjalen e mendimin e tij "I am out". nuk i intereson femija. se po te jen te dy prindit bash nuk mendoje se ata thon hajde ngelim me bare se pastaj e deshtojme. po te jen prinderit te dy prezent ateher ata jan familje, e shume radh mund te ndodhin deshtime ne keto raste se ata jan familjare kan mbeshtetjen e njeri tjeterit, pune behen me pergjegjesira, jo ashtu me kuturu.
  me shume respekt
  eda

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ligji apo njeriu!

  GUESS^WHO, mos u ngut, gjėrat nuk janė edhe aq konfuze, por njerėzit i bėjnė tė tilla.

  Kujdes, ti the:

  "...Ligjet i bejne njerzit per vete per shoqerine ku jetojne edhe ato behen sipas interesave dhe deshirave te tyre ne se njeri prej ligjeve nuk eshte ne interes te shoqerise atehere eshte shum e thjeshte per ta ndryshuar edhe keshtu nje gje qe mund te quhet e jashteligjshme me nje dryshim mund te quhet e ligjshme..."

  Ėshtė e kuptueshme se ligji ėshtė nė interes tė shoqėrisė. Dhe se ai mund tė ndryshojė pėr tė mirėn e njeriut/qytetarėve. Mirėpo, ēka mendon a mundemi ne tė diskutojmė pėr njė ligj pėr tė cilin pyesim: a do tė ndryshojmė njė ligj i cili do tė ishte pėr jetė apo pėr vdekje? A thua paska dyshim/ngurrim pėr t'i dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetjeje? Mė tutje: a thua interesi qenka norma jonė e jetės?! A thua interesi mund tė jetė normė pėr tė caktuar ē'ėshtė diēka e mirė e ē'ėshtė diēka e keqe? Kėshtu po del se unė mund tė mbys dikė sepse ėshtė nė interesin tim!
  (Ligji s'mund tė jetė arsye qė unė tė bėj krim - edhe pse, pėr fat tė keq mund tė ketė ligj kundėr jetės - por atėherė ky nuk ėshtė ligj, por shkatėrrim i qytetarėve dhe kėtė ligj unė po e luftoj. Gjithmonė jam pėr jetėn!).

  Eda H, mos luaj me jetė!

  Me mirėdashje!
  IHS

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e GUESS^WHO
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shpresmiri me duket se nuk ke deshiren e mire per te kuptuar ate qe dua une te them! Atehere une do te doja te te beja nje pyetje te thjeshte - Ne rast se nje femije i palindur, per mendimin tend, ne se nuk do te ishte i afte fizikisht dhe psikologjikisht d.m.th. me te meta fizike apo mendore si do te ishte me mire te abortohej apo te mbahej ... ?!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ēdo jetė ėshtė gjithmonė e vlefshme

  GUESS^WHO, fare mirė po tė kuptoj, por nuk e di a po mė kupton ti mua. Me siguri, kėtė e ke vėrejtur edhe ti, kėtu nuk po bėjmė humor! Po bisedojmė pėr gjėra shumė serioze: jetėn dhe vdekjen!

  Lidhur me pyetjet tėnde:
  Ne rast se nje femije i palindur, per mendimin tend, ne se nuk do te ishte i afte fizikisht dhe psikologjikisht d.m.th. me te meta fizike apo mendore si do te ishte me mire te abortohej apo te mbahej ... ?!

  O i nderuari GUESS^WHO, nuk ka jetė mė pak tė vlefshme apo mė shumė tė vlefshme se njė jetė tjetėr. Ēdo jetė nė vehte e ka peshėn e vet, vlerėn e vet, nėse do edhe bukurinė e vet. Prandaj, ēdo jetė duhet respektuar. (Fundja, shkenca shumė (!) herė ka gabuar nė prognozimin e tė lindurit apo shėndetit tė fėmijės. Sa herė, merre me mend, mjekėt i kanė kėshilluar nėnat tė dėshtojnė, pėr arsyet qė ti i ceke, por nė fund, rezultati ka dalė i kundėrt. E mos tė them se shumė invalid kanė ndikuar shumė pozitiv nė prindėr! Pėr qėllimet e shumė mjekėve nuk dėshiroj tani tė diskutoj).
  Me kėtė pyetjen tėnde qė ke parashtruar ti tani i ke mbytė tė gjithė invalidėt qė gjinden nėpėr spitale! Unė e di se ti kėtė nuk do ta bėje edhe pėr njė milion dollarė, por dėshiroj vetėm tė bėj me dije jo vetėm ty por edhe shumicėn e personave tė kohės sonė "tė pėrparuar apo modernizuar" qė tė shkundet pak nga ky mentalitet i papėrgjegjshėm, mos tė them vrastar.

  Sinqerisht dhe miqėsisht!
  IHS

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e GUESS^WHO
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mua me pelqen ky optimizem qe ke ti per jeten edhe per te gjitha keto tema qe sado, pak ne njerzit e thjesht mundohemi ti trajtojme dhe mundohemi te nxjrrim nje perfundim sa me te drejte. Por jo gjithmon gjerat jane ashtu si mund ti enderronim ne per kete arsye ka dale edhe koncepti "Realizem" .
  Deshira per ti pare gjerat me nje prespektive ideale nuk eshte e mjaftueshme pikerisht per kete edhe jo rrall vendosemi perball dilemave te medha apo te vogla ku kerkohet nje zgjidhje dhe nje zgjedhje,kjo nuk do te thote te bejme zgjedhjen ideale por realen (sipas koncepteve personale) . Gjithashtu edhe ne rastin e abortit ka raste qe nuk ka shum hapsira per te zgjedhur edhe behet kjo zgjedhje sado e dhimbshme qe mund te jete.
  Nuk dua te hyje ne detaje por per pyetjen qe te drejtova do te doja nje pergjigje te drejte pa fantazi apo supozime !

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  GUESS^WHO, unė nuk e di cilit konfesion i pėrket, sepse me siguri do tė bisedoja mė ndryshe, dhe nuk tė njoh. Njė dije: tė jesh indiferent ndaj jetės sė dikujt nuk ėshtė punė e vogėl.

  Ke shkruar:

  "...ne rastin e abortit ka raste qe nuk ka shum hapsira per te zgjedhur edhe behet kjo zgjedhje sado e dhimbshme qe mund te jete."

  Pėr cilat raste e ke fjalėn?
  GUESS^WHO, po e zėmė se unė jam mjek, kurse ti ke ardhė nė spital pėr shkak se e ke jetėn nė rrezik - pėr vdekje (njė ditė ndoshta edhe mua mė ndodh - kuptohet: larg qoftė ajo prej nesh). Unė, sipas teje, nė mė pėlqeftė do tė ndihmoj, nėse jo, atėherė do t'u them prindėrve tė tu: nė kėtė rast kam pasė kėtė hapsirė pėr tė zgjedhur dhe sado e dhimbshme qė ėshtė unė kam vendosur qė mos t'i ndihmoj djalit tuaj. Dhe GUESS^WHO, kaloi nga kjo jetė, pėr shkak se ky mjeku ynė (unė) paska qenė "real" ndėrsa prindėrit e tu paskan fantazuar.

  Pak tė dhėna qė tė informohesh mė mirė:

  Njė milion e gjysmė abortime kryhen vetėm nė SHBA pėr ēdo vit, njė e treta e tyre nė tinejxhere ndėrmjet moshės 12 dhe 17 vjeēare. Nga kjo rrjedh, natyrisht, se ėshtė vėshtirė tė diskutohet mbi pėrgjegjėsinė morale tė diēkahit qė ėshtė e pranishme nė masė aq tė madhe. Anketa e Harris J. e vitit 1991 ka treguar se 81% e tė moshuarve nė Angli janė deklaruar nė favor tė sė drejtės sė femrės pėr tė zgjedhur se a do tė aplikojė abort nė tre muajt e parė tė shtatzėnisė. Mason J.K. shėnon: "Tipar i rėndėsishėm nuk ėshtė aq shumė numri i pėrgjithshėm i aborteve, por eskalimi i qėndrueshėm nė numra nė krahasim me vitet e kaluara. Tė dhėnat tregojnė se kėtu kemi tė bėjmė me rritje tė pranueshmėrisė publike tė abortit si mėnyrė normale e jetės". Dunstan G.R. duke komentuar kėtė fakt thotė: "Aborti tani ėshtė duke u legalizuar dhe praktikuar edhe mė tepėr pėr shkak se ajo ėshtė ēfarė njerėzit duan - indikacion pėr intervenim mjekėsor pėr shkatėrrimin e jetės, e panjohur nė etikėn tonė mė parė."

  I dashur GUESS^WHO, njė ditė, ajo tashmė ka ardhur, do tė ēohen tė rinjt (tė vegjėlit) kundėr tė moshuarve, dhe do t'ua kthejnė me tė njėjtėn masė: le tė kujtohet eutanazia (nėse ke dėgju pėr tė). Vraj njėr, vraj tjetri, ndėrsa unė po flas "me supozime" dhe nuk jam "realist". Po shihet se sa realė janė kėta mjekėt dhe prindrit e shkretė! A ke menduar ndonjėherė pėr tė drejtat e ēdo njeriu, edhe atij mė tė vogėlit? A ke menduar ndonjėherė se pėr ēdo vepėr do tė japim llogari (mos nė kėtė jetė nė atė tjetrėn)?

  Nuk guxojmė tė jemi indiferent ndaj jetės. Pėr jetėn gjithmonė duhet tė jemi "PO". Kėtu nuk po t'i bėj me dije sa vetėvrasje tė nėnave si pasojė e abortit. Aborti nuk ėshtė sikur ta derdhėsh njė kafe.

  Shiqo, unė e di se ti pėr shumė gjėra nuk je i informuar, prandaj mos i merr se t'i kam drejtuar drejtpėrdrejt vetėm ty, edhe pse me kėtė dėshiroj qė si mik tė ta tėrhjek vėmendjen qė mos tė habitesh nesėr kur tė ndodhė diēka e tillė nė afėrsinė tėnde, e tė befasohesh dhe zhgėnjehesh.

  Tani tė pėrshėndes dhe tė preferoj: kujdes kujdes kujdes ndaj jetės! Nesėr ndoshta do tė bėhesh babė - si do tė veprosh!

  Sinqerisht dhe miqėsisht!
  IHS

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  United Kingdom
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per Shpresmiri-n

  Shpresmiri do doja te te drejtoja nje pyetje ne lidhje me ate c'ka ke shkruar me lart 'Gjithmone jam per jeten'

  Supozo se paraiqtet kjo situate:

  Nje femer eshte shtatzane. Mjeku e informaon se ne saje te disa komplikimeve te paparashikuara, jeta e saj dhe e femijes jane ne rrezik. Ose nena vendos te abortoje ose vendos qe te lind dhe te vdes vete. Ketu flitet per dy jete, por vetem nje do te vazhdoje. Per CILEN jete je ti Shpresmir?

  Fakti qe te bera kete pyetje nuk do te thote se jam krejtesisht kunder atyre qe ke shkruar e mendon.

  personalisht nuk mund te jap nje mendim te prere mbi abortin, sepse mendoj si Estella se varet shume nga situata.

  Mendoj se nese femra ka rene shtatzane jo me vullnetin e saj, me dhune a situata te tilla, atehere mendoj se e drejta per jete e embrionit (sepse nuk mund ta quash njeri) kalohet nga e drejta e femres per te bere gjithcka me trupin e saj. Pasi ajo nuk eshte e pergjegjshme per situaten keshtu qe ka ende te drejten e zgjedhjes.

  Por nese femra ka rene shtatzan me vullnetin e saj atehere ajo qe me pare ia ka dhene te drejten e jetes embrionit, dhe ne kete rast e drejta e jetes se tij (embrionit) kalon te drejten e femres mbi trupin e saj. Ne kete rast , duke rene ne menyre koshiente shtatzan femra eshte automatikisht e pergjegjshme per jeten e embrionit. Ajo zgjodhi vete qe ti jape te drejten e jetes.


  Megjithate keto nuk jane ligje dhe kufijte jane shume te lekundshem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anakondakiss : 31-05-2002 mė 16:19

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e GUESS^WHO
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shpresmiri !
  Me vjen shum keq por nuk besoj se ja vlen te vazhdome me tej kete diskutim bashke e shoh qe nuk eshte fare konstruktiv.

  Faleminderit

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Aborti
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
 2. Gruaja nė Islam
  Nga Xhenneta-Morina nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 19:32
 3. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
  Nga YlliRiaN nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17
 4. A duhet tė legalizohet aborti?
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-02-2006, 17:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •