Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Bijte e Perendise

    Dua te dij mendimet tuaja po te jete e mundur sepse shume fe nuk besojne qe njeriu behet biri i Perendise. Ju lutem atyre qe e quajne veten te krishtere(deshmimtareve, mormoneve etj)te pergjigjen sipas bibles edhe jo ato qe mendoni ju!!!

    Zoti ju bekofte edhe ju ndihmofte qe para se te jipni pergjigje ti japi nje pergjigje zemrave tuaja!!!

    me dashurine e ZOTIT JEZUS ju pershendes!!! Paqe
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  2. #2
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    VETE BIRI I PERENDISE U LIND NGA NJERIU .

    JEZUSI ERDHI NE TOKE TAMAM SI CDO NJERI TJETER.RINTE MES NJEREZISH HANTE DHE PINTE MES TYRE, U KRUQEZUA PER MEKATET TONA DHE DITEN E TRETE U NGRIT NGA VDEKJA DHE ESHTE I GJALLE SOT E PERGJITHMONE(AMIN)
    PAQJA QOFTE ME TY VELLA
    ****************************************

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e niku nga vlora
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    vlore
    Postime
    1

    ehj

    n.q.s. je vajz te therras motra po te jesh djal te therras vellai!

    ato qe the jane te bukura edhe te rendesishme por me e bukura eshte kur njeriu jo vetem i di keto por kupton ardhjen e JEZUSIT ketu ne toke edhe se ēfare do prej nesh AI... d.m.th. ajo qe eshte permendur me siper te behesh biri i tij edhe mod te jeshe si nje i huaj ose vetem nje krijese por te jeshe edhe te ndihesh e dashur nga Ai person!!!

    beji nje pyetje vetes tende "ēfare kerkon Zoti prej meje?"!!!

    Zoti te bekofte!!!

  4. #4
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    JAM VAJZE

    Besoja se do kuptoje se isha vajze nese e ke lexuar biblen(Ester)duket shume qarte aty,dhe sa per te besuar tek perendia une vertet besoj tek ai dhe e dua me gjithe shpirt Jezusin sepse e kam pranuar NR 1 ne jeten time,pak me shume te dhena nga vetja ime:Sic e kam permendur edhe me lart une quhem Ester jam 22 vjece jetoj ne usa me familjen time, ne vitin 1993 kam pranuar krishtin si shpetimtarin tim qe prej asaj dite i kam sherbyer vetem atij me shpirt si kengetare solo ne kisha te ndryshme(evangjeliste)kam pak kohe qe e ndjej vertet ate mungese sepse nuk kam gjetur ende nje kishe qe ti pershtatet besimit tim ketu ne usa,shpresoj se nje dite do ta gjej,nuk mund te flas me shume per veten time vetem te uroj gjithe te mirat.
    ZOTI QOFTE ME TY
    ****************************************

  5. #5
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    ester

    motra ēkemi!!! nick i bukur yti (eshte emri yt)!!!

    me behet qejfi qe je e krishtere qe prej 9vjetesh. nje vit me teper se une! edhe une e kam pranuar Zotin ne jeten time ne 1994 duke lexuar fjalen e tij edhe duke u lutur perdite.edhe une jam 22 vjeē edhe jetoj ne itali.
    do Zoti qe pas nje muaji(kur fillon projekti jeta e re)te kthehem edhe per te shkuar per ungjillizim ne shqiperi!!! edhe une jam kengetar edhe ibie kitares edhe tastjeres(per te adhuruar Perendine) punoj me bazet muzikore qe i kam marre nga "praise the lord" nepermjet interneti!!!

    sa kohe ke ne amerik ti motra edhe kur ishe ne shqiperi ne ēfare (bashkesie)kishe shkoje?

    mire motra po te jap nje pjese nga psalmet (ate qe Perendia ka bere ne jeten time)"Psa 40" lexoje!!!

    Zoti te bekofte edhe mos harro se kemi nje Zot te mrekullushem qe na do edhe na ka bere bije te tij!!!
    God bless you, Dio ti benedica, Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  6. #6
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    krishteri

    hi faleminderit per mesazhet tuaja.Une kam rreth i vit e gjysem ne usa me familjen,me behet qejfi qe edhe ju jeni marre me muzike ne kishe(e vetmja gje qe i kam kerkuar krishti(zot me perdor te te adhuroj vetem ty)para se te vija ketu ne usa kam qene me misjon ne kosove(si kengetare) por kur isha une sapo ishte qetesuar pak gjendja aty, me thene te drejten kemi kaluar nje kohe me te vertet te kendshme kam deshire te flas me shume per kete gje por jo ketu,nese ke deshire edhe ti atehere me dergo (personal mesazhe)thex. ia kalofsh mire.
    ****************************************

  7. #7
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pyetje

    me sa duket asnje nuk ndihet biri i Perendise. e habiteshme!!!

    pse nuk pergjigjeni?
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17

    Per: Bijte e Perendise

    Postuar mė parė nga i krishteri
    Dua te dij mendimet tuaja po te jete e mundur sepse shume fe nuk besojne qe njeriu behet biri i Perendise. Ju lutem atyre qe e quajne veten te krishtere(deshmimtareve, mormoneve etj)te pergjigjen sipas bibles edhe jo ato qe mendoni ju!!!
    I krishteri, tema eshte shume interesante por nuk me pelqeu fort menyra se si e ke shtruar pyetjen. Po shpreh mendimin mbi ceshtjen ne fjale dhe ku mendoj une se ti gabon ne shtruarjen e problemit:

    Njerezit jane shembelltyra e Perendise dhe si te tille ne jemi Zot ne vetvete ! Kjo duket shume mire nese perpiqesh te vendosesh ne kontekstin qe na rrethon njeriun. Pemet na japin fruta, uji na shuan etjen, toka ushqen te gjitha gjerat e gjalla mbi toke, qielli rrethon token dhe na fal ajrin, dielli na fal driten dhe ngrohtesine, yjet na flasin per madheshtine Zotit, po misioni i njeriut cili eshte ne Toke? Perse Zoti e krijoi njeriun?

    Ne Bibel gjen te perdorura shpesh fjalet "populli i Zotit", "Bir i Perendise", "sherbetor i Perendise", "dele e Perendise". Bibla e fshen "fytyren" dhe "emrin" e Zotit. Shume pak flitet per te, por sa shume flitet per veprat e Tij. Misteri qe mbulon Atin per ne njerezit, zbulohet vetem duke na dhene nje njerezve testamentet (Fjalen e Zotit) ku Ai na flet per VEPRAT e Tij dhe na jep nje tablo te plote te krijimit - shkaterimit - gjykimit - shpetimit qe jane fazat qe ne jemi te destinuar te kalojme.

    Pra cfare jane njerezit perballe Zotit?

    Jo me kot, ne e quajme Zotin AT, dhe ndryshe nga fete e tjera, te Krishteret Zotit i drejtohen me fjalet "AT I SHENJTE". Pra te gjithe besimtaret e Krishtere, te gjithe ata njerez qe kerkojne shpetimin e shpirtit te tyre ne emer te Jezu Krishtit, jane BIJTE E PERENDISE. Ne jemi Bijte e Tij, pasi emri qe ne mbajme eshte i njejti me ate te Birit te Perendise, Krishtit. Une jam i Krishtere, emer qe nuk ma dha njeri, por e zgjodha vete pasi Krishti eshte Shpetimtari im. Gjykimi i mekateve te mia eshte ne Doren e Tij prandaj edhe une i lutem Atij per Falje.

    ATI yne qiellor e ka lidhur fatin e njerezve me Birin e Tij, Jezu Krishtit. Ndryshe nga populli i izraelit, qe eshte "populli i Zotit" sic shprehet qarte ne Bibel, ne te Krishteret nuk ia kerkojme faljen e mekateve tona Atit, por Jezu Krishtit. Populli i Izraelit ka nje lidhje te vecante me Atin qe ne te Krishteret arijme ta krijojme vetem me anen e Birit, Jezu Krishtit. Ne jemi "femijet e zene ne faj", faj i cili i sjell turp Atit. Shume nga ne ose jane shperfilles ndaj Atit, ose ulin koken, pranojne fajin, dhe kerkojne falje.

    Duke qene se ne jemi shembelltyra e Zotit, nese doni te kuptoni te kuptoni maredheniet e Atit qielllor me ne, mjafton te shikoni maredheniet qe ne krijojme me atin tone biologjik ne toke. Familja, dashuria prinderore, deshira per te pasur femije, kerkimi i paqes dhe lumturise, jane vetem nje shembelltyre e DASHURISE HYJNORE.

    Edhe Ati ne qiell ka nje FAMILJE !
    Edhe Ati ne qiell ka vuajtur nga mosbindja e femijeve te Vet !
    Edhe Ati ne qiell i ndeshkon femijet e vet kur gabojne !
    Edhe Ati ne qiell di te fali !
    Edhe Ati ne qiell kerkon ti shohi femijet e vet ne paq e dashuri !

    Duke mos na shfaqur fytyren, duke mos na shfaqur emrin, Ati mundohet qe te shprehi DASHURINE e tij per Bijte e Tij, njerezit e kesaj bote, me vepra dhe jo vetem me fjale. Sakrifikimi i Birit te Vetem qe eshte NJE ne te qenit me Atin, Jezu Krishtin, e zgjeron familjen e ATIT pertej popullit te Izraelit. Sot familja e Atit qiellor numeron miliarda njerez qe e quajne veten te Krishtere, dhe qe ndjekin gjyrmet e Jezu Krishtit ne toke.

    Pra per ti dhene pergjigje pyetjes tende, ne jemi Bijte e Zotit. Nese e respektojme apo e perbuzim Atin, kjo eshte ne doren tone, por ne jemi krijesa te tij. Emrin Njeri na e dha Ati, ne kemi te njejtat tipare dhe te njejtat aftesi si Ati. Keto aftesi ne i perdorim per ta nderuar ose per ta turperuar Atin. Te gjithe njerezit qe i kane sjelle turp dhe vuajtje ATIT, nje dite pendohen per kete pasi do te behen vete prinder. Po e mbyll me nje fjale te urte popullore shqiptare qe me ka ngelur ne mendje:

    "Sikur ta dinte i biri se sa e donte i Ati, do te cmendej !"


    P.S Nuk me pelqeu vetem nje gje ne shtrimin e temes dhe me konkretisht fjalet:

    "Ju lutem atyre qe e quajne veten te krishtere(deshmimtareve, mormoneve etj)te pergjigjen sipas bibles edhe jo ato qe mendoni ju!!!"

    Besimi ne Zot nuk eshte vetem teologji, teori se si duhet te sillesh, si duhet te pergjigjesh, si duhet te interpretosh mesimet e Zotit. Besimi ne Zot mbillet nga fara e Zotit (fjala e Tij) dhe rritet me ty gjate gjithe jetes tende. Jo cdo pergjigje eshte e shkruajtur me te zeze ne faqet e Bibles, shumica e ketyre pergjigjeve vine duke i lexuar ato rreshta. Kjo eshte "magjikja" e Bibles qe te gjithe ata njerez qe kane patur fatin ta lexojne kane kuptuar. Njeriu lexon me sy, por meson me mendje dhe mos harro qe njerezit nuk do te gjykohen se sa mire kane interpretuar Biblen, por nga veprat e tyre.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  9. #9
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    albo

    1- une nuk te kuptoje, ti me kundershtone por me pas flt per gjert qe flas edhe une.

    2- sa per ate qe the qe njeriu rritet vetvetiu(qe fjala vetem mbine) nuk eshte e sakte. te lexosh biblen ēdo dite te ndihmone qe te kuptoshe Perendine edhe ta nohesh edhe se fundi ta jetoh ēdo dite(siē do Ai) po nuk besove lexo jozueu 1:8, edhe gjoni 14:15!!!

    3- po te shikosh mire ate qe thote Jezusi ne gjonin 14:8-9. thote se kush ka pare Jezusin ka pare Atin, ne ēfare menyre ka pare Atin ai qe shikon Jezusin?

    4- une nuk dua te dale nga tema por dua te them vetem nje gje qe kur dikush pranon Jezusin ne zemren e vet atehere behet biri i Perendise po mos te besoje ndonje atehere jane rreshtat e bibles(le fjalen e Perendise qe te flase) Gjoni 1:12-13,romaket 8:14-17 etj!!!

    Zoti ju dhente frymen e tij per te kuptuar fjalene tij!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17

    Per: albo

    Postuar mė parė nga i krishteri

    2- sa per ate qe the qe njeriu rritet vetvetiu(qe fjala vetem mbine) nuk eshte e sakte. te lexosh biblen ēdo dite te ndihmone qe te kuptoshe Perendine edhe ta nohesh edhe se fundi ta jetoh ēdo dite(siē do Ai) po nuk besove lexo jozueu 1:8, edhe gjoni 14:15!!!
    Thjeshte nje korigjim, nuk e kisha fjalen per rritjen e njeriut, por rritjen e besimit te atij njeriu ne Zot. Njohja me Zotin ka vetem nje fillim qe nis me leximin e Bibles, dhe kjo vazhdon gjate gjithe egzistences se njeriut mbi toke, derisa na therret vdekja. Leximi i rregullt i Bibles eshte ujitja e herepashershme e nje bime qe mbin, rritet krijon dege, gjethe e pastaj ne fund jep frutat e veta. Eshte bindja ime qe une nuk kam nxjerre mesime vetem duke lexuar Biblen, perkundrazi menyra me e mire qe une kam mesuar eshte mesimi nga jeta qe te vendos ne episode te tilla ku mesimet e bibles te vine ne mendje, ose ti beson se ajo qe po ben eshte gjeja e drejte.

    Ka shume probleme shoqerore ne bote qe nuk gjejne gjithmone pergjigje te shkruajtur ne Bibel, dhe ne kete pike besimtaret testojne besimin e tyre para Zotit. Ati nuk na ka dhene pergjigjen e cdo pyetje ne Bibel, por ai na meson qe po u lute do te jepet.

    Bibla te fal krahe, por si njerez ne fluturojme ne vende qe askush para nesh nuk ka fluturuar.

    Zoti te bekofte !

    Albo

    P.S Disa probleme qe nuk gjejne nje pergjigje te prere ne Bibel jane psh te krishteret qe jane homoseksuale, ose deshira e tyre per tu martuar, ose deshira e tyre per te adoptuar femije e krijuar familje? Apo institucionet fetare sic mund te jete autoriteti i Papes apo Patriarkana Orthodokse e keshtu me rradhe. Keto jane probleme qe Bibla nuk i adreson ne menyre direkte por na e le ne gjykimin tone pasi kemi krijuar besim ne Zot dhe kemi hapur zemrat per Shpirtin e Shenjte.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  11. #11
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    1- per homoseksualet thuhen nje gje tek romaket 1:18-32! te tregone eshte Perendia qe i ēoi ne pasionet e tyre seksuale, burra me burra edhe gra me gra. sepse ata injoruan figuren e shenjte edhe pe pa preisshem te Perendise me ata te prisshem te njeriut(me ane te statujave edhe imazhet qe i dhane Perendise qofte formate edhe menyrat)

    2- Lexo pak 1korintasit 6:9-10. te permend ata qe nuk do te trashegojne mbreterine e Perendise "kurvaret, idhujtaret, kurorshkelesit, zhburreruarit, vjedhesit, lakmuesit, pijanecet, grabitsat, homoseksual.

    3- adoptimi i nje femije nuk eshte se e bibel duhet te thuhej sepse po telexosh mire ne bibel thote Zoti qe nuk mund ti mbanin dishepujt keto gjera prandaj ja la detyren Frymes se shenjte per te treguar!!!

    Zoti qofte me ty!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17
    Cfare mendon ti per nje besimtar te krishtere homosexual i krishteri?
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Bijte e Perendise

    Te nderuar I Krishteri dhe Albo!
    Kam deshire qe te jap edhe une mendimin tim rreth temes ne fjale.

    Pjeserisht nuk pajtohem me Albon ,icili thote se, Bibla nuk ka pergjigje per cdo gje . Me bindje te plote mund te them se, Bibla eshte i vetmi liber , ne te cilin mer pergjigje cdo gje qe ekziston , bile edha ate gjera qe nuk ekzistojne. E vetmja menyre per ta zbuluar pergjigjen ne bible , eshte : te paturit e "vesheve dhe syve"., te cilet i jepen besimtarit te Krishter pej Perendise.
    Bibla eshte i vetmi liber qe njeriu e lexon gjate gjithe jetes se tij , dhe nuk mund te thote se e mabrova ate se Lexuari,kjo , sepse bibla eshte fjale e gjalle e shkrojtur ne leter.
    Bibla eshte nje liber i cili permban nje dituri te pakufizuar, dhe i jepet njeriut me mendje dhe mendim te kufizuar, ne menyre qe njeriu te kaloje pertej kufirt te vet, dhe te shohe ato gjera qe syri kure nuk i ka pare, dhe veshi kure nuk i ka digjuar1Kor:2:9:
    Bibla eshte "Parim" , dhe parimi nuk eshte "brenda" gjerave, perkundrazi, gjerat jetojne , levizin ekzistojne dhe zhvillohen brenda Parimit. Nese dicka nuk gjen mbeshtejte tek "Parimi', atehere "Parimi" ka humbur nje pjese te tij, dhe nuk quhet me "Parim". Bibla eshte bibel, pikerisht per faktin se tregon dhe na jep "Parimin" e Krijuesit.
    Nese i krishteri do ta menjanoje Biblen , ai ka menjanuar "Parimin " qe Zoti i ka dhene njeriut, dhe shume shpejt do te bjer ne "grope". Pra eshte e rendesishme per nje te krishtere , leximi i Bibles cdo dite . Krishti tha : ai njeri qe i DIGJON dhe i ZBATON fjalet e mija , ngjet me nje njeri te zguar qe di te ndertoje banesen e tij, pra I krishteri duhet ta njohe , te mare dhe ta zbatoje fjalene e Krishtit, qe faktikisht e kemi ne Bibel. kjo i jep mundesine te Krishterit qe te jetoje simbas "PARimit " te Perndise .
    vargu qe me inkurajon.
    " i gjithe Shkrimi i Perendise eshte i frymezuar nga Perendia dhe eshte i dobishem per mesim, bindje, ndreqje, dhe per edukim me drejtesi, qe njeriu i Perendise te jete i Perkryer, teresisht i paisur per cdo veper te mire."
    Nese ne Bibel nuk do te gjenja qofte edhe nje pergjigje sado te vogel, atehere nuk do te kisha mundesine qe te shkonja drejt te qenit i PERKRYER. Por PALI thote se Shkrimi I Perendise e ben njeriun e krishter te Perkryer , jo simbas njeriut , por simbas Perendise. Amin.
    Deshmuesi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 01-06-2002 mė 09:33

  14. #14
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    albos

    1- kur je shqiptare kur tradhton shqiperine apo kur bene si shqiptare???

    2- ne bible thuhet shume qart se nuk do te trashegojne mbreterine e Perendise keta njerez(te rreshtit qe te permenda siper). ti pse nuk shikon mire ate qe eshte shkruajtur qe une vetem sa e permenda edhe pastaj te beshe pyetje?

    3-po e mbylle me kete te fundit. thote Jezusi tek ungjilli i gjonit 14:15 edhe 15:10 : "nese me doni, zbatoni urdherimet e mia...Po te zbatoni urdherimet e mia, do te qendroni ne dashurine time..."!
    ti pastaj fol ēfare te duash. ketu mund te dallosh nje te krishtere edhe nje te ashtequajtur te krishtere!!!

    Zoti te ndihmofte!!!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

Tema tė Ngjashme

  1. Justin Dėshmori: Apologjia e parė
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
  2. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
  3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
  4. Ungjilli si bazė e jetės
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
  5. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •