Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    253

    Perse ndodh keshtu ?

    hi

    te tere ne tundohemi nga lakmia, dhe kjo ben pjese ne pjesen tone humane dhe nuk e mohojme dot, por a mund ti kontrollojme instiktet tone? perse jemi lakmitare? perse nuk duam qe tjetri te kete ate qe skemi ne? Teodor Keko njehere ka shkruar "mua me shqeteson fakti qe djali im merzitet shume here me pak kur humbet interi (skuadra qe tifon) dhe milani, sesa kur humbet vetem interi". pra, sidomos ne shqipetaret e kemi shume te keq kete gje. nuk duam qe tjetri te kete ate qe ne nuk kemi. a nuk mund ta leme tjetrin te gezoje jeten e tij dhe te merremi me punen tone ????
    Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

  2. #2
    Kureshtar Maska e DiamondRing
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Around the world
    Postime
    42

    PSE?

    Ndosh keshtu se nuk mund te ndodhi ndryshe
    Nese per te jetuar te duhet te zvarritesh atehere ngrihu dhe vdis...
    VOX POPULI VOX DEUS

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-03-2003
    Vendndodhja
    Bruksel
    Postime
    256
    nuk u ndodh vetem shqiptareve,kjo dukuri ndodh te te gjithe dhe nuk varet nga kombesia ,raca etj
    "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

  4. #4
    SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    550
    lakmia ehste nje ndjenje, eshte njelloj siq edhe ndenjat e tjera si psh dashuria, urrejtja etj etj.
    cdo njeri lakmon, por disa e tregojne edhe disa te tjere nuk mund ta fshehin, dhe dikush lakmon me pak dikush me shume.
    eshte thjesht ndenje e kompleksit njeresor.
    lakmia eshte nje gje qe mendoj qe nuk mund te kontrollohet...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Enkela B. : 10-06-2003 mė 08:56

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Ti Repist Deshtak ke ca pyetje qe te ngacmojne inteligjencen, dhe ja ku po te jap nje pergjigje,
    nuk ndodh vetem te shqiptaret sigurisht lakmia
    popujt e tjere e kane ne nivele me te ulta per mendimin tim, ballkani ne pergjithesi ka nivele me te larta prandaj vuhet me shume aty...
    sidoqofte kjo ndodh ngaqe populli yne dhe popujt e tjere me nivel te larte te ketij fenomeni, nuk kane mesuar te jetojne nen nenshtrimin e fatit ose te jetes ne pergjithesi prandaj.
    ne kemi karakterin shume krenar, qe deri tani na ben me budallenj se te tjeret. Dhe lakmia nuk te le te ecesh para, mbase prapa...
    ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    une mendoj se kjo vjen si pasoje e te kaluares tone.

    Ne jemi rritur ne nje sistem ku pothuaj te gjithe ishim te bararbarte, visheshim, hanim, kishim pothuajse te gjitha njesoj. Detyrimisht tani presim ti perkasim te njejtit ekuacioni..... Na shqeteson kur shofim se nuk jemi me pjese e atij barazimi.
    Po ta veresh, sic tha dhe MTx ka dhe shume popuj qe e kane kete lakmi, por dhe ata kane kaluar te njejten faze si ne, perfshi Europen Lindore, Azine, Afriken ku mendoj se eshte me e theksuar kjo gje.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Ne det...
    Postime
    383
    Kjo eshte pjese perberese e karakterit te njeriut, e te qenit njeri.
    Njeriu eshte egoist, egocentrist etj etj ,dhe te gjithe vuajme nga kjo gje , ose pse te themi vuajme kur pikerisht kjo mund te na shtyje te bejme edhe me shume, te arrijme ate qe komshiu e arriti. Kjo do ishte ana pozitive e ketij fenomeni.
    Pse?
    Pyetje e veshtire.
    Pse lakmojme? Apo pse lakmojme ate qe ka tjetri?
    Aha pse nuk duam qe tjetri te kete ate qe ne nuk e kemi....
    Une mendoj se eshte nje problem personal.
    Po te qe pyetja thjesht pse lakmojme atehere do ishte tjeter gje. Te pakten une keshtu mendoj.
    Per mua , asnjehere nuk kam ndjere qe tjetri te mos kete me shume se une . Gjithmone kam konsideruar qe nese dikush ka me teper pa qene fare merita e tij, do te thote se zoti ashtu ka dashur te jene punet. Nese ka me shume per shkak te merites se tij, atehere i heq kapelen dhe perpiqem t'i ndjek shembullin.
    Per mua eshte problem karakteri personal dhe qendrimi perpara problemeve dhe veshtiresive te jetes.
    Laguna Blu

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Postuar mė parė nga Shpirta

    Per mua , asnjehere nuk kam ndjere qe tjetri te mos kete me shume se une . Gjithmone kam konsideruar qe nese dikush ka me teper pa qene fare merita e tij, do te thote se zoti ashtu ka dashur te jene punet. Nese ka me shume per shkak te merites se tij, atehere i heq kapelen dhe perpiqem t'i ndjek shembullin.
    Per mua eshte problem karakteri personal dhe qendrimi perpara problemeve dhe veshtiresive te jetes.
    Keshtu sic e shprehe ti Shpirta, e mendojne shume prej te gjithe njerezve kur e diskutojne perpara te tjereve ceshtjen e lakmise, se asnjeri nuk do te shfaqet lakmitar kur do te ishte e papershtatshme, po mundet te behet dhe ndonje prejashtim ne 1000, te cilin dhe kete te fundit e ve ne dyshim, jo se jam skeptik, po se njoh natyren e njerezve...
    Argumenti qe thua per mua me lart ne citim bie poshte...
    ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-11-2002
    Vendndodhja
    Ne det...
    Postime
    383
    Pse?
    Nuk them se nuk dua para se nuk dua mireqenie. asnjehere nuk do e them kete. Kam ambicie por asnjehere nuk konsideroj qe nese une nuk kam nje gje atehere te mos e kete as ai tjetri. Une jam e tille. Nuk di te them per te tjetret.
    Kam edhe une shembj njerezish te tille, shoqja ime me te cilen punoj perdite. Duke qene te dyja te huaja ketu, duhej te ishim pak me te afruara me njer- tjetren ose te pakten te ndihmohemi reciprok. Ajo eshte larg kesaj gjeje. Ben gjera te ndryshme , gjen lloj lloj rrugesh per te pasur lloj lloj perfitimesh dhe nuk thote as nje gjysem llafi. Kur vjen puna te bej une dicka, me forcat e mia ose sepse ashtu me ka ardhur mua jeta dhe fati, nxihet dhe te thote fjale me kunja dhe te ben te futesh gjekundi sepse e merr shume personale cdo gje.
    Tani une nuk dua te tregoj ketu jeten personale dhe ndoshta keto qe thashe nuk jane fare te qarta por kjo eshte.
    Ndoshta eshte edhe ceshtje edukate.Varet se ne cfare familje je rritur.Ka te beje edhe "7 vjetet e shtepise"-thone rumunet, dhe jam shume dakort.
    Laguna Blu

  10. #10
    Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    253
    nje studiuese amerikane ka thene qe nese ne amerike tjetri sheh se komshi ka kopsht te bukur ai perpiqet qe ta beje kopshtinj e tij me te buykur. ne shqiperi ky perpiqet ta shkaterroj kopshtin e tjetrit, pras nuk ka rendesi qe nuk ka kopsht te bukur rendesi per te ka qe ai tjetri mos te kete ate qwe ky nuk ka
    Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

Tema tė Ngjashme

  1. Sabit Idrizi
    Nga shigjeta nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 22-06-2022, 01:35
  2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
  3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
  4. Merjemja a.s, Nėna e Isait (Jezusit)
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:17
  5. ABC-ja e Demokracisė
    Nga Redi nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-05-2002, 09:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •