Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime

  Lloje poezish

  Ne shkruajme me te njejten menyre qe bejme dhe plot veprimtari te tjera. Kryejme veprimin dhe i gjejme ose ju kemi gjetur nje emer. Nga ky rregull nuk perjashtohet as poezia, te cilen per fat te keq e quajme ose me rime ose varg te lire. Meqe ka nje larmi llojesh sa per fillim po rendis vetem emertimin e tyre sipas alfabetit e mbase nje here tjeter dhe shpjegime.
  Poezi abstrakte
  Akrsotik
  Alegori
  Aliteration
  Poezi alfabeti
  Asonance
  Ballad
  Ballade
  Vargje te bardhe
  Poezi blu
  Bouts Rima
  Kaligram
  Kanto
  Kancone
  Cento
  Chant
  Cinquain
  Kolaboration
  Poezi konkrete
  Kuplet
  Eklogue
  Elegji
  Epika
  Epigrame
  Epistle
  Epitaf
  Epithalamium
  Poezi ngjarje
  Foot
  Found
  Vargje te lira
  Ghazal
  Haiku
  Imitime
  Insult poezi
  Vargje te lehta
  Limerick
  Linja
  Poezi liste
  Lune
  Lirika
  Vargje makarona
  Madrigal
  Metafora
  Vargje pakuptim
  Poema rastesore
  Ode
  Otava rima
  Pantoum
  Paradi
  Poezi pastorale
  Performanca
  Projective
  Poezi ne proze
  Quatrain
  Rap
  Renga
  Rima
  Ritem
  Poezi rituale
  Rondeau
  Satira
  Senryu
  Sestina
  Sonete
  Spoonerism
  Skeltonic
  Stanza
  Vargje rrokjesh
  Tanka
  Tercet
  Terza rima
  Triolet
  Villanelle
  Loje fjalesh

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Iniciative shume e mire Diabolis.

  Te falenderoj qe e more persiper ta besh kete gje, qe asnje nga poetet e forumit, sidomos ata me eksperience te gjate, nuk e kane bere me pare.

  Forumin e enciklopedise megjithese i perfshire tek i letersise nuk e shkelin aq shume vizitoret, megjithate nje lutje per vazhdim te vjen nga ana ime.

 3. #3
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  poezi abstrakte, me shqip se kodra mbas bregut nuk di si ta shpjegoj, hiqi fjalise fjale, shko vetem mbas tingullit te fjaleve te ngjashme ndonse ato qe thua jane...
  Acrsotic apo pergjate, germat e reshtave vertikalisht te kene kuptim psh:
  Nen hijen e henes ma ka qejfi te ri
  Atje i vetmuar gjej une qetesi
  T
  E
  N etj. e vlefshme jo vetem per germat e para por dhe per te tjerat, gjithmone sipas nje rendi.
  E perdorur qe prej lashtesise prej shume poeteve.
  Alegorite, jo me thjesht nje figure letrare por nje krijim i gjithe, Ezopi ne krye te listes, flitet per gjera qe ne te vertete kane tjeter kuptim (e).
  Aliteration, perseritja e fjaleve qe kane germa te njejta dhe perdorimi i ngjashem si tek rima ne fund te reshtave i germes se fundit te ngjashme e jo i rrokjes.
  Poema alfabeti as me shume e as me pak se te shkruash per germat e alfabetit, mbaj mend nje kenge per femije "per nje k qe ti se ve/ fjala mik behet ik/.
  Asonance, si tek aliterationi nje ndihmes per te dashuruarit mbas rimes, pasi nuk kemi vetem rime ne rrokjen e fundit, apo aliter ne germen e fundit por mund te kemi te njejtin tingull qe nga rrokja e parafundit e ne vazhdim: malesor/palesor.
  Ballad, me prejardhje popullore pershkrimi i historive te dhimbshme e fatale.
  Ballade, te shkruara keshtu mund te ngaterojne kedo. kjo e dyta eshte sipas frengjishtes bah-lahd kenge e kenduar.
  Qe te dyja me siper kane kerkesat e tyre per llojin e strofave e rimave, por s'besoj se po i shkelen ata qe do shkruajne do bejne dem.

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Postuar me pare nga Diabolis

  Poema alfabeti as me shume e as me pak se te shkruash per germat e alfabetit, mbaj mend nje kenge per femije "per nje k qe ti se ve/ fjala mik behet ik/.  Diabolis me fjalen mik dhe ik.

  Per nje "m" qe ti s'e ve,
  fjala mik behet ik,
  c'ben keshtu more Besnik
  a i thuhet mikut ik.  Ka qene tek abetarja e klases se pare fillore kjo me duket.
  Ka pas qene dhe nje me fjalen "dere" dhe "ere", por rimen e plote te saj nuk e mbaj mend tamam.


  Per nje "d" qe ti s'e ve,
  fjala dere behet ere
  .....
  .....

 5. #5
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  vargjet e bardha
  kur rimat u mbaruan, apo kur nga perkthimet nuk mundej me u perodren vargje qe nuk rimonin ne fund, Marlov (Doktor Fausti) shpiku orkestren me te cilen Shekspiri shkroi simfoni.
  bluzi
  me rrenje afrikane i njohur si amerikan
  I said, Baby! Baby!
  Please don't snore so loud.
  Baby! Please!
  bouts rimes (bu rimej)
  nese do me jepni ju fjalet me te cilat doni te rimoje poezia dhe te jem une ai qe do ta bej, mundesisht te jete e bukur.
  calligram - bukurshkrimi
  Apollinari ka te tilla qe ngjajne me kullen eifel etj.
  Kanto
  Pjese perberese te nje vepre te gjate poetike, si kapitujt per prozen.
  Ezra Pound ka titulluar keshtu librin e jetes me 114 te tilla te kompletuara te shkruara anglisht, kinezce, greqisht, italisht, frengjisht, spanjisht.
  Dante eshte i pari, Paund i dyti, i treti mungon.

 6. #6
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  poezi konkrete cimentike
  e perafert me caligrafine, vetem ketu bukuria eshte e dores se dyte

  kuplet
  vargje dyshe, zakonisht te rimuara sipas llojit aabbccdd etj
  Xhon Kenedi thenien e famshme
  Mos pyet cfare ben vendi yt per ty
  Pyet cfare ju beni per vendin tuaj.
  Ask not what your country can do for you.
  Ask what you can do for your country.

  eclogue
  qe me Theokritin 300 B.C. jane monologje apo dialogje rreth nje teme mbi te cilen ai qe shkruan do te na mbushe mendjen

  elegji

  kane zene vend ne letersine shqipe

  epika
  rrefenje e gjate mbi nje hero

  epigrami
  eshte sa poezi aq dhe thenie te vogla dhe te shkurtra

  epistle letra
  e nisim sikur te benim nje leter

  epitaf
  shkruar permbi varr,
  Ketu gjendet ai qe nga plumbi dot nuk vdiq por tha
  Ou syte e mij ja jap me gjithe deshire

  epithalamium
  shkruar pikerisht per ata qe martohen,...

 7. #7
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  poezi ngjarje
  mund te ndodhin por dhe mund te mos ndodhin fare, mjafton nje ligjerate e drejte te tregosh se cbehet, por edhe qe mund ta besh

  foot
  kane te bejne me metrin e vargut jane disa lloje
  iamb - nje rrokje pa theks ndiqet nga nje rrokje me theks,
  nese kjo prishet diku ne rresht vargu quhet i parregullt
  to be or not to be, that is the question edhe tek be dhe tek that nga pas

  trukej e kunderta e iambit

  daktil nje rrokje e theksuar nga dy te patheksuara
  anupest e kunderta e daktil

  sponde rrokje te theksuara rradhazi

  poema te gjetura

  kerkon te lesh nje shenim ne frigorifer e shikon se ngjan me nje poeme
  lexon nje gazeta e po ashtu gjen disa fjali qe duken si poezi

  vargjet e lira
  reshta te shkruara pa rregulla, pa rime dhe ritem te zakonshem
  poeti i gjen vete ato qe i pelqejne, qe ja do xhani dhe shkruan,
  per cdo rast vetja duhet pyetur nese linja duket, ndjehet dhe tingellon mire.

  ghazal

  nga persishtja biseda djem e vajzash - divan

  haiku

  apo hajku sic i thote i vetmi poet shqiptar qe shkruan keshtu
  tre vargje te vegjel mbi natyren gjithesej 17 rrokje 5/7/5
  e ku poeti yne dhe ata qe e kane botuar ne gazeta ose i jane shmangur rendesise se rrokjeve dhe natyres neper rreshta ose kane thene jane tercina
  Haiku eshte haiku, te tjerat jane te tjera.

 8. #8
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 17 postime
  imitimi
  ne do na shkonte mendja per keq, per nje rodhe te nje te njohuri,
  ne fakt eshte ndryshe dhe pikerisht loja me fjalet pa e ditur ose "ditur" kuptimin e tyre, eshte nje keqperkthim me dashje por qe tingellon bukur
  psh
  tutto ho perduto dell'infanzia
  e non potro mai piu
  smemorarmi in un grido
  behet
  tooting my horn on duty in the infantry
  made me name mud P-U!
  in the army I had nosebleeds

  insult
  qe nga emri tregon veten, meriten e kane afrikanet,
  ai seshte aq i mire
  kruajti hundet me brire

  vargje te lehta
  sa me thjesht qarte dhe kendshem
  futen qe nga ninullat, folklorike, epigrame,
  qe lidhen me jeten e perditshme

  limerik
  strofa me pese reshta ku rima dhe ritmi jane te njejta per 1,2,5 dhe 3,4, ose aabba

  linje
  sa i gjate do jete nje resht merr pergjigje tek secili poet por nese ajo qe shkruhet shprehet dhe pa e zgjatur vargun kjo do ishte nje linje, Naimi ka nje te tille,
  Jam,
  kam
  rroj,
  me falni se dot se vazhdoj

  poema liste

  atje ishin
  dy patate
  tre domate


  lune/loon/hena
  Robert Kelly ai qe e shpiku nga 1960 eshte haiku perendimor
  reshtat jane 5/3/5 rrokjesh
  nga nje keqkuptim i Jack Collom ka dhe nje forme 3/5/3 fjalesh

Tema tė Ngjashme

 1. Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni)
  Nga ILovePejaa nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 116
  Postimi i Fundit: 17-10-2011, 08:19
 2. Lulja e dimrit - cikėl poezish
  Nga Kamlian nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-06-2004, 23:46
 3. Nostalgji !!!!!!!!!!!!!!
  Nga denku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 24-03-2003, 14:10
 4. Poezite e mia
  Nga Shanon nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-01-2003, 06:36
 5. Permbledhje Poezish
  Nga W-A-N-T-E-D nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-09-2002, 20:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •