Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968

    Pėrshėndetje!

    [QUOTE=white-knight;2149584]

    Mos harro edhe shprehjen e tij te famshme "Veni, Vidi, Vici" - Erdha, Pashe, Pushtova.

    Pėr shkak tė ndėrhyrjes sė romakėve nė punėt e brendshme tė Egjiptit, si dhe pėr shkak tė plaēkitjeve qė kishin bėrė kundėr tyre, atje shpėrtheu njė kryengritje.

    Cezari u rrethua nė pallatin e Ptolemejve nė Aleksandri. Gjatė kėtij rrethimi u dogj edhe biblioteka e njohur e Aleksandrisė. Cezari nė fillim nuk pati ushtri tė mjaftueshme, prandaj u ndodh nė njė situatė mjaft tė vėshtirė. Vetėm atėherė kur i erdhėn forca tė reja ushtarake nga Azia, ai arriti tė shuante kryengritjen.

    Pasi vendosi motrėn e Ptolemeut XII, Kleopatrėn VII mjaft e bukur, nė fron, nė pranverėn e vitit 47 p.e.s., Cezari u nis kundėr Farnakut, tė birit tė Mitridatit VI Eupator, i cili duke pėrfituar nga luftėrat qytetare, kishte pushtuar njė pjesė tė madhe tė Azisė sė Vogėl.

    Cezari mundi me lehtėsi Farnakun dhe pėr kėtė fitore ai e njoftonte Senatin nė mėnyrė lakonike: "Erdha, pashė, fitova! (Veni Vidi Vici)".

    Ne ditarin e tij Cezari kishte edhe njė shkrim tė till:"Shorti u hodh (Jacta alea est)"....?!

    Respekte, Dar_di.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e alproud
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Postime
    292
    Sikur po shof gabime me thes ketu... Hapesi i temes thote karabinieret Italian, emer qe lidhet me kohen moderne te policise italine. Per nje moment me beri te mendoj nese behej fjale per Jul Cesarin ate portierin ... Pastaj ne ate kohe ishte perendoria Romake dhe jo italia.

    Ky me shkaterroi fare:

    "4. Gjithashtu nje psikiater i Harvardit u shpreh qe Cezari vuante nga epilepsia e lobit ballor, gje qe kontribuoi ne gjendjen e tij te dobet mendore dhe fizike."

    Si eshte e mundur te behen analiza kaq precize, thjeshte me ngjan nje realitet i pabesueshem, nje produkt si shume te tjera te Discovery Channel qe jane thjeshte "perralla me mbret."
    Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

  3. #23
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    Njė skenė nga vrasja e Cezarit

    Emri:  untitled.JPG

Shikime: 2408

Madhėsia:  43.5 KB

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin
    Mesa kamė njohuri ekziston filmi i pushtimeve te Cezarit nė Gali dhe Bavari!

    e vertet,edhe te seltet, ketu ke une .... po kah nuk ishte ai ?
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    [QUOTE=Dar_di;2149924]
    Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin

    Erdha, pashė, fitova! (Veni Vidi Vici)[/I][/B]".

    .


    Ket fjali Erdha , Pava dhe Pushtova e ka then kur arrijti ne Egjipt ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968

    Pėrshėndetje!

    [QUOTE=Dorontina;2150440]
    Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin



    Ket fjali Erdha , Pava dhe Pushtova e ka then kur arrijti ne Egjipt ....
    Dakord jam me ju, ashtu me ketė fjali lakonike ai e njoftonte Senatin e Romės pėr fitoret e tij nė Lindje!

    Dori, na thuaj diēka lidhje me kėtė fjalė tė Cezarit nė ditarin e tij:"Shorti u hodh (Jacta alea est)"....?!

    Natyrisht, po qė se keni mundesi dhe njohuri mbi kėtė ngjarje!

    Respekte, Dar_di.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
    e vertet,edhe te seltet, ketu ke une .... po kah nuk ishte ai ?
    Gjithsesi edhe ne Belgjikė e deri nė Britani tė Madhe!

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin
    Gjithsesi edhe ne Belgjikė e deri nė Britani tė Madhe!
    Eh, ne Britani te Madhe, ai qendroi vetem 9 muaj dhe iku menjehere..
    Qka ti bejsh kur tjeret nuk e njohin fare historin...megjithate flasin diēka....
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #29
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    http://www.accademia19.it/Storia%20e...sia/Cesare.htm






    hajt shnet,nuk kam koh te perkthej,kush merr vesh merr vesh
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968

    Pėrshėndetje

    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Eh, ne Britani te Madhe, ai qendroi vetem 9 muaj dhe iku menjehere..
    Qka ti bejsh kur tjeret nuk e njohin fare historin...megjithate flasin diēka....
    Gai Jul Cezari rridhte nga njė familje e pasur aristokrate, ishte shumė ambicioz dhe aftėsitė e veta oratorike i shfrytėzonte me mjeshtėri tė lartė pėr tė krijuar autoritet nė popull, nė mėnyrė qė ta rrėmbente ndonjė post tė lartė shtetėror, duke ditur qė pėr kundėrshtarė tė tij politik kishte Pompeun dhe Krasin, tė cilėve iu afrua me maturi. Nė lidhje me ambicjet e tij, romakėt patėn thurrur shumė gojdhėna. Sipas njė gojėdhėne, Cezari para pėrmendores sė Aleksandrit tė Madh tė Maqedonisė nė Aleksandri, kishte thėnė kėto fjalė: "Nė moshėn time ai pushtoi tėrė botėn, e unė ende nuk kamė bėrė asgjė."

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin
    Gai Jul Cezari rridhte nga njė familje e pasur aristokrate, ishte shumė ambicioz dhe aftėsitė e veta oratorike i shfrytėzonte me mjeshtėri tė lartė pėr tė krijuar autoritet nė popull, nė mėnyrė qė ta rrėmbente ndonjė post tė lartė shtetėror, duke ditur qė pėr kundėrshtarė tė tij politik kishte Pompeun dhe Krasin, tė cilėve iu afrua me maturi. Nė lidhje me ambicjet e tij, romakėt patėn thurrur shumė gojdhėna. Sipas njė gojėdhėne, Cezari para pėrmendores sė Aleksandrit tė Madh tė Maqedonisė nė Aleksandri, kishte thėnė kėto fjalė: "Nė moshėn time ai pushtoi tėrė botėn, e unė ende nuk kamė bėrė asgjė."
    ...edhe ju si Qesari, nuk thate asgjė...
    Mendoni se ne nuk i dijmi keto gjera ?
    Pytja ishte per Britanin e madhe e ju menjehere kceni ne Aleksandri...;
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    ...edhe ju si Qesari, nuk thate asgjė...
    Mendoni se ne nuk i dijmi keto gjera ?
    Pytja ishte per Britanin e madhe e ju menjehere kceni ne Aleksandri...;
    Nese jeni i gatshem te diskutojme rreth temes do ta beja kete me shume kenaqesi, por me sa kuptoj e keni shnderruar kete ne sulm personal, madje me thoni si Cezari, te lutem teper nuk dua te kapem ndaj vlerave negative, ose tendencave emocionale. Perkundrazi kam qellim qe si ne kete teme, por edhe ne te tjerat te diskutoj rreth kontekstit. Kam bindjen se me kuptoni drejt.

    Pra, po qe se keni mundesi, na ofroni informacione me teper rreth jetes se Cezarit, te mesojme secili nga pak per te.

    Me vjen teper mire qe ju i dini keto gjera, gezohem teper!

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Une nuk besoj se Qesari ka bere vetevrasje, ky version mund te sherbeje vetem se si mit e aspake realitet mbi jeten e nje kosnsuli...
    1; pika e pare, poqese ai do te bente planin pere vetevrasje, se pari do e ftinte Oktavin qe te qendroje aty afer per vijuar punen etij, gje qe do ishte logjike, mirepo nuk e beri kete, asnje pergatitje, asnje tesatment nuk kishte lene ...pra kjo hipotez e vetvrasjes se tij te porositur nuk qendron fare, derisa nuk kemi hasur ne ndonje dokument me te qendrueshem..;
    Une aspak nuk e kam qellimin te nenqmoje asnjerin, tema eshte hapur per vetvrasjen e Qesarit e jo per tere biografin e ketij personaliteti qe te gjithe e njohim se cili ishte dhe se sa ishte i madh Qesari..pra
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    kjo asht krejt ndryshim i historis per ndoj plan...te stilit davici code

    kreksi nese se ki pa folmin lun te merkuren ne RTL te brukselit , me siguri ju kap ket kanal pasi ne i kemi te gjitha kanalet franqeze.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    [QUOTE=Dar_di;2151355]
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin

    Dakord jam me ju, ashtu me ketė fjali lakonike ai e njoftonte Senatin e Romės pėr fitoret e tij nė Lindje!

    Dori, na thuaj diēka lidhje me kėtė fjalė tė Cezarit nė ditarin e tij:"Shorti u hodh (Jacta alea est)"....?!

    Natyrisht, po qė se keni mundesi dhe njohuri mbi kėtė ngjarje!

    Respekte, Dar_di.

    aha Dardi edhe ti je adhurues i fjaleve me mesazhe ...edhe une kam shum shum dot mendojme nji dit me ba nji liber te bukur se bashku. Dar-di
    fjala Jacta alea est qe ne frangjisht thuhet
    Le dé est jeté, le sort en est jeté
    e ne shqip poibika shorti u hodh....


    kur lun lojen e fatit e hjedh kubin e se di cili numer te bjen ....Cezari e ka hedh kokrren dhe tani luft civile qe asht ba edhe inspirata e filmit Harry poter...

    Kjo thenia shorti asht gjujt ne frengjisht e latinisht i kap dy gjera,shorti u gjujt edhe sehiret u gjujten...tash siq e thot filmi i hary poterit ...mos u tutni nga shtrigat ...
    Pra ket fjali e ka then ne shek .49 e ketu kreksi e vazhdon se po e dike ma mir historin ku ka shkel koma e Cezarit...

    Une nji send e di qe rrugt tona i na ndreq krejt cezari me bajt mall qe ka vjedh te na , po pse si ka nreq rrugt te na shqiptart se di tybe .....

    Alea Jacta Est signifie en latin "le sort en est jeté". Ces paroles auraient été prononcées par César, en -49 lors du passage du pont du Rubicon, passage qui marqua le début d'une guerre civile...

    Alea Jacta Est, une nouvelle aube commence... Renouveau et renaissance difficiles sont effectivement le quotidien des sorciers, 7 mois ą peine aprčs la terrible guerre sanglante qui a vu la fin du Lord Noir grāce ą Harry Potter et ses amis de l'Ordre. Maintenant, le monde sorcier doit se reconstruire... Ce qui n'est gučre facile, surtout quand de nombreuses surprises perturbent le fragile équilibre installé...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dorontina : 15-02-2009 mė 19:25
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
    kjo asht krejt ndryshim i historis per ndoj plan...te stilit davici code

    kreksi nese se ki pa folmin lun te merkuren ne RTL te brukselit , me siguri ju kap ket kanal pasi ne i kemi te gjitha kanalet franqeze.
    Ju falemnderit Doruntina,
    ...deri ne 12 ora te nates e pash filmi "kleopatra" me Riēard barton dhe Elizabeta Tejlor...fil kult, me buxhet faraonik e sukses te deshtuar per centuri fox e ēineēita...
    Mirepo mbetet kryeveper.

    Ato kanale i kam edeh une me duket, RTL9, mirepo eshte dashur te me tregoni me para, tjeterhere me dergo nje mesazh kur ka filma te tille...doc. apo artistik, me intersojne shume.

    shendet, e GEZUAR njevjetori i pamvarsise se Kosoves !
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    ..
    Pytja ishte per Britanin e madhe e ju menjehere kceni ne Aleksandri...;
    Pėrgjigja ime ishte tė konkretizoj pushtimet dhe atė qė e ka nxit Cezarin tė veproj nė kėtė mėnyrė, pra tė jetė si Aleksandri i Madh. Pėr kėtė arsye e pėrmenda kėtu Aleksandrinė.

    Sipas njė dokumetari dhe leximit qė kamė bėrė rreth Cezarit, kam arritur tė kuptoj se vetė sjellja e tij indiferente dhe tepėr fyese ndaj senatorėve e popullit romak kishte arritur deri nė atė pikė, saqė i bėri senatorėt t`i organizojnė komplotin. Siē thuhet komplotistėt kryesor tė kėtij skenari ishin Kasi dhe Bruti. Ky i fundit ishte bir i adoptuar i Cezarit, fakt tė cilin ai e urrente kur mendonte se Cezari flinte me tė ėmėn e tij.

    Kreksi pajtohem me ju qė thoni se Cezari nuk ka bėrė vetėvrasje, sepse do tė bėnte veprime tė atilla qė do tė linin tė mbijetojė edhe tutje sundimi i pasardhėsit tė tij, Oktavianit.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    [QUOTE=Dorontina;2155480]
    Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin


    aha Dardi edhe ti je adhurues i fjaleve me mesazhe ...edhe une kam shum shum dot mendojme nji dit me ba nji liber te bukur se bashku.
    Gjithsesi Doruntina!

    Jam i gatshėm pėr kėtė rrugėtim tė shprehjeve lakonike tė cilat padyshim qė i pėlqej, por edhe vazhdimisht eksploroj thėnie tė natyrės sė till tepėr filozofike dhe sinjikative.

    Gjith tė mirat,

    GĖZUAR 1 VJETORI I SHPALLJES SĖ PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS!

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-02-2009
    Postime
    4
    Cezari nuk ka mundur te bente vetevrasje, por qe e ka irituar senatin eshte fakt. Senati ne kete kohe ishte jashtzakonisht i korruptuar, gje qe e pengonte Cezarin. Ai e dinte qe e Rome me institucionin e Senatit, i cili ishte oragani me i larte, Roma nuk mund te mbijetonte.Por duke pasur parasysh qe endrra e Cezarit ishte qe te behej pushtues i gjithe botes, duke e pasur si udherrefyes Aleksandrin e Madh. Duke pasur parasysh kete enderr une nuk munde te besoj se ai ka bere vetevrasje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Aigle : 25-04-2009 mė 15:49

  20. #40
    Vetevrasja nuk eshte aspak ne karakterin e gjenive, e perandoreve te medhenj....Njerez te tille te medhenj, kane nje ambicie kryesore : LAVDINE!
    Sikur te vetevritej Cezari ku do te qendronte lavdia e tij, tek burrecakeria qe te vriste veten?!!

    Jo, njerez te tille, jane gjithmone fitues, triumfues,rreshqasin, kacavirren, ngriten, ulen, biejne ne rruge te verber dhe prap ecin te patundur perpara, sepse e dine mire se kjo eshte e fshehta cdo Fitoreje!!

    Por tani eshte bere e zakonshme se cfare nuk degjon njeriu sot , e kane kollaj te te shpifin qe Cezari paska vrare veten, normal se ngaqe Cezari tretet ne varr tani dhe nuk ka si te flase, kollaj mund te thone neser se nuk ka ekzistuar fare...

    E di ku qendron gjithe problemi; pikerisht ne faktin se ne na mungon gjenialieti i njerezve te tille, forca, ineteligjenca, guximi qe kane pasur njerez te tille si Jul Cezari e te tjere si ai, dhe e kemi problem te perceptojme se kane qene njerez te tille te medhenj. Eshte pak a shume si ajo qe e quan Frojdi "projektim"; dmth nje cilesi qe une e kam mendoj se e kane edhe te tjeret, ose nje mangesi qe une kam mendoj se e kane edhe te tjeret dhe ua projektoj atyre. Keshtu bejme edhe ne shumica jone, jemi frikacake dhe mendojme se jane edhe te tjeret, nuk jemi gjeni dhe guximtar dhe mendojme se edhe te tjeret nuk jane, vetem sepse ne nuk jemi te tille...

    Gjithmone 'historia', ka qene ne lendet me mia te preferuara (bashke me filo-letersine) por mesa shoh keto histori te fundit qe po na dalin, dhe si kjo e fundit edhe me Cezarin, me duhet te them "vrau veten Cezari moj e mjera njerezi, si nuk u vetevra njehere e mire, qe te mos kishim bere fare histori"!!!

    P.S: ju qe e keni pare kete dokumentarin historik, a jeni te sigurte qe ishte dokumentar apo nje perralle per femije?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Pse po vetėvriten njerėzit nė Shqipėri?
    Nga EdiR nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 07-11-2011, 08:09
  2. Vetėvrasja
    Nga J@mes nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 108
    Postimi i Fundit: 22-04-2011, 11:10
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-04-2009, 17:31
  4. Vetevrasja !
    Nga phyro nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-04-2007, 20:19
  5. Vetevrasja per dashurine
    Nga Dito nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 22-02-2005, 17:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •