Close
Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 190
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Firmat piramidale: Boset e firmave fitojn gjyqin ndaj shtetit, dmshprblehen

  Ku vane milionat e piramidave..?


  Shekull

  --------------

  Ish-bosi i Gjallics dshmon pr ish-ministrin e Turizmit
  Krxhalliu: Shehu ktheu 660 mij $ n janar 97

  TIRAN Fitim Krxhalliu, i dnuar me akuzn e vjedhjes me an t mashtrimit dje u prgjigj si dshmitar n lidhje me parat q ka firmosur pr ish-ministrin e Turizmit, Osman Shehu. Krxhalliu, i veshur me nj kpuc dhe nj pandofl, pr shkak t kmbs s smur, iu prgjigj pyetjeve t prokurorit Bilbil Mete. I inatosur pr ecurin e procesit Gjallica t cilin e quante t paprfunduar s hetuari, Krxhalliu pranoi faktin se ka firmosur pr parat q ka marr Osman Shehu, por vet nuk ka dhn para n dor, pasi nj gj t till sipas tij e ka br Hysni Brasha, q ka qen financier i arks rezerv n Vlor. Sipas Krxhalliut, Shehu ka marr dy her para, nj her n 17 qershor t vitit 1996, 65 mij dollar si borxh dhe hera e dyt disa muaj m von, n fund t 96-s, 2 milion e 70 mij dollar. Kto para, sipas Krxhalliut, iu dhan n form sponsorizimi. N gusht t vitit 96, Hysni Brasha e ka lajmruar se n arkn rezerv t filialit t Vlors, kishte shum para q duhej t qarkullonin me qllim q t rriteshin prqindjet dhe fitimet. I pari q u ofrua ishte Osman Shehu ish-ministri i Turizmit. Ai krkoi para pr t bler 50 mij ton grur n Zvicr dhe nga ky biznes Gjallica do t kishte prfitimet e saj. Krxhalliu tha se nuk mbante mend se sa do t ishte interesi i fitimit. Por m tej dshmitari u shpreh se n fund t 96 shoqria ishte n kriz pr shprndarjen e parave t popullit dhe n kto kushte ai kishte lajmruar Osman Shehun q t kthente parat. Krxhalliu tha dje se mbante mend q Shehu kishte kthyer rreth 660 mij dollar n janar t vitit 1997.
  A.uka  -------


  Koha jone
  --------------


  POLITIKA MERR 100 MILIONE USD TE QYTETAREVE

  Ja cila eshte ecuria reale e komisionit "Arapi":

  - 210 milione USD te depozituara ne firma, rezultojne te zhdukura

  - 100 milione USD, te terhequra nga 110 veta te lidhur me politiken

  - Nga 320 asete, jane shitur 285, 77 prej tyre me cmim fillestar

  - 99 asete jane shitur me cmim mesatar dhe 109 me cmim tregu

  - Vlera totale e aseteve te shitura eshte 40 milione USD

  - "Arapi" 300 padi civile ne gjykate per transkriptim emra e prona

  Politika shqiptare ka gllaberuar 100 milione dollare nga firmat piramidale. Kjo shifer u deklarua dje nga kryetari i Grupit Mbikqyres Farudin Arapi gjate seances degjimore ne komisionin parlamentar mbi transparencen fajdeve. Por nga verifikimi i dokumentave gjate transparences se realizuar nga grupi mbikqyres dhe firmat qe bashkpununan me kete strukture, rezulton se me kete grup kane qene te lidhur edhe 560 persona te tjere. Arapi deklaroi dje se lista ishte e plote dhe do t'i dorezohej komisionit hetimor parlamentar. Por nje shifer edhe me alarmante, e deklaruar dje per here te pare, ishin 210 milione dollare qe sipas Arapit, rezultonin te zhdukura dhe nuk dihej ku ishin. Per nje shifer te tille, nuk figuronte asnje lloj dokumentacioni. Sipas tij, kjo shume, eshte terhequr nga pronaret e firmave rentiere prej parave te depozituara ne banka duke i kaluar ato ne kasafortat personale te tyre. Grupi mbikqyres i firmave piramidale, deri tani nuk ka gjetur asnje lloj dokumentacioni qe te vertetoje se ku ka perfunduar kjo shume. Nje nga shkaqet kryseore qe Arapi e e konsideroi si pengese ne procesin e transparencees, ishin ngjarjet e 14 shtatorit te _98-es. Ai deklaroi se shqyrtimi i dokumentave te ngelura nga firmat, kishte nxjerre fakte konkrete, se baza e tyre kryesore ishin bizneset e pandershme, kryesisht pastrimi i parave te pista. Arapi deklaroi se per punen e komsisionit dhe per verifikimin e llogarive bankare sherbeu ligji 8215, i miratuar nga parlamenti.

  Si u be shitja e aseteve

  Grupi Mbikqyres ka shitur vetem 285 asete te firmave piramidale, nderkohe qe ka marre ne dorezim 300 asete. Eshte percaktuar qe shitja e te gjitha aseteve arrin ne 40 milione dollare. Ne raportin qe Farudin Arapi lexoi dje para komisionit hetimor, deklaroi se pjesa me e madhe e aseteve, 77 prej tyre, ishin shitur me vleren fillestare te percaktuar sipas akteve normative, 98 me cmim mesatar dhe 109 me cmim tregu. Por sipas Arapit, pengese kryesore ne punen e tyre per te shitur asetet, kane qene zyrat e permbarimit. Ai pohoi se per nje pjese te mire te pronave te firmave qe rezultonin ne pronesi te njerezve qe kishin perfituar nga firmat, jane bere tjetersime te pasurise. E thene ndryshe, pronari fillestar ia kishte kaluar ate personave te tjere, duke bere te pamundur sekuestrimin e prones. Per kete Grupi Mbikqyres ka zhvilluar 300 gjyqe civile shumicen prej tyre te humbur, pas zvarritjeve te gjata neper gjykata. Po keshtu 36 gjyqe per pronat e firmave piramidale jane humbur nga grupi mbikqyres.

  Deklarimet e tjera te Arapit

  Puna e firmave te huaja "Deloite & Touche" dhe e keshillit mbikqyres qe kane realizuar transparencen e fajdeve, ka kushtuar 7.2 milione dollare. Kjo shume eshte ajo qe u eshte ofruar ketyre firmave nga donatore te ndryshem dhe nga qeveria shqiptare. Arapi deklaroi dje se per te vijuar punen per 5 vjet me radhe nuk ishin shpenzuar nga parate qe u gjenden te ngrira si pjese e llogarive te firmave piramidale. Sipas tij, Grupi Mbikqyres ka marre ne dorezim per te menaxhuar vetem 10 milione dollare para te konvertuara ne leke, e cila ishte shifra perfundimtare qe ishte gjendur ne korrik te _97-es ne banka. "Ne tetor te 1996-es rezultonin 125 milione dollare te konvertuar. Por me pas kjo shifer, deri ne korrik, erdhi duke u pakesuar. Shuma totale qe 254 mije kreditoret kane depozituar ne firmat rentiere arrin ne 830 milione dollare", tha Arapi. Sipas perllogaritjeve te bera perafersisht cdo shtetas shqiptar i qellonte qe te kishte depozituar ne firmat rentiere 210 dollare.

  Gjate diskutimeve ne komision u kerkua qe Arapi te bente publike emrat e dy anetareve te tjere te Keshillit Mbikqyres. Nderkaq deputete drejtuan nje varg pyetjesh kryesisht teknike, per te cilat Arapi do te pergjigjet diten e marte. Perplasje ne komision pati edhe midis deputeteve socialiste Bashkim Fino dhe Limoz Dizdari, lidhur me neyren e procedimit te mbledhjes se djeshme, pasi ky i fundit kerkonte nje kopje te materialit qe do te lexonte Arapi.  -----------------------


  5 vjet kane qe thone...lista lista..e ala nuk thone kush jan ne liste..Nxirrini more emrat..
  Kush i ka marre miljonat..

  Lek Coku qe u masakrua apo tjere.....

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  KJ

  -----------

  TE GJENDEN 100 MILIONE DOLLARET

  Farudin Arapi dhe permbaruesit do te zbardhin te verteten mbi zhdukjen e 100 milione dollareve, pjese e parave te firmave piramidale, te "konfiskuara" nga politikanet. Pas deklarimit te bere tre dite me pare ne komisionin hetimor per fajdet, se 100 milione dollare ishin terhequr nga 110 persona nje pjese prej te cileve te lidhur me politiken, do te ballafaqohen ne komision te dhenat qe disponon kryetari i Keshillit Mbikqyres Arapi dhe perfaqesuesit e Drejtorise se Permbarimit ne Ministrine e Drejtesise. Prec Zogaj, nismetari per krijimin e kesaj strukture te posacme parlamentare, pohoi dje se ne seancat degjimore do te kerkoheshin te dhena se cfare eshte bere per te bllokuar 100 milionat e terhequr nga 560 persona, ne nje kohe kur nje pjese prej rezultojne te kene pasur lidhje me politiken. Sipas tij, lista e plote do te kerkohet ne komision, dhe mund te behet publike, pasi nje pjese e saj eshte e njohur. "Ne do te kerkojme sqarime dhe te dhena per faktin se perse bllokimi i 100 milione dollareve te terhequr rezulton i paperfunduar dhe kush eshte debitori, Keshilli Mbikqyres apo permbarimi", tha Zogaj. Ai sqaron me tej se lista e gjate e zyrtareve te thirrur per te deshmuar ne fazen e hetimit paraprak, do te ndihmojne qe komisioni sa bashku me ekspertet te grumbullojne te dhenat e duhura per t'i perfshire me pas ne planin e hetimit. Por jane edhe nje sasi e konsiderueshme materialesh shkresore, te cilat do te shqyrtohen nga komisioneret per te zbardhur mjaft paqartesi qe ekzistojne mbi menyren e realizimit te transparences dhe si u krijuan firmat piramidale, ku shqiptaret humben 830 milione dollare. Pas anonimatit prej kaq vitesh dy anetaret e tjere te keshillit mbikqyres do te vijne edhe ata per te deshmuar ne komisionin per transparencen e fajdeve, se bashku me Farudin Arapin.

  A.Rama


  -----------

  Moj Anila..po nuk jemi te tere klysha bllokmenesh qe ti dime gjerat pa dale ne gazeta...
  Tregoni pra..kush eshte ne kte liste...

  7 vjet PS-ja qe grin sallat e nuk e tregon kte liste...
  Apo e perdor si mjet presioni politikanve e i mban lidhur si klysha qensh..

  Ec Anila e qiti emrat.. cfar m t gazetaresh jeni..llafe llafe llafe nat e dit..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Meksi zbulon sekretin e firmave piramidale

  Me ka ren te degjoj se kesaj pune do i thone ne popull "Si kofini pas te vjelave".Po ku na ishte ky far kryeministri mu ne ate kohe kur lulezonin piramidat e ky vet ishte Kryeminister vendi.

  Meksi zbulon sekretin e firmave piramidale


  Aleksandr Meksi

  TIRANE (1 Maj) - Po, un e kam drguar shkresn sekrete me numr 2858", tha dje Aleksandr Meksi, ish-kryemistr n kohn e lulzimit dhe rrnimit t piramidave. "Me kt dokument krkoja mbylljen e piramidave", shton ai, por, mesa duket, nuk gjeti prkrahjen e t gjitha palve q u krkoi ndihm. Ai sqaron se dokumentin "sekret", q prmendi dje kryeadministratori Farudin Arapi n Komisionin hetimor pr Fajdet, nuk ia ka drguar vetm ministrit t Financave, Ritvan Bode dhe presidentit Sali Berisha, por edhe guvernatorit t athershm t Banks s Shqipris, Kristaq Lunikut. "Arapi ka disa her q e prmend at dokument dhe asnjher nuk thot se kt gj ia kam drguar edhe Lunikut", u shpreh dje ai. Meksi shtoi se guvernatorin e ka thirrur edhe n zyrn e tij pr t br sqarimet e rastit pr rrezikshmrin q paraqisnin ather shumat e mdha t parave q kalonin n dit npr sportelet firmat piramidale. Saktsimin se kujt ia ka drguar kt dokument ather, Meksi ia ka krkuar edhe publikisht Arapit, i cili prsri nuk sht prgjigjur. Ai thekson se se nj dokument i till sht quajtur sekret. Kjo prcaktohet q n kok t dokumentit, t cilin ia ka drguar Bodes, ish-presidentit Berisha dhe guvernatorit Luniku, pra ai sht depozituar n kto institucione. Ka qen pikrisht ish-kryeministri q e ka br publik i pari kt dokument n nj analiz t tij t vitit 1997, e botuar n librin "Aleksandr Meksi prmes fjals s tij". Po kush e kishte kompetencn e mbylljes s ktyre firmave, meq nj dokument i till ekzistonte q n gusht t '96? Po vet Meksi e sqaron kt gj. Ai thekson se n momentin q po krijoheshin dhe merrnin hov fondacione t reja si "Xhaferri, "Populli", vendosm t'i krkojm Banks s Shqipris, e cila me ligjin e ri kishte detyrimin pr t zgjidhur kt problem, pr t ndrhyr si do t ishte m e arsyeshme, n konformitet me ligjin dhe forcn e ligjit". Po aty ai shkruan lidhur me angazhimin e ministrit t Financave, Bode, i cili pas kthimit nga SHBA-ja dhe kontakteve t tij me institucionet ndrkombtare, dha nj intervist n Televizionin Shqiptar, ku m pas u kritikua ashpr "pa prjashtim nga t gjith e t gjitha mediat. U shtuan artikujt n mbrojtje t firmave, u shtuan reklamat, u shtua ndjeshm vllimi i parave q futej n to". N kt pjes t analizs, Meksi nuk prmend ish-presidentin Berisha dhe rolin e tij prsa u prket firmave piramidale deri n gjysmn e dyt t vitit 1996. Por m tej Meksi veon se "prkrahja e jashtzakonshme e mediave(pr piramidat) dhe s fundi q askush, ve qeveris, nuk foli asnjher kundra tyre, qoft dhe nj fjal, prkundrazi, gati t gjith merrnin pjes n ceremonit e tyre", t gjitha kto tregojn se cili ishte roli i presidentit t athershm. Nga burimet e "Gazets", msohet gjithashtu se Meksi kur ka dashur ta diskutoj kt shtje me presidentin Berisha, nuk sht prfillur nga ky i fundit. Madje, theksojn burimet, sa her q ai ka krkuar takim me Berishn, ai sht ln t priste t holl. Por vet Meksi nuk pranon t'i tregoj t gjitha t fshehtat e firmave piramidale. Ai thot se pret q t prfundoj transparenca, si nga grupi mbikqyrs ashtu dhe nga Komisioni parlamentar hetimor pr Fajdet. Sipas Meksi, ish-qeveria e tij, sht prpjekur pr t filluar hetimin e ktyre firmave dhe fondacioneve rentiere, por situatat e mvonshme i bllokuan inisiativat. Ai flet pr domosdoshmrin e nj "libri t bardh" pr fajdet, ku t shkruhet e gjith historia e fajdeve, si u krijuan, kur u krijuan, cilt kan qen me saktsi t plot stafet e tyre. Pyetje q ish-kryeministri Meksi i ka br edhe n Parlamentin shqiptar m 9 maj t 1997, por pr t cilat ende nuk ka marr prgjigje. ro/ro (GazetaShqiptare/BalkanWeb)


  -----------------------------------------------------------------------------------


  LETRA SEKRETE QE IU DERGUA BERISHES

  Meksi zbulon sekretin e piramidave

  Ish-kryeministri krkonte mbylljen e firmave rentiere


  g.b

  Po, un e kam drguar shkresn sekrete me numr 2858", tha dje Aleksandr Meksi, ish-kryemistr n kohn e lulzimit dhe rrnimit t piramidave. "Me kt dokument krkoja mbylljen e piramidave", shton ai, por, mesa duket, nuk gjeti prkrahjen e t gjitha palve q u krkoi ndihm. Ai sqaron se dokumentin "sekret", q prmendi dje kryeadministratori Farudin Arapi n Komisionin hetimor pr Fajdet, nuk ia ka drguar vetm ministrit t Financave, Ritvan Bode, dhe presidentit Sali Berisha, por edhe guvernatorit t athershm t Banks s Shqipris, Kristaq Lunikut.

  Dokumenti

  "Arapi ka disa her q e prmend at dokument dhe asnjher nuk thot se kt gj ia kam drguar edhe Lunikut", u shpreh dje ai. Meksi shtoi se guvernatorin e ka thirrur edhe n zyrn e tij pr t br sqarimet e rastit pr rrezikshmrin q paraqisnin ather shumat e mdha t parave q kalonin n dit npr sportelet firmat piramidale. Saktsimin se kujt ia ka drguar kt dokument ather, Meksi ia ka krkuar edhe publikisht Arapit, i cili prsri nuk sht prgjigjur. Ai thekson se se nj dokument i till sht quajtur sekret. Kjo prcaktohet q n kok t dokumentit, t cilin ia ka drguar Bodes, ish-presidentit Berisha dhe guvernatorit Luniku, pra ai sht depozituar n kto institucione. Ka qen pikrisht ish-kryeministri q e ka br publik i pari kt dokument n nj analiz t tij t vitit 1997, e botuar n librin "Aleksandr Meksi prmes fjals s tij". Po kush e kishte kompetencn e mbylljes s ktyre firmave, meq nj dokument i till ekzistonte q n gusht t '96? Po vet Meksi e sqaron kt gj. Ai thekson se n momentin q po krijoheshin dhe merrnin hov fondacione t reja si "Xhaferri, "Populli", vendosm t'i krkojm Banks s Shqipris, e cila me ligjin e ri kishte detyrimin pr t zgjidhur kt problem, pr t ndrhyr si do t ishte m e arsyeshme, n konformitet me ligjin dhe forcn e ligjit". Po aty ai shkruan lidhur me angazhimin e ministrit t Financave, Bode, i cili pas kthimit nga SHBA-ja dhe kontakteve t tij me institucionet ndrkombtare, dha nj intervist n Televizionin Shqiptar, ku m pas u kritikua ashpr "pa prjashtim nga t gjith e t gjitha mediat. U shtuan artikujt n mbrojtje t firmave, u shtuan reklamat, u shtua ndjeshm vllimi i parave q futej n to".

  Berisha

  N kt pjes t analizs, Meksi nuk prmend ish-presidentin Berisha dhe rolin e tij prsa u prket firmave piramidale deri n gjysmn e dyt t vitit 1996. Por m tej Meksi veon se "prkrahja e jashtzakonshme e mediave(pr piramidat) dhe s fundi q askush, ve qeveris, nuk foli asnjher kundra tyre, qoft dhe nj fjal, prkundrazi, gati t gjith merrnin pjes n ceremonit e tyre", t gjitha kto tregojn se cili ishte roli i presidentit t athershm. Nga burimet e "Gazets", msohet gjithashtu se Meksi kur ka dashur ta diskutoj kt shtje me presidentin Berisha, nuk sht prfillur nga ky i fundit. Madje, theksojn burimet, sa her q ai ka krkuar takim me Berishn, ai sht ln t priste t holl.
  Por vet Meksi nuk pranon t'i tregoj t gjitha t fshehtat e firmave piramidale. Ai thot se pret q t prfundoj transparenca, si nga grupi mbikqyrs ashtu dhe nga Komisioni parlamentar hetimor pr Fajdet. Sipas Meksi, ish-qeveria e tij, sht prpjekur pr t filluar hetimin e ktyre firmave dhe fondacioneve rentiere, por situatat e mvonshme i bllokuan inisiativat. Ai flet pr domosdoshmrin e nj "libri t bardh" pr fajdet, ku t shkruhet e gjith historia e fajdeve, si u krijuan, kur u krijuan, cilt kan qen me saktsi t plot stafet e tyre. Pyetje q ish-kryeministri Meksi i ka br edhe n Parlamentin shqiptar m 9 maj t 1997, por pr t cilat ende nuk ka marr prgjigje.


  Dokumenti 2858
  Drejtuar Ministrit t Financave
  Ritvan Bode

  Guvernatorit t Banks s Shqipris
  Kristaq Luniku

  Pr dijeni, Presidentit
  Sali Berisha

  N lidhje me zhvillimet e fundit t tregut joformal, nga ana juaj m sht br e ditur pr zhvillimet jashtzakonisht t kqija q po vazhdon t vrehen n zhvillimin e huamarrjes me interesa tepr t larta nga disa firma tashm t njohura si VEFA, Gjallica, Kamberi, Suda, etj, por edhe t sapokrijuarat si Silva, Populli, etj, gj e cila, si sht theksuar edhe nga ana juaj, po on n zhvillimin tepr negativ pr tregun financiar, q mund t kalojn n pasoja tepr t rrezikshme ekonomike, sociale, politike si dhe pr zhvillimin e formave t ndryshme t kriminalitetit.
  Por n informacionet e drguara nga Ministria e Financave dhe Banka e Shqipris, prve evidentimit dhe konstatimit t ktij fenomeni tepr t rrezikshm, nuk prcaktohen masat e nevojshme pr eliminin e ktij fenomeni, duke trhequr vmendjen sidomos n drejtimet e mposhtme:

  1.Kontrollin e aktivitetit t tyre nprmjet Drejtoris s Prgjithshme t Tatitmeve mbi detyrimet fiskale q kto firma kan kundrejt buxhetit t shtetit n zbatim t legjislacionit t sotm fiskal pr aktivitetin ekonomik q kto firma kryejn, si dhe rishikimin, konform legjislacionit t vendeve t zhvilluara, t politiks fiskale me qllim vendosjen e tatimeve t reja pr transaksionet financiare (prfshi ktu depozitat dhe kredit) q kryhen nga institucionet e licensuara financiare, si dhe nga subjektet q ushtrojn aktivitetin e tyre n tregun joformal. Po kshtu, t studiohet nga ana juaj vendosja e nj takse pr shitblerjen e pasurive t paluajtshme prpara regjistrimit t tyre n rregjistrin e pasurive t paluajtshme.

  2.T krkohet nga ana e Departamentit t politiks dhe operacioneve monetare q t gjitha firmat q kan aktivitet n tregun joformal, t deklarojn aktivitetin e tyre t prgjithshm si dhe masat q ato parashikojn n drejtim t sbilancimit t arkivave dhe pasurive t bilancit t tyre. N qoft se ka pengesa ligjore pr krkimin e nj informacioni t till, t studiohet mundsia e prgatitjes s shpejt t nj ligji t till.

  3.Nga Ministria e Financave dhe Banka e Shqipris t krkohet ndihma e specialistve t huaj pr t treguar, ose gjetur forma m efikase pr parandalimin dhe luftn kundr ktij fenomeni.

  4.Pr firmat e reja, q sapo kan filluar nj akvitetit t till si Silva, fondacioni bamirs Populli etj, nga ana juaj t krkohet menjher mbyllja e aktivitetit t tyre, duke gjetur dhe prdorur n kt rast argumentet dhe format e duhura juridike e ligjore.
  Prsa m sipr nga ana juaj mund t studiohen edhe masa t tjera me karakter administrativo-ligjor, duke krkuar edhe bashkpunimin e ministrive apo institucioneve t tjera shtetrore, q duhet t angazhohen n kt drejtim, pr plotsimin e kuadrit ligjor n kt fush.

  Kryetar i Kshillit t Ministrave
  Aleksandr Meksi

  Tiran 20.08.1996

  ---------------------
  ---------------------------
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Beqari002 : 01-05-2003 m 13:14
  Jam martuar002

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Gazetat sot per piramidat..

  ...................

  KJ
  .......
  MINISTRAT: ARAPI GENJEN

  Eglantina Nasi

  Ministrite shqiptare nuk e kane penguar aspak riatdhesimin e vlerave financiare te firmave piramidale ne shtetet e huaja! Ato nuk e refuzojne realizimin e marreveshjeve dypaleshe me vendet ku firmat piramidale kane pasuri te paluajtshme dhe llogari bankare. Por atyre ende nuk iu ka mberritur ndonje kerkese zyrtare nga grupi mbikqyres i firmave piramidale per te ndermjetesuar procesin e nenshkrimit te marreveshjeve me vendet ku strehohen investime te bere nga ish-boset e ketyre firmave. "Deri tani ne Ministrine e Drejtesise nuk ka asnje kerkese me shkrim per nje problem te tille. Por ka patur vetem biseda verbale", pohon keshilltari i medias e zedhenesi i ministrit te Drejtesise, Kristo Mertiri. Edhe specialiste te ministrise se Jashtme pohojne se ka patur vetem bisedime lidhur me nje fakt te tille, por asgje konkrete. Nderkohe, kreu i grupit mbikqyres te firmave piramidale, Farudin Arapi ka deklaruar para dy ditesh ne komisionin hetimor parlamentar se ai i kishte bere perpjekjet e duhura per te zgjidhur kete pengese me ane te Ministrise se Jashtme dhe Ministrise se Drejtesise dhe se nuk eshte faji i grupit te tij qe ende nuk eshte arritur ne nje perfundim konkret. "Vetem keto dy ministri i zoterojne kompetencat e duhura per te nderhyre ne realizimin e ketyre marreveshjeve!" pohoi Arapi. Sipas tij, mosgjetja e akordit mes grupit qe ai drejton dhe dy ministrive ne fjale ka bere qe pasurite e firmave piramidale jashte vendit te mos bllokohen dot nga shteti shqiptar. Llogarite bankare te ish-boseve te firmave vazhdojne te perdoren nga bankat e huaja per interesat e tyre.

  Mosrealizimi i marreveshjeve bilaterale mes Shqiperise dhe vendeve ku ekzistojne pasuri te firmave piramidale u kushton 10 milione dollare humbje kreditoreve te tyre. Sipas Arapit, ne disa shtete te tjera ekzistojne ende llogari bankare apo pasuri te paluajtshme te ish-boseve te firmave te cilat po te kthehen ne Shqiperi, konvertohen ne rreth 14 miliarde leke. Me nje llogari te perafert, i bie qe kjo shume po t'u shperndahet 254 mije kreditoreve ekzistues te firmave piramidale do te perfitoje secili prej tyre nga 5.7 milione leke. Sipas te dhenave te grupit mbikqyres, disa nga shtetet ku ekzistojne pasuri te paluajtshme dhe llogari bankare te ish-firmave piramidale jane Zvicra, Hollanda, Hungaria, Greqia, Austria etj. Por nuk leshohen te dhena konkrete qe disponohen per secilen nga keto pasuri, pasi grupi eshte ende ne procesin e verifikimit te tyre neper shtetet perkatese.  Cfare duhet per te realizuar nje marreveshje te tille?

  Sipas eksperteve te legjislacionit ne te dyja ministrite, me pare se Shqiperia te kerkoje per te nenshkruar marreveshje te tilla me vendet ku ekzistojne pasuri te firmave piramidale, duhet qe grupi mbikqyres te perfundoje verifikimin e plote te tyre. Nje mase e tille eshte mese e nevojshme per ministrine e Drejtesise dhe ate te Puneve te Jashtme, ne menyre e ato ta kene me te lehte per te percaktuar edhe llojin e marreveshjes ne fjale. Pas nje hapi te tille, vihet ne dijeni shteti i huaj i cili vendos pastaj te bashkepunoje apo jo per nenshkrimin e nje marreveshje te tille. Nga ana tjeter, ministrive iu eshte dashur te verifikojne nese kjo lloj marreveshje i permbahet konventave nderkombetare. Por rasti i pranimit te nenshkrimit nga ana e Hungarise, ka treguar se nje gje e tille eshte e mundur te realizohet edhe me shtetet e tjera si Zvicra, Hollanda, Austria etj.


  ----------
  PARATE, TE GJITHE KUNDER ARAPIT

  Drejtoria Qendrore e Permbarimit dhe Grupi Mbikqyres i Firmave piramidale perpiqen t'ia lene ne dere fajin njeri-tjetrit per mangesite e shumta te verejtura gjate transparences se fajdeve. Perfaqesuesit e permbarimit kane shkarkuar pergjegjesine dje ne komisionin parlamentar te fajdeve, ne drejtim te administratoreve te firmave piramidale. Drejtori i kesaj zyre Nasip Nace, deklaroi dje se grupi mbikqyres ne mjaft raste kishte proceduar duke shkelur Kodin e Porcedures Civile, duke mos paraqitur te dhenat e duhura per debitoret ndaj te cileve duhet te vepronin zyrat e permbarimit. Keshtu administratoret kishin kerkuar qe zyrat e permbarimit te benin bllokim te llogarive bankare, te automjeteve, pa saktesuar ne fillim te dhenat mbi gjeneralitet e te ashtuquajtureve debitore. Me pasi ka rezultuar se me te njejtin emer kane dale persona te tjere te cilet nuk kishin pasur lidhje me firmat piramidale. "Ne zyrat permbarimore qendrojne aktualisht 2352 dosje me objekt ekzekutim te vendimeve administtatore te shoqerive ne adminstrim, ku Tirana ka te regjistruara rreth 1600 ceshtje, Vlora 800 ceshtje, Durresi 100", tha Nace. Sipas tij, administratoret e firmave piramidale nuk kane marre vendime ekzekutive per t'ju lene dore te lire permbaruesve, pra ne nje fare menyre nuk kane permbushur detyrimet e tyre ligjore dhe pjesa kryesore e shkresave te percjella ne zyren qendore te permbarimit kane qene te mangeta ligjerisht. "Sipas neneve 4,5,6,7,8 te Kodit te Procedures Civile u takon administratoreve te firmave piramidale, qe te bejne identifikimin e debitoreve, t'i shpallin ata debitore, t'i publikojne ne dy gazeta me qarkullim kombetar per likuidim vullnetar brenda 45 diteve, pas kesaj administratoret duhet t'i drejtohen zyrave te permbarimit per ekzekutim te detyruar. Ne Kodin Civil eshte percaktuar qe ekzekutimi i detyruar behet vetem me vendim te ardhur nga aministratoret", tha Nace. Si shkak tjeter qe ka penguar punen e Zyrave te Permbarimit, te cilat jane krijuar si strukture me vete ne janar te 2001-shit, vonesat nga 13 bankat te nivelit te dyte te cilave u jane percjelle shkresa per te bllokuar pasurite monetare, nga zyrat e tatim taksave si dhe nga drejtoria e qarkullimit rrugor. Munegesa e zyrare te informacionit, por edhe mungesat e urdhrave te ekzekutimit kane sherbyer si pengese ne zyren e permbarimit. Po keshtu ne mjaft raste Keshilli Mbikqyres nuk kishte mundur qe te identifikonte emrat dhe adresat e sakte te debitoreve. Si pasoje e ketij problemi keshilli mbikqyres eshte detyruar qe te liroje nga detyrimi 45 debitore me vlere 166 milione leke, pas informacioneve te percjella nga Drejtorite e Tatim Taksave dhe Drejtoria e Qarkullimit Rrugor.

  Nderkaq kryeprokurori Theodhori Sollaku, i thirrur per te raportuar dje ne komisionin e fajdeve ka deklaruar se te dhenat qe prokuroria kishte nxjerre nga hetimet ishin marre nje pjese e mire ng Keshilli Mbikqyres. Sipas Sollakut, prokuroria kishte zhvilluar hetime per te gjitha shoqerite huamarrese mashtruese, nje pjese prej te cilave kishin perfunduar edhe gjykimet. Ai i kerkoi komisionit hetimor qe ne rast se kerkonin materiale per punen hetimore te veproje duke percjelle shkresa zyrtare, pasi deri tani nuk kishin marre asnje te tille.

  A.Rama

  --------


  Korrieri shkruan:
  ....

  Prokurori-permbarim: Arapi abuzoi me fajdet
  Prokurori i Pergjithshem Theodhori Sollaku dhe shefi i Permbarimit, Nasip Naco akuzojne kryeadministratorin e firmave piramidale per abuzim dhe vonesa ne procesin e transparences dhe mosarketimin e 100 milione USD: "Administratoret kane harruar apo anashkaluar ligjin per debitoret e shoqerive huamarrese"

  Alketa MYFTIU

  Prokuroria dhe zyra e permbarimit akuzojne grupin e administratoreve te drejtuar nga Farudin Arapi per abuzim dhe vonesa ne procesin e trasparences se skemave piramidale. Akuzat u bene nga Prokurori i Pergjithshem Theodhori Sollaku dhe Drejtori i Zyres se Permbarimit Nasip Naco, gjate seancave degjimore ne Komisionin parlamentar hetimor per procesin e administrimit te pasurive te shoqerive huamarreve. Kryeprokurori Sollaku i sugjeroi komisionit te drejtuar nga Arben Imami te fokusohet edhe ne hetimin e administratoreve, qe moren ne dore procesin e transparances se firmave rentiere. "Kam patur dhe e kam bindjen, e perforcuar kjo edhe gjate zhvillimit te disa proceseve penale, se administratoret kane abuzuar me pasurine e firmave piramidale, ne administrimin e dokumentacionit", tha Sollaku. Duke u shprehur se perfundimet e ketij komisioni mund te jene te vlefshme ne te ardhmen edhe per institucionin e akuzes. Ndonese me i rezervuar, te njejtin qendrim ndaj administratoreve te Arapit mbajti edhe shefi i zyres se permbarimit. Ai deklaroi se "administratoret kane harruar apo anashkaluar ligjin per debitoret e shoqerive huamarrese, duke bere qe ky proces te shtyhet pambarimisht".

  Zyra e Permbarimit dhe Grupi Mbikqyres kane nje perplasje te hershme mes tyre, ku secila nga palet i le pergjegjesine tjetres per mosarketimin e 100 milion dollareve te debitoreve te kompanive huamarrese ne favor te kreditoreve. Pak dite me pare, Arapi deklaroi para komisionit se ndihma e zyrave e permbarimit ka qene e vaket, duke dale hapur ne mbeshtetje te personave te shpallur debitore ndaj firmave. Por, sipas Nacos, dokumentacioni i dosjeve te pergatitura nga administratoret per sekuestrimin e pasurise te debitoreve ne te gjitha rastet ka qene i paplote dhe i pasakte. Ne asnje rast, tha ai, administratoret nuk kane kerkuar nga gjykatat nxjerrjen e vendimeve te ekzekutimit per 2350 dosjet e paraqitura ne Permbarim, per sekuestrimin e pasurise ne vleren e debitit qe keto persona u kane shoqerive huamarrese. "Edhe pse administratoret e dinin, se jo vetem zyrat e permbarimit, por edhe bankat, zyrat e regjistrimit te pasurive, organet tatimore, nuk mund te veprojne dhe te bejne bllokimin e pasurive te klienteve te tyre pa nje vendim gjyqesor, ata nuk e kane bere kete ne asnje rast", tha Naco. Duke shtuar se ne mosekzekutimin e dosjeve ka ndikuar edhe mungesa e identifikimit te sakte dhe mosdhenia e gjeneraliteteve te debitoreve, detyra me te cilat ligji ngarkon administratoret. "Eshte e domosdoshme verifikimi i identitetit, gjeneraliteteve dhe adresave te tyre, si kushte te kerkuara nga bankat, zyrat e regjistrimit te pasurive, tatim- taksat, drejtoria e transporteve. Por ne pjesen dermuese te praktikave ato kane qene te pasakta dhe te paplota". Ne 102 raste kane qene vete administratoret qe kane kerkuar anullimin e zbatimit te vendimit per sekuestrim per shkak te gabimeve elementare ne percaktimin e identititetit te personave debitore, sipas tij. Per te gjitha keto shkaqe shefi i Zyres se Permbarimit ka bere pergjegjes administratoret e drejtuar nga Farudin Arapi.

  Akuzat e Permbarimit per Arapin

  Nga dosjet permbarimore ne periudhen 1999-2000 mungon urdheri ekzekutiv nga gjykata ne kundershtim te Kodit te Procedures Civile, detyre e administratoreve

  Per sekuestrimin e pasurise se debitoreve zyrat e permbarimit jane ndeshur ne mungesen e informacionit

  Bankat, zyrat e regjistrimit te pasurive, tatim-taksat veprojne vetem nese depozitohen prane tyre vendimi i administratoreve si titull ekzekutiv, vendimi i Gjykates per zbatim te tij, kerkesa e zyres se permbarimit drejtuar bankes qe te permbaje konfirmimin qe klienti debitor ka marre me pare njoftimin nga permbarimi per shlyerjen vullnetare te debitit. Keto dokumenta nuk kane qene asnjehere te plota

  Zyrat e regjistrimit te pasurive hipotekat, bankat, drejtoria e pergjithshme e transportit rrugor, kerkojne per te bere bllokimin e pasurive gjeneralitetet e sakta, atesia, vendlindja dhe datelidja dhe vendbanimi. Identifikimi i debitoreve shpesh eshte i pasakte

  Deri ne fund te 2001 nga permbarimi jane ekzeketuar 16 praktika me vlere 9.9 milion leke; qendrojne te bllokuara ne banka 66 praktika te tjera me nje vlere prej 71 milion leke per mungese dokumentacioni; jane bllokuar ne Tirane 457 raste prane zyres se regjistrimit te pasurive te paluajtshme dhe jane vene ne dijeni administratoret per te bere identifikimin e personave.

  ........
  Arapi: Do zbardh lidhjet e politikes me piramidat
  Kryeadministratori i Grupit Mbikqyres per transparencen e skemave piramidale, Farudin Arapi u paraqit per te treten here para komisionit hetimor te Imamit per te dhene shpjegime mbi veprimtarine e grupit te administratoreve qe ai drejton. Anetaret e komisionit kerkuan te dhena ne lidhje me implikimin e mundshem te politikaneve dhe zyrtareve te larte te shtetit ne skemat piramidale dhe perfitime prej tyre. Duke u treguar i gatshem te zbardhe emrat e te gjithe politikaneve qe figurojne ne lista per pevetesim nga shoqerite huamarrese, gjithsesi ai ka preferuar qe kete informacion t'ia vere ne dispozicion komisionit me shkrim. Nuk dihet sesa vend zene emrat e politikaneve dhe zyrtareve te shtetit ne listen prej 2700 debitoresh ndaj firmave rentiere, por nuk kane munguar akuzat, si nga mazhoranca dhe nga opozita per ekzistencen e emrave te njohur te politikes ne keto lista. Gjithsesi pergjigjen perfundimtare pritet ta zbardhe Arapi dhe komisioni. Edhe kryeprokurori Sollaku u tregua i gatshem te nise procedime penale per kedo politikan qe do te rezultonte i implikuar ne perfitime te paligjshme nga keto firma. Kushdo qe mund te kete infomacion apo prova t'i paraqese ato ne prokurori dhe ne do te nisim hetimet, u shpreh Sollaku.


  ..........
  Prokurori Demiraj: Vjedhjet e kryeadministratorit
  Ne fund te nentorit 2001, prokurori i Apelit, Skender Demiraj, ne nje informacion per drejtuesit me te larte te shtetit, ka tentuar te zbardh te verteten e "zhdukjes" se parave te firmes piramidale "VEFA", ne te cilen rezultojne te demtuar rreth 67.800 persona. "Qe ne fillim administratoret, vendas e te huaj, kane debuar pronarin dhe kane marre ne administrim shoqerine, pa pranine e pronarit apo te perfaqesueve te tij", thote ai. Sipas raportit ekonomik te shoqerise, te cilit i referohet prokurori, ne momentin e marrjes ne dorezim te saj nga administratoret ka patur gjendje mallra te konsumit te gjere 30 milione dollare, ndersa fati i tyre nuk dihet. Gjithashtu, sipas dokumentave autentike, rezulton qe "VEFA" me 24 nentor 1997 te kete patur ne llogarite bankare 39,7 milione dollare dhe bankat, sipas prokurorit, nuk japin te dhena per kete fakt, duke lene te mendohet se ka patur shperdorime dhe vjedhje. "Shitja e aseteve qe ka bere Grupi i Mbikqyrjes me z. Faraudin Arapi ne krye, kurrsesi nuk mund te quhen akte-shitjeje, por vjedhje e hapur", thuhet ne informacionin e 20 nentorit 2001. Ku permenden nje liste e gjate objektesh te cilat jane shitur shume me lire se vleresimi qe u eshte bere. "Ne kete menyre te vepruari, duke vjedhur e shkaterruar pronat e shoqerise, as qe mund te mendohet ndonjehere per t'u kthyer leket kreditoreve, ndonese ekzistonin te gjitha mundesite objektive, qe kjo shoqeri me kapitalin e saj te shlyente kreditoret", thuhet ne informacionin e prokurorise.

  Sipas aktit te ekspertimit dhe mendimit te eksperteve ne gjyq, te dhenat me te sakta per numrin e kreditoreve dhe borxhit te shoqerise, jane ato qe kane dale nga perpunimi i deklaratave te kreditoreve, ku jane 38.652 kreditore dhe rreth 127 milione dollare. Ndersa, sipas informacionit te prokurorise, eshte vene dore ne programet e kompjuterit, duke shtuar arbitrarisht kreditore dhe shumen e borxhit nga Grupi i Mbikeqyrjes. Ne nje reagim te atehershem, Arapi tha se Demiraj, ne bashkepunim me Spartak Ngjelen dhe Ilir Meten, nuk lejuan qe te vazhdonte procesi i denimit maksimal te drejtuesve te firmave piramidale.

  nga korrieri

  ........  Asnji nuk e jep listen e pushtetareve blu-kuq qe kane rrasur duart ne thesin me miliona te piramidave...
  Valle mbrojne njeri -jatrin kta bandite?

  .....

 5. #5
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  U bene 7 vjet tashme qe po i kerkojne ato lek dhe njerzia ka po 7 vjet qe i ka konsideruar te humbura keto leke.
  Shteti shqiptar ka pas 7 vjet kohe per ti gjetur ato leke dhe perfundimi?
  "kemi 7% te parave "Thote Arapi
  Po mire mo tutkun pagove tere ato lek Deloit & Touche.
  Po qeveria cben?
  Po helbete jua paguajm taksat per te rritur mjekren Nanos koken Metes hunden Sales . Ca beni mor tutkuna?

  brari!
  Po ska rruge tjeter perderisa e mbrojne njeri tjetrin keshtu, duhet te kene dore te gjithe.
  Po si jo ishte tere ajo torte qe jua bente muuuuuuuuuuuuuu.

  Tani do tu themi femijve tane
  "Na ishin njehere 7 firma rentjere qe mblodhen 7 vjet djerse populli, por erdhi nje moment dhe per 7 dite ato falimentuan te gjitha. Doli nje Arap dhe tha "Do tjua gjej une leket O popull!" E keshtu u nis arapi i zi e vajti i tha gjigandit Deloit&Touche ta ndihmonte Por ky gjigandi i tha se deshte 7 meleone nga ato Amerikanet per ti ndihmuar. E keshtu u nisen per te kerkuar djersen e popullit. Pas 7 vjetesh kerkime mal me mal e koder me koder i thane popullit
  "Opopull kemi gjete 7 perqind te djerses".
  E ne fund u martua populli e u trashegua me 7%
  Keshtu mbaroi perralla-drame e shqiptareve."
  PAUCA SED MATURA

 6. #6
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  TIRANE (1 Maj) - Po, un e kam drguar shkresn sekrete me numr 2858", tha dje Aleksandr Meksi, ish-kryemistr n kohn e lulzimit dhe rrnimit t piramidave. "Me kt dokument krkoja mbylljen e piramidave", shton ai, por, mesa duket, nuk gjeti prkrahjen e t gjitha palve q u krkoi ndihm. Ai sqaron se dokumentin "sekret", q prmendi dje kryeadministratori Farudin Arapi n Komisionin hetimor pr Fajdet, nuk ia ka drguar vetm ministrit t Financave, Ritvan Bode dhe presidentit Sali Berisha, por edhe guvernatorit t athershm t Banks s Shqipris, Kristaq Lunikut. "Arapi ka disa her q e prmend at dokument dhe asnjher nuk thot se kt gj ia kam drguar edhe Lunikut", u shpreh dje ai. Meksi shtoi se guvernatorin e ka thirrur edhe n zyrn e tij pr t br sqarimet e rastit pr rrezikshmrin q paraqisnin ather shumat e mdha t parave q kalonin n dit npr sportelet firmat piramidale. Saktsimin se kujt ia ka drguar kt dokument ather, Meksi ia ka krkuar edhe publikisht Arapit, i cili prsri nuk sht prgjigjur. Ai thekson se se nj dokument i till sht quajtur sekret. Kjo prcaktohet q n kok t dokumentit, t cilin ia ka drguar Bodes, ish-presidentit Berisha dhe guvernatorit Luniku, pra ai sht depozituar n kto institucione. Ka qen pikrisht ish-kryeministri q e ka br publik i pari kt dokument n nj analiz t tij t vitit 1997, e botuar n librin "Aleksandr Meksi prmes fjals s tij". Po kush e kishte kompetencn e mbylljes s ktyre firmave, meq nj dokument i till ekzistonte q n gusht t '96? Po vet Meksi e sqaron kt gj. Ai thekson se n momentin q po krijoheshin dhe merrnin hov fondacione t reja si "Xhaferri, "Populli", vendosm t'i krkojm Banks s Shqipris, e cila me ligjin e ri kishte detyrimin pr t zgjidhur kt problem, pr t ndrhyr si do t ishte m e arsyeshme, n konformitet me ligjin dhe forcn e ligjit". Po aty ai shkruan lidhur me angazhimin e ministrit t Financave, Bode, i cili pas kthimit nga SHBA-ja dhe kontakteve t tij me institucionet ndrkombtare, dha nj intervist n Televizionin Shqiptar, ku m pas u kritikua ashpr "pa prjashtim nga t gjith e t gjitha mediat. U shtuan artikujt n mbrojtje t firmave, u shtuan reklamat, u shtua ndjeshm vllimi i parave q futej n to". N kt pjes t analizs, Meksi nuk prmend ish-presidentin Berisha dhe rolin e tij prsa u prket firmave piramidale deri n gjysmn e dyt t vitit 1996. Por m tej Meksi veon se "prkrahja e jashtzakonshme e mediave(pr piramidat) dhe s fundi q askush, ve qeveris, nuk foli asnjher kundra tyre, qoft dhe nj fjal, prkundrazi, gati t gjith merrnin pjes n ceremonit e tyre", t gjitha kto tregojn se cili ishte roli i presidentit t athershm. Nga burimet e "Gazets", msohet gjithashtu se Meksi kur ka dashur ta diskutoj kt shtje me presidentin Berisha, nuk sht prfillur nga ky i fundit. Madje, theksojn burimet, sa her q ai ka krkuar takim me Berishn, ai sht ln t priste t holl. Por vet Meksi nuk pranon t'i tregoj t gjitha t fshehtat e firmave piramidale. Ai thot se pret q t prfundoj transparenca, si nga grupi mbikqyrs ashtu dhe nga Komisioni parlamentar hetimor pr Fajdet. Sipas Meksi, ish-qeveria e tij, sht prpjekur pr t filluar hetimin e ktyre firmave dhe fondacioneve rentiere, por situatat e mvonshme i bllokuan inisiativat. Ai flet pr domosdoshmrin e nj "libri t bardh" pr fajdet, ku t shkruhet e gjith historia e fajdeve, si u krijuan, kur u krijuan, cilt kan qen me saktsi t plot stafet e tyre. Pyetje q ish-kryeministri Meksi i ka br edhe n Parlamentin shqiptar m 9 maj t 1997, por pr t cilat ende nuk ka marr prgjigje. ro/ro (GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  PAUCA SED MATURA

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  GSH

  ----------

  KRYEADMINISTRATORI RAPORTON

  Arapi: Kam filmime me politikant e fajdeve


  --------------

  g.b

  Kryeadministratori i "Grupit Mbikqyrs", Farudin Arapi, n mbledhjen e djeshme t Komisionit hetimor pr Fajdet, bri t ditur se n dosjet e tij ka emra t politikanve q kan prfituar padrejtsisht nga firmat piramidale. "Madje kam kaset filmike ku pas shpins s politikanve n fushatat elektorale apo mitingje duken presidentt e disa prej ktyre firmave", tha dje Arapi. Kryetari i komisionit hetimor, Arben Imami, i krkoi atij q duhej t publikonte emrat e ktyre politikanve. Pas ksaj krkese filloi debati mes Imamit, Arapit dhe bashkkryetarit t komisionit Limos Dizdari. Arapi u prgjigj se "prgjigjem ashtu si di un n mnyr t ligjshme dhe n t mir t procesit".Por ai krkoi q pr pyetjet e tjera komisionert t'i drejtohen me shkrim dhe ai t prgjigjet po me shkrim. Imami kmbnguli q ai duhet t thoshte emrat e politikanve, pasi ky sht edhe objekti kryesor i hetimit t ktij komisioni. Arapi nuk pranoi q t prgjigjej pr kt shtje duke pasur edhe mbshtetjen e antarve socialist t ktij komisioni. Dizdari krkoi nga ana e prfaqsuesve t opozits q Arapi t'u prgjigjej pyetjeve t bra me shkrim dhe jo pyetjeve q bhen n seancn dgjimore. Antart e komisionit n fund t mbledhjes s djeshme u mblodhn pr t hartuar, n bashkpunim edhe me ekspertt e tyre, pyetjet pr pjesmarrsit e djeshm, ku msohet se do t ket pyetje konkrete pr Arapin lidhur me implikimin e politikanve n kto firma piramidale. Msohet se nse Arapi pranon t prgjigjet pr kt shtje, mbledhja do t jet me dyer t mbyllura, n mnyr q emrat t mos bhen t njohura pr publikun. Por ai mundet q edhe t mos prgjigjet, pasi, sipas tij, "disa pyetjeve nuk mund t'u prgjigjet,sepse mund t jet e dmshme pr procesin e transparencs, i cili ende nuk ka mbaruar". M pas Arapi n informacionin e tij theksoi se prsa i prket firms piramidale Sude, vlerat e saj monetare lviznin me makinat me targat shtetrore. Pr kt, Arapi vuri n dukje se q para nj viti ka krkuar hapjen e shtjes penale pr Sude Kadmen pr mashtrim n shumn prej 30 milion dollarsh. Pyetjet q do t'u prgjigjet Arapi javn e ardhshme jan: "Kush ishte politikani q lejoi firmat piramidale, nga shitja e aseteve a kan prfituar Arapi apo t afrm t tij dhe a ka inventar pr sekuestrimin e televizionit VEFA".


  Komisioni thrret srish Arapin

  Komisioni parlamentar hetimor pr Fajdet do t mblidhet t hnn n orn 12.30 ku do t vazhdohet seanca dgjimore me personat e thirrur n komision. Antart e komisionit kan prgatitur pyetje t reja pr Arapin dhe Nain q prvese me shkrim do t prgjigjen edhe me goj prpara komisionerve. Ndrsa komunikimi me prokurorin e prgjithshm Dhori Sollaku do t bhet n mnyr zyrtare, pra me an t shkresave. Gjithashtu sht ln e hapur mundsia q komisionert vet t shkojn n prokurori pr t marr informacionin q krkojn, gjithnj duke rekspektuar ruajtjen e sekretit, n mnyr q procesi hetimor t mos dmtohet.


  Drejtori i Prmbaruesve: Njerzit e Arapit shfajsuan 136 persona

  Drejtori i zyrs s Prmbarimit, Nasip Nai, deklaroi se deri tani nga administratort e firmave piramidale dhe Gjyakata e Apelit jan liruar nga borxhi 136 persona, gj q ka sjell humbjen e shumave t mdha n para. "Administratort nga ana e tyre kan liruar apo anuluar 102 shtje, ndrsa Gjykata e Apelit ka liruar 34 shtje", tha dje Nai. Nga borxhi i tyre jan liruar 136 persona, kjo gj ka sjell q nj pjes e parave q kan pasur kta persona t mos arktohen. Sipas tij, administratort jo gjithnj kan sjellur informacionin e plot pr personat debitor, n mnyr q prmbarimi t sekuestronte shumn. Pr 457 raste e bllokimit Nai theksoi se kishte vn n dijeni administratort, t cilt kan liruar 29 raste me vler 82 milion lek, ndrsa Gjykata e Apelit ka liruar 16 raste me vler 87 milion lek.

  -------------------------


  Interesant...

  """Kryeadministratori i "Grupit Mbikqyrs", Farudin Arapi, n mbledhjen e djeshme t Komisionit hetimor pr Fajdet, bri t ditur se n dosjet e tij ka emra t politikanve q kan prfituar padrejtsisht nga firmat piramidale. "Madje kam kaset filmike ku pas shpins s politikanve n fushatat elektorale apo mitingje duken presidentt e disa prej ktyre firmave", tha dje Arapi. Kryetari i komisionit hetimor, Arben Imami, i krkoi atij q duhej t publikonte emrat e ktyre politikanve. Pas ksaj krkese filloi debati mes Imamit, Arapit dhe bashkkryetarit t komisionit Limos Dizdari. Arapi u prgjigj se "prgjigjem ashtu si di un n mnyr t ligjshme dhe n t mir t procesit".Por ai krkoi q pr pyetjet e tjera komisionert t'i drejtohen me shkrim dhe ai t prgjigjet po me shkrim. Imami kmbnguli q ai duhet t thoshte emrat e politikanve, pasi ky sht edhe objekti kryesor i hetimit t ktij komisioni. Arapi nuk pranoi q t prgjigjej pr kt shtje duke pasur edhe mbshtetjen e antarve socialist t ktij komisioni. Dizdari krkoi nga ana e prfaqsuesve t opozits q Arapi t'u prgjigjej pyetjeve t bra me shkrim dhe jo pyetjeve q bhen n seancn dgjimore.""""  Sa i mire Limoz Limuzina..i mbron politikanet qe kane vjedhur Miliona..
  Pse valle?

  I mbron se jane Demokrat te Berishes ose jane nga Stani Roze mafiozo-miliardere qe kane bere Hotel-Bordello me ato para..??

  Te shohim..

  ......

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kryeprokurori shprehet se mnyra e administrimit t pasuris s piramidave po hetohet

  Sollaku: Administratort e fajdeve nn hetim

  Kan abuzuar me kt pasuri dhe raportet e KLSH-s apo proceset penale e provojn nj gj t till

  TIRAN-Administratort e fajdeve jan n hetim nga ana e Prokuroris. Nj deklarat e till sht br publike dje nga ana e prokurorit t prgjithshm, Theodhori Sollaku gjat dshmis s tij n komisionin parlamentar hetimor t procesit s transparencs s firmave piramidale. Sipas kryeprokurorit, ekzistojn disa raste shkeljesh, t konstatuara edhe nga Kontrolli i Lart i Shtetit. Prvoja tregon gjithashtu se jo n pak raste, administratort e pasuris shtetrore, kan abuzuar me kt pasuri dhe raportet e Kontrollit t Lart t Shtetit apo proceset penale n koh t ndryshme e provojn nj gj t till,-tha dje Sollaku. Kjo deklarat bomb sht mirpritur dje nga ana e antarve t opozits, t cilt kan edhe si objekt hetimit t shprdorimit ose jo t puns s administratorve t Kshillit Mbikqyrs t Fajdeve. Kam patur dhe kam bindjen, pa paragjykuar asknd se edhe mnyra e administrimit t pasuris s firmave piramidale duhet t kontrollohet, bindje q ma kan shtuar edhe disa raste penale q ne jemi duke hetuar n drejtim t veprimtaris s administratorve, bile ka prej tyre q pandehen se kan vepruar n kundrshtim me detyrn e pr pasoj i kan sjell dm interesave t shtetit dhe t shtetasve,-theksoi m tej Sollaku. Akuza ndaj administratorit, Faraudin Arapi ka lshuar dje edhe nj tjetr zyrtar i thirrur pr t dshmuar n kt komision parlamentar.

  Nae

  Drejtori i prgjithshm i Shrbimit Prmbarimor Gjyqsor, Nasip Nao, dshtimin n sekuestrimin e pasurive e ka lidhur me punn e br nga ana e administratorve. Sipas tij, dmi i shkaktuar nga administratort e fajdeve shkon n shifrat e 100 milion dollarve, nga kthimi i rasteve t konstatuara pr sekuestrimin e pasurive. Sipas Naos, jan 100 raste t kthyera nga administratort me preteksin se mungojn identitetet, shkronjat e personave etj. Shum nga debitort e firmave jan liruar nga detyrimi n shuma t mdha parash me urdhr t administratorve t fajdeve. Po t marrim vitin 2003 faji na del se sht i Prmbarimit, por faji ssht i prmbaruesit, mundsia e abuzuesit ka qen e pakt,-tha Nao.

  Sollaku

  N fjaln e tij Sollaku nuk pranuar q t jap detaje pr punn e br nga Prokuroria e Prgjithshme, me arsyen pr t mbrojtur pozicionin kushtetues t institucionit q drejton. Nuk do t jap shpjegime pr shtje t veanta, t cilat mund t jen objekt i veprimtaris s komisionit tuaj, sepse kt e ndalon si Kushtetuta, ashtu dhe ligji organik i prokuroris q ju keni miratuar,-theksoi Sollaku. Sipas tij, mbas amnistis s vitit 1997, shumica e veprave penale, me ligj t Parlamentit u amnistuan, me prjashtim t nj numri t kufizuar veprash penale ku midis tyre prfshihej edhe ato t q kishin t bnin me mashtrimin. Kryeprokurori bri t ditur se Kshilli i Ministrave me vendimet prkatse, ka vendosur kontrollin financiar dhe administrimin e 25 shoqrive huamarrse. Nga 25 shoqrit huamarrse nn administrim, n 21 raste sht filluar procedimi penal, dhe n dy raste t tjera sht vendosur mosfillimi. Mosfillimet kan patur si shkak shlyerjen e borxhit nga personi, apo n nj rast tjetr nse personi ka vdekur. Nga shtjet pr t cilat ka filluar procedimi penal, 19 i jan drguar gjykats me mas arresti, nga t cilt 8 jan gjykuar n munges. Ndrkoh pr 2 procedime, hetimet vazhdojn dhe s shpejti do t nxirren konkluzionet. Prve sa m sipr, Prokuroria kryesisht ka hetuar dhe 4 procedime pr tjetrsim t pasuris, neni 287 i Kodit Penal q kan lidhje me shoqrin huamarrse Gjallica, nga t cilat 2 jan n proces gjykimi dhe dy t tjera n proces hetimi,-theksoi Sollaku.
  Bledar Hoti
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Prokurori Demiraj: Vjedhjet e kryeadministratorit

  Ne fund te nentorit 2001, prokurori i Apelit, Skender Demiraj, ne nje informacion per drejtuesit me te larte te shtetit, ka tentuar te zbardh te verteten e "zhdukjes" se parave te firmes piramidale "VEFA", ne te cilen rezultojne te demtuar rreth 67.800 persona. "Qe ne fillim administratoret, vendas e te huaj, kane debuar pronarin dhe kane marre ne administrim shoqerine, pa pranine e pronarit apo te perfaqesueve te tij", thote ai. Sipas raportit ekonomik te shoqerise, te cilit i referohet prokurori, ne momentin e marrjes ne dorezim te saj nga administratoret ka patur gjendje mallra te konsumit te gjere 30 milione dollare, ndersa fati i tyre nuk dihet. Gjithashtu, sipas dokumentave autentike, rezulton qe "VEFA" me 24 nentor 1997 te kete patur ne llogarite bankare 39,7 milione dollare dhe bankat, sipas prokurorit, nuk japin te dhena per kete fakt, duke lene te mendohet se ka patur shperdorime dhe vjedhje. "Shitja e aseteve qe ka bere Grupi i Mbikqyrjes me z. Faraudin Arapi ne krye, kurrsesi nuk mund te quhen akte-shitjeje, por vjedhje e hapur", thuhet ne informacionin e 20 nentorit 2001. Ku permenden nje liste e gjate objektesh te cilat jane shitur shume me lire se vleresimi qe u eshte bere. "Ne kete menyre te vepruari, duke vjedhur e shkaterruar pronat e shoqerise, as qe mund te mendohet ndonjehere per t'u kthyer leket kreditoreve, ndonese ekzistonin te gjitha mundesite objektive, qe kjo shoqeri me kapitalin e saj te shlyente kreditoret", thuhet ne informacionin e prokurorise.

  Sipas aktit te ekspertimit dhe mendimit te eksperteve ne gjyq, te dhenat me te sakta per numrin e kreditoreve dhe borxhit te shoqerise, jane ato qe kane dale nga perpunimi i deklaratave te kreditoreve, ku jane 38.652 kreditore dhe rreth 127 milione dollare. Ndersa, sipas informacionit te prokurorise, eshte vene dore ne programet e kompjuterit, duke shtuar arbitrarisht kreditore dhe shumen e borxhit nga Grupi i Mbikeqyrjes. Ne nje reagim te atehershem, Arapi tha se Demiraj, ne bashkepunim me Spartak Ngjelen dhe Ilir Meten, nuk lejuan qe te vazhdonte procesi i denimit maksimal te drejtuesve te firmave piramidale.

  Korrieri
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qe nuk ka per te mare ,njeri para nga firmat kjo u mor vesh me kohe ,se me 97 dikush thoshte,do kthehen80%,pak me vone50%,pak me vone nje koke K***,per zgjedhjet97 premtoi 100%,pas2vjetesh30%,para 2 muajsh11%,para 2ditesh mbeten 7 % ,e pas disa kohesh 1-2% ,kaq duhen per anetaret e komisionit dhe gjykatat qe te bejne punen e tyre ,e per popullin mbeti ai shoku ne fjale....!!?? kjo eshte genjeshtra e radhes ,para zgjedhjeve,se nuk e ka fituar te drejten e prones njeri ne shqiperi qe te fitoje te drejten e parase,pasi edhe paraja eshte prone,[POR E LEVIZESHME] nje fjale e urte thote ,parane ruaje sa eshte ne xhep se po iku nuk dihet se kthehet me.do deshironja shume ,qe keta njerez te marin djersen e tyre ashtu edhe pronaret pronen e tyre,se dikush ka humbur 1000-2000$ e theret ''paret e mija'' ,e dikush 100 here me shume ne vlere e nuk po fiton gje. se paret i cuan me qejfin e vet neper firma ,kurse token,dyqanet,bagetine ja mori shteti me force.pra secili po te kerkoje shtetin ligjor dhe te drejten,duhet ta kerkoje ne radhe te pare ne veten e tij .a eshte e imja kjo? apo eshte e dikujt tjeter? pra secili do mare hakun e tij,e do roje me djersen e tij ,e nuk do roj si mor B*** .KESHTU NE MESOJME TE NDERGJEGJESOHEMI SI RACE,E HISTORIJA NUK DO PERSERITET ME PER KEQ,per politikanetendimi im,si kepushat qe pijne gjakun e popullit,e skane te ndopur deri sa pellcasin. ........ me mire vone se kure???!!!!

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  KUSH JANE BOSET QE VODHEN POPULLIN

  Ja firmat piramidale dhe administratoret e tyre:

  Shoqerite huamarrese Administratoret

  - Shoqeria "M Leka" Mustafa Leka

  - Shoqeria "Silva" Pellumb Shehu

  - Shoqeria "Global Foods" Gani Shehu

  - Shoqeria "Cenaj & Co" Lefter Cenaj

  - Shoqeria "Kamberi ShPK" Ferdinand Kamberi

  - Shoqeria "Vefa Holding" Vehbi Alimucaj

  - Shoqeria "Gjallica" Shemsi e Gani Kadria, Fitim Gerxhalliu

  - Shoqeria "Populli" Bashkim Driza, Adem Qepeni

  - Shoqeria "Xhaferri" Rrapush, Liman dhe Asllan Xhaferri

  Eglantina Nasi

  Kreditoret i kane denoncuar 24 administratoret mashtrues te firmave piramidale! Zemerimit te tyre nuk i kane shpetuar as 80 persona te tjere qe kane qene bashkepunetore te tyre. Kjo eshte gjendja reale e administratoreve te ish-firmave rentiere. Deri tani, 17 prej tyre jane gjykuar nga organet e drejtesise, ndersa 5 jane ne proces. Vetem per problemet me transaksionet mbi token, ne gjykaten e shkalles se pare jane depozituar 200 padi civile. Nje nga administratoret qe ka marre denimin me te larte nga organet e drejtesise ka qene administratori i shoqerise huamarrese

  "Populli", Bashkim Driza, i cili eshte denuar me 16 vjet burg. Te njejtin fat ka pesuar edhe administratori tjeter i kesaj shoqerie, Adem Qepeni, me 12 vjet burg. Te denuar rezultojne dhe administratore te tjere si Shemsie Kadrie dhe Fitim Gerxhalliu

  te shoqerise huamarrese "Gjallica", Vehbi Alimucaj i "VEFA Holding", Mustafa Leka i "M.Leka" etj. Ndersa ceshtja per administratorin e shoqerise huamarrese "Cenaj & Co" eshte ende ne Gjykaten e Apelit. Te denuar vetem nga gjykata e shkalles se pare dhe aktualisht me ceshtjen ne apel rezultojne edhe tre administratoret e shoqerise huamarrese "Xhaferri", Rrapush, Liman dhe Asllan Xhaferri. Por ne lidhje me gjykimin e tyre, kreu i grupit mbikeqyres per firmat piramidale, Farudin Arapi, eshte shprehur se ka mjaft pengesa nga ana e kreditoreve, pasi shpesh deklarimet e tyre nuk jane te sakta. Kjo eshte ankesa e dyte e leshuar nga Arapi, pas asaj qe shprehu ne lidhje me Ministrine e Drejtesise dhe ate te Jashtme per marreveshjet me vendet ku jane depozituar parate e firmave piramidale. Madje, ai ka pohuar edhe faktin se grupi i tij mbikqyres qe ne vitin 1998 i ka kerkuar Kuvendit dhe Presidentit ngritjen e nje gjykate te posacme, e cila do te merrte ne gjykim veprimtarine e firmave piramidale. Por se nje kerkese e tille deri tani nuk eshte realizuar.

  Ja gjendja e vlerave financiare te firmave piramidale:

  Sipas kreut te grupit mbikqyres te firmave pirmidale, Farudin Arapi, rezultojne 254 mije kreditore. Ndersa shuma totale e parave te humbura brenda tyre eshte rreth 830 milione dollare, ku 210 prej tyre rezultojne te zhdukura. Nga ana tjeter, 100 milione dollare jane terhequr nga 110 veta te lidhur me politiken. Grupi mbikqyres nga 320 asete, ka arritur qe te shese 285 prej tyre. Nga keto, 77 me cmim fillestar, 99 asete jane shitur me cmim mesatar dhe 109 me cmim tregu. Vlera totale e aseteve te shitura eshte 8 milione USD.

  Prej tyre, shume kreditore shpresuan se do merrnin perqindje te larta, por u mjaftuan vetem me masen prej 10-15 %. Nderkohe, ka edhe shoqeri huamarrese per te cilat pas shitjes se aseteve te tyre, grupi mbikqyres i firmave piramidale ka premtuar nje perqindje mjaft te larte kthimi si shoqeria "Universi" me nivelin 40 %, shoqeria "Arsed" 50 %, shoqeria "Fabiona" 78 % etj.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  38
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kush o ai qole qe jep leket mbrapsh kshu?????????

  Llakallakallaka---------- kot disa me gazetat, se s'kan a me shkrujt dhe dun me tregu, obobooooo qe nuk flejn dot gjume per popullin e shkret debil, qe ma bon gjumin per kokerr te qejfit, se paret i ka te sigurta.

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Administratoret e "Piramidave", hetim per "vjedhje"

  Prokuroria fillon zyrtarisht hetimin per administratoret e firmave piramidale, nen akuzat e dyshuara "vjedhje" dhe "shperdorim detyre". Ata vleresohen paraprakisht fajtore, pasi nuk kane raportuar identitetin e plote te debitoreve te piramidave, duke e vene Permbarimin ne rrethana mosveprimi. Demi i shkaktuar shtetit nga 2300 huamarres fantzame, llogaritet 100 milion dollare

  Trashgim SOKOLAJ

  Prokuroria heton ish-administratoret e firmave piramidale, me dyshimin se ata kane kryer vepren penale te "vjedhjes" dhe "shperdorimit te detyres". Hetimi ka nisur kur ish-administratoret e kane raportuar ne Zyren e Permbarimit emrat e debitoreve te skemave piramidale. "2300 debitore ende te panjohur, kane terhequr nga firmat piramidale nje shume rreth 100 milione dollare", pohuan burime te hetimit. Sipas tyre shuma nuk eshte kthyer ne banken e shtetit. Administratoret duhet te raportonin ne permbarim identitetin e plote te debitoreve te shoqeruar me nje vendim sekuestro nga Gjykata e Tiranes. "Sekuestrimi dhe me pas kthimi ne bankat e shtetit i shumes afer 100 milione leke ka qene i pamundur, per ne, pasi nuk kishim gjeneralitetet e plota te debitoreve dhe nuk kishim vendimet perkatese te Gjykates", pohuan burime te Permbarimit te Tiranes. Sipas ketyre burimeve, emrat e paraqitur nga ish-administratoret ne Permbarim, kane rezultuar se nuk kane qene debitore firmash piramidale, ose se kane te vdekur. " Permbarimi ka patur vetem emrat e debitoreve, qe ne me te shumten e rasteve kane qene te pasakte", shtuan burime te permbarimit. Sipas ligjit, ne keto kushte permbarimi nuk vepronte dot, pa identitetin dhe adresat e plota te debitoreve, por nuk kishte as vendimin e Gjykates, i cili duhet te ekzekutohej me pas. "Identifikimi i plote i klienteve te piramidave qe nuk kishin shlyer shumat e marra ne forme huaje, duhej te ishte bere nga administratoret", pohuan zyrtarisht burime te prokurorise se Pergjithshme. Sipas ketyre burimeve, administratoret duhej te kishin paraqitur ne permbarim vendimet perkatese te Gjykates, per sekuestrot dhe kjo nuk eshte bere. Nje jave me pare ne raportin e tij ne Komisionin Hetimor Parlamentar per fajdet, Kryeprokurori Sollaku, pohoi se kane filluar procedimet ne ngarkim te personave pergjegjes, kryesisht ne ngarkim te ish-administratoreve te shoqerive huamarrese, duke i akuzuar per veprat penale te vjedhjes me ane te mashtrimit. Raportimi i pasakte ka i ka sjelle nje dem afer 100 milione dollaresh shtetit, pasi kjo shume ka mbetur jashte bankave.

  Korrieri
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Goxhi i PBDNJ, i vetmi politikan me leke piramidash

  "Kristo Goxhi deputet i PBDNJ, do t'i ktheje shtetit 47 milione leke te vjetra, pasi sipas akuzes i kishte perfituar nga veprimtaria e firmave piramidale". Ky ishte vendimi qe ka marre Gjykata per te vetmin politikan te skeduar publikisht deri tani, se ka marre hua ne skemat piramidale. Faktin se Goxhi ishte i vetmi politikan qe kishte nje "hesap" te pambyllur me ish-firmat piramidale, e beri publik Prokuroria. E cila njekohesisht konfirmoi se ai ishte i vetmi politikan shqiptar qe kishte nje llogari te pambylluar me firmat mashtruese qe kulmuan ne vitin 1996.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  NE SHTEPINE E MAKSUDE KADENES

  Sudja: Gati t dshmoj n komision

  "Pse e krkoni tek un, Kompetentin e keni midis jush"  Fajdet! Po m krkuan jam gati t dshmoj n at, si i thon, Komisionin paralmentar". Maksude Kadna pohon se "ka m tepr se dy jav q kur ka filluar Komisioni parlamentar t hetoj mbi fajdet q i sheh n televizor seancat". Pastaj ajo krcen n nj tjetr pohim. "Grmoni, grmoni, pa do ta gjeni"! Si e shushatur shton m tej. "At kompetentin e keni midis jush, un e shoh shpesh n televizor". Kshtu reagon ashpr Sudja. "Tani boll, as q dua t flas m, nuk dua t'ia di m pr asgj, pr gazeta, komisione, televizor, asgj". Shtpin nuk e ka ndrruar, sht po aty tek "21 Dhjetori", prball fakultetit t Inxhinieris s Ndrtimit. Nj lagje e qet, pallate t vjetra. Ku do t vesh? Te Sudja? Po e do? Ajo ka mbaruar! Pastaj nuk merresh vesh dot me t. 't thot tani, s'ta thot m von. Shtpin Sudes? Nuk e di. Ka fqinj q kan ndroj dhe nuk duan t przihen, t tregojn adresn e sakt t ish-shefes s piramids miliona dollarshe. Madje t tjer m t guximshm pohojn. Ajo s'sht m n terezi. Po hidhu nj her lart n katin e katrt, mbase dhe t flet. Ja ktu ngjitur, ai pallati me tulla t kuqe, sht n katin e katrt.

  Banesa
  Kjo sht shtpia e Sudes? Nj burr hap portn e njrs prej hyrjeve t katit t katrt, t pallatit t kuq dhe buzqesh? Jo jo, sht kjo prball. Nj grua fliste n telefon me z t lart, tjetra po me t njjtn lartsi zri brtiste. "Na shihni, na flisini dhe ne, e na kani harruar". Kto copza bisedash i konsumonte e motra n telefon me nj t njohurin e saj duke qeshur. Trokitje. Nj der e blinduar, lyer me t bardh, jo e punuar mir, ngjante si e vjetr, por e rnd. Prball shfaqet nj grua e shkurtr, me njgjyr q anonte nga e zeza. N telefon nj mesogrua, me flok t lyera me t kuqe, po bisedonte pa pasur mendjen se me k fliste Maksudja. Ishte e motra, q sapo kishte ardhur pr vizit. Ndrsa Sudja e ashpr dhe agresive t sheh me dyshim. "H far ke, far do?. Nga ata t Zotit je, libra feje i ke kto?. Gazetar je? Grmoni grmoni, se do ta gjeni kompetentin. At e keni mes jush, pse ktu tek un do ta gjeni, ik tani se nuk merrem me gazeta un. Po komisioni? Dhe n komision shkoj po m thirrn". Komshinjt t thon se her pas here vjen e motra me t vllan. Ajo nuk del prjshta. Ndoshta ndonjher m t rrall, shum rrall, m duket se ka frik. Gjendja e saj, sipas tyre, nuk sht fort normale. Pas daljes nga burgu sht rnduar.

  Burgu
  Sudja prsri n burg. Ish-presidentja e firms piramidale sht e vetmja q ka kryer dnimin, por rri e mbyllur n shtpi. Ajo sht dnuar me pes vjet heqje lirie pr mashtrim n shuma t mdha. Me shpartallimin e burgjeve n '97-n ajo ikn dhe pastaj rikthehet n qeli. Kjo sjellje shembullore i fal asaj dnimin.


  Rrapush Xhaferri, i ashtuquajturi Gjenerali, ndodhet n burg. Esht dnuar nga Gjykata e Shkalls s Par Tiran me 20 vjet heqje lirie. Ka pasur mbi 1 milion kreditor. Prej pasuris s ngurtsuar jan kthyer 52 pr qind e shums s marr kreditorve. Bashk me t sht arrestuar dhe dnuar i biri, Asllan Xhaferri.


  Bashkim Driza, ish-president i fondacionit bamirs "Populli", i dnuar n munges, dyshohet se sht larguar pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Pas ngrirjes s parave n '96-n npr banka, kreditorve u sht kthyer 50 pr qind e parave t dhna hua. Prokuroria nuk ka krkuar ekstradimin e Drizs nga Amerika.


  Sudja sht gruaja e vetme, ish-shefe e ske-ms piramidale "Sudja", q sht dnuar dhe m pas liruar. Ka pasur 19064 kreditor. Borxhi i saj ndaj huamarrsve sht 6 330 570 000 lek, ose afro 6 milion dollar. Esht dnuar me 5 vjet burg, iku nga qelia n '97-n, u rikthye dhe iu fal dnimi, tani sht n shtpi

  ------------------------
  -------------------------
  Oj sharki e lehete si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 16. #16
  ketu Maska e Redi
  Antarsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Komedia vazhdon. Dikur u tha se jane vjedhur 2 miliarde dollare dhe me kalimin e kohes shifra ra.
  Sudja qe paska grire Tiranen, paska marre 6 milione dollare, me pak se Hajdin Sejdia dikur ne 91-in.

  Nr i kreditoreve eshte 19064 dhe i bie 314 dollare per person.

  Dhe u ndez Tirana ato dite. Rexhep Mejdani ne krye te turmes qe kerkonte parate e humbura. 5 vjet President dhe ja ktheu popullit.


  Prit se faktet qesharake nuk kane mbaruar akoma dhe komedia vazhdon.

  Tani na del qe Arapi paska vjedhur vete.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shteti dhe Fajdet

  Ish guvernatori i Banks s Shqipris Kristaq Luniku i ka drguar nj letr n vitin 1996 kryetarit t athershm t SHIK-ut, Bashkim Gazidede, ku shprehte alarmin pr firmat piramidale. N kt letr Luniku krkonte q shrbimi informativ t angazhohej n hetimin e prejardhjes dhe veprimtaris s ktyre firmave, q sipas tij, po u sillnin nj dm kolosal ekonomis dhe financave. Gjat viteve 1996-97, ai u drgoi mbi 30 letra krerve t institucioneve duke prfshir presidentin Berisha dhe kryeministrin Meksi, ku krkonte ndrprerjen e dhnies dhe marrjes s fajdeve. Faktin q Kristaq Luniku kishte paralajmruar pr tragjedin ekonomike q po afrohej, e pohoi dje guvernatori aktual i Banks s Shqipris, Shklqim Cani. Komisioni hetimor pr transparencn e fajdeve dgjoi dje n nj seanc me dyer t mbyllura rapor-timin e guvernatorit t Banks s Shqipris, Shklqim Cani. Ai deklaroi se gjat vitit '96 gati t gjitha institucionet kryesore t shtetit ishin n dijeni pr lulzimin e tregut informal n vend dhe rrnimin e ekonomis pr shkak t firmave piramidale. N letrat q ish-guvernatori Luniku i drgoi Berishs, Gazidedes, Meksit, Vrionit dhe Dragoshit paraljmronte se 30 milion dollar qarkullonin do dit n tregun informal. Sipas tij, n sasi kaq e madhe qarkullimi t parave jasht bankave do t shkaktonte s shpejti nj kolaps n financat dhe ekonomin shqiptare. N fillim t vitit 1996 Luniku u takua me ekspert t FBI-s amerikane dhe u konsultua me ta rreth pasojave q mund t kishin firmat piramidale. Ekspertt e FBI-s u treguan ekspertve t Banks s Shqipris eksperiencn e 80 viteve m par n SHBA, ku skemat Ponzi rrnuan pjesrisht ekonomin amerikane. Skemat Ponzi ishin t njjta me skemat e firmave piramidale n Shqipri. Paralajmrimet e ish-guvernatorit Luniku erdhn edhe pas konsultimeve me Fondin Monetar Ndrkombtar. N gusht t vitit '96 ish-kryeministri Meksi thirri n zyrn e tij Lunikun dhe ish-ministrin e Financave, Ritvan Bode dhe krkoi t kishte dijeni pr pasojat q do t kishin fajdet n Shqipri. Dy muaj m von, ministri i Financave, Bode i sapo kthyer nga Uashingtoni, lshoi deklaratn bomb se FMN-ja krkonte mbylljen e firmave t fajdeve. Menjher pas ksaj deklarate, ish-presidenti Berisha nxitoi t deklaroj se parat e shqiptarve jan t pastra dhe t sigurta. Antart demokrat t Komisionit hetimor pr Fajdet i kundrshtuan dje deklaratat e guvernatorit t Banks s Shqipris, Shklqim Cani. Sipas tyre, ai po bn nj fushat propagandistike kundr Partis Demokratike. "Dokumentet q keni paraqitur nuk korrespondojn dhe kjo bhet pr t na e hedhur fajin neve", deklaroi deputeti Pal Daji. Komisioni vendosi q kryeadministratori i fajdeve Arapi dhe guvernatori Cani t thirren srish si dshmitar pas miratimit t planit t hetimit nga ky komision. ro/ro (GazetaShqiptare/BalkanWeb)

  Tani ky shkrimi eshte marre nga Balkan web. Shpresoj qe tju ndergjegjesoj deri diku ne opinionin qe ne jemi te keqet e vetes dhe qe sna e kane fajin a amerikanet e as greket per budallalleqet qe bejme vet.
  Me respekt
  sn0mi

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Osman Shehu dhe Alush Dragoti, kryetar i gjykats s Apelit akuzohen nga Arapi si t przier

  Arapi: Ish-ministri i PD-s ka marr 1 milion $ nga Gjallica


  TIRANE- Dalin emrat e par t ish-qeveritarve dhe dhe zyrtarve t lart q kan trhequr shuma t mdha parash nga firmat piramidale. Kryeadministratori i Grupit Mbikqyrs s Firmave rentiere, Farudin Arapi, i thirrur dje srish para komisionit hetimor parlamentar deklaroi se N materialet e Prokuroris kemi marr listn e debitorve dhe n nj shkres thuhet se ish-ministri i Turizmit, Osman Shehu ka trhequr 1.100.000 dollar nga firma Gjallica. Kjo deklarat erdhi pyetjes s br nga deputeti Zogaj se mbi baz kreditort jan nxjerr n fund si debitor.
  Ndrkaq Arapi theksoi se vet ish-bosi i Gjallics Fitim Grxhalliu ka deklaruar se i ka dhn ish-kreut t gjykats s Apelit, Alush Dragoti 60 mij dollar q t mos rrezikohej nga drejtsia vijimi i aktivitetit t firms rentiere. Dy emrat e msiprm s bashku me at t deputetit t PBDNJ-s Kristo Goxhi jan tre figurat publike q deri tani jan lakuar si t przier n firmat piramidale. Kryeadministratori q ka replikuar dje edhe me kryetarin e komisionit parlamentar, Arben Imami Sipas tij, n firmn Gjallica jan 318 debitor . Osman Shehu
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Osman Shehu: Nga Gjallica kam marr pr biznes 2 milion $ por nuk isha ministr

  TIRANE- Pas akuzs s Farudin Arapit se Osman Shehu ka prfituar nga firma Gjallica 1 milion e 100 mij dollar, ky i fundit ka reaguar menjher prmes nj deklarimi pr gazetn Shekulli. Nuk sht e vrtet deklarata e Farudin Arapit dhe pr kt shtje un do t ballafaqohem edhe n gjyq n t ardhmen. E vrteta sht se un kam marr pr biznes nga firma Gjallica 2 milion e 135 mij dollar. Un kam br likuidimin e plot me kt firm e cila ka prfituar n kt biznes 75% t fitimit, kurse un 25%. Pr kt biznes un kam gjith dokumentacionin e plot, -tha Shehu. Ai shtoi se trheqja e ksaj vlefte t madhe nga firma Gjallica sht br pas largimit t tij nga postet drejtuese t qeveris Meski duke bashkpunuar me firmn n fjal si nj tregtar i thjesht. Shehu theksoi se me kryeadministratorin Arapi ai ka disa kontradikta t vjetra q lidhen me nj padi q Shehu ka ngritur pr shpifje ndaj Arapit para katr vitesh. Un e kam hedhur n gjyq Farudin Arapin pr shpifje dhe m pas sht marr prokurori Bilbil Meta, q t m bllokoj padin ndaj tij, duke hapur nj shtje penale ndaj meje. Bilbil Meta dhe Farudin Arapi jan bashkpuntor t mir dhe e kan kthyer n biznes tashm shtjen Gjallica, -tha Shehu.
  N.P
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ish-kreu i KLSH-s shprehet se nuk e ka vn n dijeni presidentin Berisha pasi ai njoftohej nga struktura t tjera
  Blerim ela: Kam krkuar mbylljen e piramidave, por Berishn se njoftova


  TIRANE- Ish-kryetari i Kontrollit t Lart t Shtetit n vitet 1993-1996 Blerim ela deklaroi dje pr Shekullin se asokohe ai i ka krkuar guvernatorit t Shqipris, Kristaq Lumniku, q t verifikohen firmat piramidale dhe m pas t mbyllen. ela shtoi dje se letra e guvernatorit Lumniku ka qen prgjigjja e asaj q ai i kishte krkuar n nj mbledhje t ngusht ku ishin t pranishm edhe drejtues t lart t shtetit. N fakt nuk ka qen Lumniku q m ka krkuar t verifikohen firmat, por kam qen un. N nj mbledhje me ministrin e Brendshm, ministrin e Financave dhe guvernatorin Lumniku, un i krkova ktij t fundit q t verifikohen firmat dhe m pas t mbyllen. Kt krkes e bra pr t mbrojtur interesat e shtetit dhe qytetarve sepse kta t fundit duhet t investonin n banka dhe jo n firma t tilla, -tha ela. Ish-kryetari i Kontrollit t Lart t Shtetit theksoi se pr shtjen n fjal ai ka provat e mjaftueshme prmes disa korrespondencave q ai ka ruajtur. Nj fotokopje e ktyre letrave sipas tij ndodhet n arkivat e Kontrollit t Lart t Shtetit. T gjitha dokumentet e nevojshm pr kt shtje ju mund ti gjeni edhe n arkivat e Kontrollit t Lart t Shtetit. do gj sht e protokolluar, -tha ai. Pavarsisht se ai e kishte shprehur shqetsimin n fjal tek disa prej drejtuesve m t lart t shtetit, ela mohoi dje se pr rrezikun e firmave piramidale, ai t kishte vn n dijeni ish-presidentin Sali Berisha. Un nuk kisha se pse ta vija n dijeni Sali Berishn, sepse ai ishte kryetar i shtetit dhe pr shtjen n fjal duhet t viheshin n lvizje institucionet e tjera prkatse, -tha ai. Blerim ela u lakua dje nga guvernatori i Shqipris, Shklqim Cani, si nj nga njerzit q sht vn n dijeni nga ish-homologu i tij, Kristaq Lumniku, pr rrezikun e firmave piramidale, fakt t cilin ela e mohoi duke shtuar se ky shqetsim sht transmetuar nga vet ai n nj mbledhje ku pak dihet se far sht diskutuar pr shtjen n fjal.
  N.Perndoj
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mediat Shqiptare, Problematike N Paraqitjen e Lajmit!
  Nga shefqeti11 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2007, 08:23
 2. Mediat dhe "banda" e gazetarve.
  Nga Agim Doi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-12-2006, 03:32
 3. Nje 43 vjear rikthen edhe njehere firmat piramidale
  Nga ClaY_MorE n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2006, 05:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •