Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vetem fjale shpirti 2

  Lajmesi me grip

  I vyeri kendez,
  qe lajmeron drite,
  zgjohet ne mengjes,
  kengen e njohur nis.

  Kukurek kukurek!
  Nuk degjohet ze,
  ishte ftohur keq,
  dimer temperatura minus.

  Iku shpejt ne kotec
  mbuluar me turp,
  pyet veten; c’e ka gjet!
  Zerin qe e ka humb.

  Andej ketej levize
  shpirti deshperimin vesh,
  kaluan disa ore,
  doli prape ne shesh.

  Ishte mes dite
  po kendezi nisi kenge,
  kukurek e kukurek,
  ngre ze sa te mund.

  Ishte teper vone,
  dukej qesharak,
  po rregull respekton
  pa kenduar s’ka shans.  Mengjezit tjeter gjeli
  beri ngrohje zeri,
  pastaj doli jashte,
  te tregoj se dita erdhi.
  25 .1. 2018
  Fara Pallqa

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Zogu i vogel

  Zogu me kenaqesi
  nga larte shikon,
  vec ai rri mbi semafor
  askush s'e rreshton.

  Pret cuni djale i mire
  vajze njejt vepron.
  Rruga eshte e lire
  e gjelberta kur ndricon.

  Makina njejt pret
  ngjyra e kuqe te dal,
  Por zogu qiellit nget
  kush fluturimin s'i ndal.

  Edhe mace e vogla
  qeni te kete kujdes.
  Gezon liri kush ka krah
  zogu i lumtur qesh.
  6.8.2018
  Fara Pallqa

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gjyshja dhe mbesa

  Mos u lodh kot!
  Nenes i thote bija.
  Ne dyqan ka plot
  corape te mira.

  Shikohen ne sy
  mbesa e gjyshja,
  eshte kjo dashuri
  ku kuptohen dyshja.

  Nena;di cka bej!
  Me lere rehat.
  Mbesa ;i dua me lara!
  Te jene te gjate.

  Punon gjyshja me vullnet
  mbesa afer i rri,
  numeron cdo rreshte
  klith;O sa bukuri!

  Me e embel se mjalta,
  gjyshja ime qe e dua!
  Me duart e arta,
  me ben corape mua.

  Corapet u ben gati
  kur mbathi mbesa
  e lumtur e puthi e qafi;
  gjyshja eshte si ujedhesa.

  Brenda shpirtit te saj
  ka miresi,bukuri vec,
  me boten do t'i ndaj
  pakufi per mbese.
  24.10.2018
  Fara Pallqa

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Hena

  Kush ia hengri,
  faqen henes!
  pyetje i beri
  vogelushja nenes.

  Para disa dite
  ishte rrumbullak,
  tani ben drite
  gjysme me pak.

  Ka faza ndryshon
  nena i thote.
  Hena pergjysmone,
  behet e plote.

  Forme drapri
  eshte e trete,
  japin gjalleri
  qielli kur shikohet.

  Te ngjitem larte,
  do guxoja!
  Henen ta bej varke,
  qiellit te lundroja!

  Dritares rri
  endrres krah i jep,
  derisa hene drapri,
  qiellin magjeps.
  31.10.2018
  Fara Pallqa

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Abrakadabra

  Abrakadabra fjale
  qe shqiptova sot,
  derisa pashe
  ne syte e shoqes lot.

  Ne klase i tha dikush;
  Moj e shemtuar!
  Asaj me sy si rrush
  pak hund zmadhuar.

  Magjia abrakadabra
  {cka them une u befte},
  T'i zvogelohet hunda,
  shoqes qe e dua shume.

  Ndodh neper filma
  abrakadabra thone,
  ben pune magjia
  pamja ne cast ndryshon.

  Per mua shume e bukur
  dua fjala t'bej magji,
  hunda te jete strukur
  t'i duket botes, si syve te mi.
  3.11.2018
  Fara Pallqa

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Verteta e degjuar

  Mami s'dua lek!
  S'dua as dhurate!
  As te shijshmen dreke!
  Do te mbledh parat.

  Te blej shkalle
  shume te larte,
  per babin kam mall
  dua ta shoh nje nate.

  E vogla moter
  njejt deshira e fiku,
  vellait i rri afer
  te shohin babin qe iku.

  Ti thua babi ne qiell
  nga atje nuk zbret.
  Te shkojme ne atje!
  Syri zjarre flet.

  Babi eshte te zoti!
  Na shikon nga larte.
  Ai do ju te gezoni,
  me te gjitha te mirat.

  Por djali kete ide
  se mbylli me kapak,
  shkalle do te gjej
  sa te rritet edhe pak.
  4.11.2018
  Fara Pallqa

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Udhetar i botes

  Motra ime
  harten ka shtri,
  me jep mesime
  me tregon risi.

  Prek me dore
  pjesen me larte;
  ketu ka acar,
  vitit shume gjate.

  Poshte ne harte
  jane vende te nxehta,
  ku rrezet e zjarrta
  vitit jane te shpeshta.

  Ketu ka shkretetire
  me deve egzotike,
  andej akullnaje e ngrire,
  ujevara magjike.

  Ja ketu vargmal
  me shtaze e shpese,
  me pasion cdo fjale
  motra nga goja nxjerr.

  Shiko te voglat pika
  mes uji, ujedhesa,
  oqeanit kaltersia,
  ja kanjone,ja shpella.

  Xhungla te egra,
  mocale e savane,
  bukuri te papara
  kjo toke e jone fal.

  Motra foli pandare
  nuk kuptova shume,
  do te jem udhetar
  i thashe me vrull.

  Bukuri natyre keto
  qe planeti toke fal.
  Me ftojne;Eja na shijo!
  Por pritni sa te rritem pak!
  5,11,2018
  Fara Pallqa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 06-11-2018 mė 06:05

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Peshk i madh

  C'eshte ky peshk
  kaq i madh?
  Qe s'eshte balene
  na trego babe?

  Motra e vellai
  presin te dine,
  nisi qete babai
  te tregoj historine.

  Nuk eshte peshk
  shteti qe ka det,
  ben nendetes
  te mbroj ujin e vete.

  Nendetsja gjithone
  rri ujit thell,
  me periskop vezhgon
  ujin per rreth.

  Perhere gati
  per mbrojtje,paqe,
  sulm po pati
  nendetsja ka arme.

  Marinari trim
  punon me kujdes,
  shume perkushtim.
  Marinar do te jesh?

  Motra vellain pyet
  ai qesh e thote;
  Friken kur ta tret!
  Por babai vulos.

  Cdo kush ka frike
  por pak nga pak,
  mundet cdo rrezik
  dalim fitimtar.
  7.11.2018
  Fara Pallqa

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  841
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Babi peshkatar

  Sot babi im
  peshaktar i zoti,
  tha;eja ne peshkim!
  Tek i bardhi Dri.

  U gezova shume
  u bem gati shpejt,
  kur erdhem buze lume
  babi gjeti nje vend.

  U ul ne karrige
  nxori karem,
  grepin hodhi ne lume
  benim bisede.

  Kur filloi te ngeh
  erdhi peshku kuptova,
  i ndihmova shpejt
  nga uji e nxora.

  Ia hoqem grepin
  e lame ne kove,
  peshku perplitej
  shpirtin me trazoi.

  Peshku ne shtepi
  qe sillte babai,
  ishte plote urti
  Pse levize ky tani?

  Babi me tregoi;
  Eshte gjalle ky peshk.
  Por pa uje ai,
  do te heshte shpejt.

  Babit i erdhi nje mik
  me bisede benin rremuje.
  Peshkut i thashe;ik!
  E gjuajta ne uje

  Une vec nje kapa.
  Babi mikut i thote.
  Kur shikoi kah kova
  s'kish gje ish bosh.

  I tregova c'ndodhi;
  Peshku nisi te vuaj!
  E ktheva ne shtepi
  te tij,ujit te luaj!

  Babi me shpjegoi
  bute,me perkushtim,
  natura na dhuroi
  ne peshkin ushqim.
  11.11,2018
  Fara Pallqa

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,008
  Faleminderit
  424
  510 falenderime nė 430 postime

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shpresoj te mos prish temen dhe poezit, por titulli i temes me pelqen dhe lind pyetja si mund te krijohet vertet fjale-t shpirti.qe mundet te
  t emocionojn, te kene poezine e kuptimit dhe bukurin e tingellimit. Mbase rasti poshtem,edhe se komercal,me dy nota,me dy fotograme ,me dy fjale dhe nje ide krijojne ate qe quhet fjale shpirti.

  Kerkoj ndjese per prishjen e temes,moderatori edhe ta heqi nuk ben gabim.Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •