Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  715
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Botuar tek MAPO- BOTASOT-Revista DRINI.

  Shum njerz dhe komunitete, shoqria civile dhe n prgjithsi populli n Shqipri, jan thellsisht t zhgnjyer nga lufta e pa-precedent politike e Opozits m Maxhorancn qeverisse, pr shum shkaqe, por nj nga shkaqet m zhgnjyese e cila po irriton t gjith, pozitar dhe opozitar t thjesht, sht abuzimi i disa politikanve me t drejtn e prdorimit t Fjals s Lir, dhe m e rnda paraqitet kur kta politikan t caktuar paraqesin mllefet dhe inatet e tyre mbi interest dhe fatet e vndit kur dalin kasht shtetit e praktikisht n takimet e prfaqsuesve t Shqipris me BE.
  Kjo sht skandal i vrtet dhe dikush ktu duhet t mbaj prgjegjsi, dhe jo t fshihet pas Mantelit t Opozitarit apo Politikanit, sepse askush nuk i ha kto dokrra q tashm marrin nj kuptim thellsisht anti-shqiptar.  Po le t hidhemi tek Paketa Antishpifje e cila prfshin n nj mas t konsiderueshme edhe prplasjen Opozit Pozit , prplasje t cilat tregojn nj nivel t ult intelektual dhe banalitete, prplasje t cilat populli, komunitetet, shoqria civile , pavarsisht opinioneve t ndryshme kupton gjithmon dhe m tepr se acarimi i debateve, ulje ngritjet e tyre, klithmat dhe zelli i disa mediave pr tu marr pikrisht me elementet Lajm q n fakt prbjn Shpifje dhe jo lajm, hysteria e disa politikanve pr t politizuar kronikn e zez t prditshme pr tu a hedhur fajin kundrshtarve- ka t bj kryesisht me dy Faktor:
  -Brja e zhurmuesit pr t fshshehur t vrtetn  - krijimi i lajmeve t rreme apo Fake news (n fakt Shpifje t botuara ne shtyp, tv, radio, gazeta duke prdorur Mediat), pr t cvendosur vmndjen nga Problemi kryesor q penalizon Zhurmuesin dhe/ose krijuesin e Fake News.
  E thn thjesht- `Hajduti thrret: kapeni hajdutin`, dhe duke mos u penalizuar, vazhdon t brtiturat me qllim q t krijoj konfuzion, destabilizim dhe corientim n popull sepse n kt rast prdoren Mediat vizive, dhe auditive, dhe ato t shkruara, duke paguar para t madhe pr ta mbajtur gjall kt rrmuj pr nj koh t gjat.
  Shqipria faktikisht gjndet prball nj rreziku t qllimshm t destabilizimit social dhe politik, pavarsisht puns s qeveris dhe prmirsimit ekonomiko-financiar dhe atij t rendit, pikrisht pr shkak se nj pjes e Opozits por edhe t elementve politikan t Pozits s sotme dhe t djeshme, jan t rrezikuar nga Vettingu n Drejtsi Prokurori, Polici, dhe Politk.
  Po cfar sht Shpfifja dhe prse i duhet vndit nj Paket aAnti-Shpifje? Dhe a e kan kt Paket apo Ligj pkundr shpifjes vndet e tjera t BE dhe SHBA?
  PN fillim duhet par Kushtetuta jon e SHQIPRIS se cfar thot pr Lirin dhe t drejtn pr tu shprehur.
  N kushtetutn aktuale Neni 22 thot:
  ``1. Liria e shprehjes sht e garantuar.
  2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit sht e garantuar.
  3. Censura paraprake e mjeteve t komunikimit ndalohet.
  4. Ligji mund t krkoj dhnien e autorizimit pr funksionimin e stacioneve t radios ose t televizionit``.
  Dhe Neni 30 thot:
  `` Kushdo quhet i pafajshm prderisa nuk i sht provuar fajsia me vendim gjyqsor t forms s prer``.
  Sidoqoft Liria e fjals sht deri aty ku nuk preket Liria e tjetrit me pat drejt.
  Prkufizimi i Shpifjes sht ky: ``Shpifja sht nj keq-prezantim me qllim pr t dmtuar reputacionin e tjetrit. Shpifja sht Akt deklarimit t Akuzave t Rreme ose t keq-prezantimevet llogaritura n mnyr keqdashseme qllim q t dmtohet reputacioni i tjetrit`(https://xn--cdaaa.xn--merriam-ebster...ionary/calumny).
  Sipas sistemit gjyqsor italian, Akuzat e Rreme t bra me qllim, ashtu sic do krim tjetr t con n Krimin e Shpifjes, prcaktohet si krim i akuzimit t rrem para autoriteteve, pra si nj Krim i pakryer.
  N SHBA, Amanamenti i Par nuk mbron t gjith Fjaln e Lir, p.sh., nuk mbron Fjaln q con n aktivitet illegal dhe/ose n dhun t afrt, gjra t turopshme, Shpifje, dhe botim t shpifjes.
  N rastin e vitit 1975 n eirum v. RKO General inc. 539 P.2d 36, Gjykata Supreme e Kalifornis ndaloi radiostacionin i cili ishte ligjrisht prgjegjs pr nxjerrjen n transmetim t nj gare q i frymzonte dgjuesit t ngisnin makinat me shpejtsi t madhe. Dy dgjues, duke dgjuar radion e ktij radiostacioni i cili premtonte edhe shprblim n mnyr neglizente detyruan nj vetur t dilte jasht rrugs e pr pasoj, makina u rrokullis dhe shoferi u vra. Gjykata Supreme e Kalifornis miratoi nj Vendim n t ciln thuhej se Radiostacioni ishte prgjegjs pr neglizhencn e ``nj rezultati t parashikuar t ktij Radiostacioni i cili krijoi nj Rrezik t panevojshm i cili shkaktoi dm``(https://xn--cdaaa.maldef.org/truthin...008/index.html).
  N SHBA Ju duhet t provoni Tre elemente q prcaktojn se nj deklarim apo Deklarate prbn Shpifje:
  -Deklarimi shte i Rrem,
  -Deklarimi shkaktoi dmtim
  -Deklarimi shte br pa krkime t mjaftueshme brnda vet t vrtets
  Pr t qn komplet t ndershm, Ligji i SHBA pr Shpifjen sht pr tu marr n konsiderat, n krahasim me shum vnde t tjera, q jan m pak `miq t akuzave`. Kjo do t thot q kujtdo ndaj t cilit shpifet do ti duhet nj koh e gjat pr ta provuar at n gjykat.Akoma pra, sht e vlefshme pr t vn re se cfar ne mund t konsiderojm ushtrim t dukshm t t drejts pr t folur lirisht, vnde t tjera mund ta konsiderojn kt mundsi si ofenduese dhe t ndshkueshme (Ioa State University, digital repository; Volume 10 issue 1 Your Born Rights Article 9 2012 The ``Difference Beteen Free Speech & Slander ``, Corey O'Bannon ioa State University, Valerie Lemaster ioa State University, Leah illadsen ioa State University).
  (https://lib.dr.iastate.edu/cgi/viec...&context=uhuru).
  Pra akuzat pr shpifje jan aktuale n t gjith botn perndimore por n Shqipri kan marr prmasa t rrezikshme pr shoqrin shqiptare kur sheh se t gjitha tv private, linket e palincensuara private, gazetat kryesore, radiot, jan t angazhuara se kush e kush ti bj reklam e t fitoj shikues, por m shum n kt gar t rrezikshme politike q po ve n rrezik fatet e vndit- sht Shqipria dhe populli shqiptar sepse po i bhet nj dm shum i madh, stabilitetit social, politik, dhe rendit n vnd.
  Populli e kupton se kush jan ideatort e prdorimit t Kroniks s zez pr qllime politke pr t marr pushtetin duke e ditur mir q pushteti merret me vota., dhe pr kt arsye e ka abandonuar politkn e Kronikave t zeza dhe i zhgnjyer po qesndis Deklaruesit e prditshm duke shpresuar q Vettingu dhe gjykatat aktuale t japin drejtsin e nevojshm kundr ktyre shpifarakve q harxhojn milionat e vjedhura pr t mbrojtur Hajdutrin dhe zullumet e kryera n t kaluarn e largt por edhe n t sotmen. Pr kt arsye Paketa Anti-shpifje sht e domosdoshme t miratohet.

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,295
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Paksa i vonuar shoku Pirro, me analizen e rradhes.
  Lideri yne, shoku Edvin, paketen anti-shpifje e ka publikuar ne Facebook perpara 4-5 ditesh. Ndaj avokatia juaj per do marrezi te liderit nga Surreli duhet te jete me e shpejte..

  Sepse kur Edvini e cileson Lulin si djale te mire, vijon shoku Pirro me nje analize te gjate ku sqaron miresine e Lulit!

  S’kalojne 2-3 dite dhe Edvini i thote Lulit hajvan, prape vijon shoku Pirro me nje analize akoma me te gjate ku sqaron hajvanllekun e Lulit!

  Nese nje dite ne mungese te ushqimit, Edvini do na thote te hajme bar, prape do hidhet pupthi shoku Pirro me nje super analize, ku do thote se bari eshte burimi vitaminave M- dhe K- te cilin mund ta shoqeroni me nje gote sh*urre ne vend te ujit...

  PS: Je gjithmon bindes shoku Pirro!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,008
  Faleminderit
  424
  509 falenderime n 430 postime

  Pr: Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Te gjitha duhen Pirro,duhet nje ligj per dekriminaliimin,duhet nje ligj per vetingun,duhet nje ligj a komision per kontrollimin a deklarimin e pasurise etj etj,edhe ligji per shpifjen duhet... Vetem arsyetimit "te asaj qe duhet" i mungon "dika e vogel" ;a funksionon ky ligj ? Se dika qe e di qe nuk do funksionoj eshte nje injorance ta supozosh lere pastaj ta mbeshtetesh apo ta aprovosh. Kemi 25 vjet qe nuk i largohemi ketij mentaliteti mashtrues qe; "gjerat duhen bere sa per te thene qe u bene". Vidhet,thoshin vitet e para te demokracise sepse nuk kemi Kushtetute,mbasi u aprovua Kushtetuta u vodh edhe me teper...Keshtu dhe puna e shpifjes, nuk eshte se shpifet se nuk ka ligj ose ligji do ta ndaloj shpifjen... se te gjithe e dine qe eshte loje dhe pazar politik,duke filluar nga shpifesi i dyte me i madh i vendit qe eshte vet Rama. Rames i mungon vetem te shpalli edhe nje ligj kunder mashtrimit "dhe jemi ne rregull"...
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 18-10-2018 m 09:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •