Nga Mark Marku / Projekti mafioz pr shembjen e godins s Teatrit Kombtar ka kaluar n nj faz t re me publikimin nga Ministria e Kulturs Rinis dhe Sporteve t nj projektligji, i cili pritet t
bj tjetrsimin e godins s Teatrit Kombtar dhe terrenit ku ai shtrihet nga pron publike n pron private. Sipas projektligjit, kjo pasuri publike do ti kalohet n pronsi subjektit
privat Fusha shpk, i cili duke shembur edhe disa ndrtesa te tjera rreth Teatrit Kombtar, prfshi ktu edhe nj shtpi t vjetr tiranase t quajtur Sarajet, ndoshta nj nga objektet m me vler t trashgimis kulturore t kryeqytetit, do t ndrtoj nj kompleks kullash nn hijen e t cilave do t gjej edhe ndonj skut pr godinn e re t Teatrit Kombtar.
Nuk do t jap ktu argumente se pse nj gj e till nuk duhet t ndodh, jo vetm se kt e kan br prej gati nj viti shum t tjer para meje: artist, shkrimtar, arkitekt dhe intelektual t fushave t ndryshme, por pr faktin e thjesht se m duket po aq marrzi sa shembja e Teatrit edhe argumentimi i mosshembjes. sht njlloj si ti thuash dikujt q do t vras nj njeri se nuk ka asnj argument pr ta br kt, sikur ti thuash nj njeriu q vjedh se nuk ka asnj arsye pr ta vjedhur gjn e dikujt, sikur ti thuash nj krimineli q bn nj krim se nuk ka asnj arsye pr krimin apo sikur ti argumentosh nj diktatori t mendur se nuk ka asnj arsye pr ta terrorizuar popullin e tij.

Zot i madh, sa jam trishtuar teksa kam par artist t njohur duke i shpjeguar ministres Kumbaro dhe Kryeministrit Rama se pse nuk duhet shembur Teatri Kombtar pr t ndrtuar kulla, teksa kam dgjuar arkitekt t dgjuar q flisnin pr vlerat arkitekturore t godins s projektuar nga arkitekti i njohur italian, teksa kam ndjekur ligjrata pa fund pr nevojn e teatrove t tjer dhe jo pr shembjen e atyre q kemi, teksa kam dgjuar ata pak mbrojts t interesave publike q na kan ngelur t japin argumente pr mostjetrsimin e prons publike.
Trishtim i madh, pikllim i madh, zemrim edhe m i madh teksa dgjoje nj kakofoni thirrjesh, lutjesh, krcnimesh, nj zallamahi e atyre q kemi, teksa kam dgjuar ata pak mbrojts t interesave publike q na kan ngelur t japin argumente pr mostjetrsimin e prons publike.
Trishtim i madh, pikllim i madh, zemrim edhe m i madh teksa dgjoje nj kakofoni thirrjesh, lutjesh, krcnimesh, nj zallamahi Kumbaron dhe t mos e shembnin Teatrin Kombtar. Kur vjen puna n marrzi ksodore mendoj se nuk ka vend pr arsye dhe do tentativ ksodore sht bjerrje kohe. Un nuk mendoj se zoti Rama nuk e di se nuk duhet t shembet Teatri Kombtar pr t ndrtuar kulla, pasi ai besoj ka kaluar jo pak nga godina e Teatrit t Komedis n Paris, nj godin edhe m modeste pr nga pamja se ajo e Teatrit Kombtar kur ke parasysh se gjendet e rrethuar nga pallate grandioze mbretrore dhe prap qndron aty, pr inat t kullave, t ndrtuesve, t gjith batakinjve q do t donin ta zvendsonin me ndonj supermarket.
Ministrja Kumbaro me aq sa e kam njohur, besoj se e di q t shembsh Teatrin Kombtar dhe tia japsh pr t ndrtuar kulla nj ndrtuesi sht thjesht nj krim, nj rrugari kulturore, nj bjerrje e vetdijes intelektuale, nj degradim moral e sdi far t them tjetr, pasi gjuha shqipe sht ende e varfr pr ti shnjuar laprdhi t tilla.
Pr Veliajn nuk e di a sht i vetdijshm apo jo pr pasojat e ksaj q po bn, pasi futet tek ai lloj njerzish t pushtetit q ska as thelb, as prmbajtje, pr t jeta n tok sht pema q mbjell vet prpara kamers, e mira qytetare sht baras me urdhrat q nxjerr ai si kryebashkiak, dielli i njerzimit sht buzqeshja e tij para kamers dhe q ngatrron teatrin me propagandn e tij t prditshme.
Veliaj sht sivllai i atij kryebashkiakut t Durrsit, q mendon se qytetrimi q ngre ai me betoniern e tij private sht ku e ku m lart se qytetrimi romak. Ata e din se po bjn nj krim kulturor, por as nuk duan tia din pr kt. Sepse ata jan n krye t nj pushteti mafioz, ose m sakt nj shteti t komanduar nga mafia dhe jan t detyruar ta bjn. Nuk e kan problem as kur gnjejn paturpsisht para artistve, as kur gnjejn para qytetarve, nuk kan frik as nga e shkuara, as nga e tashmja, as e nga e ardhmja.
Ata thjesht po mendojn si ta realizojn nj gj t till, jan pragmatist t pushtetit e paras dhe po gjejn procedurat pr ta realizuar kt: projektligji sht zgjidhja. Me projektligj, turpin e
ndajn me kolegt e tyre deputet dhe nn mburojn e tyre i shptojn edhe ndonj pasoje ligjore pr sot e pr nesr. Ata e din po bjn dhe skan as nj dyshim pr kt: n i lnt shoqria shqiptare, do ta bjn. Pikrisht pr kt them se artistt dhe t gjitha ata q e duan teatrin duhet ti ln publike dhe t bjn rezistenc, thjesht rezistenc me t gjitha format: me greva, me protesta qytetare dhe politike, t shtrihen para Parlamentit q deputett t mos kalojn pr ta votuar at ligj, t thrrasin qytetart dhe ta rrethojn Parlamentin q ata t mos ken ku t hyjn, nat e dit, sepse vetm kshtu mund t ket njfar mundsie q Rama, Kumbaro dhe Veliaj t trhiqen.
Kshtu ndoshta do t bhen gjenerues t nj revolte kombtare pr teatrin, edhe pse teatri nuk jep buk, nuk jep pun, nuk jep begati pr qytetart. Vetm kshtu qytetart do ta kuptojn se nj qeveri q shemb Teatrin Kombtar, nesr mund t bj edhe mynxyra t tjera n kurriz t tyre dhe nuk ka t drejt t qndroj n pushtet as edhe nj minut. Pra, duhet prballje me keqbrsit, jo sqarim i tyre.
/Panorama/