Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,880
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 60 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ne kriminelet e drogaxhinjte e medhej i kemi ne qeveri e ne parlament. Kjo eshte e verteta e hidhur. vetem qorret dhe militantet nuk duan ta pranojne rrenimin e shtetit shqiptar. Rrenim politik,ekonomik,moral...rrenim total. Turpi i Europes,brime e zeze qe vetem gelltit por nuk prodhon.

 2. #22
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ku ndodhen sot t besuarit e Kryeministrit Rama?

  “Un kam qendruar strikt dhe nuk i heq asnj presje nga ajo q kam thn” — tha sot Kryeminsitri pyetur pr gjith ministrat e kryebashkiakt q ka emruar, e m pas kan dal t lidhur me krimin.

  Mesa duket, Kryeminsitri Rama vazhdon t mbroj me kmbngulje t besuarit e tij, pavarsisht t gjith skandaleve t ndodhura dhe fakteve t zbuluara q tregojn t shkuarn e tyre kriminale. Sot t besuarit e Kryeministri ndodhen n:

  – Ish-ministri Saimir Tahiri ndodhet n arrest shtpiak. Ai sht duke u hetuar nga Prokuroria e Krimeve t Rnda pr bashkpunim n trafikun e drogs n kuadr t nj organizate kriminale. Gjithashtu, nj sr ish-drejtues t lart t Policis s Shtetit jan nn hetim pr prfshirje n trafikunne drogs.

  – Ish-kryebashkiaku i Kavajs Elvis Roshi sht nn hetim pr shkelje t ligjit t dekriminalizimit, dhe sbashku me ish-kryetarin socialist t Kavajs Gentian Daja jan pjes e hetimeve pr prvetsim t paligjshm pronash n bregdet.

  – Armando Prenga, deputet i PS, dorzoi mandatin n shkurt 2017, pasi prokuroria kishte krkuar heqjen e mandatit n baz t ligjit t dekriminalizmit pr mos deklarimin e precedent t mparshm penal.

  – Alfred Peza, ish-deputet socialist n janar 2017 u hetua pr pastrim parash, fillimisht nga Prokuroria e Prgjithshme dhe aktualisht po hetohet nga ajo e Krimeve t Rnda.

  – Nj kompani e gruas s kryebashkiakut t Elbasanit Qazim Sejdini sht nn hetim pr prfshirje n trafikun e drogs, ndrkoh q vet Zoti Sejdini sht nn verifikime nga prokuroria n kuadr t veprimtarive kirminale t disa grupeve t organizuara n zonn e Elbasanit.

  N vend q t’i krkoj ndjes qytetarve q ka przgjedhur si deputet, kryebashkiak dhe ministra njerz me precedent penale e me lidhje me krimin, dhe pse jo t jepte dhe dorheqjen, Edi Rama zgjodhi sot t sulmoi opozitn dhe gazetart pr shpifje dhe akuza.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #23
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Dash Shehi: Xhafaj ska moral, si mund ti flas policve pr vllezrit kriminel

  19:44, 18/05/2018
  Qeveria sht n grahmat e fundit, por opozita duhet t ndrtoj nj alternativve qeverisse. Kshtu shprehet deputeti Dashamir Shehi, sipas t cilit dy javt q vijn jan pr ti thn ndal s keqes.

  Ktu vdesin prdit njerz, ka humbur sensi i jets. Ti lm aksidentet, por ktu po vdes n pun. Ku sht shndetsia falas? Ku sht rilindja?, tha Shehi, duke shtuar se protesta e paralajmruar e opozits pr tu mbajtur m 26 maj, sht nj protest e prmasave kombtare, pr ti thn ndal s keqes.
  Lidhur me ministrin e Brendshm, Fatmir Xhafaj, deputeti i opozits thot se ai nuk ka m asnj moral t qndroj n kt detyr.

  Shehi shkon edhe m tej kur pyet sesi Xhafaj mund ti dal prpara policve tu flas pr kriminalitetin, si mund t bj vettingun e policis apo si do ti flas policit pr vllezrit kriminel?.

  Pr deputetin Shehi, opozita duhet t nis vetingun brenda rradhve t saj dhe t krijoj alternativn qeverisse, pasi qeveria aktuale sht n grahmat e fundit.  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #24
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Bomba’ e gazetarit q intervistoi ‘dshmitarin X’: Veliu e telefonoi Agron Xhafajn n pranin time

  Gazetari Jetmir Olldashi, q intervistoi ‘dshmitarin X’, Albert Veliu, doli n nj konferenc pr shtyp. Ja deklarata e tij e plot

  T dashur koleg gazetar,

  M lejoni ta nis me prezantimin tim pr ata q nuk m njohin, Un jam Jetmir Olldashi dhe punoj prej 16 vitesh n media si gazetar investigativ.

  Pas publikimit ne media te emrit tim per intervisten me Albert Veliun, i njohur ndryshe si deshmitari X, jam sot para jush per t’ju informuar ju dhe prmes jush mbar opinionin se intervista me deshmitarin x, sht pjes e nj investigimi gazetaresk t kryer nga un mbi drogen dhe trafikantet e droges ne qytetin e Vlores gjat muajve t fundit!

  Historia e ketij investigimi fillon pasi u telefonova nga nj burim i cili m tha se donte t m njihte me nj person q kishte t dhna lidhur me trafikun e drogs n qytetin e Vlors. Burimi m drgoi nj numr telefoni.

  E kam telefonuar personin t cilin ju tashm e njihni me emrin Albert Veliu. Kam dgjuar rrefimet e tij mbi situatn e drogs n Vlor, dhe pas disa takimesh vendosa t shkoja n terren.

  Njoftova emisionin dhe televizionin n t cilin punoja dhe shkova n Vlor me Albert Veliun. Gjat ktij udhtimi shkuam n lokalin e Agron Xhafajt. Alberti pyeti disa her stafin e lokalit per t, ka m la t kuptoja se kishte njohje t vjetr, ishte i afert dhe injohur per njerezit aty ne lokal! Agron Xhafaj nuk ishte ne lokal ne ato momente.

  Pas ksaj, kur u larguam nga lokali, Albert Veliu telefonoi n pranin time numrin 0672014472 pr t cilin m tha se sht Agron Xhafaj t cilin e thrriste Pasha. Numrin e verifikova n True Caller dhe rezultoi qe ishte i regjistruar me emrin Goni Xhafaj!

  Pas bisedes telefonike Albert Veliu u kthye ne lokal, nderkohe qe un qndrova n lokalin prball. Theksoj se n t gjitha takimet i kisha dhn nj pajisje regjistruese Albert Veliut.

  Alberti erdhi menjher pas takimit me Agron Xhafaj (Gonin) dhe un i mora pajisjen e regjistrimit t biseds q i kisha dhn.

  Nga zbardhja e biseds s prgjuar q sht br tashm edhe publike, Albert Veliu i kishte krkuar Agron Xhafajt ndihm pr t siguruar dhe trafikuar nj sasi kanabisi n drejtim t Italis dhe Agron Xhafaj e kishte drguar tek nj person pr t mbaruar pun.

  M pas shkuam n nj lokal i cili sipas Albertit njihej si lokali poshte Habilajve.

  Aty erdhi nj person, me t cilin u zhvillua nj bised pr t siguruar sasin e drogs dhe m pas udhtuam drejt Tragjasit pr ta siguruar sasin e kanabisit.

  Nga i gjith investigimi kam vn re se pavarsisht raporteve n media se jane goditur grupe kriminale, gjendja n Vlor ishte jasht kontrollit dhe t krkoje kanabis ishte si t krkoje nj produkt normal.

  M pas jemi kthyer n Tiran.

  N kto kushte duke patur parasysh se flitej pr vllan e Ministrit t Brendshm n detyr, shtja ishte tepr sensitive dhe me shume risk. Vlersova se siguria fizike e burimit tim dhe e imja ishte n rrezik.

  Brenda asaj kohe ndodhi dhe largimi im nga emisioni n t cilin bja pjes.

  Pas disa kohsh, duke mos patur mundsi transmetimi t materialit, dhe pa asnj mbshtetje n lidhje me kt investigim q kisha kryer, vendosa t kontaktoj me Partin Demokratike, pr interesin q ky institucion ka patur gjat gjith kohs pr t denoncuar trafikun e drogs.

  N Partin Demokratike kontaktova me deputetin Ervin Salianji, nj nga deputett q ka denoncuar trafikun e drogs dhe kanabizimin nga parcelat e hashashit.

  E informova n detaje pr investigimin dhe rezultatet e tij, si garanci pr sigurin e burimit tim dhe sigurin time personale.

  Pr gjithe investigimin e kryer si gazetar kam prgatitur nj material.

  Nj pjes sht transmetuar nga media pas publikimit q bri Partia Demokratike ditn e hn. Nj pjes tjetr do t transmetohet kto dit.

  E di q pas ksaj deklarate un do t jem n epiqendr t presioneve dhe sulmeve t padrejta, pr shkak se kjo shtje tashm sht n qendr t debatit publik dhe politik.

  Un i kam br ball ktyre presioneve dhe sulmeve q kan nisur prej ditsh.

  Un krkoj mbshtetjen e kolegve dhe qytetarve t ktij vendi, q besojn se gazetaria investigative sht shrbim i madh pr interesin publik.

  Ju ftoj ju kolege gazetare ti qndroni presioneve q do t nisin sapo t largoheni nga kjo zyr, nga shum drejtime, pr t goditur punn time dhe mua nprmjet shpifjeve, fyerjeve dhe t pavrtetave.

  N profesionin ton t gazetarit, rndsi ka vetm e vrteta.  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #25
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ish-ministri: Po u more me drog je imun ndaj ligjit. Ksaj i thon narko-rilindje

  12:44, 19/05/2018
  Qndrimet e tij t ashpra ndaj Edi Rams dhe qeveris q ai drejton jan t njohura.

  Bhet fjal pr ish-ministrin e Drejtsis n qeverin ‘Rama 1’, Ylli Manjani.

  Duke reaguar sot pas propagands rilindse q ka shprthyer n media, ku mbrohet Fatmir e Agron Xhafaj, (ky i fundit i dnuar pr trafik kokaine) Manjani thot se, nse merresh me drog, qeveria e narko-rilindjes t jep imunitet ndaj ligjit.

  Ja far shkruan Ylli Manjani n Facebook:

  Propagandistt e qeveris kto dit rreken t argumentojn mbrojtn e shokut Fatmir, me teorin e “dy standardeve”.

  Por, uditrisht gabojn n zgjedhjen e rastit model pr krahasim. Secili zgjedh nj rast nga kundrshtart politik...

  Ndrkoh, Kryeministri ka shkarkuar n vend, publikisht, punonjs t administrats pr nj ankes t pa verifikuar. E ka br disa her kt gj!

  I ka shkarkuar pr pretendime, jo fakte, q kan t bjn me letra, apo veprime e mosveprime administrative!

  Ndrsa Ministrin e Brendshm q e aludojn me fakte q favorizoi vllain e tij trafikant droge, e MBRON!!!

  Ndaj, jam dakord q ka dy standarde, q justifikojn nj t vetm:

  Po u more me drog je me imunitet!

  Narko-Rilindje...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Sa po vjen edhe po behet me e lezeme si loje...se fare kerkohet vertete te mbulohet nje Zot e di...Dhe te gjithe e din qe eshte nje telenovele me seri qe do zgjasi aq sa duhet...
  Duket si ato lojrat e organizuara nga shoku Gramoz...i mungon vetem sllogani "Meta ik.Meta ik".
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 19-05-2018 m 08:34

 7. #27
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Nj rrfim pr Jetmir Olldashin, linimin mediatik dhe kanabisin

  Nga Habion Hasani
  Afro 10 dit pasi Partia Demokratike publikoi nj copz nga audioprgjimi i Albert Veliut me personin e dyshuar si Agron Xhafaj, media proqeveritare ka nisur sulmet ndaj gazetarit Jetmir Olldashi.

  Ky i fundit bri nj deklarat sqaruese dje, ku tregoi se si kishte hyr n kontakt me Albert Veliun (a.k.a Babalja), foli pr mnyrn si ishte kryer ai prgjim, tregoi personat politik me t cilt kishte bashkpunuar etj.

  Mediat proqeveritare kan nisur nj sulm frontal ndaj Olldashit duke u prpjekur ta delegjitimojn at, kryesisht n dy teza kryesore:

  Teza e par, duke e paraqitur Olldashin si nj militant t Partis Demokratike dhe aspak si nj gazetar.

  Teza e dyt, duke vn theksin (ndoshta me t drejt) te disa kontradikta mes deklaratave t Babales dhe Olldashit.

  Do prpiqem q n lidhje me t dy tezat, t them t vrtetn time, aq sa un di dhe si un i di gjrat n lidhje me Jetmir Olldashin, t kaluarn e tij dhe shtjen konkrete t audioprgjimit.

  Un e njoh q prej vitit 2002 Jetmir Olldashin, sepse e kam pasur n klas, ishim t dy student t gazetaris n Tiran.

  N vitin 2005 kam punuar pr her t par me t n televizionin A1 q asokohe ishte themeluar nga Koo Kokdhima.

  Jetmir Olldashi n kt periudh realizoi gjurmimin e famshm t Fatos Nanos duke u lar me skaf n Jal, pasi Nano kishte humbur zgjedhjet.

  Filmimi bri buj asokohe dhe un kam t fiksuar dhe nj biim debati n oborrin e televizionit mes Jetmir Olldashit, Julian Llupos dhe Klodian Tomorrit mbi kt filmim, t katrt punonim n A1 asokohe.

  Jetmir Olldashi nuk e ka fshehur asnjher faktin se ishte antar i Partis Demokratike, gjat kohs s fakultetit disa her m ftonte dhe mua q t bhesha pjes e FRPD-s.

  Ai u angazhua pas vitit 2006 me pun n disa institucione shtetrore dhe n dijenin time ai ka qen n dilem t fort nse duhej t shkputej ose jo nga gazetaria.

  Punoi n ujsjells, por kur kryetar i Bashkis s Tirans ishte Edi Rama dhe jo Lulzim Basha..

  Nuk ka punuar asnjher te AlUIZNI.

  Pjesn m t madhe t kohs q qeverisi PD-ja ai punoi te AMA (Autoriteti i Medias Audiovizive) dhe n dijenin time ka pasur nj marrdhnie shum t tensionuar dhe problematike me ish-drejtoreshn e ktij institucioni zonjn Endira Bushati. U synua disa her shkarkimi i tij nga puna.

  N vern e vitit 2013 un kam intensifikuar kontaktet me t, ndrsa vet punoja n gazetn DITA. Asokohe kisha shum interes t ndiqja garn pr kryetarin e Partis Demokratike ndrmjet Sokol Olldashit dhe Lulzim Bashs.

  Jetmiri ka qen person ky, q m orientoi mbi personat ose zyrtart e PD q ishin potencial pr informimin tim n koh reale mbi kt gar. Misioni u arrit, pasi personat q m referoi Jetmiri m rezultuan tepr t sakt, arrita t merrja far doja prej tyre.

  Jetmir Olldashi vijoi punn n AMA dhe ca koh pas ardhjes s PS-s n pushtet, ndrsa ca muaj m von ai e gjeti veten pa pun, ndoshta ky ishte momenti kur kuptoi se gazetaria, pr t ciln kishte kryer dhe studimet, ishte zanati q sduhej ta kishte braktisur dikur dhe synoi rikthimin n gazetari.

  N vern e vitit 2015 ndodhi q un shkputa marrdhniet me emisionin T Paekspozuarit t Ylli Rakipit, q asokohe transmetohej n Ora News.

  Pasi u shkputa, Rakipi m ka krkuar q ti sugjeroja nj gazetar q mund t merrej me investigime, i kam sugjeruar vetm nj emr, at t Jetmir Olldashit.

  Jetmiri nisi pun n emisionin T PaEkspozuarit por disa muaj m von, si pasoj e pengesave konjukturiale, Jetmir Olldashi sbashku me regjizorin e emisionit t PaEkspozuarit, Artan Ramn, themeluan projektin investigativ Publicus.

  Ata kapn nj mundsi bashkpunimi me VizionPlus dhe bn buj t madhe me serialin Kodrina e Vdekjes , nj investigim pr vdekjen e Ardit Gjoklajt n landfillin e Sharrs.

  Investigimi ishte i kopsitur dhe i fort, pronart e VizionPlus nuk prballuan dot presionet politike pr t bllokuar transmetimin dhe stafi i Publicus denoncoi censurn publikisht.

  Jetmir Olldashi, Artan Rama dhe Indrit Habilaj jan tre njerzit q punuan pr investigimin mbi vdekjen e Ardit Gjoklajt n Publicus.

  Bn investigimin por ama mbetn t papun dhe n rrug, pasi emisionit t tyre iu mbylln t gjitha dyert npr televizione.

  Jetmiri mbeti pa buk dhe iu desh t kthehej andej nga kishte ardhur, shkoi srish te emisioni T PaEkspozuarit me Ylli Rakipin, n kohn kur ky i fundit transferoi emisionin ne News24.

  Kjo sht trajektorja profesionale q un di dhe un njoh pr Jetmir Olldashin. Ai se ka fshehur ndonjher se ka qen antar i Partis Demokratike, sikundr ka dhn prova se di t punoj profesionalisht me investigime mirfilli.

  Olldashi, Babalja, kanabisi, linimi

  Ndaj Jetmir Olldashit ka pasur nj sulm frontal, i pritshm, por tepr i nxituar dhe paragjykues ama.

  Mediat rilindse e kan etiketuar si mashtrues apo dhe si militant t PD-s Jetmir Olldashin, bazuar n disa detaje n intervistn q ai i bri Babales, kto detaje nuk prputheshin me deklaratn e vet Olldashit.

  Por nse Babalja ka br nj finte n intervist dhe ka thn se Agronin nuk e incizova un, kjo nuk sht ndonj mosprputhje q mund t rrzoj t vrtetn e nj investigimi.

  Sepse sht vet procesi investigativ q l gjurm, ti duhet t njoftosh, t flassh me njerz, t udhtosh t komunikosh me SMS dhe kto jan gjra t dokumentueshme.

  Sikundr nuk sht faji i Jetmir Olldashit q nj nat t bukur Maji, Babalja u paraqit n selin e Partis Demokratike, krkoi ndihm pr kokn e vet dhe familjes; dhe kur n PD i krkuan q t linte nj intervist para se t largohej nga vendi, Babalja vuri kushtin dhe tha se do pranonte t intervistohej vetm nga Jetmir Olldashi se vetm atij i besonte.

  Nse ndonj jurist apo skemaxhi n Partin Demokratike e ka instruktuar Babalen t mos pranoj se bri prgjimin pasi kjo mund ta vinte para prgjegjsis, ky nuk sht problem i Jetmir Olldashit dhe Jetmiri nuk ka se ti bj sugjerimeve idiote q mund t vijn n nj situat presioni dhe nguti n orn 3 t mngjesit.

  E kam kontaktuar n ort e fundit Jetmir Olldashin, pyetja e par q i bra ishte nse ai mund t dokumentonte udhtimin me Babalen.

  Jetmiri m dha 4 element orientues:

  M datn 23 Tetor ai ka njoftuar zyrtarisht me shkres t protokolluar n News24 se do t nisej pr n Vlor pr nj investigim. Un e kam par me syt e mi kt shkres sepse Jetmiri posedon kopjen e saj.

  M datn 24 tetor ai ka marr makin me qira, me akt-prdorimi, nj makin tip Toyota Yaris dhe bashk me Babalen jan nisur drejt Vlors.

  Qelizat e telefonit t Jetmirit dhe Babales t dats 24 tetor 2017 mund t verifikohen dhe dallohet menjher nse ata kan udhtuar sbashku.

  Materialet audio q kan siguruar n disa episode kan regjistruar zrin dhe bisedat e Jetmirit dhe Babales.

  Jetmir Olldashi m tha se ai Babalen e ka njohur n Tetor 2017 nprmjet nj burimi t vetin q i krkoi ta ndihmonte. Pr disa dit Jetmiri ka pasur dyshimet e veta dhe nj lloj mosbesimi ndaj Babales dhe ngutit t tij pr t kryer regjistrime.

  Por njhersh e shihte Babalen si nj potencial t mir pr ti siguruar akses n magazinat e kanabisit.

  Tamam-tamam, misioni q Jetmiri ka pas ndrmend ishte q t fotografoheshin dhe t filmoheshin magazinat e kanabisit duke stimuluar nj blerje.

  Babalja gjat kohs q njohu Jetmirin ka prfolur shum emra t fortsh dhe familjarsh t njerzve me pushtet dhe sipas asaj q Jetmiri m tregoi, Agron Xhafaj ishte nj ndr njerzit ndaj t cilit Babalja kishte shum duf, por Agron Xhafaj nuk ishte nj target i domosdoshm pr Jetmirin. Targeti ishin magazinat e kanabisit.

  Puna e t dyve n Vlor dhe orientimi nga Babalja, bri q n nj moment Babalja t rikthehej n nj lokal dhe kur u rikthye, hyri i vetm atje dhe u prball me Agron Xhafn.

  Ky sht momenti kur sht zhvilluar dhe dialogu i famshm mes Agronit dhe Babales.

  Pasi kan br dhe disa prpjekje t tjera Jetmiri ka ardhur n Tiran dhe e quante nj dshtim me veten e tij sepse nuk kishte siguruar dot asnj material filmik me magazinat e kanabisit, t cilat i kishte dhe prioritet.

  Madje as nuk i ka raportuar dot t gjitha takimet n Vlor me drejtuesin e emisionit sepse udhtimi i Jetmirit n Vlor u quajt i dshtuar n munges t pamjeve t magazinave t kanabisit.

  Itinerari i ndjekur nga Jetmiri dhe Babalja n Vlor do t transmetohet t hnn e 21 Majit n emisionin Ajsberg me t gjitha detajet e veta.

  Pr shkak t mosmarrveshjeve personale, Jetmiri u shkput srish nga emisioni T Paekspozuarit, ndrsa nuk arriti dot t montonte nj emision pr kanabisin, e la Babalen t zhgnjyer dhe e ndjeu veten t krcnuar, kur kuptoi se ato regjistrime audio mund ti bheshin telash koke, ndrsa ai i mbante t arkivuara por Babalja ankohej lart e posht.

  Papunsia e prsritur, vshtirsit, presioni dhe rreziku, e lan me pak aleat dhe ndonse paragjykohet kaq shum sot, trokitja e tij te dera e opozits dhe dorzimi i regjistrimeve aty, mund t jet akti m i menur q do t bnte nj gazetar n ato kushte.

  T gjith ata q e kritikojn sot, le ta kthejn njher nga vetja e tyre se do t kishin br n nj situat t ngjashme, sa opsione kishin pr t marr garanci pr kokn?

  sht shum kollaj t shessh moral e t akuzosh dik politikisht, por ishte srish i njjti Jetmir bashk me kolegt e Publicus q dhe pse arritn t kryenin nj hetim cilsor mbi landfillin e Sharrs, u shprblyen me censur, braktisje dhe e gjetn veten pa opsione dhe pa buk n mes t rrugs.

  Kush nga moralistt q duartrokitn investigimin e Sharrs e vrau mendjen kto muaj nse autort e atij emisioni kishin nj pun apo nse kishin nj rrog? Kush u shqetsua pr ta? Kush u interesua?

  E vrau njeri trurin se bhej me kta gazetar q hetuan landfillin?

  M ka ndodhur t prjetoj dhe vet faturn e nj investigimi q mund t prek interesa t fuqishme, dikur n vitin 2008 kur un personalisht kam pasur dilemn e Jetmir Olldashit, por me shtjen Fazlli.

  I kam ende t dokumentuara dhe arkivuara SMS-t konfidenciale dhe e-mailet me disa personazhe politik dhe mediatik t asaj kohe dhe kam vendosur me vetdije q t hiqja dor nga egoja profesionale dhe ekskluziviteti i shtjes dhe ta amortizoja duke e shprndar n disa media, pasi nuk doja t m ndodhte kjo q po i ndodh sot Jetmirit.

  Sepse isha askushi, isha i varfr, i pafuqishm dhe i pambrojtur pr t prballuar faturn e nj loje q mori prmasa q as i imagjinoja dot kur e nisa at investigim mbi kompanit dhe aktivitetin e Damir Fazlli.

  Ndaj dhe faktin q Jetmir Olldashi ka krkuar ndihm te PD-ja e shoh si nj prov t nj investigimi serioz, sepse i till sht mjedisi mediatik ktu, kur bn nj pun q mund t prek interesa t fuqishme, ka shum gjasa t mbetesh nj i papun dhe t futesh n spirale pushteti t cilat nuk i prballon dot nse ske krah dhe je i vetm.

  N vijim t gjithkaje kam shkruar m lart, mendoj se kolegt gazetar pavarsisht pozicionimit, mund t bjn punn e tyre, qoft dhe t pozicionuar politikisht, mund t ngren pyetje dhe t krkojn shpjegime, por nuk kan asnj t drejt t linojn dhe t paragjykojn nj investigim q Jetmir Olldashi mund ta ket nisur pa pasur fare ndrmend Agron Xhafn, pa e imagjinuar se do mbrrinte n kt spirale t bujs politike dhe lojs s pushtetit.

  Kanabizimi sht nj fenomen (n radh t par ekonomik) n Shqipri dhe prtej imkave dhe raportimeve t caktuara, personalisht kam qen i prirur ta shoh si nj trajektore ekonomike dhe t hulumtoj arsyet se pse Edi Rama dha dritn jeshile q t mbillej jeshilja dhe pse amerikant dhe BE-ja nuk e denoncuan asnjher kt fenomen.

  Jam prpjekur t shmang nga Hashtagu kto historit policeske sepse si un e shoh dhe i kuptoj jan spirale pa kuptim. Nse kryeministri i nj vendi vendos kanabizimin si rrugzgjidhje pr t shlyer ndonj borxh ndrkombtar apo pr t futur para n qarkullim, n konceptin tim nuk ka m asnj rndsi se kush jan personat zbatues, dikush do e bj at pun.

  Agron Xhafaj, Habilajt apo kushdo qoft, jan thjesht pasoja, tjetrkund sht motivi, shtysa.

  Por ky sht thjesht kndvshtrimi im personal, nuk kam asnj t drejt t paragjykoj punn e cilitdo koleg q niset pr t dokumentuar dika, qoft plak apo individ, madje prpiqem t mos paragjykoj dhe kur punt bhen me imka, metod t ciln un personalisht e prmoj dhe mendoj se nuk ka asnj lidhje me misionin gazetaresk, pasi imkat i konsideroj teknik ekskluzive e misioneve parandaluese/subversive t shrbimeve t inteligjencs ose t shrbimeve t hetimit gjyqsor.

  Kanabizimi nuk mund t jet nj histori policeske dhe as nj histori aq e thjesht pr kredo politike, sepse sht kollaj t akuzosh e ti krijosh siklete sot Edi Rams pr kanabizimin, e t prdorsh qoft dhe fabula policeske, mirpo kjo prvese ndonj prfitim t astit nuk mund t sjell dot nj rrugdalje, pasi kanabisi sht problem ekonomik para se t jet problem policesk.

  Por duket se kanabizimi i ka dyzuar t gjith.

  E dyzuar sht opozita q nxiton me t drejt t denoncoj politikisht implikimet me kanabisin, por nuk ka thn dot asnj fjal se si do ta adresoj kt problem ekonomik kur t vij n pushtet. E si pr ironi Edi Rama ja prdori aq shum Lazaratin politikisht opozits kur ndrhyri forcrisht, pr ta kompleksuar opozitn, ndrsa tani kan ndrruar rolet, sepse sht opozita q e akuzon.

  I dyzuar sht dhe Edi Rama q ndrsa miratoi n heshtje kanabizimin e vendit pr shkak t leverdis ekonomike, n t njjtn koh nisi t konceptonte dhe vettingun e policis.

  I zhyti polict mir e mir n kanabis dhe m pas u tha do bni vetting.

  I dyzuar sht dhe Jetmir Olldashi, i cili ka dshir t bj pun dhe investigime t mira, t siguroj page e karrier, mirpo sa her bn ndonj t till, e gjen veten pa pun, ose dhe m keq, e gjen veten n epiqendr t nj cikloni q nuk do donte tia shkaktonte vetes. / Hashtag.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #28
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ministroza

  EDMOND TUPJA

  Nj virus i frikshm ka ni sur prej disa kohsh t shfaqet n gjirin e tronditur t qeveris son, nj virus n zanafill t nj tip viroze, q ka mundsi t hyj n historin e mjeksis politike me emrin “ministroz”: dy ministra jan viktima t saj, dy ministra t Brendshm, t cilt po gjallrojn, madje eksitojn s teprmi ekranet dhe gazetat, bisedat dhe kundrbisedat, mendjet dhe hamendjet e shqiptarve, ndjenjat e parandjenjat e tyre brenda e jasht vendit. Gjithsesi, i siguroj lexueset dhe lexuesit e prhershm apo t herpashershm t ksaj rubrike t prjavshme se ministroza, si e tregon emri i saj, prek vetm ministrat, veanrisht ata q pandehin se kan lindur t vaksinuar kundr asaj.

  N kt moment fort delikat pr Kryeministrin Rama, analistt dhe opinionistt ojn pareshtur uj n vorbulln e supozimeve t t gjitha llojeve e stileve, supozime q po e apasionojn publikun ton, i cili, instinktivisht, vazhdon “ta vr politikn n plan t par”. Personalisht, nuk m plqen t hiqem si profet sepse, si thon francezt, nul n’est prophte en son pays (“askush nuk sht profet n vendin e vet”), vese kam prshtypjen e vaglluar se ekziston njfar mundsie q zoti Tahiri (i rn nga fiku i pushtetit dhe i prballur tashm me drejtsin n vetting- zim e sipr) dshiron t heq kmbn rrshqan pr zotin Xhafaj (ende kaluar n njrn prej degve t siprme t t njjtit fik). Si? far do t thot “t heqsh kmbn rrshqan pr dik?” Sipas Fjalorit t Gjuhs Shqipe, Tiran 2006, kjo shprehje ka kuptimin: “t’i urosh dikujt q t bj edhe ai dika q ke br vet ti”; sigurisht, kt zoti Tahiri e la t nnkuptohet me fjalt q tha publikisht n adres t zotit Xhafaj, duke shprehur hapur paknaqsin e tij ndaj ktij t fundit.

  Rrokullima me disa faza e zotit Tahiri – largimi nga posti i ministrit t Brendshm, por ruajtja e prkohshme e mandatit t deputetit, pastaj dorheqja e papritur nga ky mandat, mandej prballja me drejtsin, m tej vnia e tij n arrest shtpie, m solln ndr mend nj tregim t italianit Dino Buxati me titull “Shtatkatshi”. N t bhet fjal pr nj zotri me emrin Xhuzepe Konte, q vuan nga nj lloj etheje dhe q shkon e shtrohet n t vetmin spital ku mund t kurohet smundja e tij. Ai spital ka shtat kate dhe pacientt si zoti Konte, n fazn fillestare t smundjes s tyre, shtrohen n katin e shtat dhe mjekt u premtojn shrim e dalje t shpejt nga spitali, por n rast komplikacionesh, ata i zbresin nj kat m posht ku trajtohen sipas nj terapie m intensive dhe, n rast prmirsimi kthehen srish n katin e shtat para se t dalin t shruar nga spitali. Zoti Konte nuk ka fat: at e zbresin nga njri kat n tjetrin, ai u nnshtrohet disa terapive prher e m intensive deri sa mbrrin n katin e par ku prfundojn t smurt e pashpres, t cilt mjerisht nuk vonojn t vdesin.

  Tani, un pyes veten, por edhe lexueset e lexuesit e mi t ndjeshm, aq t ndjeshm ndaj fatit t do njeriu, por sidomos ndaj atij t ministrave dhe veanrisht t atyre t Brendshm: A nuk duket ky tregim i italianit Dino Buxati pak si ogurzi pr ishministrin Tahiri dhe ndoshta pr ministrin Xhafaj? Rrokullima me disa faza e t parit dhe gjendja e t dytit n fazn fillestare, por t ethshme t problemit t tij, a nuk na bjn t shqetsohemi e t dridhemi pr vijon nga faqja 1 fatin e tyre ministror? Sigurisht, ka njerz t pandjeshm, pa pik empatie, q knaqen e gzohen qysh n shenjat e para, t dyta e t treta deri te t shtatat e fatkeqsis s t tjerve, sa e tmerrshme! Po prse, xhanm, kta njerz t pashpirt nuk e vn hi veten n vendin t tjerve, sidomos kur kta jan ministra aq t prkushtuar “pr shtjen e Partis e t Popullit gjithmon gati”? Un uroj me gjith shpirt q mjekt tan m t mir, t cilt punojn brenda vendit, por edhe ata q punojn jasht kufijve t tij (pr shembull n spitalet e Italis, sidomos n ata me shtat kate), t’i prvishen puns pr t zbuluar sa m shpejt nj ila kundr “ministrozs” ose, m sakt, nj vaksin kundr ksaj, n mnyr q t shmanget zbritja e gjith ministrave t ardhshm, qofshin t majt, t qendrs apo t djatht, nga njri kat n tjetrin t spitalit dinobuxatian ose, e thn m shqip, nga njra deg n tjetrn t fikut t pushtetit neverisjells n Shqiprin ton marrzisht demokratike.

  360grade.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •