Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  993
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Shefja e Politiks s Jashtme t BE, Mogerini deklaroi zyrtarisht se KE vendos rekomandimin pr hapjen e negociatave pr Shqiprin

  Ne vlersojm politikn e zgjerimit t BE n nj mnyr t hollsishme, zgjerimi sht n interesin ton, q t kemi nj politik t suksesshme. Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurin. Procesi sht ndrtuar n kushtzim t drejt dhe rigoroz dhe cdo vend vlersohet n baz t merits s vet pr reformat. Do t them pak fjal pr Ballkanin Perndimor. Do t shkoj, n Tiran, Shkup, Podgoric dhe Beograd. Ballkani sht Europ dhe do t jet pjes e s ardhmes s BE, t fort dhe stabl, sht prgjegjsi e prbashkt. Ky sht momenti q njohim arritjet pozitive. Kemi forcuar angazhimin em rajonin prmes strategjis pr Ballkanin, q kreu Juncker dhe duke prgatitur edhe samitin. Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi yn sht i madh. Nga gjasht partnert, Serbia dhe Mali i Zi kan ecura mir, sot KE vendos q t hapen negociata hapjen e negociatave pr Shqiprin dhe Maqedonin, po punojm pr Bosnjen dhe progresin pr Kosovn. Muajt dhe vitet n vijim do t jen intensive n Ballkan dhe n Europ. Raportet e sotme jan nj kontroll pr vendet pr nj vit e gjysm., shkruan Mogherini

  Hahn

  Ndrkoh, Johanes Hahn tha se KE pranon progresin q ka br Maqedonia dhe Shqipria ka na on n hapjen e bisedimeve. Por ai shtoi se nuk ka koh pr vetknaqsi.

  Kemi par rezultate t prekshme n Vetting dhe n reformn n drejtsi. Ky vlersim sht marr n baz t analizs ton faktike. Dy vendet kan br shum gjat dy muajve t fundit. Por nuk ka koh pr vetknaqsi, ende nuk jemi aty ku duhet, por jemi n rrug t mbar. Shqipria duhet t vijoj reformat te 5 prparsit, nga lufta krimit dhe korrupsionit te t drejtat e njeriut. Rekomandimi pr Shqiprin sht i justifikuar.

  Pyetje: Si do t bindni shtetet antare skeptike si Gjermania, Franca dhe t tjert?

  Mogerini

  Nuk i takon komisionit t bind Kshillin dhe shtetet q e prbjn. Por si e tha edhe komisioneri Hahn, dokumenti q kemi miratuar sot si kolegj i KE tregon n mnyr faktike dhe kritike, situatn si sht, si ka qen, rekomandimet pr prmirsime dhe rezultatet, un nuk hyj n hollsi pr vende.

  Vendimi q morm pr ti rekomanduar kshillit bazohen n vlersime rigoroze t progresit t br. Vendimi sht inkurajim pr kto vende q t vijojn n rrugtimin e reformave, ruajtja dhe thellimi do t jet thelbsore, ne pranojm q rekomandimet jan ndjekur dhe kjo sht faktike dhe i takon 28 shteteve q t vlersojn faktet tona dhe t marrin vendimin e tyre.

  Hahn: Jemi ktu pr t ndihmuar dhe pr tu dhn informacione shtes. Mendoj q sht po kshtu me rndsi q t punojm bashk me shtetet antare pr tu shpjeguar qytetarve tan prfitimet me zgjerimin e BE, pasi ka hezitim. Pash n nj vend n nj sondazh, q kishte nj rritje prsa i prket sondazhit, por analiza sht pr shkak t faktit se edhe me presidencn austriake ka nj ndrgjegjsim m t madh pr kt cshtje.

  Vlahutin

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot, deklaroi sot Romana Vlahutin pas publikimit te lajmit pr eljen e negociatave

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot. Shqiptart meritojn q tu njihen t gjitha prpjekjet, dhe besimi i tyre n vlerat e nj unioni t prbashkt. N ditt n vijim do t kemi mundsi t hyjm edhe n detaje. Mogherini do t prcjell mesazhin pr Shqiprin, tha Vlahutin.

  Edhe Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka uruar zyrtarisht Shqiprin pr hapjen e negociatave. Prmes nj postimi n rrjetin social Twitter, ai shkruan se Shqipria e meriton plotsisht kt vendim.

  Urime! Jam shum i lumtur. Nj hap i madh prpara pr Shqiprin! Rekomandim i pakushtzuar nga komisioni i BE-s pr hapjen e negociatave. Shqipria e meriton! Dhe tani ne llogarisim n Kshill q t bien dakord gjithashtu. #albania @Progressive shkruan Fleckenstein.

  Javanews.al
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  993
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  6,168
  Faleminderit
  233
  302 falenderime n 281 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime SHQIPERIA ! Gezuar SHQIPTARIA !

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.

  O Lazo, po flasim per rekomandim sepse vendimi merret ne qershor. Por dhe ne qershor do na shpetoje gjeo-politika.

  Rama ne fjalim harroi te falenderonte ministrin Tahiri per suksesin imagjinar kundra droges. Harroi t’i permende me emra keta feudalet biznesmen me te cilet mbush xhepat duke rrjepur fukarenjte.
  Harroi te falenderonte Beqaj me Vilma Nushin per 3-4 miliard eurot qe moren, qe shqiptaret te pijne akoma aspirina te skaduara.
  Harroi edhe nje detaj te vogel, qe na kishte premtuar eljen e negociatave perpara 2014-es..

  Pse kaq lapsuse o Edvin mor Edvin, qe pika qe s’te bie!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •