Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Shefja e Politiks s Jashtme t BE, Mogerini deklaroi zyrtarisht se KE vendos rekomandimin pr hapjen e negociatave pr Shqiprin

  Ne vlersojm politikn e zgjerimit t BE n nj mnyr t hollsishme, zgjerimi sht n interesin ton, q t kemi nj politik t suksesshme. Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurin. Procesi sht ndrtuar n kushtzim t drejt dhe rigoroz dhe cdo vend vlersohet n baz t merits s vet pr reformat. Do t them pak fjal pr Ballkanin Perndimor. Do t shkoj, n Tiran, Shkup, Podgoric dhe Beograd. Ballkani sht Europ dhe do t jet pjes e s ardhmes s BE, t fort dhe stabl, sht prgjegjsi e prbashkt. Ky sht momenti q njohim arritjet pozitive. Kemi forcuar angazhimin em rajonin prmes strategjis pr Ballkanin, q kreu Juncker dhe duke prgatitur edhe samitin. Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi yn sht i madh. Nga gjasht partnert, Serbia dhe Mali i Zi kan ecura mir, sot KE vendos q t hapen negociata hapjen e negociatave pr Shqiprin dhe Maqedonin, po punojm pr Bosnjen dhe progresin pr Kosovn. Muajt dhe vitet n vijim do t jen intensive n Ballkan dhe n Europ. Raportet e sotme jan nj kontroll pr vendet pr nj vit e gjysm., shkruan Mogherini

  Hahn

  Ndrkoh, Johanes Hahn tha se KE pranon progresin q ka br Maqedonia dhe Shqipria ka na on n hapjen e bisedimeve. Por ai shtoi se nuk ka koh pr vetknaqsi.

  Kemi par rezultate t prekshme n Vetting dhe n reformn n drejtsi. Ky vlersim sht marr n baz t analizs ton faktike. Dy vendet kan br shum gjat dy muajve t fundit. Por nuk ka koh pr vetknaqsi, ende nuk jemi aty ku duhet, por jemi n rrug t mbar. Shqipria duhet t vijoj reformat te 5 prparsit, nga lufta krimit dhe korrupsionit te t drejtat e njeriut. Rekomandimi pr Shqiprin sht i justifikuar.

  Pyetje: Si do t bindni shtetet antare skeptike si Gjermania, Franca dhe t tjert?

  Mogerini

  Nuk i takon komisionit t bind Kshillin dhe shtetet q e prbjn. Por si e tha edhe komisioneri Hahn, dokumenti q kemi miratuar sot si kolegj i KE tregon n mnyr faktike dhe kritike, situatn si sht, si ka qen, rekomandimet pr prmirsime dhe rezultatet, un nuk hyj n hollsi pr vende.

  Vendimi q morm pr ti rekomanduar kshillit bazohen n vlersime rigoroze t progresit t br. Vendimi sht inkurajim pr kto vende q t vijojn n rrugtimin e reformave, ruajtja dhe thellimi do t jet thelbsore, ne pranojm q rekomandimet jan ndjekur dhe kjo sht faktike dhe i takon 28 shteteve q t vlersojn faktet tona dhe t marrin vendimin e tyre.

  Hahn: Jemi ktu pr t ndihmuar dhe pr tu dhn informacione shtes. Mendoj q sht po kshtu me rndsi q t punojm bashk me shtetet antare pr tu shpjeguar qytetarve tan prfitimet me zgjerimin e BE, pasi ka hezitim. Pash n nj vend n nj sondazh, q kishte nj rritje prsa i prket sondazhit, por analiza sht pr shkak t faktit se edhe me presidencn austriake ka nj ndrgjegjsim m t madh pr kt cshtje.

  Vlahutin

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot, deklaroi sot Romana Vlahutin pas publikimit te lajmit pr eljen e negociatave

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot. Shqiptart meritojn q tu njihen t gjitha prpjekjet, dhe besimi i tyre n vlerat e nj unioni t prbashkt. N ditt n vijim do t kemi mundsi t hyjm edhe n detaje. Mogherini do t prcjell mesazhin pr Shqiprin, tha Vlahutin.

  Edhe Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka uruar zyrtarisht Shqiprin pr hapjen e negociatave. Prmes nj postimi n rrjetin social Twitter, ai shkruan se Shqipria e meriton plotsisht kt vendim.

  Urime! Jam shum i lumtur. Nj hap i madh prpara pr Shqiprin! Rekomandim i pakushtzuar nga komisioni i BE-s pr hapjen e negociatave. Shqipria e meriton! Dhe tani ne llogarisim n Kshill q t bien dakord gjithashtu. #albania @Progressive shkruan Fleckenstein.

  Javanews.al
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  6,705
  Faleminderit
  243
  330 falenderime n 309 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime SHQIPERIA ! Gezuar SHQIPTARIA !

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.

  O Lazo, po flasim per rekomandim sepse vendimi merret ne qershor. Por dhe ne qershor do na shpetoje gjeo-politika.

  Rama ne fjalim harroi te falenderonte ministrin Tahiri per suksesin imagjinar kundra droges. Harroi t’i permende me emra keta feudalet biznesmen me te cilet mbush xhepat duke rrjepur fukarenjte.
  Harroi te falenderonte Beqaj me Vilma Nushin per 3-4 miliard eurot qe moren, qe shqiptaret te pijne akoma aspirina te skaduara.
  Harroi edhe nje detaj te vogel, qe na kishte premtuar eljen e negociatave perpara 2014-es..

  Pse kaq lapsuse o Edvin mor Edvin, qe pika qe s’te bie!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Po ca vendim historik...vendim katastrofik! BE-ja eshte kancer i gjalle!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  O njerez, mos u "prishni" para kohe, se hapja e negociatave s'eshte gje tjeter vese shprese e kote nga. BEja.

  Nje menyre per te kontrolluar Shqiptaret bashkarisht..

  Peshku ne det e tigani ne zjarr.


  Kjo nuk fshin dot degjenerimin e kombit dhe politikes. Negociatat jane kaq te brishta sa nje problem i vogel dhe nje moskenaqesi nga BEja, keto Negociata perfundojne ne nje sekond dhe duhet aplikuar akoma per ato.

  Perfundimisht, shume zhurme per asgje!

  Duhet spastrim politik nga te gjitha anet qe te integrohemi ne Be!

 7. Anetart m posht kan falenderuar Ilir-Arber pr postimin:

  1912 14/88 (30-05-2018)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  289
  Faleminderit
  13
  31 falenderime n 30 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Keshtu sic po vete puna ne evrope, Kur te vije koha qe te futemi, shumica do kene dale, sepse evropa do jete bere araboafrikanistan, nese nuk fillojne deportimet ne mase. Kur kurva merkel do te na dergoje kuoten tone dhe te marrim nja 200mije afrikanoaraboislamike atehere do e shohim bythenn e vicit. Apo kemi politikane si orban ne qe do thone jo.

 9. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  1912 14/88 (31-05-2018)

 10. #8
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Hahn: Shqipria plotsoi krkesat pr negociatat, ne duhet t mbajm premtimin

  Komisioneri i BE-s Johanes Hahn n nj intervist pr Der Standard shpreson pr zgjidhjen e mosmarrveshjes s emrit dhe e quan drit t gjelbr pr eljen e negociatave me Maqedonin dhe Shqiprin. N nj pjes t intervists t publikuar nga kryeministri Edi Rama, Hahn thekson se shpreson q Franca dhe Holanda ta shohin gotn gjysm plot.

  Pr momentin ka nj trazir npr rajon. Shkaku ishte strategjia jon e zgjerimit, e cila hap nj perspektiv pr t gjitha shtetet. N Kosov, ka pasur ratifikimin e papranueshm t marrveshjes s kufirit me Malin e Zi. Ish-Republika Jugosllave e Maqedonis dhe Bullgaria kan nnshkruar nj marrveshje miqsie dhe ka gjithashtu negociata t hapura midis Greqis dhe Shqipris. Procesi i shqyrtimit gjyqsor n Shqipri sht n lvizje t plot. Reforma gjyqsore sht nj prioritet n Shqipri. Pra, nga kndvshtrimi yn, Shqipria ka prmbushur krkesat pr t filluar procesin e shqyrtimit. Bazuar n kt ju mund t bni nj analiz pr t par kriteret pr hapjen e kapitujve. Jam i bindur se Shqipria, pas vendimit maqedonas, mund t bj t njjtn gj. Mundsia pr reforma sht m e fort gjat negociatave. Un jam i bindur se Franca dhe Holanda do t shohin gjithashtu gotn gjysm plot. Besueshmria jon sht pjes e sistemit ton t vlerave.Nse bjm nj premtim, dhe pala tjetr plotson krkesat, ather ne duhet t pajtohemi. Nse kjo nuk do t ndodh, kjo do t prekte vendet e tjera n rajon. tha Hahn./lapsi.al
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •