Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,096
  Faleminderit
  22
  70 falenderime n 64 postime

  Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Aktort dhe regjisort, t ndar mes tyre n lidhje me faktin nse duhet ndrtuar nj teatr i ri apo duhet ruajtur i vjetri, nuk jan gj tjetr vese marioneta t nj shfaqeje q sht projektuar gjetk: n zyrat e Edi Rams, ku po ndahen llokmat e fundit t vjedhjes s tokave publike t kryeqytetit.

  Po ti rikthehesh historis se si u ringjall ideja e shkatrrimit t godins s dikurshme t dopolavoros, mashtrimet i kan ln vendin njra- tjetrs.

  Fillimisht u tha se trupa e teatrit do t zhvendoset drejt salls Turbina sepse, pas disa rregullimeve, n salln e vjetr do t luajn edhe artistt e Teatrit t Operas dhe Baletit. M pas, i paturpshm si di t jet vetm ai n mashtrim, Erion Veliaj, nxorri teorin se godina aktuale e TK, prmban lnd q shkaktojn kancer. Pastaj u tha se teatri do t prishet pr tu ngritur nj i ri. Por kur protesta mori prmasa dhe reagimi publik filloi t ndihej, ministrja e Kulturs u betua prpara aktorve se nuk ka nj projekt pr godin t re. Ose ajo gnjeu hapur, ose kt e bri kreu i bashkis s Tirans, i cili vetm nj jav m pas, u tregoi disa aktorve skicat e godins s re duke i siguruar se ajo nuk do t ishte posht nj kulle.

  Nuk kaloi shume koh dhe Edi Rama doli n krah t arkitektit danez Bjorke Ingels pr t prezantuar maketin e godins s re, t ciln shum specialist e konsideruan si nj plagjatur t studios ukrahinase Forma, q kishte konkurruar me kt projekt n Koren e Jugut.

  A tregonte kjo plagjatur se kemi t bjm me nj zgjidhje t aty pr atyshme, sa pr ti hedhur hi syve publikut? Pse nga ky teatr i ri u shfaq vetm pamja e jashtme, pa sallat dhe mjediset ndihmse? A nuk jan ato t parat q do duhej t siguronin aktort, dhe jo vetm, pr nj institucion t vrtet artistik? Me konkurs u vendos q teatrin e ri do ta projektonte Bjorke Ingels? A u b gar pr kt?

  T gjitha kto pikpyetje t mbetura pa prgjigje dhe ato mashtrime q i lan vendin njra- tjetrs, t krijojn sigurin se puna e teatrit ishte vetm loja. Se nn fasadn e betejs pr t, ka pasur nj tjetr preokupim: si do t zaptohej toka publike q gjendet pas tij pr t ndrtuar n at zon me fitime marramendse.

  Dhe llogaria sht e thjesht : Teatri do t zr afrsisht 3 mij metra katror ndrtim. 4 mij metra t tjer do ti falen ndrtuesve privat q do t ngren dhe godinn e teatrit. Prpos pjess q dikur i takonte oborit t teatrit, atyre do ti jepen edhe 2.500 metra katror truall publik. Kshtu, sipas nj llogarie q kishte br TPZ.al, ndrtuesi, nj klient i Rams dhe Veliajt q ka marr pjes edhe n vepra t tjera publike n Tiran, do t prfitoj 5.300 m2 tok ndrtimi, ku do t ngrihen 7 kulla deri n 23 kate, me nj siprfaqe prej 55 mij m2 dhe me nj biznes, kostoja e t cilit arrin deri n 140 milion euro.

  Emri: 0CFDF1DC-A26F-4FAB-9249-F5046DE45EC8.jpg

Shikime: 188

Madhsia: 76.9 KB

  Pikrisht se gropa kt radh sht shum e madhe dhe e thell, n prezantimin e Teatrit t Ri, Rama tha si npr dhmb se ky operacion financiar do t kaloj me nj ligj t veant n Kuvend.

  Pra ligji do t bhet n emr t teatrit, pr t prligjur kt vjedhje dhe parat do ti fus n xhepa tjetrkush.

  Nse prioritet, ashtu sikurse thuhet, do t qe gjetja e nj mnyre pr t ngritur nj Teatr Kombtar serioz (pavarsisht debatit a duhet prishur i vjetri apo jo) logjika duhet t kishte qen tjetr. Shteti do t kishte ofruar at q ka, tokn publike, dhe do t kishte pritur se kush do t jepte ofertn m t mir pr t pasur kt miner floriri n mes t Tirans, kush ndrtonte nj teatr sa m dinjitoz dhe kush ofronte nj projekt me impakt sa m t mir mjedisor.

  Por n fakt ktu ka ndodhur e kundrta. Esht shmangur do lloj konkursi. Esht shuar do lloj gare. Jan caktuar projektuesit dhe prfituesit. Sepse qllimi i vrtet nuk ka qen teatri, por se si t prdoret ai pr t nxjer miliona nga toka e begat q e rrethon at.

  Prandaj kjo sht nj histori e pastr grabitjeje dhe sherri i aktorve pr godinn e re apo t vjetr, nuk sht vese nj shfaqe e provokuar marionetash.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,096
  Faleminderit
  22
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Gazetarja ‘nxjerr zbuluar’ Veliajn: S’ka studim italian pr prishjen e Teatrit Kombtar, sht thjesht nj tem diplome nga studentt

  Debati pr shtjen e Teatrit t ri Kombtar vazhdon, ndrsa s fundi aktort jan grupuar n nj aleanc q kundrshton prishjen e godins ekzistuese. Gazetarja Matilda Terpollari shkruan n faqen e saj n Facebook, se studimi i italianve pr prishjen e godins ekzistuese, t cils i referohet kryebashkiaku i Tirans, n fakt sht nj pun diplome e studentve.

  “Studimi i profesorve italian, q kretari i Bashkis tha n “Opinion”, se u bazua pr prishjen e teatrit, n fakt sht pun diplome e disa studentve pr vitin shkollor 2007-2008 (shikoni foton) Megjithse pun diplome studentt n asnj faqe, t publikuar nga vet Bashkia, nuk thon se jan pr prishjen e godins, por pr RIPRDORIMIN e saj, ku madje nj ambient propozojn ta bjn muze. (shih foton). Ajo q nuk kuptoj sht se si mund t manipulohet dhe gnjehet publikisht kaq hapur”, shkuan Terpollari.

  Emri: E5907C47-E731-4188-B3AA-B849E16E591C.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 30.4 KB

  Emri: BCCEDA67-33F6-4400-A7FA-FB59A1405B94.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 22.8 KB

  Emri: 0223CFC4-2CE6-41B5-8502-920AA9CBA108.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 35.5 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,096
  Faleminderit
  22
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Projekti copy & paste i teatrit, nj histori hajdutsh dhe mashtruesish

  shtja e Teatrit Kombtar, e cila n fillim u duk thjesht si histori e zakonshme e arrogancs dhe e korrupsionit, e shtyr nga lakmia e pangopur pr betonizim e nj politikani, i cili u b i famshm pr formuln “nj pallat, nj vot”, tani po merr ngjyrat e groteskut.

  Sikurse Exit.al ka shkruar kto dit, projekti i paraqitur nga Edi Rama dhe Bjorke Ingels sht shum i ngjashm me projektin e prezantuar n 2011 n nj konkurs pr ndrtimin e nj teatri n Koren e Jugut nga studioja e famshme arkitekturore ukrainase Forma.

  Kjo gj vshtir se do t ndodhte nse projekti i ri do t’i ishte nnshtruar konkurrimit publik. Por nxitimi e fshehtsia dhe arroganca pr t vendosur do gj vet, uan n nj shaka t keqe pr Edi Ramn, q tani ndihet se ja kan hedhur ndrsa prballet me kundrshtimet e hapura t intelektualve dhe me nj projekt botrisht t turpruar si t vjedhur.

  Gjendja sht ironike: nj projekt i kopjuar (n shkelje t dukshme t t drejtave t autorit) pr t’u ndrtuar n shkelje t dukshme t planifikimit urban, me nj operacion financiar aspak transparent dhe aspak t volitshm, n dm t nj teatri sigurisht t vjetr por origjinal, pr t mirpritur aktivitetet m intelektuale t jets shoqrore shqiptare.

  Kjo sht nj histori simbol e Shqipris s Rams: pr t shuar paknaqsit e intelektualve shqiptar, e pr t justifikuar vjedhjen e prons publike dhe shkatrrimin e kujtess kolektive, t mundsuara nga parat e drogs, Udhheqsi Botror, Artisti Gjenial, iu drejtua vjedhjes intelektuale.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,895
  Faleminderit
  405
  497 falenderime n 418 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Paraqiti Bujar Kapexhiu nje projekt ide per teatrin qe ishte fantastik (te pakten si fasade). Projekt qe mbante dhe teatrin egzisten por edhe qe e zmadhonte. Nje projekt fantastik nga ana e harmonis arkitekturore.

  Aty mire qe mendojne vetem per te vjedhur,por si nuk doli nje qeveritar qe te pakten edhe ne vjedhje te kete "gusto". E kan bere vjedhjen vetem shkaterrim.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,096
  Faleminderit
  22
  70 falenderime n 64 postime

  Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Kryebashkiaku i Tirans, Erion Veliaj sht i ftuar sonte n emisionin e Sokol Balls n Vizion Plus. Por q n nisje t emisionit nuk e kurseu shfaqjen teatrale t radhs. Pr t treguar se ai sht shembulli i njeriut t puns, Erion Veliaj kishte hyr n studio me kpuc me balt. Sigurisht q kjo nuk ishte nj shprkujdesje e tij nga nxitimi , por sajes e paramenduar n kuadr t propagands q bn kryebashkiaku i Tirans. E veanta ksaj here ishte se n rol hyri edhe moderatori Sokol Balla, i cili gjoja si rastsisht e nis emisionin me Veliajn duke e pyetur pikrisht pr kpuct me balt. Nga ana tjetr Veliaj tha se nuk pati koh ti pastronte kpuct te grimi dhe m tej foli direkt pr mbjelljen e 100 mij pemve n Tiran. Po t ishim ende nn komunizm, me siguri q Veliaj do e kishte marr titullin Hero i Puns Socialiste.

  LAPSI.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,096
  Faleminderit
  22
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Teatri i Veliajt, n rol edhe Sokol Balla

  Tragji-komedia me kete Lali Erin, eshte sesa me shume kthehet ne nje personazh qe dynjaja te talli t’rapin, aq me shume promovohet ne menyren me te kuruar nga media dhe tufen e madhe te gazetareve prane saj..
  Pastaj kur shikon kompozimin aktual politik qe fatkeqesisht e ben te pashmangshme deshiren e tij per tu bere kryeminister, kupton qe do na ikin dem edhe nja 2-3 dekada..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Teatri i Veliajt, n rol edhe Sokol Balla

  “Rama t ndiqet penalisht” Aktort t vendosur: S’do lejojm shembjen e teatrit  “Ta vm me shpatulla pas muri dhe ky duhet ndjekur penalisht, t shkoj n Gjykat si i pari kryeministr q thyen ligjin. Pra, ose do shkojm n Europ me ligje ose ne, po i gris kto faqe q i kemi kopjuar nga kushtetuta dhe themi “voila” (Ja shiko). Hajde kryeministr, bj far t duash.

  Ti tani je jo kryeministr, por ... (artistt nga mbrapa: Sknderbeu) Sknderbeu”. Kjo ishte thirrja e Rudi Sats, kryetar i Sindikats s Artistve dhe Punonjsve t TKOBAP, gjat dgjess me artist dhe qytetar pr t kundrshtuar shembjen e Teatrit Kombtar. Artistt jan mbledhur edhe kt t hn n ambientet e jashtme mes Teatrit Kombtar dhe atij Eksperimental.

  Ndrkoh q regjisori Bujar Kapexhiu i ka krkuar miqsisht kryeministri Rama q t trhiqet. “Po i drejtohem si piktor, si artist jo si kryeministr. Jo do t shembet, por germn s. S’do t shembet. Prandaj le ta thot, nj trheqje sht menuri, nj trheqje sht zemrgjersi nuk sht dobsi”, tha Bujar Kapexhiu.

  T hnn e kaluar artistt sfiduan kryeministrin me nj projekt ide t tyren me moton “Ndrto nj, ruaj dy”, ndrkoh sot me ta u solidarizuan dhe arkitektt Arben Bioku dhe Kreshnik Merxhani t cilt argumentuan domosdoshmrin e ruajtjes s trashgimis s Teatrit Kombtar.

  “sht thn shpesh q restaurimi sht shum her m i shtrenjt se sa ndrtimi nga fillim. Ky sht nj mit, nuk ekziston. Ne restaurojm do dit, objekte edhe m t vjetra se sa godina e TK dhe jemi n gjendje q teknikisht t’i zgjidhim t gjitha kto probleme”, tha arkitekti Merxhani.

  “Flitet q sht nj objekt i prkohshm, nuk e kam gjetur n asnj material t shkruar kt. Nuk sht i till. Boll t kujtojm nga se sht i prbr konstruksioni, sht i ndrtuar me kollona betorname, nuk bhet betornameja pr prkohshmri. Kam patur rastin t diskutoj me nj nga pedagogt t shquar t materialit t ndrtimit Fisnik Kadiu, m ka thn i kemi br analizat, jan n gjendje jashtzakonisht t mir sikur jan vn sot. N kt ambient nuk sht vn dor pr mirmbajtje, sht dashur pa nuk sht vn dor”, tha Bioku.

  N prfundim t takimit, i cili u zhvillua jasht ambienteve t Teatrit, midis atij Kombtar dhe Eksperimental, aktori Arben Derhemi u bri thirrje shqiptarve q t’i bashkohen betejs s tyre t hnn e ardhshme n orn 18:00.

  Shqiptarja

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •