Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  7,105
  Faleminderit
  249
  333 falenderime n 312 postime

  8 Marsi - Dita Ndrkombtare e Gruas

  8-marsi, festa e Dits s Gruas dhe e t drejtave t saj

  Sot sht 8 Marsi, Dita Ndrkombtare e Gruas. Nj dit shum e rndsishme kjo, n t ciln kujtohen arritjet e kushteve sociale, politike dhe ekonomike t grave n bot, por edhe dhuna dhe abuzimi q shum gra jan ende duke vuajtur.

  Dita Ndrkombtare e Gruas u shnua fillimisht m 28 shkurt 1909 n Shtetet e Bashkuara pas nj deklarat nga Partia Socialiste e Ameriks. Ideja e t pasurit nj dit ndrkombtare pr grat, ishte hedhur q n shek 20, n nj bot e cila po haste n industrializim t shpejt, por nj situat e till oi n protesta pr kushtet e puns. N vitin 1910 Konferenca e par ndrkombtare e grave u mbajt n Kopenhagen. por kjo histori sht edhe m e lasht se kaq.

  Fillimisht m 8 mars 1875, n ndrmarrjen e tekstilit n Nju-Jork grat u ngritn n protesta kundr kushteve njerzore t puns, orarit t gjat t puns dhe pagave t ulta. M pas n Kopenhagen u vendos te merreshin parasysh disa nga krkesat e grave. N mbledhje morn pjes 100 gra nga 17 vende t bots, por nuk u vendos data se kur duhej t kujtohej kjo dit. Fillimisht kjo dit manifestohej t dieln e fundit t fund shkurtit, por n vitin 1911, Danimarka,Gjermania, Zvicra dhe Austria, shnuan kt dit ku morn pjes miliona burra dhe gra, ku ve krkesave t mparshme grat krkuan edhe t drejtn e vots.

  Dita e Gruas u vendos fillimisht n prkujtim t demonstrats s grave puntore n Nju Jork. Por prfundimisht, 8 Marsi u vendos si Dita Ndrkombtare e Gruas, pas tragjedis s 25 marsit 1911 n nj fabrik po n Nju Jork, ku zjarri i rn n nj fabrik ku punonin vetm gra shkaktoi 146 viktima, shumica e tyre emigrante.

  N Ditn e Gruas protestohet dhe festohet n shum vende t bots. N kt dit organizohen demonstrata dhe evenimente dedikuar grave.

  N Shqipri kjo fest sht kthyer n nj simbol t veant pr nnat dhe vajzat, t cilat n kt dit ndihen t privilegjuara. Ato marrin dhurata nga fmijt apo bashkshortt, n shenj mirnjohje dhe respekti. Kjo dit shrben jo vetm pr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe pr t kujtuar prpjekjet pr barazi, paqe, drejtsi dhe ndrtim n gati 9 dekada./Shqiptarja.com/

  Konica.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-03-2018 m 17:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •