Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,330
  Faleminderit
  26
  74 falenderime n 68 postime

  Krahasimi/ Qeveria n 2018 shpenzon m shum pr qejfe se sa ndihmn ekonomike

  Qeveria Rama duket se sht e lidhur fort me pjesn e imazhit. Kt gj e tregon edhe shpenzimet e parashikuara n buxhetin e vitit 2018, ku kjo qeveri ka parashikuar q t shpenzoj rreth 4.8 miliard lek pr ndihmn ekonomike, ndrsa pr rikonstruksionin e godinave t ministrive, blerje makinash dhe pajisje pr zyra, parashikohen mbi 1 miliard lek. Kshtu buxheti i miratuar n Kuvend me diskutime, q kap shifrn prej 497 miliard leksh, parashikon srish shpenzime shum t larta pr pr rikonstruksionin e godinave t ministrive dhe pajisje pr zyra.

  N buxhetin pr vitin 2018 kryeministria ka fondin m t lart prej 224 milion leksh, i cili parashikohet pr blerje t pajisjeve elektronike dhe rikonstruksion t godins. M pas renditet ministria e Ekonomis dhe financave pr t ciln parashikohet nj fond prej 218 milion leksh vetm pr blerje t pajisjeve elektronike dhe sistemeve elektronike. Ndrkoh pr Ministrin e Drejtsis sht parashikuar q t shpenzohen 125.5 milion lek ku pjesa m e madhe parashikohet pr rikonstruksion t godins dhe krijimin e nj sistemi elektronik pr arkivin gjyqsor. Gjat vitit t ardhshm qeveria ka parashikuar n projektbuxhet edhe nj fond pr rikonstruksionin e ministris s Evrops dhe Punve t Jashtme.

  Nga ana tjetr, n buxhetin e vitit 2018 parashikohet q shpenzimet pr argtim, kulturn dhe shtjen fetare pritet t shkoj diku tek 3.4 miliard lek. Kto shpenzime jan rritur me 10 % krahasuar me 2014 dhe 35 % krahasuar me 2012. Kto shpenzime pr vitin 2018 jan nj riprsritje e shpenzimeve t viti 2016, ku qeveria srish shpenzoi rreth 1 milion dollar n rikonstruksionin e fasadave t institucioneve, ambienteve t brendshme apo mobilimin e zyrave. Ndrkoh, shpenzimet pr shndetsin kan psuar rnie me 3.6 % n raport me vitin e shkuar dhe ato pr arsimin po ashtu psuan rnie me 1 %. Sikur t mos mjaftojn kto, qytetart do t paguajn m shtrenjt taksn e baness, tarifn ujit t pijshm n Tiran dhe gazin.

  Kshtu, qeveria ka menduar q n total t shpenzoj m shum n fasada, rimobilime zyrash dhe argtim, se sa n ndihm ekonomike, skem nga e cila jan prjashtuar rreth 19700 persona. Rama sht mundur tia vr fajin njerzve q nuk duan t punojn apo edhe sistemit pr skualifikimin e personave nga ndihma ekonomike, sistem ku q bazohet n piksim, por q kurr nuk sht br publik konkretiksht ky sistem piksimi. Po ashtu ai ka pranuar se ky sistem ka gabime marzhi, q mund t ket rezultuar n prjashtime t padrejta.

  Ka nj pjes minimale, q sht marzhi i gabimit t sistemit, q ne po e verifikojm dhe t gjith ata q pas verifikimit do t rezultojn t prjashuar jo pr shkak t abuzimit, por t sistemit, do t riintegrohen, u shpreh Rama.

  Kshtu qeveria Rama mund t jet dorshtrnguar n rritje pagash, pensionesh, shprblime, apo pr familjet n nevoj, por kurr nuk tregohet dorshtrnguar n shpenzime pr rikonstruksionin e fasadave t institucioneve, mobilim e zyrash apo argtim. Kjo pasi shklqimi i fasadave mund ta largoj vmendjen pr disa aste nga gjendja reale ekonomis, mirqenia e qytetareve, taksat dhe shpenzimi i parave publike n luks qeveritar./ Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  291
  Faleminderit
  15
  33 falenderime n 31 postime

  Pr: Krahasimi/ Qeveria n 2018 shpenzon m shum pr qejfe se sa ndihmn ekonomike

  ore jeni ne terezi ju apo ...
  po qejfi paguhet mo, ca ka qe nuk kuptoni ketu
  prandaj eshte me i shtrenjte, se o qejf...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •