Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2018
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  Prshndetje Antar,

  e hapa ket teme pr arsyeje se jam kureshtar te di se far mendoni rreth ksaj.
  shpesh me shum miq te mi bisedojm rreth shtjes shqiptare n bot, dhe nuk pajtohem me shumicn se far thon, sht e natyrshme qe njerzit prfaqsojn dhe kan mendime te ndryshme rreth nj teme te caktuar. Po si mund te jete qe shumica prfaqsojn prafrsisht te njjtin mendim , q se pari te mendojm se jemi populli q na sht bere ma se shumti e padrejt ne histori, paraqesin sikurse e gjith bashksia ndrkombtar mbajn ndonj inate ne veanti me shqiptaret, ose se Rusia qenka faktori kryesor se qenkemi keq sot? Po ‘jan kto mendime qe do ti cilsoja si siprfaqsor nj dimenzionale, te pa menduara mire, me nj nivel injorance tmerrsisht te lart. Un besoj se ne jemi problemi i problemeve tona, nuk sht askush fajtor pse ne i kemi punt sot kshtu si i kemi. sht gjithmon se si na i prfaqsojm interesat tona, ne nivele te ndryshme, si ne ato ndrshtetror ose Ndrkombtare. mendoni ju ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga makando : 25-02-2018 m 19:02

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  Po ta pergjithsojme na jane bere padrejtesi ne ndarjen e teritoreve por nga krahu tjeter na kane favorizuar jashte mase ne krijimin e shtetit.

  Natyrisht shtete e forca te caktuara,por berja e Shqiperise shtet ishte dika qe ishte pothuajse e pamundur.

  Akuzat ndaj te huajve eshte nje dogme e limitit shqiptar,per te justifikuar paaftesite tona.

  Po te pyesje zyrtaret qeveritar mbas 90,sepse po keta zyrtar perdornin makina te shtrenjta kur populli ishte ne varferi,pergjigja ishte ;"na ka detyruar Europa te blejme,te kemi makina te tilla " Nuk kerkonin te shfaqsoheshin ne menyra te tjera "keto na dhane","keto kishin" etj etj. Dhe ishte nje teori qe ishte e pranuar nga e gjithe populli.

  "Thuaj sa te duash ti ; qe nuk te jep asnje institucion o shtet europian makina 60-70 mije dollarshe kur populli eshte ne varferi ekstreme.He,he ! E kishim gjetur shkakun dhe arsyetimin.

  Pastaj,nga ky mentalitet arime ne luften e 97. Dhe degjoj ne nje emision politik Italian qe po diskutohej per Shqiperine dhe rremujen e asaj kohe,dhe nje analist italian i drejtohet Ema Boninos qe ishte ne komisionin europian ne ate kohe,dhe i thote: Qe Europa duhet te investoje me shume ne Shqiperi,sepse eshte edhe problem investimi.
  Pergjigja e Boninos qe : Nuk eshte problem investimi. Shqiperia eshte vendi ku komuniteti europian ka investuar me shume se ne do shtet tjeter.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 25-02-2018 m 21:11

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  Shqiptaret qahen kot persa i perket padrejtesive Historike gjoja nga dora e Jashtme.

  Fatkeqesia jone, Historikisht, ka qene perarja dhe Tradhtia!

  Kombet e huaja mbijetuan dhe u forcuan duke mbajtur nje ideologji (edhe pse shumica e tyre vuajten nga luftrat Civile).

  Kombi Shqiptar mbeti i perare, sepse kreret historikisht ishin egoiste dhe mendonin vetem per interesat vetjake apo fisnore.

  Fishta ne nje konvente Europiane ku kishte mbreter nga e gjithe Europa u pyet:
  Po ti, Mbret i cilit vend je?
  Ai u pergjigj:
  Une jam Mbret i 100 Mbreterve!

  Shqiptari me i rendomte e ve veten njesoj me ate qe eshte me lart.
  Injoranti njesoj me shkencetarin.
  .....e keshtu vazhdon komedia e kombit Shqiptar.

  Ne nuk na pelqen te kemi nje udheheqes Shqiptar, por te huaj.

  Personi me i sukseshem si udheheqes ishte Gjergj Kastrioti, ai i zgjodh nga feudalet e asaj kohe qe te printe, edhe pse shume te tjere i nenshtroi forcerisht.
  Nuk mund te bindesh nje popull te tere me ide, disa kerkojne kerba.

  Vendet Eurpiane ne pergjithesi kane vuajtur nga pushtime, por duke mbajtur nje fe (krishterimin, pasi kete zgjodhi Europa nga Konstandini dhe perandoret e me vone), ata u forcuan dhe si komb.
  Europa ndan pothuajse te njejten kulture, ndersa Ballkani (kjo pjese e Europes) eshte konfuz dhe i perzjere.

  Nje popull qe ka vuajtur nen kthetrat e nje pushtuesi per 500 vite nuk mund ta quaje vella.
  Ideologjia Shqiptare nuk ekziston me, ka vdekur me qindra vite.

  Nuk them Nacionalizem, por ATDHEDASHURI, parimi kryesor i nje kombi.

  Atdheu nuk eshte Feja!

  'faj ka bota ketu?!

  Ne nuk jemi indogjenet e Amerikes, te cilet u shuajte pothuajse ne memorje.
  Ata vuajten nga Bota, jo ne.

  Ama, ato kombe pasqyrojne dhe Shqiptaret, pasi dhe ata ishin te ndare dhe vune interesat fisnore para atyre kombetare.

  fare po bejme ne sot per Atdheun?
  fare po bejme per forcimi e vleres Kombetare apo dhe vete kombit?!

  Fqinjet tane si dhe bota mbare forcohen ushtarakisht, ndersa ne jemi pothuajse Zbathur nga ana ushtarake.


  fare po bejme per pasurimin e historise dhe arkeologjise?!

  Enveri ishte nje kriminel injorant, ama, mbaj mend qe kishte nje forcim te ideologjise Kombetare (edhe pse e ekzgjeruar apo e bazuar ne hipoteza ne disa raste).

  Shqiptaret nuk ushqeheshin me dogmat Fetare, por ftkeqesisht Komuniste dhe fatmiresisht Kombetare.

  E kemi fajin brenda shpise, kot i biem ne qafe komshise.

  Ne i perulemi fqinjeve dhe botes mbare per interesa vetjake, nuk kemi integritet.

  Shqiptari e shet kombin, emrin, shtetesine dhe ideologjine per pese leke apo nje pashaporte te huaj, atehere, 'faj kane te huajt?!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-07-2016
  Postime
  9
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  Shqiptaret nese dojne te bejne pjese ne histori ka dashur ruajtur trashgimeria historike jo kap shkaterro gjithcka qe te del perpara.

  Dhe shqiptari kerkon me hy ne bashkimin europian kur e din shume mire qe ata nuk i dojne sepse meren me gjera te mira dhe ju duket jeta fushe me lule.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  291
  Faleminderit
  15
  33 falenderime n 31 postime

  Pr: Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  Fan Noli ka thene
  "Skllevr, bij-skllevsh"

  Ne vuajme nga kjo sindrome, pra.
  Vete pyetja jote e kesaj teme e verteton kete.
  pasi nuk na e ka fajin askush pervec vetes.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Shqiptaret vrtete gjithmon preh e padrejtsive historike ?

  shqiperia nuk ka qene dot kurre shtet apo komb pervec se nje gjiriz Ballkanik, shpirtrash rrugace! shpirtrat rrugace, ndryshe nga shpirti kriminal qe kerkon hakmarrje dhe ndryshe edhe nga shpirti gjykates qe kerkon drejtesi eshte edhe djalli i Zotit apo Zoterise i cili kerkonte Parajsen dikur dhe u ther nga keta shpirtra te padukshem ne siperfaqe. keta lloj shpirtrash adhurojne pyllin dhe rrugen dhe nuk duan kurre shoqeri-shtet edhe kur gjejne shtet lozin politikash apo peskaq me njeri tjetrin! imorale dhe te poshter jane semundja e vetme edhe e shqiperise barbare apo primitive te veshur me gjethe progresi!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •