Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 91 prej 91
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kujtoj pranveren:

  Ja mberrin fundi i diteve te marsit
  prille a maji me lulezu
  vijne lumenjte shpejtojne hapin
  rrjedhes tyre ne dete me shku
  .......
  Lart ne qiell,shtepi tone
  ne ballkon a mbi nje tel
  cicerojne dallendyshet
  udhen hape harabel
  ..............
  Fryne nga mali vjen nga deti
  permbi fusha pandalu
  fillon cele burbuqi fshehur
  arome ngjyra me tregu
  .............
  Rrjedhe kroi i pandale
  uji i paster ne burim
  rrehe mbi guret i kristalte
  nate e dite papushim
  .............
  Prane tije ngado lule
  edhe pemet me trup t'larte
  nga mengjesi deri t'perendoje
  kenge bilbili,ze i zjarrte.
  ..................

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Me zjarrin dashni:

  Ti vale e kohes rinore
  sa here me shfaqesh dhe tani
  si brigjeve ndjenja jote
  godet me dallgen tende stuhi
  ........
  Mbi shkembin godet e pandale
  e shtrejte e zjarrit tim ne gji
  me hovin e zgjuar rishtas
  rinine me kujtove perseri
  ............
  Ngacmonjese pamja jote
  e fresket perhere me zgjon
  mbremjeve e darkave te vona
  me sillesh me zhyte me kumbon
  ........
  Ti zien nga brenda e pandalur
  perplasesh agimesh te zjarrta stuhi
  para na del ti befason
  mbi zjarrin e shpirtit dashni.
  ....................

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Ecen jeta:

  Nga pemet ikin pandalu
  era ne t'sajen vazhdon me rrembim
  mbi dege,s'levize s'degjohen
  era pa gjethin pa kuptim
  ............
  Ftohte e ngrica papushu
  mali pelhuren mbi shtatin e tije
  fusha kodrina s'nxjerre ze
  ne heshtje pranveren presin te
  mberri
  ..............
  Deti godet me te larten vale
  jashte do nxjerre dallge e stuhi
  uji mbi shkemb rreh e perplase
  gjurme shkaterrimi brigjeve tije
  ...........
  Lumi rrjedhes ecen e shkon
  deri te shkrije do shkoje dalengadale
  jo si dikur kur mberriti pranvera
  ne dete do shtrihet,poshte nen
  vale
  ...............
  Do bashkohen do lidhen te dy
  maja e deti,brigje kodrina
  do dalin lule do gjelberoje bari
  jete do marre fusha lendina.
  ................

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kur shpirti t'jete qetesuar:

  Ne dy kende botes t'ndare
  gjate do shkoje,s'do jemi te gezuar,
  do kalojne jave muaj
  deri shpirti t'jete qetesuar
  .............
  Do fryeje ere e stuhi
  e ftohtesi s'do na ndahet
  do pikoje loti ndarjes
  permbi faqe s'do na thahet
  ..........
  Deri te shpertheje ne anet tona
  vale deti me fuqi
  bore e ngrire majash te larta
  ere mali te ferferije
  .........
  Do te shkoje ne lendina
  arome lulet leshojne pandale
  do i sillem verdallosem
  ti shijoj ,si dikur ty me malle.
  ..................

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kujtime te shkuara:

  Kur mengjeseve udhen marr
  nje hap te hedhe te mendoj
  rrjedhe burimesh shtrihet shtigjesh
  ndaj me ty eci e shkoj
  .........
  Mbi fjale tona pushon ndjenja
  ftyra jone shpreh embelsi
  asgje tjeter se ndalon
  flake zjarrten dashuri
  ...........
  Kete mengjes ne kete agim
  e me mendjen pas nga ti
  poshte yjeve ndrine hena
  nate dimri,perendimi me sjell ngrohtesi
  ............
  Ti lendina je plot lule
  mbi kodrinat ka dhe mal
  me aroma mbushur ngjyra
  hijeshine asgje s'ta ndale
  ..........
  Jo s'ka tjeter permbi ty
  zgjuar fjetur ne enderrrime
  duke ikur ne boten tjeter
  je parajse,trup e shpirt e ne
  mendjen time.
  ...............

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Tinguj zemre:

  Sa here zemren degjoj trokase
  ze te saje ate tingellim
  e dallojme eshte e merzitur,
  a me te madhe qeshe gjithe
  gezim
  .................
  Mbi lendinat te jete sjellur e aromat
  trupe e shpirte kur e pershkuan
  ndaj iku zemer thyer
  rri godet duke renkuar
  ........
  Midis pllajash ne lugina
  veshton ndjenja zjarre e flake
  s'ndjene lodhje,s'ka treguar
  here me te shpejte here me vrap
  ..............
  Nuk ka mjegull as re pluhuri
  ta frenoje t'kete ndalese
  zemer forte zemer luanit,
  sy shqiponje rend mbi flatra s'ka
  pengese.
  ........................
  Ec mendimi shkon i qarte
  ajer te paster gjithe freski
  ndaj degjohet e gezuar
  mendje,sy e zemer nje.
  ......................................

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Lart mbi henen:

  Lakmitare kjo dashnia
  koken nxjerre a psheretine
  lule gonxhe gjithfare dhojesh
  e mbi varre asgje s'pipetin
  ................
  Sa te heshtur,s'degjon zera
  pse nga varri s'del oshtime
  ecin shkojne qetesisht te gjallet,
  poshte nen dhe,ndonje brenge
  a belbezim
  ..................
  Re te zeza sulmojne qiellin
  me te shpejte pa u ndaluar
  kur del rrezja e pare e diellit
  deri te fshihet,hena vehten t'kete
  treguar
  ....................
  Nga dritarja do te hyje hena
  dhomen time fare s'pyes s'do t'ja di,
  i heqe vellon ishte jeta
  tani enderra ne vetmi.
  ....................................

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Gjethe gjithandej:
  ...........
  Sa here mengjeseve ne te zbardhur,
  diteve t'vjeshtes heshtur rri
  shoh gjethet t'fluturojne,
  te zverdhura te bien te ikin ne
  vetmi
  ...............
  Poshte pemeve te larta
  kujtimi me zgjohet,hije benin dikur
  te tjera prane luleve
  me tej era, s'do gjinden kurre
  .........
  Prane trupit tyre te larte
  te zverdhura do nxihen atje
  jete qe moren nga deget
  do treten poshte nen dhe
  ...........
  Mes dimrit te ftohtit mbi lule
  te bresherit bores stuhi
  gjethet e pemeve rreze tyre
  mirenjohje mbeshtjell me ngrohtesi
  .........
  Te tjera me eren jane zhdukur
  rreze malesh kodrinash lumejsh
  do treten perzihen perhapen
  me pluhurin grimcat e dheut
  ..................

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Brigjeve te detit:

  O dete me sa deshire
  duke ardhur prane teje te mberri
  mallengjim i kohes larget
  dua te shohe perseri
  ...........
  Pikon loti i takimit
  vete natyra s'po nxjerre gaz
  lart nga qielli s'heshtin rete
  pika shiu mbi ty perplase
  ..........
  Rrufete lart s'kane te ndalur
  duke derdhur zjarr nga malli
  fushe kodrine te qeta rrine
  tunden pemet lart kodrines e
  poshte mali
  ............
  Ndaj do shkoj te hidhem ne uje
  me te madhe t'therras si femi
  te heq brengen,me eshte mbledhur
  dallge lart me pershendet ti.
  .............................

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Te ardhmen t'jetonim :

  Sa here fuqishem zbret kujtimi
  papritmas zgjohet si tani
  male deshirash sjelle gezimi
  ne mendje e para shfaqesh ti
  ...........
  Ne vorbullat e jetes,mes stuhive
  godisje gjithnje pandale
  prania ndjenja ngacmimi
  me zjarrin flaken e saje
  ........
  Ne enderrat e heshme t'shkuares
  a pluhurit t'harruar te femijerise
  ikte e vinte pandale
  ndaj zgjohet c'do moshe ja krise
  ..............
  Mbi shtregullen qetesuese te
  moralit
  e ndjenjes me te larte mbi dhe,
  urrejtja s'arrinte t'ja dilte ,
  mbi shtigjet e jetes e jetes re
  ..........

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nate dimri:

  Kete nate dimri me duar ne xhepa
  duke ecur per te tretur malle
  me kujtohet zhega e vjeter
  e lisi larte prane saje ziliqar
  ............
  Fjale zemre rinore ne njeri tjetrit
  floket shpupurishur me tanet gishterinj
  sec kerciti sikur degjoj lisi
  degezen e thate leshoi ai
  ........
  Hena pas reve fshihej,s'kish dale
  c'fare duhej s'na vlente tani
  fjalet mbushur me malle
  mjaftonte qetesia e nates,erresi
  ..........
  Mengjesit dielli te dale pa droje
  dita te jete bore e ftohtesi
  mbremjeve hena do jete pranverore
  e perseri une dhe ti.
  ................................

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •