Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 47 prej 47
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Per "gjalloj" ashtu duhet te jete,ti vesh emrin femijes te gjyshit apo te gjyshes. Per ushtoj une e dija ndryshe,mendoja se eshte te veshesh diēka te re,ta veshes per here te pare....(por mbase e kam gabim )

  Dimi-ja apo edhe demi-ja e dija pak a shume qe, jane ne pergjithsi "breke" grash te gjera. Ke dhe dymit nga ana e Peshkopis,dhe nga zona e Shqiperise te Mesme ke dhe demiq,dimiq dhe dymiq-t. Jane pjese edhe e kostumit popullor,jo vetem ne Shqiperine e mesme por edhe ne disa zona te jugut si te Skraparit e te Mallakastres etj
  Jane ato qe Peja i quan shollvare,Shkodra-barnaveke,Ulqini-brenevreke,apo edhe ēitjane dhe tumane etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 01-03-2018 mė 13:15

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,540
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  -Telak-e-ja.telakja e ban nuse ēiken...

  =té Z akja.

  zaki/Tezakja.
  Nganjehere tek kodeksi disa rrokje te para jane me theks anglez, se keshtu i duket atij qe dikton e pastaj Qaza e shenon, ma lehte i bijen me diktue psh:
  -thé; si me thane ne franke "Le"...per shembull ne nje rast kur Profeti dikton e Qaza shkruan na del ne fletore ky rezulltat;
  Profeti nis e tregon disa specificitete/ karakteristika te veēanta qe i kane ne botimin e librave anglezet, franket e gjermanet, dhe mundohet me ia spjegue Qazes sa ma lehte qe atij mos ti vje ran puna, ...


  Profeti: fr, ang.dalmatine-Thé anglé(anglishtja), ..."langlė".."lesanglė"(leje kėndin...) "sa se pro-nans"(tingllon); "sa-se-kri"(shkruhet); "Te Hashé"(manzhé) "pa ér"
  Qaza; "thé ēoshin" "lezanglét"(thé-thonin);= (kaselanglė.fr)...
  -"THE" e anglishtes ėshtė specifike si (speci) "THE-VE-Wé"(thé fé- vé) gjermane "DUBLOJE"(a fell/thell dalmate) "THE" "LL" franke ("thé vé");(The "LL" o jé )=thelloje !
  Menoj se kjo "Z" eshte fut ne shipe si ajo shenja e herojit me masken Zoro...!

  Si pershembull te "zemra" te ciles iu ėshtė shtua vetem se ni kllamp ose "zingi" lidhese e trenave apo nje hekur ne form te shkronjes "Z" per lidhjen e trave te pullazit:kulmit...

  Duhej t eishte nga franke;
  -J'ai de l'amertume...(kam hidherim) kurse zani del keshtu;
  "zhe de l' Zémértymė)...do me than kam hidherim (amér)= idht, ...ndaj teje; ne shqipe thuhet " ma ke ba "Zémren tym" si me pas mrena shkum qe i themi shkuma e qyngave te kaftorrit kur i shkunim, do pme than ma ke ba "zemren" si shkuma e tymit qe mbetet ne gypat/ēyngat e kaftorrit:stufes...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Meqé je tek Z-ja,ēfare eshte zem/ér-ra ? P.r.sh : E ēon zemra cullin.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,540
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  SERAFIM, keto "Z"-et jane shtuar pasi qe eshte bere diktimi apo eshte rishkruar siper ndonje teksti tjeter te gjuhes franke njesoj siē eshte bere edhe me tekstin e "missaleve" nga latinishtja eshte adaptu/pershtat nje sistem tjeter me pak ndryshime ka ardhur deri te nje perfundim krejte tjeter;

  Ketu disa dorshkrime origjinale(skanime) nga fr; rreth vitit 1700 eshte similua dhe ushtrua e njajta gje si te "meshari" si do ta shifni me zmadhues ju lutemi...

  se si eshte nderhyre mirepo kujdes te fjalet "jeté" si "catund" "zemer" etj..te gjithat te shpikura per mos me thane fallcifikime !

  Emri: 11028031_10153461026678684_7405588604683512528_n-001.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 54.5 KB  Emri: 11057646_10153461026693684_2025340917893681361_n-001 (2).jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 51.8 KB


  Emri: 11222703_10153461026698684_3121155405408450602_n.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 45.3 KB
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,540
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Ketu do japim disa shembuj se si ka mbetur fjala frnke e paster "si pré" "aqė afėr" pa ndryshime fare...pa diskutim, ne shqipe behet "sipri" (mbi)=toske, os ekatuni "permi"...
  matutje ska diskutim as rrethe fjales "katund" kur me tej eshofim ne tjetrin imazh se eshte ditur te shkruhet edhe "K" e madhe por jo, katund shkruhet me "Catund" SI EKEMI THENE KLLAPAT LUJTEN ROLIN TJETER her behen shkronjat ""c" e here "j" prej dy kllapave e majtes e te djathtes ...

  Emri: 11703144_10153461026703684_2428004785839791469_n-001.jpg

Shikime: 31

Madhėsia: 50.8 KB


  Z=jane te shtuar me laps te thjeshte grafiti e jo me ngjyre si shkrimi origjinal

  Si e permendem me pare, edhe fjala "zemer" eshte krijuar njeloj, tuj bere nje nderhyrje me kete formen si "zoro" mes fjalve franke, qe ka ruajtur kuptimin teresishte ne shqipe e franke;
  =" ma ke bere zemren tyme"
  =je vie avec l'amertume=(jetoj me zemrim, e hidhruar, e idhet, e lenduar,
  "amér" =idhet, kurse rrokja e dyte "tym" u pershtate per shqipen si psh;
  "ishte ba tym n' zemer" ose;
  "iu kishte ba zemra tym"
  "plaine d'amertume" =e zemreuar i zemruar..etj..
  amertume= tingllon "émertym"..

  Emri: ZEMERA.JPG

Shikime: 30

Madhėsia: 11.3 KB


  Emri: K L J - Copie.JPG

Shikime: 30

Madhėsia: 11.6 KB

  Emri: Capture plein écran 02032018 184030.jpg

Shikime: 28

Madhėsia: 39.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 02-03-2018 mė 12:44
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,540
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  PROTAGARAS PA E LEXUE KETE VEPER QE NA QON NE ORIGJINEN E SHQIPES E CILA A GJUHA E LINEARVE A e B

  dhe kjo e sotme eshte vetem se nje ripertrimje por me nderhymje te hyjniut prej s 'nalti !

  JU KISHA LUT QE TE NDERHYJE DIKUSH QE TI NALI GURTHYESIT ATJE NE MAJE TE KASMAQIT JANE TUJ MA THYE DOREN ME DINAMIT KETA GURTHYES QE S PO MUNET ASKUSH MI NDAL...A KA NAJ NJERI NE BOT QE MANET ME UA NDERPRE PUNEN KTYNE NJERZVE TE PAVETDIJSHEM QE SE NJOHIN NATYREN AS KURRE S KAN LEXUE AS SE DIN KUSH A PROMETEU AS KUSH ISHTE PLATONI E PROTAGORAS ?

  DO TE ISHTE NE INTERESIN E GJITHE BOTES ME I NDERPRE KETO SHKATRRIME QE PO BAHEN NE KOSOVE ASHT DETYR E SHEJT QE TE SHPETOHEN KETO SHENJA E GJURME TE NJE KALUARES SE VJETER PARA 14 000 VITESH TE KESAJ ARKES SE NOJES E CILA KA ARDHUR PREJ KONSTELLACIONIT TE GJARPNIT PER ME ZA VEND KETU NE PLANETEN TONE, JU LUTEMI KENI BESIM NE KETE SHKRES SEPSE KJO A GJUHA E PARE E JONA E KRIJUME ME URDHEN TE HYJNIUT TE CILEN E KAM DESHIFRUE QE A E NJEJTA KOPJE E TESTAMENTIT TE VJETER QE GJENDET ME FIGURA EDHE NE HARTEN E DRENICES SI DHE PROFESIT E TJERA TE CILAT MUJN ME NDODH POR MA E RREZIKSHME PER NEVE A KUR NE VETE I SHKATRROJMI KETO DESHMI ME DINAMIT E GURTHYES PER MI SHTRU RRUGET §

  PROVA NUMER 1.

  Anija e Noes e ardhun prej tjetres planet a perplas me token mrena a tunel ne xhad prej Londer e ne Visoko e deri ne Arabin Saudite....

  Na duhet me u kthye e kemi pre bileten se keshtu a kane kontrata ketu s kemi nejt urte ...vetem po shkatrrojmi, jemi te denum...

  Emri: ABRAHAMI.jpg

Shikime: 21

Madhėsia: 80.3 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 09-03-2018 mė 11:12
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,540
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  JU KISHA LUT QE TE NDERHYJE DIKUSH QE TI NALI GURTHYESIT ATJE NE MAJE TE KASMAQIT JANE TUJ MA THYE DOREN ME DINAMIT KETA GURTHYES QE S PO MUNET ASKUSH MI NDAL...A KA NAJ NJERI NE BOT QE MANET ME UA NDERPRE PUNEN KTYNE NJERZVE TE PAVETDIJSHEM QE SE NJOHIN NATYREN AS KURRE S KAN LEXUE AS SE DIN KUSH A PROMETEU AS KUSH ISHTE PLATONI E PROTAGORAS ?

  DO TE ISHTE NE INTERESIN E GJITHE BOTES ME I NDERPRE KETO SHKATRRIME QE PO BAHEN NE KOSOVE ASHT DETYR E SHEJT QE TE SHPETOHEN KETO SHENJA E GJURME TE NJE KALUARES SE VJETER PARA 14 000 VITESH TE KESAJ ARKES SE NOJES E CILA KA ARDHUR PREJ KONSTELLACIONIT TE GJARPNIT PER ME ZA VEND KETU NE PLANETEN TONE, JU LUTEMI KENI BESIM NE KETE SHKRES SEPSE KJO A GJUHA E PARE E JONA E KRIJUME ME URDHEN TE HYJNIUT TE CILEN E KAM DESHIFRUE QE A E NJEJTA KOPJE E TESTAMENTIT TE VJETER QE GJENDET ME FIGURA EDHE NE HARTEN E DRENICES SI DHE PROFESIT E TJERA TE CILAT MUJN ME NDODH POR MA E RREZIKSHME PER NEVE A KUR NE VETE I SHKATRROJMI KETO DESHMI ME DINAMIT E GURTHYES PER MI SHTRU RRUGET §

  Skedarėt e Bashkėngjitur 174328


  shifeni ketu ne te djathte aty ku duket bardh prej gurthyesve tuj dinamitue kete vende te shenjte te bjeshkeve te Kosmaēit ...mos thuani pastaj pse jemi te denum... !


  Skedarėt e Bashkėngjitur 174329
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •