Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  322
  39 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Ae fallcifikuemeedeh data 1555krejte fallcifikim bre Serafim, ēka me ba a mi than murit te zi se a i bardh a ?

  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Ae fallcifikuemeedeh data 1555krejte fallcifikim bre Serafim, ēka me ba a mi than murit te zi se a i bardh a ?  Kreksi, po doreshkrimin e Theodor Shkodranit (1210) e ke gervishur?!

  Shkronjat (siē e kam permendur dhe me pare) jane 24-26 dhe tingellimi i tyre eshte ndryshe nga ai i sotem (siē e shkruajme e lexojme, ndersa ne ate kohe shkruhej me motive Latino-Frenge).

  Ky shkrim eshte 200-300 vite para Buzukut dhe Shqiptimi eshte Shqip!

  Shqipja nuk quhej Shqip para viteve 1700, por gjuhe Ilire-Arbereshe (Albane-Arbane).  1. Dubrovnik Archives, year 1284: Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca.

  .. which means heard a voice screaming in the mountain in albanian.

  ...Degjova nje ze qe buēiste ne mal Albanian (ose Shqip sot)!


  2. Anonymus priest of Domenican Order during travel in Albania, year 1308: Habent enim Albani prefati linguam distanctam a latinis, grecis et slavis ita quod in nullo se inteligunt cum aliis nationibus.

  ...which means: Here the aforementioned Albanians have a distinct language from that of latins, greeks, and slavs, so they cannot comprehend these people.


  ...Ketu, te siperermendurit Albanet (Shqiptaret) kane nje gjuhe te veēante nga Latinet, Greket app Sllavet, keshtuqe keto nuk mund ti kuptojne (pra Latinet, Greket apo Sllavet nuk i kuptojne Shqiptaret)

  3. Guilielm Adam, year 1332:Although albanians have a completely different language from latins, they have latin letters in their books.


  .....Edhe pse Albanet (Shqiptaret) kane nje gjuhe ndryshe nga Latinet, ata kane te njejtat shkronja ne LIBRAT e tyre!


  Si i shpjegon ti keto shkrime qe i perkasin kohes para Buzukut dhe Bardhit Kreks i dashur,?!


  Prof. Pellumb Xhufi e perserit gjithmone se Vatikani eshte nje miniere e pasur me historine Shqiptare (sidomos nga shekulli 11te e me tej).
  Por fatkeqesisht nuk ka fonde apo ndihme per studime te tilla, as nga shteti dhe as nga sponsor.

  Une te garantoj i dashur, se, nese nje grup i veēante historianesh do te germonin ne Vatikan, atehere historia e Shqiperise do te shkruhej dhe neper bote!

  Ne nuk flasim.Shqip, por proto-Shqipen, Ilirishten!
  E shkruajm paksa ndryshe sot, por tingellimi eshte pothuajse i njejte me ate gjuhe qe flitej dhe 1000 vite me.pare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ilir-Arber : 23-02-2018 mė 05:11

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  322
  39 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Kreksi, po doreshkrimin e Theodor Shkodranit (1210) e ke gervishur?!

  Shkronjat (siē e kam permendur dhe me pare) jane 24-26 dhe tingellimi i tyre eshte ndryshe nga ai i sotem (siē e shkruajme e lexojme, ndersa ne ate kohe shkruhej me motive Latino-Frenge).

  Ky shkrim eshte 200-300 vite para Buzukut dhe Shqiptimi eshte Shqip!

  Shqipja nuk quhej Shqip para viteve 1700, por gjuhe Ilire-Arbereshe (Albane-Arbane).  1. Dubrovnik Archives, year 1284: Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca.

  .. which means heard a voice screaming in the mountain in albanian.

  ...Degjova nje ze qe buēiste ne mal Albanian (ose Shqip sot)!


  2. Anonymus priest of Domenican Order during travel in Albania, year 1308: Habent enim Albani prefati linguam distanctam a latinis, grecis et slavis ita quod in nullo se inteligunt cum aliis nationibus.

  ...which means: Here the aforementioned Albanians have a distinct language from that of latins, greeks, and slavs, so they cannot comprehend these people.


  ...Ketu, te siperermendurit Albanet (Shqiptaret) kane nje gjuhe te veēante nga Latinet, Greket app Sllavet, keshtuqe keto nuk mund ti kuptojne (pra Latinet, Greket apo Sllavet nuk i kuptojne Shqiptaret)

  3. Guilielm Adam, year 1332:Although albanians have a completely different language from latins, they have latin letters in their books.


  .....Edhe pse Albanet (Shqiptaret) kane nje gjuhe ndryshe nga Latinet, ata kane te njejtat shkronja ne LIBRAT e tyre!


  Si i shpjegon ti keto shkrime qe i perkasin kohes para Buzukut dhe Bardhit Kreks i dashur,?!


  Prof. Pellumb Xhufi e perserit gjithmone se Vatikani eshte nje miniere e pasur me historine Shqiptare (sidomos nga shekulli 11te e me tej).
  Por fatkeqesisht nuk ka fonde apo ndihme per studime te tilla, as nga shteti dhe as nga sponsor.

  Une te garantoj i dashur, se, nese nje grup i veēante historianesh do te germonin ne Vatikan, atehere historia e Shqiperise do te shkruhej dhe neper bote!

  Ne nuk flasim.Shqip, por proto-Shqipen, Ilirishten!
  E shkruajm paksa ndryshe sot, por tingellimi eshte pothuajse i njejte me ate gjuhe qe flitej dhe 1000 vite me.pare.
  U ktheve edhe njehere tuj me slleur ketu referanca ?

  Nuk e di se ēfare moshe jeni por, s'kam nevoje fare per keto informime tuajat, thuaja se une kurre si paskam degjuar keto thashe e theme; "ka thene ai ka thene tjetri "ka degjua ne male se flitej ship"... por kurkun s'ka as ni fjale dhe perseri ti tash do me sjellish fjale etruske apo ku ta di une se ēfare te sillet ne tru tye por po ta theme edhe nje here shkurt e trup; s'kam nevojen per thashe e theme;

  SERAFIM DILO na i ka sjellur ketu disa kopje prej studimeve te shqipes nga Akademia qė janė mė ma shumė randesi dhe e falenderojė shumė meqense te tana librat si kam kėtu nė bibliteken time sepse jane shperdarė anej knej e nė Kosovė sidomos "Hulumtime nė fushė tė shqipes" vellimi parė, i cili ėshtė i botuar nė dy gjuhė shqip dhe frengjishte qė se kishin as bibliotekat atje nė Kosovė, ua kam premtua se do ua japi, ėshtė i deomosdoshem pėr secilin prej atyre qė dojnė ta shofin me sy te verteten, sepse ky liber ėshtė si kerkesė e detyrushme per mos me thėnė ishte ULTIMATUM i dhan prej studiuesit Erik Hampe qysh nė vitin 1965 nė Kongresin e gjuheve IE tė mbajtur nė Kaliforni dhe se kerkesa e tij ishte edhe si njė vrejtje por edhe si sherbim miqėorė pėr tė miren tonė, pėr ne sot qė jemi 8 milion shqiptare, Erik Hampe kerkonte ketė botim;

  "DUHET TE DALI AKADEMIAJA E SHKENCAVE TE TIRANES ME NJE BOTIM NE DY GJUHĖ TĖ HUAJA SE PAKU PER TE TREGUAR MA NDRYSHE HISTORINE E GJUHES SHQIPE, JO SI PERPARA ME NDOSHTA FJALA. THUHET SE MENDOHET SE...FJALA... "Balė" e "balosh" apo "dash" e "dele" apo "bardhoshė" ...JANE ILIRE ...POR TE DILET ME ARGUMENTE SHKENCORE E BIDESE SEPSE GENJESHTRAVE TE TIRANES UA KA ARDHUR FUNDI DHE S DO TE KEMI MESHIRE MA PER NDJENJA SHPIRTNORE AS PATRIOTIKE APO NACIONALE KUR A NE PYETJE STUDIMI SHKENCORE, SEPSE SOT SHQIPERIA ESHTE NJE SHTET, A I NJOFTUN DHE I MBROJTUN ME KUFI NGA KOMBET E BASHKUEME DHE SE QFARDO PERFUNDI TE DILTE SE FUNDIT SKA KURRFARE PESHE AS NDRYSHIM PER TE ARDHMEN E KETIJ POPULLIT. SA E SA POPUJ E SHTETE JANE KRIJUE TASH KREJTE SE VONI NE BOTE DHE SECILI SOT HEC ME KAM TE VETA ?

  SOT KEMI NE BOTE TE NJOHUN EDHE PREJ KOMBEVE TE BASHKUME NJE GJUHE TE KRIJUEME ARTIFICIALISHTE, GJUHE E SHPIKNE SI 'ESPERANTOS' E DALUN NGA MENDJA E NJERIUT TE CILEN E FLASIN DHE E SHKRUAJNE SOT NE BOTE RRETH 2 MILION NJEREZ, POTHUAJSE ESHTE BERE GJUHE AMETARE DHE PRAPE SE PRAPE KETA NJEREZ JETOJNE DHE KOMUNIKOJNE NE KETE GJUHE MBI KETE PLANET E JO MBI NDONJE PLANET TJETER DHE ASKUSH S' I KERRCNON ME ZHDUKJE E AS SI NENQMON POR I LAVDEROJMI KETA NJEREZ, PRA, EDHE POPULLI SHQIPTARE DUHET TE MARRE SHEMBUJ NE BOTE SE SI TE JETOHET NE EMER TE PAQES ME POPUJT TJERE NE BOTE E JO SE, SI TE VDISET !

  SOT JEMI NE VITIN 2018...SHENDET !

  shednet !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  U ktheve edhe njehere tuj me slleur ketu referanca ?

  Nuk e di se ēfare moshe jeni por, s'kam nevoje fare per keto informime tuajat, thuaja se une kurre si paskam degjuar keto thashe e theme; "ka thene ai ka thene tjetri "ka degjua ne male se flitej ship"... por kurkun s'ka as ni fjale dhe perseri ti tash do me sjellish fjale etruske apo ku ta di une se ēfare te sillet ne tru tye por po ta theme edhe nje here shkurt e trup; s'kam nevojen per thashe e theme;

  SERAFIM DILO na i ka sjellur ketu disa kopje prej studimeve te shqipes nga Akademia qė janė mė ma shumė randesi dhe e falenderojė shumė meqense te tana librat si kam kėtu nė bibliteken time sepse jane shperdarė anej knej e nė Kosovė sidomos "Hulumtime nė fushė tė shqipes" vellimi parė, i cili ėshtė i botuar nė dy gjuhė shqip dhe frengjishte qė se kishin as bibliotekat atje nė Kosovė, ua kam premtua se do ua japi, ėshtė i deomosdoshem pėr secilin prej atyre qė dojnė ta shofin me sy te verteten, sepse ky liber ėshtė si kerkesė e detyrushme per mos me thėnė ishte ULTIMATUM i dhan prej studiuesit Erik Hampe qysh nė vitin 1965 nė Kongresin e gjuheve IE tė mbajtur nė Kaliforni dhe se kerkesa e tij ishte edhe si njė vrejtje por edhe si sherbim miqėorė pėr tė miren tonė, pėr ne sot qė jemi 8 milion shqiptare, Erik Hampe kerkonte ketė botim;

  "DUHET TE DALI AKADEMIAJA E SHKENCAVE TE TIRANES ME NJE BOTIM NE DY GJUHĖ TĖ HUAJA SE PAKU PER TE TREGUAR MA NDRYSHE HISTORINE E GJUHES SHQIPE, JO SI PERPARA ME NDOSHTA FJALA. THUHET SE MENDOHET SE...FJALA... "Balė" e "balosh" apo "dash" e "dele" apo "bardhoshė" ...JANE ILIRE ...POR TE DILET ME ARGUMENTE SHKENCORE E BIDESE SEPSE GENJESHTRAVE TE TIRANES UA KA ARDHUR FUNDI DHE S DO TE KEMI MESHIRE MA PER NDJENJA SHPIRTNORE AS PATRIOTIKE APO NACIONALE KUR A NE PYETJE STUDIMI SHKENCORE, SEPSE SOT SHQIPERIA ESHTE NJE SHTET, A I NJOFTUN DHE I MBROJTUN ME KUFI NGA KOMBET E BASHKUEME DHE SE QFARDO PERFUNDI TE DILTE SE FUNDIT SKA KURRFARE PESHE AS NDRYSHIM PER TE ARDHMEN E KETIJ POPULLIT. SA E SA POPUJ E SHTETE JANE KRIJUE TASH KREJTE SE VONI NE BOTE DHE SECILI SOT HEC ME KAM TE VETA ?

  SOT KEMI NE BOTE TE NJOHUN EDHE PREJ KOMBEVE TE BASHKUME NJE GJUHE TE KRIJUEME ARTIFICIALISHTE, GJUHE E SHPIKNE SI 'ESPERANTOS' E DALUN NGA MENDJA E NJERIUT TE CILEN E FLASIN DHE E SHKRUAJNE SOT NE BOTE RRETH 2 MILION NJEREZ, POTHUAJSE ESHTE BERE GJUHE AMETARE DHE PRAPE SE PRAPE KETA NJEREZ JETOJNE DHE KOMUNIKOJNE NE KETE GJUHE MBI KETE PLANET E JO MBI NDONJE PLANET TJETER DHE ASKUSH S' I KERRCNON ME ZHDUKJE E AS SI NENQMON POR I LAVDEROJMI KETA NJEREZ, PRA, EDHE POPULLI SHQIPTARE DUHET TE MARRE SHEMBUJ NE BOTE SE SI TE JETOHET NE EMER TE PAQES ME POPUJT TJERE NE BOTE E JO SE, SI TE VDISET !

  SOT JEMI NE VITIN 2018...SHENDET !

  shednet !  Historia (sidomos ajo e lashte) eshte e bazuar ne Thashetheme o Kreks i dashur!
  Historianet e vjeter bazuan librat e tyre ne fjale goje (thashetheme) ,nuk ishin arkeologe dhe as studiues gjuhesh.

  Ato qe te shkruajta une jane referenca Historike, nuk i shpika une, por vete ata persona.


  Mosha ime ēfare hyn ketu?!

  Ti zotni s'ke asnji argument te hajrit, sepse ngaterron Shqipen me proto-Shqipen, edhe pse jane e njejta gjuhe, shkruhej ndrysh, ndersa ti thua se ne shpikem nje gjuhe 300-400 vitet e fundit?!

  Une mund te kem nje mendim persa i perket diēkaje, por asnjehere nuk e kaloj si fakt apo evidence.


  Nuk qenka nevoja qe ti te informohesh?!

  Po kush je ti i dashur qe mos te EDUKOHESH?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ilir-Arber : 23-02-2018 mė 09:54

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  322
  39 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  SERAFIM, ne lidhje me fjalen "degjo" e ndegjo te Buzuku aty ska diskutim, eshte krejet gerrvishje, si ne lojen e fatit, i ka ra vendi aty ku ka pas mundesi dhe e ka lene here "degjo" here gjegj etj, njesoj si te "lusme" here "lutemi" njashtu si te "bija e bekuome" ne vende "bekume" por thjeshte eshte ncerre apo eshte gerrrvishe fjala latine komplete "hec dice dūs deus" "=keshtu foli dieu' zoti" me keto fjale etj !

  Ndersa prej versionit tjeter nga DIKTIMI RAGUZIANE a TJETER, RRJEDH NGA FR.

  ="nijé" do thote mos me ngu=mos me pranue ai qe e ka kryt e fort s degjon por "s'nijen" se pranon gabimin " il nijé-sa fot" e rrefuzon fajin sa "nijéri" pa nji "r" ne fund se gjate diktimit ka edhe sygherume si psh tek emri i fisit "MERTURI" qe mos ta persrisim, kjo "me" eshte urdhenuese "qite, shkruaje njesoj siē vepronte Hyjnija kur i drejtohej Ezejkelit; "...shkruje kete...thuaju atyne keshtu me kete shkrime etj...edhe tek fiset tona veriore eshte e njeta gje, "me"! 'veje' ! ia hjekim kete dhe e shohim rezultatin...njashtu edhe tek fisi KRASNIQE (jo krasniqi" por KRASNIQE... vjene prej diktimit ne vijim, sot s unem tana me i postue hera tjera;;;
  =EKRAZ NI QEP U KEPURADI BANJA LLUKA CARALLUK CARAVIK..."
  =(shtrydhe nje kepep: u (radi) ban nja lluka, (ne tri gjuhet te tana keto toponime lidhen rrreth perdorimit te kepes qe sherben kur te shtrydhet langu i saj sherben per te diktua se ēka ka te shkruem mes rreshtave te "meshari"...
  KJO KLLAPA E MAJT KA DHAN GERRMEN "C" kurse kllapa e djathete nje "j" te deformum sepse eshte ma veshtire me shenue me dore kllapen e djathete se te majten ...kjo e majta me nje - vi behet "t" ose "e" etj...

  Keshtuqe kur terhjekim vijat mbi harten i lidhim keto vende; CARAVIK CARRALLUK KEPI RADONIT (CARALLUK) e permirson toponimi tjeter "CARAVI K" 'V' kur shtrihet behet "L" del= cara lexoje si *** (ne fr, sepse (car) arsyjet pse qepa ndikon aty ne leximin e ketyre rreshtave te mshefte "*** ...

  Emri: Capture plein écran 23022018 174359.jpg

Shikime: 17

Madhėsia: 72.3 KB

  Emri: Capture plein écran 23022018 144817.jpg

Shikime: 18

Madhėsia: 66.4 KB

  Emri: Capture plein écran 23022018 145339.jpg

Shikime: 17

Madhėsia: 59.8 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 23-02-2018 mė 13:28
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,797
  Faleminderit
  389
  484 falenderime nė 406 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  O Kreksi :

  1) Meshari i Buzukut eshte nje liber shum i perdorur.

  2)Nga ky perdorim i mungojne faqet dhe faqet dhe kapaku i titullit.

  3) Ky perdorim,qe supozohet te jete perdorur nga disa kisha ne Shqiperi dhe per nje kohe pak a shume te gjate.

  4) Kete perdorim te shpeshte e tregojne anash-shkrimet me dore qe gjenden ne Mesharin e Gjon Buzukut.

  5) Studimi i tije ka treguar se ka nje vazhdimesi ne gjuhen shqipe te perdorur me mbrapa edhe nga "kleriket" e tjere qe vijne mbas tije.


  E kupton; qe nuk mundet te jete nje gjuhe e fallsifikuar sepse e tregon tradita e mevonshme e shkruar. Gervishtjet qe ti supozon jane thjesht rezultat i perdorimit te librit. Ke kapur nje argument kot qe nuk ka propabilitet te egzistoje.


  Me rakin si jemi sot ? Kemi ndonje argument pijedashes qe ta shperndajme me kolektivin ?

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,797
  Faleminderit
  389
  484 falenderime nė 406 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Se u bom si kapteri me Qazimin,ti mbase nuk e di se kush jane...por dialogu eshte fantastik.

  "Qazimi : - Pa ma kno ime ...
  Kapteri : - T'nalohen n'ven e t'kapen xhith ata qi kon xhepat t'fryt ...
  Qazimi : - Si mre, ēa qo t'fryt ? ...
  Kapteri : - Xhepat t'ajtme...
  Qazimi : - Prishe,mor kapterr,xhepat t'ajtme,shkruj xhepa t'mufatme ..."

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  322
  39 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  O Kreksi :

  1) Meshari i Buzukut eshte nje liber shum i perdorur.

  2)Nga ky perdorim i mungojne faqet dhe faqet dhe kapaku i titullit.

  3) Ky perdorim,qe supozohet te jete perdorur nga disa kisha ne Shqiperi dhe per nje kohe pak a shume te gjate.

  4) Kete perdorim te shpeshte e tregojne anash-shkrimet me dore qe gjenden ne Mesharin e Gjon Buzukut.

  5) Studimi i tije ka treguar se ka nje vazhdimesi ne gjuhen shqipe te perdorur me mbrapa edhe nga "kleriket" e tjere qe vijne mbas tije.


  E kupton; qe nuk mundet te jete nje gjuhe e fallsifikuar sepse e tregon tradita e mevonshme e shkruar. Gervishtjet qe ti supozon jane thjesht rezultat i perdorimit te librit. Ke kapur nje argument kot qe nuk ka propabilitet te egzistoje.


  Me rakin si jemi sot ?

  Kemi ndonje argument pijedashes qe ta shperndajme me kolektivin ?
  Mirepo te ne se njohim Qazimin por Qazzen haaaaa !

  Kur ia kputen turqit Millosh Kopiliqit kryet, ai e kishte marrur kryet e tijdhe po hecte, kur disa gra te pusi e pane, njana i thote tjetres;
  -Ku kurre skam pa njeri tuj hec pa krye...

  E milloshi ua kthene;
  -Une pa krye e ju pa sy !

  Dhe te dyja meten ēorre pa sy...

  Une pijanec ju ēorra hahahahaaa !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kreksi pėr postimin:

  SERAFIM DILO (24-02-2018)

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,797
  Faleminderit
  389
  484 falenderime nė 406 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Emri: scan394.jpg

Shikime: 7

Madhėsia: 66.5 KB
  Emri: scan395.jpg

Shikime: 7

Madhėsia: 78.6 KB

 11. #30
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,797
  Faleminderit
  389
  484 falenderime nė 406 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Emri: scan392.jpg

Shikime: 7

Madhėsia: 86.6 KB
  Emri: scan393.jpg

Shikime: 7

Madhėsia: 92.0 KB

 12. #31
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,797
  Faleminderit
  389
  484 falenderime nė 406 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Iēik pijanec je.

  Emri: scan391.jpg

Shikime: 8

Madhėsia: 69.8 KB

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,513
  Faleminderit
  322
  39 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Pershendetje, qe ku erdhem me gerrvishje:fito ...

  Emri: Capture plein écran 25022018 165613.jpg

Shikime: 2

Madhėsia: 34.0 KB


  Emri: Capture plein écran 25022018 165334.jpg

Shikime: 2

Madhėsia: 79.8 KB
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •